MHD jedině zdarma! - zpět na článek

Počet komentářů: 184

  1. Tak co, jaké šance jsou, že se Němci už konečně proberou a Merkel a další sluníčka půjdou od válu?
    https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/481736-mysleni-v-saske-kamenici-je-otravene-pisi-nemecka-media.html

    1. Aktuálně imho nulové. Tohle je furt málo.

    2. Tak v první řadě zlatá Merkelová proti těm, které by vyneslo k moci tohle.
      Nacionální socialisti jsou pořád socialisti.

  2. Jizdne zdarma je mor. V clanku jeste chybi jeden podstatny aspekt a to ztrata zpetne vazby od zakaznika. V pripade jizdneho zdarma existuje pouze teoreticky pres volene zastupce. Dovedeno do absurdna pokud bude DP dostatecne sikovny, muze prepravit 0 cestujicich a zaroven dostat 11 mld. od mesta.
    V te realne podobe to pak vypada tak, ze trvalo sedm let, nez DP dospel k zaveru, ze cestujici radeji pojednu klimatizovanou tramvaji nez sklenikem na koleckach. Stejne tak je tady nekonecne tema na pokryti tunelu metra signalem. Nebo treba to, ze stojan na zastavce neni schopen dnes ukazat realnou dobu, za jak dlouho prijede tramvaj. Nedej boze neco takoveho mit on-line na internetu nebo v mobilu.
    Proc taky. I kdyz potencialni cestujici radeji pojede autem, na kole, nebo pujde pesky, stejne mi zaplati.

  3. Mno, tak to mají ještě co dohánět. U nás v ČB zlevnili MHD pro osoby 6-15 let na 200 Kč na rok a seniorům 70+ zdražili z 0 na 10 na rok.

    Nicméně zajímavější situace typu dog eat dog nastala v pondělí v Krajinské ulici, kde byla provozována pro všechny zcela bezplatná linka č. 24 ze záchytného parkoviště na náměstí, přičemž panáček, kterej mimochodem kandiduje, našel v procesu zavádění linky 24 chyby hodné zbrklého jednání Anofertilní radnice, čehož promptně využil a prostřednictvím soudu linku nechal zrušit, aby mu nejezdila v pěší zóně, kde má byznys (a možná i bydlení, nevím). Komičnost situace spočívala v tom, že v pondělí chtěl ještě DP linku provozovat, avšak advokát strany, která spor vyhrála, vlastním tělem v pěší zóně zamezil autobusu v další jízdě, čímž fakticky provoz této linky instantně ukončil. Anofertilní radnice teprve teď přemýšlí, jak tu linku znovu uvést do chodu a kudy bude jezdit.

    Takže tady v ČB máme docela o zábavu postaráno. Už se těším, až budou důchodci 70+, kteří si nevšimli změny v tarifu, platit pokutu za to, že nemají jízdenku v ceně 10 Kč na rok :).

    1. naopak dohánět mají co ČB v Pze jezdí děti tj 0 – 15 let gratis, akorát jim člověk musí v 6. letech pořídit doklad s fotkou teda krndačku společně s kuponem na bezplatnou přepravu suma sumárum 170Kč (expresní vydání krndačky). A mám do 15. vystaráno :)

      1. Akorát bacha:
        ten dětskej kupón na jízdu „zdarma“, měl ještě nedávno fíčuru „platnost 5 let“, tak že jednomu z našich potomků začali brblat autobusáci (příměstská linka – chodí se okolo řidiče), že nemá kupón na Prahu.
        Nakonec jsme to překontrolovali a fakt nebyl platnej – revizora naštěstí za ten půlrok nepotkal.
        Jestli je to tak furt, tak možná jezdí spousta dětí „zdarma“ načerno a nevědí o tom …

      2. Tvl, to je zas radio Jerevan.
        Takže pozor: do 10 let stačí jakýkoli průkaz s fotografií, třeba do knihovny nebo ze sportovního kroužku. DPP ho vystaví na počkání taky, tuším asi za dvacku.
        Od 10 let je třeba doložit bydliště v Praze (možná stačí čestným prohlášením), doklad opět vystaví DPP na počkání za dvacku.
        Lítačky ani aplikace netřeba.

    2. Tech 10kc pro duchodce je teda megapicovina. Kolik penez to stoji takovou vec vydat, evidovat a kontrolovat?

      1. Přitom by stačila jednoduchá věc: když už to teda nutně potřebujou evidovat, stačilo by, aby automat kromě jiného vydával zdarma důchodcovskou jízdenku, která by byla platná pouze s dokladem totožnosti, z něhož je patrné, že je držiteli víc než 65 let. Takhle stojej důchodci fronty jak kráva na vydání průkazky na předprodejních místech :).

  4. Soucasny system, kdy ukradene penize tecou do prerozdelovny zcela jinym potrubim, nez z nej vytekaji, prakticky vylucuje, aby v pripade zruseni dotaci MHD tyto penize nekde vyplavaly. Proste se rozkradou jinym zpusobem. Timto nehoruji za MHD, jen vysvetluji, ze je potreba spise prekopat tu prerozdelovnu a ony trubky pak vyschnou tak nejak od prirozeni.

    1. Nelze nesouhlasit.

    2. Tu přerozdělovnu bych raději viděl na seznamu objektů určených k likvidaci. V takovém případě bych zašel vypomoci v rámci akce Z. Sakra, ruce bych si sedřel i rukávy vyhrnul :-).

  5. Chtěl bych upozornit, že ta čísla 9/11/13 miliard jsou chybná. Je v nich totiž započítán pouze provoz a základní údržba. Na metro A do Motola přispěla EU a Praha, to tam započítáno není. Aktuální vykupování pozemků na metro D rovněž dělá Praha a v těchto 13 miliardách to není. A z historie, například oprava metra po povodních v roce 2002 byla též z větší části placena Prahou a EU. Též v tom není započítána daň z nemovitostí/nájem a zábor prostoru (zastávky, konečné, tramvajové trati), které by jakýkoli jiný komerční subjekt musel platit.

    Ve skutečnosti tedy náklady na DPP nejsou 13 miliard ročně, ale odhadem tak 30.

  6. ted uz jen pockat na mistni etatisty aby vysvetlili jak to vlastne je .

    1. Nevim jak jinde, ale v Praze je MHD proste nutnost. Kdyby se vsichni ti lide meli zacit misto MHD prepravovat autem, tak doprava totalne zkolabuje. Uz takhle je doprava v Praze rok od roku horsi.
      Takze z pozice prazaka – dotovana PID je proste nutny zlo a furt lepsi kdyz nalaka cestujici nizkejma cenama nez aby je tam nahnala omezenim vjezdu aut (k čemuž stejně asi časem dojde, sirsi centrum proste jednoho dne ten nápor aut kapacitne nezvladne)

      1. ona dotovaná mhd v praze ovšem a samozřejmě je už teď, ale blbě a nepřehledně, a tak, že odradí příležitostného cestujícího cenou a nepřehledností ceny. můj recept (coby moudrého absolutistického samovládce) by byl zejména rozdělení daní na státní a obecní, tak, aby peníze částečně zůstaly tam, kde vznikly (adršpach, špindl nebo krumlov by mohly vyprávět). to jest. zřídím-li parkoviště a městskou dopravu, získám centrum bez dopravy a část peněz tam utracených mi zbyde na parkoviště a mhd.

        ostatně soudím, že cenová politika hromadných dopravců obecně je založená na vypruzení, znechucení a odrazení běžného uživatele, že se na ten bordel a cenu pro hejla vykašle a jede autem nebo nejede vůbec. ono se to pak jednak lépe plánuje, a vdruhak šichni vědí, že je menší a mnohem levnější zlo přecpaná silnice a parkoviště než přecpané nádraží nebo stanici metra. už proto, že v zácpě aut všem sice tečou nervy, ale že by vznikaly skutečné nepokoje, agrese, lidi se hromadně ušlapávali nebo tak, to se fakt nestává.

      2. A proč by se lidé měli přepravovat v přecpaných městěch. Možná by se ukázalivýhodnéjší menší města a obce, kde se prostě dá všude dojít pěšky. Tohle je jen další věc, která podporuceje centralziaci do velkých měst.

        1. Protoze vic prace a lepsi uplatneni. Praha mela vzdycky zdaleka nejnizsi nezamestnanost z cely CR.
          To je jako se divit proc lidi nechtej bydlet v Prdelicich za Cernymi lesy, kdyz tam šumperák pred rekonstrukci stoji 250 000 i s pozemkem 3000 metrů ctverecnich.

          1. @shane: no vidíte, a ta podělaná bolševická vláda teď říká „budeme stavět byty pro střední třídu“ a má tím na mysli, že za peníze střední třídy postaví další domy v exponovaných a drahých lokalitách, protože tam se tlačí lidi a nemají na hypotéky, zatímco by bylo potřeba zajistit slušnou práci (podmínky pro podnikání a výroby) právě v těch Prdelicích za Černými Lesy, kde je dostatek bytů i baráků a jsou za pár korun. Kdyby se totiž lidi necapli za prací do center (nejenom Prahy), tak problémy s parkováním, MHD a zahuštěným provozem zaniknou samy od sebe.

            1. On je ovsem trochu problem jak do tech Prdelic tu praci dostat. Ono neni teoreticky slozity dostat tam nejakej velkosklad nebo montovnu skrz danovy prazdniny a investicni pobidky, jenze to na ty Prdelice bude pusobit spis zhoubne, protoze z místních tam najde uplatneni 10 lidi a zbytek budou v lepsim pripade naplavy na ubytovne, v horsim mongolove. Takze obec ponese externality jako dopravni zatez, bordel, hluk a kriminalitu a penize odtecou jinam.
              Jakztakz reseni je z jednodušit a usnadnit podnikani, ale trend stejne bude ve shlukovani do vetsich celku. Spousta Prdelic neuzivi ani samosku.

              1. A jsme zpátky u příčiny, proč je u nás taková nerovnováha mezi regiony a místy. Do konce války to bylo jinak; pak s odsunem Němců, likvidací sedláků, ostatních soukromníků a s následnou likvidací lehkého a středního průmyslu došlo k tomu, že kdysi bohaté a průmyslové oblasti jsou dneska úplně v prdeli; a i ve vnitrozemí, kde by mohly být stabilní rodinné podniky a zemědělské farmy, jsou vychudlé oblasti s lány patřícími Babišovi nebo velkokolchozníkům jako je Veleba a spol, co rozkradli majetek družstev po sedlácích. Pak se samozřejmě obchod v Prdelicích neuživí, protože všichni tam vydělávaj hovno a když je nějaká práce, tak za velký kulový. V tomhle je ten jasnej rozdíl mezi zeměmi s bolševickou minulostí a těmi, co tím neprošly.

                1. Cerny Mor: Je to přesně obráceně, do konce války to bylo ještě horší, na vesnicích pracovalo více jak 90 % osob v zemědělství, v obci bylo kromě kostela kulové a už tehdy musel centrální establishment dotovat četníky, školu a možná i starostu. Bez pomoci z města by většina vesnic měla dodnes prašné silnice a místo mostů brody.

                  1. Aha, takže ty chátrající statky, hospody a kostely na vesnicích postavil po válce bolševik?

                    1. TomElefant750: Statky byly soukromý, veřejnosti nepřístupný, majetek a rozhodně nebyly v každé vesnici. Hospody byly pouze ve městech, na vesnicích na nějaké pochlastávání v hospodě ani pomyšlení. Začalo se to měnit až ke konci první republiky a po válce, v souvislosti s přechodem pracovní síly ze zemědělství do průmyslu.

      3. No vidis, tak kdyz je jasne, ze by to jinak neslo, tak by ti lide proste tou mhd jezdili i za nedotovane ceny. Protoze by to pro ne proste porad bylo lepsi, nez jezdit autem.
        Problem vyresen…
        A ano, samozrejme v okamziku zvyseni cen na nedotovane by to neprve lidi zacali zkouset autama, zjistili by, ze se jim to nevyplati (jo, nejakej patek by to trvalo, nez by to zjistili) a pak by proste se zase k mhd vratili.
        Problem je, ze by jim to, co dneska odvadej na danich nezustalo. Stat by proste nesnizil dane jenom proto, ze uz nemusi cpat par miliard do MHD. Takze je to kompletne v prdeli a v soucasne zkurvene socialisticke dobe to proste nema zadne reseni.

  7. „Jako v každém socialistickém režimu, i v tom dnešním socialismus trestá nejtvrději právě ty nejchudší, které má chránit.“

    Autore, můžete to nějak vysvětlit? Pokud za „toho nejchudšího“ vezmu extrémní příklad rodičů dvou dětí, kteří uklízejí záchodky či dělají něco podobného, co jim platí jen těsně nad minimálnáí mzdu – řekněme, že mají každý cca 10k hrubého, pak to vychází nějak takto:
    – Rodič 1 (má děti na sebe): daň -34k (dostane navíc daňový bonus)
    – Rodič 2: daň 0

    Taková rodina pak neplatí vůbec nic a nijak se na dotování MHD nepodílí. Naopak, někdo dotuje ji. Mě z toho naopak vychází, že přesně takhle rodina bude nadšená. Nechce se mi počítat break even, tedy při jakém platu je vůbec možné, aby člověk dotoval MHD Vámi uvedenými částkami, ale čekal bych, že pro účely článku to uděláte. Ale chápu, líbivá hesla o okrádání nejchudších, to zabere spoustu času a na fakta pak už nezbývá.

    Vůbec nechápete, že celý systém je postaven naopak na okrádání lidí s vysokými platy, kteří pak dotují MHD za sebe i nízkopříjmové kategorie. Takový programátor, co má kilo hrubého a sedí někde v kanclu v Cleverlance a podobných firmách, umístěných tam, kde se nedá zaparkovat a jezdí MHD, ten by měl brečet. „Socka“ se z toho Vašeho ankapáckého populismu o „okrádání nejchudších“ nejspíš podělá smíchy, pokud jí to teda vůbec dojde.

    1. ja bych rekl ze hlavnim duvodem zavadeni bezplatne MHD je aby lide pokud mozno nechali auta doma nebo napr. nekde u konecnych metra a dal pokracovali MHD, trend bude imho zesilujici v budoucnu cim dal tim vice, navic jsou to politicke body coz se ve volbach hodi …

      1. Akorát že řidiči celou tu šaškárnu platí Z výběru á 120G ročně jde skoro polovina na dotaci socek po republice (ať už provozů, nebo hlavně dopravních investic) a nedělejme si iluze, že největším příjemcem nebude zrovna pražskej magorsrát. Pokud by si měli teoreticky řidiče nasrat a ti by přestali jezdit, tak bude muset režim zdanit chůzi, aby na to měl.

        1. Ridici jezdit neprestanou. Akorat je zadouci, aby do urcitejch mist jezdili jezdili jen ti, co vylozene musej. A furt lepsi je k tomu motivovat nabidkou levny a husty site MHD nez zakazem vjezdu.
          A bud si jistej, ze to co v oblasti omezovani IAD dela ceska vlada (potazmo EU) je furt prd proti tomu, co dela treba Cina. Asi by se ti nelibil stop stav na registraci vozidel, nebo to, ze polovinu casu ma vozidlo zakaz jizdy.

          1. Regi-co? To je mi k čemu? Číňani ať se třeba poserou, já nejsem žlutej, mě to je šumák.

          2. Zákaz vjezdu je blbost, protože jak správně říkáte, postihne i ty, co opravdu musej (a pokud budete dávat výjimky, tak se vytvoří korupční byznys). Zakázat jízdu polovinu času (lichá/sudá SPZ) je opět blbost, protože to bude motivovat pořídit si druhé auto, a jako výsledek budete mít aut víc.

            Já si myslím, že řešení je mýto. A to pro všechny, počítáno nejspíš podle hmotnosti dopravního prostředku, možná s nějakou slevou pro vozidla bez výfuku.

        2. Tak to pozor, tam se sice dělají šaškárny s přesunem peněz (z těch 120 G půlka odteče, ale pak se tam zase přesune 60 G odjinud) a celkový výsledek je zhruba neutrální (výpočet: https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2010/9/praskle-cyklozvoneni/diskuse#314) – tedy, neutrální z hlediska přímých nákladů. V čem jsou automobily ve velkém mínusu je platba za negativní externality. I tak je ale fascinující, že IAD je v mínusu „jenom“ externalitami, zatímco ta slavná MHD i v provozu.

          Suma sumárum, stát veškerou dopravu (IAD, MHD, dálkovou (vlaky), cyklostezky…) brutálně dotuje, a to způsobuje rozličné sociální (například nízkou nabídku telepresence a homeoffice pracovních míst) a ekologické problémy (a tím nemyslím nějaké globální oteplování, ale naprosto hmatatelný smog v Praze).

      2. trevor12: řekl bych to opačně – první impuls je populismus (budou volby, však zmr. Dolínek už hrne body), sekundárně to může trochu ulehčit dopravě (možná, pokud skutečně někdo to auto doma nechá).

        Někde se ty peníze budou muset vzít, takže s velkou pravděpodobností to odnesou živnostníci, na které se chystá další kolečko salámu, aby té nesocialistické aktivity zanechali a poslušně nastoupili k pásu-motyce v anofertu a dalších podnicích, které skučí, že „nejsou lidi“ (realita: lidí je pořád stejně, ale odmítají díky konjunktuře dělat za pár šlupek a berou možnosti, které dříve neměli – a kdybych chtěl být zlý, dodám, že brzy mít zase nebudou).

        Takže to jako vždy zaplatí nikoliv ti nejchudší (těm jaksi není co vzít), ale ti dostatečně bonitní, kterým by stát rád ukradl o něco víc z toho, co jim dnes zbývá. Omezení výdajových paušálů, to bylo terno. A teď ještě o 27% vyšší daně, to se penízky posypou od šmejdů co makají ke státu. Kolečko za kolečkem, tak, aby většina až pozdě pochopila, že bouřit se měli včera, protože dnes je pozdě. Ti autorovi nejchudší, co jsou údajně okrádáni budou naopak souhlasně mručet, protože se konečně „bohatým“ něco sebere a tak to má být, soudruzi, to je kabrňák ten bureš!

        1. Volnejch mist je momentálně vic nez nezamestnanejch, ergo lidi je fakt malo. To, ze nabizene fleky jsou vetsinou rasovina za par susnu vyplyva z logiky veci, dobry fleky jsou uz rozebrany

          1. shane: to nic nemění na tom, že lidí je pořád stejně. Jen aby šli dělat do firmy X, musí nabídnout zajímavé podmínky a to se nikomu nechce a radši fňukají, jak je to hrozný. Běžný kapitalista rudne ve chvíli, kdy je trh proti němu. To by pak hned všechno řešil zákazy, příkazy a dotacemi. Jóo když je práce málo a lidem není potřeba platit, to je paráda, to je ten kapitalismus nejlepší. Kyvadlo se zhoupne a najednou mluví jak Grebeníček, protože se jim nechce se o zisky s nikým dělit, tím méně se zaměstnanci.

        2. Jen teoreticky, protože to nikdy nenastane. Pokryl by socanský režim transfer všech zlých živnostníků, malých a středních podnikatelů do zaměstnaneckého poměru ty jejich dotace a různé programy? Nebo by tím překročil pomyslnou čáru ponoru, pouze ale se zpožděním a nastal by socanský blackout? Nemám úplně šachovou představivost, kalkul na mnoho tahů dopředu.

          1. Socialismus funguje dokud vám nedojdou peníze ostatních lidí.
            Nevím jestli to řekl Churchill nebo Thatcherová, ale pasuje to. Ještě jsme se nezadlužili dost a neprožrali úplně všecko, aby to ze dne na den padlo.

            1. Thatcher. Povedala to trocha zlozitejsie, ale bola to ona.
              https://www.snopes.com/fact-check/other-peoples-money/

            2. Víc se mi líbí parafráze, že socialisté nejlépe ví co s penězi, které vydělal někdo jiný.

          2. strasidlo: na tohle se přece stačí podívat do historie minulé totality. Jasně, že by to pokryl. Jen je otázkou doba, po jakou by drancování cizích zdrojů vydrželo, současně se zájmy těch nahoře (z toho, že jsem manažer v národním podniku mají mé děti tak akorát pěkný kádrový profil, ale je to kulové proti tomu co mají, když jsem manažer soukromé firmy a mám její akcie). Posledně to bylo kolik, 40 let?

      3. Pokud bude MHD zdarma, tak se v tramvajích objeví spousta smradlavých existencí co budou putovat z konečné na konečnou. Aktuálně je mohl revizor vyhodit protože cestují bez lístku, když bude MHD zdarma, tak už to nepůjde.

        Myslím si, že MHD je v Praze už natolik levná, že kdo ji potřebuje, tak si roční kupon prostě koupí.

        Pokud jí dají zdarma, natahají do vozů podivné existence (co nikam nechtějí jezdit, jen chtějí být v teple) a naopak lidi co se těch existencí štítí vyženou do aut.

        1. Vyhodit je mozno i tak, v prepravnim radu je napsano neco ve smyslu ze cestujici nesmi obtezovat ostatni smradem a taky ze nesmi bejt nalitej. Na listek se vyhazuje protoze je to momentálně nejsnazsi zpusob, ale vyhodit smradocha nebo ozralu lze i kdyz listek ma.

          1. mozna (nevim) muze vyhazovat i ridic (asi zejm. na zaklade oznameni od cestujicich) a to treba i kvuli prenosnym nemocem – casto mivaji plisen, prasivinu atd. staci se nekterym podivat na ruce …
            nekteri jsou ale cisti (zrejme armada spasy jim umozni se osprchovat a da jim nove hadry) tak ti cestovat z konecne na konecnou mohou pokud nejsou opili (coz je ale vyjimka)

            1. Ale to aby měl řidič vuml, paralyzér nebo kvér. Nebo 120 kilo, dva metry a výcvik krav maga. A to MHD říděj i ženy.

              A některý bezďáci to fakt v zimě tak dělaj – našetřej si 110 na celodenní lístek MHD a pak jsou celej ten den v teple.

            2. to by se dalo jít do extrémů, což by byla dozajista pitomost. třeba jedni známí mají zhruba čtyřletého chlapečka, pro kterého je nejkrásnějším odpolednem jezdit tramvají z konečné na konečnou furt pryč doblba (a tu a tam jeho žadonění podlehnou a jezdí). fakticky vzato taky jen blokují místo.

              1. Tak tady asi duvod je vyhazovat, prepravni rad nestanovi jak dlouho muzes v tramvaji zaclanet, jedine dobu platnosti listku, ale dite jezdi gratis a rodice maj nejspis litacku.
                Cisty bezdaci taky malokomu vadej.

                1. … asi neni duvod…

              2. Jo to já jezdím s dětmi po Ostravě taky, když je hnusně tak 2 hoďky zabiju… :-D

            3. Ridic je teoreticky vyhodit muze, me kdysi vyhodil protoze jsem byl v monterkach od barvy (byt zaschly), nicmene to moc nedelaj, nemaj na to cas. V praze si na vyhazovani zevlu volaj mestaky.

        2. rovik: to je Dolínkovi apod. úplně jedno. Oni tím nejezdí a jezdit nebudou. Oni si tím kupují hlasy ve volbách.

      4. Oni by třeba i ta auta u konečných metra nechali, kdyby to bylo možné. Ale není.
        A těžko přemlouvat k používání veřejné dopravy lidi bydlící na okraji města, kde MHD je představována jedním autobusem za hodinu, jedoucím bez jakékoliv vazby na jízdní řád a ve špičce nacpaným tak, že v některých zastávkách už ani nestaví.

        1. @dubraro: to víte, když nějaký kokot v Praze naplánuje a postaví prodloužení metra (linka A směr Veleslavín a Motol) a neudělá k tomu žádná parkoviště, tak to je pak těžký.
          A po kokotovi za čas přijde ještě větší kokot typu Krnáčová a Dolínek a začnou padat i mosty a plánuje se zavírat magistrála.

    2. Jako zapálenej etatista bys měl vědět vole, že veřejná doprava je dotovaná ze státního rozpočtu prostřednictvím krajů, měst a obcí. A taky bys měl vědět, že každej platí DPH, spotřební daně, daně z příjmu…, takže i nízko příjmové skupiny se podílejí na dotování (nejen) MHD.

      1. V podstate ne, to malo co zaplatej na primejch a neprimejch danich se chudine vrati na pridavcich, slevach, ulevach, duchodech, skolstvi a zdravotnictvi. Opravdu nizkoprijmovi budou cisti prijemci. Celkem by me zajimalo, od jaky vyse dani se clovek stane cistym platcem. Jenze to by sa dalo spocitat jen individualne a az po smrti. Staci vazne onemocneni s drahou lecbou a simsalabim, z dosavadniho cisteho platce je najednou cisty prijemce.

        1. Já si hlavně myslím, že nejde jednoznačně rozhodnout, co je příjem z veřejného. Například úředník nebo učitel asi jo, a co třeba když si firma, která žije mimo jiné z veřejných zakázek, najme externího konzultanta? Co soukromá kadeřnice, která může existovat jen díky tomu, že má vedle sebe finančák plný úřednic, které k ní chodí? Ve státě, který sežere polovinu všeho, bude většina peněz nějakým takovýmto způsobem „poskvrněna“.

          1. Ano, to je jeste dalsi komplikace. Pripadne povolani na ktera si stat vyhradil v podstate monopol, treba hasic, policajt nebo ucitel. Nebo doktor. Ten taky zije ze zdravotni dane. Nebo statni zamestnanec co na vedlejsak podnika.
            Ale i kdyz tohle zanedbame a rozdelime to statni zamestnanci vs soukroma sfera, tak je prinos jedince za jeho zivota prakticky nevypocitatelnej.

          2. Příjem z veřejného versus příjem ze soukromého… To je díky zmotání profesí a jejich placení přes veřejné rozpočty (viz zmínění úředníci, učitelé, lékaři) problém.
            Podle mne by mnohem výstižnější rozdělení občanů podle typu příjmu bylo na „produktivní“ a „neproduktivní“, resp. „vytvářející přidanou hodnotu“ a „spotřebovávající přidanou hodnotu“ nebo „potřební“ a „nepotřební“ , přičemž za ty produktivní lze označit všechny ekonomicky aktivní v sektoru, který produkuje potřebné a nutné služby a výrobky, včetně učitelů, potřebných úředníků, policajtů ve výkonu standartní služby, lékařů a i revizorů… zatímco „neproduktivní“ by byli ti, kteří slouží jen ke zbytečné buzeraci a nikdo jejich práci ve skutečnosti nepotřebuje, tedy úředníků přes různá hlášení, výkazy, spousty kontrolních a přerozdělovacích institucí.

            Teď se zrovna přidává ve veřejném sektoru kolem 8%, aby řeč nestála. Plat tam je vyšší, než v soukromé sféře, která to platí.

            1. Plat tam vyssi je, ale jen proto ze je tam mnohem vyssi procento vysokoskolaku co to tahne nahoru. Kdybys vybral podobnej segment ze soukroma, tak ma ten plat mnohem vyssi soukroma sfera. Tam to zase srazej vsichni ti delnasove co delaj za minimalku a zbytek na ruku a podobne. Plus OSVC, co se do tehle platovych prehledu nepocitaji, protoze nejsou zamestnanci, ale tvorej nezanedbatelnou cast pracovniku v soukromy sfere.

      2. CNN: jako zapálený etatista to samozřejmě vím, ale protože umím s kalkulačkou, tak jsem si spočítal, že v daném příkladu fakt není možné na DPH nebo jiných daních možné vybrat dost na to, aby se dalo říct, že dotyčný je okrádán v rámci MHD zdarma a že ji dotuje.

        Současně my etatisti taky víme, že ti lidé z mého příkladu mohou být zaměstnanci státní instituce. Pak jsou čistými příjemci, dokonce ani to DPH neplatí „ze svého“, pouze do rozpočtu vrací část peněz, který jim stát rozdal coby drobty z toho, co nakradl ankapákům.

        1. co nakradl ankapákům? checht

    3. fatdwi: MHD a vůbec veřejná doprava jsou daně a dotace a vůbec ztělesněné zlo, nicméně v ČR není fyzikálně možné, aby všichni cestující z veřejné dopravy přesedli do motorového vozidla a dopravili se do cíle samostatně, nevejdou se na silnice natož na parkoviště.

      Sice by bylo možné regulovat provoz nějakým systémem mýta, jenže to by se pak do měst dostali jenom ti tvoji programátoři a ostatní personál by zůstal za branami města, jednoduše by na mýto neměli, takže by spousta věcí vůbec nefungovala.

      To co se podělalo, je populismus MHD skoro zadarmo pro zájmové skupiny voličů, každý vidí že Burešovi jde o hlasy důchodců.

      1. „v ČR není fyzikálně možné, aby všichni cestující z veřejné dopravy přesedli do motorového vozidla“
        Není to ale možné ani opačně, MHD ve větších městech už ve špičkách taky víc lidí nepobere.

      2. Motorová vozidla nejsou jenom auta, existují i podstatně menší vozidla.

        Programátoři a další by konečně mohli používat homeoffice, že?

      3. jak: pokud jde o mýto, tak to mají třeba v Londýně a službám se tam daří dobře. Ostatní personál na mýto nemá, ale na lístek na metro ano. Navíc často tím metrem už stejně jezdil. Cílem přece nejsou socky, které na auto nemají. Cílem je vyhnat rozšiřující se střední třídu, která věrchušce a šlechtě bere životní prostor. A u toho nabrat body u skupiny, která je velmi početná a ve volbách se bude hodit, takže umožní věrchušce zůstat věrchuškou i pro další 4 roky. Klasický socanský win-win-lose (win my, win uplacená skupina, lose všichni ostatní).

        1. fatdwi: Daří se jim tak že po centru Londýna drandí v autech jenom bohatí, chudina jezdí Metrem, naštěstí je síť Metra v Londýně dostatečně hustá, takže se chudina na pracoviště dostane.

          1. jak: napsal jste jen to, co já – šlechta jezdí autem dál, střední třída jí nezaclání a přesunula se k sockám do metra, které tím metrem jezdí uklízet šlechtě kancl stejně jako dřív (jen je to narvanější o kyselé xichty té vyautované střední třídy).

            Nehodnotím. Popisuji.

    4. Jak znamo, socialni stat je nejmin vyhodnej pro stredni vrstvu. Jak se rika, stredni trida plati nizsi tride aby ty vyssi nepodrezala krky.

    5. „Taková rodina pak neplatí vůbec nic a nijak se na dotování MHD nepodílí. Naopak, někdo dotuje ji.“
      jakože v krámě jí odpustí třeba DPH a spotřební daň? neplatí sociální ani zdravotní daň?

      1. ClitoLynx: Nízkopříjmová rodina v ČR je dotována i přesto že řádně platí sociální, zdravotní a DPH, polopaticky zaplatí méně, než zkonzumuje statků.

      2. ClitoLynx: už jsem to tady psal, když dělají pro stát, tak ne. Když pro stát nedělají, tak jim sice DPH a spotřební daň neodpustí a dokonce i sociální a zdravotní platí. Jen je to jaksi zcela irelevantní ve chvíli, kdy se bavíme o tom, že ti chudáci dotují MHD a jsou tím, že bude (MHD) zadarmo okrádáni.

        Klidně mi ale můžete popsat (ideálně použijte čísla, vztahující se k platu 10k hrubého), jakou strašidelnou část toho, co zaplatí na DPH nebo sociálním a zdravotním sežere MHD zdarma.

  8. Žabaři, naše pokrokové město v mordoru má MHD plně zdarma pro všechny residenty již přes 5 let !

    Když máte KSČSSD na radnici, lidi mají blahobyt :)

  9. Kdyby v Praze nefungovala MHD (jakože bez dotací by fungovala pravděpodobně hůř), tak je automobilová doprava v Praze ještě víc v prdeli než je teď.
    A prostor pro nové silnice tam jaksi není kde brát…

      1. No, FM city dokonce v celostátních novinách, óóóó, člověk má pocit jako by naše město skutečně exiswtovalo.

        Jen na vysvětlenou – MHD je skutečně zdarma, ale je tak na piču, že tím jezdí skutečně jen děcka a důchodci co nemůžou chodit a nemají auto. Jízdní časy autobusů se +- rovnají cestě pěšky, na kole je to mnohem rychlejší. Dospělí jezdí autem a puberťáci na kole/skejtu atd..

        1. Podobny Kutna Hora, tam ma MHD taky smysl jen na lajne Poliklinika-Hlavni nadrazi. Jinak se da vsude dojit pesky. Ona je KH diky kanibalizaci Sedlce a Malina dlouha a pomerne uzka nudle.

    1. Copak silnice, to by se jeste nejak dalo i se stávající siti, ale parkoviste, to by byl skutecnej pruser. Uz ted neni v sirsim centru kde zaparkovat a to ani za penize a na nova parkoviste neni misto, ani kdyby
      se vybetonoval Karlak a Grebovka a konvertoval Staromak

      1. No já tedy vidím v Praze fůru různých brownfieldů, různých zbořenin, že by se tam vešly celé čtvrti. Ne že by tam nutně muselo být parkoviště…

        1. když jsem študýroval, tak se tvrdilo, že necelých 15% plochy širšího centra prahy jsou pozemky drážní, a že smysluplné by bylo procent pět. depa, seřadiště a nákladová nádraží opravdu nemají v intravilánu co pohledávat.

          1. To se teď začíná zastavovat, samý obchoďáky a kancly, kdyby jich náhodou ještě nebylo málo, a tradičně místo aby to mělo 2000 míst aby se tam vešla i auta co parkují okolo, tak to mívá tak 200, že.

          2. Lukas B.: však už se na tom maká. Vedle bývalého žižkovského nákladního nádraží bude nová čtvrť. Jestli tam bude parkhouse pro přespolní, to pochybuju.

        2. To ja taky. Jenze kdyz potrebuju na Taborskou tak potrebuju parkoviste v okoli Taborsky a je mi celkem prd platny ze v Jinonicich je zrovna volnejch 2000 parkovacich mist. A i kdybych zrusil Kutlvasra a Nuselskej pivovar a udelal tam parkoviste, tak si stejne moc nepomuzu.

          1. To jako z Jinonic do Táborský je to lepší autem než MHD? (Možná jo, tam to tak dobře neznám.) Já teda do centra Prahy moc nejezdím, nemusím, ale když už, tak tam nejedu autem, protože čím víc do centra, tím větší peklo. Je to tam ucpaný a není kde parkovat. Časově si autem nepomůžu a vyjde levnějc i když dám 2x 32 korun za lístek MHD než 100 za parkování.

            (A jako bonus, když nechám auto doma, můžu si dát i pivo a ne jenom kofolu.)

            1. Asi ne, nikdy jsem tu trasu nejel a centrem autem akorat projizdim kdyz musim a i tak nerad.
              To byl priklad ilustrujici ze kdyz potrebuju zaparkovat tak potrebuju parkovaci misto v miste urceni a ne hodinu pesky. Rec byla o nedostatku parkovacich mist v sirsim centru.

              1. Tak dej nějakej příklad, co znáš osobně. Obvykle se vyplatí zaparkovat dál od centra a dojet MHD. Někdy se dá u metra i zaparkovat zdarma (typicky OC Harfa na Českomoravský).

                Prodírat se autem uličkama v centru nemá smysl, nejdřív tam bloudíš, abys našel, kam jedeš, pak tam bloudíš, abys našel, kde zaparkovat, pak stejně musíš kus pěšky… to můžeš rovnou jet MHD, bude to buď časově srovnatelně a nebo i rychlejší a levnější.

                Dneska má každej v kapse chytrej mobil, takže si tam nahodí aplikaci pro vyhledání spojení a ani nemusí studovat jízdní řády. Takže je to velice easy.

                Jinak parkování v centru je – ale kurevsky drahý. Například v Palladiu 55 Kč/hodinu.

                1. Ja o voze, ty o koze.
                  1 vlakno – bez mhd by doprava klekla, bo silnice
                  Ja – co silnice, ale neni misto na dalsi parkoviste
                  Odpoved – je tu spousta brownfieldu
                  Ja – to je, ale na blbejch mistech. Taborska vs Jinonice
                  A do toho shifty :-)
                  (jinak s tvymi prispevky vecne souhlasim)

                  1. já? kde? :)

        3. No právě, třeba Vysočany – Kolbenka, tam takový zbořeniny jsou, ale mělo by smysl, aby parkoviště bylo zrovna tam? Časově vyjde líp nechat auto už na Čerňáku nebo Rajský zahradě a odjet metrem.

          1. na Cernaku se parkuje v pohode, ja jsem si oblibil Globus (dokud to nezpoplatnej nebo jinak neomezi), kez by se podobne lehce parkovalo u metra na vsech prijezdech do Prahy

            1. Zrovna na Čerňáku to kvůli parkování na jejich placu poslední roky vybavili závorami Hornbach a Makro; Globus zatím asi drží, ale to je otázka času. Podle mne to tam dřív v parkovacím domě bývalo snad na tři hodiny, než postavili to další…

              Všichni se divěj, že se v Praze víc a víc ucpává provoz na dříve průjedzných mnístech a pak šup, jako mezi Libní a Karlínem (kousek od Palmovky), začnou tam stavět další obří administrativní centra v místech, kde se stojí v kolonách už pár let. Takže i kdyby tam bylo místo na parking, tak se tam přitáhne nějaká tisícovka dalších aut.
              A s MHD je to místy na hraně; některé trasy a časy metra už prej větší hustotu nesnesou a stejně tam není k hnutí. Natož k sednutí („zlatý trojúhelník“ – oblast I.P. Pavlova, Můstek, Muzeum, Florenc…). Zato olympijská stanice Letňany zeje prázdnotou, i když je vedle D10 a kouosek od D8 a je tam obrovské prázdné pole a výstaviště na hovno.

              1. Takhle to dopadlo u nas u Lidlu. Jelikoz si na jeho parkovisti navykla parkovat pulka prilehlyho sidliste a zakaznici nemeli kde parkovat, tak tam dali zavoru. Hodina a pul zdarma, kazda dalsi hodka za kilo. A lidi maj po pici.
                A dobre jim tak. Kdyz tam tejden po posledni chumelenici ma trictvrte aut furt jeste snehovou cepici, tak trpelivost pretece.

                1. jo, u nás (kousíček od Prahy) to samé u náměstí před řetězcem; měli prakticky plné parkoviště i přen noc, čepice od sněhu, jak píšete, standart, tak tam dali závoru, ale nějak jim nefunguje, takže tam je víc místa, ale parkovat se trošku dá.

                  Ovšem když se na městě řešily parkovací plochy a existuje jedna vzdálená asi 3 – 8 minut od většiny sídliště, tak se to tak úplně dotyčným nelíbilo.

                  1. Tady to funguje. Lidi chtej mit vsechno zadarmo a nejlip pod rypakem.
                    Kamarad bydli na sidlisti. Klasicky neni kde zaparkovat, ale o 5 minut pesky dal je ohrazeny hlidany placeny parkoviste. Poloprazdny. Tak si tam kamarad pronajal flek, tenkrat asi za litr mesicne a ma klid. Akorat je pro spoustu spoluobcanu za debila. Hlavne u tech co furt nadávaj ze nemaj kde parkovat a ze jim to auto kazdou chvili nekdo orve

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017