Metelesku blesku

Featured Image

včera jsem v Brně stál v zácpě a Zdeněk Svěrák se právě skrze rádio prohrabával na novou úroveň lidského a profesionálního dna.

Jakýsi poslanec z Bobošíkové uskupení nazpíval předvolební song, který je sám o sobě epochálním hudebním dílem. Každá sloka začíná větou „ať si kdo chce co chce říká“ (moje mysl ihned doplňuje „hlavně že nám dobře stříká“) a refrén je uvozen zmíněným sloganem: „Melesku blesku, pomůžeme Česku…“

Nevím co je kurva Česko za útvar. Tohle havlistické pojmenování bytostně nesnáším. Mimochodem song je hrozně pitomý. Je sice o dva řády lepší než produkce skupiny Chinaski, ale i tak bych zvažoval, zda kolem tohoto opusu vystavět volební kampaň. Nicméně „metelesku blesku“ není použito v žádné negativní souvislosti, spíše naopak, hudebně nadaný exposlanec ODS(b) tam deklaruje, že má zájem pomoci jakési zemi, které on říká Česko (bez ohledu na to, že tak mohl činit již několik volebních období, takže to zní poněkud nepřesvědčivě).

Pan Svěrák se v rádiu vyjevil, že sousloví „metelesku blesku“ byla jeho či jejich myšlenka, protože to odvodili z „metelit jako blesk“, a že se to objevilo ve filmu Marečku, podejte mi pero, a proto to považuje za svůj artefakt a hodlá ho právně bránit. Vůbec jsem přitom nevěděl, že se tato hláška poprvé objevila v tomto filmu a myslím, že to neví ani většina lidí, kteří toto sousloví kdy použili. Vím, že ho zcela nenuceně používá celá řada mých známých zejména při výchově dětí.

Film Marečku… natočil pan veleřežisér v roce 1976, tedy před neuvěřitelnými 37 lety. Byly mi tehdy dva roky. Ve filmu jezdí ještě parní lokomotivy. Ten film je součástí našeho prostředí již neskutečně dlouho. Od té doby jej vysílají několikrát ročně. Většina hlášek z filmu zlidověla, a to včetně metelesku blesku. I kdybychom připustili, že toto pozoruhodné sousloví tým páně Svěráka vymyslel a že je autorským dílem, pak ochrana tohoto velesloganu jakýmikoli prostředky práva stejně postrádá smysl. Vždyť to už 37 let je v oběhu! Jaký právní statek zde má být ochráněn?

Pro srovnání, doba platnosti patentu, tedy výsledku vynálezecké činnosti, což je pro mě něco o úroveň výše nežli vymýšlení hlášek do filmu, je 20 let (za podmínky hrazení poplatku). I zde se uplatnil nějaký common sense, chcete-li selský rozum, že po dvaceti letech už postrádá ochrana vynálezu význam, protože prostě svět je někde jinde.

V mezičase během dojení státního rozpočtu, neměla by Svěrákovic rodina pociťovat uspokojení? Nemělo by panu umělci spíše udělat radost, že ještě po dlouhých 37 letech jeho filmové dílo, ostatně nijak zásadní, v myslích posluchačů žije? Jakou radost by udělalo například mně, kdyby někdo v rámci reklamní kampaně zazpíval, že Sobotka je zasranej zmrd!

Pravdoláskomilové nějak ztrácejí nadhled. Možná ho ani nikdy neměli. Občas se odkopou a my vidíme sice talentovaného, ale ješitného jedince, kteří přemýšlí, jak by za pomoci státu, soudů, OSA a dalších institutů pravdy a lásky uplatnil svoji vůli a proměnil ji nejlépe v peníze.

Jako další krok navrhuji uzavřít všechny firmy podnikající s hliníkem v Humpolci.
 


03.10.2013 D-FENS

12345 (1x hodnoceno, průměr: 5,00 z 5)
413x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017