Měli jsme tu povodeň

Featured Image

Pamatují si čtenáři ta silná slova politiků od povodní z roku 2002? Jak udělají opatření, změní manipulační řády přehrad, zlepší informovanost veřejnosti, vytvoří retenční prostory, upraví tohle a tamto. Dokonce vymysleli speciální daň, vybrali si od nás peníze a výsledek je kde?

V souvislosti s povodněmi jsme se dozvěděli celou řadu šokujících příběhů. V Bechyni stavěli hasiči protipovodňové zábrany po kolena ve vodě. Povodeň se zábran překvapivě nezalekla a zatopila zábrany i Bechyni. V Praze se opakovalo to samé, zábrany se zčásti postavit nepodařilo, zčásti chyběly ty správné prvky, prý se také začalo pozdě. Odborník na vagíny Svoboda prý musel osobně volat odborníka na mapy, aby stavěl zábrany. Správce Hostivařské přehrady se po čase propracoval k tomu, že bude muset ten svůj větší rybník vypustit, pokud tedy nechce riskovat protržení sypané hráze. Vypustil tedy louži do Botiče, přičemž předtím informoval vedení města, nicméně nikdo na to nereagoval a tak došlo k významným hmotným škodám.

Myslím si, že tyto události mají jednoho společného jmenovatele, a tím je víkend. Víkend je zásadní problém, o víkednu je Kocourkov bez státní správy. Dokonce i tak zásadní akty v boji s velkou vodou, jako je poletování vrtulníkem a nasazení hradníé stráže, což jsou takové lepší pytle s pískem, se odehrálo v pondělí.

Sice nás představitelé obcí ubezpečují, že by se v práci pro veřejnost klidně přetrhli vejpůl, ale to platí prosím výhradně v pracovní dny zhruba od osmi do třech. O víkendu je zásadně problém pohnout prdelí. Přes týden pro vás udělají první poslední, například vám pomohou vyřešit problém, který vám předtím způsobili, udělí vám pokutu nebo podepíší papír, který byte bez nich vůbec nepotřeboval, ale o víkendu nehrábnou.

Bydlím v místě, které je zhruba stejnou měrou ohroženo Vltavou a Malší. Z mého pohledu se ve srování s rokem 2002 nestalo nic. Jediný viditelný důsledek proběhlých povodní byla poměrně rychlá instalace jakéhosi varovného zařízení (dodavatel asi nabidl slušnou provizi), které se sice pravidelně přezkušuje, ale po celou letošní povodeň se z něj neozvalo ani pípnutí.

Hlavní úlohu při minimalizaci škod hrají informace. Když lidé ví, co se na ně žene, mohou zabezpečit svůj majetek a cennější věci odnést do bezpečí, následně pak oklidit sebe a své rodinné příslušníky. Sledoval jsem stav obou řek přes internet a i když už dávno byly na třetím stupni povodňové aktivity, varovný systém byl zticha. Někdy v průběhu soboty se objevila na webu města tato debilní zpráva:
 

 
Konstatuje, že voda bude ještě osm hodin stoupat, ale protože u ní není uvedený čas, varování platí od kdykoli, klidně třeba odteď. Dále úředníci nabádají občana, aby si prostudoval povodňové plány, ale to je tak rozsáhlá a chaotická sbírka dokumentů, že těžko najde někdo, kdo by to četl. Mimoto, voda sice stoupne, ale není tam žádný odhad o kolik, takže je to nepoužitelné. Pro srovnání kopie stránek města Český Krumlov.
 
 
Prostě občane, vyliž nám prdel a pomoz si sám. Tvé Hnutí pro Budějovice se zmr. Thomou v čele.

Večer jsem se vypravil na průzkum bojem. Vydal jsem se na Římov. Dolní část obce Roudné už byla na odpis, most byl zavřený a silnice přes Plav zavřená. To bylo vážný. Jel jsem tedy po hlavní. Dorazil jsem k přehradě, kde bylo hotové procesí. Lidé neměli informace a tak si pro ně dojeli. Pro Římov je podobně jako pro Hostivař kritický přeliv hráze, a k tomu bylo daleko. To mě trochu uklidnilo. Pak přijeli hasiči. Byli to dobrovolníci z nějaký prdele okolo s prastarou Avií a asi se také jeli podívat, jak to vypadá, aby věděli, co mají v noci čekat. Lid se na ně vrhl, protože chtěl informace, a hasiči věděli vše podstatné. Sdělili, že přehrada již průtok Malší neřídí, pouze upouští to, co do ní nateče. Vzhledem k očekávanému narůstu přítoku začne ve 23:00 vypouštět asi dvakrát tolik vody co teď, ale protože Stropnice už jde dolů, nemělo by se to v Plavu, Roudném ani Budějovicích nijak zásadně projevit. Nakonec dodali, že informace není oficiální, že prostě jen říkají, co sami slyšeli a že s nimi se také nikdo nebaví.

Vrátil jsem se zpátky a zaparkoval jsem na Plavské u fízlárny. Voda tekla do polí, ale cesta mezi mostem a jezem byla nadále schůdná. Na konci cesty za mostem stál jakýsi zoufalec se špinavou vestou s nápisem Krizové řízení. Právě si připíjel rumem z láhve s nějakým místním občanem. No, jestli je tohle krizové řízení, tak nás potěš koště. Asi o víkendu nic lepšího nesehnali. Namířil jsem k němu a zaznamenal jsem existenci „hráze“ z pytlů z pískem, kterou budovali místní uvědomělí občané. Celá hráz působila tak komicky, jak jen mohla. Pamatuji povodeň z roku 2002 a obrovskou sílu, se kterou se řeka razila cestu krajinou, by tato komická hráz z pytlů nevydržela ani minutu. Pytle jsou fajn na ochranu před rozlitou vodou, ale jako náhradní břeh nemohou obstát. Pochopil jsem, že výstavba hrází z pytlů je něco jako rituál pro lidi, aby měli dojem, že dělají něco prospěšného a nekladli blbé otázky. Zeptal jsem se místního elementu krizového řízení, kolik aktuálně upouští Římov a na kolik dosáhne hladina Malše během noci. Odpověděl, že to neví a dál si povídal s těmi lidmi, kteří mu předtím nabízeli ten rum. Pochopil jsem, že je tam jen jako, aby lidi neřekli, že na ně magistrát sere.

Cestou zpátky jsem šlápl na tu hráz, která byla pouze jednořadá a mezi pytli byly mezery, že by tudy prolezl jezevčík, a nějaký místní občan mě okřikl, abych na to nešlapal, protože bych to mohl zbořit. Musel jsem mu dát za pravdu. Až příště přijdou povodně, také si asi taky vezmu reflexní vestu a půjdu buzerovat jiný lidi.

Varovný systém pořád nic neříkal.

Řeka se nakonec lehce vybřežila, ale škody od řeky samotné nebyly nijak zásadní. Úředníci přišli v pondělí do práce a zahájili boj s povodní v rámci pracovní doby. Pokud tedy není ještě možné poručit větru dešti, bylo by možné se s nimi domluvit, aby alespoň živly posečkaly do pondělí, ideálně do deváté hodiny, aby se stihly prodebatovat víkendové záležitosti a dopít káva?

Myslím, že to bude čím dál horší. Peníze se procyklostezkovaly a utratily za zbytné věci, několik generací expertů na krajinotvorbu se vyřádilo na přírodě a dokurvilo, co se dalo. Podařilo se úspěšně zlikvidovat různý vlhký kouty a mokřiny, aby měl Babiš kde pěstovat řepku, listnaté lesy v podstatě přestaly existovat, protože nějaký expert seznal, že nejsou ty správné. To nejde dát zpátky, dokonce se ani nepokouší to zpátky dát. Povodně mi připadají čím dál dynamičtější, stačí, aby trochu zapršelo a už je to tady. Státní správa teď bude opět posilovat svoje pravomoci a vytvářet integrované, ještě integrovanější a nejintegrovanější záchranné systémy, které budou nefungovat od pondělí od deseti do pátka do třech.

P.S.

Varovný systém včera ožil. Magistrátní hlas promluvil a oznámil, že bude asi pršet a že máme sledovát média.
 


08.06.2013 D-FENS

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
400x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017