Maslow se odstěhoval do Jesenice - zpět na článek

Počet komentářů: 123

  1. Každý den se odehrává v hlavních zpravodajských relacích policajtská samohana, aby ovce viděly, jak skvěle se fízlí sbory o jejich bezpečnost starají. Když ale mají jednou něco dělat, pouze v těch samých relacích fňukají, že jich je chudáčků málo. No majitelé těch vykradených domů už teĎ vidí, k čemu tady polichčije skutečně je.

    1. Minulý týden jsem viděl to nové policejní auto s brutálním nárazníkem a regulérně jsem dostal strach.
      Na co tohle kruci potřebují v centru Prahy? Na co to vlastně vůbec potřebují?!
      Připomnělo mi to absurdní situaci před pár lety na Náměstí republiky, kdy před Palladiem promítali nějaký sportovní zápas, na zemi seděli lidi a sledovali, zatímco kolem nich stáli policajti se samopaly, aby je ochránili před teroristy. Tehdy jsem pocítil něco podobného a usoudil, že terorismus slaví úspěch, skutečně jsem dostal strach.

      1. Viděli to ve hře Need for Speed Hot pursuit, tak si to nechali udělat taky. Zdroje jsou.

  2. Jo, prohlášení, že to, že nejsou rok a půl schopný vůbec nic udělat je způsobený nedostatkem policajtů mě taky excitovalo.
    Na to, že mají málo policajtů na pomáhání a chránění, tak kontrolních kontrol a buzerace na dálnicích nijak neubylo.
    A vzhledem k tomu, že gang operoval naprosto pečlivě jen na území právě jednoho policajtskýho okrsku a skoro dva roky policajti nebyli schopni zveřejnit ani varování s detailama, jak se proti nim bránit, tak má gang s pravděpodobností hraničící s jistotou komplice přímo mezi policajtama. Za takovej výkon by měl jít danej okrsek a jeho nejbližší vedení komplet na minutu na dlažbu bez výsluh a to do úplně posledního kreténa.

    1. Že v tom jedou s nima se přímo nabízí. Ostatně fízlové nemají problém s ničím včetně nájemných vražd nebo prodeje drog přímo z policejního skladu, takže tohle je v podstatě lapálie.

  3. Srovnání počtu policajtů na 1000 obyvatel je vždy efektní. Mají ale ve světě a u nás stejnou oblast působnosti? Nedělají ve světě práci našich policajtů občanští zaměstnanci, správní orgány, soudní úředníci a pod.?

    Takže slušný člověk by neměl být policajtem. A jak by měl systém fungovat? Samí debilové a nebo úplně bez policajtů? Nevím jak komu, ale mně se tyto varianty nelíbí a jiná mě nenapadá.

    1. Za komunistů tady bylo 33.000 příslušníků SNB, StB a železniční policie. Podotýkám, že to byla ještě federace se Slováky, tedy větší stát a víc obyvatel. A k tomu tehdy fízlové vedli agendu občanských průkazů a pasů, což už teď nedělají.
      A ano slušný člověk skutečně netouží po tom dělat tuhle „práci“. Je to spíš pro ostudu. Něco jako když se v příbuzenstvu objeví exot, co opíchal obecní kozu.

      1. Nejen to. Když chtěli někomu číst poštu, museli si popálit prsty nad párou, když chtěli někoho sledovat, museli za ním fyzicky jít. Dneska ví i z kanclu teoreticky kde kdo je a co zrovna píše.

      2. Vzhledem k vaší přezdívce mě ta poznámka o koze rozesmála. Osobní zkušenost? :-D
        Existují slušní lidé, kteří chtějí páchat dobro, a tak se přidají k Policii. Opravdu. Někteří z nich to vzdají (většina odpadne u psychotestů, kde jim vysvětlí, že tohle není pro ně – popravdě mám pocit, že právě tohle kritérium je u psychotestů stěžejní, ale nikdy jsem je neviděl a nevím, v čem spočívají), někteří zůstanou a podlehnou, a pak je hrstka těch, co se drží dál a stále věří v nápravu. Ti si dokonce uvědomují i to stigma, které nesou, a chápou to. Hrdinové, co neví, že sebeobětování je hřích. Každý svého štěstí strůjce.
        Jinak lidi jsou všude stejní. Tím, že se zruší policie, ti lidé nezmizí, jen se budou realizovat jinde a jinak. Cestu vidím v ořezání pravidel, byrokracie, a přenesení zodpovědnosti zpět na jednotlivce. Což je podobně utopické jako antigravitační pohon.

        1. Mám jednoho známého. Upřímný člověk, věřil tomu, tak ke komunistům vlezl. Z mého okolí jsem ho považoval za nejnebezpečnějšího. Asi tolik k policajtům, kteří věří v nápravu.

        2. Já se domnívám, že ty psychotesty slouží svému účelu. Jejich cílem není najít normálního člověka, ale tupého robota, který splní rozkaz.

          1. Ko-za: už před mnoha lety médii proběhla nepříjemná situace uchazeče o práci ve sboru v USA, který v testech dopadl velmi dobře, ale práci nedostal a následně, po té, co se na základě skvělých výsledků z testů soudil, i tento prohrál. Vůdce daného okrsku to lakonicky okomentoval tím, že je již empiricky dokázáno, že člověk s IQ přes 80 nebude práci schopen dlouhodobě vykonávat, takže je jen logické, že dotyčného nevzali a že si zatím stojí a soud rozhodl správně.

            Myslící policajt je něco jako myslící voják. Na překážku efektivitě.

            1. To s tim myslicim vojakem je pitomost. Vojak musi myslet. Jenze jenom v ramci sveho funkcniho zarazeni. Vojini musi myslet pouze jak co nejlepe splnit rozkaz, velici general nebo stabni důstojníci naopak musi myslet az se z nich bude kourit.
              Cim vyssi sajba, tim vetsi prostor pro mysleni.
              U policie to funguje podobne, az na to, ze policajtova kreativita je oproti vojakovi jeste navic omezena horou paragrafu.

              1. Jak to zpívá Asonance: „Chytrý nejsem, to vím sám, taky k práci odpor mám, na vojnu se tedy dám a budu generálem…“
                https://www.youtube.com/watch?v=CLeKvzD8IXI

              2. „Ukládám vám rozplánovat činnost praporu do úrovně rot s blízkým a následným cílem v časech D+1 a D+2 podle zámyslu divizního cvičení, a to dnes do 17.00!“ „Provedu!“ :)

              3. Voják musí myslet: „Bodej ostrým koncem“. Dnes už spíš „lauf vždy směrem k nepříteli“ a u nás „schovej se, hlavně se do ničeho nenamoč, než stihneme kapitulovat“.

                1. No, myslim ze uz velitel pesi cety by s timhle asi nevystacil.

              4. shane: tak čekal bych, že tady nemusím vysvětlovat, že je to myšleno ve vztahu k rozkazům. Že může i městapák přemýšlet nad tím, co si dá k obědu, co koupí manželce k narozeninám nebo kam pojede na dovolenou fakt není předmětem diskuse…

                1. I skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále…

                2. Ano, i ja to myslím ve vztahu k rozkazum. „vojine, budete strezit tento prostor az do vystridani“. „serzante, zridite silniční uzaveru a kontrolni bud a budete kontrolovat vsechna projizdejici vozidla“. „Kapitane, se svou rotou dobudete a obsadite delostreleckou baterii v sektoru F14 a udrzite ji do prichodu posil“.
                  „Plukovniku, vase obrnena brigada zahaji protiutok v oblasti Arrasu“.
                  „Generale, naplanujete vylodeni spojeneckych armad ve Francii“.
                  Jasne, vubec neni potreba myslet, jen plnit rozkazy.

                  1. shane: takže vojín si může říct, že nechce prostor střežit, protože se mu to zdá nebezpečné a může se odejít schovat? Seržant si může říct, že uzávěra je zbytečná buzerace a jet radši na kafe?

                    Odpovím si sám: ne. A takový, který „myslí“ to daleko nedotáhne. Všimněte si, že jsem psal o IQ 80, nikoliv o IQ 0.

                    A pokud jde o šajby, tak tam samozřejmě obvykle hraje velkou roli nějaká pěkná porucha, nad kterou by psychiatr zaplesal. Málokterá skutečně velká svině byl hlupák. Spíš vysoce inteligentní sociopat apod. Nicméně i zde jsme u toho, že i takoví lidé musí rozkazy poslouchat. Takových, kteří je tvoří je jen hrstka a ty opravdu člověk při silniční kontrole nepotká.

                    1. Nemuze. To je prave to, ze jeho moznost samostatneho mysleni je omezena polem jeho pusobnosti.
                      V civilu je to ale stejny. Kdyz ti sef rekne, ze mas jet do Melnika na obchodni jednani, taky si nemuzes rict ze se na to vyseres a radsi půjdeš na plovarnu. Stejne tak kdyz ti sef rekne ze zakaznice chce nalakovat auto na fialovo a na svetla nalepit imitaci oboci, tak si taky nemuzes rict ze je to hnus a kyc a misto toho na to auto nastrikat slehajici plameny a prsatici v bikinach. To by ti brzo ukazali dvere.
                      Ale sef te nebude vodit za rucicku a do detailu ti diktovat kazdej krok. Zads to cil a je jen na tobe, jak se s tim popasujes. Nastrikat auto na ruzovo moc mysleni nepotrebuje, vymyslet reklamní kampaň na podporu prodeje hovnovych bonbonu uz vyžaduje fistrona.

                    2. Jinak ja se bavim o realite, ne o nějaké historce pochybne verohodnosti. Jo, a z duvodu prilis vysokeho IQ, (resp prilis vysoke kvalifikace, bo IQ se obvykle nemeri) te muzou odpalkovat i v civilu. Proste maj strach ze jim za chvili zdrhnes za lepsim, pripadne jsou cinnosti kde je potreba jednodussi lidi bez fantazie, kterym nevadí tupa rutina. Treba na lince u pasu.

                    3. shane: jako vážně? Rozkaz někoho zabít nebo zbuzerovat dáváte na roveň obchodního jednání v Mělníku?

                    4. fatdwi: Samozřejmě, není v tom žádný rozdíl…
                      Dostal jsem zadáno, co má být výsledkem mé činnosti a musím najít způsob, jak toho dosáhnout…
                      Pokud začnu zpochybňovat zadání, musím buď mít setsakra dobrý důvod (a být schopen ho před vrchností obhájit), nebo skončím na dlažbě či u zdi…

                    5. jizlivec: pokud pro Vás je skutečně „muž s koženou brašnou nesmí projít“ na úrovni „nastříkej tady paní fábii do fialova“, pak nemá cenu se o tom dál bavit. Uposlechnutí v prvním případě znamená, že někoho zabijete, ve druhém barva auta. Asi jsem divný, zabíjení mi nepřijde stejné jako lakování. Ale jsem divný rád a neměnil bych s Váma, i když Vám se musí žít jednoduše, nic není problém.

                      Můžu Vás ujistit, že právě nutnost neřešit morálku, protože rozkaz je Vám nadevše, je pro spoustu lidí problematická. Kdyby byl každý jako Vy, politici by neměli žádný problém, protože by nebylo nutné vytvářet situace, ve kterých se zabíjení jeví méně znepokojivě a ideálně má auru žádoucího řešení. Opět jsem rád, že většina taková není.

                    6. fatdwi: A to říkáte Vy, který v souvislosti s vojákem a myšlením při plnění rozkazu použil pojem „efektivita“…
                      Budu Vás citovat: „čekal bych, že tady nemusím vysvětlovat, že je to myšleno ve vztahu k rozkazům“…
                      Zabíjení U VOJÁKA mi opravdu přijde stejné jako lakování u lakýrníka – je na to cvičený a je za to placený (neřešme teď, na jaké úrovni je obojí)…

                    7. Je to tak. Podstatou prace vojaka je zabijet ty, ktere mu urci. A pokud zrovna neni koho zabijet, tak se na to zabijeni alespon trénuje, aby mu to slo lip od ruky. (a neni to mysleno pejorativne, proti armade a vojakum nic nemam)

                    8. (ono teda neni potreba je vylozene zabijet, staci je tezce zranit, zmrzacit nebo v krajnim pripade zajmout, proste nejak vyřadit z boje, ale zabijeni je prece jenom to gró)

                    9. jizlivec: to je fajn, že Vám přijde zabíjení stejné jako lakování. Ale jinak si myslím, že ze sebe toho nechápavce akorát děláte.

                    10. Tak ty si zda se pletes nároky na inteligenci s osobnostnim profilem. Vojancina prostě je profese, kde se myslet musi, stejne jako v civilnich profesich. Do diskuze o tom jestli vojak musi bejt nelitostnej psychopat nebo ne se poustet nebudu, jen upozornim, ze clovek je svou povahou velmi agresivni opice a dnesni clovek je potomek tisíců generaci uspesnych zabijaku. Ty vlohy jen spí, nezanikly.

                    11. shane: a na tom jste byl kde, že si tohle pletu? Naopak si to zdá se pletete Vy, protože neustále mluvíte o tom, že je to „jen“ profese, třeba jako bachař v koncentráku, kat, lakýrník, prodavačka a tak.

                      Přitom diskuse začala o tom, že o rozkazech je nutné nepřemýšlet, z čehož plyne, že nemůžete bádat nad tím, zda toho, koho máte zabít, je skutečně „správné“ zabít a případně tak dle vlastního uvážení neučinit. O tom, že musíte v rámci úkolu „zabít“ přemýšlet tady píšete jen Vy, tuhle otázku neřeším, protože je zcela jasná (i městapák s IQ tykve musí „přemýšlet“).

                      Pokud si myslíte, že „zabít“ je tak jednoduché jako namarkovat na kase 27 Kč a proto je to „jen“ práce, tak se holt neshodneme. Dopad markování a případného nenamarkování rohlíku za 6 kč dle mého nejde srovnávat se zastřelením a případným nezastřelením „muže s koženou brašnou“.

                    12. fatdwi: Tak teď jsem se v tom totálně ztratil…
                      V čem se vlastně rozcházíme? Nakonec oba tvrdíme totéž: v případě rozkazu je třeba přemýšlet o tom jak ho správně splnit, a nepřemýšlet o tom, zda je správné ho splnit…
                      Jestli je to jednoduché či jaké IQ je na to potřeba, nebo dokonce zabývat se morálkou, je v dané souvislosti zcela irelevantní…

    2. No, on je dle mého soudu článek o něčem jiném. O tom, že za současného stavu je služba u PČR pro slušné a vzdělané lidi absolutně neatraktivní, a pokud už se na to tito dají, tak dříve nebo později zdrhnou, nebo přestanou být slušnými lidmi.

      Že by došlo ke zrušení policie … no, tak leda ve snu, co si budeme namlouvat. Je tedy potřeba nastavit takové podmínky služby, aby byla pro slušné a ideálně celkem chytré lidi atraktivní, aby tito, když už se policisty stanou, jimi chtěli zůstat a současně aby zůstali slušnými lidmi.

      Zatím to moc nevypadá … a že by se blýskalo na lepší časy … já nevím, co myslíte?

      1. Otázka hodných a zlých policajtů je zodpovězena policejní přísahou. Každý policajt přísahá, že bude dbát na dodržovaní VŠECH zákonů.A jelikož je většina zákonů amorálních, neexistují hodní policisté.

        A stanfordský experiment jasně prokázal, co se za pár dnů stane s normálními lidmi, když dostanou uniformu a pravomoc. Co je to teprve za lidi, kteří si to VYBEROU?

        1. Hele, mějte trochu srdce. Amorální zákony … a morální je jako co? V tom je prostě normálně bordel a čert aby se v tom vyznal. Natož příslušník.
          Jo dřív, tam v tom bylo jasno. Protože každý kdo dával ve škole pozor věděl, že morální je to, co slouží dělnické třídě.
          A bylo.
          Ale dneska?

          1. Morálka není věc doby.

            1. V podstate je. Hodnoceni co je moralni se meni v case a prostoru, navic existuje moralka veřejná a individualni. Moralka veřejná treba tvrdi ze krast se nema, moralka osobni mnoha lidi pak zlodejinu klidne pripousti. Verejna moralka pred sto lety rozvod odsuzovala, dnesni ho pripousti. Individualni moralka ohledne rozvodu se lisi kus od kusu. Na Fidzi pred dvěma sty lety bylo zcela moralni lovit lidi pro maso, v Evrope one doby to bylo zcela nepripustne. Atd.

              1. Pokud se držím principů přirozeného práva, myslím, že nešlápnu vedle v libovolné době.

                1. Principů přirozeného práva na tom Fidži před dvě stě lety nebo dnes v prostředku Evropy? Vnímání přirozeného práva je rovněž proměnlivé.

                  1. Takový to „vlastním sám sebe a můžu si dělat cokoli, čím se nevydírám do druhých“, co si tu na západě pilujeme od Antiky. Je to vnitřně konzistentní a aplikovatelné univerzálně. Co si mezi sebou dělaj nějací divoši mě netrápí, dokud to nebude kolidovat se mnou.

                    1. oprava – nevysírám

                    2. Takový to o tom ze vlastnim sam sebe a muzu delat co chci pokud nevysiram ostatni nikdy nefungovalo. Uz jen vlastnictvi otroku je s tou zasadou v primem rozporu. Spolecenska poprava „padle zeny“ rovněž. Atd. Nemanzelske dítě nebo predmanzelska promiskuita byly rovnez hluboce nemoralni, stejne jako noseni kalhot zenami nebo sukne nad kotniky. Z dnesni zcela přípustné mody by dostali viktoriansti mravokarci psotnik a dotyčna by obratem skoncila v kriminale za poburovani. Dnesni sexualni svoboda by byla jeste pred sto lety povazovana za zcela amoralni. Ostatne, mnohe bile krestanske komunity ji za hluboce amoralni povazuji i dnes a i soucasny krestansky mainstream ji spis trpi nez toleruje. A potraty? Darmo mluvit.

                    3. Ostatne, takova prostitutka nebo pornoherečka. Komu tim ublizuje? Nikomu, naopak prinasi poteseni. A stejne vetsina lidi povazuje jeji pocinani za nemoralni a fuj.

                    4. Nikdy to nebylo ideální, ale v různých dobách to k tomuto principu směřovalo. Pro nás minimálně od francouzské revoluce. Sem tam se do toho zamotala ještě nějaká morálka náboženská, netýkalo se to dlouho univerzálně všech (ženy).
                      Narozdíl od morálky zdůvodněné debilitami „bůh to tak chce“ je to něco z čeho se dá vycházet.
                      V různých dobách se na tom jen měnilo slovo každý – každý nebyli ty ženské, otroci, indiáni atd.

                  2. Tzv. „prirodzené právo“, to sú tie Urzoviny, o ktorých sám najvyšší duchovný vodca vyhlásil niečo v zmysle, že to nie je ani prirodzené ani právo (už si to celkom nepamätám, ale bolo to niečo ako „pomazánkové máslo“). Každopádne, ak si to aj nepamätám správne, mám za to, že jediné celkom prirodzené právo je to o tom väčšom psovi…

        2. Tenhle pohled na věc jsem měl taky, ale je třeba si uvědomit, že neexistují zlí lidé. Nebo možná existují, ale je jich hodně málo. Snad každý člověk sám o sobě smýšlí tak, že koná dobro. Otázka je, v čem.

          Policajt je člověk, který vidí smysl své existence jinde, než vy. Ale je to uvažující bytost, pro kterou platí věci výše. Většinově bych je popsal jako lidi, co věří v pravidla, která dostali shora. Podobně jako vojáci, úředníci a spousta dalších lidí. Najdete tam spoustu správňáků a Mirků Dušínů, co ale vnímají svět jinak, než vy, a vám se jeví jako zmrdi. Nemá smysl se bavit, jestli je to dobře nebo špatně, tak to prostě je. Navíc je tu ta příslušnost ke sboru, která je pro mnohé esenciální. Kdyby nedělali policisty, asi by se dali k jiné skupině, která jim to nabídne.

          Standforský experiment je jasný, proto zásadní pravidlo je, že pokud to alespoň trochu jde, vyhněte se jim. Oni o vás taky nestojí.

          Před pár lety mě otravoval v Tescu Zdeněk Svěrák v nějakém klipu, kde říkal něco jako: „Proč se lidi nechovají jako hrdinové v pohádkách? Dospělí zapomněli na pohádky.“ To je lež, ultrahnusná lež, Svěrák mě tím strašně štval. Ten problém není v tom, že jsme zapomněli na pohádky. Jen se neshodneme v tom, kdo je ta zlá ježibaba. Svět je plný hodných hloupých honzů, kteří bojují proti sobě.

          1. Some men aren’t looking for anything logical, like money. They can’t be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.

            1. Svata pravda.

            2. Tohle je dobrý, to jsme se tu kdysi pokoušeli vysvětlit Urzovi, že je na světě spousta lidí, co klidně oželí nějaký svůj prospěch, jen když druhým budou moci udělat ze života peklo.
              Tenkrát marně.

              1. Technicka – to, ze nekomu budou moct udelat ze zivota peklo, je potom prave ten jejich prospech.
                To, ze si pod pojmem prospech kazdy predstavuje jen to, co jemu prijde jako prospech a jine prospechy nepocita, je bohuzel smutna realita. Hezky to tu demonstrujes :-(

                1. Na to mohu napsat jen dvě věci. Byla to diskuze s Urzou, nikoli s nějakým Suchánkem. A vás osobně už hodně dlouho považuji za jednak pitomce, jednak ulhaného poseru. Ano, mám na mysli vaše kecy o letech nadzvukovou rychlostí v Thalii a o videu, které jste dloooouho sliboval a nikdy nedodal. A ne, nešlo o ten váš pokus na D5. O vašem charakteru, který jste tu kdysi demonstroval obhajobou BSA ani nemluvě. Takže je celkem zbytečné s vámi jakoukoli diskuzi vést.

          2. Jenom technicka – Stanfordskemu experimentu se vycita, ze ucastnici vedeli, ze to je „jenom jako“ a ze vlastne o nic nejde, coz pravdepodobne zkreslilo vysledky. Pri airsoftu taky hraci nemaji problem popravovat zajatce a civily, ale nelze z toho usuzovat, ze by se stejne chovali v realu. Jinymi slovy, kdyz si s manzelkou zahrajeme na to, ze jsem najemny gigolo, tak to neimplikuje ze bych se tak chtel v realu zivit.

            1. Nicméně veškerá reálná prostředí věznic a podobných zařízení výsledky té taškařice podporují. A takový Milgramův experiment byl zcela poctivý a ukázal, že na rozkaz autority udělá velká část lidí prakticky cokoli.

              1. Jo a ne. Ze vzpominek koncentrácniku treba vyplyva, ze krome sadistickych zrud existovali i „slusni“ bachari, kteri delali jen to co museli a kdyz nemuseli byli schopni i primhourit oko nebo se divat jinam a i kdyz museli tak se omezili na rvani a sem tam kopanec nebo stouchanec pazbou a nemeli potrebu provinilce ukopat k smrti nebo polejvat v mraze ledovou vodou. A to v situaci kdy s veznema mohli beztrestne delat naprosto cokoliv.
                Proste vetsina lidi ma nejakou moralni hranici za kterou nejde, i kdyz je samozrejme fakt, ze ta hranice se da postupne posouvat. Jsou prostě lidi co mučit vezne nebudou, i kdyz by mohli.
                A i ti co by byli ochotni a schopni to delat nebudou, pokud jim to systém neumožní.
                Samozrejme vhodne zvolenejma podminkama dokazes skoro cokoliv. Drtiva vetsina lidi asi nebude mit moralni zabrany mucit vezne aby priznal deaktivacni kod k casovany jaderny bombe uprostred mesta, ale asi malokdo bude souhlasit s pouzitim muceni aby se pachatel přiznal ze krad v samosce.

                1. Pointa je, že ti slušní bachaři dělali svou práci a slušně hlídali, aby pak vězně slušně pomordovali. A co ty vězně čeká rozhodně věděli.

                  1. Ale jo, vedeli. Ale neni to o tom, ze kazdej ma potřebu tyrat a mucit ostatni jenom proto, protoze muze. Oni mucit a tyrat mohli dle libosti, ale nemucili. Coz svym zpusobem popira ten Stanfordsky experiment, který tvrdi, ze dozorci budou sve chovani eskalovat a vezne mučit a tyrat.

                    1. Ten experiment byl o tom, jak prostředí mění člověka. Někdo je prostě odolnější a vyrovnanější a zůstane svůj. Ale pokud něco dává prostor vyniknout různým úchylkám, pak je to podle mě moc nad lidmi a k tomu přináležející atributy jako je ta uniforma, příslušnost k silové složce atd. Myslím, že kdyby si hráli na pekárnu, tak by se to tam tak nezvrhlo.

                    2. Sikana na pracovisti mezi kolegy je zcela bezna vec. Takze patrne doslo. Jde o to, jake jsou shora nastaveny mantinely a jak se jejich dodrzovani kontroluje. Pokud se pamatuju, tak v tom stanfordskem experimentu museli vezni dodržovat celou radu prakticky nesplnitelnych pravidel a bachari ale meli ty pravidla vynucovat, ale nesmeli pouzit fyzicke nasili. Pricemz ale chybely restrikce a kontrola shora. Takové podminky primo svadi pouzit ten nejsnazsi prostředek vedouci k cili – sikanu. Zvlast v situaci, kdy je to „jenom jako“.

            2. Re: Shane

              Vytýká se, že účastníci věcěli, že je to jenom jako…

              To není příliš silný argument. Už po nějaké době „hry“, zejména pokud je spojena s kombinovanou zátěží a v tomto konkrétním případě i spánkovou deprivací, podle věruhodného vypravěče sice víte, že ten chlap za vámi ja instruktor, nožem, který máte na krku Vás nepodřeže, dopis na rozloučenou píšete jako součást hry, ale na druhou stranu mozek si přesto jede, jako kdyby to byl reál.

          3. Já nepředpokládám, že si policajti o sobě myslí, že jsou zlí. Z mého pohledu je ale většina jejich činnosti zlo a tedy se jim vyhýbám a jejich činnost pokud možno mařím, pokud se to týká lidí z mého okruhu. Eichmann nebo Heydrich taky jistě makali do úmoru a iniciativně pracovali na lepším světě nebo se aspoň zhostili běžné pracovní agendy s pocitem dobře udělané práce. Policajti to taky dávají sežrat těm, kteří nerespektují jejich vidění světa. Studii na to nemám, ale myslím, že různé „máničky“ si na služebnách užijí o dost víc než jen zákonná opatření.

        3. (FYI, „Standfordský experiment“ byl brutální fake, který „psycholog“ zrežíroval tak, že najal partu týpků a řekli jim že se mají chovat jako ve filmech o policejní brutalitě, které zrovna „frčely“, a i tak se brutálního jednání dopouštěl jeden jediný patologický jedinec z „dozorců“.)

          1. Zdroj, pls.? (Např. u Honzáka, což je odzdrovaná literatura je to uvedeno v té známější podobě).

            1. Účastníci Stanfordského experimentu to sami oficiálně přiznali, a sám Zimbardo uznal že šlo jen o „prostředek jak prosadit reformu vězeňství“ a že jej „nebude hájit, protože obhajobou je jeho dlouhověkost“ :)

              https://gen.medium.com/the-lifespan-of-a-lie-d869212b1f62

      2. Na tohle existuje ten prastarej bonmot – Prace u policie vyzaduje ty nejlepsi, ale nenabizi nic, cim by je prilakala.

    3. Tenhle idiotskej argument už sem někde slyšel. Ne, kurva, NEDĚLAJÍ. V posledních statistikách eurostatu naopak v počtech policejních sil jiných (civilizovaných) zemí byly započítány přesně podle metodiky i různí karabinieri a obdoba našich měšťáků. Naopak čísla od PČR PROTI metodice naprosto důsledně obsahovala pouze počty zaměstnanců PČR bez MP. Pokud by se toto narovnalo, tak vyjde najevo, že PČR má počty policajtů jako čína, ja předražená a zcela neefaktivní. Obvzlášť v drobné kriminalitě jsou statistiky naprosto tristní (a objasněnost je zcela virtuální číslo, důležitá je diference incidence).

      1. Ohledně policajtů v Číně vycházíte z nějakých zdrojů? Protože mě se laicky zdá, že vzhledem k mentalitě a automatizaci jich tam zase tolik nepotřebují.

        1. Tak to se ti zdá blbě. Policajti tam jsou všude. V metru, na vstupech do metra, na křižovatkách, na místech s velkou návštěvností (náměstí) stojí alespoň jedno auto a jedna kamera-dodávka plná policajtů, v metru, v TV a na reklamních cedulích mimo jiný obsah povinně jedou policejní spoty, kde salutující policista s policistkou vysvětlují, jak jsou tady pro občany, každá veřejná budovat má podobně jako v ČR hydrant, tak v číně anti-riot vybavení (štít, vidle na udržení útočníka od sebe, helmu a pendrek), aby policajt nemusel moc daleko, kdyby se někdo začal vztekat. Mimo velká města je to o trochu lepší, ale jen zdánlivě. Kamery nejsou náhradou policajta, ale jeho doplněk (kolikrát kamera čumí na stanoviště policajta, jestli policajt dobře policajtuje)
          Čína je sen českýho policajta. Tak nějak si to ty buzny představujou.

          1. Jo. Tolik policajtu ma metr ctverecni jsem nikde jinde nevidel. A nejvetsi opruz na letisti jsem taky zazil v Číně. Pri odletu paradoxne horsi nez pri priletu.

            1. Občas jezdím na Slovensko, teď jsem tady asi 4 dny a tolik policeních aut u nás nepotkám za rok, dokonce i v nejzapadlejších prdelích je vídám. Až jsem si říkal, že jsem v nějakém policejím státě.

      2. Re: q

        Ano, efektivita je zoufalá a to ještě PČR řeší spousta věcí, které by neměla dělat, např. vyjadřuje se k dopravním stavbám (proč sakra, když už ty silniční věci řeší silniční správní úřad a správce komunikace?), registruje zbraně, které by stejně jako auta mohly po novém řešit obce (když už tu evidenci máme) a jistě by se našla řada dalších činností.

        Zvláštní je, že onehdá se mi někdo vysmál, když jsem presentoval představu o tom, jak by se zbraně registrovaly na obci, protože tam by každýmu napsali všechno. (Pomiňme, že by to nebyl problém, ale proč? To je registrace auta taková zadek?“

        1. Policajti taky kazdymu napíšou vsechno. Policie nema moznost odmitnout vydat nakupni povoleni a predpokladam ze zakony podmínky pro zbrojaky by stejne musela prověřovat policie, protoze obce nemaj pristup do databazi. A i kdyby meli tak co? Stejnak ma na zbrojak z hlediska spolehlivosti a bezuhonnosti nárok skoro kazdej.

          1. Obec by si na to prověřování samozřejmě mohla objednat službu příslušné státní agentury. Když si děláte prověrku na důvěru, tak si NBÚ také objednává Vaše terénní prověření u BIS, protože nemají vlastní operativu. A ano, ptají se mj. i po sousedech, třeba jestli nebijete ženu a tak…

            1. Jo, ja vim. Bratrance žena ma (nebo mela) proverku na Tajné. Je to sranda tak ma pul roku. Jak probiha proverka na Prisne tajne snad radsi nechci vědět.

              1. Tak na pul roku…

                1. Kolega spomínal, že v rámci previerky sa nejakej jeho kamarátky/známej (na Slovensku) vypytovali aj na to, s kým a kedy mala prvý sex, a ešte to aj u protistrany overovali…

            2. Znám kluka, kterého jen v době prověřování potkal divnej týpek v tramvaji a pokusil se ho vytáhnout na chlastačku a nabízel mu trávu.

    4. S ohledem na to, že jak píšu níž, mě potřebovalo buzerovat 6 kokotů kvůli něčemu, co je v podstatě prkotina a adresováno by to bylo nejpozděj do dvou měsíců (tak teď holt do měsíce), zatímco několikrát tejdně potkávám na silnici kretény, kteří jsou opravdu extrémně životu nebezpeční, protože jim to nesvítí blbě, vůbec, nebo navopak moc (mimo klasický dálkaře potkávám poměrně hodně idiotů co jim nesvítí obrysovky, brzdovky, blinkry – pokud se je vůbec ráčí používat – nebo mají vzadu náhodný blikátka jak diskotéka, protože mají kabeláž v piči a bliká to naprosto nevyzpitatelně), což neřeší zhola nikdo…já nevim, jste vy idioti fakt tam vymatlaní?

      Fakt si nejsem jistej, esli mi ti čuráci někdy v životě nějak skutečně pomohli, zatímco se mě snažili jenom buzerovat nebo aspoň zdržovat. Cvičně vobčas hlásím nějakou trestnou činnost, obvykle zlodějny a podvody páchaný na nás ve spojení s firemní obchodní činností, jenom abych se pokaždý dozvěděl zcela novej způsob, jak se mnou buď tidle, nebo stádní zástupiče dokážou vyjebat. Fakt tuhle sebranku lidskýho odpadu vůbec nepotřebuju, esli ty jo, tak co takhle kdyby sis je nechal pro sebe a do mě ať se neserou? Plácnem si?

    5. Jistě, srovnání asi není úplně přesné.
      Cestu vidím ve zjednodušení. Obrovském ořezání pravidel na minimum nutného. Mimo to, že se s tím pak lépe pracuje, odpadne také velká část byrokracie. Jestli Policii potřebujeme nebo ne, to nedokážu posoudit. Ke spoustě policistů mám respekt, byť mi třeba nejsou úplně po chuti, čas od času odvedou kvalitní práci. Nejlépe, když je něco donutí, jako třeba v případě vraždy Kuciaka, to byla panečku prvotřídní práce, která se vidí tak jednou za deset let.

      1. Ohledem ty vrazdy Kuciaka jsem skeptickej. Dokonce jsem presvedcenej, ze primarnim tercem nebyl Kuciak, ale nechce se mi sirit konspirace. Spis si myslim, ze meli nejakou particku z Kolarova a tak to na ne navliknuli, koneckoncu je jedno, jestli budou sedet za dve nebo ctyri vrazdy. Maji carku a verejnosti to naservirovali jako uspech. Podle mne Kuciak byla nahoda, kterou napred dobre prezvykali u Nicholsona a Kisky a potom teprve „nasli“ obeti.
        Jinak, tady v SK zatim fizli nebuzerujou jako v CZ i kdyz jich je tu taky dost. Dokonce umeli za minulyho ministra i hnedoslovakum v osadach dat na vedomi, ze se s nima nebudou srat.

  4. Za poslední rok jsem odposlechl stovky hovorů na linku 158. Zde je několik tipů, které jsem pochytil:
    1. Pokud nemusite, nevolejte je. Jakože není moc případů, kdy musíte, napadají mě akorát pojistné události.
    2. Jsou dva způsoby, jak vás na tísni pozdraví. „Tísňová linka Policie, dobrý den“ nebo „Haló, Policie!“. V tom druhém případě ihned zavěste a volejte znovu, máte slušnou šanci, že uslyšíte první typ odpovědi. Pokud s policajtem na lince nic neřešíte, nevznikne žádný písemný záznam (řádek v logu ano, ale ten nikdo, co je mi známo, neřeší). V případě pozdravu „Haló, Policie!“ nečekejte žádnou ochotu nebo vstřícnost. Jakmile ale natrefíte na blba, chvilku si s ním pokecáte, a položíte mu to, už o tom záznam udělá a při příštím volání jej dispečer uvidí.
    3. Nechte si poradit. Oni sami nestojí o to, aby někam museli jezdit. Narozdíl od vás je tohle jejich denní chleba a jejich rady mohou být velmi užitečné. Obvykle je voláte v krizových nebo vyhrocených situacích, policajt na druhé straně je ale v běžném pracovním dnu, a i přesto, že je to policajt, není ve strasu a podobné situace jsou jeho denní chleba.
    4. V Praze, a asi nejenom tam, mají lampy pouličního osvětlení číslo. Pokud si chcete podstatně zjednodušit život, najděte nejbližší lampu a na ní asi ve výšce očí menší hliníkový štítek s číslem. Vynikající lokalizátor, stačí nadiktovat a mají vás.
    5. Dejte jim na sebe telefonní číslo. Až se budou blížit, zavolají vám, telefony už objevili. Třeba v případě vykradené kanceláře, kde si počkáte, vynikající pomůcka, ať tam nemusíte celý den dřepět.
    6. Nečekejte žádnou přehnanou ochotu. Našli jste peněženku? Je to past. Nečekejte, že si pro ní hbytě někdo přijede a ještě vás pochválí. Čeká vás cesta na služebnu, kde ji budete muset odevzdat. Jestli se vám zdá absurdní volat kvůli ztracené peněžence tíseň, pak buďte vděčni za svou sociální bublinu.

    Je to těžké přiznat, ale taky jsou to lidi. Dá se jim říct leccos, umí to pochopit, a na rozdíl od vás je to pro ně denní chleba. Jejich cílem je vytěžit informace, vytvořit o hovoru záznam a případně aktivovat nějaký trigger (výjezd, záchranku, honičku či ozbrojený zásah).

    – můj osobní tip: Pokud máte nehodu, ke které musíte volat Policii, je to v Praze na několik hodin. V centru během špičky klidně i 5 hodin. Beze srandy. Nemá smysl jim volat a urgovat, to k ničemu není, reakce bude „ano pane, nezapomněli jsme, já to zurguju“. Nic se nestane. Aby vás posunuli v pořadníku nahoru, je třeba mít nějakou komplikaci. Ta úplně nejjednodušší se mi jeví „tvoříme překážku v provozu“. Dispečer se vás na to zeptá, a v pozitivním případě vás odbaví dříve. Bůh vás chraň hlásit zbytečně zranění nebo jinou blbost!

    1. PČR jsem volal jednou a naposled. Skončil jsem sám v klepetech a následně odsouzen k podmínce. Fízly jsem volal po napadení mé osoby ve stavu, kdy jsem měl rozsekanou hlavu a otřes mozku. Volal jsem je během 10 min dvakrát, přičemž při druhém telefonátu jsem si dle advokátem vyžádaného audia nepamatoval, že jsem je již volal. Takže děkuji, již ne. I dceru jsem vždy důsledně učil, že policajt není kamarád.

      1. Je to drsné, ale pro příště už víte, že bod číslo 1 má svůj smysl.
        Měl jsem podobnou zkušenost, kdy mě napadli a zbili (po mojí lehounké a neuvážené provokaci). Nedopadl jsem tak špatně, ale skončilo to tím, že jsem po ošetření běžel na služebnu a úpěnlivě je prosil, aby to všechno smazali, když jsem si uvědomil, co mě i v nejlepším případě všechno čeká. Dobře to dopadlo, udělali to.

        1. Nepochybně to byla cenná lekce. Tři fízlové pak u soudu tvrdili, že jsem anterográdní amnézii na incident přesvědčivě hrál, abych se sám z in0cidentu vyvinil (údajně jsem se třeba 300 x ptal na stejné věci, jako kde zůstalo moje auto, proč jsem tam, kde jsem). Nakonec mě odvezli do nemocnice až když si všimli, že mám zakrvácené temeno hlavy. To jim trvalo asi 3 hodiny. Že jsem měl plné auto kapesníků od krve, toho si při zásahu nevšimli, pochopitelně.

  5. Tudle mě buzerovaly dvě hlídky, než přijela třetí a ti třetí kucí trochu konečně tušili, vo co se vlastně jedná a co s tím. Mimo jiný perly (uvidim, co z toho bude na záznamu, asi to bude fakt chtít nějakou tu kameru na triko, páč už nejspíš ty zmrdy proškolili všechny, takže člověk nemůže mít v ruce už ani ten užmouranej klobouk, páč to všechno může bejt henta zbraň!) sem se od těch prvních idiotů dozvěděl, že kdyby nebyli takoví jako já, tak by voni vůbec nebyli potřeba! Tak už je to jasný, proč je jich tolik – všechno kvůli takovejm jako já :D Dyž sem se ptal, jak je možný, že se jednomu známýmu „ztratila“ docela drahá věc zrovna na KŘP, tak nějak nevodpověděli.

    Asi eště furt přemejšleli, co mi odpoví na to, že by zákony v normální společnosti měli znát v prvé řadě ti, co je vymáhají, a ať mi teda vysvětlí rozdíl mezi úkonem a zákrokem (páč napřed konali úkon a pak najednou konali zákrok). Z nějakýho důvodu furt jen mleli nějaký hovadiny, chtěli, abych jim ten rozdíl vysvětlil já a takový. No přemejšlel sem, esli by si neměli na ty jejich barevný papírky v prvé řadě naslintat voni sami, esli si náhodou sami něco nezobli, působili docela zmateně :D

    Každopádně pozitivní je, že sem zhruba na dvě hodiny zaměstnal šest opičáků. Vlastně s tímdle stylem se nedivím, že jich je 44k a furt je to málo, že?

    1. Nedávno jsem přemýšlel o tom právním státu, jak se to pořád v médiích omýlá.
      Vždyť to je úplná pitomost. Jednak těch pravidel je tolik, že není v silách jednotlivce udržovat ani ty relevantní v hlavě. No a potom se podívejte, kolikrát denně je porušujete.
      Minulý rok na jaře jsem se procházel po Karlově náměstí. Co lavička, to zapálený joint. Má doprdele smysl takovou věc trestat? Jistě, když bude motivace. Když nebude, jste v cajku. To je jako právní stát?
      Nebo jsem tu kdysi psal článek o tom, jak jsem jezdil po městě na kole. Chcete skutečnou svobodu v dopravě? Vemte si kolo, pak pro vás pravidla neplatí, můžete fšechno. Minulý týden jsem si experimentálně půjčil na P1 tu koloběžku a jel po chodníku. Celkem 4 minuty. Nějaká babka na mě mávala holí (choval jsem se slušně, na to já dbám, zvlášť když vím, že prasím), ale policajti ani nemrkli.

      Na základku jednou přišel policajt, co nám vysvětloval, že existuje nějaká právní čára, a něco je před, na ní, a za ní. A že je normální ji občas překročit, třeba přejít na červenou, ale musíme si dávat pozor, abychom se drželi u té čáry. To mi od té doby vrtá hlavou dodnes. No kurva, takhle já si právní stát prostě nepředstavuju. Z mého asi autistického pohledu dokonce vypadá lépe dokonale vymáhat špatné zákony, než současný stav. Ne, že bych po tom toužil, to ani náhodou. Jen bych dal přednost tomu, aby se to někam jasně napsalo, třeba do Ústavy: Právo platí jen někdy a jen pro někoho, a v takové podobě, jak se to zrovna hodí. Pak s tím už problém mít nebudu :-D

      1. Ono si musis uvedomit, ze existuji dva znaky protipravniho jednani. U trestnych cinu i u prestupku. Formalni znak a materialni znak. Formalni znak je to, co je psano v paragrafu. Nesmi se prechazet sikmo pres silnici. Pokuta 2000 Kč. Tečka. Pro autistu jasny. Jenze je tu jeste materialni znak, Spolecenska skodlivost, drive Spolecenska nebezpecnost. Prechazet sikmo na prazdny ulici neskodi. Prechazet sikmo a okounet v hustym provozu brani provozu a muze zpusobit nehodu. V prvnim pripade spolecenska skodlivost chybi, proto nejde o prestupek. V druhem pripade je, tedy o prestupek jde. A vcil mudruj, autisto :)

        1. Pokuta AŽ 2000…

        2. Dobře víte, že úřady a soudy se k tomu staví po svém (jak jinak v právním státě) a za materiální znak často považují samotnou společenskou nebezpečnost vyplývající z formálního znaku. Prostě jste porušil, což vám nemůže projít, protože by to pak porušovali všichni, a to jako materiální znak stačí.

          Jestli mi chcete tvrdit, že právní stát se pozná podle toho, že vás roky tahají po úřadech nebo soudech, aby z toho nakonec nic nebylo, tak to se neshodneme.

          1. Ja vim. Bohužel. Ale pravnost ci nepravnost se neodviji od toho jak moc policajt rozdává pokuty, ale zda je justice nezavisla ci ne, jaka je vymahatelnost prava a jakou má obcan právní moznost branit se proti zvuli statni moci. A v techhle ukazatelich na tom zas tak spatne nejsme. Je co zlepšovat, ale furt jsme celosvětově v ty lepsi tretine az čtvrtině.

          2. Jinak ano, paradoxne se pravni stat pozna podle toho, ze se muzes se statem soudit roky. V nepravnim state by se s tebou nikdo takhle nebavil. Tady mas rozsudek, tak pikej a drz hubu.

            1. Zpitovat, pikat… To neni od zpitej a piko (pervitin) ;)

              1. Nojo, kurva. Se mi to nejak spojilo s pikolou :(

              2. „Ja vim. Bohužel. Ale pravnost ci nepravnost se neodviji od toho jak moc policajt rozdává pokuty, ale zda je justice nezavisla ci ne, jaka je vymahatelnost prava a jakou má obcan právní moznost branit se proti zvuli statni moci. A v techhle ukazatelich na tom zas tak spatne nejsme. Je co zlepšovat, ale furt jsme celosvětově v ty lepsi tretine az čtvrtině.“

                Tos nemyslel vážně, že ne?

                1. A co je teda pravni stat jineho nez ze je statni moc podrizena pravu a ze je soudni moc nezavisla na moci výkonné?
                  Snad ne to, ze kazdej pachatel stejnyho protipravniho jednání dostane nemlich stejnej trest bez ohledu na cokoliv?

      2. Já myslel, že právní stát ohrožuje Marie Benešová…

      3. Pozor! „Právní stát“ neznamená ani kolik je zákonů, ani míru represe, nýbrž že SYSTÉM je NASTAVEN tak, aby měl občan/plebs šanci domoci se spravedlnosti proti té obrovské mašinérii represivních složek.

        Tzn. „právní stát“ znamená:
        – presumpci neviny,
        – právo nemuset vypovídat proti sobě,
        – právo na pomoc advokáta,
        – materiální aspekt přestupku,
        – zásadu proporcionality,
        – zákaz dvojího trestu

        Atd., atp.

        Viz např. „Šest pilířů právního státu: je jím ČR ještě?“ na
        https://krabice.wordpress.com/2018/05/05/je-cr-pravni-stat/

  6. – NE, NE , NE lidi nejsou (obecně) v podstatě slušní, hodní, chytří, samostatní, ochotní pomáhat, chtějící společenský kredit. Možná u vás v manažerově mezi ostatníma milionářema, ale i tom pochybuji. Zajděte se projít na dělnické panelové sídliště, slezte z obláčku firemních obídků a služebních passatů mezi rezaté felicie a rumový dech. Tam panuje zákon silnějšího a princip krysího přežití. Zlý, bezcitný a vychcaný vyhrává, hodný dostane přinejlepším přes držku. Mezi horními vrstvami se to zase hemží zmrdy a vychcanci v kravatách, které za hodné a milé lidi teda taky nepovažuju, osobní zkušenost z obou oblastí je u mě víc než bohatá.

    – hasiči … koníčkové povolání, které dělají nadšenci, tihle borci byli, jsou a vždycky budou v pohodě, podobně jako třeba týpci co dělají s bagrem, na jeřábu nebo jezdí tatrou. Většinou kluci, co to milujou od dětství a nemohli by bez toho být. A taky je to rozpočtově dobře ošéfované a ještě to má neskutečnou společenskou prestiž. Když vyjde vysportovaný hasič na diskošku, buchty na něj naskáčou hned ve dveřích.

    – když budete cíleně pořád na benga nadávat a vést s nima válku, nikdy to lepší nebude. Slušných lidí tam bude pomálu a proto ten systém bude furt na kokot. Co takhle třeba spíš usilovat o změnu, než jen nadávat jak klasický důchodce, co pičuje nad hnusným pivem, že nebylo jak za komunistů? To povolání může mít společenský kredit, boj se zločinem je kůl, spousta kluků chce chytat lupiče, protože to prostě má svoje kouzlo, na to by se to mělo hrát a naopak snažit se dostat tam slušné lidi, aby ten zmrdibordel skončil nebo aspoň oslabil.

    A furt nevím, já měl s PČR co do činění pouze jednou a to když jsem srazil na dálnici divoké prase, chovali se fajn, schovali mi manželku s dítětem do auta než přijel odvoz a veskrze celkově mi pomohli a nijak se mnou nevyjebali. Jinak s nima nepřijdu do kontaktu, protože já do jednosměrek opačně nejezdím, jen abych si mohl něco dokazovat, nemám na pičoviny čas a energii. Tím se jich nechci nijak extra zastávat a je jasné, že ten systém je na hovno a dělá tam mraky kokotů, ale když jediná reakce bude, že se je budete snažit CÍLENĚ SRÁT, oni akorát přitvrdí a budou ještě větší kokoti.

    1. Ale jo, jsou. Jenze tech kretenu je furt dost na to, aby ostatnim delali pakarnu. A kdyz se kreteni zacnou koncentrovat na jedno misto, tak se kretenismus stane nakazlivym. Normálně jsou lidi spis sobecky prospecharsky oportunisti nez vylozene zli. Ale jak znamo, zlo plodi zlo.

    2. Nojo, kdyz budes delat fizlum pakarnu a davat jim najevo ze jsou povl a spodina, tak to ti slusni zabali a zbydou tam akorat šmejdi s hrosi kuzi.

      1. ano, zhruba tolik jsem se snažil říci

        já s vidinou dobře fungující efektivní slušné policie hlídající pořádek a trestající např. bezohledné čuráky prasící na silnici dokážu v klidu žít a usínat. Systém otevřené války mi nevyhovuje a tratí na něm podle mě všichni.

        1. Ty máš furt nějaký svoje naivní sny, přitom je celkem vědecky prokázaný, že vývoj stádu probíhá po parabole. Na začátku skutečně zajistí nějakej pořádek a základní práva, pak začnou přicházet kdejaký výhody a stád se postará, současně s tím roste byrokracie a sbírka zákonů, až časem přestane být schopen vymáhat i ty základní funkce a zaměří se čistě na formalismus, kdy se na veřejnosti vytváří nějakej falešnej obraz o tom, jaká je sqělá objasněnost a bla bla, přičemž to vzniká tak, že se vozí po víceméně normálních ovčanech, protože to sou snadný čárky, a skutečná majetková ale i závažná kriminalita jdou naprosto bokem.

          A vlastně řada aparátčíků od nejniších úředníků po ministry sami páchají trestnou činnost, od drobnejch úkonů typu zasunutí spisu na dno šuplíku po těžkej organizovanej zločin nebo zneužívání dotací v miliardách. Výjimkou v potírání větší TČ je, když na objednávku nějaké konkurenční skupiny stádní aparát zaklekne na nějakou konkrétní skupinu, ať už je to v jakékoli oblasti (alkohol, drogy, prostituce), páč to sou služby, který lidi vlastně chtějí a jsou s nima spokojení a stádní aparát víceméně dělá slubu veřejnosti, pokud se do toho nesere. Vyjma právě těch případů, kdy různý ty skupiny používají stádní moc k likvidaci své konkurence. Tak se někomu umete cestička a eště se udělá strašný halo, jak stád hrozně rozpletl nějakej gang a bla bla, přičemž to je v celkovým objemu aktivit jak plivnutí do lesa.

          Esli seš víc, než jenom dementí házeč lopatou ze sídliště, tak snad dojdeš k tomu, v jaké části paraboly se teď nacházíme. Nevim co chceš jako ve své bublině dokazovat, slumy dycky byly slumy a chudinský čtvrtě byly chudinský čtvrtě. I bez nějakýho stáda se dycky ustanovila rovnováha, člověk věděl, že si třeba nemohl dovolit někde nechat chvilku něco nezajištěný (nebo i zajištěný ležet), ale normální lidi furt měli tendenci chodit bušit do hokny a občas si vylejt palici, rozhodně ne bejt zmrdi a záměrně vyvolávat problémy, protože i na nějakýho dementního hromotluka se dycky najde větší (anebo skupina menších), co mu ukážou, že už dost. Nejsem si moc jistej, jak nějací opicajti todle dokážou jakkoli ovlivnit. Vlastně jo, debila teď umravnit se sousedama nesmíš, protože je chráněnej, ale tobě nikdo nepomůže. No to sis teda pomohl ty vole :D

        2. Nic takového ale Policie dělat nebude ať je budete milovat nebo nenávidět. Bezohledných čuráků je jen pár, navíc často jejich nadřízení či sponzoři, takže je potřeba je stíhat citlivě a opatrně. Ale prošlých lékaren, prasklých žárovek, letních gum v listopadu a jiných buzerací je mnohem víc. Tedy více policistů = více buzerace pro nás všechny.

          1. Policie bude delat to, co ji ulozi zakon. Pokud zakon prestane resit gumy, lékárničky a svetla, tak je nebude resit ani policie. A policie zakony netvori. Tvori je politici. A jak se tam ti politici dostali? Ano, spravne, lidi je zvolili, ergo lidi to tak chtej.
            Policie a zakony jsou obrazem spolecnosti, tedy nas vsech. Aneb co si lidi zvolej, to maj. Jaka spolecnost, takovy zakony.

            1. S tím tvořením zákonů bych byl zrovna u nás dost opatrnej – zejména na webu, kde je tu a tam článek o tom, co si prosadila zejména dopravní policie. Sice nesedí v parlamentu fyzicky, ale svou vůli tam realizují.

              1. A samozrejme ji realizuji proti vuli poslancu, které bezostysne vydiraji, ze. Chudaci poslanci. Oni by zadne takove zakony nikdy neprijali, ale kdyz uz ti zli policajti s tim navrhem zakona prisli, tak co jim holt zbejvalo.

                1. Netrpíte doufám představou, že máte v parlamentu SVÉHO poslance, který se jako lev bije za VAŠE zájmy?
                  Řekl bych, že parlament je odrazem toho, že to mají všichni v piči a tak poslanci realizují požadavky státní správy a silových složek. Neřekl bych, že je to proto, že by to tak lid chtěl, apíš, že lid je línej tu pakáž hlídat.

                  1. Jistěže ne. Vzdyt pisu, ze parlament je odrazem společnosti. Pokud to ma spolecnost v pici a nehodla konat, tak tim dava najevo ze je s takovym jednanim srozumena ze ji nevadi, nebo jej dokonce schvaluje. Ostatne, nazor ze volici maj jednou za 4 roky hodit lupen do urny a zbytek casu drzet pysk je v tehle zemi velmi populární. Tak cemu se, kurva, divite.

                2. Ano. Přesně tak to je.

    3. Pospec: nejsou-li lidi v podstatě slušní, jak čekáte, že bude probíhat nábor slušných do sboru a jak budou tito slušní slušně fungovat? To přece vůbec nedává smysl.

      Jinak dle mého hlavní problém je právě to, že ti neslušní jsou to jediné, co může v PČR dlouhodobě dělat, vizte můj příspěvěk v 10:21.

  7. Náhodou, policie je velmi důležitá a vychovává občany, aby lepšími byli.
    Když mi poprvé ukradli auto, tak mne nejen policisté naučili trpělivosti a zlepšili mé organizační schopnosti, když jsem práci na celý den musel rozložit do dnů následujích proto, abych si mohl posedět v čekárně policejní služebny za účelem vyplnění cca jedné normostrany formátu A4, ale soudruh policajt mi také poměrně důrazně a téměř za použití násilí vysvětlil i význam pro mne do té doby zcela nových slov (třeba pojem merkantilie nebo numerálie jsem opravdu do té doby – já idiot – fakt neznal, a to jsem autařinu vystudoval). A protože jsem tato školení absolvoval zhruba po 2 letech, což bylo pro moji zabedněnou palici zjevně málo, neboť jsem zřejmě neprokazoval dostatečnou orientaci v ohlašování zmizelých vozidel, pro jistotu mi jedno auto ukradl přímo policajt. Zřejmě veden snahou o zvýšení úrovně mých hlášení o neoprávněném užívání cizí věci (přece když někomu přes uzamčený zámek vlezu do auta, telepnou pistolí odříznu pancíř se spínací skříňkou a s autem odjedu, načež u auta vyměním výfuk, přidělám spojlery, auto oblepím, převařím jeho původní VIN – je zcela zřejmé, že jsem jednal pouze s úmyslem cizí věc neoprávněně použít a nikoli nakládat s ní jako s vlastní, to dá rozum!) už nevydržel a rozhodl se frekvenci mých návštěv na policejní stanici za účelem oznámení o zmizení vozidla zvýšit.
    Jediný problém je v tom, že bez toho divadýlka na policejní služebně to nejde a jeho absolutorium je důležité, neboť nahlášení nedobrovolné změny provozovatele vozidla nasranému agresivnímu policajtovi s IQ kolem 50 je nezbytné z důvodu alespoň částečného vymanění se z objektivní odvědnosti provozovatele vozidla za všechny skutky, které se ve vesmmíru následujících milion let odehrají.
    Přitom je zajímavé, že k nalezení toho vozu postačila skupina cca 7 lidí, kteří vedle tvorby hodnot představující cca 9–10 hodin jejich pracovnědenního úvazku zcela dobrovolně, jen právě z v článku uvedených potřeb konání dobrých skutků, pohyby vozidla monitorovali a já jej pak za pomoci jednoho jízdního kola z hypermarketu mohl nalézt, identifikovat a zavolat tolik nezbytnou pocii. Naštěstí přivolaná hlídka ihned vyrozuměla příslušníky kriminální služby, kteří na tom po stránce IQ byli podstatně lépe a vytkl bych jim pouze dobnůstku: předali mi vozidlo tak, aby pachatel i celý okruh jeho kamarádů viděl kdo auto nalezl a odváží, což jim vzhledem ke znalosti místa, kde vůz začali neoprávněně užívat, zřejmě mělo usnadnit případnou pomstu za nutnost přemístit své sídlo do jiné pronajaté bytové jednotky.

    Nejzajímavější historka se ale odehrála v souvislosti s neoprávněným užíváním zase jiného kdysi mého vozu. Ten stál po odcizení a splnění úkolu, pro terý byl odcizen, asi čtvrt roku v centu Prahy s oranžovou fólií přelepenou přes rozstřílené zadní sklo, a stal jakousi klubovnou pro užívání různých nitrožilně podávaných drog. To děsně štvalo jakéhosi důchodce, který v místě venčil pravidelně svého psíka, neboť použité injekční stříkačky se povalovaly kolem vozu a bylo otázkou času, kdy si je nějaké psisko nebo dítě někam vrazí a obohatí se o nějakej ten AIDS. I neváhal důchodce a stěžoval si na policii. Policistů ale jak víme je nedostatek, takže až po cca dvou týdnech se jim mozkovým myšlením podařilo dojít k závěru, že drogová klubovna je automobil z pátrání, jehož identifikace byla ztížena tím, že v dané době bylo na území ČR evidováno celých 7 ks vozů stejné značky, typu a barvy, což identifikaci výrazně ztěžovalo. Jenomže asi po dalších 2 letech dorazila obsílka od soudu, kde byl souzen údajný pachatel neoprávněného užívání cizí věci. Sud byl velmi zvláštní zejména v tom, že od prvního okamžiku bylo jasné, že pachatel auto v životě neviděl a zejména s ním nikdy neabsolvoval třítýdenní cestu na Ukajinu za účelem vývozu v Praze ve skladu ukadených mobilních telefonů, přestřelku s jíným ukajinským gangem, v jehož důsledku bylo přelepeno zadní sklo fólií v nenápadné oranžové barvě a nebyl schopen uvést ani žádné informace k „ladění“ řídící jednotky tohoto vozidla a dalším zásahům, která na něm byly prokazatelně provedeny. Dále pachatel vůbec neznal dívku, jejíž fotografie byla ve vozidle nalezena (a jejíž identita byla mnou zjistěna a od ní získány informace o skutečném pachateli) a ani ve vozidle nalezené klíče od bytu a vozu Mitsubishi Carisma (jichž bylo v dané době určitě také registorváno na území mraky) nepoznával a rozhodně odmítal, že by byly jeho. Ovšem k neoprávněnému použivání mého vozu se ochotně přiznal (spolu s neoprávněným používání asi 30 dalších vozidel), takže byl i přes zcela zjevné rozpory uznán vinným a odsouzen. Nejen přítomní policisté v roli svědků, státní zástupce, ale i pan soudce a dokonce i pachatelův obhájce (!) byli mým neustálým vyrušováním a dokazováním, že tento pachatel nemá s mým vozidlem nic společného, zjevně rozladěni a obtěžováni nad rámec svých povinností, takže od té doby mne již k žádnému přelíčení s pachatelem neoprávněného užívání mého vozu už raději nepřizvali.

    1. To řikám furt, stád už je v takovým stádiu rozvratu, že lidi brzou začnou sami dobrovolně chodit pod křídla různejch mafií, protože ty jim nabídnou jistotu, řád a dá se říct i nějakou „spravedlnost“. Na rozdíl od toho bordelu, kde každej s dostatečnejma konexema, byť i jen na úrovni okresu (ať už z jakékoli větve stádní moci), si dělá víceméně co chce a vytírá si prdel s každým, pokud už přímo nejede v organizovaným zločinu.

      Popisovaný historky opravdu bez potíží zapadají do historek, co jsem slyšel od dalších lidí, případně i sám zažil – a sice že ta banda šmejdů absolutně sere na nějaký vyšetřování, a to i když se jedná o celkem rozsáhlej gang co jede ve všem od vloupaček přes drogy, a když už si je člověk pomalu sám najde, tak se to táhne leta a je to přesně jak popisujete: najdou si nejsnazší oběť, na kterou to hodí všechno, a banda zmrdů, co dycky někde vyšmelí na advokáta co bere víc jak soudce se zástupičí dohromady, se jenom směje a vesele pokračuje v činnosti před soudem, během něj a samozřejmě i po něm. Poškozenej se samozřejmě nedočká ničeho než existenčních hrozeb od zmrdů, proti kterejm svědčí, proto ani voni, natož ten polodementní feťák, kterej se „ke všem přiznal“, oficiálně nemají ani vindru.

      Se divím, že v takovým bordelu vůbec pojišťovny chodí s kůží na trh, protože ty škody musí bejt každej rok v desítkách miliard a všechno zaplatí vony, drbani moc dobře ví, jak v tom chodit a 90 % z nich je nemajetnejch.

      1. Neboj, pojišťovny to maj velmi dobre spocitany.

  8. Osobně jsem toho názoru, že všude jsou slušní lidé a stejně tak i Idioti. Co mám tak zkušenost s Policií tak v 90%, když jsem s nima něco řešil naprosto v pohodě a bez problémů přístup, ale vždycky se tam najde někdo kdo je prostě idiot myslí si, že je něco víc a začnou problémy… A ono ve finále je jedno o koho jde jelsti o policii doktory nebo hasiče… S jednou policistkou už mám pár problémů za sebou a divím se, že ji to ještě baví jít semnou do křížku, když vždycky ve finále prohraje (a děkuji dfens sektě za zlatou a několikrát omýlanou radu „s policisty se nemluví“ opravdu to vyřeší spousty problémů…

  9. Základním „problémem“ příslušníka je pokřivený charakter, který má jen určité procento populace. Slušný člověk to prakticky nemůže dělat, protože dříve či později nutně vyhoří na morálním dilematu, zda je důležitější rodina-kamarádi nebo zákon. Co s policajtem, který neměří všem stejně? Co s kamarádem-rodinným příslušníkem, který rozdává nesmyslné pokuty svému okolí?

    Plus se na tom odráží respekt k tomuto zaměstnání – copak je možný jej k někomu takovému mít? Budete respektovat strejdu Pavla, který dal ségře flast za rychlost nebo si budete říkat, co je to za šmejda? Budete respektovat policajta, který nějakému svému příbuznému flastra nedá, ale vás pořádně vosolí, protože košile bližší kabátu?

    Člověk, který je schopen v tomto prostředí dlouhodobě fungovat prostě není morálně v pořádku. Řeči o tom, jak je jich většina dobrých a podobné – kolik z nich si myslíte, že jsou ti, kteří dávájí flastry rodině a kolik z nich ti, kteří porušují zákon tím, že flastry rodině nedávájí? A kteří jsou ta „většina“, co je „v pohodě“?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017