Máš BMW? A máš akvárko?

Featured Image

– Mámo pocéém! Pocééém a cestou mi vem v ledničce pívo!
– Cojéé? Teď nemůžu. Mám Ordinací.
– Povídám voléé pocéém. Tady píšou že ´sem nejlepčí řidič!
– No to určitě. Dyť ani netrefíš do vrat.
– Tovížejo. Tady na Novinkách. Že prej nejlepčí řidiči jezdí s Dáčijema a nejhorší s béémvákama!

Takový dialog jsme klidně mohli včera večer slyšet v nějaké sociálnědemokratické domácnosti.

Původně jsem chtěl napsat promo článek o novém perspektivním produktu České pojišťovny s názvem Pieta, který vnáší do odrbávání pojištěnců pojišťovnami komplexnost. Pojištění zdraví, života nebo úrazu, to už tu všechno bylo. V duchu hesla „Jistoty a prosperita“ je si nyní možné pojistit pohřeb a po ukončení pojistného vztahu (úmrtím pojistníka) čerpat benefit v podobě pohřbu s obřadem.

Jiná ústav, ČSOB pojištovna, se rozhodl statisticky kategorizovat svoje klienty podle toho, čím jezdí. Na tom by asi nebylo nic divného, kdyby to nedostali do rukou soudruzi z Novinek. Na Novinkách je vedena specifická protiautomobilní kampaň zhruba v dimenzích legendárního ekologického opožděnce Barocha z aktuálně.cz a díky tomu je třeba se naučit nový jazyk. Například věta v novinkovštině „motocyklista srazil cyklistu, ten zemřel“ znamená „cyklista nedal přednost při vyjíždění z vedlejší“. Event „bezohledný řidič přejel chodce“ vedl k nečekanému rozuzlení – chodec opilý jak cep si v noci ustlal na silnici I. třídy. Taková smečka debilů jako jsou redaktoři na Novinkách.cz nemohla ponechat jinak nevýznamnou statistiku ČSOB ležet ladem a rozhodla se z ní vydojit max potenciál.

Pro ortodoxní čtenáře novinek.cz návod k použití posledního brainshotu.

– původní dokument od ČSOB je zde. ČSOB tam konstatuje, že z jejího pohledu jsou nejlepší řidiči Dacií, ale nepouští se do spekulací, kdo je řidičem nejhorším. To musely udělat až Hovinky. Doufám pevně, že pojišťovna Hovinkám poděkuje za to, že dělá z jejích platících klientů – vzhledem k výši pojistek z drahých aut dobře platících klientů – idioty.

– byla rozebírána data z havarijního pojištění. To je produkt, kdy pojišťovna převezme plnění za škody způsobené na automobilu nehodou, ale třeba také vandalismem. Toto pojištění je poměrně drahé (platím asi 15k ročně) a proto se vyplatí jej uzavřít pouze na nová auta nebo auta, na který je drahý servis nebo náhradní díly. Havarijní pojištění Dacie Logan za nějakých 200k má praktický význam jen zhruba v prvních dvou třech letech, protože se pak cena vraku začne blížit výši pojistného. Z toho důvodu je více pojištěných BMW, ale málo Dacií. Daewoo by v posledních třech letech dokonce nemělo být pojištěné žádné, protože automobily pod značkou Daewoo se v ČR již neprodávají.

– mnoho havarijních pojistek je uzavřených s tzv. bonusem. Pokud řidič po nějakou dobu neuplatní škodu, pojišťovna mu milostivě zlevní pojistné. Je proto třeba bedlivě zvážit, zda uplatnit škodu či nikoli, protože ztracený bonus může velmi rychle přesáhnout pojistné plnění a pojištěnec na tom může snadno provařit. Například pokud nepozorný klient vrazí Fabií do klandru a poškodí efektní přední masku připomínající mřížku od kanálu, je pro něj lepší spáchat opravu a pojišťovnu do toho nezatahovat, protože náhradní díl z Číny stojí pár korun a Venca to tam snadno nandá ve stodole šroubovákem. U BMW to může být jinak, protože jak díly, tak servis stojí více peněz, a pak se vyplácí oznamovat pojišťovně i menší poškození.

– a ve finále, lidé si kupují BMW, Audi a já nevím co ještě, protože patrně předpokládají, že budou hodně jezdit (když vynecháme ty majitele těchto značek, co tyto vozy používají jako nástavec na penis). Každopádně v autobazarech je stěží nalézt tři roky staré BMW nebo Audi s méně než 100tkm najetých km, zatímco stejně staré Fobije, Hyundaie nebo Logany mají sotva polovinu. Čím více se automobil vyskytuje na silnici, tím více je pravděpodobné, že s ním / do něj někdo nabourá.

Staré vozy BMW a Audi kupované adrenalinuchtivými pubescenty a metrosexuály se na v.u. procesu vůbec nepodílejí, protože je nemají havarijně pojištěné. Pravděpodobně by jim pak nezbyly kredity na součástky a palivo. Velice bych váhal vyvozovat jakýkoli závěr o kvalitě řidiče z počtu škodních událostí, protože ten jen vzdáleně koreluje s počtem dopravních nehod. Jsou zde početné skupiny nezařaditelných událostí:
– nevznikne nehoda, ale vznikne pojistná událost (vandalismus, pojistný podvod)
– vznikne nehoda, vznikne pojistná událost, ale viník není určitelný anebo škodu neuhradí (vandalismus, neznámý viník, srážka se zvířetem)
– vznikne nehoda, ale nevznikne pojistná událost (například pekelná jízda borce se Škodou Favorit, který při přepravě traverz zabil řidiče protijedoucího fiatu, nebudou mít za následek pojistnou událost v havarijním pojištění, přesto nemůžeme říci, že by řidič favoritu byl dobrý řidič).

Celá argumentace použitá žurnalisty z novinek připomíná známou konstrukci:

Máš akvárko? To máš asi rád zvířata.
Pokud máš rád zvířata, pak máš taky rád lidi.
Pokud máš rád lidi, tak máš taky rád chlapy.
=> Když máš akvárko, tak jsi buzerant.

Závěr přesto zní – nejhorší řidiči jezdí s BMW a Audi. Nejlepší s Dacií Logan. Poselství je jasné. Kdo má dojem, že je špatný řidič a usiluje o zlepšení, nechť si pořídí Dacii Logan a jeho skill factor se rázem zlepší až o 31/4 = 775%, což je dost kruciální imprůfment. Navíc ho přestanou obtěžovat bičiz, takže výrazně ušetří a bude moci přispět na mentálně postižené, aby jim do Bohnic zavedli internet a diskuse na Novinkách byly štavnatější.


4.11.2009 D-FENS

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
652x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!