Maršál Koněv vs. zmrdi z Prahy 6 - zpět na článek

Počet komentářů: 373

  1. Až budeš vědět co je neomarxismus tak to bude možná stát za diskusi.

    Ale asi to celé nechápeš o osobu Koneva moc nejde. Tak já ti to zjednoduším jo?

    Rusáci ven.

    Nazdar.

    1. Cela ta causa je jedno velke nedorozumeni. Uz po te prvni cmaraci akci bylo naprosto zrejme, ze se jedna o vyron neonacistu, kterym proste vadi, ze jejich pradedovi Konev nakopal prdel. Z jejich uhlu to samozrejme byl krvavej general, to se proste okecat neda.

      1. Tak třeba nacisti v Maďarsku vzpomínají na maršála Koněva s láskou již od roku 1956.

        1. A co je nam do Madaru? Ti at si dekuji Adovi, ze je hecoval do valky uz v roce ’38. Tam byli nackove vzdycky a maji solidni tradici.

          1. Co je nám do Maďarů? Asi to, že to co se jim stalo v 56 se nám stalo v 68. Akorát my nemáme koule na to, na co měli Maďaři. Pořád lepší 10 Maďarů, než 1 Koněv.

            1. Madari nam sebrali kus republiky v roce ’38, nemyslim si, ze zrovna kvuli nim bychom meli brecet. Ti, kdyby meli prilezitost, tak zaberou Slovensko jeste dnes. Nevim, proc to motat do osvobozeni v roce ’45.

              1. A my jim v roce 1918 vojensky sebrali třetinu Uherska. To jen k tomu, kdo si začal. Na rozdíl od Zemí Koruny České Slovensko nikdy neexistovalo. A i ta slavná Martinská deklarace je poměrně slušnej švindl závazností srovnatelnej s nechvalně známým Dopisem 99 pragováků či Zvacím dopisem. Řikám to poměrně nerad, ale i ruská anexe Krymu nebo odtržení Sudet mají větší opodstatnění než česká anexe Horních Uher.

                1. Uher, to je podstatné. Jenže Maďaři chtěli z uherského království udělat maďarské, to byl ten problém. Neexistovalo Slovensko, ale existovali Slováci. Ve střední Evropě nikdy nejde udělat dokonalá spravedlnost.
                  Na naši obhajobu: ČSR rozhodně nebyla „lidožravý“ režim, nějaká ta šikana menšin byla, ale individuální občanská práva měli neomezená a národnostní nemalá. Pro srovnání: po první válce zůstaly za čárou desetitisíce Slováků. Ti byli všichni asimilování. Maďaři na Slovensku jsou pořád Maďaři.

                  1. tak Slováci byli i na Slovensku národnostní menšina, navíc bez faktickýho vlivu. Města byly většinově historicky německá a státní a veřejná správa byla maďarská. V Prešpurku žilo v roce 1918 dokromady několik desítek max stovek Slováků a čs. vojsko ho muselo regulerně dobýt.
                    Vznik ČSR bylo sice terno ze strany Čechů, ze strany Slováků to bylo lepší než drátem do voka, ale třeba ze strany Maďarů to bylo svinstvo srovnatelný se záborem českýho pohraničí v roce 1938. Nesmíš se na ČSR dívat českou optikou, zkus se na to kouknout z pozice různých národnostních menšin a spousta věcí najednou začne vypadat úplně jinak.

                    1. Početně byli Slováci samozřejmě většina, co se týče hospodářství, vědy a kultury, nebyli prakticky nic. Kdyby zůstalo Uhersko, dopadli by Slováci jako polabští Slované, nebo Lužičtí Srbové. Dnes můžeme meditovat nad tím, jestli by to byla škoda, ale v tom roce 1918 to jednoznačně nechtěli. Maďaři vnímají Trianon jako křivdu, souhlas, ale tomu štěstíčku šli naproti, když ostatním národnostem upírali to, co si sami pro sebe vydobyli na Habsburcích.
                      Jižní hranice Slovenska měla být více etnická a méně strategická, mohlo být méně zlé krve.

                      P.S Rumuni si odřízli z Uher zrovna tak, a chovali se podstatně hůř, než Češi.

                    2. Mno, ono urvat si co nejvetsi uzemi pro sebe byla v roce ’18 strategie i v Cesku a na Morave, pripadne i Slezsku. Urvali jsme tehdy co nejvic a o dvacet let pozdeji se nam to hned vmetlo zpatky. Kdyby CSR byla mensi, nebo vice federalizovana, mozna i ti Madari to vice skousli.

                    3. Slovaku byla podle myho tak polovina. Nekde jsem cet ze po roce 1918 odeslo ze Slovenska asi milion madaru, cimz totalne zkolabovala slovenska verejns sprava a Cesi tam museli nastolit vojenskou diktaturu.

                    4. Nevím jak na Slovensku, ale na Podkarpatské Rusi na tu diktaturu dodnes s láskou vzpomínají.

                    5. Vojenska diktatura je terminus technikus. Proste armadni struktury na cas suplovaly chybejici veřejnoprávní struktury. Nebyla to diktatura ve smyslu totalita a nesvoboda. Proste nebyli lidi. Slovacieli jen velmi malo vzdelancu schopnych nahradit odesle Madary. Nutno dodat, ze Cesi nijak Slovakum nebranili v rozvoji, naopak. Tady byl spis nezamysleny problem v Národě Ceskoslovenskem, kdy treba v dustojnickem sboru sice hrali prim cechoslovaci, jenze Slovaka aby pohledal a Slováci mohli picovat jak chteli a bylo jim to prd platny. V tomhle jim opravdu pomohl Slovenský stat, protoze museli nahradit chybějící Cechy a museli chte nechte vybudovat vlastni armadu, policii a samosprávu. Proto meli taky Slovaci po valce na Slovensku i v Ceskoslovensku mnohem vetsi slovo nez meli pred valkou.

                    6. To zase nepřehánějte, z třímilionového Slovenska těžko mohl odejít milion lidí, to by ta země zkolabovala nejen administrativně. Nemluvě o tom – kam? Do zchudlého Maďarska?
                      Ale ti úředníci doopravdy odešli a nahradili je značným dílem Češi, kteří pak velmi vadili v letech 39 a 39.

                2. Priznam se, ze dodnes vlastne nevim, k cemu ten holport se Slovaky v roce ’18 byl dobrej. Dobrej pro UK&FR? Nebo i jim to bylo u prdele a cely to bylo postaveny na nejaky shovivavosti ke kamaradum od borovicky a ostiepku? Co jsme tim tehdy vlastne ziskali?

                  1. Masaryk s Benesem potrebovali kontakty na francouzskou vladu a ty mel Stefanik. A Stefanik si za to vyminil pripojeni Slovenska.

                    1. Jaaaj, Stefanika som celkom zabudol, hej.

                      Tak ted mi to jde do akordu.

                    2. Zapomenout na Štefánika bylo celkem žádoucí, však proto jej sestřelili, žejo. Von po nich mj. chtěl, aby dodrželi pittsburghské dohody o federativním uspořádání, namísto toho zhovadilého národního státu „národa československého“.

                  2. Němci a Maďaři byli vládnoucími národy nepřátelského státu, tak je na Západě neměli motivaci šetřit. Češi měli legie, ty v Rusku hráli velkou roli v občanské válce.

                    1. Ja vim, ale nebylo mi jasne, co jsme tim pripojenim Cobolu vlastne meli ziskat. Shaneho pripominka mi prijde byt logicka.

                    2. To je celkem prosté: výraznější slovanskou většinu proti českým Němcům.

                    3. Tak Cesi tim ziskali vetsi uzemi, vetsi trh, vic kanonenfutru do armády, vetsi vydaje na infrastrukturu* a definitivne rozjebany vztahy s Madarskem.
                      Slovaci si spojenim s Cechy vyrazne polepsili, nicmene furt to nebyla svoboda, furt byli pod nekym, i kdyz na tom byli pod Cechy milionkrat lip nez pod Madary.
                      *Ono uz to dne malokdo vi, ale musela se prekopat cela dopravní sit ja Slovensku, protoze stara uherska byla orientovana severojizne, zatimco ceskoslovensko potrebovalo východozapadni napojenou ka Cechy. Navic slovenska infrastruktura byla po anexi v troskach, protoze byla projektovana primárně pro celý Uhry a sekundarne pro Rakousko-Uhersko a spojeni s Cechama bylo hlavne s pomoci druhoradych komunikaci a trati.

              2. V roce 1945 nám pomáhali se osvobodit i Maďaři. Do rukou povstalců kapitulovaly dvě maďarské divize a některé jejich části pak bojovaly po boku povstalců. Do Ptahy dorazili mezi prvníma i Rumuni.

                1. Ano, Madari dorazili az k Sumave. Jenze diky nim 14. 3. 39 Ada dosahl ozpadu CSR a nasledne okupace. Jo, asi by k tomu doslo i tak, diky nasm ‚spojencum‘. Nicmene, neresim, co delal Konev v Madarsku. Socha je dik RA, ne svatoreceni Koneva.

    2. Počkat, teď jsem to nepochopil. Vy se snažíte definovat neomarxismus zjednodušeným heslem „Rusáci ven“? Člověče, tedy ne že nemáte pravdu, avšak KOMU TÍM PROSPĚJETE, CO?

      Kam Rusáci ven? Ven z vašeho domu/bytu? Ven z Prahy? Z ČR? Rovnoměrně na všechny světové strany + ven i vertikálně?
      Otázky samé otázky.

      1. Já bych to otočil: „Rusáci DOVNITŘ!“ Dovnitř té své parodie na stát, kde by si mohli zpln hrdel užívat byzantského papalášismu lysého skřeta a těch nejlepších tradic, které zdědili po tatoromongolech. A hlídat, aby nevylézali ven.

    3. Vážený,
      rusáci (vojska CCCP) jsou venku od roku 1991. Vaši rusofobii (sovětofobii)
      naprosto nechápu. Socialistícké a jiné kolektivické pohromy se na nás valí od jinud než z Ruska.

    4. Herr Atschko, mohu-li být tak smělý: Němci dovnitř?

      1. PanPredseda: kam jinam: http://dfens-cz.com/blba-nalada-v-ceske-kotline-a-souvislost-s-deutschchalifatem-a-eu/

        Nebo možná přesněji – my dovnitř. A všichni, hlavou napřed, jako Mr. Atschko.

        1. Oholit hlavy, aby to nešimralo.

          1. Jihocech Honza: „plešatej jsi jasná věc, protože nejsi árijec“ – Mr. Atschko je jistě připraven přesně dle Vorschriftu.

        2. Zajímavé je, že za německý pozdrav (nebo spíš roztomilou zdrobnělinu) se v diskusi pod odkazovaným článkem Herr Atschko rozčiloval. :-/

          1. Uctivý hajlíček vespolek? Tu diskuzi jsem jen prolít.
            Herr Atschko je holt germanofil.

            1. A tím pádem je nadřazen nám, slovanské svoloči.

      2. Jo, to je jak prisel na gestapo ten udavac, ze jeho cesky soused křičel „Židi ven a Němci na jejich místa“. A kdyz se herr kriminalkomissar podivoval proc si stezuje kdyz to rikal naprosto spravne v souladu s risskou rasovou politikou, tak mu bylo vysvetleno, ze zadržený to řval na hřbitově.

        1. Dotyčný, ne zadržený. To až potom.

          1. Až potom spíš už popravený.

  2. Socha generalissima mohla vlastně taky stát dodnes nad Prahou. Taky už se chudák nemohl bránit.

    1. Dost hloupe prirovnani s nekym, kdo z vlastni vule vyvrazdil miliony vlastnich lidi. Stalin si v Praze ani nevystrelil, takze jemu neni proc vzdavat hold.

      Churchilla take mame v Praze bez ohledu na to, ze strilel Indy. Proc ho tam mame? Protoze je to vyjadreni diku za to, co pro nas udelal. Ze jine zabijel, neni nas problem.

      1. Josifa si hlavně zbourali komouši sami, protože i jim z něj bylo blivno. V těch padesátých a šedesátých letech tomu nesmyslu pořád ještě spousta z nich upřímně věřilo.

        1. Volby v roce ’46 omlouva jen to, ze nebyl Internet.

          1. to Sysop
            Tak to teda muhehe.
            Už mnohokrát jsem si říkal, že kdyby komanči TEHDY měli DNEŠNÍ informační technologie, tak tady byl Orwellův rok 1984 ještě dříve, než to Orwell napsal (román vyšel 1949)…

            1. No, kdyby lidi meli tehdy Internet, tak snad by to tem kurvam nenahazeli.

              I kdyz… ja vim, Cesi jsou Cesi. Za koblihu…

      2. Máš pravdu soudruhu, soudruh Stalin si v Praze nevystřelil, na to měl poskoky jako soudruha Koněva. Například spojenec soudruha Stalina, někaký soudruh Hitler, si také v Praze nevystřelil, na to měl jiné soudruhy.

        1. Ty jsi hodne ‚chytry‘, vid? Tak aspon pro zacatek – nejsem clenem socialni demokracie, ani komunista, takze te zklamu, nejsem s tebou v jedne parte.

          1. Rozhodně bys ale o vstupu do některé z těchto stran uvažovat měl. Rozhled bys na to měl.

            1. Ja, zaprisahly pravicak a minarchista? Jako ze bych je sel rozlozit? Celej zivot jsem se snazil zit charakterne, tak ze bych ted se namocil do sracek? Dekuji, radeji ne. Jsem zvykly zivit se rukama a hlavou, ne hubou.

      3. Tak jednodušeji – to že se někdo nemůže bránit poněvadž je po smrti není relevantní důvod. Už proto, že pomníky se obvykle nestaví za života dotyčného. Koneckonců Koněva se taky nikdo neptal jestli chce stát v Praze, jestli by raději ta socha neměla být jezdecká (maršál vítězství by si ji přece zasloužil)a tak dále.

        Churchill nestřílel jen indy, ale měl za sebou i zpackané Gallipoli a koneckonců mu můžeme přičíst i prosazení „snadného postupu v měkkém podbřišku“ za WW2 což se ukázalo jako nesmysl. Ano, přesto jeho pomík stojí a nikdo s ním nepolemizuje. Tak proč tu ten Stalin nemůže stát? Většinou přece dával střílet úplně jiné lidi než našince.

        1. Gallipoli byl výborný nápad, jen špatně provedený (a za to Churchill vůbec nemohl). Angličané utopili daleko víc vojáků kvůli daleko méně významným cílům.

          „Měkký podbřišek“ a Balkán měly jedinou motivaci – nenechat bolševiky postoupit moc na západ. To není nic, proč bychom se Winstonovi měli pošklebovat.

        2. žejo. proč by to nemoh stát i Hitler? Vždyť taky většinou nestřílel našince a dělníci se za něj měli dobře.

          1. Přesně tak. Podle argumentace autora by tady Áda klidně mohl v bronzu hrdě stát.

            1. Dockej huso klasu, jako kvasu, nebo jak to je ;-)

              1. Dočkej času jako husa klasu?

                1. …to samozrejme patrilo do serie porekadel:

                  – jak se do lesa vola, tak se z lesa medved
                  – kdo jinemu jamu jamu, sam do ni sam
                  – lez, mas kratke nohy
                  – tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu, az da nekdo na pivo
                  – vsude doma, doma taky
                  a dalsi, a dalsi…

  3. Nebojovali jsme v roce 1938, 1948 ani 1968, ale pomníky si troufneme. Jak nízké, podlé a zbabělé. Zajímalo my mne, kolik z těch hrdinných sprejerů či cákačů má zbroják a kvér a šlo by bránit svou zemi, rodinu a přátele.

    1. Bych se nedivil, kdyby ten ‚cmaral‘ byl na vyplatnici Prahy 6.

      1. Tak státem (anebo rodiči) bude živen téměř jistě. Lidi pracující v soukromém nemají na podobné vylomeniny čas, ani chuť.

    2. to Jihocech Honza

      +1

      Také já si myslím, že v ikonoklasmu všeho druhu (obrazoborectví, sochoborectví, přejmenovávání ulic, náměstí a institucí) bychom mohli pořádat mistrovství světa. Bohužel se obávám, že zbabělý boj „sprayem, nikoliv zbraní“ je paradigmatem vlastním již většině nastupující generace…

      Ale není to jen náš problém, v uvažovaném mistrovství bychom měli těžkého soupeře třeba v takových USA. Určitě si vzpomenete, že onehdá byl černochy a politicky korektními sluníčkáři ve vícero jižanských městech odejit z piedestalu gen. Robert E. Lee. Napadlo mě tehdy, že černým asi zapomněli ve škole říct, že který národ (národ ?) nezná své dějiny, ten si je bude muset zopakovat. ( http://www.radiodixie.cz/clanek/general-lee-v-posmrtne-bitve-s-politickou-korektnosti )

      (Našel se i jeden myslící afroAmeričan [hodný toho označení], který černým aktivistům vzkázal, že kdyby se raději zaměřili na černou kriminalitu ve vlastních řadách, udělali by lépe. Link už bohužel nemám, ale pokud si vzpomínám, schytal to ze všech stran. Na české wiki stojí za zmínku hesla https://cs.wikipedia.org/wiki/New_Orleans a https://cs.wikipedia.org/wiki/Detroit , zejména ty odstavce, kde se hovoří o rasovém složení a kriminalitě. Udělal jsem si z toho pdf-copy, než to sluníčka z wikipedie vyzmizíkují …)

      1. Tak. A Češi by se místo boje proti uprchlíkům měli zaměřit na vlastní kriminálníky a parazity a místo boje proti EU by se měli zaměřit na vlastní vládu. Dokud budou češi vraždit a znásilňovat, tak nemá cenu řešit nějaký migranty. nejdřív zamýst před vlastním prahem…

        1. Babiše přežijeme, byli horší. Kriminalita bude vždycky. Negři a muslimáci jsou jiný level. Poku se sem masově začnou stěhovat, je po nás.

        2. to shane

          Ironie, předpokládám.

          Jo, a ještě by mohl americkým černochům někdo vysvětlit, že jen díky východozápadnímu transferu jejich předků oni dnes sdílejí životní úroveň nejbohatší a technologicky nejvyspělejší země na světě. Možná, že jejich předkové k tomu bohatství nepřispěli svou prací tak zcela dobrovolně, ale kolik z dnešních, ehm, otylých Afroameričanů by dnes bylo naživu a s mastnou hubou od hamburgeru, kdyby jejich předkové zůstali v subsaharské Africe ? ( ostatně, i k tomu je statistika … https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Btsk%C3%A1_%C3%BAmrtnost )

        1. Jináč který město je po Detroitu na řadě ukazuje výbornej seriáln The Wire.

          1. Baltimore? Tazko povedat ci je na rade, alebo uz skoro tam. Diera to uz urcite je.

            1. Zatím eště nezbankrotoval, ale všechno bude :) Každopádně negrů je tam tak stejně a ten seriál byl spíš dokument, než fikce, jak to tam vypadá. Bílí jsou zatím na druhé straně města, ale už houfně zdrhají.

  4. Za Rakousko jsme bojovali.

    1. Za Treti Risi take. Dnes bojujeme za Prahu az v dalekem Afganistanu.

      1. Za treti risi bojoval akorat mladej Moravec coby porucik SS. Tech asi tricet blbcu co v unoru 1945 nalezlo do Svatováclavské roty uz bojovat nestihlo. Dalsi Cesi co by dobrovolne bojovali za Treti risi me nenapadaj. Mozna nejaci Hlucinaci sli dobrovolne, ale Prajzaci dostali plosne rissky obcanstvi a nikdo se jich neptal.

        1. I v zazemi se provadi podpora boje. Jestli chteji nebo ne, je jedno.

          1. Makat na okupanty a bojovat za okupanty jsou dve odlisny veci a ty to dobre vis. Napsals pitomost, coz se obcas stane kazdymu, tak to vem jako chlap a neurazej svoji inteligenci vymejslenim blbosti hodnych kabrnaka.

            1. My jsme s Nemci v roce ’38 nebojovali. Ze jsme to udelali dobre, to je samozrejme pravda, ale ze jsme tim padem vyrobne podporovali Adu, je take fakt.

            2. No, říkalo se tomu „hospodářská bitva“, takže boj to byl. Každý český dělník ušetřil německého vojáka, který mohl na frontu.

              1. Jo a Boj o zrno byla operace svým rozsahem srovnatelná akorát s Bitvou u Stalingradu, žejo. Jestli von nakonec nebyl Foglar se svým Bojem o první místo náhodou tenhlecten válečnej štváč.

            3. Oni by Češi možná i (proti bolševikům) bojovali, ale führer jim to zatrhnul – aby si po vítězné válce nechtěli dělat zásluhy a oxidovat v „odvěkém německém prostoru“.

              1. To je pravda, Hitler nechtel aby mu Cesi zasmradali ve Wehrmachtu, cimz nam to dost ulehcil.

                1. AH prý chtěl nasadit na východní frontu protektorátní vojsko, ale Hácha se dost snažil, aby se to nestalo. Nakonec prý řekl, že pokud ho Říše oficiálně požádá, tak vyhoví. No, Říše tenkrát nepožádala.

              2. Spíš tam hrála roli obava, aby to nedopadlo jako s legiemi. Člověk si vycvičí a vyzbrojí vojáky a voni mu pak přeběhnou k nepříteli. Tedy nedůvěra.

        2. Čechů, kteří šli bojovat za Třetí říši bylo dost.
          Jenom z rodné vesnice jsem jich znal několik, už tedy nežijí. Tonda Hofer prošel i Stalingradem a dokonce ho i přežil. Takový Felix Holzmann byl tuším u luftwaffe. Nevím, kolik Čechů šlo za Říši bojovat dobrovolně, ale tak nějak mám dojem, že ti co šli na frontu tušili, že jde o kejhák a kdyby byla možnost volby, asi by se na to velká část odvedenců (lhostejno z jaké strany barikády) s chutí vysrala.

          1. holzmann byl u kriegsmarine. ale tihle museli. vyfasli nemecke obcanstvi a nikdo se jich neptal

            1. No, vona spousta sudeťáků byla přehorlivá.

              1. No vidíte, a jak k tomu přišli ti, co ani v tom předválečném pomatení nevolili Henleina, nechtěli připojit k Říši, a že jich tak málo taky nebylo. Z odměnu vyfásli službu ve Wehrmachtu a kdo východní frontu přežil, tak nakonec poválečný odsun.

                1. Shit happens.

                  1. V tomto kontextu snad spise ‚scheisse geschehen‘ :-)

            2. No ale pak tu máme i extra svině, jako byl „nosatec“ Augustin Přeučil…

              1. Jo, to byla dost vyjimecna svine i mezi zradci. Toho se snad museli štítit i gestapaci.

                1. No dokud dělal svou práci, tak jim dobrej byl…

                2. Na druhou stranu je třeba podotknout, že knížka F. Kauckého/Kavana je sice čtivá, ale nepřesná.

          2. Holzmann nebyl Čech, ale Němec.

            1. Prijde na to, jak se to vezme. Obcanstvi mel Ceskoslovenske, vyrustal v Litomericich.

  5. Cetl jsem, ze v Praze se nejaka banda vandalu ukaji na kusu zeleza nahodou vytvarovanyho do tvaru nejakyho vojaka. Paralela s tim pocmaranym Karlovym mostem. Tam spud daval nejaky tresty, tady nic. Vlaatne je to k smichu, cely tyhle tahanice.
    Tahle moderni hadka o to, jestli rusaci ven a Rusko je fuj a jiny jsou mnam a fajn. Nemci s pomoci „ceskych Nemcu“ pred valkou oddelili kus republiky a priclenili ho k Nemecku. Dneska jsou nemci nas vzor, pulka naroda s radosti dela „na nemce“ a jeste u toho chrochtaji blahem, jaky jsou frajeri. To samy udelali rusi nedavno s Krymem a jsou hrozne fuj.
    Naucme se nazyvat veci pravymi jmeny. Nemci jsou jako narod uplne stejny prasata jako Rusi, zadnej rozdil.
    Historii nepredelame a nezmenime.

    1. Osobne bych do toho netahal slovo ‚narod‘ uz treba i proto, ze Stalin nebyl Rus a pak je to cele na vode.

      Znam hodne Rusu i hodne Nemcu a mohu smele prohlasit, ze maji nejen u prdele nejake Cesko, ale i politiku jako takovou. A ze kdyz se zliji, tak by radi nekde strileli uplne stejne, jako fanousek Baniku.

      Problem je jen v tom, ze Nemcu, Americanu, Rusu, Cinanu… je proste hodne, takze uplne stejne, jako mezi Prazakama snano najdeme 100 curaku na rozdil od Horni Dolni, tak velke narody generuji dostatek curaku k tomu, aby meli potrebu ovladat svet. Kdyby nas byo 10x vice, tak mame dost Buresu, Kalousku, Hermanu a dalsich curaku k tomu, abychom delali bordel po Evrope.

      Neni pravda, ze jak jsi Rus/Nemec/Amik/Cinan/whatever, tak jsi automaticky hovado.

      1. To mi připommíná tu radu Lenina Židům:
        Souložit!
        Souložit!
        Souložit!
        Ať je vás sto miliónů a nikdo si na vás netroufne.

        1. Nejen to, az je vas pul miliardy, pusti vas do Evropy bez boje, staci prijet na gumaku.

          1. Oni ani nemusí přijet, stačí vyplout na moře a my už si je přivezeme sami.

            1. To:Sysop
              Mne nejvic vadi takovy to prekrucovani faktu, ja osobne nemam proti nikomu nic ve smyslu „kolektivni viny“. Vzdy je to konkretni debil, kterej mi hne zluci. Priserne mi vadi ty jednoduchy rovnice Rus,Cinan=zlo a Nemec,American= dobro. Kolektivismus jako takovej mi je proti srsti.

              1. No, ono právě že Rus, Číňan a dřívější a bohužel už zase i současný Němec = kolektivismus = ZLO.

  6. To je ten, co nechal bombardovat Mladou Boleslav 9.května (den po kapitulaci) jenom proto, aby němci neutíkali do amerického zajetí. Za to ať…. nedokážu upřímně přát něco opravdu zlého.
    Taky je to ten, co má za týmy stříbrnou medaili v příjezdu do Prahy. 7.května tamatudy jela jednotka američanů na Velichovky a zpátky.
    Kapitulaci s němci podepsal už Smrkovský před příjezdem „osvoboditelů“. Ti pak prostě – přijeli.
    Tak na co socha…

    1. To bude nějaká hloupost, přece každý ví, že bombardovali pouze Američané. Sověti osvobozovali.

    2. Proc sochu, na to je potreba se zeptat Prazanu, proc ty Nemce nenechali v klidu odejit k Amikum a pak museli hulakat o pomoc na vsechny strany. Ze o demarkacce rozhodovali politici a ne vojevudci, je snad zrejme.

      1. To udělali v MB, dohodli se a nechali je odejít…
        Já bych postavil sochu demarkační linii, ne někomu, na koho se čeká, aby teda von byl ten první.

      2. Protoze by Nemci na odchodu vyhodili pul Prahy a strednich Cech do luftu. Naloze uz meli pripraveny. Spalena zeme, neslysels? Krom toho, 4.5 jeste nikdo netusil kdy valka skonci, Protektorat byl plnej nemeckych skladu a byl tu vic nez milion zkusenych vojaku ze skupiny armad Mitte a Schorner byl fanatik co strilel defetisty na pockani.

        1. A myslis, ze Prazane to tim padem vyresili? Ja na „by“ moc nedam.

          1. Ale jo, vyresili. Praha z povstani vysla celkem lehce. On dyby se tam do sebe pustili nemecti obránci a sovetsi osvoboditele, tak by dopadla mnohem hur, rusove na vedlejsi ztraty nekoukali. Vem si tu prestrelku na Klarove, tank 24. Odnesla to jedna T34, jeden Hetzer a jeden prazskej barak. A to byla jen mala prestrelka, ne osvobozovaci boje.

            1. Proto rikam, ze ono propagovane ‚bouchnuti dvermi‘ cert vi, jestli by nastalo, kdybychom Nemcum do cesty nestaveli barikady. Jsou na to ruzne nazory. On vyhozeny most do vzduchu a par tisic mrtvych je prece jen rozdil. Ja bych bejval na Nemce sral, chteli pryc.

              1. Jenže to nikdo nemohl vědět. Schörner celkem vážně plánoval obranu linie Labe-Vltava, a Praha měla být něco jako „Festung Breslau“.

                1. Navíc to byl fanatik co neváhal popravovat vlastní vojáky za defétismus ještě pár hodin před koncem války. A jak už jsem psal, 4.5 neměl nikdo ani ánunk, že válka skončí 8. května. Klidně se mohlo válčit ještě pár tejdnů, lidi a materiál na to Němci měli a mašinérie fungovala velmi dobře, povyšovalo se a rozdávaly se metály ještě 8.5.
                  A ony přípravy na zničení protektorátní infrastruktury dávno proběhly, to nebyla jen teoretická možnost, to bylo něco, co bylo už připravený a čekalo se jen na rozkaz. Ustupující německá armáda měla v plánu vytrhat koleje, vyhodit do povětří mosty a fabriky, podpálit skladiště, zničit elektrický rozvaděče, zásobníky plynu a vody a kdovíco ještě.

  7. Tak jsem si tu wikipedii precetl. Pred valkou donasel na ostatni, po valce velel potlaceni madarskeho povstani a v NDR pri stavbe berlinske zdi. IMHO znacne odpudiva postava, pomniku mu veru netreba.

    1. Bolševická svině to byla, o tom žádná. Ale těm vojákům, kteří přijeli do Prahy, doopravdy velel a všem se sakra ulevilo, když přijeli. Když už tam ten pomník stojí, tak ho tam nechme. Normálnímu člověku to trávení nezkazí.

      1. Nenene, musíme se programově stydět za svou minulost a likvidovat neaktuální sochy! Za dvacet let po další otočce režimu se nápis Václava Havla přesune z letiště nad ruzyňskou věznici.

      2. Ehm, ehm. Těm vojákům, kteří do Prahy přijeli u Jinonic postřílet vlasovce, těm Koněv skutečně velel, to ano. Ale nevím o nikom, komu by se nějak zásadně ulevilo, když přijeli.

        Těm vojákům, kteří Prahu pomohli o pár dní dříve osvobodit, a jejichž příjezd skutečně mnoha lidem hodně pomohl, totiž velel právě generál Vlasov.

        Jenže to se jaksi ve školách neučilo, a i dneska je to jaksi demodé :(

        1. Autorovi článku a mnoha dalším vytetovat tvé věty na čelo. +1

          1. Nic se tetovat nebude, bo následně by se muselo vám vytetovat na čelo, že Američané po válce bez okolků vydali příslušníky ROA (včetně Vlasova) Sovětskému Svazu.

            1. Neslo jen o Vlasovu partu. Tady na Sumave se stavalo, ze Amici predavali Rusum i nemecke zajatce, ktere pak Rusaci na miste postrileli. Kdybych hodne hledal, nasel bych i konkretni data. Pak z toho byla ostuda a Amici uz Rusum nikoho nedali.

              Ono tezko soudit za nelidskost lidi, kterym Nemci vymlatili cele rodiny, kdyz mam v hube zvejdu a za prdeli orchestr.

              1. „Tady na Sumave se stavalo, ze Amici predavali Rusum i nemecke zajatce, ktere pak Rusaci na miste postrileli. Kdybych hodne hledal, nasel bych i konkretni data.“
                Prosím, hledejte. Zatím jsem na podobnou informaci při běžném čtení o WW2 nenarazil.
                Nepíší o tom ani na té pamětní desce u té kapličky tam pod Hadicovým vrchem, kde na louce za potokem vozil pan Rychlý chlapce a chlapy v BVPčku…

            2. coby nevydali. Zrádci to maj blbý na všech stranách a navíc bojovali za Hitlera. Amíci v tý době neměli důvod si je nechávat. O pár let později by to bylo asi jiný, ale v květnu 1945 byli sověti spojenci a Němci nepřítel.

            3. Jak to souvisí?

              Samozřejmě, že to bylo strašné svinstvo; přesně stejně jako třeba s kozáky. Ale v této konkrétní debatě (připomínám, že šlo o to, jak „Koněv osvobodil Prahu“) je to totálně irelevantní.

              1. Proč by to mělo bejt strašný svinstvo? Takovejch jako oni bojovaly v německý armádě statisíce, většinou v řadách SS a nikdo je nešanoval. Příslušníky Legie sv. Jiří nebo holandský a francouzský esesáky taky vydali k potrestání „domů“. Prostě se přidali k Němcům, bojovali v německé uniformě za Německo a hotovo.
                A ano, české legie z první války byly v principu to samý, jen měli štěstí že stály na vítězné straně.

                1. Je třeba si uvědomit, že když se tyhle dohody mezi mocnosti uzavíraly, RA nesla velkou část tíhy válečných operací a nikdo nestál o to, nést jí místo ní.*

                  Potom se zase nikdo moc nezabýval tím, proč ty lidi v mudůrech, které ještě včera znamenaly „když mě nezabiješ, zabiju já tebe“ najednou nějak chránit. Proč nevydat zajatce z jednotek, bojujících na východě, když já je k ničemu nepotřebuji a sympatiemi k nim netrpím? Včera tu byli proto, aby mě zabili, tak dneska jsou tu proto, aby je zachraňoval? Já, co mě za pár měsíců asi čeká brodění v rýžových polích a šplhání do hor v Japonsku? Proč zrovna v téhle fázi války se mám starat, co bude s těmi, co kdybych včera vymlátil v boji, tak dostanu metál?

                  1. No jasne. V nemecky armade slouzili dobrovolnici z cely Evropy, celkem urputne bojovali za Hitlera a jeden kazdej mel super duvod proc si ten mundur oblik. Tak proc ztracet cas poslouchanim trapnejch vejmluv. Proste je vydame do mista bydliste a at si to tam mistni preberou.

                  2. S tim metalem… Si vždycky vzpomenu na Smysl zivota od Monty Pythonu, jak tak ten cervenokabatnik rika „Zabil jsem jich dvacet, pane. V Anglii by me za to povesili a tady mi daj kurva medaili, pane“.

        2. Jednou provzdy – Vlasov byl PROTI pomoci povstani. Cela ucast ROA v povstani byla aktivita generala Buňačenka a Vlasov s tim nema nic spolecnyho.

          1. Ano, ale to nic nemění na faktu, že to byla vojska ROA, která zachránila Prahu a zejména vsi na jejím jižním konci od krveprolití. Mohu poskytnout některé rodinné historky z Košíř a Radotína, jak to probíhalo. Sověti přišli k hotovému a okamžitě začala úřadovat Smerš a odvlékat ČS občany do gulagu. To postřílení zajatých vojáků ROA, včetně těch zraněných na Karláku, byl jen typický průběh obsazení nějakého území sovětskými vojsky. O tom, jak se naší „hrdinní osvoboditelé“ chovali k českým civilům, máme v rodině též několik, vcelku dost nehezkých, historek.

            1. vojska ROA, lidově zvaní Vlasovci Praze dost pomohli, to ano. Ale ne Vlasov ale Buňačenko. Jasný?

              1. Ale to se ví, že to byla první divize a gen. Buňačenkovi patří dík za osobní statečnost, ze kterou do toho šel, místo, aby utíkal. Předpokládám, že vzhledem k problematickému spojení a překotnosti událostí o tom Vlasov možná ani nevěděl.

                1. Věděl, ale odmítal to. Měl strach, že by ROA nestihla včas ustoupit k Američanům. Ostatně, i Buňačenko to zabalil dřív a ROA z Prahy odešla dřív než povstání skončilo, což způsobilo povstalcům jisté komplikace.

                  1. ROA z Prahy odešla (tedy ti, co to stihli dříve, než je „Koněv“ stihl postřílet) proto, že je Praha, cítící blízký příchod těch sovětských sviní a rychle převlékající kabát, vyhnala.

                    1. No tak ona ČNR z ROA nebyla nadšená od začátku, nevěřili jim a přistoupili na jejich pomoc až pod tlakem okolností. Ono se z tehdejšího pohledu není čemu divit, mezi ROA a neněmeckými dobrovolníky SS nebyl při pohledu zvenčí zas tak velkej rozdíl. Cizinci v německých službách jako cizinci v německých službách.

                    2. ocs:??? která „Praha“ vlasovce „vyhnala“? Můžete to zkusit trochu konkretizovat, kdo byla ta Praha, která v rámci povstání převlékala kabát a vyháněla osvoboditele?

                    3. Možná si „Praha“ řekla, že než se nechat postřílet spolu s ROA… jak nečestné, jistě. Dovedu si představit druhý scénář: ROA jsou naši, nedáme Vám je. Barikády a zbraně ještě máme, tak se třes, Rudá armádo. Tento scénář byl udržitelný po dobu, po kterou by se rudoarmějci váleli smíchy na zemi, prodlouženou o dobu, než se podaří splácat nějaký hrubý plán útoku plus po dobu, než RA projde Prahou rychlostí řekněme 1 – 2 km hod., na místech zasažených leteckým a dělostřeleckým bombardováním déle (neprůchodnost některých ulic pro kohokoliv).

                      ROA byla v háji od okamžiku, kdy se sformovala. V očích Sovětů šlo logicky o nepřítele, v očích západních spojenců také a jiná síla, která by je byla schopna zachránit, tu nebyla, protože Wermacht + SS nebyly schopni Sověty a zápaďáky odrazit, o impotenci jiných fašistických spojenců ani nemluvě, ROA sama byla na mapě WWII marginální silou s lokálním významem.

                      Muži ROA pak byli vlastně ztraceni už tím, že padli do zajetí, protože to by jim sice západ nevyčítal, ale politický asil by jim asi nedal. Prostě padnout a padnout do zajetí se u sovětského vojáka (ale i víceméně i u vojáka wermachtu na východní frontě, byť ne v tak plošném pokrytí) lišilo jen v průběhu a intenzitě celého utrpení.

                    4. K tomu ještě dovětek, volný citát člověka z velkého businessu:

                      Pokud máš možnost vzít nabídku která smrdí korupcí nebo praním špinavých peněz a hodně vydělat, nebo odmítnou a zůstat na svém, tak je to snadné rozhodování. Pokud nevzít znamená razantní zhoršení tvé pozice, je to o poznání těžší.

                    5. njn, vsadili na špatnou kartu a holt nesli následky. V roce 1945 nikoho nezajímalo proč se ten či onen přidal k Němcům. Máš německej mundůr – šup do tábora. Pokud nejsi Němec, tak radši dělej že Němec jsi, jinak špatně skončíš, tvoji bejvalí rodáci na tebe maj pifku. Takovej Lord Haw-Haw akorát blbě pindal v rádiu a stejně se zhoupnul na špagátě. Tak co s nějakejma přeběhlíkama, kolaborantama a východníma dobrovolníkama.

                    6. Blbá barva mundůru už zabila lidí… jenomže jak píšu, sovětský zajatec to mě nějakým způsobem s velkou pravděpodobností spočítané okamžikem zajetí. Zda hlad či nemoci v lágru, kulka za příslušnost k ROA nebo mráz na Sibiři poté, kdy bude konečně osvobozen…

                    7. LWG: já narážel hlavně na to „vyhnala“. „Vyhnání“ bylo ze strany Prahy pasivní a zcela logické. Říkat tomu „převlékání kabátů“ je naprosto ubohé. ROA přece nebyla žádná spojenecká jednotka a ČNR neměla žádný důvod se za ně rvát.

                      Už vidím, jak parta Němců v rámci NOA střílí do svých krajanů, pak začne střílet do Rusů a Schoerner řekne „jasně klucí, pojďte k nám, všechno dobrý“.

                      ROA měla jedinou šanci a to být nasazena v místě sféry vlivu Američanů. Tam – pokud by se situace vyvíjela jak někteří chtěli, tedy že po kapitulaci Hitlera se půjde na Stalina – měla ROA šanci přežít. Tím, že byla nasazena u nás a že válka skončila nebylo pro ně místo nikde.

                      Mimochodem si nemyslím, že v případě zachování R-U po 1SV by se legionáři v klidu vrátili do RUA jako by se nechumelilo.

                    8. Obávám se, že jako občané SSSR by mohli bý zajati třeba Eskymáky a stějně mi si je Stalin vyreklamoval…

                    9. LWG: to je možné, ale zde jsem stejně jako ocs nakloněn tomu, že by k tomu už nedošlo, protože už by žádný Stalin nebyl. Jiná možnost přežití dle mého pro ROA nebyla.

                    10. V kontextu této konkrétní debaty ovšem stojí za zmínku to, že kdyby se byla bývala ROA vůbec nezformovala, Pražské povstání by dopadlo úplně jinak, jmenovitě tak, že by nacisté z pražanů nadělali sekanou.

                      Jinak já osobně trvám na tom, že Západ ROA, kozáky atd. Stalinovi dávat nemusel a neměl, a to, že to udělal, bylo hanebné a mizerné svinstvo. Naopak co Západ udělat měl bylo dovolit Pattonovi, aby ty smradlavé mužiky zahnal zpátky za Ural, kam patří — což tehdy Patton udělat chtěl, a osobně věřím, že by to i dokázal.

                    11. P.S. jmenovitě tak, že by nacisté z pražanů nadělali sekanou…

                      … zatímco Koněv by z toho měl asi tak zhruba stejnou prču, jakou měl z Dukly.

                    12. ocs: nemusel, ale tím jaksi utíkáte od toho, na co jsem původně reagoval – totiž na vyhánění a převlékání kabátů. Nic takového se nestalo, Praha žádný „vlasovský kabát“ neměla. Že mohla být ROA za pomoc při PP vděčná je bez diskuse. Ale on se ROA nikdo neprosil a netuším, jak byste si představoval, že to ČNR udělá. Velmi pravděpodobný scénář už popsal LWG výše (14:55).

                    13. O tom, že by i tenkrát wermacht povstání zlikvidoval (nebo minimálně smetl hlavní odpor) nemám pochybnosti. Asi bychom měli v Praze úplně nové mosty, bohužel stavěné za socialismu, takže nevím, jestli by se tím situace podstatně vylepšila.

                      Obávám se, že hnaní za Ural naráželo na některé problémy, například na pokračující válku s Japonskem a problém, jak takový obrat politicky ustát. Vojensky by to, když nic jiného, znamenalo převelet do Evropy velkou část toho, co bylo v Pacifiku nebo pro Pacifik určeno. SSSR byl co do lidských zdrojů dosti vyčerpán, ale je nutno se podívat na to, co u takové země znamenají „minimální rezervy“.

                      Spojenecká vojska by se možná dokázala opřít o vzdušnou převahu ve velkých výškách a strategické letectvo, ale průnik přes tři tisíce kilometrů hluboko na froně široké i přes tisíc kilometrů, z velké části nepřátelským územím, to je noční můra minimálně pro logistiku (nemluvě o tom, že na širých pláních Velké Rusi a menší Ukrajiny by to chtělo rozmnožit pancéřovou techniku, těch pár perschingů by to asi nevytrho, jakkoliv nic tak dobrého SSSR asi neměl.

                      Jinak vidím, že ubíráš na radikalismu, nedávno Beringova úžina, teď již realističtější Ural ;-)

                    14. (Radikálnější varianta není „za Beringovu úžinu“; radikálnější varianta je „vyatomovat do hladka“.

                      Ale to by, pravda, stokráte bohužel na nějaké praktické problémy skutečně naráželo, jakkoli je otázka, zda by to za definitivní a poměrně včasné zrušení Říše zla přec jen bylo bývalo nestálo.)

                    15. ocs: A nyní zpátky do nepříjemné současné reality: Rusko vs „Západ“.

                      Ono to zní hrozivě (zvlášť s tím hudebním doprovodem) a je to hrozivé (obě videa), ale alespoň jde Rusko příkladem, jak budovat a udržovat primárně obrannou armádu.

                      Úplně nejhrozivějším faktem je, že v roce 1917 v portugalské Fatimě Panna Maria žádala zasvěcení Ruska jejímu Neposkvrněnému srdci papežem a biskupy celého světa a tento požadavek doposavad nebyl naplněn. Když se zhruba před dvěma lety Putin setkal s papežem Františkem, nadnesl i téma (ne)zasvěcení Ruska a papežova odpověď?:

                      „Na toto téma se nebudeme bavit.“

                    16. LWG: sakra, jsem pomalej, ale chtěl jsem napsat to, co ocs – tedy že by se nikdo s nějakou zásadní pozemní ofenzívou nemazal. Prostě by využily zkušenosti z JP a v Moskvě i jinde by dnes bylo podstatně míň památek. Ale kdo ví, co by to reálně znamenalo a jestli bysme si zde dnes psali. To už je podle mě tak obrovský zásah do historie, že jakékoliv spekulace „o tom, co by bylo potom“ jsou zbytečné.

                    17. re: fatdwi

                      Japonský scénář není na SSSR použitelný, protože:

                      a)Japonsko na svém území nemělo skoro žádné surovinové zdroje (byla to i jedna ze základních motivací k expanzi). SSSR zdroje měl, těch více, těch méně, ale měl.

                      b) Japonsko bylo i v rámci spolupráce ostrovů závislé na námořní dopravě a tu se dařilo velmi úspěšně blokovat zaminováním ze vzduchu a ponorkami. SSSR byl díky tomu, že šlo o stát na jednom kontinetu, v tomto podstatně méně zranitelný.

                      Válka s SSSR by musela být spojena s pozemní ofenzivou. Japonsko se nezhroutilo jen díky bombardování, ale z velké části námořní blokádou. Krom toho nemohlo počítat se svými jednotkami z územní dobytých spojenci – fakticky nikde se nepodařilo výraznější jednotky z prostoru bojů stáhnout, evakuace Guadalcanalu je dost ojedinělý jev. Na Rusi jsou možnosti ústupu technicky jednoduší.

                    18. LWG: tady si nerozumime – ja myslim ciste na atom.

                    19. Chlape, vy jste jak Tuchačevskij.

                      Podívejte se radši nejdřív kolik máte aktuálně k disposici uranu, rozlohu území, dolet letadel spořebu těch atomovek a zkuste to dosadit do rovnice dřív, než Džugašvilimu tu válku vyhlásíte.

                    20. ARJ +1

                      Japonsko bylo poraženo v letech pozemních bojů, byť na rozptýlených bojištích. Pochopitelně i námořních a vzdušných, ale nakonec jim zbývay jen mateřské ostrovy a Korea. Že nemusela všechna ta území být dobyta, ale stačilo je izolovat, je specfikum boje v ostrovních oblastech, to na pevnině nejde.

                      Jaderné bombardování se prostě jen přidalo k vcelku fungujícímu ničení měst zápalnými pumami. K tomu byla Japonská města velmi vnímavá – hořlavou zástavbou – a přilétající bombardéry nemusely prolétat velkou část cesty nad nepřátelským územím, ale nad mořem.

                      Suma sumárum, Japonsko se hroutilo, ale jen část toho hroucení způsobilo bombardování a bez dalších operací by se to celé nesesypalo.

                    21. ARJ, LWG: není náhoda, že atomovka neletěla na Tokio. Nikdo tehdy taky nevěděl, co to přesně udělá. Po Hirošimě a Nagasaki už se to vědělo a nemyslím, že by atom v Moskvě nevyvolal žádný zásadní ohlas, mužik by si dal láhev vodky a pohoda jazz.

                      Námitku na dolet nechápu – Moskva je od Londýna cca 2500 km, dolet B29 byl 8000 km. Z pevniny je to ještě o kus blíž, z Berlína kolem 1500 km.

                      Džugašvili měl velkou část armády úplně někde jinde než v Moskvě a okolí a nebyl na obrannou válku připraven. Spojenci měli vše, co potřebovali, na demarkační čáře a celkem slušný týl až k Atlantiku.

                      Neříkám, že by to byla selanka, ale přijde mi, že vy zase vycházíte z toho, že je nutné jít na to postupně tak, jako nejdřív Němci tlačili na Rusko a následně pak Spojenci a Rusové tlačili na Německo. Přitom pokud by skutečně došlo na válku s Ruskem, pochybuju, že by někdo čekal, až se RA uklidí zpátky domů. Naopak by dávalo největší smysl zrušit Moskvu a armády tak odříznout v centru Evropy od nemalé části velení. Jasně, že Rusové měli kvanta výroby za Uralem, ale aby to fungovalo, musí tomu někdo efektivně velet. A většina z nich byla tady.

                      Nabízí se další úvahy, jestli by nakonec ještě nemalá část Rusů nebyla happy, že bolševické svině jsou pod drnem a Kreml v troskách. Pokud by současně jela kampaň za „osvobození od bolševiků“ a všem se slíbil mír bez Džugašviliho a jeho party, možná by si ještě Rusové zopákli občanskou válku a pozemní boje by primárně zase byly mezi bolševiky a jejich odpůrci, kteří by tentokrát s podporou Spojenců téměř jistě vyhráli.

                      Ale to jsou jen takové řeči, jestli si to představuju jako Tuchačevský nevím, ale s ohledem na nulovou verifikovatelnost v praxi si to můžu klidně představovat jako fatdwi:-)

      3. Tem vojakum co prijeli do Prahy veleli Rybalko a Leljusenko a pak nejaci uz dnes zapomenuti velitele divizi. Konev byl az velitel frontu. To uz rovnou muzes postavit pomnik tomu Stalinovi, protoze ten dal Konevovi rozkaz vyrazit na Prahu. V Plzni taky nema pomnik Eisenhower nebo Bradley.

    2. Jawohl, je potreba utelat v Prag Ordnung, ja ja. Sacneme tim Churchill a jeho falceni v Indii na prelom Jahrhundert, to felke sfinstvo, fura toten. Pfutsch s jecho socha. Pak tady mame ulici Reagan, ten zase rosjel falka v Mittelamerika, neseptal se OSN, fuj tajxl. Taky wegschmeissen.

      My ten Prag vytsistit einzwei! Kasty socha musi byt sfatoreceni! Kto ne sfaty, tomu sadny dikydiky. A hnet smiset i fsechny krutsifixy s tech kchostel, tam taky sabijet cela stredofek!

      1. Churchill v Indii (fskutečnosti dnešní Pákistán) „válčil“ coby válečný korespondent v roce 1897 během polního tažení proti paštunským rebelům. Že by se tam dopustil nějakého svinstva není známo. Co se mu ohledně Indie vyčítá je jeho podíl na Bengálském hladomoru v roce 1944, resp jeho nečinnost v době hladomoru, kdy neuvolnil zásoby potravin se zdůvodněním, že jsou potřeba pro vedení války. Další jeho kontroverze se pak týká povstání v Irsku, kde se mu vyčítají Black and Tans.
        Churchill samá byl sice poručík jezdectva, ale naprostou většinu svých válečných zkušeností získal jako válečný korespondent, sa jistou vyjímkou doby kdy za rpvní války sloužil jako velitel praporu Royal Scots Fusiliers na Západní frontě

        1. Hlavne… co je komu kurva po tom, co nekdo nekde mimo CSR delal? Boha jeho, vsichni, co meli neco spolecneho s valkou, se nekde namocili. Protoze valka je vzdy dusledek politickych rozhodnuti a vojak ma poslouchat, ne premyslet, nebo nedej Boze zpochybnovat.

          Proto rikam, ze mavani tim, co delal nejakej Konev nekde v Madarsku, je asi tak stejny, jako se zajimat, kolik osukal zenskych a kde.

          Konev je tam jako symbol, klidne mohli vybrat jineho lampasaka a na toho by se taky neco naslo. Stavet tam 145000 soch aby to byla ferovka, by prece jen lezlo vic do penez.

  8. Pomník krvavé zrůdy Sukova – i své vojáky považoval aza pouhé maso a spotřební materiál – nemá v Praze co pohledávat. Ať si ho putlerátská rezidentura v Bubeči na své náklady převezme. „S“ mi neopravujte, sovětští vojáci mu jinak neřekli.

    1. Úplně stejné krvavé zrůdy mají jména jako Patton, Montgomery, či Eisenhower. Ti také své vojáky posílali na smrt. To totiž, milé dítě, dělá každý generál.Nebo si snad myslíš, že západní generálové se svými vojáky hráli karty?

      1. Na rozdil od Rusaku se zapadni velitele snazili zivoty svych vojaku sestrit, tak nemel picoviny. A zrovna Konev mel asi dvakrat vetsi vetsi ztraty nez velitele ostatních frontu, coz uplne nesvedci o tom, ze by mu zalezelo na svych podrizenych.

        1. Na to mám jedinou odpověď: Pláž Omaha.

          1. Tak si taky přečtěte jaké úsilí velení vyvinulo k tomu aby ty ztráty byly i tak minimalizovány.
            A to, že americká armáda ztratila v celé válce včetně tichomoří míň lidí než rusáci jen v bitvě o Berlín. Nemyslím si, že by zelené mozky na obou stranách mysleli nějak jinak – ale civilizační kontext dané země jim umožnil či neumožnil to naplno rozvinout.

            1. Nějaký britský generál byl vyšetřován, že má příliš nízké ztráty, tudíž nepostupuje dostatečně „rázně“. Tolik k zeleným mozkům.

              1. to bylo kdy? Za první války?

              2. Tak to ozdrojujte. Do té doby to beru jako JPP.
                Západ by podle mě takové nasazení a ztráty jako měly obě strany na Východě ani neospravedlnil, ani neustál. Západní fronta byla hodně mobilní a „civilizovaná“, nebylo to na život a na smrt jako východě.

                1. K tomuhle poznámka: celkový počet ztrát nezáležel až tak na povaze „demokratické“ versus „totalitní země“, spíše jako na vyspělosti vojenského velení.
                  Takže zatímco totalitní Rudá armáda zaznamenala ztráty skoro 12 milionů (mrtvých a nezvěstných) , tak totalitní Wehrmacht něco přes dva miliony, pokud jde o východní frontu – zcela nesouměřitelné ztráty.

                  Ostatně o milionových ztrátách v poziční válce za 1. světové války (Francouzi a další) se také uvádí, že vojenské velení a taktika přestalo brát ohled na realitu, na lidské oběti, a proto ty ztráty proti kulometným postavením. (Jako když rakouské šiky vstoje pochodovaly proti pruským jehlovkám a ležícím střelcům roce 1866)

                  Někde výš zaznělo, že Stalin by si snad nějaký pomník zasloužil. Jako jeden z největších vrahů svého národa – Rusů – jistě ano. Kolektivizace, vojenské čistky, strašný amatérismus, to vše vedlo k obrovským obětem Rudé armády během války. Od přepadu 22. června, kdy ignoroval zpravodajství (někoho dokonce za informace o chystaném útoku nechal popravit jako provokatéra) přes zoufalé a nesmyslné vojenské operace až k popravám a zatýkání vlastních vojáků, co dokázali utéct ze zajetí.

                  Hladomory, přesuny a likvidace jiných národů, řádění tajné policie, zotročení „osvobozených“ zemí, to můžeme vynechat. Pokud jde o Rusy, tak Stalin je jejich největší vrah v dějinách. Zato si ho tam teď opět váží, čím dál více.

                  1. Rusove jsou v tomhle vypatlani. Jejich nacionalismus jde za ramec racionality. Vzdy to tak bylo. Rus se vetsinu casu vali, ale jak muze vzit aruzije a jit vajevat za rodinu, tak jde. Jestli tam necha pul zdravi, protoze velitel je kreten a ta jeho rodina nema prachy ani na solidni vybaveni, nevadi, dame pak metaly i na pyzamo.

                    Kdyby Rusaku bylo jako nas, tak uz davno neexistujou.

                    1. Kdyby jich nebylo mnogo, tak se tak taky nechovají. Slepice, či vejce?

                    2. Presneji receno – kdyby jich nebylo mnogo, tak by to mnozstvi kretenu a hovad z nich vzeslych nebylo v absolutnim poctu tak vysoke. Jine kouzlo v tom neni.

        2. Útok na Dieppe

          1. Kde zahynulo asi tolik spojeneckých vojáků jako za den ve Stalingradu. Jen epizodka.

          2. co má bejt s Dieppe? Prostě špatně naplánovaná operace. Měl to bejt výpad Udeř a uteč, jenže to plánovači posrali. Podobnejch akcí proběhlo víc, byť v menším měřítku a saetkaly se s úspěchem (Bruneval raid).
            Ostatně, na základě zkušeností s nájezdem na Dieppe pak Spojenci zásadně přepracovali plány na invazi v Normandii. Nebejt Dieppe tak je klidně možný že by invaze v Normandii skončila porážkou.

            1. Ano. Klíčové bylo poučení, že nedokáží dobýt funkční přístav. Tak si je přivezli s sebou.

    2. „S“ Vám neopravuji, ale Bubeč je prosím Vás kde?

      1. Bubeneč, prosím. Třetí planeta od Slunce, Evropa, Česká republika, Praha 6. Náměstí Pod kaštany číslo 1.

        1. Píšete-li „v Bubeči“, pak je první pád „Bubeč“ a ne „Bubeneč“.

    3. Pokud ma nekdo rodinu v Rusku, pak chapu, ze ma na ruske lampasaky vyhradne negativni nazor.

      Proc mam ja, jako osvobozeny Cech resit ruske ztraty, to nevim. Jsem rad, ze mi zachranili prdel na svuj vrub.

      1. Tak. nehledě na to, že smyslem války není padnout za svoji vlast, ale donutit ty parchanty aby padli za tu svoji. Počet mrtvejch neni nutně měřítko zásluh a schopností, taky to může svědčit o tom, že dotyčnej je neschopnej packal co měl akorát štěstí. Rusáci měli na hovno velení a většinu času málo materiálu, tak to museli dohánět kanonenfutrem. Západní spojenci měli spoustu munice, technika a materiálu, tak mohli místo obětování vlastních vojáků rozbít nepřítele na sračky lavinou oceli.
        mimochodem, ještě někdy do roku 1943 byli i němečtí důstojníci hodnoceni podle výše vlastních ztrát a byli tlačeni aby svoje vojáky šetřili. Kašlat se na to začalo až když jim začlo týct do bot.

        1. V tomto smeru vidim fer, kdyz se jako dobry vojevudce oceni treba Nemec. Ze byl, z naseho pohledu, na blbe strane, s hodnocenim jeho vojenskych schopnosti, dle meho nazoru, nesouvisi. Pochopitelne, pokud ta jeho ‚prace‘ je v mezich vojenske cti.

          1. Rommel, Manstein….

            1. Guderian, Kesselring…
              A co menší šajby: Knispel, Marseille…

              1. Knispel je dost zajimava figura. Nacista nebyl a nacisty nesnášel, do armády nechtel a armada se mu zajidala. Ale bojovat musel a holt v tom byl dobrej. Proste osud. Narodit se jindy a jinde… A takovejch bylo.

            2. Najde se jich docela dost. Letci, tankiste, marsalove, a dalsi a dalsi. Jasne, ze meli mouchy, kdo nema (ad Rommel), ale bojovali se cti, protoze to casto byli aristokrate.

  9. Nejlepší na tom je, že Praha 6 podepsala smlouvu na úklid chodníků a údržbu zeleně v délce 4 let na 600 000 000,- Kč. To je 150 mil. včetně DPH za rok.
    Odkaz na smlouvu:
    https://smlouvy.gov.cz/smlouva/2089570

    1. Je to na 495, zbytek je DPH. A kdyz to pranyrujete, mel byste doplnit rozsah praci. A jak to souvisi s diskutovanym tematem? Co je na tom nejlepsi? Vseci kradnu, len ja cerpam?

      1. Však jsem tam napsal včetně DPH.
        Navíc, Městská část nemá nárok na odpočet DPH, pokud výdaj nesouvisí s ekonomickou činností. Takže je to 600 mega a hotovo (150 za rok).
        K rozsahu prací – vím za kolik to dodavateli dodávají subdodavatelé. Hlavně, že nemají na to 4x ročně doplnit vodu do zásobníku a 1x ročně prostříhat zeleň u EKO lavičky.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017