Máma & Táta taxi follow up - zpět na článek

Počet komentářů: 61

  1. Tenhle článek hezky vystihuje to, jak lenivíme.
    Já jsem celé mládí vstával na bus v 6:55 nebo na vlak v 6:20 (tak z 80% to byl vlak) a se mnou půlka vesnice co jezdila do školy nebo do práce. Prostě to tak bylo, holt se muselo vstávat dřív. Je ale fakt, že na konci střední jsem už toho měl plné zuby :-)
    Osobně bych se v tomhle případě rozmýšlel, zda vozit děcka do školy autem. Spíš bych vstával s nima, udělal jim snídani a svačinu a pak by šly pěkně na autobus :-)

    1. Lenivosť je základ pokroku. To je také okrídlené tvrdenie…
      Za mlada ste holt vstávali na vlak. A boli chudobní. Teraz už len hladať a analyzovať príčiny a následky.

      1. Jojo, my zase na zakladce hravali pred skolou fotbalek s tenisakem, pripadne blafali v nesmyslech. Sraz bejval tak mezi 7:10-7:20 pred skolou.

      2. S tímhle argumentem se můžete pak obrátit na ručníkáře a Putina až přesměrují ropné potrubí do Číny a východní asie a nám tu zůstanou akorát oči pro pláč a hromada nepojízdných plechovek.

        Udělat celý stát a dopavní infrastrukturu zcela závislou na ropě a IAD s obrovskou spotřebou ropy, když nejsme Rusko, USA ani Kuvajt či Venezuela a ropu prakticky nemáme, to je genialita hodná nástěnkáře z prognosťáku (Klause).

    2. Nezlenivěli, líní jsme byli vždycky :-) Jen nebyla ta možnost.

    3. Tak mi nepřijde nic zvláštního chodit do školy v 6:50. U nás to fungovalo nějak podobně… ZŠ jsem měl asi 15 min pěšky, to jsem chodil asi na 7:30.
      Chodívali jsme do školy myslím i dřív než se muselo…abychom tam mohli dělat hovadiny nebo domácí úkoly :-)
      Na gympl mi pak jezdil bus nějak v 6:50, bylo to 10km do okresního města…

    4. Na základce jsem vstával 5:30 a pak šel na autobus. Na střední jsem vstával v 5:00 a pak šel na vlak. Když jsme měli „odpolko“, dostal jsem se domů cca v 18:00. Ale ve vlaku šli dělat úkoly, nebo hrát mariáš.

    5. Nevím, zda jsem to nepochopil já, nebo vy, ale mám za to, že oba autoři řeší malé děti (do 10 let). Vy mluvíte o základce/střední, takže asi myslíte vyšší věk.

      Taky není to samé, když ze vsi jede autobus plný dětí a dospělých, kteří se znají a něco jiného je anonymita velkoměsta.

      Moje dítě má třeba školu 9km daleko, MHD tam jede jen s přestupy a v autobuse s ním nikdy nebude nikdo koho by znal. To vše ve velkoměstě. Za těchto okolností skutečně samotné dítě do školy ve věku 6-9 let a podobně opravdu nepošlete. Články mamataxi skutečně nejsou o vožení 16 letých výrostků před učňák.

      A to se u nás cítím docela bezpečně. Teď jsem byl na víkend v Ostravě a tam sem se necítil v MHD bezpečně ani jako dospělý. Každou chvíli se k vám přitočí nějaká adolescentní tma, či fetka a uhrančivě sleduje vaše zavazadla či mobil v ruce a čeká, kdy uděláte chybu a budete chvilku nepozorný. Tam nechat dítě o samotě, tak vám v lepším případě příjde ob den domů bosé v trenýrkách.

    6. Ja teda vstaval v 5:00/5:40, podle toho, jestli uz byla vyuka od sedmi, dvakrat v tydnu se vracel v 17:30. A sakra tem studentum dneska preju, ze vstanou v sedm, vezmou auto, nebo je nabere starsi karmarad, a pred skolou jeste v klidu stihnou cigarko. Ostatne par jsem jich sam vozil, kdyz jsem zacal pracovat a jeste usetrili na jizdnem. V te socce to byl akorat promrdany cas, kdy se nedalo ani poradne dospat, ani se ucit, teplota fungovala digitalne (vedro/mraz a nic mezi), o pravidelnych zpozdenich nemluve.

  2. Moje potomstvo to bude mit na stredni cca 18 kilaku. Koukal jsem, ze v Germanii od 15 lze ditko posadit do takoveho miniauticka. Prijde mi to lepsi, nez nejakej skutr. Stran bezpecnosti, zejmena v Cesku, jsem silny pesimista. Ale u nas v horach delaji bordel hlavne luftaci a ty tady v pracovni dny rano nejsou a patecni odpoledne lze prezit.

    Nevim, jestli tohle v Cesku lze strcit 15letemu ditku. Kdyz muze mit elektromoped, tak pro ne tohle? Ja vim… logika a pristup statu jsou kontrarni antonyma. Ale treba jen nevim a ono to jde.

    1. Já v první půlce devadesátek dojížděl z malé prdele na střední školu v Liberci přes Ještěd, trasa měla cca 45 km. Autobus tu trasu jel cca hodinu, v zimě, když v horách napadl sníh, i déle. Každý den jsem vstával v 5:45, abych stihl bus v 6:20, v Liberci jsem to měl z tehdejšího autobusáku Na Rybníčku ještě cca 20 minut pěšky do školy. Jednou týdně jsme měli odpolední vyučování, ze kterého jsem musel stihnout vlak do Jablonného v Podještědí, na který navazoval poslední bus k nám do naší prdele. Taky jsem tu zbývající část cesty několikrát šlapal pěšky, protože vlak měl sekeru a k nám už nic dalšího nejelo – bylo to labůžo hlavně v zimě. Telefon jsme neměli a i kdyby, naši tehdy žádné auto neměli, na něj jsme se vzmohli až později. To jsem pak domů dorazil před půlnocí a když se mi povedlo někoho stopnout, tak i dřív.
      Dnešní haranti jsou rozmazlení :).

      1. Jj. Jsou. Taky jsem takhle od druhyho stupně vstával a zůstalo mi to do konce vejšky. Cesta na hodinu (až dvě v zimě) a poslední spoj ujizdel tak často že noční procházka to jistila. No, naštěstí to později vyřešila v obdobích bez sněhu motorka.
        Já vidím problem v tom, že dřív k nám do prdelky jezdil nějaký spoj, sice málo ale jezdil. Tady do té nové prdelky nejede nic. Poslední dálkový bus prý stavil pod kopcem někdy kolem roku 2000… Prostě není ani kam jít, tak holt rozmazlenci budou muset mít motorizaci.

    2. Tady v čechii jsou taky od 15 povolena mopedauta.

      1. Jenže jak už bylo diskutováno pod nedávným článkem, sice do toho úplně neprší, ale jestli nefouká je otázka, netopí to a ve výsledku ta kapotáž jestli něco, tak dá akorát falešnej pocit bezpečí. Akorát je to o to těžší a přitom to má furt motorek pro sekačku, takže to tím víc překáží, tím víc to budou ostatní riskantně předjíždět…

        A eště to věšinou stojí jak velice slušná ojetina.

    3. Sysop: jasně, že lze – akorát nebudeš moc spokojen s technickou úrovní, cenou a výkony. Hesla do guglu: Aixam, Ligier.

      1. Ta sekačka co má 8kW stojí jako 500 000 Kč? To si může koupit jen úplný debil nebo dítě P. Kellnera, ne? :-D

        1. Nějakej kočka to měl taky.

        2. Spazik: dá se to koupit i ojeté, pochopitelně. A zákazníky nejsou primárně děti zbohatlíků, ale manažeři, kteří přišli o řidičák, ze satelitu se jim nechce MHD a na limuzínu s řidičem nemají.

          1. Nerozumím fadtwi, přišli-li o řidičák, IMHO nemohou řídit ani mopedkáru, o které tady snil ten zvrhlík munulý týden, neb nemají ŘP ani AM, A1 které je k tomu zapotřebí.

            1. Dachsmeister: zdá se, že jsem zaspal dobu. Měl jsem to zafixované už dávno, teď k tomu rychle nic nedohledám a je to stejně jedno. Nicméně jsem měl za to, že kdysi se začalo k Béčku dávat A1 (nebo Am? už nevím, jak se tomu říká). Protože to znevýhodňovalo majitele starších řidičáků, kteří neměli „malé áčko“ vyznačené, udělal se hotfix a jezdit se na tom dalo dle věku, řidičák potřeba nebyl. Takže i mopedauto bylo možné řídit bez RP. To už je ale nejde, i ten patnáctiletý musí mít dnes řidičák.

              1. fatdwi:
                „…kdysi se začalo k Béčku dávat A1 (nebo Am? už nevím, jak se tomu říká). Protože to znevýhodňovalo majitele starších řidičáků, kteří neměli „malé áčko“ vyznačené, udělal se hotfix a jezdit se na tom dalo dle věku, řidičák potřeba nebyl. Takže i mopedauto bylo možné řídit bez RP. …“

                Ne, nic takového nikdy nebylo a jezdit bez ŘP nelze ani s tím vozítkem s rychlostí do 45 km/h.

  3. Jáj, Říčany, město kde by chtěl žít každej. Na fóru si někdo všiml, že na čelních příčkách tady těch slavnejch průzkumů vytaženejch asi ze suchejch vagín sou většinou nejprofízlovanější a nejproradarovanější díry, kde přitom ovšem kromě penězovodů nefunguje nic. Obvykle tam není žádná dopravní obslužnost, nebo tam aspoň celej den v kuse stojí jedna kolona…

    Je to takovej lepší satelit, jen si zaplatí svýho druhu reklamu, aby se tam nacpalo pár dalších co utíkají z Phy a odkláněči měli v penězovodech větší průtok.

  4. Je to šílenství. Autobus v 6:50, navíc když v něm dítě třeba sedí, tak naprostou hrůzou je průjezd přes „zasekanou Uhříněves“. Kdyby jel autobus přes Brdokoky nebo by ta Uhříněves nebyla zasekaná, dítě by cestu předpokládám vnímalo zcela jinak, radostněji.

    Článek by ve mě určitě vyvolal nějaké sympatie se situací autora, resp. jeho dětí, kdyby do té školy musely jezdit v 5 ráno. Takhle je to jen slint ufňukaného vystěhovalce z paneláku, který si myslí, že když si koupil barák v prdelákově, všichni se z nich teď pokakají, protože přece – ó jaká hrůza – dítě nebude jezdit autobusem v 6:50!!! Taky se tomu říká „first world problems“.

    Aspoň je vidět, že autor nemá žádné problémy, když dokáže takto intezivně řešit něco tak primitivního.

    Moje doporučení: chodit spát v 10, vstávat v 6, dítě vypravit na autobus a v klidu si dojet do práce. Dítě se aspoň trochu otuží a nebude mít pořád helicopter parents za zadkem. Za pár let bude jezdit na střední a bude se velmi hodit, pokud bude vědět, jak se to dělá (pokud tedy autore neplánujete dítě vozit i tam a pak možná i na vejšku, záleží, jak bude Vaše snowflake vnímat mamahotel all-inclusive).

    1. No, taky bych to asi tak nějak viděl. Autobus v 6:50 fakt není zrovna nějaká zásadní tragédie. A lepší je si zvykat, většinou se to časné vstávání v životě nijak dvakrát nelepší… ;-)

      1. „A lepší je si zvykat, většinou se to časné vstávání v životě nijak dvakrát nelepší“

        Mno, já od konce školy už nikdy pravidelně nevstával tak brzy jako některé dny do školy.
        A další etapa nejspíš nastane až zase s dětmi do školy :-)

    2. Na druhou stranu, ne že by nešlo jezdit autobusem v 6.50, ale pokud volba zní: „Radši budu vozit děti na nádraží autem než vstávat o půl hodiny dřív“, smysluplné to je.
      (Ono tam sice není kolik autem ušetří, ale našel jsem si místa splňující indicie z článku a tam by ušetřil zhruba půl hodiny.)

      Další věc je, že chodit spát v 10 a vstávat v 6 nejde moc dobře dohromady třeba s pracovní dobou od 9 do 17.30.

      1. Joker: já neříkám, že to není smysluplné. Mě jen vadí ten katastrofický popis situace, která je přitom naprosto v pohodě.

        Jestli autor pracuje 9-17:30 ale v článku nikde není. Vymyslet si něco na obhajobu čehokoliv není problém, ale pro účely diskuse to nedává smysl. Současně ani nerozumím, proč by byl problém v takovém případě vstávat v 6 nebo chodit spát v 10 (sám vstávám v 6 vcelku běžně i když nemusím – do 7 než vstanou děti mám klid na různou práci nebo třeba jsem takhle minulý týden jedno ráno upravoval fotky).

  5. Závěr?

    Někdo by se už měl vážně zamyslet nad tím, proč zásadně je v kocourkově práce pouze tam , kde není tou prací ufinancovatelné bydlení a ufinancovatelné bydlení je pouze v řitích, kde není škola, hospoda, pošta, zastávka, obchod, farář ani obecní blázen. Boom satelitů v koloniích bez jakékoliv infrastruktury je vážný problém a nezdá se, že by se to bůhvíjak zlepšovalo. Naštěstí se zatím týká především Prahe a nově už i Brniska, zbytek republiky zatím žije relativně normálně.

    Úprk z paneláku je možný, ale je třeba stavět na dědině, kde JE škola, hospoda, pošta, zastávka (s reálným spojením), obchod a farář s bláznem.

    BTW bydlím ve městě, kde je všechno, a stejně vozím děcka do školky autem, protože tu spádovou co mám 150 m od baráku, která je paradoxně bohužel vyhlášená jako dobrá obsadili prominenti s konexema z …. .wait for it ….. satelitů v řitích, kde není škola, hospoda, pošta, zastávka (s reálným spojením), obchod a farář s bláznem.

  6. Jojo, přesně podle hesla „Pražské okolí – super na práci, naprosto na hovno pro život“.
    Tipnul bych si že autor bydlí v satelitu kde ještě před 10 lety bydlelo 150 lidí a teď je jich tam 500 a strašně se diví že tam není žádná infrastruktura.
    Aniž bych chtěl znevažovat situaci autora – chápu že než děti poslat někam pěšky po silnici po které se stěhuje třetina středočeského kraje do Prahy tak je raději vozí, ale autobus v 6:50 fakt není nic strašnýho. Z osobní zkušení musím podotknout že já jezdil autobusem sám do školy od 3 třídy, autobus jezdil v 7 a nikdo se mě neptal jestli je to brzo nebo pozdě. Od střední jsem jezdil vlakem v 6:20, protože v kraji na severu jaksi jiný nejezdil. A víte co? Po pár týdnech mi to přišlo naprosto normální jít spát dřív a vstát tak abych vše stihnul.

    1. my zas chodili pěšky půl hodiny, a jelikož mě bavilo dělat s kamarády bordel po ránu ještě než začne škola, stejně jsem vycházel v 7. Taky nic strašného, nikdo z nás nebyl obézní a auto taky nikoho nepřejelo a to byly po cestě 3 frekventované cesty. Poslouchal jsem po cestě walkmana a bylo to fajn, dnes mi ranní procházka docela chybí. Později jsem jezdil na arabu po fotrovi, měl jsem i horáka, ale v 90. letech se strašně kradlo, takže to bych neriskoval.

      1. Muhe. V době walkmanů ty frekventované cesty byly fakt o hubu. :-)

        1. naše město leželo na tom posraném mezinárodním tahu už tehdy, 30 000 kamionů denně jsme tu měli už v devadesátkách

  7. Pospec: tak to ale není. Práce tam, kde je ufinancovatelné bydlení, pochopitelně je. Jen tím bydlením není barák.

    Satelity nerostou proto, že ve městech je nedostatek paneláků, ale protože máme auta, která stojí pakatel a tak je možné bydlet v baráku o pár (desítek) km jinde než je kancl. Nad tím už se soudruzi zamysleli a vyšlo jim z toho, že je potřeba lidi z aut narvat do MHD nebo jim aspoň IAD maximálně znepříjemnit, zdanit a tak nějak obecně po soudružsku okrást co jde.

    Přitom logicky čím větší prdel, tím levnější pozemky, opět nic divného. K tomu typicky uvažovaní, že je to přece fuk, že je vše daleko, protože se stejně všude jezdí autem. Na problémy se narazí až s dětmi, tak jako autor článku, který si všude jezdí autem a pak najednou zjistil, že jeho opečovávaná ratolest by měla chodit spát a vstávat o hodinu dřív a to je pochopitelně nepřípustné.

    Z pohledu dospělého, který je zdravý a řídí je fakt úplně jedno, jestli bydlí o 5 km blíž nebo dál, ale není jedno, jestli dá za barák 5 nebo 10 mega. A protože je u nás stále do morku kostí zažité „já si budu dělat co chci a stát ať se postará, abych měl komfort“, situace v satelitech se moc nezlepšuje. Opět zářným příkladem je autor a jeho lkaní nad absencí zastávky vlaku a busu na vlak.

    1. No to je jinak podaná stejná myšlenka. Jistě, problém vzniká ve chvíli, kdy jsou děti. Proto mám hypotetický dům vymyšlený v obci, kde je škola, hospoda kostel, dokonce super oddíl skauta asi 300 m od hypotetického domu. Zastávka je 250 m a jezdí tam MHD z okresního města, kde je gympl, prumka, nemocnice atd. Tedy teoreticky kdyby vše dopadlo, nemusím tatataxi prakticky provozovat, synci můžou dojet i na lekci juda busem. Já do práce bych to měl mít 8-10 minut autem, neb obec leží přímo u dálnice do ocelového města.

      Toto všechno byly pro mě základní podmínky, bez kterých bych nad domem ani neuvažoval. Nabízely se zajímavé nemovitosti v prdelovicíh, ale kdybych chtěl být poustevník, rovnou se nastěhuju do naší dřevěnice v beskydech a bylo by to zadara.

      Tedy ano, máte pravdu, základ problému tkví v uvažování lidí, kteří nemyslí do budoucna a pak se diví, ALE na jejich obranu, když už i v brně stojí byt v hnusném paneláku na periferii stejně, jako stojí postavit slušnou novostavbu na dědině za městem, prostě se vtírá otázka, kde se stala chyba? Jak může stát nový pasivní dům 120 m2 se solárem stejně, jako vybydlený komoušský 50 let starý fekál 65 m2 v neatraktivním místě plném fetek a smetí ? No protože nikdo nestaví nové byty, které by odpovídaly dnešním normám, tedy větší metry čtvereční, zvuková isolace, parkování. Tedy staví, ale chtějí za to 2x víc , než stojí nový pasivní dům, opět bizár. Podle mě prostě někomu tato situace vyhovuje a tak sedí na pozemcích a blokuje novou městskou výstavbu.

      1. Pospec: však děti máte, takže se zajímáte o věci, o které se bezdětný nezajímá a zjišťujě to pak za pochodu.

        Nestala se chyba nikde, prostě to tak je a je to tak všude. Pokud se někde stala „chyba“, tak v tom, že firma a jednotlivec uvažují diametrálně odlišně, proto firma má sídlo tam, kde zaměstnanec nebydlí nebo bydlet nechce.

        Jasně, že stavebnictví řídí nabídka a poptávka, kdyby se stavělo násobně víc, budou ceny nižší. Nicméně je to vážně to, co třeba Praha nebo Brno potřebují? Víc paneláků na periferii?

        1. Je to tak, když mi bylo 20, chtěl jsem žít v té dřevěnici :)

          Podle mě se chyba stala, protože o „moderní paneláky“ na periferii by určitě zájem minimálně v praze a brně byl. Ale muselo by to nákladově odpovídat, tedy pokud samostatně stojící stometrový dům lze pohodlně postavit za 3 miliony i s plotem a garáží s maloobchodními cenami amatérem, který si nešáhne na dobré kontraktační podmínky větších stavitelských firem, není důvod, aby nový byt stejných rozměrů stál více, když se ušetří střecha a základy a polovina zdiva.

          Teď koukám, že v brně už stojí oldschool 1+kk 2 míče, to je přece bizár. Staré paneláky prostě už nevyhovují, jako by dnes už nikdo nechtěl jezdit škodou 100. Malé, hlučné, smradlavé.

          Viděl jsem zajímavou zkazku ze španělska, kde je totální bytová krize, nájmy > platy a přitom jsou všude desetitisíce prázdných bytů. Proces šel následovně: před krizí banky nacpaly hypotéku každé socce a fetce co potkaly na ulici a ti si všichni nakoupili byty na hypošky, čímž vyhnali ceny nahoru, pak to křaplo a všichni skončili na ulici a byty zůstaly bankám. Prodat to nemůžou, protože jak začne výprodej, zkurví se trh a přijdou o velký ranec, jelikož byty tím pádem nejsou na trhu, jsou brutální nájmy na které nikdo nemá, bo nedostatek. Stavět nové nemá cenu, jsou přece desetitisíce prázdných bytů. Perpetum mobile.

          Tohle se děje na celém světě a podle mě situace u nás je taky jen zase ono klasické přelévání z venku. Prostě někdo má hodně kapitálu, tak to kupil všechno. Jako u nás Bakala :)

          1. Problém je že vyběhat povolení na rodinný dům trvá soukromníkovi 2 roky a dělá to nejspíše ve volném čase při práci. Developer když chce v Praze postavit bytový dům tak musí dobrejch 10 let zaměstnávat lidi kteří běhají po úřadech, shánějí razítka, povolení a vše možné i nemožné co si úředník usmyslí.
            Ale především proč by tu 1+kk prodával za 1 mega když ví že i za ty 2 míče to někdo koupí. Nestaví to pro hezký oči zákazníků ale aby vydělal.

            1. no jasně že koupí, když nemá na výběr

              1. Tak na výběr je vždy, nemusí se kupovat 1+kk za dvě mega v Praze když třeba někde dál od Prahy v okresním městě takovej byt bude za polovinu. A pokud nedělá nějakou úzce specializovanou činnost tak tam může i pracovat a plat určitě nebude mít poloviční oproti Praze. Takže by si si takovej člověk rozhdoně polepšil, veškeré občanské vybavení by měl za prdelí, nemusel děckám dělat taxikáře a šedivět ze stání v kolonách. Jen je třeba se smířit s tím že holt nebude pracovat v tom našem velkoměstě (kde imho stejně potkáš ty samé vidláky jako na venkově, jen místo trika nosí košili a místo turka pijou lungo.)

                1. Polepsil nepolepsil… Ten byt v Praze s nejvetsi pravdepodobnosti poroste na cene, a kdyby ho pak clovek v duchodu prodal, aby se prestehoval a koupil ten „polovicni“, tak s tim zbytkem penez jeste v klidu dozije.

                  1. Ano, tento argument sice platí, ale pouze v případě, že má dotyčný tak luxusní kariéru, že si může dovolit v Prahe důstojný pořádný byt, tedy bydlení za nějakých 10 mega. Pro tyhle lidi bez debat není žádný problém ve velkoměstě žít.

                    Jinak to znamená, že bude celý život bydlet buď v nějakém hnusu na jižáku nebo v mini krcálku, což s rodinou nelze. No lze, ale umí to dneska už jen morgoši. Jo na staré kolena to prodá a bude mít na důchod, možná. Tihle lidi ale většinou bez milovaného city už pak žít nedokážou, když má konečně v důchodě čas na to národní a hradčana. A hlavně žít celý život na prd, protože se to pak v důchodu bude rentovat, nevím. No každý svého štěstí strůjcem.

          2. Pospec: pořád tady bude situace, že barák za městem bude levnější (nebo stejně drahý) než byt ve městě a pořád bude na každém, zda za ty peníze chce bydlet v bytě nebo v domě. To je normální zákon nabídky a poptávky, ať už toho developeři postaví kolik chtějí – nezapomínejte na pozitivní zpětnou vazbu (více bytů, více lidí –> více pracovních příležitostí –> více lidí, kteří ve městě chtějí pracovat –> vyšší ceny).

            To Španělsko je zajímavé a nic o tom nevím, takže s tím ani nebudu polemizovat, nicméně to se nebavíme o přirozeném stavu, ale uměle drženém bankami. Současně to dává smysl jen částečně a zní mi to spíš jako nějaká pražskomatkovina, která má za cíl zase zavést znárodnění (ke kterému mají Španělé mentálně stejně blízko jako my nebo Francouzi). (minimálně bych se ptal po „stavět nemá cenu“ vs. „bytů je dost“ – jsem-li developer, tak přece stavím, protože je zájem, jestli banky drží nebo nedrží byty je irelevantní)

          3. Dcera to má do školy 100m k brance a 300m ke dveřím, do družiny 50m.
            Byla to jedna z rozhodujících dispozic pro koupi panelákového 4+1 před 10 lety, 3 roky předtím než se narodila.
            Dále pak dopravní spojení do ČR, dochůzková vzdálenost do města 10min, dojezdová do práce 20min, do hor 30min.

            1. JJ, to je značka ideál.

              Ono další věc je, že u nás v mordoru je velká hustota osídlení a jak jsou ta města a dědiny smradlavé, o to lepší je zde mám pocit celková občanská vybavenost. I relativně malé obce mají věci jako školu, školku a třeba i krytý bazén nebo velké sportovní areály. Ve staříči je kulturák jak v okresním městě, pěkný, renovovaný. Domov důchodců taky, no vlastně úplně všechno

              Jinými slovy takový Havířov se fakt musí snažit, aby občany nalákal na služby a vybavení, zatímco Říčany prostě jsou „nejlepší“, protože to psali na iDnes a basta a starat se tam nikdo nemusí.

  8. Nevím, já měl ten luxus, že jsem asi do druhé třídy byl vozen automobilem, leč škola holt daleko, od třetí třídy busem.

    Ber to takhle.. pár desítek let zpátky, sedláci chtěli, aby se potomci měli lépe než oni, tudíž rodiče dřeli a potomci chodili pěšky i 10km+
    Dnes je sice stašně moc aut a úplně všechno jinak, ale i víc autobusů, takže s klidem na duši a úsměvem na tváři, bych poslal potomky busem
    Dej tomu pár pokusů s nima a oni se to naučí, jestli děti nebudou schopný vystoupit z autobusu na dané zastávce ani posléze, tak si můžeš předurčit jejich budoucí postavení ve společnosti

    Hele mezi náma, přespříliš jsem nepřekypoval inteligencí ve školním věku, ale dokázal jsem pochopit, jak se přechází přes přechod. Pokud tohle potomek nepochopí, nebo čumí do tabletu, nemá moc dobré vyhlídky.

  9. Mamataxi naprosto nezbytné. Suché atrofické kundy ať si nosí děcka třeba v indiánském šátku, jejich boj.

    Bydlím příměstsky, není to satelit ale starodědina, donedávna ještě s malotřídní ZS v rozsahu 1. stupně (dnes už tam není). Přesto děti jezdily do školy do města, kde jsme s manžou oba pracovali, neboť v naší obci nebyly kroužky a družina končila dříve, než naše pracovní doba; s tím se nic nenadělá. Dojezdová vzdálenost cca 5km (to už se pěšky nedá).

    Do MŠ a 1. st. ZŠ jsme děti vozili a vykládali před školkou (soukromá ve vilové 1/4-ti) a o 500m dál před základní školou. Na malém parkovišti ráno bývala občas tlačenice, ale všichni rodiče se xobě i dětem chovali slušně. Nikdo není debil, přece si navzájem nezajedeme vlastní děcka. Nikdo nezdržoval víc, než musel, zastavit, vysadit, nezapomněls svačinu?, nazdar a běž.

    Obě děti potom postoupily na 8-leté gymnázium a začaly jezdit busem. Podotýkám, že od nás je spojení slušné (nad poměry přípražských a příbrněnských satelitů…), jeden ranní spoj jede přímo v 7,30 h, dedikovaný pro dojíždějící školáky. No problém.

    I když teda upřímně, starší syn byl existencí socky poněkud zaskočen. Mladší dcera to zvládla o poznání lépe :)
    Po čase mladej dojížděl příležitostně v létě na motorce (čemuž jsem nebyl moc rád, protože ranní provoz a píče plechovkářský …), dcera na kole po cyklostezce.

    Podtrženo sečteno, do 10 let jsme děcka vozili, protože to jinak prostě nešlo. A kdyby nám nějaká kravka chtěla tvrdit, že je máme nevozit, asi bysme ji poslali, kam patří …

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017