Malá úvaha o tom, kde žijeme (zcela neplánovaná část druhá) - zpět na článek

komentářů 375

 1. Premisa 1) – Nemám rád Babiše.
  Není mi divné, že tento více než bohatý člověk (kurva, samou závistí nad jeho „více než bohatstvím“ jsem se zkroutil), že si pro péči o svého syna vybral kohokoli.
  Ani mi není divné, že si tento „kdokoli“ pro pobyt vybral Krym. Kdyby to bylo vážně tak konspirační, jak si přeje autor článku, tak při svém „více než bohatstvím“ bych si pro svého syna vybral nějakou zcela neutrální destinaci… Asi Severní Koreu, Jihoafrickou republiku, nebo alespoň Kubu, aby různí katodové měli o čem psát…
  Můžeme samozřejmě vycházet z toho, že Bába je držgrešle,a nechtěl zaplatit za úkryt korunního svědka v (bůh ví jaké kauze), víc než 5.000,- Kč, ale vzhledem k tomu, že je premier „víc než bohatý“, pak lze předpokládat, že by se v krajním případě „korunní svědek“ vůbec nenašel.

  Zajímalo by mě, co se mi tu vlastně autor článku (a předtím, v podobném článku, majitel tohoto webu) pokouší říct…? Že je Bába hajzl? To vím, je to sice pouze implicitní sdělení oněch článků, se kterým v zásadě nemám problém, ale přál bych si nějaký argument.

  A tak bych byl kurva rád, kdyby různí katodové a dýfensové říkali naprudko: „Nemám rád Babiše, protože … zavedl EET, bere dotace na řepku, a (zřejmě hlavně) je „víc než bohatej“.

  Premisa 2): Nemám rád Babiše.
  Přesto přese všechno mu nemůžu upřít, že se chová (v porovnání se všemi předchozími premiéry, od dob Špidly, přes Grosse, Paroubka a Topolánka), alespon občas jako chlap. Nikdo z výše jmenovaných se EU nepostavil alespoň tak, jako A.B., všichni předchozí jen kývali… A.B. mohl předpokládat, že zavedení EET mu příliš + bodů nepřinese, ale přesto to EET prosadil..

  Premisa 3): Nemám rád Babiše.
  Ale stejně tak nemám rád novinářské onuce. Z investigace Kubíka a zejména Slonkové je mi dlouhodobě na blití. Myšlenka (byť jakkoli vznešená)se NIKDY nemá přizpůsobovat přání autora.

  Premisa 4) : Nemám rád Babiše.
  Ale… Jestli to půjde těmito cestami dál, v příštích volbách dám hlas Babišovi.

  1. Jo, a ještě jsem zapomněl – všichni, kdo tenkrát něco znamenali, byli evidovaní ve svazcích StB. Račte vzpomenout:… Václav Havel, Jiřina Bohdalová, Jaromír Nohavica… and so on…
   Takže tvrzení „Babiš byl estébák. je irelevantní…:-)

  2. S červenou či oranžovou marmeládou?

   1. Jj. Nemam rad Babise, ale je to borec a budu ho volit.muhehe

    1. No, vzpomeňte, jak to bylo se Zemanem. 2x.

  3. Zavedeni EET mu naopak prineslo spoustu plusu a ANO diky tomu uspesne pretransformoval z praveho stredu na cistou levici. Diky tomu, ze „konecne ty zlodejsky podnikatele donutil platit“ sice ztratil cast pravicovejsiho elektoratu, ale odsal tim volice CSSD.
   EU? Nenapada me jedinej premier, ktery by byl na EU tak zavislej jako Babis. Babis nutne potrebuje evropske penize a to az tak, ze doma hlasa neco uplne jineho nez v EU a zadne dulezite kroky EU navzdory nepodnika. Odmitnuti dohody o migraci jednak nema s EU moc do cineni, je to celosvetova dohoda a navic ji odmitlo celkem dost zemi.

   1. Také si myslím, že peníze z eurounijních dotací (tedy vlastně z kapes daňových poplatníků v jednotlivých zemích EU) jsou pro Babiše až na prvním místě.

    1. mne je vubec zahadou proc Babis do te vysoke politiky po sedesatce sel a ze ho lide dosud neotravili, ja bych se s ohledem na reakce verejnosti na lidi vysral at se to tady treba zesere, jel si v klidku dal svuj byznys primerene svemu veku, staci kdyz ve vysoke politice budu mit svoje koniky …

     1. Konici jsou drazi a nespolehlivi, mimo jine.

      1. mel je nejspis davno pred vstupem do vysoke politiky tak v tom problem nejspis nebyl. Ono to ostatne plati i o Zemanovi, misto aby si uzival zaslouzeneho odpocinku tak napina zbytky svych sil v prezidentskem urade, coz sebou nese nezanedbatelne povinnosti, nemel to zapotrebi, zvlast druhe funkcni obdobi, takhle jestli se dozije konce sveho druheho funkcniho obdobi pujde na odpocinek znacne zrychtovanej a vycerpanej a rozhodne mu tech 10 let v prezidentskem uradu sebralo par let zivota, ktery by mel navic kdyby se neprepinal ale odpocival …

       1. Zeman je stejnej narcista jako Klaus. U techto typu je prezidenska kancelar naprosta nutnost pro egoorgasmus. Akorat, ze Zeman uz vypada, ze ho brzo z uradu vynesou nohama napred.

        1. Soudě podle toho jak teď Zeman vypadá bych řekl, že ten člověk již několik měsíců nežije.

         1. Taky mam nekdy dojem, ze ten mimozemstan, co si na sebe natah‘ jeho kuzi a je ziven Buresem, uz toho ma plny brejle a rika „E.T. go home“.

          1. Jestlipak si, soudruzi, myslíte, že přežil?
           No přežil, protože mu to politicky myslelo.

          2. Nestras. Jestli politika toho zombie konzervuje, tak tady bude dyl, jak Lenin.

          3. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%93scar_Carmona

           Stanislav Komárek napsal hezký článek o dlouhověkosti akademických funkcionářů) a církevních prelátů (nikoli farních kněží).

          4. Jihočech Honza: To je zajímavé, Hitler taky napsal statě o dlouhověkosti akademických funkcionářů.

          5. Tradiční otázka: korelace, nebo kauzalita?

          6. Na otázku mohu odpovědět až přečtu ten článek pana Komárka (doufám, že to nejsou dlouhé statě), uvidíme zda nahodilost nebo souvztažnost.

          7. Tím chci naznačit, že by bylo od Vás milé, mně laskavě napsat název toho článku nebo rovnou dát link.

          8. Díky, přečtu ten článek, pana Komárka budu číst poprvé, tak uvidíme.

          9. Zajímavé, nacházím v tom souvztažnost, i když samozřejmě pro jiné čtenáře v tom bude jen nahodilost. Ale Komárek vyzdvihuje některá téma úplně stejně jako kdysi Hitler ještě než se stal vůdcem, i když u Komárka je typická sofistikovanost textu, jeho narážky jsou skryté, což se mně libí a moderní jazyk naší doby nemůžeme srovnávat s jazykem, kterým psal Hitler, byl provokativní, drzý a průhledný, jeho texty byly živočišné, přímočaré a pulsující, jelikož to nebyl akademik a takové texty se snadněji zpracovávají.

          10. Sysop 24.11.2018 v 20:34
           „…ziven Buresem, uz toho ma plny brejle a rika „E.T. go home“.“

           Mate v tom kulturni gulash:
           „E.T. PHONE home“
           „Yankee GO home“
           ;-)

          11. Re: Shakti
           25.11.2018 v 6:15

           A ja myslel, ze na konci filmu, kdy si pro nej prileteli, rikal „E.T. go home“. Prilezitostne si Zemana poslechnu ;-)

          12. Sysop 25.11.2018 v 11:05
           „… na konci filmu….kdy si pro nej prileteli, rikal „E.T. go home“.“
           Tak pardon, to uz jsem ten konec asi nevidel….bo sem usnul.
           Zeman sem, zeman tam….ten se pristich slivek asi nedozije. I kdyz mozek mu jeste pálí…

          13. No docela jsem cucel, ze diky jaternim flekum z nej brzo bude maskovanej imigrant. Jako jo, budka mu zatim vali, ale fakt dedek sesycha, jen co je pravda.

          14. Sysop: Že bychom třeba jako prezidenta zvolili nějakého modela? On teda časem a věkem taky seschne, ale tak na těch pár let v prezidentským křesle nám vydrží. Račte si vybrat :oD https://www.google.cz/search?q=model+mu%C5%BEi+foto&rlz=1C1AWUA_enCZ766CZ766&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwigxtb5lPDeAhUDQMAKHQDpCvUQsAR6BAgFEAE&biw=1093&bih=501

          15. Re: ex.lex
           25.11.2018 v 19:25

           To by neproslo, Femen by v tom davu obnazenych kamikaze uplne zanikly.

          16. Nakolik je to jméno k zasmání a nakolik k úvaze, nechám na Vás všech.
           Mně by se líbil v prezidentské funkci třeba takový Jiří Čunek.

          17. Není to ten pán, co byl přísný a nekompromisní k nepřizpůsobivým občanům a umí pěstí bouchnout do stolu v rámci pořádku a nějaké spravedlnosti? To by šlo, kdyby mu to vydrželo a zůstal nekompromisní i v prezidentským křesle. Protože na různé domácí i zahraniční kompromisy tu máme štědře placené diplomaty z různých frakcí.

          18. Cunek ma sice pozitivni body za ty cigose v unimobunkach, ale jinak mi teda jako nejakej superpolitik neprisel. Nebyl von jednu dobu i predseda lidovcu a ministr?

          19. Ale tak zase má globální myšlení, protože slumy jsou běžné ve světě, Čunek navíc byl děsně korektní, protože jim ty slumy dal postavit, ve světě si je musí nepřizpůsobiví stavět sami a ten vlnitej plech, ze kterýho mají ty své „domy“ si pěkně vyrábí sami, aby věděli, co je to práce, mají na to dokonce stroje, které ty plechy speciálně vlní. Takže Čuněk byl ještě měkkej, protože by ho tady „aktivisti práv nepřizpůsobivých“ sežrali, kdyby zavedl nekompromisně to, co je jinde naprosto běžný.

          20. Re: servisdok
           25.11.2018 v 19:43

           Na presidenta se podle mne Cunek nehodi. Je to schopnej typek, ale krajskyho formatu. Svoje schopnosti by na Hrade pohrbil a naopak to, kde by se mel chovat jako statnik, by zazdil.

           Na presidenta staci nejakej sasek, co obcas umi pustit nekoho z lochu a umi podepsat pripravenej seznam novejch soudcu. Vic se po nem nechce.

          21. Sysope, tak teda když je prezident jen nepotřebnej panák v ČR, tak proč máme tedy vůbec prezidenta?

          22. Protoze jsme republika.

          23. No, to jo. Ale fakticky jsme území, které patří pod EU a pod její Zákony a ty jsou nadnárodní, tudíž mají přednost. Takže by bylo rozhodně rozumnější, kdybychom měli jednoho prezidenta a jeden parlament pro celou EU jako to mají třeba USA nebo RF apod. A ty správní územní celky by řídili jen třeba guvernéři se svými týmy. Stejně neuznáváte v demokratických volbách vítěze, takže je to jen divadlo pro voliče, které oblbujete parlamentní demokracií, která stejně nefunguje, protože výsledky voleb pokaždé neuznává nějaká opozice a k tomu stejně má rozhodující vliv na dění v EU jen EP. K čemu je nám tolik politických frakcí na domácím hřišti, když nemají absolutně žádný vliv na dění v EU? Navíc tvrdíte, že prezident je taky akorát maškara, takže opět o ničem.

          24. Presne o to Bruseli jde – zrusit lokalni statni vlady. Ta nase stoji za hovno, ale ta bruselska za jeste vetsi. Rozhodne nestojim o to, aby se definitivne cela moc presunula tam. Cim dele lokalni vlady vydrzi, tim drive se EU vysere.

           President v CR ani zdaleka nema takovou moc, jako treba v RF, nebo USA. Mame to jinak lozeny. I v Nemecku je jasny, ze prsidenta maji pro okrasu.

           V podstate, kdyby ta presidentova dcera byla o necem, muzeme si jejich rodinku hyckat, jako to maji Britove, kteri nas bulvar denne zasobuji informacemi, jestli si princ uz rihnul, nebo jeste ne.

          25. Ad Sysop:
           Tak třeba si na nějaké té party hardcore ekvivalent princátka ještě užene. ;-)

          26. No ja ti nevim, vetsinou byva postrach tchyne, ale kdyz si chlap predstavi, ze by musel prezit dialog s potencialnim tchanem… tak do toho nepujde ani dvou lahvich 18letyho wizoura. To je vic, nez hardcore. Uz jen pouha predstava… a je dole pul sesty, tipuju :-)

          27. No, už aby ty lokální vlády zrušili, radši tu budu mít jen republikány a demokraty jako v USA a budu mít daleko přehlednější volební systém a budu přesně vědět, co mohu od jaké frakce čekat a na koho je napojená. A to rozkrádání rozpočtů bude taky jasný, zmizí politické a ekonomické frakce, které nejsou v globalismu absolutně potřeba a jenom vysávají ty rozpočty a žijou přisátý na těch penězích a nic neprodukují, rozuměj vůbec nic, ani inovativní myšlení. Navíc záměrně brzdí vědeckotechnický rozvoj, environmentalismus a molekulární farmaření, což mně skutečně vadí, protože já v neostředověku žít nechci.

          28. Re: ex.lex
           25.11.2018 v 21:08

           Teoreticky je to v Bruseli postavene dobre, ostatne Nemci Marx s Engelsem take nebyli zadni blbci a na papire jim to slapalo. Jen pak ta realizace nejak pokulhavala.

           Pokud se zrusi lokalni vlady, tak ty nase maly cesky zlodeje jen prevalcuji ti vetsi, evropsti zlodeji. Nic vic, nic min. Uplne mi staci, kdyz vidim pod poklicku obchodovani s vybusninami v Evrope. Jsme naprosto na chvostu nejakych pravomoci a vsechna smetana tece ven.

           Vzhledem k tomu, jak zapadu tece voda do prdele co se zdroju tyce (+si do toho jeste pridavaji imigranty), tak by se jeste vice vyrysovalo nase skutecne postaveni v Evrope – Untermenschen.

          29. To jsou kecy, pokud patřím pod nějaký nadnárodní celek, nevidím jediný důvod, proč mám krmit tolik parlamentů, sněmoven a prezidentů, když nemají žádný pravomoce a nějaká opozice rozmělněná do více politických frakcí je v demokracii neuznává jako zvolené většinou, protože ta opozice musí vykazovat nějakou činnost, aby nebylo poznat, že stačí v demokracii jen dvě frakce, které jakože spolu soupeří o přízeň voličů.
           V globalismu už je převálcovali dávno. A na chvostu jsme byli vždycky, to není žádná novina, protože jsme prťavý a nemáme žádnou politickou ani ekonomickou moc, protože lidi nechodí volit do EP.

          30. Re: ex.lex
           25.11.2018 v 21:32

           Ze je v nasi vlade fura zcela redundatnich lidi, o tom zadna. Ale je to nase narodni vec, ze si je neumime vyhazet z oken. Pokud si nebudeme umet uhajit vlastni stat a vlastni ustavni system, pak jako stat zanikneme a skoncime jako nejaky no-name field. Proti tomu by vysledek bitvy na Moravskem poli byl jen veselou epizodou.

          31. No, v globalismu byste měl raději řešit otázku toho, jestli skončíte v budoucnu jako ghetto nebo rezidence. Národní stát Čechů, to je hezký, ovšem to platilo, než nastal globalismus. Jsem taky vlastenec, ale všechno se změnilo globalizací, národní stát ryze český to už je minulost, máte v něm už dost menšin jiné národnosti a budou přibývat, Vy máte šanci jedině tak, že se stanete rezidencí, budete (smíšený) národ, pokud všechny etnika v té rezidenci budou spojovat společná pravidla, mentalita a kultura. Pokud to neustojíte a ten multikulturní národ se začne dělit na ta etnika a vymezovat dle svých pravidel, kultury a mentality, dospěje to k rozdělení na g, r a er. Takže i to Vaše „multikulturní národní území“ bude takto rozděleno.

          32. Hele, pres nase uzemi uz se prehnalo risi… stoletych, tisiciletych… a porad hovno hovno slavny soude. Jenze vzdy jsme aspon trosku bud bojovali, nebo aspon sypali pisek do soukoli. Tyhle prndy EU o globalizaci a vecne risi znam dobre, presto si nemyslim, ze do plynu je nutne jit hezky v rytmu, usmevem na tvari a pisni na rtech. Ja jsem zrovna ta povaha, co neveri do posledni chvile, ze „vono to dopadne nakonec dobre“. Samo ne.

           Pokud se cely projekt EU vysere, tak zase se karty znovu rozdaji, byt z rukou stejneho krupiera.

          33. No, můžete si myslet, že to jsou pindy, ovšem Vy jste v rozjetým rychlovlaku, Vám to, Sysope, pořád nedochází vocogo, když se Vám vysere EU, tak už nemáte žádný karty, v tom globalismu se potřebuje zachránit i sám ten krupier, on už ty esa všechny rozdal.

          34. Muzeme mit ruzny pohled na vec, pravdu se jednou dozvime ;-)

       2. Jsme jako národ úplně otupělí a všecko je nám u prdele. Jak si jinak vysvětlit, že je ve velmi vysoké ústavní funkci, s nejvyšší bezpečnostní prověrkou /vyšší, než premiér/ a s přístupem k citlivým informacím takovej mlátička Ondráček? Jako komunista nazývá zbylé strany demokratickou žumpou, jeho fotr se klidně vykecává do televize, že se 1989 Praha měla oplotit a nechat vychcípat – a nám je to všem jedno.
        Nechali jsme klidně v PS Grebeníčka, co prokazatelně bránil odsouzení svýho sadistickýho fotra, co údajně dělal „jen svou práci“ za výslechy na StB v UH, na který ještě tehdy byli žijící svědci, ochotní svědčit.
        Mě by dneska snad ani nepřekvapilo, kdyby se v PS zčistajasna objevil nějakej mladej Štěpán, mladej Hegenbart či mladej Hofman..Tenhle stav a apatie národa jsou prostě strašný, já si vůbec neumím vysvětlit, proč je nám to takhle u prdele.
        Trestně stíhaný oligarcha a estébák ve funkci premiéra, nebo soudně uznanej lhář, to už jsou třešničky.

        1. Kdyz muzou lidi volit ANOfert, kde ve vedeni podniku sedi par desitek dobre proklepnutych StBaku, tak jak muzes cekat, ze nekdo posle do prdele nejaky komary beckovyho formatu? Ja uz to dneska vidim jen jako takovou nostalgii po tech svinstvech, ktery se dely v 90kach. Tehdy mi sli oci na vrch hlavy, kdyz jsem se dostal do nejruznejsich kruhu a tam to bylo same „hele, tohle je syn toho… no to je von… a tamhleten, tak jeho tatik zase delal tohle…“ clovek mel dojem, ze se dostal na komunistickou zranici, ovsem namisto na Kube, tak na Floride. Cely tyhle roky jsem jen sledoval, jak okolo mne probihaji dejiny v moci komunistickych svini. Respektive… svini, ktere predtim byly komunisty. Protoze kdyby clovek zil 150 let, tak si nedelam iluze, ze mnohe z tech svini by byly byvaly stihly byt i nacky.

         Proto se dneska uz jen smeju te parte, co jim zustal v ruce Cernej Petr a sedi v KSCM.

        2. …a nakonec… rekni mi, komu je tak zle, aby se mu vyplatilo zvednout prdel a jit treba podpalit snemovnu? Dneska uz ti zlodeji jsou mazany, nebudou ti brat barak jako v padesatym. Pekne te zaprahnou, abys na ne makal, postupne te zadluzi, nebo aspon zamotaji do narizeni tak, aby sis ani neprd‘. To je mnohem lepsi, nez lidem vsechno sebrat „revoluci“ a trnout, jestli mi pak nekdo nevrazi kudlu do zad nekde v prujezdu.

         Takze zaba se vari pomalu a lidi sice frflaji, ale udelaji uplny hovno.

         Vcera jsem narazil na jedno pekny video, poustel jsem ho dneska potomstvu v ramci odposlechu anglictiny. Tady je pekne videt, jak to vypada, kdyz to jeden prezene a druhej se ozve:

         https://www.youtube.com/watch?v=XM8aBESf8EI

     2. Moc.
      My všichni, jak jsme tady, jsme tu skutečnou moc nad osudy 10M+ lidí nikdy neměli, ani mít nebudeme.
      Takže za á – víme hovno, jak chutná, za bé – proto tak nechápeme ono štvaní se Zemana, Bureše a jim podobných.
      Peníze nepotřebuje ani jeden z nich. Oba nepochybně už mají tolik, že jsou zabezpečené další tři hypotetické generace jejich přímých potomků.
      Takže zbývá už jen ten pocit opravdové moci /neplést s vlivem/, který zřejmě nejde koupit ani za miliardy.

      1. servisdok: Myslím si, že ani jeden ze jmenovaných svou funkci nedělá pro prachy, jak správně jste vydedukoval, prachů mají oba dost. Obě funkce jsou v globalismu dost náročný, takže si myslím, že lidi, kteří nepracují pro prachy, nýbrž je žene nějaký vnitřní pohon, někdo tomu říká ego, jiný tomu říká kreativita, další tomu říká jinak, mají jeden dar, chtějí, aby po nich zůstalo něco smysluplnýho a nejen sračky, sračkám se totiž nevyhnul v historii žádný politik a ani tihle dva se jim nevyhnou, jde jen o to, aby těch sraček bylo co nejméně. Aby, až to budou jednou hodnotit historikové s odstupem času a skutečně objektivně, mohli napsat, že ten a ten byl fakt přínos pro lidstvo a ten a ten byl prostě průser pro lidstvo. V demokratických volbách to vyhráli tihle dva, že se dostali do svých úřadů v době, kdy ten systém už byl jeden velkej sračkomet, to víme všichni a že se jim budou házet klacky pod nohy, to bylo jasný, ještě než ti dva usedli do svých křesel. Takže nikoho by to taky nemělo překvapit. Pokud vyhandlujou v tom globalismu pro naše území co nejlepší možný podmínky v čemkoliv a lidi to skutečně pocítí (protože lidi se nezajímají o fakta, nýbrž je řídí pocity, emoce), bude jim to v budoucnu přičteno k dobru, protože je důležitý do budoucna to dobrý, co se jim povede.

  4. Ach, Bože. Už jsou i tady.

   1. Ne UŽ, ale JEŠTĚ :D

  5. Teda žr bych o kuním ksichtovi co se v tv neustále lituje a kňourá prohlásil že je chlap? To asi ne.

  6. Tak, jako jsem svůj předchozí příspěvek kopíroval na offroadforum, tedy i svou odpověď odtud zkopíruji sem. Už mě v mém pokročilém věku nebaví měnit formulace jen proto, abych se neopakoval. Jo, a k dotazu: Koblihu mám rád s oběma zmíněnými marmeládami – pokud jsou to skutečně marmelády… :-)
   Lets’s go:
   Díky „polistopadovým“ ministrům vnitra víme úplný hovno, kdo z těch špiček na té či oné straně „barikády“ skutečně donášel, a kdo byl jen evidovaný… A už se to nikdy nedozvíme, protože svazky, ať v dobrém či zlém úmyslu, byly skartovány…… :evil: No, to je prostě super.

   Jenže ono je to celé snazší. Ono se i dnes dá poznat, kdo byl tehdá echt svině a zejména echt kariérista (maně mě napadá Mírda Kalousek, druhdy předseda celoučilištního výboru SSM, či soudruh Milan Štěch, druhdy předseda celozávodní rady ROH – to jen z těch, které znám osobně). A, už to tu opakuji nejméně podruhé – taky jsem znal (dokonce osobně – a kdo z vás to má? :-) ) svého otce, také vedeného v Cibulkových „seznamech“.

   Takže Babišovo „vedení ve svazcích“ je mi v tomto kontextu úplně lhostejné. A jsem přesvědčený, že Mírda, či zejména Milan byli tehdy mnohem větší svině (opravuji, abych nekřivdil prasatům), tedy, ti hoši byli tehdy mnohem větší hajzli, či sons of the same bitch, než byl zřejmě tehdy Andy. Protože předseda CZ rady ROH (v době, kdy jsem byl zaměstnancem budějovické škodovky), či předseda CUV SSM (v době, kdy jsem byl čtrnáctiletým učněm v Silonu) ovlivnovali můj všední život sice málo, ale přeci jen o řád víc, než nějaký Andy kdesi na pražském PZO.

   Znovu to říkám: Je mi úplně lhostejné, jestli byl Bába veden kdesi v jakémsi svazku. Zajímá mě, co dělal po devadesátém roce. To asi nebylo úplně košer, ale zřejmě to bylo v rámci zákona. Je mi to proti mysli, ale revoluční časy vynášejí na povrch všelijakou svoloč, z níž Andy pravděpodobně nebyl ten nejhorší (asi bych si vzpomněl na různé Stehlíky či Soudky, kteří to pojali mnohem, jak to říct? Třeba: Pojali to přímočařeji?)…? Bába vlastní spoustu strategických podniků (pekárny, výrobny uzenin, whatsoever…), ale pracovní místa v těch výrobnách (byť třeba bídně placená) zůstavají, narozdíl od výše zmíněných…

   Takže co tu máme dál? Jeho působení v politice…. Nesnáším socialisty v jakémkoli hávu… Blbý je, že Andy sám neví (protože je oportunista), zda je kapitalista, či socialista. Jako duší obchodník se snaží vyhovět všem. Zatím se mu to daří, protože plebsu nabídne větší regulace všeho (aby se těm „zbohatlíkům“ nevedlo tak dobře), drobným živnostníkům nabídne EET (aby bylo konečně „rovné podnikatelské prostředí“ – protože někteří ti lúzři si to budou možná i chválit, a i ten plebs to koneckonců ocení), no a těm velkým nabídne prachy z EU (tedy naše prachy… No, moje ne, neb jsem momentálně nezaměstnanej… :-) )

   Tahle politika dříve či později narazí na svoje limity. Plebs si začne uvědomovat, že regulace všeho se dotýká i jeho, že se takříkajíc kácí už i v jeho lese. Drobní živnostníci si začnou uvědomovat, že EET (a další regulace) je mnohem víc svazují než osvobozují, a že ztráta konkurence (byť té lehce šedé, která tu byla vždy) jde vlastně proti smyslu věci (to není tak daleko – kdo z vás si nedávno řekl, že než si pozvat lempla řemeslníka, udělá si práci sám?), takže zbydou jen ti „velcí podnikatelé“. Ale kdo jim to ve finále bude platit?

   Tohle nemůže dopadnout dobře. Bude to znít jako obrovská zkratka (v níž je ale Andy jen drobnou spojkou, nikoli a vůbec hlavním aktérem a protagonistou), ale tohle celé směřuje ke (korporátnímu) fašismu. Pokud už to jím není…?
   Andy se jen snaží vyhovět poptávce (protože je oportunista a populista – pořadí není důležité). Já ho nelituju, ale dostal se do neřešitelné situace: On třeba ví, že ekonomicky a koneckonců i politicky jsou připrchlíci průser, ale pořád je tu nezanedbatelná skupina poměrně vlivných osob, které připrchlíky podporují z různých partikulárních zájmů (nehledě na obrovské množství lidí, zajetých v kolejích „musíme pomáhat“), a tak se to snaží různě vybalancovat – třeba i tak, že hnutí ANO hovoří různými jazyky, systémem „zavděčit se všem“.

   Hrubě mi to (přes veškerou kostrbatost té paralely) připomíná počátek třicátých let v Německu. Blbý je, že ani Andy ani Žuncker (in the name of EU) nemají tu sjednocující myšlenku, kterou měl tehdy soudruh Hitler (a krom toho nemají ani zlomek jeho charismatu). Nejsme sjednocení ani v zájmech (zejména a hlavně ekonomických), ani na základě národnosti, a dnes už venkoncem ani v otázce víry (čemuž se mnozí, zejména Chorche, budou asi smát). Hitler to měl vážně o mnoho jednodušší…

   Já Andyho fakt nemám rád, je to, jak jsem již svrchu zmínil, oportunista a populista v tom nejhrubšín (světle) slova smyslu. Jen mu nemůžu upřít, že dělá alespoň něco. Něco, o čem si myslí, že je žádoucí udělat. Já s jeho výsledky v 95-7% nesouhlasím, ale nemůžu neocenit jeho zarputilost, jeho, jak se dnes módně říká, tah na bránu. On dělá, co si usmyslí, a co považuje za (pro sebe, ale občas nejen) výhodné.

   Ještě jednou: Nemám ho rád, či, přesněji: Nemám rád jeho politiku, která jde na ruku především plebsu. Ale měl-li bych seřadit osobnosti české politiky po roce ’89 bylo by pořadí následující:
   1) Václav Klaus
   2-3) Václav Havel, Miloš Zeman

   4) Andrej Babiš
   … a pak už si na nikoho nevzpomínám, nemám-li tedy zabrousit před ’89 a vzpomenout zatracovaného Augustina Husáka a stejně zatracovaného Lubomíra Štrougala.

   Jistě bude kopice lidí, kterým se má, vcelku obsáhlá, esej nebude líbit. Možná z důvodů stylizačních, možná z důvodů ideových (či spíše ideologických), nebo možná z důvodů osobních preferencí.

   Chápu to, může být…
   Nicméně dotčení mi můžou laskavě políbit prdel. :wink:

   1. Jašně, Kradoušek ti šaškoval na učňáku, tak je to největší gauner. Možná bys měl brát toho matroše míň.

    U bureše místa zůstávají…jo, v těch zavřenejch provozech, odkud odvezl nejnovější techniku jinam, kde jí nahradil lidi a tomu zbytku dává minimálku? I přes ty dotace co na to cucá? Ty seš fakt dobrej :D

    1. Čekal jsem něco k věci, třeba: V obratu „Let’s go“ máš jedno „s“ navíc, nebo údernější: „Takže tvuj fotr byl taky estébák, tak drž hubu“. V tom bych se asi dokázal zorientovat…

     Ale co si mám počít s větou „Jašně, Kradoušek ti šaškoval na učňáku, tak je to největší gauner“ vážně nevím. Možná byste mi měl, milý pane Behemote, prozradit, na čem jedete Vy – třeba bychom si pak lépe rozuměli… ;-)

     Co se týče té techniky a absentujících pracovních míst – takže za krach Poldi Kladno a za potíže plzeňské Škodovky může taky Bába? Zřejmě tím, že odtud odvezl ty válcovací stolice do vodňanských drůbežáren?

     Možná by bylo lepší, kdybyste se nejdřív probudil, a teprve potom nechal cloumat prchlivost Vaším majestátem. Pokud tohle považujete za optimální způsob diskuze, odkazuji Vás, drahý pane Behemote, na poslední větu mého předchozího příspěvku. ;-)

     1. A co bývalý člen KSČ Miloš Zeman? Nebo Václav Klaus, zaměstnanec Prognostického ústavu založeného a řízeného KGB a jehož personální složení budí podezření i po letech? (podotýkám, že Zeman tam nastoupil až v roce 1990)
      Proti tomu je nějakej předseda SSM na učňáku nic (i když pominu, že SSM byla za normalizace především zašívárna a způsob jak si posichrovat přijetí na VŠ).

      1. Nechci působit jízlivě, ale já snad opravdu přestanu chlastat, protože příspěvkům svých oponentů(?) nerozumím.

       Svůj postoj k oběma Vámi jmenovaným jsem vyjádřil (alespoň jsem doufal) jasně, pregnantně a srozumitelně… Nebo ne?

       Váš „Prognostický ústav založený a řízený KGB jehož personální složení budí podezření i po letech“ budí moje podezření už dnes ráno. Vážně mi předkládáte k uvěření, že PÚ založila KGB? Aby rozložila socialismus v ČSSR? A použila k tomu účelu Miloše Zemana, který tam nastoupil až v roce 1990? Whattafuck?

       „Zašívárna a způsob posichrování přijetí na VŠ“…. Hmmm… Já jsem v roce 1988 při nástupu do českobudějovické Tesly (nepopírám, že jsem byl velký fluktuant :-). Ještě jsem byl taky zaměstnaný v Koh-i-nooru, ale ve Sfinxu to už vážně ne), předsedkyni závodní organizace SSM na její dotaz, zda chci vstoupit do místního SSM řekl, že mám problém se stanovami, které praví (a teď parafrázuji, protože si fakt nepamatuji každou blbost), že SSM je apolitickou organizací, ale přitom je předvojem KSČ. Do SSM jsem následně nevstoupil/nebyl přijat. A teď se můžete dohadovat, zda jsem nakonec vystudoval… :-)

      2. Co přesně se v roce 1988 vyrábělo v „českobudějovické Tesle“?
       Článek ing. Miloše Zemana, už jako zaměstnance Prognostického ústavu, v Technickém magazínu ale není z roku 1990, je starší, tuším 1988. Takže nastoupil podstatně dříve – jak jinak by se mohl tak dobře znát s Václavem Klausem a dalšími tehdejšími zaměstnanci PÚ?

       1. V roce 1988 se na mém úseku „předvýroba/lisovna“ vyráběla spousta polotovarů pro tehdejší „pokročilou“ elektroniku socialistického střihu (v tom jsme tedy byli opravdu pozadu). Konkrétně si vzpomínám na jakési rámečky k barevným televizorům. Vzpomínám si na ně docela přesně (ocelový výlisek rozměru cca 35×50 cm s mnoha otvory – rámeček), protože jako kontrolák jsem nechal jet asi čtvrt směny zmetky (neprostřižená díra), a musel jsem to tenkrát s tou holkou, která to najela, ve svém volném čase opravovat. Jo, to byly ty zavrženíhodné časy, kdy člověk musel zodpovídat za svoji práci…

        Máte, milý pane servisdoku, pocit, že lžu, a že mě tímto způsobem nachytáte?

        Zkuste mi věřit… Řečeno s Rudolfem Křesťanem: Všechny mé příběhy jsou opravdové – dílem jsem je opravdu prožil, a dílem jsem si je opravdu vymyslel…! :-)

        1. Řadovej dělňas odpovědnej dycky byl, je a bude, výjimkou jsou cigáni a smažky umístěný v rámci sluníčkářské agitky, na který se nesmělo, nesmí a nebude moct sáhnout a i kdyby, není jim co vzít, maximálně je seřezat rákoskou.

         Managor zodpovědnej obvykle nebyl, není a nebude, tam se nic nezměnilo :D

         Každopádně jak píšete. Ostatně to sám vidím, dostávám i teď občas poměrně zajímavý zařízení z přelomu 80. a 90. let a rozdíl mezi „západním“ (i když to je z Japonska :D) a východním je jak pěst na voko: tady obrovskej podíl ruční práce, všechno bouchaný, spojovaný, tahaný, šroubovaný, pájený v ruce. U západního už je vidět velká míra automatizace, integrace, standardizace v součástkách s obrovskou úsporou materiálu a i technologická úroveň je jinde (namátkou, v čem dělám tak to vidím, mnohem úspornější měniče, ke konci 80. let už docela dost běžný i malý spínaný zdroje, tady všechno i v 90. letech co dojíždělo než to padlo na hubu velký neúčinný trafa a šílený lineární regulátory).

       2. Jen jsem se zeptal. Nepotřebuju nikoho nachytávat, vím svý. O Vás také.

        1. Och, vskutku…? Mám se cítit poctěný Vaší pozorností, či naopak ohrožený Vašimi vědomostmi o mně?

         Ale víte co? Je fajn, že o mně, milý pane servisdoku, víte svý. Já o Vás nevím nic. A dokud mi nepřeložíte stéblo přes cestu, jsem s tím stavem srozuměn, jste mi lhostejný.

         Pokud by se ale snad měl zmiňovaný stav změnit, pak… Nu, pak se nejspíš seznámíme… :-)

     2. Jen k tomu mirkovi – dlouho jsem se zabával myšlenkou, že jakožto vysoce postavený člověk pro obchod v podniku s mezinárodní spoluprací za bolšouna prostě nešlo, že by nepodepsal. Ale všechny zdroje, včetně těch aktivistických o něm decentně mlčí. Jako mě je to osobně jedno, mě zajímá, co dělá ten člověk teď a né co dělal před 30ti a více lety, ale on je ten, kterej neustále vyřvává o tom a ono a jak on poznal to utlačování jako disident (což mi k němu úplně nesedí). Znal jste ho v té době? Neznáte další lidi, kteří ho znali taky? Chtěl bych s „pamětníky“ pro potěch duše uskutečnit pár rozhovorů na záznam (klidně anonymně, ale ideálně na kameru).

      1. Neznám mezidobí Mirka Kalouska. Znám lidi ze Silonu, kteří si s ním dodnes tykají, ale určitě je do toho nezatáhnu. Já jsem se s ním v Silonu jen míjel: Sdíleli jsme ten ústav spolu pouhý rok – on byl ve čtvrťáku, já v prváku. Což samozřejmě říká, že v té době jsem o jeho „go-getterovosti“ mohl mít pouhou matnou představu. Ta se naplnila či potvrdila teprve ex-post, když jsem viděl s kým vším je ochoten se spojit, aby dosáhl… Čeho vlastně? 7% ve sněmovně?

       1. Nechci lidi, co si s ním tykají, ti pochopitelně neřeknou celkem logicky nic.
        Ale tak zajímalo by mě vyprávění třeba nějaká místní tajemnice, co zakládala jeho kartu, dělala kafe při jednání s „návštěvou shora“ a tak. Ideálně někdo, kdo by dokázal říct, kde hledat případnou listinnou dokumentaci (i když si myslím, že to hlavní, co tam používal byla rychla skartovačka).

     3. Za krach poldovky a dalších naprosto zbytečnejch škodovek můžou bolševici, tak si to vy zastydlí komouši konečně uvědomte. Absolutně nikoho tady nezajímal tintilion tun těžké oceli co tendle banánistán ročně produkoval, když i ty debilní škodofky co byly technologicky dekádu až dvě za vyspělým světem nedokázal vyrobit tak, aby se furt nesraly a přitom nestály majlant. Lidi chtěli narvaný krámy, aby měli výběr, chtěli elektroniku a domácí spotřebiče, to vyžaduje přesný strjírenství a elektrotechniku – masovou výrobu, ne experimentální poloruční výrobu někde pro armádu, aby zas nedolítl servisdok s tím, jak všechno bylo (jo, když to kradl v armádním zásobování). Opět, v obojím byl východní blok dekádu, resp. dvě dekády pozadu.

      Jinými slovy, klasicky motáte milion věcí dohromady. Těžkej průmysl byl pěkně v piči a byť to pár konkrétních zásahů zpravidla ještě zhoršilo, rozhodně to nic takovýho nezapříčinilo. Příčina byla prostě v tom, že to nikdo nechtěl, bylo to zbytnělý minimálně o řád nad reálnou tržní poptávku (těžký zbraně o dva řády). Je pak celkem normální, obvyklý a správný přístup, že se z takových areálů vyndá to, co má cenu (=někdo to chce), a zbytek jde sešrotovat. Rozhodně lepší než to nechávat zabírat místo, nedejbože za to eště platit fixní náklady. Spousta těch areálů s polovinou techniky stojí a hnije pod deštěm dodnes, ve spoustě sem byl, byly by to krásný velkorysý prostory, dyby byl zájem ten chlív aspoň vylifrovat do hutě. Jenže sou často taky uprostřed prdele, kam nikdo nemá zájem jezdit, že.

      Co se týče bureše, materiálů je ke studiu dost. Přes svoje STBácký kontakty a metody se podvodem a zlodějnou dostal k prvním majetků a dál už to šlo furt stejnejma metodama – nátlak, mámnatebesložkuvole, šméčka, podvody, nekalý praktiky, nákupy pod cenou pod nátlakem, vybrakování funkčních částí jinam (hlavně do velkejch dotovanejch provozů) a odkopnutí zbytku. Pár mrtvol za ním nejspíš taky zůstalo, samozřejmě to má ošéfovaný dobře, aby se to nedalo nikdy prokázat.

      „Běžnou Babišovou praxí je skupování menších podniků a jejich následná likvidace. Babiš si vytváří monopol tím, že nabídne výhodnou cenu při odkoupení menších potravinářských závodů apod. Následně danému podniku výrazně redukuje výrobní kapacitu, nebo ho předělá tak, aby vyráběl pouze dílčí produkt. Je běžné, že je při tom propuštěno až 80% zaměstnanců daného podniku. Babiš tak systematicky likviduje konkurenci a to, že lidé přicházejí o práci, ho vůbec nezajímá, což ostře kontrastuje s jeho tvrzením, že dává lidem práci.“ Můžete se zeptat např. v Roudnici.

      1. Behemot: Většina podniků v ČSSR byla navázána na RVHP a tím odsouzena ke krachu společně s krachem RVHP, to je pravda. Našly se ovšem i čestné výjimky, jako byla právě nerez z Poldi, zemědělství, samopaly, toto bylo zkrachováno cíleně, nikoliv na základě ekonomického nebo tržního důvodu.

       1. Který samopaly? Na obou stranách studené války zbylo několik stovek milionů kusů lehkejch zbraní, který se místy rovnou nasypaly do hutě, protože bylo levnější je konzervovat po dobu, než se to podaří nalejt někam do třetího světa. Kdo vám v takové situaci bude kupovat dost velkou část produkce, aby ta firma mohla aspoň přežít? Mimo to, řadu tady těch podniků stád za docela dost drahejch podmínek podržel. Některý dnes jakž-takž chodí, některý stále živoří a to hlavně díky dalším stádním zakázkám, protože ani po čtvrt století se v zahraničí nechytly, jinak by dávno padly na hubu.

        1. *bylo levnější NEŽ JE konzervovat

        2. Behemot: Ty co se dlouhodobě vyráběly a vyvážely z ČSSR do zemí třetího světa. Nebyly sice konkurenceschopné třeba v Německu nebo v Rakousku, ale v zemích třetího světa se mohly prodávat ještě desítky let, dokonce byly zařízené na munici NATO a hlavně na ně byly objednávky. Bohužel se vstupem NATO přišel zákaz vojenské výroby v ČR.

         S tím, že většina podniků byla odsouzena k záhubě, samozřejmě souhlasím.

         1. No jasně, NATO na to dalo podmínky, vono holt dyž nejseš Švýcarsko, tak nemůže dodávat zbraně všem stranám. I když by se to dalo nějak propašovat přes další země. Ale minimálně první dekádu to stejně k ničemu nebylo, dyť eště doteď sou všude plný sklady vosumapadesátek a vyřazuje se to pomaličku, protože dyž konečně ty voprcaný Breny po pěti letech produkce odladili tak, že se to dá použít, nejsou stejně schopný produkovat potřebný desítky tisíc kusů, aby došlo k rychlé náhradě.

          A mimochodem – kompatibilní s NATO standardem 5,56×45 sou až tydle. Vosumapadesátka je východní standard 7,65×39, jako třeba Kalašnikovův Avtomat. Takže s tím střelivem jste to netrefil :)

          1. Behemot: Jasně, ČR nemůže, USA a další ano :-) Úprava pro NATO byla již za hluboké totality, vše kvůli honbě za devizami.
           Kdyby to zkrachovalo samovolně nemám s tím nejmenší problém, ale sviňárna nezpochybnitelná byla třeba úmyslný zákaz transportu vojenských zbraní z ČR pozemní cestou přes Německo.

          2. Vosumapadesátka v 5,56? Může to vůbec fungovat? Dyť to nemusí mít ani dost energie na chod mechanismu. Se mi fakt nezdá. A máš příklad, kdo by todle chtěl kupovat?

           Jinak samozřejmě, dyž seš velmoc, tak budeš dodávat své partě povstalců v Sýrii a nechceš, aby ti nějakej vazal dodával druhé partě, která tu tvou chce rozvěšet po kandelábrech, žejo. To je holt ale jenom už kolorit doby, že místní věrchuška se rozběhla a skočila s rozběhem do prdele NATO. Lidi to přece chtěli, ne? :D Pořád platí, že to, co se tady vyrábělo, nikdo nechtěl. To někdo pro místní zbrojovky bylo totiž NATO a pak vybraný země třetího světa (zbytek byl mimo hru a tak se nemusí ani uvažovat); v NATO to bylo pro smích a země třetího světa toho měly už dost, neměly prachy, nebo si nakoupily ve všech nástupnickejch státech za desetinu nepoužitý rovnou v kasárnách.

          3. existovalo to a fungovalo. Mělo to jít na export, ale nakonec se to nevyrábělo. Je to konstrukce někdy z přelomu 60. a 70. let, pokud si dobře vzpomínám.
           Energie neni problém, u zbraní fungujících na odběru plynů je to jen otázka seřízení odběru plynů.
           Takovej FN FAL má dokonce ručně nastavitelný regulátor odběru plynů, takže bere kde co.

          4. Ano, SA58 existovala už v době mé prezenční služby v mutaci pro náboj NATO 5,56 (0.22), pokud si dobře vzpomínám. A dokonce si myslím, že konverze nebyla úplně složitá. Ale už si to vážně moc nepamatuju, takže s výhradou, prosím,…

          5. To i čem píšeš ty bude asi systém LADA, konverze čs. ručních zbraní na standard NATO. Ale to se dělalo až po revoluci.
           Ono to neni úplně jednoduchý, u automatů je potřeba doladit vůle aby to bezchybně fungovalo, ale zase nepřekonatelnej problém to není.
           On je spíš problém, že ručních zbraní jsou na světě miliony kusů ze surplusů a po zbraních 5.56 NATO zas tak velká poptávka není. Svět jede ve standardu AK 47 – 7.62×39 a AK74 – 5.45×39, ale SA58 nikdy konkurovat kalachu nemohla.

          6. Dobře, nehádám se, s tou konverzí si opravdu nejsem vůbec jistý.

           A dokonce možná couvnu i z toho, že jsem se o mutaci 5,56 dozvěděl za doby mé prezenční služby (’83-’84). Ale nepochybně jsem tu informaci získal nejpozději v květnu ’89, kdy jsem byl na svém posledním cvičení – dál už jsem s ČSLA neměl žádný (intimní, ani jiný) styk. :-)

          7. Ono toho mohlo bejt i vic. Neco se konstruovalo i za sociku na export, ale do seriovky to pokud vim neslo.

         2. S vývozem do zemí třetího světa byly problémy dva. jednak jsme v roce 1989 definitivně prohráli studenou válku a přeběhli na druhou stranu, takže se někdejší spojeni stali našimi protivníky (Asi by taky neprošlo kdyby Německo po kapitulaci v květnu 1945 i nadále zásobovalo Japonsko), ale hlavní problém byl v tom, že třetí svět by sice rád odebíral,ale neměl čím zaplatit. Za času RVHP a Varšavské smlouvy prostě rozdíl zadotoval SSSR surovinami, ale k čemu by třeba Tatře byl lodní náklad banánů a manganu nikdo netuší.
          Krom toho, zbrojní průmysl se přestal rentovat už v polovině 80 let a soudruzi v roce 1988 rozjeli plán, který měl zbrojní výrobu v ČSSR utlumit asi o 87 procent, což v praxi znamenalo, že se utne všechno kromě výroby ručních zbraní a střeliva a fabriky se převedou na civilní výrobu.
          Navíc po roce 1990 bylabšude na světě hlada vyřazený funglový vojenský techniky za cenu šrotu a novou nikdo nechtěl.

       2. Nechci se s panem Behemotem hádat, a, upřímně řečeno, ani nechci číst jeho příspěvky, které jsou uvedeny oslovením „vy zastydlí komouši“.

        Máte pravdu – spousta našich podniků nebyla zaostalých (Poldovka či naše /tedy i slovenské/ zbrojovky jsou toho přesným příkladem), přestože jsme si to v roce 1989 mysleli.

        Je v jeho příspěvku ještě něco zaznamenáníhodného?

        1. No a je to tady, slovenský zbrojovky :o)) Krásně ses odkopal. No milej zlatej, zrovna celej minulej tejden tady na to v odkazech vyšel článek https://vlkovobloguje.wordpress.com/2018/11/17/17-listopad-a-debakl-zbrojniho-prumyslu/

         Tady byla situace úplně v piči. Zatímco kalachy a vosumapadesátky můžeš lifrovat aspoň po kontejnerech negrům do Afriky, na střední východ, do Indonésie a Filipín, s tankama je to poněkud horší. Jednak zase takový zbraně jim moc dát nechceš a druhak na ně nemají prachy.

         A jinak nevim jak posuzuješ vyspělost zbrojovek, nicméně varianty vozidel tady vyráběný byly technologicky vhodný tak pro ty křováky, jinak zase dekádu až dvě pozadu, a obecně co se týče slovenskýho strojírenství, tak to často byla bída a zmar: co se tady dlouho vyrábělo a bylo následně přesunuto v rámci bratrské pomoci na SR, tak tamní produkce stála dycky aspoň pět let za piču, často ovšem už věčně. Najdi si popisy pamětníků ohledně kvality všeho od sanitek po těžký traktory co tahali ze Slovenska. Nemám moc obavu, že by tanky byly výrazně lepší, tak eště, že to mimo nějakej střední východ/Afriku nikdo nepotřeboval použít (a pokud i tam použil proti relevantní síle, dycky dostal na prdel (: ).

         1. Dočetl jsem to k pasáži „milej zlatej, krásně ses odkopal“, pak mě to začalo nudit a prudit (abych se vyhnul expresivnějšímu výrazu).

          Myslíte, pane Behemote, že byste dokázal prezentovat nějaké svoje názory, či, nedej Bože, nějaká fakta, aniž byste byl zbytečně, jak jen to říct? Třeba: Zbytečně iritovaný a iritující zároveň?

          Já si o Vás, na základě Vašich příspěvků pod jinými články, pane Behemote, nemyslím, že jste úplnej vůl.

          Proč, pro Boha živého, se tak urputně snažíte změnit můj názor? :-o

        2. slovenský zbrojovky a zbrojní průmysl vůbec začali utlumovat už komouši a plánovali zrušitpřes 80 procent zbrojního průmyslu.
         Vz 58 za socíku nikdy na export moc nešel, oproti kalachu byl poměrně složitej na výrobu. Něco se vyvezlo do Afriky, něco skončilo v Namu a to je všechno.

         1. To už jsem někde slyšel… Pak jsem si na to téma dělal i nějakou lehkou rešerši, a ukázalo se (a zase: Už si to moc nepamatuju – bude to jako s tou konverzí SA58 na 5.56 – detaily fuč, jádro sdělení OK), že to s tím útlumem nebylo úplně takhle…
          Já si to fakt nepamatuju, a znovu ty tabulky asi nechci hledat/porovnávat/vidět, ale … Mám pochybnost.

          1. Dobre to zdokumentoval Vlk: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2018/11/17/17-listopad-a-debakl-zbrojniho-prumyslu/

           Taky jsem si puvodne myslel, ze to byla prace Lahvy a… mylil jsem se.

          2. To už sem linkoval dopoledne.

           Lahva ale vlastní zářezy má, mj. se zúčastnil krachu Tatrovky.

          3. Ale jo, ono se samozrejme najde, ostatne brnenska Zbrojovka take byla „demontovana“ pod jeho taktovkou zajimavym zpusobem, napriklad co se Sumavske tyce, apod. Ale rec byla o Slovaci, taxem to tak bral. Lahva to neorganizoval, jen rekl myslenku a pucfleci zaridili.

          4. sysop: Zbrojovka na Šumavské šla dolů nejdřív vlastní neschopností a poté za pomoci podvodného konkursu soudce Berky (https://www.denik.cz/krimi/soudce-berka-si-odsedi-sedm-let-vrchni-soud-mu-snizil-trest-o-1-5-roku-20181128.html).
           Když zjistili, že dálnopisy po revoluci už nikdo nechce, tak zkoušeli vyrábět paintballové pistole, součástky šicích strojů, zoufalství, ten podvod to dorazil, třeba bývalé fabrické byty vlastní nějaká firma na Kypru a na Herčíkové je ten panelák zdálky patrný (neudržovaný).

          5. Re: cyklista
           1.12.2018 v 18:52

           No ja konkretne na Sumavske v tom baraku mel par kamaradu na vedoucich mistech, takze jsem to tehdy videl step-by-step od listopadu ’89 az po S&K. Jasne, ze ten babosed, co tam montoval jehlickovy tiskarny, ktere pri tisku prehlusily i minigun, proste byl bez prace ein zwei, ale tehdy tam byl jasnej tlak kamaradicku, kteri v Brne nosili na klope OF, jak se s tim majetkem ma nakladat dal.

          6. sysop: pochybuji, že podvodník Berka měl kdy něco s OF společného. Já tam neměl známé, já tam měl někoho z rodiny. Ta neschopnost vedení po ztrátě ruského trhu byla šílená.

          7. Re: cyklista
           1.12.2018 v 19:32

           Ja se tam tehdy dostal zrovna, kdyz parta novodobych papalasu tam prisla rozumovat, takze jsem je videl v plne parade. A slysel i ty vyroky, co z nich padaly. Dal uz jsem se detaily nezabyval, co se Berky&hiz boyz tyce. Kluka, co pak delal pravnika v tech machinacich uz jsem asi 15 let nevidel, byl to kamos motorkar. Uz to odval cas.

           Jinak samozrejme, ze Zbrojovka Brno byla odepsana uz Adamcem, o tom zadna. Jeden ze zarnych prikladu, jak se to delat proste nemelo. Dokud se zbrojilo, dobry. Ale pak po nas potopa.

          8. Stejný to bylo s temnýma slušovickýma žilkama. Pán řekl a mouřenín Devátý, co měl na Čubu pifku, už to zařídil.

          9. Sysop, shane: Díky, zítra to prostuduju, třeba se mýlím… Dnes už na to nemám kapacitu. Ať tak či onak, dám report, případně korekce.

           Člověk se učí celý život, nicht war? :-)

          10. Selbstverstaendlich :-). Taky jsem si leta myslel, ze Lahva tu Slovac dokurvil. A proc jsem si to myslel? Protoze jsem podlehl kecum z davu, ktere nebyly podlozene fakty. To se stava.

          11. On Havel ani nikdy neměl reálnou moc, aby něco zavřel. Od roku 1990 to všechno řídil Klaus a jeho vláda a pokud Havel hlásal něco co se mu hodilo tak OK, pokud hlásal něco co se mu nehodilo, tak chuj s nim, ať si plká.

         2. Tak tak. Vona je vosumapadesátka eště spolehlivější než avtomat, ale jeto navržený na poctivou strojařskou výrobu. Avtomat je navrženej aby to Voloďa nebo Sahíb zbouchali v dílně z plechu. A myslim, že střelbyschopnost v případech, kdy to somálští negři někde vykopali z písku kam to bylo v některé občanské válce deset let před tím zakopaný a s takto totálně shnilejma kalachama kde se muselo pořádně zatáhnout za špagát, aby to vystřelilo, přepadávali lodě, ukazuje, že už i ten avtomat je spolehlivej až až :D

          1. SA58 je bezmála geniální. A to říkám jako (bývalý) uživatel i jako strojař. Jenže jen bezmála, protože nezohledňuje další aspekty masového použití (zejména náročnost výroby)… A zeptejte se u Kruppů, proč dodnes v mnohém geniální (či alespoň předurčující vývoj) Tiger s 88 dělem (další strojařsky úžasné dílo) dostal na prdel od T-34. Mám rád Tigery všech řad, byl to úžasný kus strojařiny (i když T-34 je v mnohém „elegantnější“ – narozdíl od, třeba, Shermana).

           SA58 miluju, je úžasná… Ale vlastně si nejsem jistý, jestli bych do rvačky radši nešel s jejím (hodně) vzdáleným bratrancem….

          2. Ani SA58 ani AK-47 – v dnešní době už leda z nostalgie pro fandy, nebo pro složky, který berou cokoli, co udělá bum. Jasně, já mám taky doma z ryzí nostalgie SKS a občas s tím dám šús.
           V dnešní době už jsou ale zbraně jiné, přesné, lehké, s velkou palebnou kapacitou, minimálním zpětným rázem, možností velmi jednoduchého tuningu a unesete k nim násobně více munice.
           Je mi líto, SA58 i AK-47 už dááávno odvál čas… ;-) A 7,62×39 dtto.

          3. Souhlasím, zbraň je především nástroj, a ne sakrální předmět k uctívání. U Sa 58 šlo hovořit o genialitě, když byli za 5000,- a náboj byl za 2kč. Jak je geniální dnes určuje trh. Kdy jste viděli na střelnici naposledy novovýrobu Sa 58 (tu od CSA)? Ano, kosa je minulost. Dnes jede AR 15 nebo moderní AK ve 223rem.
           A že je Sa spolehlivější než AK? Cože? :D Behemot asi za svůj život moc „vosumapadesátek“ neviděl.

          4. Jasné šéfe!
           https://www.alfatactical.cz/detail/37664/samonabijeci-puska-gazela-58w-v-drevenem-pazbeni-raze-762×39.html
           https://www.alfatactical.cz/damascus-samonabijeci-puska-dpms-ar15-oracle-cal223rem-40cm-hlaven.html
           https://www.alfatactical.cz/norinco-puska-norinco-cq-a1-normal-m4a1-raze-223-rem.html

           Československá armáda provedla srovnávací testy mezi Sa vz. 58 a AK-47, které měly novou zbraň s osvědčeným Kalašnikovem porovnat. Bylo vybráno několik samopalů od obou typů, ty byly rozebrány a z těchto dílů byly složeny dvě „nové“ zbraně. Poté bylo z každé zbraně vystříleno 20 000 kusů střeliva. Za střelcem stáli asistenti, kteří průběžně dobíjeli zásobníky. Střelec po vystřílení zásobníku proto jen dal ruku dozadu, dostal nový, nabil a pokračoval. Po každém třetím zásobníku ponořil celý samopal na chvíli do sudu s vodou, aby jej ochladil.

           Po skončení testu byly obě zbraně rozebrány a zjišťovala se míra jejich poškození. Obě zbraně (Sa vz. 58 i AK 47) obstály na výbornou. Za celou dobu testu se u obou vyskytla jedna závada. U Sa vz. 58 to byla prasklá vratná pružina závěru.

          5. tohle jsou testy na kvalitu materiálu. Ty vojáka až tolik nezajímají, 20 000 ran z pušky nevysmažíš za celou válku. Pravděpodobně je nevysmažíš za celou dobu fyzické existence oné pušky. Natož na jeden zátah. Důležitější jsou testy na odolnost vůči znečištění.

          6. Behemot: Ta Gazela je nově vyrobená? Nebo proč jí do toho výběru zbraní vůbec dáváte? Je to starý armádní křáp, který dostal vykuchaný spoušťák a nový lak. Nová Sa 58 stojí 23 000 a výše. Takže od Vás demagogie.

           Zpráva z testovacího polygonu je o něco lepší, ale srovnání se týká Ak 47, jak sám uvádíte. AKM a novější typy na tom byly ale ještě lépe. AK se v čase vyvíjel, Sa zůstal pořád na úrovni 50. let.

          7. Videl jsem nekde na YT video s AKckem, kde z toho solili co se dalo a behem nedlouhy chvile shorelo pazbeni. Nicmene, zbran fungovala porad dal a dal. Kolik vystrileli, to uz si nepamatuju, ale 20k to urcite nebylo.

          8. Tyhle testy dělá většinou Iraqveteran8888… ;-)

           Bavit se v dnešní době o AK anebo SA 58 je, ehm, úsměvné. Už jenom blbý AR-15 a jejich modifikace budou mít hustě navrch už jen v tom, že ten vojcl unese o polovinu více munice v plastových zásobnících a ještě se trefí dávkou…

          9. Re: Childeater
           2.12.2018 v 20:12

           Tak jasne, ja jsem kdysi orodoval za 7,62×39, ale dneska uz vim, ze pro pechotu je to proste nahovno. Tam se kropi, obcas omylem neco trefi a rozhoduje kvantita munice. Ze ho sice prubojnou 7,62 dostanu i pres lehky pancerovani je pekny, ale v drtive vetsine pripadu se s tim nesetkam a nebo si podvesim granatomet.

           223Rem je sice flusatko, ale ve finale zranenej znamena minus dva, kdezto mrtvej minus jeden.

       3. jak: krach podniků především způsobili komanči nesmyslným státním vlastnictvím všeho. Protože podniky odváděly všechny příjmy do státního rozpočtu a neměly žádné fondy na rozvoj nebo na nákup surovin, vše dostávaly ze státního rozpočtu zpět. A ten rozpočet bolševici jednoduše prožrali. A zbrojní fabriky začaly krachovat už za socialismu v roce 1988, protože došly prachy jak na obrovské armády, tak na obrovská cvičení a techniku už nebylo třeba obnovovat. Gorbačov konečně zjistil, že zbrojit a jíst současně v socialismu opravdu nejde. Mimochodem ty slavné vývozy dělaly asi jen 20% produkce a Irán nebo Kuba nebo další (viz výroční zprávy o dlužnících na stránkách MF) nám dluží dodneška.

        1. jo, neni to tak dávno kdy se někdo(Zeman?) snažil přimět kubánce, aby nám část dluhu splatili v kubánskym rumu. Jenže kubánci na to nejspíš dlabou, to radši ten rum prodaj za valuty a na splácení dluhu se vyserou. Serou na to 30 let, tak co už.
         Ruskej dluh se splácel součástkama na vojenskou techniku a tak dál.
         RVHP byl jeden velkej barter. Vy nám mangan a košile, my vám boty a tramvaje…

        2. A proto vizionar Klaus radeji Nemcum podepsal, ze po nich nebudeme chtit zadne druhovalecne reparace a tim padem tady Nemci koupili Skodovku.

         1. Sysop: Jakou to má souvislost s krachem přebujelých zbrojovek? Jinak vy tady vždycky nadhodíte nějaký bolševický blábol a čekáte, co se z toho vyvrbí. Myslím, že ta dohoda byla o tom, že Němcům započítali to, co tady nechali při odsunu. Ale rád se nechám poučit nějakým relevantním odkazem. Třeba nějakým výtahem z té smlouvy. Kecy o známých, případně známých Srbech neberu.

          1. Jo, majetek odsunutejch se pocital do reparaci. By me zajimalo, jak to bylo s reparacema od NDR. Jestli jsme jim to v ramci RVHP odpustili nebo jestli nam to splaceli wartburgama a dederonovejma kosilema nebo jak :)

          2. Re: shane
           1.12.2018 v 21:02

           Ne, ze bych to vedel, ale tipuju, ze proste NDR nebyla povazovana za nastupnicky stat Treti rise. Podobne, jako my jsme za prvovalecne reparace zaplatili akorat za majetky Schwarzenbergu a jinak jsme prohlasili, ze nejsme nastupnicky stat Rakouska.

          3. Prd, za první válku nám naši spojenci a ustavitelé napočítali částku 750 milionů zlatých franků, což bylo nějakejch 4 a půl miliardy tehdejších Kč plus jsme ještě museli zacálovat ten majetek Rakousko-Uherska, co jsme obdrželi, což bylo dalších 24 milionů Kč, což už jsou teda relativně drobný. Na to že 500 Kč nebyl špatnej měsíční plat…
           Pozemkovou zlodějnou … ehm … totiž reformou, tj. znárodnění majetku Habsburků a nepohodlné šlechty jsme se sice částečně zahojili, ale i tak jsme platili jak mourovatý.
           http://www.casopisczechindustry.cz/news/reparace-a-mirove-smlouvy-ve-vztahu-k-csr/

          4. Jo, a ta částka 750 mega zl. franků se počítala ve zlatě podle předválečného kursu z roku 1914, tedy před brutální válečnou inflací. Asi jako kdyby nám dnska stanovili splátku dluhu v dolarech v kursu z roku 2000 a cálovali jsme 42 kč za dolar.

          5. Pockej, to byly prvovalecne reparace poskozenym a nebo proste ‚porozvodove vyrovnani‘? Protoze co se treba soudruha space tyce, tak majetek jeho rodu jsme vykupovali od R-U proste proto, ze u nas zustal.

          6. 26 mega po rozvodu, 4.5 miliardy byl tzv. Liberacni poplatek, ofiko uhrada nakladu zemi Dohody vynalozenych na nase osamostatneni, ve skutecnosti to ale byly jen jinak pojmenovany reparace. Nejvetsi naklady (sto tisic legionaru) nejspis neslo carsky Rusko, jenze to uz neexistovalo a bolsanum jsme za legie neplatili. Zbyly staty Dohody jsme moc nestali. Proste nas velkolepe odrbali a ke vsemu Rakouske republice nejenze reparace odpustili, ale jeste jim narvali financni pomoc.
           To s tema Schwarzenbergama asi myslis Pozemkovou reformu. Okradena slechta sice dostala nejakou financni kompenzaci, ale dost smesnou.

          7. Ta smlouva se da najit, trosku snahy doporucuju. A ta dohoda byla o tom, ze ‚vzajemne nemame zadne dalsi naroky‘, coz melo tak nejak nakasirovat pocit, ze nikdo nezpochybni Benesovy dekrety, jakoby to snad takto nejak mohlo jit.

           A ta souvislost je v tom, ze pises, kdo nam do dneska dluzi. Takze Nemecko ano, to uz nam nedluzi, protoze jsme hauri.

           Iran mohl splacet, dokud se pres nej neprehrnula valka. I kdyz to nebyla zadna slava, tak ale nase teplarny a elektrarny v Iranu postavene to taky chtelo dodelat a ne na pocatku 90ek prohlasit, ze „to neni v nasem ekonomickem zajmu“. Napriklad takto vznikla posloupnost, kterou mozna znas z Brna:

           – prvni brnenska nedostava povoleni od Dlouheho k dokonceni iranskych zakazek
           – najednou ma PBS problem s prachama
           – prichazi ABB a kupuje PBS
           – Soudruh Dlouhy po skonceni ministerskeho mandatu odchazi do ABB…

           Ono je to pak tezky, kdyz clovek Iranu treba nedoda celou teplarnu po nem chtit, aby zaplatil, ze.

          8. sysop: nebylo to do Iráku?

          9. Re: Childeater
           2.12.2018 v 20:12

           Nene, Iranshahr, napriklad.

          10. Re: cyklista

           Tady mas link na obecne konstatovani toho, jaxme dopadli: https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/vyrocni_zpravy_a_dokumenty/poskytnute_informace/nahrady_valecnych_skod.html

           Klausovu smlouvu najdes jiste take. Hlavne jsme radi, ze od doby podpisu teto deklarace obe strany zavazky dodrzuji a tedy nam uz nic nedali.

          11. sysop: je tam jasně řečeno, že tady zůstal majetek odsunutých Němců, což při počtu cca 2,5 milionu lidí a tehdejších cenách může být klidně těch 300 miliard. Barák stál cca 50 – 100 tis.

          12. Nemluvě o znárodněných podnicích, nevím jak Německu, ale třeba v Anglii vláda vyplácela postiženým společnostem náhrady.

          13. Re: cyklista
           2.12.2018 v 15:47

           Snad jsem se neztratil v kontextu, kdybych mlel pitchoviny, tak sorry jako.

           Majetek odsunutych Nemcu byl zapocitan a presto zustal jeste onen ranec. NSR to vyresilo tak, ze proste diplomaticke styky byly na bodu mrazu. Duvodem ale (podle mne) nebyly ani tak ty prachy, Nemci ostatne tehdy dluzili vsude mozne a to i za prvni valku, ale duvodem spis bylo, aby domaci nackove vedeli, ze proste nehrozi nejake povalecne stihani. Takze „s komarama se nebavime“. Nacek tam byl skoro kazdej a kdyby meli soudit kazdyho SSaka, tak by kus Nemeckyho naroda skoncil v Argentine. Ty dnesni soudy s dedkama nad hrobem uz jsou spis smesny. Po valce to proste nebylo mozny.

           Jinak odsunuti Nemci meli pravo pozadovat reparace po Nemecku, coz, pokud vim, v nejake forme v nejakych castkach dostali. Lze to dohledat.

        3. cyklista: Není tomu tak, v rámci RVHP (nikoliv celosvětově) byla úroveň československých podniků i přes kolektivní vlastnictví stále nadprůměrná a krach nepřišel kvůli jejich technické zaostalosti.
         Hlavní příčina krachu československých socialistických podniků navázaných na RVHP bylo jednoduše neplacení za odebrané zboží, zejména pak ze strany SSSR od roku 1986. To rozložilo ekonomiku ČSSR jako celek, protože do ruska šly významné objemy zboží, i kdyby to bylo jen 20 % tak to bohatě stačilo, proto komunisti už v roce 1988 rovnou plánovali ztrátový státní rozpočet na rok 1989.

         1. Tatik byl tiskar a samozrejme nosil domu ruzne plakaty a kalendare od kdejake fabriky, pro kterou se to delalo (povetsinou reklama pro vyvoz) a rikal mi, ze kdyz se s tema lidma z vyrobnich fabrik bavil, tak mnohdy se delaly vyrobky, ktere nikdo jinej nechtel, ale predelat vyrobu na neco smysluplnyho bylo temer neresitelny, takze se to exportovalo do SSSR a nikdo se na dalsi osud neptal. Nerikam, ze to bylo pravidlo, ale pro furu podniku to asi byl dobry zpusob, jak nenarvat firemni sklady neprodejnym zbozim a stresovat lidi, ze socik ma nejakej problem.

          1. Zrovna včera jsem narazil na kazetový tape deck Tesla SM 560. Říkal jsem si, to je dobrý, to se dalo prodávat i na západě (kdyby tam nedali to psycho počítadlo ze zelených sedmisegmentovek, které zabíraly 1/3 čelního panelu) a natrhnout tím prdel třeba Denonu. Pak jsem zjistil, že se jich v roce 1989 vyrobilo 10 kusů a sériová výroba nikdy nezačala.

           Podobně smutně skončily cívkové magnetofony (CM 160 chodí naprosto luxusně, akorát se dostala do výroby až v roce 1989), CD přehrávače (MC 911 mám doma a nedám na ni dopustit), videa (s VM 6465 a 6570 to bylo trochu horší, ale pak byl ještě jeden typ, který se západní produkcí srovnat už dal).

           Podle mě, v Tesle uměli, i z té součástkové základny, která byla po ruce, akorát management byl naprosto šílený. Vedl jsem tuhle hádku s jedním hájendistou, který prodával nějaké britské reprobedny, laděné v jakémsi studiu, z 80. let. Vypadaly jako krabice od bot, chtěl za ně 12 000 Kč (ok, asi reálná cena, pokud to dělá, co má) a basáky mi nápadně připomínaly nějaké ty ARN 6618 a spol. Tak jsem to tam napsal a sklidil megahate, že to není možné, kde by se vzala Tesla u renomovaného anglického výrobce, že.. Jenže ona se tam brala! Na Západ se vyvážely samostatné reproduktory, kde se nápisy Tesla přelepovaly nápisy Westra (to mám z naprosto ověřeného zdroje, který pracoval na obchodním oddělení), DALI (Dánsko) a tuším i nějací Japončíci to brali (Sharp? Sansui?). Ostatně, proč by ne, basáky nejsou zas tak kritické na výrobu a když to někdo udělá levně a v požadované kvalitě… Jenže zkuste s dneska vygooglovat oficiální prezentaci firmy Westra. Tváří se, že v té době vůbec neexistovala, vznikla před 10 lety a věnuje se výhradně hájendu. Jenom jestli tam ještě doteď nemontujou nějaký ty skladový ARN… :).

          2. Tak to je znama vec, ze s vyjimkou kalotaku nase repra byly super, protoze jednak jsme je umeli a druhak na ne byla tvrda CSN. V roce ’86 jsem s kamaradem postavil petipasmovky s basovyma tlakacema (lomeny zvukovod), vsechno nase repraky, 1500 W RMS na bednu, spodek vylitej betonem, bylo to do divadla. Jely jako vino.

          3. Smekám :)

          4. Podla fotiek to bohvieako nevyzera. A pokial je starsi/nizsi model SM261 nieco na com si mozno zalozit porovnanie, tak SM560 by nenatrhli prdel nikomu. Svokor ho mal, ja som mas entry level Aiwu http://www.45spaces.com/audio-cassette-tape-decks/r.php?r=adf260 , nedai sa porovnat ani co do kvality zvuku ani co do komfortu obsluhy. Pritom plne elektronicky ovladany SM261 by mal byt v tomto ohlade lepsi. Spominat ten CD prehravac a videa ako priklad dobrehu ceskoslovenskeho vyrobku je totalne mimo, ide o licencne pristroje Philips. Reproduktory boli dobre. Este stale mam kdesi ARN 5614 a 5618 na sadu reproduktorov z ktorej dodnes existuje len center.

          5. Není asi velkým tajemstvím, že cca 2 roky před definitivní řízenou likvidací TVM /nástupce Tesly ValMez/ šel převážně celý sortiment „HiFi“ výroby a téměř celý tehdy možný objem produkce do zahraničí. Konkrétně do Řecka a do Itálie. Řeckou větev pak zpočátku prodávaly dva tamní eshopy, italskou větev pak za více, než dvojnásobné ceny prodával Monacor.
           Ta fabrika byla zbavená všech možných neproduktivních zátěží /různé speciály, mikrofony apod./, produkovala obstojně kvalitní a cenově obstojné autoreproduktory, evidentně i obstojný sortiment HiFi měničů, velmi dobrý stovolt a přesto byla kompletně a bez náhrady zlikvidována.
           Stalo se tak v podstatě během několika málo měsíců, včetně závěrečných demolic. Aby náhodou někoho nedejbože nenapadlo ukazovat ve VM prstem.
           Kdo přesně měl zájem na likvidaci firmy, do budoucna se výhledově slušně živící, lze vypozorovat snadno dle toho, co na pozemcích Hemy a Hemy 2 stojí dneska.
           Argumentace levnější a prodejnější čínskou produkcí obstojí jen do momentu, než se začnete zajímat o skutečnou kvalitu té které produkce a porovnáte je.
           Můžete mít buď kvalitu, nebo nízkou cenu. V TVM uměli udělat rozumný kompromis a to se jim šeredně vymstilo. První velké série reproduktorů začala ta fabrika dodávat už v létě roku 1950. Převážně vlastní konstrukce, jen ze 3 typů větších průměrů byly dvě převzaté konstrukce Philips a jeden Bellton. Téměř šedesát let tradice, vývoje a zkušeností.
           Co vyvíjeli v roce 1950 v Číně?

         2. jak: být na špici RVHP je co do úrovně produkce podobné, jako se vytahovat výrobou korálků do Afriky.
          Jawa v roce 1989 měla pořád motor z roku 1945 a rám z roku 1953. Na západě se v období 1965 – 1970 prakticky přestala prodávat, ale v RVHP to byl do poslední chvíle vrchol techniky. Tatra dtto. Autobusy dtto. Fotoaparáty dtto. Kancelářská technika dtto. Zbraně dtto. Můžu pokračovat do nekonečna.

      2. Jo, přilítnul jsem, ale víceméně potvrdit Behemotův text.
       Že tu byl takovej nedostatek úplně všeho běžného zapříčinilo, že když jsem na vojně získal možnost tunelovat armádní sklady elektronických ND, tak jsem to prostě udělal. Vůbec ne kvůli osobnímu zisku, např. že bych to pak v civilu rozprodával. Kvůli tomu, abych vůbec měl pak v civilu z čeho stavět, protože v Teslách to tehdy 9 měsíců v roce chybělo, natrefit a koupit i hodně drahej KD503 bylo něco, jako vyhrát ve Sportce. Źe to všechno bylo mnohdy nesmyslně předražený, to je jiná věc, co souvisí se sériovostí výroby.
       Taky mě sralo, že s tím, co je v civilu málem vyvažovaný zlatem, tak s tím vojáci zacházeli jako se spotřebákem ala hajzlpapír. Byl v tom naprosto nechutnej, nikým nekontrolovanej óbr-bordel, kterej mi to umožnil dělat rok a půl naprosto bezproblémově. Vojákům bylo u řiti, kolik to vlastně stojí, jestli je to vůbec potřeba mít ve skladech v takových kvantech či není, nebo zda to potom chybí v civilním sektoru. Armáda byla a bude černá díra na peníze, ale za bolševika byla ČSLA něco, co nešlo uvidět nikde na světě.

       Kdyby bolševik roku 1968 naplánovanou lidskou tvář opravdu uskutečnil, hlavně kdyby pouštěl lidi ven, aby si za vydělaný peníze mohli nakoupit co chtějí, kdyby sem do ČSSR lidem dovezl to, co chtěli, případně jim to dokázal vyrobit /uměli jsme to/, nikdy by k žádnému převratu ala 1989 nedošlo.
       Jednu z posledních, ale zásadních ran Pražskému jaru zasadil jeden místní blbeček, co mu pamětníci ještě dnes nemohou přijít na jméno. Je to původem vyobcovaný Valach, jmenuje se Ludvík Vaculík a do LL dostal 2000 slov. Pro reformisty to byla rána pod pás, pro Brežněva poslední potvrzenka a dnes už i víme, odkud byla ta rána vypálena.
       V postupujících letech postupně bolševikovi lámaly vaz represe a šmírování StB na naprosto nevinných lidech, obří investice do armády způsobovaly nedostatek investic i inovací v civilu.
       Všecko to opravdu dorazil zoufalý nedostatek spotřebky, viděné v katalozích Neckermann a Quelle, plus těžkopádné pětileté plánování a šílené investice do armády.
       Jakkoli by se chtěl socialismus reformovat či být „lidský“, tak měl už v genech bohužel vlastnosti, které jej zahubily.
       Poslední příležitost měla Strana právě v tom roce 1968, kdy jsme ještě nebyli za světem tolik pozadu.
       Nebýt /předpokládatelné/ sovětské invaze a zásahů jejich poradců potom, tak ještě dnes by tu Strana měla vedoucí úlohu, jako ji má dneska v Číně.

       1. Nj, na armádu tehdy šlo asi 20 procent rozpočtu. ČSSR se nakonec taky uzbrojila, jenže naštěstí ne tak velkolepě jako SSSR. Ono to komunistům začalo docházet už koncem 80. let, proto taky začali zbrojní výrobu tlumit. Všechny ty pokusy o transfer výroby automobilů na Slovač byly důsledek plánů na utlumování zbrojního průmyslu, protože bylo potřeba tu výrobu něčím nahradit. Jenže to byl další hřebík do rakve, kvalita těhle slovenských automobilových zázraků byla děsivá i na socialistické poměry.

        1. No a teď si vem, jaká tak asi mohla bejt kvalita těch tanků, dyž nedokázali vyrobit dvanácettrosku sanitku aby jich dojelo 10 z 10 z fabriky do Prahy na jeden zátah? :D

         1. Jo, to je dobra pripominka :)

         2. B & S:Tak díky nízké kvalitě, ceně a jednoduché masivní výrobě Rudá armáda otočila válku. Někde jsem četl, že tank byl projektován na 200 km a gazík na 5000. Ze zkušeností za socíku pochybuji, že by se to někdy změnilo k lepšímu. To je taky důvod té obrovské výroby, tank po dvou cvičeních šel zpátky do hutí a hlavně toho průseru, když Gorbačov přestal strašit zbraněmi.

          1. Rusaci neprojektovali GAZiky na 5000 km. Oni proste nebyli schopni to vyrobit tak, aby to ujelo vic. A tohle, mimo jine, platilo jeste dloooooouho az do 90. let. Vlastne se da rict, ze az za Medvedeva Rusum docvaklo, ze srp a kladivo nejsou idealni nastroje na vyrobu napriklad elektroniky, nebo solidni mechaniky.

           Dneska uz Rusove umi na CNCckach zazraky a za par supu. Ale donutilo je k tomu az to, ze jejich ekonomika sla totalne do prdele a nebylo zadnyho bolsevika, kterej by to zalatal z desitek satelitu, kde takovi lempli nebyli.

          2. tank na 200 km je dobrej za války, kdy jde rovnou na frontu a každej tank je dobrej, protože ti jde o kejhák. V míru už je to celkem na prd, protože potřebuješ cvičit a ekonomicky neni úplně ideální obměňovat vozový park každej rok.

        2. Tusim jsem nekde videl cislo, ze za komaru slo na armadu 6 % HDP.

         1. 6 procent jo, ale hdp, resp. tenkrat se tomu rikalo Narodni duchod. Z rozpoctu to bylo kolem 15 procent.
          Tohle je taky zajimavy – http://www.vhu.cz/v-lednu-1989-zacali-i-komuniste-redukovat-armadu/

         2. Jo, taky tam mas HDP. Jsem trochu slepej, no.

          1. Na jedne strane chapu, ze ty statisice vojclu (z toho 60t profi) proste stalo raketu. Plus technika, samozrejme. Vychazelo nas to tedy cca 4x tak draze, nez v soucasnosti.

           Nicmene ale, zase jsme meli armadu, ktera byla schopna neco ubranit.

           Proc doprdele nebyla vule najit nejakou zlatou stredni cestu? Vim, ze zvadlo do NATO psal Lahva po debate s Walesou. A bral jsem to vzdy jako zradu jeho vlastnich slibu.

           Ve svetle faktu, ktere se ale postupne dozvidam, si rikam, jestli jsme vlastne mohli neco udelat jinak? Treba by mne zajimal nazor Martina Kollera a pak si poslechnout nekoho zase z druhe strany (Koller je sice hodne realista, ale az prilis tihne k Rusku).

          2. Armáda sice byla velká ale ubránit? Proti komu? Slovensko proti Maďarům? I když pominu ten bordel co tam panoval, tak tu byl furt ten starej prvorepublikovej problém – buď máme sousedy co si na nás netroufnou, nebo sousedy proti kterejm se nemáme šanci ubránit. Asi bysme měli problém dát v 70-80. letech i Rakousko nebo Polsko. NSR ani náhodou.
           Zlatá střední cesta pro stát naší veliosti a polohy v podstatě není. Neutralita je jednak drahá sranda, druhak záleží čistě na libovůli potenciálního nepřítele. Belgie a Holandsko byly neutrální a Německo je dvakrát převálcovalo, rpotože mu prostě ležely v cestě do Francie a bylo to jednodušší než je obcházet. Neutrální Švédsko až do roku 1944 šlo Hitlerovi na ruku a tlačilo mu ocel a suroviny ve velkym, až ho museli Spojenci upozornit, že jestli toho nenechá, tak ho označí za Hitlerova spojence se všemi důsledky z toho plynoucími.
           Neutralita je drahá a riskantní cesta a na to, aby jsme byli vojensky soběstační nemáme ani lidi, ani peníze. Časy kdy o síle armády rozhodoval počet bodáků a koní už je pryč.

          3. Pro zemi naší velikosti by se hodil švýcarský model. Aby sousedi věděli, že je invaze přijde draho.
           Tzn profi armáda, podpora aktivních záloh, výchova mládeže v guerilovém boji, zaminovaná klíčová infrastruktura, tajné sklady zbraní a proviantu, plány, co kdo má dělat až zazní alarm. A čím víc by o tom sousedi věděli, tím to bude bezpečnější. Stačí být tuhým soustem a aby to všichni o nás věděli.

          4. Obávám se, že švýcarský model neutrality nemá nic společného s tou jejich šaškárnou na domobranu. Tuhý sousto by to nebylo, ba naopak. Švýcarsko zůstává neutrální proto, že není neutrální ekonomicky, alespoň to tak platilo za II.WW a nemyslím si, že by se na tom cokoli změnilo…

          5. Re: Childeater
           2.12.2018 v 19:57

           Kdysi jsem taky veril na svycarsky model. Jenze my nemame okolo az tak neprostupne hory (navic dneska se spis lita) a dokopat dnesni frikuliny, aby sli aspon na 6 metru do spenatu, by byl zacatek rozvratu tohoto statu. Tim, ze se na to nenavazalo v dobe zruseni PVS se to nevzkrisi. Pokud by neco bouchlo treba v sousednim Madarsku, tak nase mladez bude stat fronty u pokladen na letistich.

          6. Re: Sysop 20:12
           I v tom Švýcarsku je to šaškárna s tou jejich povinnou vojnou a flintičkama doma. Bunkry už rušej jakou dobu a těch jejich 100 tanků by zmizelo ze světa po prvním leteckým úderu. Za II.WW zůstali netknutý jen proto, že Hitlerovi zafinancovali válku židovským zlatem a hospodářskou pomocí. Švýcarská neutralita odjakživa spočívala jen a pouze v tom, že jejich jednotky nikdy nikde nebojovaly.
           Dneska už jsem odpůrcem povinné vojny. Uvážím-li, že ve Švajcu visej ty kvéry na stěnách zaplombovaný a nesměj na ně bez povolení ani sáhnout…tsss…

          7. Re: Childeater
           2.12.2018 v 20:20

           Zaplombovany maji prepinace na automat, ale jinak si s nima (v odpovidajicim rezimu) na strelnici jit zastrilet muzou.

           Ja jsem myslel, ze Ada Svycarsko zkousel vzit zteci, ale ze se nepodarilo a pak pochopil, ze bude lepsi ho pouzit jako kasu.

          8. Re: Sysop 21:51
           Mám dojem, že jsou to nějak organizovaný dny na střelnici, nebo že trénink nějak hlásej, ne? Patrony nějak na příděl, nebo co…už si to nepamatuju přesně, jen mi utkvělo, že tak volnej režim jako máme tady + nošení krátké zbraně to není ani smykem.
           O tom, že by Ada zaútočil na Švajc nic nevím. Nějaké letecké třenice, ale o zteči mi není nic, ale lautr nic známo.

          9. Re: Childeater
           2.12.2018 v 21:58

           Kuci od nas z SSK do Svajcu jezdej, taxe prilezitostne zeptam, jak to tam s tou strelbou z armadnich zbrani na sttelnici presne je. Vim jen, ze smeji strilet jako poloautomat. Nosit se tam samozrejme nesmi nic, dokonce mam ten dojem, ze je tam zakazanej i peprak a v aute kamera, takze branit se muzes akorat tak sprostym slovem a bez dukazu.

          10. …sem goooglil a pamatoval jsem si to blbe. Byly nemecko-italske plany o Blitzkriegu nach Schweiz, ale nikdy na ne nedoslo.

          11. Re: shane
           2.12.2018 v 11:16

           Ja ti nevim s tou NSR. Kdyz se tady za carou zeptas nejakyho Bavora 50+, tak ti rekne, ze se nas bali. Ne, ze bychom tam vlitli my, ale ze kdyby naopak prisel Befehl, ze nas maji od bolsana osvobozovat, tak by to byl pruser.

           Ja samozrejme vim, ze dneska se nevalci pechotou nekde na poli, ale zase na druhou stranu na zcela globalni konflikt tak nejak neverim. Proste maly lokalni valcicky, krivarny, uskoky, dneska mame les my, zitra Nemci, pozitri my…

           Kdyby napriklad Psonci ciste hypoteticky zjistili, ze to Tesinsko se jim prece jen sikne a zabrali ho pechotou, tak my neudelame lautr nic. Stoltenberg prohlasi, ze je potreba, aby se obe strany domluvily, Merkelova s Macronem prichystaji schuzku Normandskeho formatu, PetrPavel bude domlouvat Polakum… a to bude asi tak vse. Nebude zpusob, jak je poslat do prdele ani silou. To si myslim, ze neni uplne dobre. Na velkou valku ale nemame, o tom zadna.

          12. jasněže se báli. My se zase báli jich. Oni měli hrůzu z masovýho nasazení tanků u Fulda Gap a jinde, proto vznikaly ty šílenosti typu ruční vrhač jaderných střel Davy Crockett nebo jaderný miny, my se zase báli jejich technický převahy a to, že to byli neonacističtí imperialističtí hrdlořezové co neusnou, pokud za den nezabijou aspoň deset dětí.
           Ale dneska už se dá ledacos zjistit o výbavě, výstroji a výzbroji a morálce armád obou stran a výsledek je celkem jasnej, nedali bysme je. A to naši plánovači mohli plánovat dosažení Rýna do týdne sebevíc chtěli.
           Globální války se taky nebojím, leda by se do sebe pustili Asiati. To by byla celkem slušná holomajzna.

       2. Sem, rád, že nejsme vepři, vobčas to vypadalo že poněkud nekriticky adoruješ tehdejší režim. Já nepopírám, že tady byli lidi, kteří by byli schopní výrobu i věcí velice na úrovni uskutečnit. Ale to že se někde v nějakejch malejch sériích něco dělalo v nějakejch Slušovicích apod. vůbec nijak neřeší to, že v množství v jakým po tom byla poptávka to teda režim nedával ani ve snu.

        1. Hele, ty Slušky, to byl jen příklad toho, jakým směrem se to mohlo ubírat, pokud někdo pochopil, že je potřeba hmotně zainteresovat nejen manuální lidi, ale i řízení a to navíc decentralizovat. Odkazuju na bakalářku p. Pavla Heita z roku 2009. To nebyl člověk, kterej by byl Sluškama nějak přímo ovlivněnej, takže ta BP má poměrně slušnou vypovídací hodnotu.
         Hodně toho šlo dosáhnout i v tzv. výrobních družstvech. Bylo jich tu mraky, některá i velmi schopná. Například Kovoslužba Praha měla jako družstvo faktickej monopol na servis veškeré elektroniky, oficiálně dovážené Tuzexem i jinak. Myslím, že jejich skutečný význam nebyl vůbec doceněnej a krom toho byl i omezenej řadou věcí, např. maximálním ročním obratem.
         To, co předváděl Čuba bylo tehdy totéž, co dneska předvádí Bureš. Nepochybně to bylo na hraně, někdy s devizama i za hranou tehdejších zákonů a s využitím jejich značných mezer.
         Byla Čubova „chyba“, že zaměstnal a uměl využít potenciál schopných lidí? Totéž dělá dnes i Bureš.
         Problém je v tom, že Čuba si tehdy holt hleděl svýho, nesral se do politiky a nezůstávaly za ním mrtvoly, jako za Burešem.

         1. servisdok: to srovnání není úplně košer. Čuba využil politické kontakty a zavedl si v podstatě monopol na dovoz a výrobu PC. Nemyslím si, že by porušil nějaké zákony nebo využíval kliček, všechno měl posvěcené komanči.
          Bureš žádný podnikatel není. Jeho model řízení firem je o tom, brát maximum dodací z rozpočtu státu a EU. Posledních snad patnáct let bere od státu víc, než kolik odvádí na daních. Jeho firmy platí podprůměrné mzdy a on si koupí za miliardu dluhových úpisů vlastní firmy, ačkoliv podle daňového přiznání na to nemá. Kde ty peníze vzal? Jako bílé koně používá vlastní děti. Když zase bude kupovat nějaké soukromé nemocnice, tak už nemusí posílat Němečkovi kontroly, aby zjistil ty nejlepší, stačí se podívat do EET. A tak dál.

          1. Ale hovno s Cubou. Cuba na zacatku naopak mel dobre naslapnuto, ze ho komanci zamachlujou, protoze zavadel kapitalisticke moresy v „rozqitajicim socialismu“. Az uz to bylo cele na spadnuti, odletel do Mosqy, ukazal soudruhum svoji uzasnou kukurici a odtamtud se vracel s papirem, ze je ten jediny spravny tovarisc, kterej proste vi jak na to. Takze pak uz se nikdo ani neopovazil mu hazet klacky pod nohy.

           Paxe teprve zavedly komancske glgacky ve Sluskach, kde si Cuba upekl, co potreboval. Ale zadara to nemel, puvodne posvecene taky ne a rozhodne neukradl Chemapol, aby mohl zacit krast ve velkem.

           S tema 286 TNSkama to bylo na pocatku tak, ze proste nebyl nikdo jinej, kdo by mohl nabidnout nejakou produkci za devizy, aby nasledne za ne mohl tahat komponenty na vyrobu picitacu. Takze sice hlavy byly v Tesle a na kdejake fuckulte, ale stat nemel devizy. A postavit PC ze soucastek RVHP byla cista utopie (ne, ze by to nekdo nezkousel, ale videl’s nekdy treba ruske IO? Ja jo. Jeste jich mam par doma. Kdyz vynecham ty, ktere mely rusky potisk a po jeho seskrabnuti se objevi NEC, tak povetsinou to byly brutalni obvody, co zraly jak Jumbo jet. Pomerne znaly efekt byl, ze po zapnuti desky s temato svabama, zacaly postupne tyto vylezat ze soklu, jaxe ohrivaly – Tarantino se mozna nekde tady motivoval scenou s vylezanim z hrobu, pokud to videl).

           Slusky mely export a tim padem jim byl dovolen import. Cuba byl napriklad prvni, kdo rekl, ze bordel z rekonstrukci silnic se bude pouzivat do teles naspu zeleznic. Takze zpracoval puvodne odpadni material, atd.

           Cuba byl podnikatel, ale v blby dobe.

           Bures je bohapustej zlodej, v tom si rozumime. Pro svoje lidi dela uplny hovno a vyzaduje naprostou poslusnost. Cuba pro lidi delal stejnej model, jako Bata a nikomu nenakazoval, aby ho zboznoval.

          2. Tak zrovna na Baťu mám už vyvinutou solidní alergii. Přímo ve Zlíně si každý druhý myslí, že je sám skoro jako Baťa, představit si ale, že je zaměstnancem Baťovy fabriky, nebo ještě lépe jeho konkurenta, to už jim tak dobře nejde. Ti největší zmrdi se pak ohánějí výroky: „Představ si, co by na našem místě udělal Baťa.“ a podobně.

           Protože mě fenomén Baťa sere, pátral jsem v análech a potvrdil si, že na vybudování impéria to chce tvrdou povahu. Ne nepodobnou té Burešově. Během WWI Baťa dodával obrovská množství vojenských bot RU armádě. Dělníci, kteří u něj byli zaměstnaní, nemuseli na frontu. Po válce byl v solidní ztrátě, ale měl výhodu v tom, že měl stabilní personál a jedoucí fabriku. Během války se počet zaměstnanců zdesetinásobil. Samozřejmě, byli mu vděční a loajální, válka se lépe snáší u pásu než v zákopech. Až do roku 1923 přitom Baťa jaksi zapomínal platit daně, přičemž za takto „ušetřené“ peníze skupoval provozy drobných ševců, kterých bylo ve Zlíně vícero. Ti se mnohdy v poválečném chaosu nedokázali sami uživit, tak raději prodali svůj business a nechali se u Bati zaměstnat. Větším konkurentem byl nějaký Štěpánek, který měl v části Cikánov docela velikou fabriku včetně provozu na zpracování kůží. Frantšek Štěpánek dělal do politiky, stejně jako Baťové. František Štěpánek byl starosta 1908 – 1919, Antonín Baťa 1899 – 1908, Tomáš Baťa 1923 – 1932. Právě krátce poté, co se TB stal starostou, to Štěpánek, který byl u zaměstnanců podstatně oblíbenější (nebyl tak tvrdej), nakonec ve Zlíně balí, všechno prodává Baťovi a stěhuje se i s výrobou do Prahy. V roce 1923 si taky na ministerstvu financí všímají, že firma Baťa nezaplatila ČSR daně za posledních 5 let. Jenže Baťa a Rašín se znali. Na mises.cz se píše: „(Krize 1922) Jenže v téhle těžké chvíli mu na pomoc přispěchal z Moravy nečekaný spojenec – Tomáš Baťa. Nejprve slovně a následně činem. Rozprodal zásoby se slevou 40 %. Následovali ho další. V deflačním roce 1922 poklesly ceny o 42 %, mzdy o 32 % a platy státních zaměstnanců o 12 %. …“ Ve skutečnosti (nedaří se mi teď narychlo dohledat zdroj) mezi nimi byla nějaká (hodně) vzdálená rodinná přízeň. Co myslíte, jak to dopadlo? Baťovi byl odpuštěn dluh na daních ve výši 5 000 000 tehdejších Kč, zatímco drobní ševci platit museli, jako dneska. Dál už následovala čistá politika „too big to fail“.

           Suma sumárum, Baťa byl fakt dobrej, schopnej, ale taky nedokázal vybudovat impérium, aniž by porušil nějaký ten zákon nebo zneužil kontaktů na státní správu. To poslední jmenované bylo přitom pro jeho úspěch klíčové. Na to se v adoracích zapomíná. Dočtete se, že se chudák musel stát starostou, protože město Zlín (zejména v době, kdy měl ještě Fr. Štěpánek sílu) vůči němu bylo nepřátelské. No proboha, proč by nemělo být, když dělal politiku „Tak a teď si vás kúpím všecky?“

           Další výhodou byla existence chudých vesnic v okolí, odkud čerpal často negramotné obyvatele, se kterými si za trochu jídla, tepla a ubytování mohl dělat, co chtěl. K filantropii to mělo často daleko. Kdysi jsem dokonce narazil na nějaký citát, kde prohlásil něco v tom smyslu jaké že to je štěstí, že je v okolí Zlína tolik chudých lidí, kteří nemají kam jít a budou mu spolehlivě hákovat s malými náklady.

           Zhruba před rokem, když u nás byl naposledy můj portugalský kolega, vzal jsem ho do budovy 21 na jízdu legendárním Baťovým výtahem. Součástí toho byla i komentovaná prohlídka města ze střechy mrakodrapu, kde průvodkyně vždy ukázala prstem na nějakou budovu a řekla, kdy ji Baťa postavil, za jakým účelem a jaký tam byl režim (např. dělníci na ubytovnách měli budíček, rozcvičku, ranní úklid – to vše pod dohledem orgánu, který by se dneska jmenoval Bata Security nebo tak nějak – no režim hodný pravého filantropa). Rui to pozorně poslouchal, nakonec se ke mně otočil a měl jen tři otázky:

           „Hele, a on to fakt postavil během 30 let?“
           „Ano“
           „A fakt zaměstnal tolik lidí za takových podmínek, jak ta paní popisovala?“
           „Ano“
           „Hmmm… a nebyl on tak trochu psychopat?“
           „Psssst! To tady nesmíš říkat, to by byla svatokrádež…“

           Tož asi tak.

          3. :-) Bata byl naprosto klasicky imperialista evropskeho formatu. Podnikatele se mohou inspirovat jeho myslenkami, protoze pro kapitalismus a imperialismus proste mel vlohy.

           Po strance lidske a spolecenske uz jsme nekde jinde :-)

           Bylo by mozna zajimave si poslechnout nejakeho zaryteho anarchokapitalistu, co si o tom mysli.

          4. Ano.

           Ty vlohy jsou důležité. A protože se neobjevují v tomto rozsahu příliš často, statisticky lze hovořit o abnormalitě.

           Já ho beru pro jeho schopnost řídit podniky, ta struktura, kterou vybudoval, byla fakt dobrá. Zvedá mě ale ze židle, když se jeho myšlenky pokoušejí hlásat levičáci, případně se jej někdo věci neznalý pokouší transformovat na filantropa, který zachraňoval Zlín před hospodářskou krizí.

           Ač jsou mi myšlenky anarchokapitalistů sympatické, tohle je podle mě odpověď na jejich teorie „co by se stalo když…“ Já bych s tím pánem nic společného raději mít nechtěl. Jediný vztah vůči němu mohl být nechat se podřídit, jinak to, zdá se, končilo likvidací.

           Děsí mě ten mechanismus. Abychom za 50 let neadorovali Babiše za to, že „v rozbouřených dobách, kdy na tom bylo zemědělství špatně, prostřednictvím firmy Agrofert dosáhl jeho stabilizace, rozvoje a udržení pracovních míst.“ Ono je to totiž všecko pravda… Ale má to pár háčků, což… :)

          5. Proč podřídit? Snažil se mít co nejvíc věcí ve vlastní režii, jistě, když to funguje, je to výhodnější. (Když to funguje :D). Jinak ale měl subdodavatelů spoustu a spoustu, to byli nějací jako podlidi? Prd, normálně regulérní vztah rovní s rovným…

          6. Rovný s rovným, dokud je ještě potřeboval. To snad dělá i Babiš, ne? Protože mu nic jiného nezbude, je to nutné k byznysu. Jakmile měl ale možnost, projevil se vždy jako predátor a buď bylo po jeho, nebo dotyčného koupil. Nemají všichni stejné vlohy a nemají tedy ani stejné šance, Baťa se prostě vymykal a uměl toho využít. Já neříkám, že je to špatně, já jen říkám, že v jeho blízkosti bych měl problém udržet si svobodu. A určitě bych nebyl sám:

           http://www.vaszlin.cz/stepanek-a-bata-od-pratelstvi-k-nenavisti/
           http://www.zlin.estranky.cz/clanky/stary-zlin/stepankova-obuvnicka-tovarna-ve-zline-_1907-1923_.html

          7. Vás někdo nutí někomu něco prodávat, pokud to zrovna není bureš a nepošle na vás berňáckej kombajn? Baťa pokud vím za prdelí stádní mocenskej aparát neměl a pokud toho dosáhl čistejma obchodníma praktikama, nevidím problém.

           Jinak jsem měl za to, že takhle to obecně funguje. Potřebuju dodavatele nebo řemeslníka, dodá, srovnáme se a pak ho „odkopnu“ ať jde dělat jinam. Co s ním taky?

          8. Ehm. Doublethink? A když byl Baťa starosta Zlína a za peníze, které mu stát na daních odpustil, skrze osobní kontakty na ministra financí, kupoval všechny, kteří měli co do činění s jeho oborem, tak to hospodaření Agrofertu a jeho kombajnu nepřipomínalo, co…

          9. Přečíst si komunistickej pamflet Botostroj a nahradit jím skutečný pátrání v análech, to je dost málo, pane.

          10. Botostroj jsem nečetl, k tomu mám fakt daleko.

          11. Botostroj je i film, asi bude na uloz.to

          12. Ono se o vyrobe klonu IBM PC uvazovalo, ale narazilo to na problem, ze z asi sedesati typu konektoru nebo kyho certa se jich v zemich RVHP vyrabelo asi 5 a zavest vyrobu toho zbytku bylo nerealny. Proto se u nas nakonec delaly osmibitaky, ktery uz v ty dobe byly levny startovaci compy pro teenagery.

          13. na konci 80. let (jeste pred rokem 89) jsem vykonaval stredoskolskou praxi v Geologickem ustavu CR a byl jsem svedkem jak tam vykladali fungl nove HP 386 komplet sestavy vcetne monitoru tak minimalne v te dobe uz to dovazet nejak slo (mozna pres nejakou treti zemi na kterou nebylo embargo)

           navic Slusovice nejamy zpusobme nejak dovazely ci montovaly TNS coz byly nejspis ale jeste 286 (nebo uz 386 ?) byt uz s barevnym monitorem, hral jsem si na tom u taty v praci hry

          14. Pokud se pamatuju, tak Geologicky ustav mel kontakty primo do Nemecka.

           TNS byly i 386 s koprem, videl jsem kousek v Brne v Elektrozavodech Juldy Fuldy, ucili se tam matlat s CADem, tehdy snad verze 3.0 nebo kolik.

          15. Re: shane
           2.12.2018 v 16:33

           Tak tak, RVHP nebylo schopno dat dokupy IBM compatible ani omylem. Tak vzniklo IQ151, Didaktik Gama (faaaakt to nebyl vobslehlej Sinclair ;-)) a dalsi udesny kravoviny, ktery topily, nejely,… no… to IQ obcas i jelo, pokud se clovek naucil trefovat cudlikama na kontakty klavesnice. V dobe, kdy ZX80 se delal na jedny desce, tak u nas vymejsleli bedny se slotama.

           Ja jsem delal diplomku, kde primo v zadani bylo, ze musim pouzit soucastky RVHP. Sel jsem s tim za prodekanem, ze je to ultrapicovina, protoze hned na nekolika mistech bylo nutne pouzit OZ z venku, jinak by neslo dosici pozadovanych parametru. Takze holt jsem v diplomce cintal pentli o uuuzasnych OZ sovetske vyroby a v bedynce makali sikmovoci japoncici. A to jeste jsem je musel sehnat pres kamaradova tatinka, kterej mi je ve Svycarsku koupil a v podstate propasoval.

       3. servisdok: Dovolím si nesouhlasit, Vaculík je v tom nevinně. Všechny ty vymoženosti, které by měl podle Vás socík s lidskou tváří povolit, by za chvíli rozvrátily komančům ten systém daleko spolehlivěji než jeden spisovatel. Zjistit, že v Rakousku se neválí pod mostem miliony nezaměstnaných, ba dokonce že těch pár lidí bez práce, co tam mají, by za žádnou cenu neemigroval do toho našeho ráje, že nadaný člověk si tam vydělá daleko víc než u nás, že je tam nikdo nebuzeruje, by přivolalo okupaci daleko spolehlivěji. Vždyť se jenom podívejte na Berlín, komanči museli postavit zeď, jinak by je lidi „přehlasovali nohama“.

       4. Děkujme tedy Bohu, že ten srpen 68 proběhl:

        http://ceskapozice.lidovky.cz/cinska-hra-se-soukromim-zeme-se-rozhodla-bodovat-sve-obcany-p4o-/tema.aspx?c=A180907_104336_pozice-tema_houd

        Z rodiny: strejda, profesionální houslista, emigroval i s rodinou na jaře 1968, protože ho přestali pouštět na Západ. Uliční důvěrník mu odmítl vystavit potvrzení, že jeho kádrový profil se nezměnil. Bylo to v podstatě na poslední chvíli. Nějak si neumím udělat iluze o tom, že tu byli hodní komunisti, kterým to ti zlí pokazili. Tomu fakt nikdy věřit nedokážu.

        1. Re: drobek
         2.12.2018 v 9:51

         Hodni komunisti vs. zli komunisti… pokud si chces nekdy poslechnout dalsi dil techto pohadek, muzes se podivat na umelecke duo Posselt&Herman. Je to uplne stejny model. Vlastne i ti SSaci byli vetsinou fajn kuci co to umeli se zbranema a tech par zlych to holt jen delalo jako svoji praci.

         Tento trend stale frci, staci se podivat treba do Syrie, tam je take vetsina teroristu tech umirnenych a na civilisty spojenci hazeji umirnene bomby.

         Ja osobne netvrdim, ze vsichni komanci byli svine, protoze si do te svoji partaje natahali i fury lidi, ktere k tomu donutili, pokud dotycny nemel moznost utect vcas. Ale opacne tvrdit, ze vlastne vsichni byli hodni a tech par jim jen kazilo reputaci, to je na preshubu a pritom jeste dnes to je nekdo ochoten rikat. Ze pry „to nebyla chyba systemu, ale jednotlivcu“. Tyhle levicacky modely jsou vsechny uplne stejny.

      3. Behemot: něco k Poldovce, to je ta fabrika, co vyráběla skvělé oceli. Jenomže se jim to povedlo třeba jen ve středu, nebo další týden v úterý. Za komančů to bylo jedno, to si každý počkal a ještě jim málem utrhal ruce. Ale v otevřeném hospodářství najednou zjistili, že už tak žádaní nejsou, protože nikdo už nemusí čekat a radši si objedná od konkurence. Takže místo zajištění stálosti a kvality šli s cenou dolů a to byl úplný konec té skvělé fabriky.

       1. Ono se o tom moc nepíše, ale provozy co vyráběly speciální oceli fungujou furt a ČR je v tomhle furt docela světová špička. Co se zavřelo a krachlo byly ty provozy co vyráběly „obyčejnou“ ocel, protože tam nás holt převálcovala konkurence. Oastatně, výroba oceli v EU se utlumuje, protože nikde v EU neni významný ložisko železný rudy, takže se jede spíš v recyklaci.

        1. No šak samozřejmě, takový turbíny nebo různý reaktorový nádoby (ne jen elektrárenský, ale chemický apod.) frčí tady stále. Kdo bral reaktorový nádobí od ČKD/Škody si může pískat, kdo bral od polskejch loděnic, no…(že, Flamanville 3, tč. 8 let pozadu a za trojnásobnou cenu).

        2. Pocatkem 90. let jsem jeden cas byl pricmrdnutej v obchode s potravinarskou oceli. Vyrobilo se to u nas, pak to slo do Jugoslavie na prepracovani (ohybani, vareni, etc.) a pak to zase prislo sem. Tehda jsme to dodavali do fury ceskych a nemeckych firem, kdyby se Jugoska nerozpadla, frcelo by to cert vi jak dlouho. Pak uz to ztratio smysl a po nejake dobe se toho trhu chytli Rusove a dneska uz Cinani.

       2. Jo, zrovna tohle je znamy tema pro Tatru. Tusim 111ka byla z betonarsky oceli. Ovsem prodalo se jich nekolik tisic do Ruska a Rus na ne dodnes peje chvalu, protoze vydrzely vic, nez rusky gruzoviky. Ovsem kdyby se postavily v 60. letech Tatry vedle zapadnich aut, uz to takova parada nebyla, protoze proste na zapade se na auta (tehdy) pouzivala ocel, ktera tam patrila.

        1. Tatra 111 byl špičkovej náklaďák. Ve čtyřicátých a padesátých letech. Pak už byl vývoj dál. Ona taky zlatá éra československé techniky byla po válce a v 50. letech letech. Tenkrát se čerpalo z válečného vývoje, kdy byl čas konstruovat do šuplíku a konstruktéři se díky válce seznámili s kdejakým konstrukčním řešením ke kterému by se před válkou nedostali. Pak už jsme začali rychle ztrácet dech a v osmdesátkách už to byl skanzen dobrej tak do třetího světa.

        2. To není nijak nednesené, když se říká, že T111 postavily republiku. Pomohly postavit velkou většinu klíčových staveb. Kolik náklaďáků té doby mělo vzduchem chlazenej V12 a podobný vlastnosti? Možná pár ruských typů, v našich podmínkách ale neprovozovatelných. Dvanáctilitrový benzíny..

         1. Tatra před válkou zkoušela kdeco, vlaky, letadla, osobní auta, ale nevím o tom, že by byla vyráběla takhle těžký náklaďák. Tatru 111 zkonstruoval šéfkonstruktér Ledwinka za války pro wehrmacht. Ledwinku po válce zavřeli, ale nebylo jim vůbec trapné chodit za ním do basy pro rozumy při konstrukci T 87. Pak byla přetržka, než jsme se dostali do područí rusáků, kteří těžký náklaďák vyrobit neuměli a válečné dodávky z USA jim začaly docházet, takže někdy v roce 1950 byla oprášena T 111 (původní, jen s drobnými úpravami).

    2. No, hele, na druhou stranu. Spousta těch podniků, který bába „zařadil do portfolia“ (konkrétně Kostelecké uzeniny) byly podniky totálně za bodem zvratu plný línejch lemplů, který držely od krachu jen finanční pobídky od ÚP a to jen dočasně a v plusu tam bylo jen jedno oddělení z asi 10ti a to ještě jen mírně. Bába to koupil, chytl to pod krkem a od tý doby ten podnik šlape. Jak přístupem zaměstnanců, tak finančně. Takže zase úplně psí hlavu bych mu nenasazoval, ačkoliv si o jeho působení v politice nemyslím nic dobrýho a o způsobu, jakým v 90tkách k tomu co má přišel taktéž.
     Ale narozdíl od většiny podobných si to udržel a dokázal to rozvinout, no. Jako podnikatel bych mu asi nic vyčítat nemohl.

     1. Jo, ten to chytá pod krkem tak, že to rozřeže na menší a pak cucá malý dotace, na který by jinak nemohl. Tydle podvody jak s hnízdem se tam programově jedou každej den, našel si jak se tudle sápal po „regionální potravině“ vajca v tetrapaku :D Že řada těch podniků je plná lemplů je jedna věc, nicméně to nevylučuje restrukturalizace nebo že to převezme někdo normální skutečně tržně.

      Nebo prostě padnou a místní řezník o pár kilometrů dál co expanduje že si pak udělá i vlastní chov, nakonec jatka a pak celej integrovanej kombinát (podobně jak má Globus), že z jedné strany jezdí seno a granule a z druhé strany vyjíždí hnůj a teplý hotový jídla, uzeniny a maso, si pak rád levně nakoupí stroje a vyzobe těch pár lidí co chtějí a umí makat. Takovejch podnikatelů je kupodivu mnohem víc, než by člověk myslel, akorát že když vyrostou do jisté velikosti, že by začaly ohrožovat sójový párky z anofertu, tak Bába zpravidla dává nabídky co se neodmítají – buď „výhodně prodáš“ a zavře ti hubu umístěním do nějaké trafiky co k ní přišel ve volbách (to je třeba ten Procházka v Roudnici), nebo tě zlikviduje a koupí zbytky. Teď to de mnohem snáz, co se nasral na miniserstvo, tak je to vyloženě zautomatizovaný: „moji kluci“ přídou a naberou si materiály z berňáku, který pak zneužijí proti dotyčné firmě, nebo rovnou přijede kombajn a firmu „zaklekne“.

      1. Mno. To první pochopitelně udělá každej podnikatel, protože tady ta možnost je a blbej kdo dává a blbější kdo nebere. Jeden z důvodů, proč si myslím, že Čapí hnízdo prostě nemůže dopadnout odsouzením je ten, že pak by se stejně muselo postupovat proti tak 50ti procentům rozdělenejch dotací a v zemědělství, kde neváhají ani vteřinu se účelově rozvést nebo oženit, aby dostali těch půl míče, tam by to bylo hotová kosa. Pokud by ho odsoudili, stačí jeden aktivista s počítačem, excelem a datovou schránkou a celý to potopí.
       Jo, dotace jsou svinstvo.
       A jo, možná by to tak dopadlo a možná taky ne. Výsledek je takovej, že z postkomunistickýho ksindlpodniku řízenýho dementama udělal fungující výdělečnou firmu. To je prostě realita.
       Nabídky, který nejde odmítnout dával dávno před tím, než začal politicky aspirovat. Jistej pan Míčánek a jeho LESS by asi mohli vyprávět.

       1. No já to vím že byl svině od samýho začátku, ale sem leze spousta ovcí z jeho církve co tvrdí, jak je pan čistej co zaměstnává ty lidi a teď teprve s hnízdem jednou šlápl vedle, tak vlastně vo nic nejde ;-)

        Jenom přiložit pod kotlem, však dotace jsou svinstvo a všechny ty podvody aby na to každej dosáh podvody jsou. Kdo se rejpe v hovnech, ten smrdí, a dotace jsou hovna, takže smrdí všichni. Když pude pár desítek těch nejvokatějších sedět s burešem v čele, možná se na chvilku trh srovná, protože jak chceš dneska poctivě konkurovat dyž přes ulici dostanou nový stroje/barák/whatever zadarmo a můžou si dumpnout ceny na desetinu, žejo.

        Akorát holt nepočítají s tím, že ne všude v Evropě se na to dívají stejně jako tady u nás v prasečáku, tak to holt OLAF jednoznačně vidí jako účelovej podvod :D

       2. Hamé Babice byl postkomunistickej ksindlpodnik? Kostelecký uzeniny, to že byl ksindlpodnik ??
        Kurva q, když už chcete tomu estébákovi vyjadřovat sympatie, dělejte to aspoň chytřeji.

        1. Za hamé mluvit nemohu, ale za kostelecký uzeniny ano a je to tak, jak říkám.
         Sympatie mu nevyjadřuji, ale na druhou stranu nechápu to dělení světa na černou a bílou. Jen opravdu málo lidí jsou svině vždy a za všech okolností. To, že někdo udělá nějakou akci, která se mi nelíbí apriori neznamená, že se mi nelíbí všechny věci co dělá a i když se mi nebudou líbit všechny věci, které dělá v rámci výkonu statní správy, tak to ještě neznamená, že s ním nemůžu jít na pivo a dobře s ním nepokecat, i když s ním nebudu souhlasit. Ano, baba (mimo státní správu) není vzor lidumila, ale to, že oholí náklady ve vysoce konkurenčním prostředí na dřeň a využije všeho, co se urvat dá, to je prostě realita podnikání. Osobně ho neznám.

         1. Bures je zcela klasicky priklad moderniho imperialisty. Se vsim vsudy.

        2. A jsi si taky jistej tím, že co byste spolu probrali u piva, by třeba řekl i jinde?
         Mířím tím na už prokázaný fakt, že něco jiného říká/dělá v ČR a něco úplně jiného v zahraničí.
         Například je docela podrobně zdokumentováno, jakou paseku nadělala většina europoslanců za ANO.
         Uvědom si prosím, že stát opravdu nejde řídit jako firmu, občana nemůžeš na hodinu vyhodit, nebo ho zrušit jako neproduktivního.
         Ten kolosální střet zájmů, ve kterým se nachází celou dobu svého působení v politice, by jej z politiky přímo nevylučoval snad jen v Bulharsku či Rumunsku.
         Jak někdo mohl naletět na něco ala „on je už tak bohatej, že nepotřebuje krást“?
         Jak se ksakru dá věřit člověku ze skupiny lidí, kterým apriorně nevěřil ani ten zasranej bolševik? Myslím tím estébáky obecně.
         Věci jako: Soudně prokázaná příslušnost k StB, problematická minulost, naprosto neprůhledně získaný majetek a totální střet zájmů by kohokoliv jiného v politice diskvalifikovaly navždy.
         Čím to, že agenta Bureše nikoliv? Ba naopak, on už má pod palcem i všechny výkonné složky státu a ovlivňuje je ve svůj osobní profit. Včetně toku dotací do firem, co dál vlastní, jako by se nechumelilo.
         Dyť je to úplně šílený. Lidi tak zhloupli, zlenivěli, rezignovali, nebo se prostě jen bojí?

         1. Mě ti připadá, že co se týče Svědků Babišových, tak tady užse dostáváme někam do oblasti náboženství.
          Třeba dneska – Evropská komise rozhodla, že se AB jako premiér dopouští střetu zájmů a že to vypadá, že ČR bude muset vracet evropské dotace co přiklepla Agrofertu, asi dvě miliardy korun. Normální člověk minimálně uzná, že postavení AB coby premiéra a zároveń velkopobírače dotací opravdu smrdí střetem zájmů, ale kobliháři už mají jasno – je to pomsta že Babiš nejde na ruku EU. Žádnej střet zájmů, žádný zneužití pstavení, nic. Babiš je úplně čistej a všichni mu škodí. To už musí bejt víra.

          1. Nekdy mam dojem, ze Bures zvladl technologii distribuce nejakeho virtualniho fetu, nebo tak neco. Protoze kdyz obcas vidim diskuse plebsu, tak vubec nepochybuju, ze mu jeho verni odpusti uplne vsechno, protoze ‚von ten Augliasuv chliv konecne vymete, vsak to rikal‘.

          2. Jo, ten kdyby v přímém přenosu rozdupal nemluvně, tak by Svědci akorát řekli, že by z toho spratka stejně nakonec vyrost lepšočlověk a vítač a dobře že s ním Andy zatočil dokud byl ještě čas.

          3. Vidím to jinak. Spoustě chytrých lidí, co se zde schází netřeba připomínat jednu základní marketingovou poučku. Že sebelepší produkt Vám bude na hovno, když ho nebudete umět prodat.
           Takže s odvolávkou na známý film, je třeba přeplatit Prchala :D

  7. šroubek: to už je buď náboženství nebo práce PR Agrofertu.
   1) on tady řídí kdekoho (např. dokonce i parlament se mimořádně sešel v sobotu kvůli dotacím na jeho biosračky) kdoví, kdo řídí dneska jeho, takže ten Krym není vůbec divný, navíc je to mimo civilizaci, žádná spolupráce policie
   2) EET mu přineslo tolik informací o soukromých firmách, ke kterým by se jinak nedostal, že to za tu porci lží při zavádění určitě stálo, jinak daně v odvětvích s EET rostou pomaleji než v oborech bez EET, to je prča, že?
   3) Bureš soustavně likviduje vedení policie a dává si tam svoje lidi, takže když novináři práci policie suplují, je to jedině dobře (odložit vyšetřování únosu na základě jedné fotky nebo neschopnost vyslechnout několik let Babiše ml., to se vymyká i obvyklé policejní demenci)
   4) Volte si koho chcete, o tom je demokracie, Hitler se taky dostal k moci vyhranými volbami

   1. * 2) …výběr daní roste pomaleji…

 2. To jste to dopracovali, republikáni. To bylo před sto lety radosti.

 3. https://www.novinky.cz/clanek/divocak-se-strazniky-v-patach-v-budejovicich-boril-obchod-nakonec-odplaval-40258073
  Snad to df natocil, asi komedie roku. Probuh hlavne nestrilejte ty prasatka neboha….

  1. CZ 75 prase akorát nasere, to byste musel být ostrostřelec. Zraněný divočák je nebezpečný.

   1. Velice záleží kam. Znám myslivce co doráží devítkou browning, proč by devítka luger měla být horší? A kde sou ty vosumapadesátky co ty slavný motorizovaný jednotky vod nedávna až navždy kvůlivá hentěm potencionálům útoku tahají v kufru? Myslim že 7,62×39 to prase sundá celkem jistojistě i skrz lebku.

    1. To byli mestaci a ti maj od roku 2009 jako sluzebni povoleny akorat kratky zbrane.

    2. Vono ho to zabije, o tom zadna. Jenze ne dost rychle. A nasrany prase te za par vterin rozpare jak fusekli. Divoky zvirata jsou extrémně odolny vuci bolesti.

    3. U toho 7,62×39 je to s vykonem na cernou na hrane (papirove), zalezi, jestli ti to dovoli hospodar. U nas se s timhle do lesa nesmi. Nepopiram, ze hlavni duvody jsou dva – neni to „tradicni“ a ma to kratkej lauf, takze jedine na nahanky a tam zase o zadny cowboye nikdo nestoji.

     Jeden kluk delal trofej Germanovi, kterej sundal prase .22 WMR za ucho. V lebce pididirka dovnitr, druha ven.

     1. Tam mas i lovecký revolvery, jenze ty obludy maj dve kila prazdny bez optiky a mivaj raze jako .454 Casull neni .50 AE. To uz je malej banan.

      1. Nebo…

      2. Jo, Casulla jsem mel v ruce v Kanade a mel jsem dojem, ze kdybych z toho vystrelil, tak zbytek zivota stravim v kotrmelcich dozadu.

   2. Podle mě když do prasátka vysypeš zásobník a nejseš úplný nemehlo, co v životě nestřílelo, tak ho sundáš celkem spolehlivě. Takže je fakt, že v případě pomáhat a chránit je vlastně dobře, že za nim radši jen běhali. Akorát by postříleli nějaký lidi ve voknech a na ulici a to prase přesně jak píšeš jenom rozdráždili.

    1. Prase jako medvěd…
     Sundat ho není problém ani celkem slabou ráží – ale jestli dost rychle…
     Mě celkem ani tak moc nezajímá, jestli to prase ubezduším – ale jestli lehne včas…
     Budu rád, kdybych ho třeba pak mohl živý a zdravý sežrat – ale když pojede do kafilérie, tak mi to taky stačí…
     Hlavně abych sám neskončil na chirurgii či patologii…

     1. Tak. Pytlaci v africe prej strilej slony kalachama. Vysypou do nej par zasobniku a slon se utopi vlastni krvi. A aby je mezitim nerozdupal na sracku, tak pro sichr sedej v landroveru.

      1. shane: Bylo by lepší, kdybyste upřesnil, ve které části Afriky. Třeba v exorezidencích a rezidencích v Jižní Africe byste si vystřelil jednou a skončil jste. Tam jsou rezervace všech živočišných druhů úzkostlivě chráněné a mají svá přísná pravidla. Dokonce jsou tam parky pro psy, pokud máte psa, musíte ho venčit do psího parku, tam může běhat bez vodítka a bez náhubku, po ulicích v rezidencích ani omylem, tam by se Váš pes proběhl bez vodítka či vykálel na ty uklizené a krásné ulice jen jednou a skončil jste.

       1. A ze v tech rezidencich tech slonu beha, ze jo? Uz to nehul.

        1. No, spíše byste neměl žvanit o něčem, o čem máte jen mlhavé informace, Vy slone.

         1. Tak se tim rid, kokote a nezatahuj do diskuze o pytlacich v narodnich parcich nejaky jihoafricky rezidence a parky pro venceni psu.
          A vubec, naser si. Krmit te nebudu, trolle debilni.

          1. Pytlák by si v takové rezervaci, která patří pod exorezidenci, ani neuprdnul.
           S těmi nadávkami si klidně poslužte, na internet se toho vejde.

          2. Tak to maj kliku, ze vetsina rezervaci pod zadny exorezidence (to slovo sis navic vymyslel) nepatri.

          3. Ano, je to můj výraz, ovšem to nic nemění na tom, že tyhle exorezidence už dávno někde ve světě fungují a fungují velmi dobře. Ale Vy nemusíte mít strach, se svým mentalismem se do žádné takové rezidence nedostanete, Vy budete patřit vždy mezi ty „pytláky“.

          4. To mi vyhovuje. Bejt nocni murou zaprdenejch domkaru. Urodu vam sezereme, vase zensky osukame a jestr se vam vyserem na rohozku.

          5. Jakou frakci jste volil ve volbách? Je relevantní vědět, jakou politickou frakci volí lidé jako Vy.

          6. Tak mentalismem, říkáte?

          7. Tak způsob myšlení je skutečně relevantní pro budoucí rozdělení světa, populace a území na G, R a ER.

          8. Hele, vis co je zajimavy? Ze kdyz se nekdo snazi nekoho urazit nebo nastvat pouzitim sofistikovanejsich urazek nez jsou genericke vulgarismy, tak ze valna vetsina lidi pouzije to, co by urazilo je a jen mensina se dokaze zamyslet nad tim, co by oponenta opravdu urazilo*.
           A ani ty nejsi vyjimka, takze jednak me tvoje pokusy nechavaj chladnym, ale jako bonus to ledacos vypovida o tvoji psyche (a pak taky to, ze cizi slova nejsou tvoje silna stranka)

           *treba kdyz mi slusnocech spila do slunickaru, vitacu nebo zidomilu, tak pouzije vyrazy ktere on sam povazuje za urazku smytelnou pouze krvi, ale uz mu nedojde, ze z meho pohledu to vlastne zadne urazky nejsou, stejne jako jeho tezko urazim kdyz mu reknu ze je rasista.

    2. Jednou jsme dorazeli potrhanpu ovci. Stala a streva mela venku. Prvni dve rany 9 luger sly zhruba na komoru a ovce se ani nehnula. Ani sebou neskubla. Teprve treti rana do zatylku, klasickej genickschuss, ji poslala k zemi. Ale ani to nemelo zadnej velkej dramatickej efekt, proste si jen tak v klidu lehla.
     Divoky prase bych si z devitky fakt nelajs. Ty svine jsou dost nebezpecny, kdyz se rozzurej.
     Existovalo porekadlo – Kdo jde na medveda, at pripravi postel, kdo na cernou at prichysta máry.

     1. Vybrat spravnou strelu na hmotnost zvirete, vzdalenost, vykon naboje a predpokladany smer zasahu je veda, o ktere uz se vychlastalo nemalo fernetu. Ja nejradeji pouzivam Normy, konkretne Vulcany a Oryxy podle typu zvere. A je proste poznat, jestli se vybere spravne, nebo ne, pokud jsou to hranicni stavy (loncak/jelen apod.).

      Pistolove strelivo je samozrejme naprosto nevhodne uz proto, ze zabiji iluze :-)

      Mmchdm, kdyz byl strejda na vojne, byl u tankistu. Poctive sypali zbytky z kuchyne na hromadku vedle cvicaku a kdyz pak byly strelby vloznou hlavni, tak v terci nic, zato obcas byl gultr.

      1. To musej bejt debaty jako vo nejlepsi razi pro sebeobranu. Hotovej festival moudrosti. Jako bych to videl :)

       1. Horsi, protoze myslivec je kdejakej senilni blbec, co jde na strelnici dvakrat do roka max a to jeste jen proto, ze se tam bude delat sele. Takze to pak padaj moudra, jako ze „za komunistu stacila i mensi raze“ a podobne. Ve finale ma pravdu ten, kdo ma vetsi grunt.

      2. Sorry, ale jít na zvěř s Vulcanem https://en.wikipedia.org/wiki/M61_Vulcan#/media/File:M61_Vulcan_nose_mounted_6-barreled_Gatling_cannon_(11472816163).jpg mi přijde už trošku přehnaný. :-)

       1. Tradice je tradice :-)

    3. No ja nevim. Tuhle kluci meli s sebou v leci omylem tercovky v 308 namisto deformacnich strel a jeden to sypal do prasete, tak metrakovyho. Bohuzel mel jen tri rany, coz evidentne nestacilo. Behem dohledavani jsme nachazeli krome krve take artefakty jako mocovy mechyr, kus jater,… ale prase odbehlo skoro pul kilaku a jeste se muselo dostrelit. Proste pokud netrefis neco fakt fatalne dulezityho, tak si na lovu i zasportujes. A v pripade, ze to prase naseres, tak trhnes rekord v lezeni na smrk. Videl jsem na vlastni oci rozcupovanyho psa od prasete a ten vypadal, jako kdyby zalehl obrannej granat.

     Problem Lugeru je v tom, ze musis obeti rict, ze je trefena a ze umira. Ozralej muzik a nebo nasrany prase proste jen tak devitkou, pokud poradne nemiris, nezabijes ihned. Spolehlive oba naseres, takze muzik do tebe vyprazdni celyho Spagina a prase ti alespon ukousne lejtko.

     1. Jo, na tohle tema je spousta pribehu z valky. Treba o tom legionari co zteci prorazil nemecky pozice. Nasli v nem asi sest prustrelu z kulometu 7.92,z toho asi 4 spolehlive smrtelný. Jenze nez zjistil ze je mrtvej, tak prolomil nemeckou linii a exnul az potom. Kdyz vydeseny skopcaci videli jak se na ne zene prostrilenej chlap s nasazenym bajonetem, tak proste zahodili zbrane a utekli, protoze nesmrtelnej legionar na ne byl moc.
      Adrenalin dokaze neskutecny veci a stop efekt celoplastovy munice je celkem bidnej, strela sice projde v pohode skrz tri lidi, ale preda jim jen zlomek celkovy energie.

      1. Ted v tydnu bezel v bedne Lone survivor, zena na to cucela, ja jsem videl az posledni ctvrtinu a celkem mne zaujalo, ze na to, ze do Wahlberga rucnikari ruzne sypali z AKcek, tak celkem drzel pokupe a ve finale i prezil. Udajne podle skutecneho pribehu.

       1. Ted jsem cumel na fotku nejakyho majora od belgickych paraganu nekde z Katangy okolo roku 1960, jeden prustrel odhadem kalach nebo FN FAL skrz biceps, druhej vypada ze jen tak tak liznul plici, tvaril se celkem spokojene, sedel na zidli se samopalem v ruce pokuroval cigaro. Prezil to bez problemu. Lidi obcas prezijou hrozny veci. Pry je v tom hodne psychika. Ze ti co cekaj ze je strelna rana okamzite vyradi, tak je vetsinou okamzite vyradi. Holt, kazdej dostane co chce.

        1. Verim tomu. Muj moravskej dedek mi vypravel, ze kdyz Nemci couvali pres nasi prdel od fronty v dubnu ’45, tak nekdo z mistnich trefil tank panzerfaustem. Dedek rikal, ze pote, co se z tanku prestalo hulit, sel se podivat a dirou dovnitr videl, jak tam sedi nacek, celej cernej, pul xichtu jen lebka, voko pryc, kosti misto rukou a nacek jeste cosi mlel (dedek nemecky umel, ale ja uz jsem to zapomnel). Do smrti si ten vyjev pamatoval, jakej to na nej udelalo dojem. Je az neuveritelny, ze svyho syna nechal jit k tankistum.

         1. K tankanum ani za trest.
          Uz jsem tu kdysi zminoval toho americkyho paragana Burgetta. Ten nekde v Normandii zalez s kamaradem do starsi diry po granatu a po nejakym case zjistil, ze ti dve nemecky mrtvoly potrhany a spaleny vejbuchem jeste chroptej. Tak dali kazdymu jednu kulku do hlavy a doufali, ze pripadne podobny milosrdenstvi nekdo poskytne i jim.

         2. Do ocelový rakve nikdy.

          1. Ono je vubec otazkou, jestli v konfliktu, ktery by v Evrope pripadne mohl vzniknout, ma tank jeste nejaky smysl. Podle mne je lepsi, kdyz mas BVP, ktery za sebou tahne nejakej kanon. Pobere to vic pesaku, je to levnejsi a operativnejsi. Nekde v Arabii asi tank smysl ma, ale tady spis ne.

       2. Ano, ten rychle vyplavený adrenalin je až zázračný, pokud Vám tedy střela rovnou neurazí celou hlavu.
        Je to tak i v případě zásahů el. proudem.
        Pokud nějakou tu šlupku ± očekáváte /vědomě se hrabete v zařízení pod proudem/, tak zásah, jinak často a pro jiné smrtelný, přežijete jen se zasakrováním. Nanejvýš Vám chvíli brní ruka či paže.
        Lidi, které zásah proudu vysloveně překvapí, spolehlivě umírají i při menších proudech, které tělem protečou. Nakolik má na tomhle zásluhu adrenalin a nakolik psychika, to netuším.

        1. Ten adrenalin fakt funguje. V září jsem měl protrženou dlaň od psího zubu skoro skrz – fotku sem neumím dát – ale díra velikosti běžného dívčího vchodu byla bez krve, jen šedomodrá. Po celou dobu ošetřování nevyteklo skoro nic. Tak si říkám, že Římané to měli při křižování anatomicky zmáklý.

         A k Sysopovi „půl xichtu jen lebka“ – kdysi při zranění hlavy mi doktoři říkali, že mám krásný bílý kosti. Kdybych to viděl v zrdcadle, tak umřu. A holt, když jsem to neviděl, tak si tu píšu.

         1. Se mi ted vybavilo, jak segra jedne moji bejvalky studovala archeologii a kdyz jsem ji jednou navstivil na vykopavkach, tak jazykem lizla k vyhrabane kosti. Koukam na to jako blbec a ona uplne v klidu vece, ze kdyz se jazyk nelepi, tak je kost hooodne stara. Na muj dotaz, ze kde bere jistotu, ze dotycnej nezakalil treba na dymejovy mor nemela odpoved.

          1. Zrovna na dýmějovej mor je docela rezistence v dnešních dnech, protilátky máme už geneticky, ostatně, jsme tady potomci těch, co přežili :D Taky je to dneska lepší s hygeinou a stravováním. Mor sám o sobě vymýcenej není, potkani přenáší a tu a tam se pár případů objeví (hádám hlavně mezi bezďáky apod.).

           A po těch staletích budou spory mrtvý, je to bakteriální pokud se pamatuju…navíc prostředí v žaludku je zrovna vůči bakteriím hodně hodně nehostinný, ostatně proto tam je :D

          2. No byly to vykopavky okolo Pavlova, takze tusim doba bronzova, nebo kyho vyra. Ja vim prd, co muze prezit a co ne, ale kosti bych radeji necumloval. Oni s tim nemeli problem. Navic se mi nezda, ze to muze ruzne lepit na jazyk. Ale pamatuju si, ze mne takto presvedcovali a nedelali si zadel.

     2. Asi jo, je fakt, že zrovna divočák a všeobecně zvěřina vydrží občas hrozně moc a to nebezpečí v osídlený oblasti by bylo vážně velký. Ono stačí když se na domácí porážce domácí prase blbě trefí a je to taky hodně o držku…

      1. Metrak a pul nasranych argumentu holt umi svoje. Videl jsem jako kluk, kdyz pozvanej reznik blbe trefil prase sekyrou, jak potom prevoralo dvorek i se zaprazim.

       Jeden soused tady chova dobytek na maso a napadlo ho, ze bejcka si picne doma sam. Rikal, ze nejprve vzal malorajdu, aby jako nebyla velka rana a sousedi nemeli peci. Bejk to dostal do cela a prej stal a cumel dal (jestli slo olovo durch lebky, to nevim, ale predpokladam, ze asi ano). Takze sel domu, vzal brenneke a dorazil ho tim. Pak mu doslo, co se taky mohlo dit, kdyby ho tou malorajdou nasral.

       1. Tvuj soused se dost možná podruhý narodil :) co já pamatuju z učňáku tak bejk se teda vždycky chytal hodně pevnym lanem přes kroužek v mulci a hlavu pěkně dolů…
        Zrovna předevčírem kamarád na vesnici zabíjel, přijel řezník, nasadil náboj do pistole, prase v klidu nic netuše, protože to je vždy rok rozmazlovaný člen rodiny… no náboj byl mokrej a sesmekl se a prase jak se vyděsilo, tak si přerazilo nohu o plechovou vanu, normálně otevřená zlomenina a řezník ho narychlo dorazil palicí. Nebyla to prej moc hezká podívaná a to mělo nějakých 120 kg. Dneska ráno když jsme špejlovali jitrnice, tak už jsme se tomu smáli…

        1. Jak se může smejknout náboj??

         1. Asi myslel tu nerezovou tycku, co vylitne z toho srace na prasata.

          1. To se nemůže přece smeknout, má zakončení jak obrácená mistička, která má ostrý hrany. Spíš jsem viděl, že ta tyčka nebyla dost dlouhá na opravdu hodně zasádlený prase a neprolezla dost hluboko do mozgu…

           Stran bejka a malorajdy; viděl jsem několikrát na vlastní oči, funguje to spolehlivě i zepředu, jen musíš přesně vědět kam – přesně pod ten val, ze kterýho vyrůstaj rohy…

          2. Blbě sem to napsal, ne že by se sesmeknul…

          3. Ono ten náboj když je mokrej, tak prej vyletí pomalu a udělá jen asi 1 cm dirku, takže to Milana akorát tak nasralo no. Naživo sem u toho nebyl, ale zlomenou packu sem viděl a rozmlácenou kebuli taky.

          4. …hlavně když je starej.. :-) Spousta řezníků je lenivá kupovat pořádný 9mm jatečný, tak se používaly různý nastřelovací nábojky a podobnej sajrajt. Občas s přesně takovým výsledkem, jakej popisuješ…

          5. Re: Childeater
           1.12.2018 v 19:53

           Pokud se nepletu, tak jatecny jsou na spici zakaply barevnym lakem prave proto, aby nenavlhly. U beznych nabojek do nastrelovacky se to neresi, protoze se s tim dela povetsinou uvnitr.

          6. Marně přemýšlím, jestli jsem viděl vstřelovací nábojky nezakáplý, ať už jatečný, nebo ne. Myslím, že jsou zakáplý všechny.
           Akorát řezníci bejvaj paka a mívají huhu směs nábojek, kterej jim nasype do dlaně distributor Hilti za jitrnici.
           Nechápu to; krabka 50ks jatečných stojí asi tři kila a nenavlhnou, pokud je nehodíš do kýble s vodou.

          7. no v tom byl někde ten zakopanej pes :) ty paka :) na druhoui stranu s palicí se umí kurva vohánět a bourá fakt dobře a čistě. to je hlavní… žádny kosti pro tygry do zoo …

        2. Jo, tak pokud v pracce skonci streva prasete a ne reznika, je to porad dobrej vysledek :-) Pamatuju, jak deda, kterej neumel figl od reznika, jak plnit jitrnice rukou, na to mel rucni plnicku, takovou megastrikacku a jak byl zlitej, tak toho jitrnicovi mel pul na strope a pul v jitrnicich.

         Ja jsem jitrnice nedelal snad uz 15 let, porad se streva perou v ledku?

         1. Jitrnice nejsou špatný, ale já si klidně vystačím i s prejtem na pekáč, takže vlastně bych si ušetřil práci :D

         2. Střeva se praly včera a já tam dorazil až včera večer když to leželo v kýblu. ale mam za to, že to byla klasika – voda 3x a pak trošku voda a ocet. Proč se prali střeva v ledku? Sem vyučenej řezník(no je tomu už dávno :) ), ale o tomhle sem neslyšel a zajímalo by mě to…

          1. „praly střeva“, ty shody narychlo fakt nedávam, sorry

          2. No kdyz my jsme zabijeli, tak streva jsem vetsinou nafasoval ja, jako smrkac. Takze pekne velkej trychtyr a konev vody, otocit strevo naruby, zhruba oplachnout hadici a pak se to dalo do pracky bez zdimani a pralo ve vode, do ktere se dal ledek draselny. Soused tady na Sumave zase dava kamenec. Proc se tam ledek nebo kamenec dava, nemam paru, delal to tak nas reznik i reznik u moji krkonosske babky. Trocha ledku to byla, kolik, uz nevim. Po vyprani a vymachani byly streva cisty.

          3. do pračky tak to je geniální :D to by mě nikdy nenapadlo :) ale ten ledek mi jasnej neni, zkusim se poptat…

          4. To je taková aviváž, ten ledek.

          5. Re: Childeater
           1.12.2018 v 22:10

           Myslis, ze pro pripad ze by prisla Lady Gaga? :-)

          6. Re: shifty
           1.12.2018 v 22:06

           Jo, kdyz se muzou prat Lugery, proc ne streva? :-) Fungovalo to sqele, clovek nemusel cuchat ten smrad a ve finale pracce je jedno, jestli pere streva, nebo posrany spodary. Hlavne vypnout zdimani a ohrev vody.

 4. → Sysop a spol.

  Chlapci, miluju vás, fakt že jo, bavíte mě náramně..:-) Všichni dobří rodáci hadr…-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!