Malá reportáž z „velké“ jarní zyklojízdy

Featured Image

Ačkoli se letos nekonal žádný oficiální happening, přeci jen jsem se na zyklojízdu vydal, abych sloužil alespoň v roli jakéhosi pozorovatele, možná zaujatého z druhé strany barikády, ale přinášejícím alespoň nějaké jiné informace, než jsou ty sluníčkové, kterými nás záhy zahrnou členové AutoMatu s elasťáky na mozku.

Předem se omlouvám za mizernou kvalitu fotografií, jako obvykle jsem s sebou sice vzal aparát, ovšem paměťové médium zapomněl ve čtečce, což je nemoc, které se nemohu zbavit. Čtenář se tam bude bohužel muset spokojit se snímky vom Telefonapparat.

 

Na lávku u Vyšehradu jsem dorazil přibližně v 1530 hodin a zaujal strategickou pozici s výhledem na magistrálu a možností rychlého přesunu k blízkému přechodu pro chodce, kdyby se snad naskytla příležitost vyzkoušet účastníky provozu na PK ze znalostí předpisů. Kromě běžných cyklistů, kteří do jednoho jezdili po chodníku, protože na magistrále by je ta hrozná auta určitě sežrala (připomínám, že touto dobou byl provoz do centra tak mezi 30-40 auty za minutu), se u začátku Nuselského mostu záhy uvelebila skupinka pumpičkářů, které jsem podezíral z příslušnosti k nějaké zyklosektě, když už ne k celé akci. Nebo možná jen nejsem dost zyklosluníčkový, že se jako čtyřicetiletá opice (pozn.: kolem 40 bylo jim, ne mě) nenavleču do buznohader a nejdu si zakouřit na Nuselský most, kdo ví?

Postupně se na mostě uvelebila skupinka lidí s audiovizuální technikou, kdo pak bude chtít přepočítat skutečné množství účastníků, bude mít jistě dost materiálů. Dle mého velmi hrubého odhadu jich mohlo být tak kolem patnácti stovek, zabrali sice celý most, ale byli výrazně roztahaní po celé délce, asi pro vytvoření dojmu, že jich je víc. Každopádně až budou zyklouši tvrdit, že jich bylo pět tisíc, tak tu něco výrazně nebude sedět. Přibližně po 35 minutách projelo několik motocyklů PaChu. Akce samotná měla dle mapy začít u Jiřího z Poděbrad, takže tempo bylo vskutku vražedné (pěšky bych to nejspíše zvládl rychleji). Nebo že by snad šlo spíš o blokaci provozu?
 

 
 
 

Ale z toho přeci nemůžeme ty šťastné spoluobčany podezírat…určitě za to mohlo nesluníčkové počasí, to je jasné, proto někteří až zastavovali a sesedali, asi z toho počasí už nemohli či co.
 

 

Záhy po PaChu se tedy začali objevovat zyklouni s těmi nejuřvanějšími v čele (nejspíš někdo z A*M), ti si užili pár sekund slávy jak je z lávky dokumentovali, než je zašpuntovala opicie.
 

 
 
 
Ačkoli totiž na místě bylo s předstihem několik aut a motorek, magistrálu v opačném směru uzavřeli až když se jim začali Zyklofaschisten shromažďovat za přechodem. Jeden by řekl, že jsou jen ohleduplní k provozu, já bych ovšem řekl, že jsou nekompetentní ve všem. Kdyby to zavřeli hned a to auto plynárenské pohotovosti přijelo o minutu později, mohla alespoň vypuknout pořádná legrace. Orgáni se ale samozřejmě předvedli i bez toho, řidič vínového Opelu (či co to je za PzKpFw, místní znalci snad poznají) se podle mne zachoval zcela logicky a dle pudu sebezáchovy. Když mu opicajt jako idiot, doprovázen nějakým magorem nejspíš s AutoMatu, vlezl do silnice a začal tam mávat rukama (že by měl plácačku nebo píšťalku, to ne), snažil se řidič pokračovat a mít tu pakáž co nejdřív za sebou, ovšem to se samozřejmě opicajtovi nelíbilo, takže před něj skočil a několikrát mu pěstí třísknul do kapoty.
 
 
Zanedlouho se celá sebranka rozjela, přesunul jsem se tedy k přechodu. Tam postávali z obou stran Orgáni (zřejmě poučeni loňskou akcí) a posílali náhodné chodce do řiti, tedy pardon, do podchodu nebo „támhle přes ten oblouček“, protože „si budete muset počkat než voni projedou, mají tu nějakou tu zyklojízdu“. Nejvíc mě dostalo, když k přechodu pomalu došla jakási starší paní s vozíčkem a opicajt na ni hned: „Vy chcete přejít? Tak to obejděte kolem…“
 
 
Pár zyklounů to prohnalo po chodníku, což mne ani nepřekvapilo, ale že se tam prohnal i opicajt na motorce, to je na můj vkus trochu moc. Samozřejmě se nezapomnělo přihnat ani Stadt Polizei, které mělo jednu ze vzácných příležitostí vytáhnout ze skladišť své vlastní velocipédy, jistě nakoupené za nějakých výhodných podmínek, aby mohlo prohlašovat, jak nutně potřebuje další.
 
 
 
Orgána na mé straně silnice jsem se zeptal, právě poté, co odehnal nějakou skupinku chodců, zda to (co předvádí) není náhodou tolerance porušování zákona o provozu na pozemních komunikací, protože cyklisté jsou přeci také účastníci provozu na pozemních komunikací a měli by pouštět chodce. Odbyl mne něčím o tom, že „ne, když to je organizované“. Mám si to vyložit tak, že když je porušování zákona tolerováno organizovaně, tak je to v pořádku? To by hodně vysvětlovalo, opicie (ať už státní či obecní) je organizovaná, takže když se vykašlou na nějaké vyšetřování (jak se to děje dnes a denně), je to vlastně asi v pořádku.
 
 
 
 
No, spíš bych čekal, že ten ploskolebec neměl ponětí o tom, co je k tomu vlastně třeba (povolení ke zvláštnímu užívání PK), podle toho, co tam vyváděli, a pokud náhodou, rozhodně nikdy neviděl, co je vlastně součástí toho povolení. Jako že je to námět pro osazenstvo D-F, při příští zyklojízdě by možná stálo za to přezkoumat, zda vůbec povolení na blokaci dopravy existuje, a pokud ano, o co se jedná. Zajímalo by mne, zda totiž povolení vůbec může zbavit, resp. zbavuje, povinností účastníka provozu na PK.
 
 
Po celkem zhruba dvaceti minutách celá kolona odjela a jala se rozdávat radost a smích zpět do centra. Za nimi se hlemýždím tempem začala táhnout motorová vozidla. To byl pro mne konec a vydal jsem se jako správná socka nevlastnící (zatím) PzKpfW na metro…
 


21.04.2013 Behemot
Kdo se nemohl vynadívat a chtěl by fotky jako slideshow, tak jsou tady.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
220x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!