Majitelé pravdy a plukovníci

Featured Image


Kauza s údajně předraženými letouny CASA mě nepřekvapila aktuální eskalací, podle mého názoru jde o klasické vyvažování. Vesmír musí být zkrátka vyvážen, jinak se zhroutí.

Co mě doopravdy zajímá je, jak majitelé pravdy z AA zjistili Cenu obvyklou, něčeho tak málo obvyklého jako jsou 4 (slovy: čtyři) kusy letadla vyrobeného na zakázku a to zakázku od armády. A z ní vypočetli škodu ve výši 658 milionů korun.

Každý víme, jak se liší ceny nového automobilu dle výbavy, no a s letadly je to podobné, co si naporoučíte, to Vám tam dají a zato si také zaplatíte. Akorát vzhledem ke specifice letecké výroby, množství zkoušek a certifikací se za každý „nadstandard“ a „tuning“ platí podstatně více.  Ale na rozdíl od aut můžete při větší objednávce dostat pořádnou slevu.  Problém je, že s detailními specifikacemi a odpovídajícím ceníkem se u armádních zakázek nikdo nechlubí. Říkal jsem si AA je velká firma, má řadu poboček po celém světě, kontakty, informace…… Dnes se ze zpráv dovídám, že ocenění bylo pouze z veřejných zdrojů.

Tak jsem to zkusil taky:

Základní cenové údaje a specifikace jsem zjistil za 3 minuty a to tady:

Česko: 4 stroje; transportní úprava pro náklad a vojáky; schváleno: 2009; cena 167 mil USD
Portugalsko: 12 strojů; 7ks stejné jako ČR, 2 ks pro námořní záchranáře; schváleno: 2008; cena 326 mil USD
Polsko: 12 strojů; transportní úprava pro náklad a vojáky ; cena 300 mil USD
Chile: 3 stroje; úprava pro námořnictvo; schváleno: 2007; cena 120 mil USD
Další výpočet už je hračka:

 

A je to!! Takhle nějak tedy pracují někteří majitelé pravdy.  Kolik ten posudek stál?  Je mi docela líto, že na „obvyklé“ postupy některých majitelů pravdy upozorňuji zrovna v souvislosti s touto kauzou, na níž mám vyhraněný názor, ale nemohl jsem jinak.


24.06.2012 Bandera

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
51x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017