LPG versus lid

Featured Image

Rád se pročítám motoristickou tematikou tohoto serveru a nedalo mi, abych se i já nepodělil o pár svých postřehů se svým současným „kchárem“.

Moje „láska“ ke značce Opel začala tím, že mi tchyně před  mnoha lety darovala klíče od velmi  jeté, ale velice velice dobře udržované  Vectry. O mrtvých jen dobře, 12 let stará Vectra v mých službách odsloužila  další dva roky a mimo vadného alternátorů mne nikdy nenechala ve štychu tak, že  bych někde uprosted Říše na cestě z Kingdom of Kondom do Kocourkova, jakožto že  tato trasa činí 90% mě roční kilometráže, vytuhnul a musel někde žádat o pomoc.

Přišly ale děti a nacpat dva kočárky do kufru Vectry, plus  „nutná“ zavazadla, si vyžádalo
„rodinnější“ vůz. Požadavek byl automat (bude  „řídit“ občas I manželka“),  MPV (tchyně by se do kufru nevešla), benzín (jezdím pravidelně do Kocourkova a nechci si nechat  odstřelit motor místní „naftou“)

…Inu, zagooglil jsem, nalogoval eBay.co.uk a v nostalgií vlastnictví  předchozí značky jsem se po pár dnech stal hrdým majitelem Zafíry, vyrobeno v prosinci 2004, automat v benzínu 1.8, v metle, žádné hlíny ani turbo, pyčo.

Vůz to byl na první pohled pěkný, 4 roky starý, najeto kolem 35kkm. Prodávající pán bez okolků sdělil, že to jednou „lehce ťuknul“ na pravý blatník, fotky byly k dispozici. Papíry o servisovani vypadaly OK. Projel jsem se, jelo a řadilo to hezky,  po pohledu „dolů“ jsem neřešil, že volant maličko táhnul doprava, pan asi špatně viděl, rantl sem, rantl tam.  Vše unitr interiéru I motorové části budilo dojem serióznosti. Kamarád automechanik, kterého jsem měl s sebou nic nenamítal. 5500 GBP vyměnilo svého majitele. Následná geometrie poresila  lehce táhnoucí volant, „tekoucí tlumič“ byl vyměněn, vše ostatní pohádka.

Nebudu rozebírat příliš komfort jízdy. Motor 1.8 a automat nedává prostor na nějaké závodění a dynamiku, ostatně proč, s tímto typem vozů jde spíše o to převézt max sedm lidí a krabici kompotu od babičky z místa A do místa B. Interiér vozů strohý ale účelný. Mám rád „no-frills“ interiéry tak jako tak. Posezení relativně pohodlně pak činilo dojem většího rozhledu .. přece jen v MPV-čku obvykle sedíte o něco výše.

Udělal jsem tedy 2-3 cesty UK-CZ a seznal, že tato těžší mašinka v automatů žere maličko více než předchozí Vectra v manuálu se stejným motorem.

Spotřeba na dálnici v Germánii při 3500 otáčkách ve 130 km/h –  na 51 litrů benzínu udělá kolem 330 „majli“. Chytré děti si to spočítají dál. Mluvíme o říšském benzínu. Nevím čím by to tak mohlo být ale na benzín z benzínky u dálnice na Slovanech a v Berouně to VZDY najelo o čtvrtinu méně; že by tam na stojanu s N95 měli „omylem“ spíše E85-ku..?

Zakoketoval jsem tedy s myšlenkou konverze na LPG.

Pan Google vyhodil, že nejbližší „LPG konvertovna“ je skoro za rohem a vůz tam byl po telefonátu odvezen. Neměl jsem až tak problém s tím, že „technici“ nejevili příliš ochotu a schopnost komunikovat v jazyků daně země a seznav skutečnosti, že to, čím primárně vládli byla Litevština jsem si domluvil cenu a podmínky instalace v Ruštině. V následném linguálnim navýšení slovanské sounáležitosti mi pak bylo „dovoleno“, abych se účastnil pohledu na některé fáze montáže LPG systému STAG. Myslím, že třeba už nikdu nezapomenu, že když nefunguje modem na propojení PC s LPG řidicí jednotkou, pronese ruský hovořící technik, větu „kaabel dopizdilsja“  s klidem ve tváři krouceným spojem napoji konektor z jiného a pokračuje v práci.

… konverze proběhla, vše řádně přišroubováno, vyvázáno, nastaveno, vyzkoušeno. Finálně to pak vypadalo, že to vydrží i atomovou válku.

Stroj pak šlapal hezky…asi dva roky. Spotřeba zhruba 240 majli na 45 litrů plně nádrže LPG, při cestě po dálnici a otáčkách kolem 3500. Úspora v provozu tedy jakás takás se konala. Při mě přibližně roční kilometráži 30 kkm se instalace zaplatila za méně jak za rok provozu, pokud dobře počítám.

 A pak přišel den D, když jsem si někde ve Frankfutu na dálničním odpočívadle všiml, že mi motor po 15 minutách volnoběhu přešel do tzv nouzového módu. S automatem toto vypadá pak tak, že se převodovka obvykle „zamkne“ na trojce a na palubovce se rozsvítí žlutá kontrolka odkazující, že by bylo zdrávo odejet do servisu.  Mimoto se také rozsvítila kontrolka odkazující na prokluzující kola. Zíral jsem jako puk. Motor běžel jenom proto, aby v autě bylo teplo v době, kdy  jsem spal, šaltrpáka byla na „P“.  Coby windowsem kovaný jsem chcípnul  stroj a po minutě znovu „nabootoval“.  Vše vporadku, abfahrt na Plzeň.

Problém skoro zapomenut, aby se za pár dní zopakoval. A potom znovu a častěji, žlutá světýlka pak řvala už i jen tehdy, pokud jsem zpomalil či zastavil na červenou. Podstatným poznatkem pak bylo, že pokud motor běžel v benzínu a LPG řidicí jednotka byla vypnuta vše bylo vporadku. Diagnostika motoru pak ukazuje naprosto nesmysla hlášení, když jsem si to projel. Pokusná výměna LPG řidiči jednotky problém neřešila Teoreticky bych mohl ještě vyměnit sekvenční „rozstřikovač“, nebo nechat předělat kompletně kabelaz a trubky, jestli problém není někde tam. Výměna filtru plynu problém také neřešila. Důsledné pře-nastavení LPG vstřikování přes počítač problém pak paradoxně ještě zhoršilo až tak, že auto je teď na plyn nepoužitelné. Přitom na benzín, pokud LPG řidiči jednotka je vypnuta jede vše krásné.

Jaké jsou vaše zkušenosti se sekvenčním vstřikovánim  LPG v Oplech? Nezná někdo nějakého vševědoucího „LPG guru“, který by poradil?
 


22.02.2013 Jet__
 
 

12345 (2x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
481x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017