LPG versus lid 2

Featured Image

Před asi šesti týdny jste si zde mohli přečíst něco o mých trablech se zhruba dva roky starou LPG instalaci v mém voze Zafira.

Tímto druhým dílem bych chtěl reagovat na některé podněty a zároveň diskutujícím poděkovat za kontakt na dílnu, která, zda se, můj problém vyřešila. Proč jen „zdá se“; rozeberu dále.

Nejdříve tedy kde byl problém? Problém byly ty tzv. „pístky“ sekvenčního vstřikování. Je to taková ta věc; co rozděluje kolik plynu a kdy půjde do každého válce. V mém voze je to vstřikovač STAG,  který jde koupit v ceně kolem 1.5 – 2 kKč. I s montáží si v mém případě firma vzala 2.3 kKc.

Dle technika, se který můj stroj řešil, lze koupit i výrazně trvanlivější pístky za 5kKc ale třeba I za 28 kKc, ale u jiného než nového auta to asi nemá smysl.

O dalším vstřikovací mám dle názoru technika reálné uvažovat po dalších ujetých 30 kkm. Minula jednotka vydržela 50 kkm, než začala zlobit, ale auto bylo stále ve stavu, že mohlo po svých odjet do servisu, I když kontrolky řidiči jednotky  motoru blikaly, že to bylo na palubovce jak na diskotéce.

Musím uznat, že že čtyřech  auto dílen v UK, z toho jedné, která se „lehce zabývala montáží“;, ale ne už tak moc diagnostikou  problémů, si s tím poradila až pátá, a to v ČR. A do oné páté dílny jsem se vrhnul až po přečtení diskuse pod prvním dílem mého LPG povídání. Borec, který problém řešil, mohl mít kolem třiceti, bylo vidět, že své práci rozumí, a že ho  to baví. Podle všeho firma rodinného typu. Mimo pana šéfa v kanceláří jsem  zahlédl ještě čtyři další techniky.
 

Takže …mimo toho, že už opět jezdím na plyn, jsem došel k závěru, že k efektivní diagnoistice LPG problémů je více než kde jinde potřeba plně dílenské vybavení právě pro LPG systémy + plně vybavení pro obyčejné motory. Toto jde v kontrastu s klasickým starším benzínem; kde se ledacos dalo spravit doma v garáží. Tohle pak možná vytváří v mnoha lidech pocit, že není auto na LPG; kde by nebyl nějaký problém; no možná, ale já bych to teď spíše viděl tak, že je spousta montovačů LPG, kteří konvezni kit do auta tak nějak „naprasí“, ono to jakž takž jede, ale když dojde na větší problém, tak „já nic, já muzikant“ a než si člověk najde  někoho, kdo tomu skutečně rozumí, tak se už tak dost špatná reputace LPG mezi „auto-puristy“ dále horší.

Ono sice vyhledání chyby I bez patřičného vybavení také lze, ale časově náročným vylučovacím procesem. A na to, nic ve zlém, nemám čas ani já, a neměla na to trpělivost většina techniku ve výše zmíněných čtyřech dílnách. O to hůře pro ne-LPG-gramotné a bohužel to asi I platí I na některé LPG montovace/prasiče. Ono může někdy být jednodušší říct, že to nejde,  máte jezdit na benzín, plyn je do kamen …rozuměno/přeloženo neumím, nemám  zájem, mám předsudky, bojím se, běžte pryč, vás už jsem oškubal a víc z vás mít nebudu, atd, atd.

Něco málo jsem po opravě testoval, jak se teď mám se spotřebou. Do 45 litrové nádrže jsem předvčerem dostal 46.5 litrů …ne, fakt jsem nehýbal s plovákem v
nádrží a ani nebudu posílat bonz na tu čerpačku; třeba se ten litr „nacpal do trubek“. Ujel jsem 262 mil, z toho třetinu na horách,  řetězy, pomalá jízda do velkých kopců, …na slovenské D1 jsem pak asi 50km jel  …ehm to tady nebudu říkat… Dříve jsem dělal na plnou nádrž 220-240 mil v  dálničním provozu v optimálních otáčkách. Nemám pocit, že by motor byl línější, i když teď méně žere.
 
Ted to výše zmíněné „zda se“. …Párkrát mi zasvítila  indikace emisí jen při provozu na plyn. Pročetl jsem diskusní fóra a zjisil že  toto má co dělat s tím, že plyn hoří jinak, má jiné (výrazně menší) emise a  lambdě se toto nemusí líbit, protože to vyhodnocuje jako příliš chudou směs.  Problém, který by teoreticky mohl nastat by byl, že by motor chtěl pouštět bohatší směs a mohl odpálit katalyzátor….tedy kdyby tam nebyla ta plynová sekvenční vtrikovaci jednotka, která si bohatost směsi tak jako tak reguluje sama a co jde z lambdy ji moc nezajímá. Měření emisí pak prý často dokazuje, že provoz na plyn i se svítící kontrolkou emisí má stejně nízké hodnoty jako s
nesvítící. Hořím zvědavosti, toto si dříve nebo později v servisu nechám změřit a možná později poreferuji.
 
V minulé diskusi také tuším zazněl požadavek na pak fotek. Tady jsou:
 

Pístky sekvenčního vstřikování plynu
 
 
 Řidiči jednotka plynu – ta věc uprostřed. Pod  žlutou krytkou je programovací vstup řidiči jednotky plynu.
 
 
 Řidící jednotka přimazávani Flashlube
 
 
 
 Nádržka s prizavaci směsi Flashlube; úplně vpravo
 
 
 


28.04.2013 _Jet
 
 
 

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
522x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017