Lhářo*šlap

Featured Image

Myslel jsem původně, že se k problematice Velké jarní zpackané cyklojízdy už nebudu vracet, protože gentleman si užije a mlčí. Pak jsem si přečetl tohle a něco se mně zase napřímilo – ne tamto, co se cyklistům nenapřimuje – a musím si ještě jednou do nich kopnout.

Následující řádky budou věnovány speciálně h/c příznivcům Auto*Matu, a to nejdříve dobrodruhům, kteří se nachávají zverbovat jako tzv. špuntaři. Špuntař je užitečný idiot, který bez jakéhokoli oprávnění řídí dopravu. Činí tak na vlastní odpovědnost. Nedávno dostal přes držku cykloaktivista Hrabal krátce poté, co sám napadl jiného přítomného účastníka provozu. To je ale to nejmenší, co se může stát, Hrabosh stejně potřeboval Steinerovy nosní kapky už hezky dlouho. Hlavně že se město stalo na chvíli přívětivější. Může dojít k mnohem dramatičtějším scénářům. K nehodě, ke zranění, k tomu, že neprojede sanitka. Že někomu křupnou nervy nepředvídatelným způsobem. Špuntaři vězte, že v tu chvíli od vás Auto*Mat dá ruce pryč stejně jako je dal pryč od Hraboshe. Úplně první jejich vyjádření bylo, že nebyl členem „týmu Auto*matu“. Prostě hodili Hrabala přes palubu, aby nemuseli obecně přijmout odpovědnost za činnost špuntařů, jejichž činnost je sama o sobě nezákonná. Co je tohle za jednání? Byla to jejich akce, oni sami špuntaře najali, a proto by za nimi měli stát za všech okolností. Ale nestalo se. Jestli také chcete dělat pro takovou „firmu“ bílé koně a nechat se zatáhnout vlastní dobrotou do průseru, hlaste se ke špuntování na podzim – přeju vám nervy pevný jako ocelový dráty.
 

 
Dál krátká promluva k účastníkům cyklojízd. Pokud cítíte nějaké břemeno na zádech, není to ani baťůžek, ani batykovaná brašnička na trávu. Je to způsobeno tím, že se vám po zádech šplhají zmrdi. Auto*Mat není ten Auto*Mat, jak jste ho viděli ve filmu. Z těch zapálených (v přeneseném významu, samozřejmě) idealistů tam už není ani jeden. Teď se jede cyklobyznys a tvoří se kontakty do (nejen) lokální politiky. Nadšenci a entuziasté byli nahrazeni profesionály, například píár zmrdečkem, který zhruba od osmnácti let nedělá nic jiného než zjišťuje, jak správně lhát lidem, aby na to nepřišli. Nebo jakýmsi organismem, který oblejzá ambasády a pokouší se mezi těma teploušema tam sehnat podporu pro jejich „projekty“. Tihle už jedou jinou ligu, vidí se za čas v komunální politice nebo někde v Bruselu v komisích pro komise poradních komisí, a potřebují to zvládnout rychle, protože jednoho dne kohoutek cyklobyznysu vyschne. K tomu všemu potřebují vás.

Jenže je tu jeden problém. Jejich ambice rostou, ale kanonenfutter početně neroste. A tak je tu osvědčená metoda „when you cannot make it, then fake it“. Pro Auto*Mat je to osvědčený postup už dob dokumentu Auto*Mat, kde se také stejní lidé objevují v dvoj- až multirolích. Například „náhodný kolemjdoucí“, který při průzkumu veřejného mínění horuje pro podporu cyklistiky, se objeví o pár minut dále jako spolupracovník Auto*Matu, lidé „spontánně korzující“ po Smetanově nábřeží nejsou náhodní chodci, ale kompars atd., je to sice lež a je to z principu špatně, ale je to takové milé a amatérské a naivní a skoro snad sympatické podobně jako Auto*Mat kdysi údajně býval. Nyní se sáhlo ke klasickým píár postupům a tak jsme se dozvěděli, že účastníků cyklojízd bylo pět až šest tisíc. Mohlo to být klidně i dvacet tisíc, protože je to jedno. Většina lidí se spokojí s tím, že vidí velký štrůdl lidí.

Dal  jsem si tu práci (trvalo mi to celou hodinu dvacet!) a spočítal cyklisty na videu pořízeném z lávky nad magistrálou metodou brute force. Nečiním si nárok na to, že ten součet je úplně přesný. Snažil jsem se být na jisté straně a když jsem byl na pochybách, zda jsem už cyklistu započítal nebo ne, prostě jsem ho započetl znova. Napočítal jsem 1588 účastníků.