Leták v lékárničce

Featured Image

Článek o tom, co vozíte s sebou. A budete muset ještě víc.

Rok 2009 – změna vyhlášky 341

Podle vyhlášky ministerstva dopravy 341/2002, změněné vyhláškou 283/2009, musí být staré lékárničky od 1. ledna 2011 nahrazeny lékárničkami s novým obsahem. Původní vyhlášku schválil ministr dopravy Schling, tu druhou ministr Slamečka.

Porovnání staré a nové autolékárničky:

Rok 2010 – další změna vyhlášky 341

Tvůrci vyhlášky 283/2009 udělali nepříjemnou chybu. Zřejmě do vyhlášky opsali text, který jim připravilo ministerstvo zdravotnictví. Někdo si až po zveřejnění ve Sbírce zákonů všiml, že savost obvazů nejméně 800 [g/cm2] je blbost. Proto koncem června 2010 ministr Slamečka podepsal (opravnou) vyhlášku 216/2010. MD opravilo savost obvazů na nejméně 800 [g/m2] a taky změnilo povinně stanovenou délku nůžek z 15 cm na nejméně 14 cm. Pan Sršeň (MZ) tvrdí, že lépe odpovídají nabídce na trhu. Před pár měsíci to zřejmě netušil… Vyhláška zasáhla i do obsahu motolékárničky. Místo resuscitační roušky musí obsahovat resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem.

Aby to bylo ještě zamotanější, podle přechodného ustanovení mohou být motocykly do 30. září 2011 vybaveny motolékárničkou podle vyhlášky 341/2002 ve znění účinném do 14. září 2009 nebo ve znění vyhlášky 283/2009 ve znění účinném od 14. září 2009. Díky internetu jsem našel srozumitelnější přehled. Snad poslouží dezorientovaným čtenářům.

STK
 

kontrolní úkon 901 – Lékárničky (DEKRA Automobil a.s.)
Legislativní změna dle vyhlášky 283/2009
Druhy lékárniček, jejich obsah a výbava a jejich použití podle druhů vozidel, včetně vzoru letáku o postupu při zvládání dopravní nehody (vyhláška č. 283/2009 Sb., příloha č.14).

 

Způsob kontroly – hodnocení
Znění předepsaných podmínek kontrolního úkonu sice konkrétně nevyjmenovává jednotlivé zdravotnické prostředky, přesto je výslovně uvedeno, že lékárnička musí obsahovat předepsané zdravotnické prostředky. Z tohoto ustanovení vyplývá, že jejich stav a počet musí být kontrolován v souladu s platným legislativním předpisem. Vzhledem k přechodnému ustanovení týkající se lhůty pro dovybavení vozidel lékárničkou dle vyhlášky 283/2009, jenž stanoví, že do 31. prosince 2010 mohou být vozidla vybavena lékárničkou podle vyhlášky 341/2002 ve znění účinném do dne nabytí účinnosti vyhlášky 283/2009, se nová lékárnička do 31. prosince 2010 nevyžaduje.

Protože se DEKRA opírá jen o vyhlášku 283, bude nucená vydat změnu podle vyhlášky 216 (nebo jí už vydala). Z formulace způsobu kontroly jsem sice úplný jelen, ale pochopil jsem, že pracovník STK se mi může přehrabovat v lékárničce a zjišťovat nejen počet, ale i stav zdravotnických prostředků…

Sterilita, špendlíky, nůžky
 
Sterilita fáčů či existence antikorozních špendlíků mě zajímá až na posledním místě. Že se nůžky hodily akorát na hraní pro děti, ví každý motorista. O sterilních obvazech není v nové vyhlášce žádná zmínka. Je to správně. Konečně někdo uznal, že když stříká krev a zranění se povalují kdesi na špinavé zemi, je sterilita fáčů houby platná.

Nevím, na co mi budou (dražší) nůžky. Náplast se dá ze špulky utrhnout, fáč roztrhnout. Moc nevěřím, že by nekrejčovské nůžky rozstřihly rifle nebo přefikly bezpečnostní pás. Pan Sršeň v novinách tvrdil, že jo. Jedním dechem ale dodal, že někteří výrobci nahrazují obsah lékárničky méně kvalitními výrobky. Využívají prý toho, že u nás už několik let neexistují normy pro zdravotnické prostředky. Když podle pana Sršně neexistují, pak by jako zdravotnický prostředek asi nikdo nemohl schválit vůbec nic. Google mi předhodil na první kliknutí šestapadesát ČSN ISO, které se touto problematikou zabývají. Vím prd, na co se která norma používá, ale zjistil jsem, že  ČSN EN ISO 10993-1 pojednává o hodnocení zdravotnických prostředků. Norma z let 2009/2010 má dvacet částí (10993-1 až 10993-20). Nemusí to být zrovna ty správné, ale každopádně je to důkaz, že normy existují. A vyhláška jasně uvádí, že resuscitační maska s výdechovou chlopní a filtrem schválená byla. Pochybuji, že by to pan Sršeň nevěděl, zvlášť když normy existovaly i dřív a ty z let 2009/2010 je jen nahradily.

Překvapila mě informace, že ministerstvo dopravy údajně nepočítá s udělováním certifikací. Výrobcům prý postačí, když splní text vyhlášky. Zajímavé – přitom na autě i zdánlivá prkotina podléhá schválení.

Objevil jsem taky nový hit výrobců, totiž výstražnou vestu uloženou v plastovém obalu lékárničky. Kdybych jí měl použít před vstupem na silnici, musel by futrál bydlet pod sedačkou (kam se nevleze) nebo někde vůkol. Než bych vestu vydoloval, mohlo by být taky pozdě.

Dalším hitem je sada na doplnění staré lékárničky. Nechce se mi pátrat po tom, jestli obměna vyjde levněji, ale počítám, že nikoliv. Spíš mám zato, že bude problém nacpat nové věci do starého futrálu. Resumé? Starou budu vozit dál a pro kontroly si zkrátka pořídím novou. Budu se radovat, že mám víc fáčů, které možná někdy použiju.

Mega kšeft

Aktuálně je v centrálním registru zapsáno kolem 4,5 miliónu osobních vozidel. V provozu si bez lékárničky ani neprdnou. O to se postarají silniční kontroly a pokuty. Policie už teď avizuje, že je ve střehu. Lékárnička typu I. Hartmann vyjde v e-schopu na 350, Agba na 340, Atache na 300 Kč. Nejlevnější no name se dá pořídit kolem 170 Kč. Lékárničky typu II. a III. jsou pochopitelně za mnohem větší peníz. Nikdo mi nevymluví, že o kolotoč prachů jde na prvním místě.

Postup při zvládání dopravní nehody

Ve vyhlášce je pouze vzor letáku. Nechám se překvapit, jakým fontem a v jaké grafické úpravě bude skutečné provedení. Momentálně si neumím představit, že bych měl při dopravní nehodě luštit skládaný papírový leták. Za snížené viditelnosti (v noci, v mlze, v dešti, při sněžení nebo i v tunelu) mi nepomůžou ani brýle s halogenovou čelovkou. Pan Sršeň tvrdí, že v případě zmatku či paniky na místě nehody má leták pouze připomenout základní postup. Já si myslím, že připomínat něco někomu za takové situace nemá smysl. Když se mi povede zvládnout šok z pohledu na části zdevastovaných a zakrvavených těl a budu schopen pomoci přeživším, stejně na nějaký návod nebudu mít čas. A že by zranění počkali, až si připomenu postup bod po bodu? Vzdor proškolení nikdy nebudu schopný dost dobře odhadnout, co si mohu dovolit. Co když se seknu a zraněnému víc ublížím než pomůžu? Jak se potom zachová? Jak se v krajním případě zachovají pozůstalí? Skoro si dovedu představit, jak u soudu blekotám cosi o hrdinné pomoci s nasazením vlastního života a přitom mi bude hrozit astronomické odškodnění.

Leták

Přišel jsem na nesrovnalosti se zákonem o silničním provozu a na další problémy. Kdybych žil v USA a řídil se doslovně tím návodem, pak bych mě asi reálnou šanci vysoudit nějaký ten dolar, pochopitelně na dobročinné účely.

1. Zajištění místa nehody zastavit nejméně 50 m za havarovaným vozidlem, rozsvítit výstražná světla, obléknout výstražnou vestu, vzít lékárničku, výstražný trojúhelník, ev. hasicí přístroj, umístit trojúhelník před místem nehody, vypnout zapalování, zajistit proti pohybu, dbát na vlastní bezpečnost.

Zastavit nejméně 50 m za havarovaným vozidlem? Copak nemám vlastní rozum? Je bezpočet situací, kdy 53, 62 ani 71 metrů nepůjde dodržet – např. když havarované vozidlo vyletí mino dálnici, když budou kusy rozstřelených částí poházené v okruhu bůhví kolika metrů nebo když dojde k hromadné nehodě…  K ničemu je taková míra, když k nehodě přijedu jako druhý, třetí či kdovíkolikátý? Kde mám zastavit vozidlo, když bude havarované vozidlo v protisměru a druhé mimo silnici? Přeci každá nehoda bude vypadat jinak a proto je jakákoliv šablona na nic. Nikdo se tím stejně řídit nebude. Jen pro pořádek – § 2 Vymezení základních pojmů: zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu. Kdežto zastavit vozidlo znamená přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče… (sorry, já to nevymyslel)

Rozsvítit výstražná světla? Výstražná světla používá  policie, hasiči, záchranky a další složky,  moje auto je nemá ani nesmí mít. Zákonný postup je dávat světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světleného zařízení.

Umístit výstražný trojúhelník před místem nehody? Aha, takže zastavím (svoje) vozidlo někde za havarovaným vozidlem a pak se s výstražným trojúhelníkem přesunu před místo nehody. Pak ale nechápu, proč při nouzovém stání musím dát tuhle věc řádný kus za vozidlo. Protože je v autě jen jeden trojúhelník (a ten bude před místem nehody), zůstane moje auto bez označení?

Vypnout zapalování, zajistit proti pohybu, dbát na vlastní bezpečnost? Aha, takže po umístění výstražného trojúhelníku před místem nehody se vrátím do svého auta, vypnu zapalování, zařadím jedničku a zatáhnu parkovací brzdu. Předpokládám jaksi automaticky, že havarovaná auta nepotřebují zajistit proti pohybu. Pokud by se nějaké auto houpalo nad propastí jako v amerických filmech, rozhodně jeho pohyb zajišťovat nebudu. Dbát na vlastní bezpečnost? Inu ano, ale člověk musí mít jedny oči vzadu  a ještě z pekla štěstí.

2. Život zachraňující úkony zastavení silného krvácení – tlakový obvaz, prsty v ráně, výjimečně zaškrcovadlo zakrytí pronikajícího poranění hrudníku šetrné uvolnění dýchacích cest u bezvědomých šetrný záklon hlavy, předsunutí dolní čelisti rychlé zjištění stavu životních funkcí ostatních poraněných.

Masivní krvácení, hlavně tepenné, asi nebude žádná sranda, stejně jako nebude sranda otevřená zlomenina čehokoliv. Čtyřicet let jsem žádný masakr v reálu neviděl, tudíž nevím, jak bych reagoval. Záklon hlavy bych zřejmě zvládnul. S předsunutím dolní čelisti už bych ale měl velký problém. Zdravotníci tvrdí, že předsunutí dolní čelisti dělají tahem za dolní čelist (pod uchem). Ústa otevírají palcem nebo tak, že ukazovák opírají o horní zuby a dolní zuby odtahují palcem. Před tím, než strčí ruku úst zraněného, vloží mu mezi stoličky pevnou věc…  Rychlé zjištění stavu životních funkcí ostatních poraněných? No nevím, možná bych sám zvládnul zjistit tep a dech u jednoho člověka, možná i u dvou lidí. A to ještě za ideálních podmínek, dá-li se to tak nazvat. Kdyby jich bylo víc, zřejmě bych měl potíže i s určením pořadí. Sestra RZS sice radila věnovat se přednostně zraněným, kteří jsou potichu, ale opravdu nevím, nevím. Taky mě poučila, že mozkové buňky bez přísunu kyslíku odumírají už po 5 minutách. Rozdýchá-li se zraněný později, jeho mozek už bude vážně poškozený a mentálně prý bude na úrovni malého děcka – dál to rozvíjet nehodlám.

3. Volání zdravotnické záchranné služby volat linku 155, případně 112, sdělit co se stalo, popsat charakter nehody, co nejpřesněji určit místo nehody, uvést počet postižených, věk a pohlaví, popis zranění a jejich stavu, sdělit své jméno a číslo telefonu.

Jednou v životě jsem takhle volal. Přijel jsem k nevelké dopravní nehodě. Avia brnkla v zatáčce do sloupu, řidič a závozník byli potlučení a náklaďák bránil provozu. Dal bych zlaté prase za nouzové tlačítko mobilu. Notoricky známá čísla jsem si i po chvilce uklidnění pletl. V mobilu se mi ozval operátor ze 100 km vzdáleného dispečinku. Po vylíčení událostí mě přepojil na bližší dispečink a teprve ten mě přesměroval na místní dispečink hasičů. Operátor si zpětným dotazem ověřil informace a pak už to jelo samo.

Podrobnosti stran popisu nehody si nikdo pamatovat nemusí, protože operátoři člověka vedou a sami  pokládají dotazy. Kdo to zažil, ví jak podobné hovory probíhají.

4. Vyprošťování jen hrozí-li další nebezpečí, vyčkat raději na profesionální složky.

Vyprošťování? Při malé deformaci by to šlo, ale většinou se karosérie zmuchlá tak, že je to na vystříhávání. Další nebezpečí je široký pojem. Požár či výbuch přichází bez varování, nikam se nepohrnu. Sražení bezohledným nebo nepozorným řidičem hrozí skoro vždycky. Děkuju, raději se vzdálím do bezpečí a vyčkám na ty profesionální složky.

Co z toho plyne?

Že cílená celonárodní akce, opepřená lobbizmem a zpackaná dvěma novelami téže vyhlášky, je jen dalším taháním peněz z kapes řidičů (a provozovatelů nákladní a osobní dopravy). Kdyby nešlo o kolotoč prachů, stačilo by vydat pokyn, aby PČR přestala kontrolovat sterilitu a špendlíky a ukládat pokuty. Řidičům, kteří jsou způsobilí poskytnout zdravotnickou pomoc, by stačilo (například) ve smysluplných TV šotech doporučit, jakým způsobem si mohou vylepšit svojí autolékárničku. Leták je  na nic. Jednak není slučitelný se zákonem o silničním provozu a taky není kompletní. Pro naplnění vize pana Sršně (připomenutí v případě zmatku či paniky) by autor musel opsat taky povinnosti účastníka nehody, které řidičům ukládá § 47 zákona 361/2000. Btw – asi jsem měl kliku, ale za víc jak 40 let jsem z autolékárničky párkrát použil akorát Akutol a náplast s polštářkem – pro sebe a v garáži.


JAKO 14.10. 2010

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
274x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017