Leták od Telecomu

Featured Image

Český Telecom je firma, na kterou můžeme být všichni právem hrdi. Její manažeři vymysleli tak skvělou obchodní strategii, že se ostatní nevýznamní hráči na poli telekomunikací nemůžou bez jejího požehnání ani uprdnout. Nedávno jsem objevil ve své poštovní schránce leták Telecomu, lákající k připojení k internetu přes ADSL.

Byl jmenovitě adresován mému otci, protože je na něj napsaná moje telefonní stanice, ačkoliv už bydlí jinde. Letáček mě přímo ohromil, a tak jsem nelenil a odeslal molochu následující text:

Milý Český Telecome,

předně mi dovol, abych Ti pogratuloval, že jsi jako první v Evropě, ba na celém světě zavedl pro své nadšené uživatele úžasnou službu, kterou je ADSL. Zatímco firmy na západě mají stále co dohánět, v České republice se připojujeme přes ADSL už mnoho let a všichni nám to závidí. Vím, že nenávistní záškodníci Ti stále hází nějaké klacky pod nohy a snaží se sabotovat Tvé záslužné a průkopnické úsilí, nicméně já pevně věřím, že vytrváš a nakonec všechny protivníky svojí mološí silou udoláš.

Ale proč Ti to vlastně píšu. Dostal jsem Tvůj letáček právě s nabídkou služby ADSL. Byl zaslán jmenovitě, nejednalo se tedy o žádnou marketingovou kampaň, kdy by studentíci rozsévali papíry do každé české schránky hlava nehlava. Pravidla bontonu připouští tykání lidem řekněme do 18 let věku, na které však telefonní stanice registrována být nemůže, neboť jsou neplnoletí a nemohou uzavírat smlouvy. Mimo to je telefonní stanice, kterou s Tvým laskavým svolením používám, na dané jméno registrována dobrých dvacet let. A tak jediné vysvětlení faktu, že letáček adresátovi tyká spatřuji v tom, že jste spolu dobří kamarádi. Nejsem sice ten, koho letáčkem oslovuješ, ale vzhledem k tomu, že Tvé služby užívám já a penízky za ně pochází z mého prasátka, beru to tak, že vlastně oslovuješ mě. Proto doufám, milý Telecome, že Ti nevadí, když Ti též tykám. Proč taky ne. Za těch pár let, co platím já, už se dobře známe. Ty znáš čísla na která volám a já zas vím, že kdykoliv budu mít nějaký problém, setkám se s přátelským a vlídným přístupem nemnoha Tvých zaměstnanců.

Nu ale k věci. Když jsem vylovil letáček ze schránky, mé srdce zaplesalo. Je krásně barevný a tištěný na kvalitním papíře. Na omak je příjemně hladký a mazlivý, a to já rád. Vidím, že jesi na mně nešetřil. Oblina, která z něj zespod vyčnívá, je přímo sexy. Po zaostření na písmo na líci jsem se však ulekl, neboť podle blesku mezi písmeny AD a SL jsem měl zprvu dojem, že se jedná o náborový letáček do SS. Naštěstí jsou u nás všechny extrémní politické strany zakázány. Proto jsem se uklidnil a začal číst dále. Leták mě navnadil textem: „Stáhni si třeba 500 mp3 písniček za 899 Kč měsíčně“, nicméně jsem nevěděl, jak se k tomu mám postavit. Jedná se snad o nějakou placenou stahovací službu, která mi bude poskytovat výhradně legální skladby? Byl jsem zvědavý, a tak jsem obrátil list.

„S ADSL se od internetu už neodtrhneš!“, hlásil jásavý nadpis. Četl jsem dále: „Nestačí ti už dial-up připojení k internetu? Vadí ti, že musíš hlídat čas při surfování? Připoj se tedy až 9x rychleji a nonstop přes IOL Broadband. Získáš rychlost, že nebudeš stačit mrkat.“

Kdysi jsem vyzkoušel internetové připojení přes kabel od společnosti UPC. Skutečně jsem nemusel hlídat čas a připojení bylo rychlé. Ale nebavilo mě platit 980 Kč měsíčně, protože mi to připadalo poměrně dost a navíc jsem nastoupil do nového zaměstnání, kde je internet přístupný také nonstop a navíc je tak rychlý, že to skoro nejde změřit. Rychlost průtoku dat se u nás měří na megabity za sekundu. Přesto jsem si chtěl po večerech občas poslat nějaký ten mail nebo juknout na nějakou stránečku, a tak, věren našemu kamarádství a srozuměn s tím, že žádná levnější nabídka se široko daleko nenaskytovala, zvolil jsem vytáčené připojení. Není to sice tak rychlé, ale mám své jisté. Vím, že i když za měsíc neprointernetím ani minutu, svůj paušál si vždy zaplatím.

Ale vraťme se zpět k Tvé nabídce. Telefonní kablík je tenký a všelijak se kroutí, a tak skrze něj procpu nejvýše 4,5 kB za vteřinu. Ty mi nabízíš až devětkrát větší rychlost. To znamená, že prostřednictvím ADSL budou blesky lítat rychlostí až 40,5 kB. To už je docela slušné, ale nezapomínejme na magické slůvko „až“. Beru to tedy tak, že vypočtené rychlosti nemusím dosáhnout vždy. Četl jsem kdysi cosi o nějakých agregacích, ale moc jsem tomu nerozuměl. Ale to jsem jenom tak odbočil. „V pohodě stáhneš i multimega soubory“. To je svatá pravda. Mnohamegabajtové soubory sice stáhnu i přes vytáčené připojení, ale v pohodě rozhodně nebudu, až mi přijde účet za telefon. Už se mi to několikrát stalo. Ale nemám přece internet k dispozici pouze doma, že?

„Na internetu můžeš viset 24 hodin denně.“ Jelikož nezaměstnanost u nás ještě není tak vysoká, aby postihla i mě, rozhodně 24 hodin na internetu viset nemůžu. Leda by mě kvůli visení vyhodili, to bych si pak zapnul internet, omotal si drát kolem krku a visel a visel… Musím taky jíst a spát a mám i jiné zájmy, a tak můžu na webu strávit reálně asi dvě hodiny denně a i to je dost. Počítejme spolu. 2×30 je 60 hodin za měsíc. 13 hodin je kryto paušálem, a tak zaplatím navíc 47 hodin. Při ceně asi 18 Kč za hodinu to činí 846 Kč za měsíc plus paušál 400 Kč, tedy 1246 Kč celkem. Většinou však utratím za internet kolem 500 – 600 Kč a někdy svých předplacených 13 hodin ani nevyužiju.

„I při surfování ti bude doma normálně fungovat telefon“. Asi máš pravdu. Telefon mi zatím vždy fungoval pouze doma a vždy zcela normálně. Nikdy se mi nestalo, že by mi moje pevná linka fungovala třeba v autě nebo že by vysílala třeba signály v morseovce. S tím surfováním to není zas až tak jasné. Nepochybuji, že by telefon fungoval i ve chvíli, kdy stojím na surfařském prkně. Jediný okamžik, kdy mi telefon doma normálně nefunguje, nastane pokud včas nevytřesu prasátko a nějaký zlý technik mi odstřihne drát. Jo a pak taky, když se připojím na internet. Ale to mi příliš nevadí, protože mám mobilní telefon a kdo chce, tak mi zavolá. Někdy ho schválně odkládám, aby mě lidi neotravovali, když zrovna surfuju. Mohl by se namočit.

„A to všechno za předem danou měsíční cenu.“ Ale vždyť tu mám teď taky, resp. je daná tím, že se nikdy nesnižuje, ale občas se, mrška, docela dost zvyšuje.

„Za 899 korun (1096,78 Kč s DPH) měsíčně si můžeš stáhnout třeba 500 hitů v mp3 nebo 4 celovečerní bijáky. Nebo poslat 3000 mailů s přílohou nebo prohlídnout 30000 internetových stránek. A co teprve jet on-line hry třeba celý den.“ Aha, takže těch 899 Kč z první stránky letáku je měsíční paušální cena za ADSL! Že já trumbera to nepochopil hned. To není úplně málo, ale už je to rozumnější než nabídka UPC. Sakra ono, to je bez DPH, takže to vlastně není 899, nýbrž 1096,78 Kč měsíčně. Jelikož nejsem podnikatel, nemůžu si DPH odepsat. To už tak slavné není. Co to tam je za hvězdičku? Ta se asi vztahuje k tomu malinkatému nenápadnému textíčku dole. Nějak na to špatně vidím. „Cena platí pro IOL Broadband 512/128 s objemem přenesených dat v obou směrech 3 GB. Cena za základní zřízení služby je 990 Kč (1207,80 Kč s DPH).“ Tak jsem to přeci jen přečetl, ale moc jste mě nepotěšili. Mimochodem, nedávno mě navštívila jistá paní z UPC a nabízela mi obnovení smlouvy bez jakéhokoliv zřizovacího poplatku. Vždyť je to logické, drát doma mám a kabelový modem zvládnu připojit sám.

3 GB se zdá jako obrovské číslo. Třeba jako velikost Slunce. Nevím jak odjinud, ale tady z Prahy Slunce vypadá, že není větší než talířek. Podobně je tomu s Tvým limitem. Abych si vše dokázal lépe představit, letáček mi poskytl nápovědu. Jedna mp3 zabírá dle mých zkušeností zhruba 4,5 MB. Tady to leták zbytečně podcenil a mohl pro větší efekt přihodit klidně dalších 150 skladeb. Ale zas takový hudbofil nejsem, klidně mi stačí stáhnout kolem 20 písniček měsíčně. Co se týče celovečerních bijáků, není mi jasné, v jakém formátu je to myšleno. Pokud bych stahoval filmy ve formátu DVD Video, nevydalo by to ani na jeden a já rád koukám na filmy až do konce. Takže se musí jednat o populární MPEG4. Tam by to zhruba odpovídalo. Jenže za rohem svého bydliště mám DVD videopůjčovnu, kde si za stejný poplatek můžu půjčit bijáků třicet.

Mailem posílám obvykle pouze text, a tak jeden zabere pár desítek kB. Navíc většinu mailů posílám z práce. 30000 internetových stránek je ošidný údaj. Pokud prozkoumávám nějaké erotické sajty, je obvyklé, že se to tam hemží obrázky nahých děv. A ty už nějakou velikost mají.

„Sáhni po myši a objednávej na broadband.iol.cz nebo brnkni na 800 123 456.“ Bohužel ještě není 18 hodin, a tak bych po myši sice rád sáhl, ale poněkud by se mi to sáhnutí prodražilo. Na telefonní číslo taky brnkat nebudu. Proč? Protože mě Tvoje nabídka nezaujala. Důvody jsou nasnadě. Milý Telecome, přijď, až Tvoje připojení k internetu bude datově neomezené a jeho cena bude trojciferná a bude začínat nejvýše pětkou včetně dépéhá. Do té doby mi neposílej žádné letáky ani jiné skvělé nabídky a spokoj se s tím, že ze mě můžeš měsíčně vymámit cenu za dial-up. Zatím.

S pozdravem

(moje jméno a bydliště)

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
65x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!