Lanko (zase disaster)

Featured Image

Následující řádky jsou opět hořkou výpovědí o tom, v co se může zvrtnout banální oprava.

Tentokrát není zcela na vině moje neschopnost a story je poučná ještě v jiném směru.

Z mého favoritu se při sešlápnutí spojky začaly ozývat hrozné pazvuky, asi jako když Horstu Fuchsovi spadne náušnice do mixéru. Současně začalo drhnout lanko spojky, z čehož jsem usoudil, že právě lanko jde do háje.

Zakoupil jsem lanko v prodejně Thorn Autotechnic. Protože jsem favoritů znalý, vím, že od modelového  roku 1993 bylo lanko modernizováno. Drátěné lanko začalo běhat v polyamidovém pouzdře a na bowden zvenčí přišla nasadit hadice, aby se zamezilo lomu bowdenu v příliš ostrém úhlu kolem posilovače brzd. Všechna tato opatření měla za následek snížení ovládacích sil, lanko je zpětně kompatibilní i s jinými ročníky favoritů a proto se při jeho výměně vyplácí použít tento upgradovaný typ. Není jednoduché jej sehnat, protože v obchodech mezi oběma variantami zpravidla nerozlišují. V prodejně Thornu na Rudolfovské mi nabídli:

– lanko pro starý model (odmítnuto)
– lanko pro úplně jiný automobil, asi felicii (odmítnuto, kysele)
– prohlídku katalogu, že to lanko pro jiné auto je určitě lanko pro favorit (zamítnuto)
– kyselý ksichty (ignorováno)
– nashledanou (nashledanou).

Mezi kvalitou obsluhy na Rudolfovské a u Družby je tak zásadní rozdíl, že jsem raději zamířil do toho druhého Thornu. Tam mi bylo nabídnuto lanko, které vizuálně odpovídalo požadovanému modelu 1993 – mělo hadici a kromě toho neslo logo výrobce firmy Linex.

 
 
 

Výměna lanka spojky u vozu Škoda Favorit zahrnuje následující činnosti:

– odpojit lanko spojky z páky na převodovce
– odpojit totéž lanko z pedálu
– z pedálové konzole odpojit táhlo posilovače brzd a plynové lanko (ty ségrovky zpravidla spadnou pod koberec na podlaze, proto je nutný další krok a to sice:)
– demontovat částečně obložení podlahy
– demontovat pedálovou konzoli z karosérie (tři šrouby konzole drží také brzdový posilovač. Dva dolní šrouby jsou zpravidla zarezlé, takže je musíte ukroutit – k tomu je nutné auto zvednout. V případě, že ukroutíte dolní dva šrouby, musíte ubrousit jejich hlavičky na pedálové konzoli, protože jsou tam nabodované a nabodovat tam jiné šrouby M8)
– odsunout posilovač brzd od motorové přepážky a povolit šroubek M6, který přidržuje lanko k plechu kolem posilovače, hlavičku má prakticky umístěnou zezadu posilovače, proto celá ta šaškárna: Kdyby hlavička šroubu byla zpředu, nemuseli byste vykonávat dva předchozí kroky.
– nasadit nové lanko a zase celý postup nazpátek.

Čili asi dvě hodiny práce, když máte vhodné nářadí. Celou práci komplikuje blbá – blbá – blbá konstrukce uchycení lanka k držáku posilovače. Když provádíte tuto opravu sám, budete se divit, kolik nadávek znáte. Kdyby byla jedna matka M6 nabodovaná zezadu na plechu posilovače, nemusel by se (draze) řezat závit do hliníkového odlitku držáku lanka, v celkovém součtu by to bylo levnější a na demontáž podstatně snazší.

Po vyjmutí starého lanka jsem zjistil, že se v místě průchodu přepážkou částečně přešoupalo a odstávají z něj dráty, které drhly a vydávaly ty hrozné pazvuky.

Instalace nového lanka byl horor se vším všudy. Nejprve se ukázalo, že odlitek držáku lanka je na příslušném průměru větší než díra v držáku posilovače. Nakonec jsem usoudil, že bude lepší díru nechat a odlitek obrousit. Pak mi do závitu v odlitku nešel natočit šroubek, tak jsem ho protáhl závitníkem. Nakonec ale bylo úsilí korunováno úspěchem. Nové lanko skřípalo jen nepatrně a tak jsem si medil.

Asi za čtrnáct dnů se dostavil pocit, že to zasrané lanko skřípe už úplně stejně jako předtím. Hlavně po delší jízdě byly ty pazvuky nesnesitelné. Přes lanko se drnčení přenášelo do celé pedálové konzole a do podlahy. Nejprve jsem jako každý zkusil lanko namazat, ale jen s částečným efektem. Postupně ve mně zesílilo přesvědčení, že ta věc musí pryč.

Odebral jsem se do autosalónu Schkodofky a zakoupil tam 1ks originálního spojkového lanka. Sice ho museli objednat (nechce se mi věřit, že neměli spojkové lanko skladem, ale realita je asi taková, že ve značkových servisech se už asi s opravami favoritů moc nepočítá.

Výčet rozdílů mezi aftermarket a originál dílem:

Originál
+ má vevnitř tenkou PA hadičku, která je v bowdenu pohyblivá
+ odlitek na uchycení pasuje přesně do držáku posilovače
+ odlitek má v pořádku závit
+ odlitek nevypadá amatérsky
+ na konci lanka u táhla převodovky je pryžový silentblok, který omezuje přenos vibrací z motoru do pedálu
– cena 320 Kč

Aftermarket (Linex)
– hadičku není vidět, tak tam asi nebude
– odlitek je naprd, není z hliníku, ale z něčeho jiného
– závit se musí proříznout
– silentblok je nahrazen plastovým dílem, který nemá fci tlumiče
+ cena 160 Kč

Absolvoval jsem následně znovu martýrium s montáží do vozu, přičemž se ukázalo, že gumová manžeta na konci Linex-lanka se zřejmě reakcí s mazadlem rozpadla.

Po instalaci originál lanka no problem. Jako reziduální zdroj pazvuků je nadále přítomna rezonance lanka v důsledku přenosu vibrací z motoru při volnoběhu. Kdo chce, může si spočítat, jak dlouhé musí být spojkové lanko, aby v napjatém stavu začalo rezonovat při 900 rpm (soustava s jedním stupněm volnosti s vetknutými oba konci, pro zjednodušení), porovnat zjištěnou hodnotu s naměřenou délkou lanka a pak to jít ukázat do Mladé Boleslavi, jestli už na to taky přišli.

Co z toho plyne?

Aftermarket lanko doplatilo na liposukci. Místo liposukce výrobních nákladů se provedla liposukce produktu a to tak, že se z něj stal šmejd. Aniž bych chtěl být nařčen nějakým vykladačem Matrixu z ovlivnění principem kauzality /protože můj zaměstnavatel vydělává na aftermarketu značné částky/, musím nyní zcela vážně prohlásit, že jsem na zakoupení levného produktu z druhovýroby prodělal. Říkám to nerad, protože na druhé straně je mi jasné, že automobilky na prodeji originálních náhradních dílů nestydatě hrabou a druhovýroba je to jediné, co je drží na uzdě. Nedovedu sice odhadnout, kolik stojí jedna hodina mého života, ale pokud bych byl postaven před dilema, zda vydat 160,- Kč nebo se tři hodiny hrabat pod kapotou, beru jasně to první.

Co by asi SchkodoWka na takovou věc řekla? Já nemám problém (byť s výhradami) akceptovat z druhovýroby třeba blatník, protože ten kromě nedostatečné povrchové úpravy a nepřesných rozměrů nemůže mít žádné další chyby a jediným důsledkem jeho montáže je ošklivé auto. Taky nemám problém akceptovat aftermarket výfuk od firmy Vidlák, Svěrák, Autogen & Stodola Automotive, protože kromě toho, že za dva roky prorezne a po ty dva roky bude dělat kravál, nezpůsobí nic dalšího. Ale spojkové lanko coby ovládací prvek?  Realita je však taková, že Schkodofka je povinna zajišťovat na své produkty náhradní díly po dobu deseti let, což v případě Favoritu se skřípěním zubů zatím dělá, a zbytek je vůle Alláhova. Mám problém se s tímto přístupem identifikovat, ale to je asi všechno, co můžu dělat – kromě zakoupení nové Fabie 1.2 HovnoToPojede.

Fako pro mě není regulérním dopravním prostředkem, na který bych byl odkázaný, ale hobby. Je to pro mě narozdíl od no_idea napuchlých poněmčených SchkodoVWek designově nejzajímavější novodobá Škoda ever. Fako si zpravidla s žádným jiným autem nespletete, což se o následné produkci SchkodoVWky prohlásit nedá. I jízdní vlastnosti, zejména chování v zatáčkách, obstojí i viděno dnešní optikou. Jasnou nevýhodou je pouze katastrofální motor 1.3 OHV, který je zdrojem otravného hluku a nevýrazné jízdní dynamiky. O kvalitách favoritu jako platformy svědčí i to, že ho automobilka vydržela prodávat dlouhých 13 let, a to až do roku 2001 pod názvem Felicia. Motor přežil dokonce ještě déle, svou leností a žravostí obšťastňoval majitele vozu Fabia 1.4MPI až do r.2003, kdy ho nahradilo legendární low-cost HTP. Kromě koroze a mechanických závad nyní začne kácet v řadách favoritů ještě další fenomén – mizerné aftermarket náhradní zmrdidíly bez možnosti je nekupovat.

V souvislosti s tím mi snaha EU o omezení monopolu výrobců aut na trhu náhradních dílů připadá jako záměrně prováděná genocida. Cílem EUkratů je dosáhnout toho, aby vám servisy nabízely k opravě vašeho vozu kromě originálních a výrobcem auta schválených náhradních dílů ještě díly neoriginální, a na vás by bylo, jak se rozhodnete. Zatím se to má týkat pouze dílů viditelných zvnějšku, ale i zde jsem na pochybách. Snaží se snad EU vyvolat na silnicích genocidu, když legalizuje možnost montovat na auta, která jsme už několikrát úspěšně přirovnali ke zbraním, díly pochybného původu podléhající neznámému systému verifikace jakosti? (Příklad: Přední nárazník. Přední nárazník aftermarket na Cordobu seženete asi za dva tisíce. Originál pak za tisíců sedm. Kromě ceny je v nich ještě ten rozdíl, že ten aftermarketový bude asi trochu hůře pasovat, bude z materiálu třetí kategorie – z druhořadého je už ten originální – a bude mít jinak dimenzovaná uchycení. Poslední dvě fíčury projeví se v okamžiku, když to někam narvete, protože zkolabuje podstatně dříve a pohltí méně energie. Ve svém důsledku to povede k většímu riziku pro vaše zdraví – a větším škodám pro vaši peněženku – například vystřelí dříve airbag, protože decelerace dosáhne dříve hodnoty limitní díky tomu, že se dříve probouráte na přední nosníky).

Takže přátelé fanouškové favoritů – Gottdämmerung je zase o kus blíž. Výroba originálních dílů totiž může být ukončena již letos, protože poslední Forman byl vyroben v roce 1995.


03.07.2005 D-FENS
 

12345 (3x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
840x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017