Label styling

Featured Image

Tento článek je věnován Lordu Mordovi a jeho webu Tuzing.com.
Připomínám, že to není on, kdo tady dělá z tuningu frašku.

V předminulém týdnu se s votunigovanými speciály roztrhl pytel. Původně jsem myslel, že v Kovošrotu vyhlásili zákaz výkupu vraků. Vzhledem k napjatým poměrům, které nyní vládnou na trhu se starým železem, se tato varianta ukázala nepravděpodobnou. Co by nyní hutě daly za votuněné žiguli.

Příčinou nadměrného výskytu votuningu v ulicích se ukázalo býti počasí. Teplota a vlhkost vzduchu společně s rosným bodem dosáhly takových hodnot, že se samolepky přestaly chovat jako samoodlepky. Ano, ty samolepky, které připevňují lamináty k rezavým plechům. Votuningové závodní speciály mohly vyrazit do ulic nám to všem nandat.

Ještě než se ponořím do tématu samolepek, musím definovat pojem showcar. Šoukár, jak již překlad napovídá, je auto na vokazování. U šoukáru je celkem jedno, jak jezdí, ale musí zajímavě vypadat. Vysoce kvalitní šoukár lze vytvořit aplikací doplňků pochybné kvality na sériové auto rovněž pochybné kvality. Postup, jak vyrobit šoukár, se jmenuje styling. Samolepky jsou v procesu stajlingu, který je pro nás smrtelníky snáze modelovatelný na příkladu pletení biče z hovna, hrajou významnou, ne li přímo klíčovou roli. Génius přes votuning, Lord Mord, v jeho teoriích tuzingu zcela nebo částečně ignoruje přínos samolepek pro stajling správného šoukáru. Například naruby nalepené nálepka NIKE (zezadu čteme jako EKIN) na zadním skle zvyšuje výkon vozu jen o 300 klokanů, což se mi zdá málo. Já se rozhodl tuto díru zaplnit.

Samolepka má hned několik funkcí. Kromě funkce designové má i funkci pevnostní. Samolepka pomůže tam, kde tmel Eprosin, montážní PUR pěna i nýtovací kleště s průchozím trnem selhaly. Čím větší samolepka, tím větší rezaté místo překryje. Zejména vhodné jsou samolepky se šachovnicí, díky velké ploše pokryjou klidně celý blatník u stodvácy. Rychlej pruh zepředu až dozadu funguje jako strukturální pevnostní výztuha a pojistka pro případ, kdyby brutální kroutící moment 96Nm třináctistovkového motoru hodlal přetrhnout felicii vejpůl. Pro dosažení ještě lepších výsledků lze nalepit i několik samolepek přes sebe, případně je proložit novinami namočenými do lepidla na tapety.
 

Trocha pojmů z votunerometrie

Votunerometrie je věda o matematických zákonitostech votuningu. Jakýmsi základním postulátem votunerometrie se stal vztah mezi průměrem koncovky na výfuku a délkou penisu, který formuloval Lord Mord.

Klasická votunerometrie definuje tzv. součinitel polepení šoukáru kravinami: (SPŠK)

Před uvedením filmu Fast and Furious se SPŠK počítal takto:

SPŠK = PP / ( 2 * PK )

přičemž PP byla celková polepená plocha a PK plocha karosérie. Do plochy karosérie se započítávala i podlaha, na kterou lze také lepit samolepky. Plocha karosérie je ve jmenovateli násobena dvěma proto, že samolepku lze nalepit zvenčí i zevnitř, třeba uvnitř dveří. Je zřejmé, že v těch dřevních dobách, kdy ještě nikdo neznal modré LED diody, se SPŠK mohlo nanejvýš blížit jedné.

Moderní votunerometrie však překonala tuto bariéru, protože nově definuje, že :

SPŠK = PS / ( 2 * ( PK – PR – PO ) )

V tomto vztahu je PS míněna celková plocha samolepek. Moderní votunerometrie zavrhla termín polepené plochy, protože jak známo, samolepky lze pro dosažení lepšího efektu lepit přes sebe. Plochu karosérie je nutno redukovat o plochu vyrezlých děr (PR) a plochu částí, které již z auta upadly (PO), protože o ně je plocha k polepení zákonitě menší. Povšimněte si, že PR se také násobí dvěma, protože díry jdou skrz.Takto stanovený votunerometrický ukazatel už nemá žádné hranice a navíc je dynamický v čase, tedy SPŠK = f(t), protože díry v šoukáru progresívně rostou a kusy nadále odpadávají.

 

Z hlediska obsahového existují čtyři skupiny samolepek.

První skupinou samolepek jsou řekněme samolepky automobilové. Jejich obsah tvoří zpravidla logo a název nějaké automobilky. Votuner je umisťuje na šoukár, protože je na jeho značku hrdý. Případně někdy také proto, že už svůj šoukár votunil tak zásadně, že on ani nikdo další, kromě vedoucího vrakoviště v Chýnově, není s to poznat, co bylo výchozí platformou pro votuning. Zejména okatě deklarují výrobce majitelé vozů značky Škoda. Například nějaký zavilý votuner a surfař v jedné osobě provozuje v ČB do červena votuněnou stodvacítku, na které má nápis www.skoda-auto.cz. Vzhledem k tomu, že stodvacítek jezdí po našich silnicích poslední jeden milión, spatřujeme je už jen ojediněle a jejich neotřelé tvary nám již zcela vymizely z paměti. Když vidíme šoukár vyrobený v AZNP, klademe si otázku, co to asi je. Je to Porsche? Jaguar? Batmobil? Utrhla se cirkusákům maringotka? V tu chvíli i nám samolepky přijdou vhod.
 
 

Rychlostní kategorie samolepek

Podobně jako existují rychlostní kategorie pneumatik, existují rychlostní kategorie samolepek. 

A – samolepky přilepené nasliněním – do 10km/h
B – samolepky přilepené žvýkačkou – do 30km/h
C – samolepky přilepené chemoprénem a rychlé pruhy zhotovené z rozvinutých mucholapek – do 50km/h
D – samolepky přilepené vlastní lepící vrstvou – do 100km/h
E – samolepky přilepené vlastní lepící vrstvou a přelakované barvou – do 300km/h

Za odpadnutí samolepky se nepovažuje, když upadne i s kusem šoukáru, na který byla nanesena. 

Pokud zdrsníte povrch laku pod samolepku rozbruskou nebo smirkovým papírem č.40, odtrhne se samolepka při rychlosti ca o 10km/h vyšší.

Jak vidno, na většinu šoukárů bohatě postačují samolepky skupiny D. 

Dále známe audiosamolepky. Audiosamolepka je základem pro venkovské úpravce provozující viliž stajling, protože stará Vomáčková zaručeně neví, co je to Sony Car Audio a padne z toho na prdel. Audiosamolepky nacházíme zpravidla na zadním okně, pokud tedy nezrezl jeho rám a sklo se nepropadlo do kufru. Pomocí audiosamolepky vysílá votuner do světa signál, že mu správa sociálního zabezpečení zasponzorovala nějaké autorádio. Votuneři mívají zpravidla v autech značkové high-end audioprodukty koupené od Deža Dunky, có blbnéš vole to bylo vódřený už fabrikí jak to tam páčili z pálubofky ven. Vlastnictví audiosystému samo o sobě zůstává naším zrakům zpravidla utajeno kvůli jinému druhu samolepky, a to sice fólii na skla, ale votuner je tu od toho, aby pomohl. Instaluje tedy na zadní okno samolepku, že má sony kár audijo. Alternativou audiosamolepky je samolepka mobiltelefonní, zpravidla sony mobajl, čímž nám votuner dává najevo, že umí telefonovat.
 
 

Votuningové rady Kozlíka Šikuly

Když před nanesením podmáznete samolepku vteřinovým lepidlem od Vietnamců, neoprší až do svátku Žofie. 

Když již nanesenou samolepku přelepíte ještě jednou lepící páskou, zvýší se její odolnost proti odmočení o 12,73%.

Když samolepku opatláte silikonovým tmelem, můžete šoukár provozovat i v dešti, za předpokladu, že se neodmočí jiné jeho části dříve. Použijte průhledný tmel.

 

Poslední definovatelnou skupinu tvoří samolepky imagetvorné. Nepředávají žádnou konkrétní informaci, Přináším jejich stručný výčet spolu s překladem do češtiny.

No fear

Nou fír, šmír, klystýr, dřevěný bohatýr, plechovko, spojlerem ke mně a ke kravínu zády! Aplikací nápisu nou fír nám votuner dává najevo, že mu selhal pud sebezáchovy. My to stejně víme, protože rozumný člověk by do takovýho auta nevlez, ale tady to máme bílé na černém. Noufírácký votuneři jsou to naprosto nejhustší votuningové hardcore, ještě tvrdší než největší votuningovej crew, co jezdí ve žlutých fóbiích s nápisem Český Telecom,  a radím si dávat na ně na oboje pozor.

Pole position

Tohle znamená, že vole v družstvu ne bytovým vole jako vole v JZD dělám v rostlinný výrobě jo? Brácha vole je agronom teda todle junijór agrikalčr menečr a já mu dělám takovýho toho jako asistenta, vokopávám na poli řepu a mám teda tudle pozici jasný?

Motorsport tuning

Na nálepku Motorsport tuning mají nárok jen majitelé těch vozidel, jejichž motor žere více než jeden litr oleje Special Mogul a horšího na sto km. Kdo musí dolévat olej jednou denně a častěji bez ohledu na to, zda s autem jezdil, smí si nalepit nápis Motorsport tuning i na zadní okno.

Rebel

Nápis Rebel je rovněž kultovní a úzce klubová záležitost. Byl vytvořen jako památka na nejhustší votuningovou rebelii, která se odehrála předloni u rybníka Štilec. Adolescenti vracející se z tamního tuningového srazu vykoupili do mrtě největší budějovický tuning šop, který se jmenuje InterSpar. V InterSparu mají tedy ještě spoustu jiných věcí, například platformy pro zhotovení výfukových koncovek medvídka Pů, ale především originální, kvalitní a značkové tuningové výrobky. Votunerští rebelové šli právě po hliníkových nástavcích na pedály a boulích na kapotu. Naši předkové měli o obsahu pojmu „rebelie“  jen velmi kalné představy. Rebelie v jejich podání byly pseudozemědělské práce prováděné pomocí vidlí, cepů a kos na představitelích státní správy. Tento druh rebelie je bohužel již za námi. Rebelie moderní doby je reprezentována instalací modrých LED diod na auto, takže se státní správa nemá čeho obávat.

Poslední skupinu tvoří samolepky, o kterých nevím, co znamenají.

Znám jen jednu a její ukázku najdete níže. Je na ní jakási hlava s vyceněnými zuby a prázdnýma očima. Takhle jsem se jednou tvářil na záchodě, když jsem den předtím snědl dvojitou pizzu s papičkami, myslel jsem tehdy, že rodím. Grimasa je přirozená jako chování českých adeptek na miss při dialogu s Janem Čenským a hlavně, samolepka nevyvolává žádné emoce, prostě je jen hnusná. Nevíte někdo, co to znamená? Pokud máte někdo zájem o vzorky k bližší analýze, lze si objednat na www.motosamolepky.cz.

Těším se na vaše vysvětlení.

A teď mě omluvte, musím jít lepit.


16.5.2004 D-FENS
 
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
786x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!