L-turn Budweis style, confirmed

Featured Image

Možná jste to četli. Pokud ne, přečtěte si. U článku L-turn Budweis style jsem se totiž včera skvěle pobavil. Samozřejmě s vědomím toho, že jde o trošku přehnanou generalizaci a nadsázku. Těžko uvěřit tomu, že by v Budvarově neuměli odbočit, že? Přece to tam není samý trotl.

Zhruba s těmito úvahami jsem včera článek dočetl a se stejným přesvědčením do Budějovic dnes vyrazil. Toto mínění mi vydrželo zhruba do půl čtvrté odpoledne, kdy nastal čas místo činu opustit. Doprava byla kupodivu v tuto dobu velmi slabá a jízda po Nádražní ulici probíhala nečekaně plynule a svižně a to až do doby, kdy jsem dojel něco tmavého a neforemného se znakem Hyundai na zádi. S ohledem na míru odpornosti celé té kupy plechu asi Tuscon nebo Santa Fe, nezkoumal jsem to. Podle poznávací značky někdo domácí. Ačkoliv široko daleko nebylo v daném jízdním pruhu a našem směru krom nás dvou jiné vozidlo, Hyundai se sunul rychlostí jen zhruba 35 km/h.

Utvořili jsme tedy podivnou kolonu a majestátním tempem pokračovali směrem k Pražské třídě. Daleko před námi se objevila křižovatka se semafory, na kterých byla červená. To nabízelo možnost, že motivací k podivné jízdě řidiče vozidla Hyundai je snaha vyhnout se nutnosti před křižovatkou brzdit. Kombinace vzdálenosti semaforu a aktuální rychlosti nicméně vzbuzovala podezření, že řidič v sedmé třídě základní školy na hodinách fyziky absentoval a souvislost mezi časem, rychlostí a dráhou mu unikla a nebo, že je jeho motivace jiná. To se vzápětí potvrdilo, když v dálce blikla oranžová a rozsvítila se zelená, protože tempo vozidla přede mnou se nezměnilo a dokonce, jak jsme se tak elegicky blížili ke křižovatce, pomalu dál klesalo až asi na úroveň 20 km/h.

To už mě pomaličku začalo nasírat, protože teď se to naopak začalo jevit tak, že řidič dělá všechno pro to, abychom na křižovatku dojeli přesně ve chvíli, kdy padne další červená. To se chválabohu nestalo, ale začaly se dít jiné věci.

Tady musím říct, že tento konkrétní L-turn na Nádražní ulici byl vybaven nejen semafory, ale i extra pruhem pro odbočení doleva. Tento smělý počin dopravních inženýrů, jak se brzo ukázalo, byl ale zcela zbytečnou investicí do městské dopravní infrastruktury. V Budějovicích se totiž asi opravdu odbočuje jinak než ve zbytku světa.

Když jsme hlemýždím tempem – ale stále ještě na zelenou – projeli křižovatku pruhem pro jízdu rovně, vozidlo Hyundai totiž, přesně jak píše D-FENS, asi osm či deset metrů za semafory – ale stále ještě v křižovatce – zastavilo. To jsem po pravdě ještě v životě nikde nezažil a ani nevěřil, že by se to někde mohlo stát (pominu-li nějakou náhlou technickou indispozici vozidla). Ale jak to vypadá, v Budějovicích se to stát může a stává se to a je to asi součást místního folklóru a nebo důsledek nějaké dosud neodhalené lokální epidemie postihující centrální nervový systém.

Chvíli se nic nedělo a pak Hyundai vyhodil levý blinkr. Tím se konečně ozřejmil úmysl řidiče a také se potvrdilo podezření, že dotyčná osoba je zřejmě schopná v jednu chvíli vykonávat jen jednu činnost a to buď držet volant a řídit a nebo ovládat páčku ukazatelů směru, ale nikoliv vše současně. Chvíli se nic nedělo. Řidič zřejmě ukončoval program „blinkr“ a chystal se zahájit program „jízda“. Bohužel vynechal proceduru „práce s řadící pákou“, protože vůz s sebou najednou mocně škubnul, asi o metr se posunul a zastavil. Vyjdeme-li z D-FENSova článku a zkušeností do něj vtělených, pak evidentně proto, že trotl za volantem měl stále ještě zařazenou čtyřku nebo pětku. Nakonec, po nekonečně denervujících vteřinách vozidlo opět ožilo, minimalistickým tempem odbočilo vlevo a zmizelo v boční ulici děsit zase další účastníky provozu.

Tímto se tedy omlouvám autorovi originálního článku za pochybnosti o objektivitě jeho díla, které ve mně včera klíčily, a všem motorizovaným návštěvníkům Českých Budějovic doporučuji jeho varování brát vážně


13. 08. 2017 Tomlin


Související články:


12345 (151x známkováno, průměr: 1,21 z 5)
13 342x přečteno
Updatováno: 13.8.2017 — 22:29
D-FENS © 2017