Květináče a evropská dotační marnost - zpět na článek

Počet komentářů: 145

  1. Tak už i sem se infiltrovali eurohulibrci, které tento parazitní špinavý kšeft s dotacemi živi. U mě jsou tito lidé na stejné úrovni jako dealeři drog nebo lichváři.

  2. Pravdou je, že Evropské dotace se zčásti rozplizly do podnikatelských zvráceností typu Muzeum čokolády a pestré škály dalších. Z toho pak plyne snaha čerpat dotace (nejlépe čerpadlem) za každou cenu i když je zjevné, že nebudeme mít ani na provoz natož na obnovu dotované investice. To, že si vlastně promrháme vlastní peníze, jen jiným kanálem, to nikdo nechce vidět. Pokud by byl zachován původní záměr, tak by to nebylo tak zlé.

    1. Ovšem tak to nutně musí dopadnout.

      Všichni nasypou peníze na společnou hromadu a z té se pak rozdává.
      Jak poznáte, jestli ty dotace k něčemu jsou?
      No prakticky jediné použitelné srovnání je otázka „Co mi to přineslo?“
      Jenže pak logicky nastupuje „bližší košile nežli kabát“.
      Až na fakt extrémně nepovedené projekty existuje alespoň nějaká skupina lidí, pro kterou ta dotace má přínos.
      Z truhlíku za 80 000 má zisk majitel firmy, která ho vyrobila. Něco na tom trhnou i zaměstnanci, ještě méně místní obchodníci, u kterých ti zaměstnanci utrácejí, a tak dále.

      Samozřejmě ten přínos je naprosto neadekvátní prostředkům, které se na to vynaložily (ovšem tak fungují dotace, náklady na dotace jsou z principu vždy vyšší než to, co se za ně získá).
      Jenže: Ty náklady se rozloží mezi všechny daňové poplatníky, zatímco přínos se koncentruje tam, kde ta dotace skončí.

      Jinak řečeno: Pro každého jednotlivce je mnohem podstatnější, aby ta dotace skončila někde blízko něj, než jestli jde na něco smysluplného.

      Dost se to podobá loterii: Od všech se vyberou peníze, třeba polovina se někde ztratí a druhá polovina se vyplatí na výhrách.
      Logicky úplně nejlepší je se toho vůbec neúčastnit, ale pokud tuhle volbu nemáte, mnohem víc získáte tím, že se pokusíte zařídit aby nějaká výhra připadla Vám, než snahou zmenšit tu část, která se ztratí.

      1. Přesně. Znám několik lidí kteří se z klasického podnikání přeorientovali na hledání příležitostí jak dostat dotace. Veškeré podnikání pouze na oko a přitom legálně.

      2. mnohem víc získáte tím, že se pokusíte zařídit aby nějaká výhra připadla Vám, než snahou zmenšit tu část, která se ztratí

        Toto platí výhradně v případě, kdy nezahrnujete nepeněžní ztráty — např. takovou nevolnost vždy při pohledu do zrcadla.

  3. Souhlasím, že dotace obecně jsou zlo, dotace do soukromého sektoru ještě větší zlo. Nicméně není pravda, že by se za ně pořizovaly jen hovadiny k ničemu a když už tu jsou, dají se i dobře využít.
    Je spousta projektů – zejména „ve veřejném zájmu“, kde si troufám říct že je využití peněz smysluplné.
    Např.: obnova vozového parku dopravního podniku krajského města, rekonstrukce železničních tratí mezi krajskými městy, obnova a rekonstrukce některých historických památek a objektů…
    To jsou věci, které se v tržním prostředí zaplatí jen těžko.
    Jo člověk typu D-FENS, co si vozí všude prdel v autě řekne, že jsou to vyhozené peníze. Ale v ČR je jsou velké skupiny obyvatel (děti, důchodci, studenti), pro které je hromadná doprava nezbytná. A potom těch aut už tu máme na naše malé území až moc…

    1. Ano, pod to se podepíši. Ale vysvětlit tady lidem, že existují i veřejné statky a veřejný zájem, je nad síly diskutéra.
      Ne že bych byl nad veřejnou sférou nadšený, ale je tady, tak se sní musí něco dělat. Na její provoz se nevystačí s egoistickým pragmatickým postojem a mantrou anarchokapitalismu. Na to jsou nutné i vize a určitá velkorysost.

    2. Spazik: to, co píšete je hloupost. Na to nepotřebujete dotace z EU, na to stačí náš rozpočet. Naopak abyste ty autobusy zaplatil, spousta peněz zmizí u přerozdělovačů, takže jsou skrze dotace výrazně dražší než bez nich. Dtto kanalizace.

      1. Když se má postavit za 100 mega, tak pokud jsou ve hře eurodotace, je to za 200.

      2. Myšlenka dotací z EU je, že se transferuje část peněz z bohatších zemí/oblastí do těch méně rozvinutých. Typicky z Německa třeba k nám.
        To že jsou nějaké projekty špatné, diskutabilní a někde se něco předraží nerozporuju.

        Otázka jak tyhle řešit bez dotací. Třeba v USA hraje asi větší roli soukromá filantropie nebo charita. Otázka je, který systém je lepší..
        A když se podíváte jak funguje třeba předražené a méně dostupné zdravotnictví např. v USA, jsem docela rád za to naše, byť se někde nějaké ty milionky nakradou…

        1. Spazik: to je tak možná deklarovaná myšlenka. Reálná myšlenka je, že si kupa lidí nahrabe na tom přerozdělení a současně se utuží režim, protože kdyby kanalizaci zaplatil stát, nestál by v obci transparent o tom, jak sojuz pomohl. Je to než nástroj moci.

          Když se na ty dotace podíváte celkově, tak to cca vychází tak, že na smysluplné věci dostaneme míň, než kolik bruseli odvedeme. Tedy sem nic navíc neproudí, jen se po cestě okradou třeba Němci. Kdyby se využívaly jen místní peníze jen na smysluplné projekty, pak bychom na tom byli lépe než s bruselí (protože by nebylo z čeho platit projekty nesmyslné).

        2. To co tu píšeš či co tu předvádí soudruh kapr ukazuje naprosté nepochopení toho jak celá věc funguje.
          Za prvé, nejedná se o žádné transfery, jde o spoluúčast EU na INVESTIČNÍCH a rozvojových projektech ČR dle pravidel EU. A za druhé, nejedná se o dotaci ve smyslu jak ji chápe český jazyk, ale jde o obyčejnou půjčku, jen se zrovna nacházíme ve fázi čerpání, ale již brzy nás čeká fáze splácení. Tedy všechny ty rozkradené a prožrané „dotace z EU“ do koruny zaplatí na konci ČR tedy my všichni. Připomínáš mi jednu známou, která blahořečí EU, že u ní ve vsi je z peněz EU placen jakýsi dětský kroužek 20tis/rok a když jí povím, že to bylo za cenu několika set miliard spláchnutých do záchodu tak na mě kouká a vůbec nechápe o čem je řeč, protože žije v tom, že nám EU dává peníze jen tak a nic nebude chtít zpátky.
          „Dotace EU“ jsou jako sám život. Někdo si vezme spotřebák, který prochlastá, prokouří, koupí si velkou telku a jede na dovolenou a pak přichází většinou exekutor a někdo si vezme hypo či úvěrem financuje rozvoj svého podniku. Princip je stejný, ale výsledky naprosto rozdílné. Zatím skutečně investované peníze ponesou výnos, prožrané peníze se protočí pouze jednou, a to ve chvíli jejich spotřeby.
          A jak tu bylo zmíněno to, co dává smysl a bylo spolufinancováno z EU, by ČR zvládla sama a celá řada věcí zmiňovaných v diskuzi ani z peněz EU být proplácena nemůže.
          Tak to dopadá, když má někdo slušně řečeno mlhavé představy jak funguje ekonomika a financování EU a pak tu blábolí o veřejných statcích a žije v tom, že zdravotnictví nám platí EU.

          1. starter25: Dotace EU jsou dotace v pravém slova smyslu, nejsou to půjčky nebudeme je vracet. Do rozpočtu EU platíme tak jako tak, s dotacemi ale i v případě že dotace nevyčerpáme, platby do rozpočtu nijak nesouvisejí s dotacemi. Jedná se o výpalné pro nové slabé státy EU, za účelem aby se snížila migrace osob z nových států EU do starých.

            Dotace EU jsou zlo dvojnásobné, jednak jsou to dotace a dále jejich výše je třeba 40 %, tedy dalších 60 % je nutno doplatit z rozpočtu ČR, tedy reálně se v EU rozhoduje ne jenom o dotacích, ale i o tom doplatku z ČR. V praxi se stavějí p*čoviny jako květináče na Praze 5 a nestaví se mnohem potřebnější věci, protože květináče jsou z hlediska ČR za 60 %, smysluplná stavba z hlediska ČR za 100 %.

              1. ocs: Přesně na silnici/kanalizaci/čističku/školu se čeká desetiletí, ale na rozhlednu peníze jsou hned …

              2. Co to maju s tymi rozhladnami? Toto je v oblasti odkial pochadzam: https://tokajregion.sk/body-zaujmu/vyhliadkova-veza/
                Inak totalne nahovno, len o par kilometrov dalej je rozhladna na kopci Magas Hegy na d Satoraljaujhelyom v Madarsku z ktoreho je vyhlad velmi pekny.

                1. Wildcat: Dostaneš na to dotaci, tedy zaplatíš nějakých 40 % a musíš to postavit na katastru obce. Proto se takhle dají najít rozhledny na naprosto nelogickém místě.

            1. jak: Nic vracet nebudeme, ale platit do rozpočtu EU budeme. No tak nazývat to můžeš jak chceš, to je ostatně i účelem, ale na principu to z pohledu ČR nic nemění. Každý svéprávný hospodář spočítá výnosy a náklady, příjmy a výdaje, odečte, výsledek dvakrát podtrhne a má jasno. Jen úředníci a zblbé ovce tu budou hrát tu hru se slovy. Jen je to horší v tom, že platíš, i když nečerpáš nebo nedočerpáš jistinu. To je horší než půjčka. To chceš.

              1. starter25: Ještě jednou, pomalu a klidně, třeba to pochopíš: Do rozpočtu EU budeme platit tak jako tak, naprosto stejnou částku a to zcela nezávisle na tom zda nevyčerpáme z dotací ani EURo, nebo zda vyčerpáme miliardy EURo. Půjčka by to byla tehdy, kdyby platby do EU nějak korelovaly s výší zapůjčené částky, jenže to se nestalo.

    3. „Např.: obnova vozového parku dopravního podniku krajského města, rekonstrukce železničních tratí mezi krajskými městy, obnova a rekonstrukce některých historických památek a objektů…
      To jsou věci, které se v tržním prostředí zaplatí jen těžko.“

      Pak je docela zajímavé, že tam, kde tohle podléhá (či podléhalo) tržnímu prostředí, se na to peníze našly.

      Existují soukromí dopravci, soukromé železnice, i soukromí majitelé domů.

      1. velka vetsina problemu je volnym trhem nejlepe resitelna ale to neznamena ze ma smysl zakryvat si oci pred fenomenem https://en.wikipedia.org/wiki/Market_failure

        1. Nicméně pokud se bavíme konkrétně o tom výše zmíněném, tam problém s trhem nějak nevidím.

          Speciálně třeba ta údržba nemovitostí (včetně těch historických); Není to tak dávno, kdy to měl na starosti stát a výsledky byly tristní.

          U té dopravy se taky leckdy zjistí, že po liberalizaci je levnější a kvalitnější.
          Protože s dotacemi nepotřebujete být kvalitní a efektivní, často dokonce právě naopak: Čím méně efektivní jste a tím pádem větší ztrátu vykážete, tím větší požadavky na dotace dokážete obhájit.

  4. Údajně dostaneme 45 mld navíc. Všichni ale odjakživa zapomínají na jednu věc. Plátce do rozpočtu je stát, příjemce dotace je ale často soukromá firma. Stát na projekty navíc musí peníze často přidávat.

    1. trx2010: 45 mld. Kč, tedy 2,9 % státního rozpočtu nebo 0,9 % HDP dostáváme dočasně. Dotace skončí za 5 max. 10 let. Od té doby budeme pouze platit a to do konce světů.

      1. jak – je to malo, ja jsem si kdysi naivne predstavoval ze ty dotace jako primarni ucel jejich prijeti mela byt solidarita bohatych statu EU s chudsimi jako nastroj priblizovani zivotni urovne obcanu v jednotlivych clensky zemich eu … moje prani se nenaplnilo

      2. @jak
        čistě v rámci pohádkového návrhového stavu budeme platit jen do doby než se všichni litevci, rumuni a bulhaři budou mít tak hezky jako němci a holanďani. Pak to začne fungovat jako normální daně. Všem se vezme a někdo to (už kdekoli po evropě) dostane.

        Bude to pak stejná úvaha jako, že se třeba olympiáda zemi nebo městu vyplatí. MY (daňoví poplatníci) vydáme peníze a MY (stavební firmy, sportovní kluby, hoteliéři, taxikáři atd.) to pak dostaneme zpátky.

      3. O tom ale můj příspěvek úplně nebyl. Já tvrdím že je to jako bys dal z výplaty měsíčně 20tis pryč, někdo ti vrátil 10 a 30 vyplatil Tondovi z Brna. Taky bys asi nejásal že seš 20 v plusu.

  5. „…dal například postavit pivovod z Bráníka až do Brna (což by byl také skvělý dotační projekt).“ Toto tvrzení je velice pobuřující. Na Moravě se obejdeme bez hnusného pražského Bráníku – to rozhodně. Je velice scestné uvádět jako příklad skvělého dotačního projektu.I ten největší z..d by to neuvítal.

    1. Přesně tak, na Moravě Bráníku netřeba, když je tam Starobrno. ;-)

      1. Toto je jedna z veci ktore v zivote nepochopim. Cesi su hrdi na svoje pivo (OK, povedzme svetly leziak), vsetci hovoria ze ako sa v nom vyznaju a predsa pivovary variace totalne patoky veselo funguju. Nemali uz davno skrachovat a uvolnit miesto tym co varia pitny produkt?

        1. Já osobně netvrdím, že pivu nějak zvlášť rozumím (spíš tu jen tak trollím), ale to, co někdo označí za totální patoky:
          1) může někomu jinému chutnat,
          2) někdo se z toho neposere nebo mu nevadí, že se posere,
          3) může to být levné a to se pak dá koupit dvakrát víc lahváčů.

          1. Když si někdo koupí v akci párky od Bureše, coby k tomu nepřihodil i nějaké to levné pivo?

      2. No… jako ‚temer‘ rodilej statlar, kterej na Mendlaku utrpel zakladni ustavni vzdelani a cuchal mistni pivec mnoho let, se musim piva zastat.

        Takova sracka, jaka je ze Starobrna pote, co ho koupil Heineken, je uplne v jine kategorii, nez cokoli jineho, vcetne Branika. Starobrno je uz par let sladke jak hovno z nutrie a nehodi se to ani na podlevani pri peceni masa.

  6. nuž, zločin menom ŠTÁT… ale kým bude človekozver stále v tomto tupom stádovito-zvieracom štádiu, nič iné si ani nezaslúži

    lebe tie človekozverské „spoločnosti“ fungujú rovnako džungľovito už po tisícročia: politicko-oligarchickí predátori sa živia stádom mentálnych bylinožravcov zblbnutých kastou hlavológov (len staré prehnité katolibanizmy boli nahradené ešte zhovadilejším socanským náboženstvom, hlavne v jeho neomarxistickej a bruselokotickej podobe)

    a nech vás nemýli že tá zver (ktorá nemá absolútne NIČ spoločné s civilizáciou, len sa do nej vyskytla) dostáva zadarmo a bez kontroly všetky tie idey, vedu, vynálezy a technológie od Memetickej supercivilizácie Inteligencie (maličké promile jedincov), čo proste príliš veľká sila na tie hlboko zvieracie partie človekozverského mozgu ktoré bohužiaľ riadia jeho „hodnotové centrá“ (vskutku podivné evolučné štádium – masívny upgrade CPU/MEM na podklade beznádejne zastaraných vývojovo starších častí… ako by ozaj jedinou jeho úlohou bolo vytvoriť svojho nástupcu, prvého ne-bio, a potom už je to jedno, tá zver sa pod váhou tých technológií už nejak samozničí, veď už jadrové bomby boli riadne cez)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017