Kverulantův seznam pump 2016 - zpět na článek

Počet komentářů: 192

  1. Jenom me prastilo do oci – ta cisla o teplotach jsou tam spravne, nechybi tam trebas nula? Dost dobre si neumim predstavit, jak by nafta zacala pri 40 stupnich celsia horet :-) Nejedna se o preklep?

      1. Priznam se, ze teto tematice vubec nerozumim a nikdy jsem se o to nezajimal, proto me to z laickeho hlediska prislo divne… Ale uz to chapu z toho odkazu, s tema parama, dekuji…

        1. „Priznam se, ze teto tematice vubec nerozumim a nikdy jsem se o to nezajimal……..Ale uz to chapu z toho odkazu
          A tak se stal Lojza moudrym muzem….. :-) diky jednomu slaboduchemu prispevku ve Wikipedii (ktery nevysvetlil vubec nic)
          :-)))))

          1. Co to meles, vorechu?
            Prispevek vysvetlil to, ze se jedna o mereni vzniku nejakych par, nikoliv toho, kdy ta latka zacne horet, coz jsem se mylne laicky domnival. Se omlouvam, ze nevim vsechno a ze jsem to nevedel, no…

            1. to nevadi…ze hovno vis, ale tvuj ignorantsky naladeny prispevek je hned prvni.. to prasti do oci, jak pises.
              Pa.

              1. Tak promin, ze jsem se zeptal, kdyz jsem neco nevedel. Fakt promin, mam to ve zvyku, ze kdyz necemu nerozumim, tak se zeptam nekoho, kdo by tomu mohl rozumnet lepe… Promin…a nebo ne, nepromijej, jdi radsi rovnou do prdele, to bude lepsi.

  2. Koupit si v ČŘ turbochrocht je dnes čirý masochizmus, kterému se kupodivu vĕnuje čím dál víc lidí. Zvlášť když už hodně z nich zjistilo že po natankování u libovolné benzínky na západ od našich hranic se stane zázrak a ten jejich dýchavičný krám je najednou živější, s pravidelným chodem a táhne nejen „ocpoda“. Jako by jim někdo vyměnil motor.

    Podle mě se tu masivně pančuje palivo v takovém rozsahu, že kdyby to takhle dělali ti co vylepšovali kořalku metanolem, tak je třetina republiky o slepecké holi a všichni notorici pod drnem.
    A kontroly ČOI jsou jen takový placebo efekt mající vzbudit zdání, že tento rozkradený stát ještě aspoň v něčem funguje.

    Docela by mě zajímalo, jak je to s citlivostí na horší palivo u moderních turbobenzínů s přímým vstřikováním oproti atmosférickým nebo dieselům.

    1. Ono…pokud člověk chce, tak lze u nás tankovat západnì palivo. Spíš je to o tom, že u moderního motoru má smysl z dlouhodobého hlediska tankovat prémiová paliva. Na to dost lidí sere. Stejně jako na oleje.

      1. Ve vší úctě k Vám jděte s prémiovým palivem někam ano prosím. Pokud platím motorovou naftu nebo automobilový benzín ve víře a shodě s normou, tak prosím prodejce o dodržování. Abych si kupoval prémiový cokoli mi evokuje dexempo osel. Ono stejně všechny úvahy dobra vždy narazí na to, že lid je trotl nevědomý a tak nějak tím pádem krátkozraký a chamtivý. Zkrátka špatná výchova.

        1. jo jasně až na to že podle oné velké předešlé aféry dopadl SHELL s PREMIOVÝM palivem NEJHŮŘ ze všech. Neboli ten kdo chtěl svůj motor dlouhodobě o něj pečovat a tankoval o 5Kč dražší paliva byl za DEBILA, protože tam tankoval větší sračky než kdyby to bral v místním JZD.

          1. Mohu poprosit o odkaz?

            1. De asi o test ve Světě motorů 22/2014.

              Benzín Shell Fuel Save N95 byl předposlední před Tank ONO, ale jestli koukám dobře, normy splnil. I Tank ONO normy splnil.

              Měl bych to tu mít někde ukradený celý, v PDFku, když mi hodíte mail na:

              D-1yp1i8eusvijjxl@maildrop.cc

              , tak to dohledám a pošlu ;)

              1. …někdo to koukám ukrad za mě, tohle je celej ročník 2014, ty zajímavý z toho sou 22-2014 (test N95) a 33-2014 (N98), takže psát maily nakonec není nutný :)

                https://uloz.to/!e9hwBJ87N/svet-motoru-2014-zip

                1. nenenene byl to ten první seznam který dostali tak že porovnali dvě tabulky proti sobě. Nějak to byl tak že vzali všechny zkontrolované benzínky a pak někde dostali seznam těch co nedostali pokutu, logicky z toho vyšli benzínky které pokutu dostali, potom pod tlakem mediií i TV h@vna nakonec zveřejnili všechno a několik Shellek bylo totálně v hajzlu s nějvětšíma odchylkama a aditivama zhoršujícími jak pěnovost tak korozi motoru.

              2. Fuel Save N95 je normální obyčejná 95. Aditivovaný (prémiový) benzín od Shellu je tohle – http://www.shell.cz/products-services/on-the-road/fuels/shell-vpower-nitro-plus.html

                1. …želví powa nitro plus vyšlo v SM jen jako „lehce nadstandardní“. Stejně dopadnul i obyčejnej N95 od OMV. Takže premiovka vodšelu není zrovna zázrak :-\

                  1. V zásadě maziva a paliva od Shell nejsou nic extra. Na čerpacích stanicích jsou dobré jejich doplňkové služby, ale paliva a maziva mají kvalitu spíše standardní.

        2. Ono je to prostě jako s jídlem. Můžeš si dát levné párky bez masa, které taky normy splňují nebo si koupit něco lepší.

          1. Jsem staršího data vydání a proto si ze svého mládí nepamatuji samo nafukovací párky. Proto podléhám přirozenému porovnání s tím, co mi chutnalo a s čím jsem byl tak nějak spokojen. Je fakt, že párky z plechovky byla mňamka. Snad i chápu všechny ty snahy „přizpůsobení“ se trhu, ale nemohu s nimi souhlasit. Nakonec opět končím zjištěním, tvrzením, že důvodem „zkazit co se dá“ ve jménu zisku je krátkozraká hloupost. Ale lid nemyslí v souvislostech. Ideál by byl vychovat následnou generaci tak, aby odmítala se na tom podílet a že poctivé dílo je jen jedno. „I ty naivko…“ :-). Krom toho zmrvit normu (poctivé dílo) dnešní společností je tak snadné. Je to jen o lidech. Jako všechno. Ale fakt to už se*e.

            1. Pokud dneska budes kupovat parky, které budou v prepoctu adekvatne podobne drahe, jako ty z dob minulych, budou i dnes velmi pravdepodobne chutne a dobre.
              Jde o to, ze pokud si dneska koupis parek za 80-100kc za kilo, tak je to vyrazne levnejsi, nez za kolik sis koupil parek drive, pokud zapocitame „hodnotu penez“ drive a nyni.
              Ono se na to hodne zapomina…
              A jinak – pokud clovek je ochotny dat za parek trebas 180-200 korun za kilo, tak u dobreho reznika koupi vynikajici parky – alespon u nas si fakt pochutnam.
              A pokud je clovek ochotny dat napriklad okolo 400kc za kilo, tak dokaze koupit tak dobre uzeniny (napriklad klobasy), ze se takove drive ani nevyrabely. Tuhle jsem koupil prave nejake takove klobasy, dam je varit do vody a z tech klobas do te vody nevytekla v podstate temer zadna mastnota – ale doslova. A kdyz to clovek jedl, tak se mu rozpadaly na jazyku. To myslim tehdy nebylo..

              1. Parek za 100 Kc/kg neni levnejsi, nez drive. Je to UPLNE JINY parek. Na to se predevsim zapomina. Podobne, jako kecy, ze „Tatranka za totace byla drazsi, protoze lidi brali mene penez v prepoctu na cenu Tatranky“. Ne, to neni uplna pravda. Za totace ta Tatranka mela vetsi gramaz a v kremu byly opravdove orisky.

                Pravda je, ze kdyby dnes se mely vyrabet potraviny podle socialistickych norem, tak by byly za vyrazne vyssi penize. Pak je otazkou, jak moc levnejsi v prepoctu na soucasne mzdy by pak byly. Je mozne, ze jeste stale o neco ano, ale jisty si nejsem.

                Podstatny fakt je, ze sracky vytlacuji kvalitni potraviny, protoze u nas (a to zduraznuji – v Cesku!) se temer nevyplati vyrabet kvalitni potraviny, protoze kupni sila a chut je kupovat je tady velmi mala.

                Muj soused na vesnici byl reznik a uzenar, za totace prodaval v krame i svoje zbozi,samozrejme nacerno,ale to delal kdekdo.A mel to vytecne.Samozrejme,ze skala potravin byla uzsi,to je bez debat.Ale zase clovek nemel tolik strach,jestli z toho bude mit jen alergie,nebo rovnou rakovinu.

                Tohle nema mnoho spolecneho se socialismem,protoze v Nemecku socialismus nemeli a pritom tam nemeli takove sracky,jako mame my ted tady.Staci se jen podivat treba na firmu Tulip,co dodava do Nemecka a co k nam.Srovnatelne obaly, nesrovnatelny obsah.

                Jsme proste popelnice Evropy,protoze ji byt chceme.

                1. Souhlas s posledni vetou – ostatne ona zduvodnuje vse drive recene.
                  Nejsem s tebou (mozne vyjimecne:-)) absolutne ve sporu. Parky jsou jine – protoze lide chteji LEVNE, LEVNE, LEVNE…parky, salamy, rohliky, maso, vsechno. A trh jim to samozrejme doda. Absolutne to neni tak, ze se vyrobci spikli a vyrabeji sracky, protoze chteji vyrabet sracky. Vyrobci je totiz ZCELA jedno, co vyrobi – on vyrobi to, co po nem obchodnik chce.
                  Uzasne je to videt zrovna na prikladu tech klobas za 40korun 10 deka, o kterych jsem psal. Byly to jedny z nejlepsich klobas, co jsem kdy jedl (toho typu, samozrejme, tedy klasicka meka klobasa, nikoliv cabajka). A kdo ji vyrobil? Vyrobil ji TEN SAMEJ reznik, od ktereho si pak u nas v COOPu koupim vysocinu, co se neda jist. A nebo klobasu za 10 korun 10 deka. Ten reznik samozrejme UMI vyrobit kvalitu – ale COOP od nej nechce kvalitu, chce levnej parek. Inu, tak vyrobi levnej parek.
                  Kupoval jsem si nedavno od nejakeho vyrobce, co dela podle starejch norem, gothaj. Stal tusim 18kc 10 deka. Coz mi prijde jako docela fajn cena na to, ze to je fakt z masa. Ale drtiva vetsina lisi pujde a koupi si ten gothaj za 6 korun 10 deka.
                  No, lidi to chtej.
                  To ale nedokazuje,ze „dneska je to nahovno, driv to bylo lepsi“. Dneska je totiz VYBER. Muzu jit a koupit si neco, co bude stejne dobre jako tehdy, ne-li lepsi, no zaplatim adekvatni cenu. A nebo jdu a koupim si neco levneho, no v adekvatni kvalite.
                  Absolutne, ale opravdu absolutne nechapu lidi (zvlaste z vetsich mest), co nadavaji, ze musi kupovat sracky a nic neni kvalitni. Nemusi, mohou si jit koupit kvalitu. A dokonce i v tech supermarketech ta kvalita casto je. V takovem Tescu clovek koupi kvalitni potraviny – samozrejme jich neni takovy vyber, jako tech sracek, ale koupi je. Budou nasobne drazsi, nez to, co se prodava bezne, samozrejme.
                  Neni mozne chtit super kvalitu a zaroven cenu jak za sracku. To nejde, ale lide si to nejak ne a ne uvedomit :-))

                  1. Poslední 2 věty jsou blbost. Na západě (a zřejmě i jinde) se dá koupit poměrně kvalitní jídlo a vesměs zboží za cenu nižší než ty sračky u nás. Mají tam vyšší náklady skoro na vše, od nemovitostí po pracovní sílu a stejně to jde. Třeba Sysopem zmíněný Tulip, u nás sračka, v Německu celkem ok. No a kde je levnější? No ano, samozřejmě v Německu.

                    1. Dá se s tím souhlasit, jen si vždy lámu v Chomutově hlavu s tím proč jsou obchoďáky narvaný po střechu Němci z pohraničí.

                    2. Protoze to je uplne stejny povl,jaky mame tady. Jen si troufam spekulovat, ze jich je mene v pomeru se zbytkem naroda, nez je to u nas.

                      At uz jsem v Jiznich Cechach, nebo v tech Zapadnich, tam i tam potkavam Rakusaky, nebo Nemce v Kauflandu. Ale kdyz si je poslechnu, tak se kolikrat divim, ze misto slamy maji v botach ponozky.

                    3. Je zajimave,ze nejvetsi humus u nas prodavaji prave zapadni retezce,ktere by si totez doma nedovolily. Jednoznacne plati jejich argument, ze „kvalita potravin odpovida lokalnim pozadavkum spotrebitelu“. Co by Nemec nezral, to Cech sezere. Tak proc mu to nedodat?

                      Ja osobne nekupuju sracky, nebo si to aspon myslim. Ale kdyz jsem ted o Svatcich supermarketu minuly mesic videl, cim vsim jsou lide schopni narvat nakupni kose v Cesku, pak se tem retezcum ani tak moc nedivim. Navenek rikame, ze nejsme „narod druhe kategorie“, ale jen se otevre Kaufland, uz je vsechno jinak.

                      Podle mne je problem v tom, ze lidi jsou tupi a s jakoukoli svobodou neumeji pracovat. Za minuleho totace to dostali nalajnovany, zrali vyrazne zdravejsi zradlo a breceli. Ted si muzou vybrat, tak si vybiraji sracky a breci stejne. Kazdy chce co nejvetsi prijem, ale ve finale stoji frontu na poloplesnive syry v akci.

                    4. Ja poloplesnive i celoplesnive francouzske syry v Makru a Kauflandu cilene vyhledavam v levnych koutcich.
                      Naopak zasadne nekupuji zcela cerstvy Eidam za 8.90,-
                      Neco s dirama za dvacku uz jo.
                      Dale nekupuju dzusy za 12 Kc, coly za 5Kc, pivo za 6, vino litr za 40, parky za 59 Kc.
                      Tlacenku, klobasky, uzene mi neni lino vyrobit vlastni, obcas i z tchanova prasete co mu koupim.
                      Tak jako mi neni lino maso upect a nakrajet.
                      Dokonce i pomazanku zvanou bulharska vyrabim z hoveziho vytazeneho z polevky.

                    5. „Za minuleho totace to dostali nalajnovany, zrali vyrazne zdravejsi zradlo a breceli“

                      Nebreceli, byli radi, kdyz neco bylo :-) A kvalita potravin byla mozna dana i tim, ze nebyla technologie jako to delat jinak. Nastavovalo se moukou misto Ecek, ale nevim jak moc vyrobci lezelo na srdci zdravi lidu.
                      V 18tem stoleti meli zase vsichni bud masivni stul nebo zadnej stul, dneska mame lepene piliny pro ty co nechteji moc platit a zdrclou vodu s praseci kuzi pro lidi co chteji levnej salam.

                    6. Re: Ada
                      9.1.2017 v 18:29

                      Soused reznik mel za totace prakticky vsechno, jen treba veprova jatra byly podpultovka. Jenze kdyz dneska chci dobrou uzeninu, tak je to taky „podpultovka“, protoze se zavazi k soukromnikovi jen v utery. V megagigahypersuper koupim tak akorat Buresovy strevni ucpavky.

                      Ano, technologie pro narvani a udrzeni vody v uzeninach v 80. letech u nas nebyla. Otazka je, co by bylo, kdyby byla. Nemam srovnani. Kdyz jsem uzeniny kupoval v Cine, tak jsem si mohl vybrat od sracek az po kvalitni. Jine srovnani nemam. Na Kube jsem nebyl a Venezuela byl vicemene snedeny kram.

                    7. ad: kdyz dneska chci dobrou uzeninu, tak je to taky “podpultovka”

                      +1! Velice trefný!

                    8. Trefný to nejni vůbec, protože špičkové masné věci se normálně dělají, zas tak moc nestojí, jen je holt nemají v marketu. Stojím skoro každou sobotu vedle malých řeznictví se suprovými jelity, klobásymi, jitrnicemi, tlačenkami, salámy, klobásami. Ano, stojí to dvakrát tolik než Agroser … ale je to velmi, velmi, dobré … a stačíá ti toho půlka (abys byl spokojený), takže to je za stejnou cenu … a víš, že jíš čistou věc.
                      (mimochodem – kvalita uzenin zas tak moc o životní úrovni nevypovídá, já to třeba nejím skoro vůbec, jde o zcela nepotřebnou část jídelníčku, stejně jako sušenky nebo čokoláda).

                    9. ad: … a víš, že jíš čistou věc.

                      Čistá věc? Tak taková už dnes neexistuje, není, zmizela, čárymáry fuč. Přežila leda tak jako mýtus a iluze. Probuďte se!, žijeme v Době jedové.:-)

                      https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjjn5ib47XRAhVCOFAKHZT7BrEQFghuMAU&url=http%3A%2F%2Fknihy.8u.cz%2Fupload%2Fdoba-jedova.pdf&usg=AFQjCNGMakhZjM7XxgT5dadP0PCHuQRRYQ&sig2=HKLw5m58G7hCpXE1xLrd1g

                    10. Re: h72
                      9.1.2017 v 20:07

                      Ono asi zalezi, jake ma kdo moznosti nakupu. Ve velkych mestech je sance si vybrat a postupnym hledanim najit i solidni dodavatele, protoze tem se vyplati prodat i par set nejakych vyrobku a pravdepodobnost tohoto je pro ne ve vetsich mestech vyssi.

                      Ale v malych prdelich uz to tak neni. Kupodivu ale, kdyz vyrazim jen tady za caru do Rakous a nebo kdyz jsem na Sumave a sjedu do Nemec, tak tam i v male prdeli koupim chutne jidlo. V prepoctu na jejich prumerny plat to neni zase az takova raketa a celkem by mne nepreqapilo, kdybych zjistil, ze cena jejich potravin vuci jejich platu je srovnatelna s cenami nasich potravin vuci nasich platu za minule totality (a to, podotykam, ze pred rozpadem byly prodejny ESO a podobne,kde to vypadalo skoro jako tehdy v onom Rakousku).

                      Moje zena napriklad je hypoglykemik, takze cokolada je pro ni vice, nez chleba. Do toho je velmi mlsna, takze nejakou sragoru nevezme do pusy. A je cim dal tim mene (temer uz nic) z ceskych cokoladovych vyrobku, ktere jeste ji chutnaji. A neni to tim, ze se ji to prezralo. Proste mi tvrdi, ze to hure a hure chutna. Milku ji bezne a spise si kupuje original belgicke, nebo svycarske cokolady, pokud nejede ven a tam rovnou nevybira z neceho lepsiho (pripadne specialky u nas, Brno, Praha, apod.). Ona tam ten rozdil citi, ja ne.

                      Myslel jsem si, ze ze mne dela vola, ale opravdu receptury se meni a dala si s tim tu praci, ze mi ukazala zmenu slozeni kremu v Tatrankach, vyrobcich Orionu, atd.

                      Takze pokud nekdo zije v male prdeli, jako treba ja na chalupe, tak pokud nema moznost si vyjet za caru, nebo aspon do Plzne, tak nakupuje v mistnim COOPu a tam je to horsi a horsi. COOP se sice snazi a obcas vypoti i nejakou tu regionalni potravinu, ale neni to vyrobce, je to prodejce. Cili u nej nekoupim dvakrat drazsi uzeninu, protoze lidi na to nemaji a nez znovu prijde Sysop, tak uz by to oschlo. Cili tady mas sragory z ANOfertu a jinak si holt zajed nekam do mesta. Pritom dole ve strediskove vsi jeste za minuleho totace bylo reznictvi, ovoce&zelenina a cukrarna. Zatim je tam aspon hopsoda, uvidime v lete.

                    11. Re: h72

                      konečně někdo, kdo je na tom stejně jako já a uzeniny prakticky nejí. Už jsem myslela, že nikdo takový neexistuje!

                      na druhou stranu je zábavné sledovat jedlíky uzenin, jak se ohromují tím, kdo jí lepší párky, jako kdyby párek měl být něco extra. :-)

                    12. Bolsevik musel resit dusledky planovaneho hospodarstvi a hospodarske izolace od vetsiny sveta, takze vymyslel treba pomazankove maslo, aby se z mala masla nazralo co nejvic lidi. Verim, ze by ojebali jidlo cimkoli dostupnym, pokud by to bylo jedle. Stejne jako dnes, kdy je cilem nizka cena, ale vede to ke stejnym kompromisum.

                    13. Re:Ada
                      9.1.2017 v 22:28

                      Hm. Ja teda nepamatuju,ze by na pulte bylo Pomazankove maslo misto masla? Mozna v 50. letech? Fakt mne to preqapuje, protoze ja pamatuju, ze bylo oboji a ja osobne mam pomazankove maslo rad,je to uplne jiny vyrobek,samozrejme.Co za minuleho totace nebylo, tak to byl margarin na chleba. Bolsani ho nedelali zrejme proto, ze byl symbolem valky. V roce ’90 se s tim pak roztrhl pytel, taky jsem to zral (quli lepsi roztiratelnosti), ted jsem uz mnoho let zase u masla. Pomazankove maslo kupujeme porad, chutna to cele rodine.

                    14. Od poloviny sedmdesátých let bylo na trhu „rostlinné máslo JUNO“.
                      Mělo malý odbyt přesně z důvodu, který uvádíte: ještě žili lidé, kteří zažili Druhou světovou válku a těm onen výrobek příliš připomínal Kunerol, v případě babiček a matek, ovlivňujících stravování celých rodin, to mělo ocela váhu.

                    15. Takoveho pamatovaka uz nemam, ale DUVODEM k vyrobe pomazankoveho masla bylo usetrit nejdrazsi slozku. Ze stejneho duvodu se za valky delal ten margarin a dnes parky z vody a kuze. Cili mam za to, ze kdyby byla technologie, sidil by bolsevik uplne stejne jako dnesni retezce. Tedy ze kvalitnejsi potraviny byla castecne znouzecnost.

                    16. Nebylo.
                      Mléčného tuku byl nadbytek – podle pamětníků se u nás v přepočtu na osobu prodávalo nejvíc odtučněného mléka v Evopě.
                      Zároveň nastupovaly nové technologie výroby – první vlaštovkou byl tuším Termix.

                    17. Re: ygorek
                      10.1.2017 v 7:55

                      Tak. Mlika byla plna prdel. Deda pote,co mu sebrali grunt,delal v JZD a doma mel dve kravy,ze kterych odvadel.Casto se stavalo,ze mlikar proste mliko nevzal,protoze ho bylo hodne a nechtelo se mu za dedou do hor skrabat v zime s autem.

                      Jeste dodnes vidim ty tmavomodre plastove vysoke bedny, ve kterych se povalovaly bile pytliky s modrym nebo cervenym potiskem, u dna i par roztrzenych a neresilo se to. Mlecnych vyrobku byl vagon, jako dite jsme fasovali ve skole uterya ctvrtek sklenicku plnotucnyho a ve stredu byla Alma.

                      Nevim, kdy to pomatlankove vymysleli, ale tvrdim, ze pokud to bylo v 60. letech a pozdeji, pak duvodem nebyl nedostatek mleka (a nebo byl nejaky lokalni vypadek nekde a soudruzi dostali napad,tak vypotili Pomatlankove. Ale urcite to nebyl celorepublikovy pruser s mlikem).

                  2. Mne hlavne neprijde 100 Kc za kilo parku zase az tak malo. Kolik stoji vetsiho vyrobce uzenin kilo veprovyho? Ve sleve se da i panenka sehnat za 160 – pro koncoveho zakaznika – a do parku se dava mnohem horsi maso a naky ty kuze, sadlo apod. tam taky patrej. Chapu, ze je tam zapoctena nejaka prace apod., ale kdyz jsem minule mel parky za 160/kg a byly hnusny, tak jsem si rikal,za ty penize jsem moh mit dvakrat tolik bucku, pripadne treba ctvrt kila vysociny…

                    1. Hm. Párky. Když už jsme u těch párků tak poslyšte co jsem se teď dočetl. Penam a Vodňanská drůbež požádala o vyjimku z EET. Náklady jsou prý z hlediska tržeb příliš velké. Též zaměstnanci nejsou schopni systém obsluhovat a museli by je proškolit, nebo přijmout nové. Čerpáno z deníku E15.

                    2. Tomu odmitam uverit. To bych uz vazne musel jit neco zapalit.

                    3. Jen pro ty pojizdny chujky, to je o neco mensi drzost. Za to by Babis zaslouzil jen zbicovat.

                  3. Přesně tak, kvalitní potraviny se dají už poměrně bez problému sehnat, jen je potřeba navštívit několik obchodů (v UK nebo USA se ze zkušenosti vždy dalo všechno sehnat kvalitní v jednom obchodě) – např. maso u řezníka nebo v Makru, některé potraviny v Tescu jiné na trzích, některé zase v obchodech zaměřených na regionální kuchyně – a že jich v posledních letech (aspoň tedy v Praze) vyrostlo. ZKušenosti s prodejnami delikates (zejména těmi v OC) mohu potvrdit – sice kvalitní potraviny, ale neskutečně napálená cena. Pod barákem máme sýrárnu (http://www.holandskykluk.cz/ – doporučuji), kde se dá koupit např. pětiletá Gouda za 390/kg a to je teprve pochoutka a přesto se najdou lidi (patrně většina), co si raději koupí eidam 30% za 200/kg a přitom se ten bakelitový hnus ani nedá jíst.

                2. Nejlepší způsob, jak produkovat zisk, je poskytovat lidem tak špatné služby, jak jen to ještě jde, aby si toho nevšimli.

                  1. Jak kde. Znam hodne Nemcu, co proste nemaji problem si priplatit za znacku. Vyrobce pak znacku oprasuje, protoze ta mu samozrejme vydelava.

                    Jsou dve zasadni obchodni filosofie:

                    1) Hroutit velke objemy s malou marzi
                    2) Delat kusovky s velkym ziskem

                    Oboji si najde svoje spotrebitele. Kdo ve finale vydela vic, je vzdy velmi diskutabilni. Objemy pritahuji i konkurenci, takze je tam vetsi boj, coz ve finale odsere zakaznik.

                    1. Právě naopak. Zákazník „odsírá“ právě nedostatek konkurence (typicky zaviněný spoustou absurdních regulací, daní, EET, a jiných podobných).

                      Před sto lety jen v naší celkem malé vsi byli dva řezníci. Dnes není široko daleko ani jediný, protože na to, aby se někdo dokázal proplést všemi zhovadilými státními povinnostmi a ještě něco vydělal musí mít obrat jak Agrofert. A na té kvalitě je právě toto vidět: pokud bych viděl, že Franta na dolním konci má jelítka hnusná, prostě zajdu na horní konec k Pepovi; a jelikož to tak udělá půlka vsi, Franta si dá sakra rychle záležet aby jelítka zlepšil, protože to pocítí na peněžence.

                      V tom dnešním totálně hovadském systému, kdy jeden Babiš dělá jelita pro asi tak 6 000 000 lidí, je celkem jasné, že (i proč) je bude dělat z pilin a vyjetého oleje — nemá důvod je dělat pořádně, mezi těmi 6 M se vždy najde někdo, kdo koupí.

                    2. ad: Zákazník „odsírá“ právě nedostatek konkurence (typicky zaviněný spoustou absurdních regulací, daní, EET, a jiných podobných)

                      Asi by bylo dobré zmínit, že zákazník – ve smyslu náš host, náš pán – prakticky a de facto vymřel. Nahradil ho tzv. spotřebitel, konzument, což přeloženo do srozumitelného jazyka, je jen hejl a kafka, kterou je třeba notně oškubat (i kdyby se měl třeba zadlužit).
                      Asi už opravdu hodně pamatuju. Dřívě třeba platilo „nepsané pravidlo“, že zákazník může být okraden, ale musí být hlavně – a to zdůrazňuji! – spokojen. Dnes ve většině případů úplně stačí, že je okraden. Že mu koupí, službou, zbožím, etc.,zůstal nakonec v ruce „Černej Petr“, je nespokojen, nasranej, koho to zajímá, že. A to je ten pokrok, přátelé „neviditelné ruky trhu“..:-)
                      Jak říkám, nazývejme věci a jevy pravými jmény.

                    3. „..úplně stačí, že je okraden. Že mu koupí, službou, zbožím, etc.,zůstal nakonec v ruce “Černej Petr”…Jak říkám, nazývejme věci a jevy pravými jmény.“
                      Vystizne.
                      Tim, ze se to spravne pojmenuje se nic nezmeni, vidte?

                    4. ad: Tim, ze se to spravne pojmenuje se nic nezmeni, vidte?

                      Kdo ví? A tak jako vždycky, všechno nakonec ukáže čas. Jistě se shodnem (a teď mi odpusťte zkratku), že mezi „ve lži“ a „v pravdě“, je přece jen propastný rozdíl. Alespoň já to tak vnímám. Vnímáte to taky?

                    5. “ …že mezi “ve lži” a “v pravdě”, je přece jen propastný rozdíl. Alespoň já to tak vnímám. Vnímáte to taky? „
                      Taky.

                    6. ad: Taky.

                      No to je bezva, gratuluju.

                    7. Re: f451
                      9.1.2017 v 20:25

                      Nazyvat veci pravymi jmeny je zacatek sance.

                    8. „Nazyvat veci pravymi jmeny je zacatek sance.“
                      Ale to je tu uz sameho pocatku – tma a svetlo.

                    9. ad: Ale to je tu uz sameho pocatku – tma a svetlo.

                      V tomhle kontextu určitě. Ale ještě tu nebylo v takové míře a zejména tak sofistikovaným způsobem prezentováno světlo jako tma a tma jako světlo.

                    10. „…Pokud nekdo bude prodavat piliny s vuni uzeneho…“.

                      Tak jsem sel presvedcit, co ten Babis cpe do tech jeho parku:

                      POCTIVÝ VÍDEŇSKÝ PÁREK
                      Masný výrobek tepelně opracovaný / Mäkký mäsový výrobok.
                      CZ Složení: Vepřové maso 90%, pitná voda, jedlá sůl, stabilizátory E250, E 451, koření, aroma, antioxidant erythorban sodný, cukr, maltodextrin, česnekový prášek. Skladujte při teplotě od +1°C do +5°C.
                      SK Zloženie: Bravčové mäso 90%, pitná voda, jedlá soľ, stabilizátory E250, E451, korenie, aróma, antioxidant erytorban sodný, cukor, maltodextrín, cesnakový prášok. Skladujte pri teplote od +1°C do +4°C. Baleno v ochranné atmosféře / Balené v ochrannej atmosfére. Po vybalení spotřebujte do 3 dnů / Po vybalení spotrebujte do 3 dní. Výrobce / Výrobca: Kostelecké uzeniny a.s., 588 61 Kostelec 60, Česká republika. Výživové údaje na 100g výrobku: Energie / Energia: 1099kJ/265kcal, Tuky 22,9g, z toho nasycené / nasýtené mastné kyseliny 8,7g, Sacharidy 1,8g, z toho cukry <0,5g, Bílkoviny / Bielkoviny 13,0g, Sůl / Soľ 2,3g.

                      BTW, je pozoruhodne, jak clanek o nafte a jejim prodeji se po nekolika
                      prispevcich 'zvrtne' v dristani podobne tomu na eMimino.cz.
                      Bravo!

                      Ale ještě tu nebylo….tak sofistikovaným způsobem prezentováno světlo jako tma a tma jako světlo. „
                      Chapu.
                      Co je mnohem horsi, ze Orwell byl vlastne optimista, kdyz psal ‚1984‘.

                    11. 90 % masa je u párků správně.
                      Dokonce je to víc, než u většiny šunek.
                      Babiš cpe do těch párků zhruba totéž, co do nich cpal Satrapa.

                    12. ad: Nazyvat veci pravymi jmeny je zacatek sance.

                      Šance a naděje. Naděje se z tohodle postBabylónu miliónů monologů, kde většina jen mluví a žvaní, ale téměř nikdo nenaslouchá, vůbec vybabrat. Obraz sraček&hoven má tisíce podob.

                    13. Jenze v praxi se ukazuje, ze to s konkurenci funguje jinak:

                      – Pepa s Frantou se domluvi,ze takto je to nahovno a nevydela ani jeden.Takze pak jelitka dela Pepa a dodava i Frantovi,zatimco anglickou dela Franta a dodava i Pepovi

                      – V kraji vznikne z dotaci Agrosmrt, ktery postavi fabriku v dire do 2000 obyvatel, takze dosahne na dotace z Fondu regionalniho rozvoje,do toho dotace z EU na zpracovani biosajrajtu a jeste nejakych 50 mega bonus, ktery se uz nikdy nedohleda.Za to psotavi fabriku na zelenym a zacne dodavat jelitka i anglickou ze sojoveho separatu, ale za polovic, takze lidi se na Pepu s Frantou vyserou. Nasledne Pepa se vrati k autodilne a Franta se odstehuje do prdele. Po nejake dobe se objevi rakovina tlusteho streva, rakovina slinivky, alergie na sojovy separat, ale nikdo nema dukazy, ze nekupoval jine zradlo nez z Agrosmrti a taky nema na pravnika.

                      Samozrejme, ze je to blbost tech lidi, coty sragory kupovaly. Ale dokud byl Franta s Pepou, tak zili lepe a radostneji.

                    14. Sysope, příběhy, ty Vám jdou…:-) Škoda jen, že je to současně krutá realita a syrová pravda. Kdy to – „tohle všechno“ – těm lidem docvakne, to ale fakt nevím. A přitom je to všechno tak do očí bijící.


                    15. „Samozrejme, ze je to blbost tech lidi, coty sragory kupovaly. Ale dokud byl Franta s Pepou, tak zili lepe a radostneji.“

                      “ A přitom je to všechno tak do očí bijící. „

                      A nakonci filmu vsichni rvou Soylent Green is People!!!
                      ;-)

                    16. :-)) No, ja bych to hodil spis do smutne komedie, neco jako „Kridylko nebo stehynko“. Kuriozni je, ze oba filmy vznikly v podobnem case, kdyz u nas zrovna qetla normalizace a „vseho bylo dost“…

                  2. Ještě lepší je vyjadřovat se pohrdlivě o zisku a pak žít výhradně z grantů nebo dotací.

                    1. Někteří jedinci, kteří žijí z grantů a dotací, se o zisku pohrdlivě vyjadřovat mohou (a možná i musí), protože oni přece ehm… pracují v neziskovkách.
                      To, že jejich služby jsou leckdy tak kontraproduktivní, že sojový bezmasý párek je v tomto úhlu pohledu doslova mana nebeská, je věc jiná.

                3. Celý problém vůbec není o ceně potravin a kupní síle, ale o konkrétních lidech a konkurenčním prostředí. Ceny skutečně kvalitních potravin v reichu nejsou rozhodně vyšší než u nás (najdete výjimky dané jinou skladbou nákupního koše) a pokud by ČNB dlouhodobě úporně za naše peníze nekurvila kurz koruny k euru, byly by patrně výrazně nižší (cenový gradient by pak ale byl tak silným faktorem, že by u nás došlo ke srovnání cen a Burešovy podniky by si už nemohly tak mastit kapsu – cui bono?). Svou roli hraje též osobní přístup mnoha němců k čechům, který se už od sv. Václava mnoho nezměnil. Vyjadřují ho slovem untermensch.

            2. Pokud jste si uchoval chutě z mládí až do současnosti a navíc je umíte porovnat, měl byste to neprodleně zúročit a pracovat jako degustátor. Firmy se o vás poperou.

              Já si třeba pamatuju zmrzlinu v kornoutu Pierot. Z hlediska dnešních zmrzlin byla neporovnatelná a tu chuť asi už nic nepředežene. Pravděpodobně to ovšem bylo způsobeno tím že jí babička sehnala tak jednu krabici za rok a tudíž to byla vzácnost.

              Podobně chuťově skvělé byly i melouny. A možná to bylo tím že si na ně šla babička ráno stoupnout do fronty. Děda jí po obědě vystřídal a odpoledne přinesl dva velké v podpaží.

              Oproti tomu se na favorita čekalo ještě déle a přesto vevnitř smrděl, byl hnusnej a jezdil na hovno. Holt se ti dětské smysly asi upírali spíše k jídlu.

              1. Tak dokonale mlsný jazyk určitě nemám. Mám však úspěšně získanou nálepku „ten jen tak něco nesežere“ :-). Fronty na banány či melouny byla u nás vždy etická povinnost mladých, tož jsem stál a stál :-). Ale vítězství bylo sladké. Pierota si pamatuji. S tetou občas vzpomínáme, co jsme to mlsali a kolik to stálo. Úsměvné.

            3. Docela pochybuju o tom, že jste schopen takhle precisně porovnávat chutě po těch skoro 30 letech od pádu socíku. Já si z té doby pamatuju chutí jen pár a rozhodně netvrdím, že dnes bych byl schopen jejich perfektního porovnávání.

              Ono to s těmi potravinami bylo tak, že za socíku v jejich produkci panoval totální bordel, jako ostatně ve všem. Takže bolševik na jedné straně měl normy pro obsah masa, ale na straně druhé část masné produkce byla plná PCB ještě v době, kdy už se o jejich škodlivosti vědělo. V potravinátských závodech se na ty normy v praxi dlabalo (papírově samozřejmě vše sedělo). Mj. existoval často docela zásadní rozdíl mezi dávkami výrobků, ze kterých si brali i zaměstnanci (případně to šlo na export, do „lepších“ nebo spřátelených subjektů výměnou za protislužby a jiné zboží) a tím, co bylo určeno pouze pro plebs*.

              Dnes je to tak, že se některé věci šidí systémově ve snaze maximálně stlačit náklady. Zásadním rozdílem oproti minulé době je to, že výstupní kvalita je v zásadě konsistentní, je poměrně snadné zjistit skutečné složení výrobků a i při tom systémovém šizení je velmi dbáno na zdravotní nezávadnost. A když budete veřejně hlásat, že řetězec xy prodává šmejdy, nepověsí se Vám na paty pánové od StB a nehrozí Vám obvinění z podvracení republiky, pobuřování a kdo ví, co všechno na to komunistický režim používal.
              ___
              * V osmdesátých letech se jeden otcův kamarád živil právě rozvozem potravin a další dělali v nejmenovaných východočeských masokombinátech, takže rozdíly mezi různými distribučními kanály si pamatuju velmi dobře.

            4. „Proto podléhám přirozenému porovnání s tím, co mi chutnalo a s čím jsem byl tak nějak spokojen. Je fakt, že párky z plechovky byla mňamka.“

              Spíš si po letech vzpomínáte, že párky chutnaly jako párky, resp. jako ten jeden dostupný druh. Zatímco dneska se dá druhů koupit spousta, některé lepší, jiné horší.

              Teď jde o to, s čím to srovnat. Socialistické párky stály v dnešních cenách někde v oblasti 180-200 Kč/kg*, dnešní párky v takové cenové hladině budou rozhodně kvalitnější (jelikož to je hodně luxusní cena, i za půlku se koupí docela slušné párky).

              „končím zjištěním, tvrzením, že důvodem “zkazit co se dá” ve jménu zisku je krátkozraká hloupost“

              Dá se to vidět i přesně naopak.
              Proč chcete nutit lidi kupovat věci, které z jejich pohledu jsou zbytečně drahé, jen proto, že Vy je považujete za „kvalitní“? Přestože pro ty lidi jsou i ty „nekvalitní“ a levnější přijatelné?

              K omezení prodeje nekvalitních výrobků je nutné dodat i tu druhou stranu, tj. že část chudých pak na ty výrobky nebude vůbec mít.
              Což většinou lidi vnímají mnohem hůř (např. mít méně kvalitní mobil není tak zlé, jako nemít vůbec peníze na mobil).

              * Na základě http://www.zakomunistu.cz

          2. ad: párky bez masa

            Jsou jedním slovem podvod a dělání z lidí blbce. Nazývejme věci a jevy pravými jmény.

            1. Parky bez masa jsem uz v zivote videl, jmenovaly se neco jako „sojove parky“, pokud si dobre pamatuju.
              Pokud se bavime o klasickych „sracka parkach“, ktere se bezne daji koupit v obchodech, potom neni problem v tom, ze by byly „bez masa“.
              Maso v nich je. Otazka je kolik a predevsim JAKE. Pokud jsou to parky z nejakeho nejhnusnejsiho separatu, potom holt jsou hnusny.
              Btw parku je mnoho druhu, neni mozne rici o jednom konkretnim parku, ze TOTO JE TEN ECHT PAREK a cokoliv jineho nazyvati parkem je podvod.

              1. Lidi to chtěj a tak to dostanou. Je to asi v pořádku. Jasně, každý spotřebitel v dotazníku odpoví že upřednostňuje kvalitu, ale drtivá většina z nich pak šáhne po paštice za 5.50kč z chlupů, než po té za 15kč z masa. A neplatí to jen pro potraviny.

                1. Bohuzel zcela takhle to v realite take neni, protoze vedle sebe stoji pastika z chlupu za 5 s pastikou z chlupu s primesi jinych chlupu za 15. Takze koupit chlupy za 5 nebo trikrat draz? Pak je dalsi kategorie a to jsou vyrazne drazsi pastiky povetsinou z jinych chlupu a mezi nima nekde schovana nejaka ne z chlupu, ale podle ceny ji clovek nenajde.

                  Kapitolou samotnou jsou kramy s „delikatesami“ kdy 9 z 10 prodava ohromne napaleny smejd, ktery se da koupit i v tom supermarketu. No a pak se najde ten jeden ktery ma kvalitu, dam priklad syry z Libuse. Kvalitni dobre syry i obcas uzeniny ( da se tam sehnat treba vyborna bresaola), no ale co je to platne, kdyz nejlevnejsi polozky zacinaji kolem 200,- za 100g. Jako sorry ale to si radsi udelam vylet do Svycar ci Italie a nakoupim max za petinu, ale spiallevneji, to same.

                  1. Je treba zajimave,co vypozorovala zena.Kdyz si privezeme z Italie syry,vydrzi vyrazne dele,nez stejne syry od stejneho vyrobce nakoupene v Lidlu v „italskem tydnu“, nebo jaxe to jmenuje.Pritom v Italii jsme je kupovali v Carefouru cestou z5, nebyl cas na hledani nejakeho spesl xeftu.

                    1. To samé sýry z francie, vydrží až neskutečně dlouho. A taky skoro vždy canfour a nebo monoprix, prostě úplně obyč krámy jako u nás tesco nebo penny. Nemluvě o tom, že tam stojí pár éček a jsou fakt hodně dobré, obzvlášť kozí a ovčí. Tady v Plzni seženu slušný, ale teda dražší sýr jen fakt někde, třebas v midaru atd…

                    2. No to je jasné, já si konkrétně u toho Lidlu trochu lámu hlavu s tím, jak je možné, že ty jejich sýry, ať už grana nebo parmigiano mají ty značky původu, když ty originální sýry připomínají jen trochu. Že to ty taliány nesere. Nedovedu si představit třeba cognac v Lidlu, přitom ta pravidla co se smí cognacem nazývat jsou obdobná jak u těch sýrů (lokalita, postup apod.).

                      Každopádně jak jsem psal výše, v Itálii, nebo Francii se dají sehnat poměrně kvalitní potraviny za stejnou, ne-li lepší cenu jak ty nejsračkovatější náhražky zde, takže to, že tu jsou hnusy, ani náhodou není tím, že by byli lidi krkouni a nepustili korunu. Takže u nás je to tak, že jak někdo jede na vejlet tak vozí sejry, masný výrobky, někdy i těstoviny, vždycky kafe a třeba z Itálie Grappu.

                    3. To mate jako se zdejsimi syry.
                      Velkovyroba pro Lidl na tom bude jinak nez lokalni syrarna.
                      Ale furt lepsi na testoviny (semolina dura) 20dkg Grano Padano z Lidlu a konzerva rajcat nez pul kila Eidamu, kecup za 9.90 a blatene spagety za 7.90…

                    4. I velkovýrobna pro Lidl by to mohla dělat jako velkovýrobna pro jejich supermarkety, když to je navíc v tom Lidlu dražší. Jinak lepší to je, než ten kekel z kečupu, i když já bych třeba ještě nechal ženu vyměnit konzervu za rajčata syrová a udělat to doma, ale není to furt ono. Takovej ten italskej pudr z toho udělat nejde, pak jak se to nasype na jídlo, tak se to teplem rozteče, prostě špatně.

                      Jinak obecně je to se mnou těžký a já sám to mám také těžký, sice jím prakticky vše, ale musí to být pořádně udělané. Takže občas se mi poštěstí mluvit s někým, kdo sám sebe prohlašuje za gurmána a kdesi cosi, ale pak se jich naprostá většina prozradí nesmyslem zvaným kuřecí řízek, kdy prý řízek znamená maso v trojobalu, a svíčkovou, což je prej omáčka. Pak se nedá moc divit, že lidi i tady prohlašují takové kraviny, jako že kvalitní potraviny se dají sehnat, stačí jen nekupovat to nejlevnější apod. Nestačí, prostě ne.

                    5. Tvl s cim mas problem?:-O
                      Potrebujes original Parmigiano-Reggiano, krajene primo z kola syra a ne strouhane v pytliku? Tak si ho kup, ne? Pokud nevis kde, UTFG (pripadne UTF Seznam, dle libosti). Pokud chces to nejlepsi, co se na svete produkuje – ok, proste si to kup…
                      Nekomu (jako napriklad me) staci nejaka takova „stredni trida“. Nekupuju Parmigiano-Reggiano, kupuju syr tohoto typu napriklad od Gran Moravia. Me to chutna zhruba stejne, na ty testoviny co varim je to v pohode…
                      Testoviny take nekupuju ty uplne nejlepsi, co se daj sehnat za 100-200kc za pytlik, vystacim si s necim prumernym, co obvykle stoji okolo 30-40kc za pytlik.
                      A rikam tomu „kvalitni potraviny“.
                      No znovu opakuji – pokud pro nekoho „kvalitni potravina“ je jen to uplne nejlepsi – tak ok, koupit si ji muze naprosto jednoduse.

                    6. Asi tak.
                      Furt lepsi Panzani nez Tesco value a i Gran Moravia nez Eidam.
                      Ale nekomu to chutna tak, blative s repkovym olejem a hromadou strouhane hmoty.
                      A je jich vetsina…

                    7. A tak kdyz jim to chutna, tak jim to chutna, ja bych to videl v pohode :-)
                      Pravda, kdyz trebas prijdou nejaci znami a ja udelam nejake testoviny, tak obvykle velmi chvali, jako ze je to vynikajici a ze takhle to doma neumej udelat – a pritom ja jsem houby kuchar, uprimne receno to urcite delam uplne blbe, oproti tomu, jak se to ma delat spravne – no staci koupit trosku kvalitnejsi suroviny a ta chut jaksi prijde sama, I bez nejakeho extremniho kucharskeho umeni :-)
                      Proto ja trebas ten syr Gran Moravia sypu i na „francouzske brambory“ :-))

                    8. No ty vole Lojzo a jsme u toho, já samozřejmě vím, kde si co koupit nebo sehnat. Díky tomu také vím, že to, co se jinde prodává s kvalitou y za cenu x, tak zde v ČR, pokud to je někde v nabídce, se to prodává za cenu 5x a vyšší, bohužel i často s kvalitou nižší než y. Jak je to třeba s Tulipem ti vysvětlil Sysop dost zřejmě. A ne, nepotřebuji to nej, stačí mi ta střední třída, ale ta tu jaksi není a pokud už někde je, tak za cenu toho nej. To, že ty máš mizernej vkus a považuješ cokoliv, co není ta největší sračka za kvalitu, ti znemožňuje vidět to, že zde v ČR, je sortiment špatnej. Budiž, ale co chtít po člověku, který si myslí, že nejlepší dálniční interceptor je thalie, už to, že si na těstoviny dáš GranMoravii je v tomto světle neskutečný úspěch.

                      A kdybys opět četl mezi řádky něco, co tam není, tak fakt si nestěžuju na to, že něco nejde sehnat, vadí mi, že to nejde sehnat v ČR za cenu takovou, která odpovídá hodnotě zboží.

                    9. Ale hovno, meles sracky.
                      Pokud mas chut urazet, urazej si trebas svoji babicku, debilku.

                    10. Chuť urážet? Nebyls to ty, kdo první začal s volem? Ale co, stravuj se čím chceš, ale když prezentuješ svojí mylnou představu světa, navíc tím tvým způsobem, tak se nemůžeš divit tomu, že ti jí lidi začnou bořit.

                      Jinak promiň, samozřejmě máš ve všem pravdu, rozkmotřit si kriminálníka bych fakt nechtěl.

                    11. Ale daji.
                      Ale ne vzdy a ne vsechny.
                      Syraren lokalnich ma par v okoli kazdy.
                      Dobra pekarna se da najit.
                      Jsou i reznici co dosud neco vyrabeji.
                      Farmy co prodavaji maso.
                      Vetsi pestitele co prodavaji to co vypestuji.
                      Zive ryby.
                      Vcelari.
                      Sadari.
                      Obcas neco v hypermarketech, casteji v Makru.
                      Ac tady nekteri teskni po starych casech, tak uz jsem dlouho nesel rano stat hodinu frontu pred reznictvi jako babicka ani vecer zezadu menit maso za lih jako otec.
                      Pripadne menit bony na Toblerone do Tuzexu nebo cekat co dostanou v prodejne ESO, jestli cabajku nebo prsut.
                      A ani nevim zda jeste existuje obchod Praha Pariz v Jindrisske, neb jsem tam tak 25 let nebyl pro francouzskou horcici.

                    12. Speciální akční verze. Tady je taky normální že se pro akci udělá speciálních pár kamionů, který jsou ojebaný na surovinách, době zrání apod.

                      Ukázkovej příklad je když sem si srovnal akční a neakční (jinak tu samou) Nivu. Ta ační šla očividně na kamion hodně brzo. Nemluvím vo tom, že i ta běžná rozhodně nezraje kde má (díky uhniji) a jak dlouho má (cost-cutting).

              2. ad: Pokud jsou to parky z nejakeho nejhnusnejsiho separatu, potom holt jsou hnusny.

                Je zhola nemožný, aby ještě tak před sto lety opravdový řezník-uzenář, něco takovýho – sračky – vůbec pustil přes pult. Když už ne stavovská čest, když už ne zákony a normy, tak stud by mu to nedovolil. Žijeme v zemi, kde není stud, kde nic není hanba.

                1. Já už si to dobu před sto lety úplně nepamatuji.

                  1. Staci si obcas precist nejakou dobovou literaturu, nejlepe noviny.

                    Zakladni lidske charakterove vlastnosti byly stejne, jako dnes. Ale myslim, ze ona „stabni kultura“ byla trosku v jine rovine. Nemusime resit zradlo, staci se podivat na stary film. Dbalo se na mluvu, ktera sla sotva pres jazyk, jak byla krkolomna. Dneska v radiu je „spikr“, ktery neumi ani mluvit. Tolik anglickych pasqilu, jako slysim denne z radia, neslyseli nasi pradedeckove z radia za prvni republiky v nemcine, ani za minuleho totace v rustine.

                    Hodnoty celkove upadaji, ale totez rikali i nasi pradedeckove, takze nevim nevim, kdy vlastne ty hodnoty byly spravne.

                    1. Zajimave treba je, ze spise se domluvim s Cinanem na AliExpressu, ktery umi anglicky dvacet slov a je pres pul zemekoule a posila vec za 5 dolaru s postovnym 5 dolaru a ziskem 50 centu, takze kazda reklamace ho asi boli. Ale u ceskeho obchodu je to s tou kvalitou takove nijake, rekl bych, ze reklamovat potraviny, ze mi nechutnaji anebo nedostupnost zbozi v akci, ktere je na titulni strane v letaku, ale v prodejne ho vyprodaji do 10 minut a pak napisou „momentalne nedostupne“ – problem.
                      Proste mi to prijde, ze nekteri lide fakt dbaji na cest a nepsana pravidla vice a u nas spise plati, ze co neni psano, neni dano a i kdyz je psano, tak vzdy cekam vyjimku nekde pulmilimetrovym pismem na strane 30.
                      Asi byl (a diky EU stale je)u nas jiny bolsevismus, nez zazili Cinani, anebo si to tam proste nelajznou, vzhledem k brutalni, opravdu brutalni konkurenci.
                      Taky si myslim, ze u nas se hresi na totalni nefunkcnost soudu, zatimco v Cine se s tim asi tak neparaji…

                  2. trx2010 – 9.1.2017 v 11:42

                    To snad ani není potřeba. Bohatě stačí, plně a do hloubky pochopit význam a obsah slova a pojmu: poctivost. O kontextech nemluvě.

                    1. Plné a hluboké pochopení slova poctivost podle mého názoru neříká nic o tom jestli se někdo před 100 lety poctivě choval.

                    2. V tom máte jistě pravdu. Ale o tom, že poctivost je elementárním předpokladem, s nikým diskutovat nemíním. Nepoctivé chování nemůže být nikdy slušné chování. A to jsou právě ty kontexty (+souvislosti). Takže asi tak.
                      Že nepoctivost je dnes vlastně všeobecně přijímanou normou, je už jen třešničkou na dortu z „párků bez masa“.
                      Už Karel Čapek přece říkal: Království lhářství není tam, kde se lže, ale tam, kde se lhářství akceptuje.

                    3. Parek za 5 korun 10 deka neni nepoctivy. Kazdy ma moznost si precist, jake je jeho slozeni, toto se uvadi poctive (velmi zridka se uvadi chybne a jedna se o drobne odchylky). Vyrobce nikoho nesidi, ani ten prodejce. Prodavaji urcite zbozi a zakaznik vi, co kupuje.
                      Kde tam vidis nepoctivost?

                    4. ad: Kde tam vidis nepoctivost?

                      To se spíš já zeptám tebe: kde v tom (vyrábět a prodávat sračky a navoněnou bídu) vidíš poctivost? Možná tak jedině „poctivost“ v dělání z lidí blbce. Jinak ani omylem. Možná ti to ve škole neřekli a doma zatajili, ale poctivost začíná v hlavě, v myšlení. A je-li něco dnes tzv. fenoménem doby, pak je to mimo jakoukoli pochybnost – povrchnost – neboli, povrchní a mělké, tedy nepoctivé myšlení. Lapidárně řečeno: na vrch huj – ve spod fuj. A takhle je to prakticky se vším. Viz. například ty vaše auta (klumpy), o kterejch tady mnozí tak rádi a rozevlátě žvaníte.

                    5. Poctivost je u vyrobku, ktery prodavam, uvest presne jeho parametry tak, aby se kazdy za sebe mohl rozhodnout, jestli si ho poridi, nebo ne.
                      Pokud nekdo bude prodavat piliny s vuni uzeneho, nazve to „super uzena mnamka“ a na obale bude napsano slozeni : piliny, 100%, kourove aroma, potom tento prodejce rozhodne neni nepoctivy. Cosi vyrabi, poctive uvedl, o co se jedna a ted jiz zalezi, jestli si vyrobek nekdo koupi, ci nikoliv.

                    6. ad: Pokud nekdo bude prodavat piliny s vuni uzeneho, nazve to “super uzena mnamka” a na obale bude napsano slozeni : piliny, 100%, kourove aroma, potom tento prodejce rozhodne neni nepoctivy.

                      A to ti přijde normální, jo? Toto by měla být jakási norma, jo? No nazdar kedlubny a zachraň se kdo můžeš.

                    7. Ano, prijde mi normalni, aby se kdokoliv pokusil prodat cokoliv. Pokud najde kupce, jsou pak spokojeni oba. Mas s timto konkretnim principem nejaky problem?

                    8. Nechme toho. Vidím, že jseš taky jen „výrobkem“ a produktem doby. Doby, kde je všechno postavený na hlavu. A tudíž s tebou diskutovat, natož pak navíc o principech, lze směle označit jako marnost nad marnost.

                    9. Vase rec budiz ano, ano, ne ne. Co nadto je, ze zleho je…

                    10. ad: Vase rec budiz ano, ano, ne ne. Co nadto je, ze zleho je…

                      Tak si to hlavně zapamatuj a řiď se tím! A spolehni se, že ti to připomenu..:-) Protože brát si „jedním dechem“ do huby Krista a současně se chovat jak svévolník, tak tomu se říká pokrytectví, Lojzíku.

                    11. Keci v kleci…sam se tim neridis a budes to nekomu vycitat? Pokrytce!!!

                    12. ad: …sam se tim neridis

                      Jak to víš? Odkud to víš? Odpověz, Lojzíku. A tvoje řeč budiž ano, ano, ne ne. Sám přece říkáš, co nadto je, ze zleho je. Nebo jseš snad sám jen obílený hrob a plus ty kecy v kleci? Ne ne, ty jseš jenom hloupej, jenom “výrobkem” a produktem doby. Nic víc. Bláznivých Galatských a Lojzíků na nejrůznější způsob, je všude jak nasráno. Až je mi jich líto.

                    13. Vim to odtud, protoze jsi neodpovedel ani ano ani ne – a to na moji otazku.
                      Ale dneska uz ses myslim napapal dost, vid? Tak zase priste, pa

                    14. Re: Lojza
                      9.1.2017 v 15:08

                      Cili prodat treba mrtve dite pedofilnimu nekrofilovi je fajn. Spokojeny je prodejce i kupujici a predmetu prodeje je to jedno.

                      Ja myslim,ze existuje i neco jako etika,byt to neni mnohdy vymahatelne.

                    15. Tohle bych nechal na zvazeni kazdeho soudruha. Pokud to nikomu ze zucastnenych nijak nevadi, je to jejich vec a ja jim do toho kecat nebudu…Ovsem dokud se mrtve deti nebudou prodavat bezne v obchodech, tak se tim nemam zajem prilis zabyvat…

                    16. @Lojza: Kupříkladu v takovém gorodu-geroji Leningradě měli v chlebu z pilin kouřové aroma pouze do té doby, dokud jim zbývalo ještě nějaké obilí z vybombardované a vyhořelé sýpky.

                    17. Re:PanPredseda
                      9.1.2017 v 22:13

                      Zrovna tam obchod s morozennym mjasom ke konci blokady docela frcel.

                      Mimochodem sezrani padlych vojaku bylo celkem bezne na dlouhych valecnych vypravach jeste i ve stredoveku.

                    18. Ano, je to mozne…a pointa?:-))

                    19. Že za určitých okolností si piliny (ať už s kouřovým aroma či bez) své zákazníky skutečně najdou. Ovšem potom následovalo už to prodávání mrtvých dětí.

                    20. Samotné párky bez masa jsou možná divné a perverzní, ale nejde o lež. Složení je na výrobku a lidé to záměrně kupují, protože kdo platí víc je přece blbej.

                    21. ad: Samotné párky bez masa jsou možná divné a perverzní.

                      To mi stačí. „Párky bez masa“, jsou jen produktem pervézního systému, ve kterém žádná špatnost není dost špatná, aby nemohla být „upgrejdována“ na ještě špatnější.

                    22. Párky bez masa nejsou hlavně pro takový ty co nejeděj maso?

                      Jinak zase si tak jako řikám, pokud někdo rád tydle jemný párky, nebo paštiku, v čem je problém, že je v tom separát? V obou případech by to bylo strojově rozemleto na kaši i kdyby do toho nasypali flákotu. Tak se tam může hodit separátek rovnou, ne?

                    23. Separát je nutno zpracovat s přidanou látkou, která udrží ve výsledné směsi konzistenci, vodu a výrobní tuk.
                      Mleté vepřové maso nebo jeho směs s jiným masem lze zpracovat bez přidaných látek a obsahuje vlastní tuk, chuťově ladící s masem (tedy v rámci tradičních zvyklostí, jistě jsou lidé, kterým může chutnat drůbeží separát s rostlinným olejem nebo lojem).
                      ________________________
                      V době, kdy se v ČSSR opavdu začalo s velkovýrobou drůbežího masa (osmdesátá léta), vznikl nadbytek odpadního masa a rozběhla se výroby kuřecích páků a salámů. Pro předpokládané „dietní“ vlastnosti byly tyto výrobky i oblíbené.

                2. Ano, to je pravda.
                  Pred 100 lety jsme take nemeli internet, pocitace, mobilni telefony, atomove zbrane…a co?
                  Povim ti tajemstvi:
                  Tim, ze se vyrabeji potraviny i „mene kvalitni“, je mozno nasytit vice lidi, nebot vice lidi na to ma, aby si tu potravinu mohlo dovolit.
                  Pred 100 lety byl takovy super parek vcelku „luxus“, rozhodne mezi „chudinou“.
                  Dneska ani ta chudina nema hlad, protoze jidlo je velmiu levne.
                  Je to dobre, nebo spatne? Troufam si tvrdit, ze pro tu „chudinu“ je to dobre. A kdo neni chudina, ma moznost si koupit kvalitni vyrobek.

                  1. Pred 100 lety byl takovy super parek vcelku “luxus”, rozhodne mezi “chudinou”.

                    No .. kdyz porovnavas co bylo pred 100 lety a co je dnes…tak treba porovnej to, ze venku je minus 15C, a vcera meli
                    v obchode (co jim tam dela reklamu na tricka cernoch) no … copak asi…no jahody kurwa rit!

                    versus pohadku:
                    „Jdu sbírat jahody,“ odpověděla smutně Maruška.
                    „Teď?“ podivil se Leden.
                    „Musím, nepřinesu-li domů jahody, sestra s macechou mě zabijí.“

                    Takze se mame pohadkove dobre.
                    Ach ten konzum… co vam mysl zatemnuje.

                    1. Priznam se, ze nevim, jestli je to podpora toho, co jsem napsal, a nebo ironie :-) Muze to byt oboji :-))
                      Pokud to ma byt polemika – me „konzum“ rozhodne nezatemnuje mysl. Jen tvrdim, ze dnesni „chudak“ je ma porad nesrovnatelne lepe, nez jeho kolega „chudak“ pred 100 lety – mimo jine i proto, ze dneska mame dostupne velmi levne potraviny – sice kvality nizsi, no porad to je jidlo, ktere si ten „chudak“ muze dovolit.

                    2. „…mame dostupne velmi levne potraviny – sice kvality nizsi, no porad to je jidlo…“
                      Hmm? Nahradili jsme kvalitu kvantitou a to ma byt dobre?

                      Dobrou chut! -> https://magazin.aktualne.cz/kuriozity/tycinky-ze-cvrcku/r~d24420dc78c211e6a3e5002590604f2e/?redirected=1483965895

                    3. Ano, pro ty „chudaky“ je to dobre. Oni se dnes najedi mnohem lepe, nez se najedli pred 100 lety.
                      No a ten, kdo neni chudak , to prece nemusi kupovat a muze si kupovat kvalitu, ne? Ja se za chudaka nepovazuji a kupovat kvalitu se snazim, docela se to da.

                    4. ad: Ja se za chudaka nepovazuji

                      Ale bohužel jseš. Jenom o tom zatím nevíš, Lojzíku. Cudoba ducha, chudoba srdce, říká ti to něco? Nebo to máš jako s tou párou → Priznam se, ze teto tematice vubec nerozumim a nikdy jsem se o to nezajimal – ? Přiznej se..:-)

                    5. Upřímně řečeno, dnes má chudák 2 možnosti:
                      1) Jíst lehce(jak moc je na něm) pod kvalitou výrobky, ale mít pravidelně jídla „smetánky“
                      2) Jíst výhradně kvalitní výrobky, nicméně ne až tak často.

                      Dřív ten výběr neměli, dnes jej mají. Nicméně spousta lidí na kontrolu kvality jídel tak nějak kašle, takže v tom IMO problém nebude.

                    6. Obavam se, ze skutecny chudak jist kvalitni vyrobky mene casto uplne nemuze, protoze by pravdepodobne posel hlady:-(
                      Ostatne, osobni zkusenost, pred nejakyma 15 rokama:
                      3 dospeli lide, shodou okolnosti jsme se ocitli v situaci, kdy jsme dali dohromady stezi par korun na nejaky najem, platilo se dojizdeni do prace, no a zbylo cca 1-2 tisice kc na 1 mesic na jidlo pro 3 lidi (dohromady).
                      Ne, to by fakt neslo jist jakekoliv kvalitni potraviny :-)
                      Ale diky tomu, ze se daly koupit „levne sracky“ jsme se alespon najedli natolik, abychom byli schopni dojet do te prace, tak 14 hodin pracovat a postupne svou situaci zlepsovat…

                    7. Pokud se bavíme o lidech na této úrovni, tak ti dříve jedli výhradně vlastní produkci, případně opadky. Což mě přivádí k tomu, že někteří lidé v této situaci by neměli být vybíraví a občas se mrknout k marketům a jejich kontejnerům. Dá se takto připravit velice kvalitní zeleninový/ovocný salát. A když po člověku nezbude bordel, tak se tomu ani nijak nebrání. Pozor, někde bio odpad prolévají pracími prášky a jinými sračkami(fakt nevím proč).

                    8. Což před 15 lety nebyla možnost, tehdy se IMO ještě tolik neplýtvalo. Ale fakt nevím, v tý době jsem o tom, že markety vyhazují zralé ovoce a zeleninu, nevěděl. A vzhledem k věku mi to bylo i jedno :)

                    9. No a dneska ma jeste k tomu moznost nejist odpadky (pro lidi ve meste asi typicke), ale muzou si koupit nejake potraviny za par korun, pricemz je to zdravi neskodne, nasyti to a clovek si muze udrzet ten pocit „sebeucty“:-)
                      Btw – my jsme jedli napriklad hodne testoviny, sel koupit pulkilovy balicek spaget za 3-4 koruny „v akci“, k tomu nejaka ta cibule, kecup, koreni… :-) Za par korun se clovek najedl (naji).
                      Dneska to vidim na prikladu jednech znamych, kterym se teda nejak snazim pomahat, ale obecne: manzele, 5 deti, exekuce, casto v puli mesice nemaji ani korunu (snazi se, aby deti proste chodili do skoly a aby tu situaci pocitovali co nejmene, coz chapu). Pro ne je proste lepsi, ze si koupej „mene kvalitni potraviny“, nez aby vybirali popelnice. Uz jen proto, ze ty deti by to v te skole meli fakt tezky :-)

                    10. Ať se zkusí domluvit s nějakým skladníkem, vedoucí potravin či čert-ví-kým na nějaké soft formě? Třeba že by si některé večery před zavíračkou došli pro potraviny k vyhození? Nemusí nutně vybírat popelnice, ale ano, sebeúcta takovým dotazem dochází k úhoně, uznávám. Nicméně oni fakt vyhazují kvalitní zeleninu, známého expřítelkyně takto vybírala Tesco kontejner pravidelně(rozešli se kvůli jiným věcem :D)

                    11. Když vidím, jak je to mnohdy pobitý, popraskaný, hnijící a plesnivící na polici, tak nechci vidět, jak to vypadá v tom kontejneru. Nebo prodeje prošlejch potravin, který jedou dneska, že to koupí prošlý za korunu kilo v Německu, protože to je protamní řetězce, levnější, než to tam likvidovat jako biologickej odpad. A tady se to prodává prošlý za 10.

                      To co zbude ještě probírat, jako fakt?

                    12. Testoviny.
                      Mouka.
                      Lusteniny.
                      Ryze.
                      Pro chude…
                      V nasem Kauflandu maji tak od 19:00 zeleninu v akci za, zejmena v lete, opravdu nizke ceny.
                      Koncem nedele i jindy i syry, salamy, maso.
                      I trvanlivejsi potraviny s blizkym datem minimalni trvanlivosti.
                      Spotrebujte do tehoz dne i se 70%.
                      Myslim, ze kdo chce a opravdu musi, dokaze na jidle usetrit znacnou cast rozpoctu.
                      Take bych nepodcenoval v lete sber lesnich a alejovych plodu a polni pych.
                      Opet poslouzim rodinnym prikladem.
                      Svagrova byvala pritelkyne, matka tri deti 45+ de iure socialni pripad de facto utratila za jidlo dvojnasobek toho co my.
                      Oproti mym 10dkg syra v akci koupila 30dkg Eidamu.
                      10 dkg Policanu oproti 30 dkg polosucheho.
                      Rohliky za 5-10 Kc plnene necim ci sypane zrnim proti tem obyc za 1.50,-
                      Kureci prsni rizky oproti memu kureti rozbouranemu doma.
                      Maso z polevky neobirala a nedelala risoto nebo bulharskou pomazanku.
                      Neustale zrali maso nebo uzeniny.
                      Porad dokola 10 jidel.
                      Hromady sladkosti.
                      Minimum ovoce.
                      Temer zadna zelenina typu salat, rajce, okurka, redkvicka.
                      Spousta jidla se vyhodilo.
                      Bud se zkazilo nebo nedojedlo.
                      Levny koutek je pro socky se mi smala kdyz jsem tam koupil kozi camembert nebo parmskou sunku nebo jogurt nebo hovezi zadni nebo veprovou kotletu s 50-70% slevou.
                      14 lety syn uz neni docent, ale nadcent…
                      A samozrejme kecy o tom, jak je vsechno drahe…

                3. Spíš by mu to nedovolila nedostupnost technologie na strojní oddělování masa. Prodejci „velmi základních“ potravin pro nejchudší vstvy samozřejmě existovali vždy.

                  Problém je spíš v tom, že dnes chtějí mít vše hned i lidé, kteří nejsou schopni ostatním nabídnout dostatečně žádanou protihodnotu k tomu, aby si vydělali na chtěnou věc v dobré kvalitě. Navíc spousta těchto představ je podporována i moderním sociálním státem. Výrobci jim samozřejmě rádi vyjdou vstříc. A tak místo toho, aby si rodina dávala k večeři kvalitní flák masa 2x nebo 3x týdně, radši se krmí sojovými uzeninami, „křehčeným“ masem plným vody a podobnými nesmysly.

                4. Hahaha. Hahaha. Hahaha!

                  Inu, pred sto lety byla valka, takze pocitam, ze se bavime o dobe pred o neco vice, nez 100 lety.

                  Shodou okolnosti jsem si cetl v teto knizecce http://baila.net/kniha/41571861/zdravoveda-duchoslav-panyrek a zarazilo me, kolik stran je tam venovavo problematice sizeni potravin, jako pridavani kaolinu do cokolady, dreveneho prachu, skrobu a v lepsim pripade masokostni moucky do vyrobku z mleteho masa, ruznych cukru do vina, ruznych druhu prachu do koreni a dalsich lahudek. Take neco o obsahu tezkuch kovu a jedovatych latek, pouzivanych pri brutalnim chemickem barveni.

                  O obsahu necekanych zviratek skoro ve vsem ani nemluve, tam je ale receno, ze to neni problem, protoze hmyz je zdravotne nezavadny. Vetsinou.

                  1. jo. Jedinej rozdil oproti dnesku je ten, ze dneska ty nahrazky nejsou jedovaty. nebo aspon ne tak, aby to cloveka zabilo driv nez za par desetileti.

            2. Hele, i kdyby na tom parku byla etiketa s napisem „je to sracka a totalni smejd“, tak pokud to bude za 40 Kc/kg, lidi budou trhat ruce, protoze ta pitoma eiketa se prece oddela a pod ni je super parek, nejsme prece blbi.

              1. No, pokud to nekdo kupuje, je zcela v poradku, ze to nekdo vyrabi, ne?
                Proc se tim tedy zabyvat.
                Ja to nekupuju, no rozhodne mi existence takoveho vyrobku nevadi.

                1. No mne vadi,ze kdyz chci treba konzervu Tulip, tak si pro ni musim do Nemecka. Tak daleko jsme to s tim kapitalismem dotahli. Nemam v regalu „Tulip sracka“ a „Tulip kvalita“. Dokonce ani v jinem ceskem obchode nemam „Tulip kvalita“.

                  Cili neni pravda, ze trh vse zreguluje. At si nekdo vyrabi co chce, at si nekdo prodava co chce. Ja jim to nezakazuju. Jen rikam, ze nemam na vyber u vetsiny veci, ktere chci.

                  Kdo treba nekoupi kvalitni pivo, bude pit vodu. Jeho volba. Ale ja chci kvalitni pivo, ne vodu. Argument „nikdo te nenuti kupovat vodu“ je zavadejici, kdyz mi nikdo nenabidne kvalitni pivo. To pak muzeme rovnou rict „nikdo te nenuti zit“. Dostaneme se do uplne demagogie, ktera prave nahrava te spirale prodeje sracek.

                  Ale stale nezpochybnuju, ze chyba je ve spotrebitelich. Kdyz to vetsina kupuje, mensina ma smulu. To je realna demokracie.

                  1. No a nemas za tu tvou konzervu nejakou nahradu, ktera bude kvalitnejsi? (Ja nevim, vubec neznam, o cem mluvis).
                    Ono je to tak, ze nikdo nema povinnost prodat ti presne ten vyrobek, ktery ty chces. Nikdo nema povinnost prodat ti konzervu konkretni znacky a konkretnich parametru.
                    Ja tvrdim, ze kvalitni vyrobky se sezenou a neni to nejak slozite.
                    Btw videl jsem napriklad porad o nejake vyrobne kvalitnich salatu. Jednalo se o podnik, kde jich vyrobej par kilo denne max a rovnou to prodavaj na miste a chtej trebas 50-100kc za 10 deka. A ten clovek, co to vyrabi, rikal napriklad, ze si nechava dodavat letecky z nejake konkretni lokality napriklad manga. Rikal, ze ho to 1 mango prijde cca na 150kc (skutecne, 150kc za par deka ovoce). No ale pry se to absolutne neda srovnat s tim, co se tu prodava jako „mango“ , uplne jine zbozi.
                    No jo ..ale lidi chtej „levne mango“ a jeste k tomu jsme pres pul sveta od oblasti, kde se to mango vyrabi. Takze je logicke, ze zatimco tam na miste to ma cenu par haliru, tak nez se to dostane sem, tak to stoji raketu.
                    Ono to bude podobne s tema syrama. Koukej se na https://www.stream.cz/porady/jidlo-s-r-o#!
                    Tam je krasne videt, jak a proc se veci vyrabi takove, jake se vyrabi. Viz syry. „My bychom to umeli udelat bez konzervantu a prirodni a bez toho a toho a bylo by to lepsi. Jenze by se to muselo do 2 dni snist. Jenze kdyz trva par dni, nez se to jen doveze do obchodu a tam to lide chteji kupovat, aby to melo alespon 14 dni trvanlivost, tak to holt musime vyrobit tak, jak to ti lide chteji“.
                    Mimochodem, napada me jeste 1 myslenka – pokud nekdo bude mit TAK VYSOKE naroky na kvalitu, ze se takove zbozi vubec neprodava, protom holt je to smula, ale nikdo nema povinnost ti to prodavat. Pokud ty mas pozadavek na presne takovou a takovou vlastnost a chut piva a zaroven zadny pivovar takove pivo nevyrabi, pak mas proste smulu.
                    Velmi pravdepodobne vsak pouze nevis, ze ho nekdo skutecne vyrabi a ty si ho muzes koupit. Tak to holt na svete chodi :-)
                    Nastesti v dobach socialnich siti a podobnych vynalezu dneska neni velky problem nalezt to, co clovek hleda, I kdyby to vyrabeli na druhe strane planety :-)

                    1. Ja se ale nepohybuju mezi extremy,jako je pozadavek na kvalitu zbozi,ktera je temer nedostupna.

                      On je to zacarovany kruh.Dokud lidi kupuji sracky,tak se jim nabizeji sracky,tim padem nikdo moc nevydela (krome retezce,ktery zisk odvede ven), lidi nemaji vyssi platy, tim padem kupuji sracky,atd.

                      Mozna,ze by lidi kupovali sracky,i kdyby brali 3xtolik,ale tech nebude vetsina,si myslim.

                      Osobne nevim, jak 100hoven.Ja sam za sebe to mam poresene,ale ne kazdy chce jezdit na nakupy za caru,pokud vubec muze.A ne vsechno zbozi lze kupovat u soukromniku.

                      Ted mam tady na stole trezorove zamky pro nejakou upravu.Tyto zamky se kupuji od Nemcu.Cele roky to byl odlitek z hliniku a v tom mechanika.Ted je to plastovy vylisek. Hridele kolecek v tom tak nejak bloncaji… vyrobce uz hlinik nenabizi, polib si kliente prdel. Nemuzu jit a koupit jinde hlinik, protoze he proste nikdo nedela a pokud, tak nebude pasovat. Prizpusobeni vseho okolo quli zamku je totalni blbost. Pritom cena toho zamku je stale stejna a levny rozhodne neni.

                      Nicmene, cely ten kram bude stale ve stejne tride,tak co kurva zakazniku chces? Jo, ze to predtim vydrzelo padesat let bez oprav a ted sotva zaruku? No to tak je a pokud se ti to nelibi, tak to nekupuj, mas svobodu. Nazdar.

                      Nemecko nemelo socialismus, neni tam dojebany trh jako u nas a presto… i tam uz to jde do hajzlu.

                  2. Sysop: Ony se totiz u nas provadej pruzkumy trhu, kam nejspis chodej nejaky bezjazycny blbci, ktery pak legitimizujou tem firmam snizovani kvality.

                    Ono kdyz vam osmdesat procent vzorku rekne, ze ta bulharska Milka je jeste porad dobra, tak proc by ji tady pak neprodavali, zejo… :/

                    1. Re: Redik
                      9.1.2017 v 14:02

                      Jeden cas jsem delal do PR pro Nemce a Rakusaky. Vzdy velmi dobre vedeli,ze to,co nabizeji tady,by v Nemecku neproslo.Na to nebylo potreba jim nic rikat.Ostatne i novela vybusninarskeho zakona byla postavena predevsim tak,aby sem Nemci mohli natlacit bordel ze svych skladu,ktery v Nemecku nestihli prodat a vysumela by jim lhuta spotreby.

                      Rozdil mezi nami a Nemci neni na strane vyrobce,ale na strane spotrebitele.My to Nemcum tolerujeme.Ona treba i tak kauza VW o necem svedci.Amik se muze domahat kompenzace,Cechacek musi naklapat na servis za svoje a drzet hubu.A proc to tak je?Protoze Cechacek tu hubu drzet bude,mozna se vyslinta nekde na webu,nebo v hospode,coz je koncernu i nasi vlade u prdele.

                    2. To je podobny i s pracovnima podminkama. Kdyz pred cca patnacti lety zavirala (nebo nejak silene stizovala stavy?) jedna velka nemecka fabrika v Chorvatsku – mam neurcity dojem, ze to patrilo pod VW – tak si tam lidi vydupali takovy odstupny, ze se nam tady o tom nezda. Cesi jsou v tomhle dost defetisti, no :/

        3. „lid je trotl nevědomý a tak nějak tím pádem krátkozraký a chamtivý. Zkrátka špatná výchova.“
          A kdo vychovava lid?

  3. to jsou mi novinky pane rádoby d*fens… další článek o kterém si myslím, že už nejste ten za koho se vydáváte.
    Dočíst se tady že se kapalina stlačuje a tím se zahřívá je celkem solidní matroš. Odkaz na seznam, který tam není už zavání pouze reklamou. Našel jsem nějakej rádoby seznam, který nebyl seřazen ani abecedně a ani okresně/krajově. Dále benzín se do nafty v zimě přidával vždycky.
    Proč tady není žádnej článek o tom že na STK už emisema neudržované auto neprojde? A to jste byl prej s Alfou na technické a toto nevíte? Ž e se tady připravuje půda pro to aby trh s ojetinama skončil a auto se po prvním majiteli zešrotovalo a každej si musel kupovat nové auto? 1984 v plném proudu a vy tady rozebíráte sračky.

    1. Když stlačím kapalinu, kam jinam se poděje ta energie?

      1. Kdyz v beznych podminkach nejak zasadne stlacis kapalinu, stane se z tebe pravdepodobne multimiliardar :-)

        1. Ve vstřikovacím čerpadle je to stlačení už měřitelné. Adiabatickým stlačením na 1000 barů se nafta ohřeje asi o 1 stupeň.

          1. adiabatickým jevem stlačuješ plyn – kyslík, dusík a další plyny. Čímž mžikově dojde k velkému nárůstu teploty a tlaku potřebného pro shoření mikro kapiček nafty. Žádné palivo se nikde nestlačuje, čerpadlo pouze vytvoří přetlak 200Atmosfér aby naftu do válce, který je stlačenej vůbec dostal a nefouklo to až do nádrže.

            1. Čerpadlo v common railu čtvrtý generace udělá asi 2400–2500 atmosfér. A tím se samozřejmě palivo zahřeje, protože se stlačí.

              1. (Resp. teď koukám, že ten tlak vznikne převodovým pístem ve vstřikovači, ale to na věci nic nemění.)

              2. Dovolím si trochu šokovat, standardní teplota nafty, která vratkou přitéká zpět od motoru k nádrži, je cca 70°C, 90°C není výjimkou a krátkodobě – ve špičkách, může dosáhnout 110°C.

                1. hlava bloku válců má uvnitř teplotu 90°C ve špičkách i víc jak 110°C… že by se nafta ohřála vůbec svou přítomností ve vstřiku Vás nenapadlo…

                  Můj Idiometr hlasí: 106%

                  1. Ale napadlo.

                    Výborně, máte pravdu. Zajímalo mne, kdo přemýšlí.

                    Ovšem, přichází nová doba a již chladíme vodou, či olejem.

                    1. nn chladí se palivem, zvýší se bohatost směsi a tím se motor ochladí. Ž eto platí zákazník? Neva, automobilka ušetřila na chlazení.

                    2. Není to bohatostí a už se to nedělá, přešlo se na vodou chlazené svody.

    2. Fakt. Ohřívá se. Říkal to už starej Joule. Na konci hadičky je teplý jak prasátko z Medvídka Pú.

      Pro vás ano. Benzín tam rozhodně přidejte. Když je velká zima, tankujte rovnou čistej.

      Co je to neudržované auto? Jinak se koukněte do toho zákona. Údržba a opravy jsou jim u pr*, zajímá je jen aktuální funkce.

      1. Pane Bosh, nechte si předepsat jiné léky, začínáte být silně nedomýšlivý a nebo nejste ten za koho se vydáváte.

        Ohřívá se… ohřívá se proč? Dvě varianty, buď máte špatné palivo, takže je napěněné a jediné co stlačujete jsou mikrobublinky uvnitř nafty. A druhá věc, která je daleko více běžná je že palivo jde do vstřiku, zbytek paliva, který není vstříknut do válců odchází přepadouvou hadičkou zpět do nádrže. A protože celý vstřik je dosti pevně zašroubován do bloku halvy vláců, která je v přímém kontaktu se spalující se směsí dochází k čemu? k roznosu tepla, takže nafta, která prochází vstřikem, se o ten vstřik zahřeje. Jak nevídané a neslýcháné. Říkám, udělejte pokus a stlačte naftu tak aby jste z ní dostal teplo, nobelovka vás nemine.

        Ano nebojte se špinavej benzín tam přilévat nebudu, myslím že poměr je až 1/10. Neplatí to obráceně, do benzínu se nesmí lít nafta, ale to jsemčekal od Vás pane bosch že to víte.

        Neudržované auto… kruva to by si starej d-feens domyslel co to je, tady pro novýho d-feense z ministerstva pravdy a lásky uvedu, že se jedná o auto v zanedbaném stavu. Na STk se jezdí výhraně po návěštěvě autoservisu, kam auto přistavím minimálně jednou za rok, a hlavně před zimou. Kdy se auto zvedne a prověří s evšechny silentbloky, vůle, brzdy, žárovky, napíchne se na počítač a apod… pak s tím dopiče teprve jedu na STK. JEN idiotská píča jezdí čtyři roky s autem a pak s tím dojede na STK a pak čučí jak tele na nový vrata, že DĚKUJEME, opravte si to a máte to na měsíc. Udržované auto totiž na STK netrpí zkruvenejma silentblokama ani chybama reednes kódů. Ale to ty pičo nevíš, protože jsi nikdy na žádný STK v poslední době nebyl, jen meleš sračky.

        1. Řekněme to jinak, naftou dokonce to vysokotlaké čerpadlo chladíme. Ovšem, jak píši výše, v budoucnu budeme chladit vodou, či olejem.

        2. Zkuste vytvořit tlak nafty 1600 At tak aby nezměnila svůj objem při stejné teplotě. A pak se hlaste u nobelovy komise, ale už tam byl jeden před váma :-)

    3. Doporucuji studium neceho hlubsiho nez stredoskolske fyziky. Ta nezavadi nic jineho nez idealni kapalinu, resp. idealni tekutinu. O stlacitelnosti kapalin je mozne docist se mnohe, prakticke dusledky jsou zname. Uz jen sireni elastickych vln by bez objemove pruznosti kapaliny neexistovalo …

  4. Není nafta jako nafta…

    Zakoupil jsem sobě naftové Berlingo, protože proto. Fungl nové. Jal jsem se do toho tankovat naftu od Eurooilu, bo jsem tam nechtěl biosložku. Jezdil jsem s nějakou spotřebou, respektive moje drahá choť.
    Experimentálně jsem natankoval OMV Maxxmotion a spotřeba padla o půllitr dolů. Vzhledem k tomu, že jsem o tom manželce neřekl, s autem jezdí stále téměř výhradně ona a trasa se nemění, považuji výsledek za průkazný.
    Zajímavé.

    1. „Protože poroto“ u nás byl fakt, že berlingo má v benzínu jen dvě slabší motorizace kombinované s pětikvaltem a deklarovanou spotřebou bůhvíkde. Experiment zkusím zopakovat s některým z aut jezdících pravidelné trasy.

      1. Bingo, u mě to samé. Chtěl jsem 120PS a 6 stupňovou převodovku, ale nechtěl jsem to rozvádět, anžto každý může mít priority jiné. Nadto, ten diesel jede jinak (mnohem lépe).

        1. Hmm ja mam berlu na benzin 1,6 VTi 120. Uz kdyz se podivate po netu, tak na tenhle motor si kazdy stezuje. Nejaka AntiPolution chyba, za kterou se schova cokoli, trapi pomerne dost lidi. Letos menime auto. Bude tam ten silnejsi diesel. Takze se mam divat spise po premiovych naftach OMV?

          Mimochodem ten benzinovy motor od nich je strasne nachylnej na kvalitu paliva. Jednou nebylo zbyti a tak jsem u nejake noname nabral plnou. Domu jsme dojeli ale vykon v ().(), cukalo to a rozsvitila se ta jejich slavna hlaska. Dve nadrze vervy a jelo to zas jak ma.

          1. Nemohu se pasovat na odborníka na naftu, takže odpověď neznám, co byste měl tankovat netuším. Subjektivní výsledky (je to tišší, víc to táhne atd) vypouštět nebudu, takže mi zbývá jenom ta nižší spotřeba, kterou jsem naměřil během cca 1.500km.

            1. Rozumim. Zalozim si vlastni mereni a uvidime.

              1. Osobní testování jsem si zkoušel u 98-100 benzínu. Vyšlo z toho OMV a Benzina. Teď ještě vypadá zajímavě MOL. Shell v zásadě nenabídl nic navíc.

                1. Ja jsem si jeste testoval benziny na mym 125 skutru. Kupodivu 100 Verva delala to, ze cely skutr vic vibroval. Navic nemel takovou silu. Posledni dva roky ji tam davam jen na zimu kvuli absenci bioslozek. No a jeste par nadrzi pres sezonu kvuli cisteni.

                  1. Má to čidlo klepání a regulaci předstihu?

                    1. No to nema. Leju to tam jen kvuli cisteni ne kvuli vyssimu vykonu.

                2. Standardní V-power Nitro+ je 95 s hromadou aditiv, ne? Zvýšený výkon jsem nepozoroval, ale sníženou spotřebu ano. Víceméně cenový rozdíl odpovídá jejich běžné 95 u mého vozu. (+- pár haléřů)

                  Jejich 100oktan je V-power Nitro+ Racing(ano, prase aby se v tom vyznalo) a upřímně, už jsem ho dlouho nikde neviděl :) (což neznamená, že se neprodává, jenom se neprodává tam, kde jezdím :D)

                  Teda pokud na stojanu nepíší tu 95 na pistoli jenom proto, aby lidi věděli, co tankovat :)

    2. Na OMV nejezdim, protoze maji toalety venku, navic v prisernem stavu.
      Mel jsem benzinovou 1,8GDi, nachylnou na kvalitni palivo. Tankoval jsem do ni Vervu a kdyz jsem to prodal, mela skoro 250tkm a v pohode. Ted mam 1,9tdi Ochcavku a tankuju jedine v Plzni na Oktanu, Skladova ulice jejich premiovy diesel. Zkousel jsem i jinde, Shell, Mol,… spotreba sla az o litr vys.

  5. Těch přohřešků je velmi málo. A nevím jestli je to dobře a palivo je tak super, nebo to něco vypovídá o systému kontrol. Ze seznamu znám jen Tomegas a o tom minimálně občané jejich rodného města ví, že je lepší se jim vyhnout. Když koupím láhev plynu od Tomegasu, tak mi tam po dohoření zbyde minimálně pětina bordelu.

  6. Poprvé dávám defovi za 4. V životě nejel na nic jiného jak motorový benzín a naftu motorovou dle ČSN. Zaměstnání ve velkých firmách s sebou nese něco jako syndrom jedničkáře. Mně, když šéf nasral a nepřidal mi 500 korun měsíčně na dojíždění do práce, vzal jsem petflašku a ve firmě jsem slil použitý čistící prostředek co smrděl po lihu. Nalil do nádrže, a světe div se, auto jelo. poměr jsem poistupně zvětšoval až na 100 procent tamtoho alkoholu. A jezdil jsem po dálnici 140 jen se nechumelilo. Můj rekord je diesel s BOSCH VP37 s dírkovými vysokotlakými vstřikovači běžící a jezdící na směs aceton+polystyren+fritovací olej, směs na třetiny. auto jezdí dodnes. Ano, je to mercedes rok 96. Já se pojmu nekvalitní nafta musím jenom smát. nedávno jsem po 2 měsících tankoval u pumpy a nevěděl jsem ani z jaký pistole poteče nafta, jaký to mělo barvy a názvy. Kdybyste věděli, co a kolik jsem všechno vyjezdil v motoru CR Unijet, asi by vás chytil epileptický záchvat. tady jeden s PD jezdí na filtrované kdeco, objevil se karbon na vstřikovačích. Prémiové palivo jakým je benzín leju jen do Bussa V6, ostatní jezdí na alternativy (LPG,WVO,WHO,WTO), dosud bez zástavy tisíce kilometrů. A bez kouře. Můj budoucí projekt je TDI PD s přisáváním LPG a do budoucna na čisté LPG, až se dostanu k frézce a soustruhu. Tak zatím mnoho šťastných km na prémiová paliva :-) ps A NEZAPOMEŇTE NA ADITIVA 1:1000 :-)

    1. Nelze než popřát spoustu šťastnýcb kilometrů na použité čistící prostředky.

    2. Ja mam taky tygra v nadrzi…jezdim na SAVO. Cisty motor a svezi vzduch. Rymu jsem nemel uz ani nevim kdy, staci
      nechat bezet motor na volnobeh v zavrene garazi kdyz zrovna tocim neco na soustruhu.
      :-)

  7. ..a než mě zde sepsujete za otrávené ovzduší, tak katalyzátory mám na všech autech funkční, spotřeba paliv je v poměru jejich výhřevnosti, kouřivost je nula protože umím vstřikovače udržet čisté bez karbonových úsad, taktéž motormanagement a jeho vstupy umím změřit a vyhodnotit, doporučuju osciloskop DSO-138 z číny za bratru 500korun. Všechny auta projdou STK a EK. Jezdit levně není pro každého, než jsem nalil první olej, měl jsem v hlavě literaturu vydanou v českých zemích od roku 38 do 2000 skoro nazpaměť. No když je nejhůř a mně se nechce pobývat venku v -15 zajedu k nejbližší levné pumpě, většinou tank ono, dám litr benzínu a dotankuju naftou. Mám za sebou 15 let a půl milionu km na autech všeho druhu od škody 100 až po nevím co, nikdy nebylo příčinou poruchy palivo, lépe řečeno nikdy jsem neměl poruchu kterou bych nebyl s to opravit na místě. Možná jsem jen blbec a mám štěstí. nebo to chce studovat a vědět kde co ohřát kde se musí chladit, jak míchat, čím filtrovat, jak upravit sací koše, kde hlídat viskoztu , co přidávat a co ne. jediné palivo jsem nejezdil a to je vyjetý motorák, ten jezdí jen ti kdož mají dostatek čerpadel a trysek případně umí upravit motor na vířivou komůrku. PS zkoušel jsem i elektriku a celkem dorý ježdění zadara .-)

    1. Když jste tedy ten odborník. Když do diesleu Fiat Ulysse 2.0 100 kw, nádrž cca. 80 l. nafty v zimě přileju trochu benzínu, aby to tak nezamrzalo jako dnes ráno, (-20,6 C a nafta tuhá) tak mohu? A kolik? Díky za odpověď.

      1. Můžeš, zkombinuj to s VIFem a nebude problém. Přísady pro tuhnutí jsou buď jenom čistý benzín (levnější) nebo kombinace benzínu a maziva (dražší).

        1. Přísady proti tuhnutí nafty:-)

      2. 4l

      3. to je přeznačený HDI motor. Vstřikovače se blbě vyndavají :-) S benzínem opatrně, dejte vzorek nafty do mrazáku druhý den přikapávejte benzín a za stálého míchání zjistěte kdy se rozpustí krystaly parafínu. Litr benzínu by neměl být znát záleží jakým olejem aditivuje Váš dodavatel phm.

    2. rozumím tomu správně, že jste se stal kvůli nepřidané pětistovce na dopravu od šéfa neoficiálním docentem (neli profesorem) v oboru chemie a zajebal studiem a mícháním sraček půlku života? tak to je majstrštyk!

      1. nikoli nalil jsem a jel studium bylo místo brblání do piva a na sex taky není furt chuť tak se bavíme každý tady o kvalitě paliva (ehm:-)

  8. Čekal jsem v diskuzi nějaký hejt vůči Shellu a dočkal jsem se celkem záhy :-) Je to k popukání. Celý život tankuju zásadně u Shellu a téměř celý život mám Golfy, s obojím jsem nadmíru spokojen a servis navštěvuju jen na „preventivky“. Ale to jsem tu asi blbě, že? :-D

    1. Lepší je jezdit Merglem na Golf než Golfem do práce, vohnoute.

    2. Přeji vám spokojenost i nadále. Mám několik aut pro vás možná zajímavé vw f zeleným déčku a íčku, a zbytek nuda sračky italský a francozue. Na preventivky nejezdím jakou mají výhřevnost a viskozitu?

  9. Poznámka nafta netuhne krystalizuje v ní parafin a ucpe sací koš v nádrži nebo filtr nebo obojí ten je nutno rozpustit něčím lehkým. ideální je vyhřívaný filtr chladící kapalinou v nouzi elektrický většina aut to má pořešené pokud máte PD motor ten si ohřívá naftu v hlavě sám řešíte problémy které jsou jen ve vaší hlavě pokud vám tédéíčko nestartuje v zimě zkuste se zafokusovat na stav spouštěče akumulátoru a kompresní tlaky dále vstřikovací soustava prémiová paliva jsou placebo a lít to do vyšlehaného motoru je fakt výhra :-)

    1. Prafín krystalizuje? Máte nějakou jinou fyziku? No ačkoli asi nejenom tu…

      1. MM má pravdu – parafin při pomalém chladnutí opravdu krystalisuje. Například při výrobě svíček a podobných nesmyslů je to nežádoucí stav a tak se tam používá rychlé ochlazování, kdy parafin zatuhne v amorfním stavu.

        Pravdu má i v tom popisu zanesení filtru. Nám byl ELTO (což je chemicky v podstatě motorová nafta minus pár aditiv) při teplotě kolem -20 °C schopen bez problémů ucpat i filtr s otvory ca 1 mm velkými. O drobnějších otvorech ve filtru bufíka nemluvě – tam jsme to museli řešit instalací takového malého boileru, který ohřívá palivo na 10-20 °C.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017