Kurzy obranné střelby Akademie Aegis K1 + K9

Featured Image

Již od prvních dnů, kdy jsem třímal zbrojní průkaz v jedné a pistoli ve druhé ruce jsem se rozhodoval, jak se s tím co nejlépe naučit. Vrtalo mi hlavou spousta otázek na které jsem neměl odpovědi a tak jsem se rozhodl absolvovat některý z kurzů střelby.

V ČR takových kurzů existuje veliká spousta a amatér prakticky nemá šanci zjistit, který za něco stojí a který ne. Střelectví u nás zažívá boom teprve poslední roky a tak je na internetu i pramálo zkušeností a recenzí na jednotlivé kurzy a jejich instruktory.

Pro mě byla finálním impulzem recenze na kurzy akademie Aegis v časopisu Střelecká Revue. Na několika stranách tam byla rozepsána kvalifikace instruktorů, metody a dojmy z těchto kurzů. Vyhledal jsem tedy jejich internetové stránky a čekal na vypsání termínu.

Aktuálně to nyní probíhá tak, že základní kurz označený jako „K1“ byl obsazen 2 a ? hodiny po vyhlášení termínu. Tlačenka na tyto kurzy je tedy veliká.
Výcvik probíhá na střelnici FOX u Mělníka. Já se účastnil dvou kurzů – K1 (základy obranné střelby) a K9 (skryté nošení). K1 byl v pátek a sobotu, K9 v neděli. Střelnice je veliká a i když přijde hodně lidí, účastníci kurzu mají část vyhrazenou a oddělenou valem od ostatních. V kurzu bylo 16 lidí na dva instruktory. Byl tak dostatek času pro individuální přístup.

Kurz K1 začíná od opravdových začátků, popisem mířidel, správným úchopem, ovládáním závěru, řešením závad a dalších nezbytností pro další postup. Kurz K1 musí absolvovat každý účastník, který se chce dostat na některý z pokročilých kurzů. Již v této fázi začínáte zjišťovat, že spoustu věcí jste dělali když už ne úplně blbě, tak aspoň méně efektivně, daleko pomaleji a méně bezpečně.

Součástí kurzu je mimo střílení poměrně velká dávka teorie, bez které by člověku nedošly základní principy, ale také informace o legislativě a o problematice obrany střelnou zbraní a odpovídání na dotazy účastníků.

Praktická část kurzu se potom zaměřuje mimo jiné na správné zamíření, techniky tasení a především na to, aby každý účastník zjistil, kde je jeho hranice, pod kterou dokáže rychle střílet a přitom stále ještě trefovat požadované cíle. Pokud budete poslouchat instrukce lektorů, dávat pozor a snažit se, bude se tato hranice neustále posouvat výše.

Mezi další důležité prvky patří tříbení smyslů, reakce na změny povelů a důraz na koncentraci. Díky těmto prvkům kolikrát člověk zjistí, že kouká, ale nevidí, slyší, ale nereaguje a nebo naopak reaguje na to, na co by neměl. Závěr kurzu je vždy zaměřen na určitou modelovou situaci, kterou prozrazovat nebudu a následné vyhodnocení. Zde každý absolvent obdrží diplom a ústní hodnocení od obou instruktorů za jeho dvoudenní snažení. Hodnocení je opravdu přímé a férové, když se bude člověk projevovat jako vůl, v hodnocení se dozvíte, že jste vůl.

Kurz K9 poté navazuje přímo na K1. Zaměřuje se především na rozvíjení již naučených dovedností a jejich procvičování. Dále pojednává o problematice nošení zbraně a názorně se při něm ukazuje, jak zbraň nosit, jak z kterého oblečení tasit, jaké oblečení vybírat a jak se vyhnout tomu, aby někdo identifikoval, že máte zbraň u sebe.  Kurzy probíhají v opravdu svižném tempu – denně jsou asi dvě pětiminutové přestávky a jedna čtyřicetiminutová na oběd. Instruktoři se tedy opravdu snaží, abyste čas strávený cvičením využili na maximum.

Na těchto dvou kurzech vystřílíte něco kolem 600 nábojů – nestanou se z vás tedy zázrační střelci, ale odnesete si mnoho užitečných rad, naučíte se základní techniky a případně odbouráte špatné návyky. Dále získáte představu o tom, jak si sám sobě postavit trénink, abyste mohli i sami na svých schopnostech pracovat. V neposlední řadě dostanete odpovědi na většinu vašich otázek a možná přehodnotíte i některé své postoje ke střelecké problematice.

Kurz bych tedy doporučil každému, kdo to s obranou sebe a svých bližních myslí vážně, protože to, co se naučíte při přípravě ke zkoušce pro získání zbrojního průkazu není ani základ, ale pouze schopnost vystřelit na terč a nezranit při tom sebe nebo někoho jiného.
Kdo by stál o více informací nebo o fotografie, na Facebooku akademie Aegis je k dispozici obojího dostatek.

Kdyby měl někdo nějaký dotaz, na který bych mohl znát odpověď, zkuste se zeptat v diskusi.


19.07.2015 Tom

 
 
 
 

12345 (3x známkováno, průměr: 1,67 z 5)
855x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017