Kupujeme velký – opravdu pětimístný sedan (kombi)

Featured Image

Tímto článkem chci zapátrat a poprosit čtenáře o zkušenosti s automobily střední nebo vyšší než střední třídy s dostatečným prostorem na zadních sedadlech. Ještě než vypíšu seznam modelů, které jsem si předběžně vytipoval, tak předesílám: to auto má být primárně sedan. Jistě, není to podmínka – může mít i výklopnou záď, dokonce to může být kombi. Rozhodně však nepotřebuju právě kombíka, nějaké litry v kufru mě totiž zas tolik nezajímají, do Chorvatska nejezdím.

Dál mě nezajímají auta typu MPV, SUV, GLS, DPD, PPL atp. Žádné ty zvýšené a nafouknuté potvory, dodávky a vany nechci. Jde mi o normální větší auto, které ještě dokáže poskytnout potěšení z řízení, ve kterém bych mohl jezdit vpředu já sám, a vzadu bych pak vozil ženu normální štíhlé postavy, jedno dítě v autosedačce nad 15 kg a druhé dítě v autosedačce pro kojence, později v sedačce do 18 kg. Vlastně ani nevím, jestli existuje sedan, který má na zadních sedadlech tolik prostoru pro pohodlnou přepravu dvou autosedaček a jednoho dospělého. Předpokládám, že i při dostatečné vnitřní šířce může problémy způsobovat středový tunel, výdechy topení uprostřed, tvarování opěráků a výplní dveří.

Nezajímají mě auta nová a zánovní. Nehodlám totiž platit třičtvrtěmilion za auto s různými zbytečnými asistenty, všudypřítomným pseudochromem a parodiemi na motor typu Passat 1,4 turbo. Šestiválce, případně pětiválce, což jsou pro tuto velikost aut výkonově přiměřené motory, už dnes v této kategorii skoro vymřely, takže pozornost obracím do roků výroby zhruba 2000 až 2005 – k autům, o kterých si myslím, že mě bude bavit je řídit a že budou vzadu prostorná a snad i pohodlná. Potřebuji tedy poradit, jak komfortní a prostorná ta auta jsou pro cestující na zadních sedadlech. Nějaký ten výkonný benzínový motor, ideálně víceválec s výlučně manuální převodovkou si už dokážu vybrat sám.

Kandidáti:

BMW 5er – E39 (do 2003), E60 (od 2003)
Ford Mondeo Mk 3 (2000–2007)
Lancia Thesis
Mercedes E-Klasse W210 (do 2002)
Opel Omega (do 2003)
Opel Vectra C / Signum (od 2002)
Saab 9-5
Subaru Legacy (od 2003)
Toyota Camry (od 2000)
Volvo S80
Volvo V70 (od 2000)

Na první pohled nejprostorněji působí MB W210 a Omega. Navíc mají v mých očích výhodu pohonu zadní nápravy. Tu má i BMW, tam si ale myslím, že to bude s místem vzadu slabší. Extra prostorně nevypadá ani Legacy, ale pokud by se osvědčilo, byla by to jediná značka, kde bych snad toleroval pohon všech kol, který jinak k ničemu nepotřebuju.

Další auta jsem mezi kandidáty ani nezařadil. Passat/Superb, Audi A6, Peugeoty, Citroëny, Hyundaie, Kie jsou auta, která z různých důvodů nechci. Zajímavé mi přijdou snad jedině Passat W8 a Citroën C6, ale ne natolik, abych si je kupoval.

Proti Japoncům nic nemám, jenomže Mazda 6 a Honda Accord na prostorové šampiony zrovna nevypadají, Toyota Avensis už nevyhovuje ani výkonem (největší motor je dvoulitr). Větší Camry je na tom jen o málo líp (čtyřválec 2,4 l), ale pokud by byla vzadu použitelná, úplně bych ji nezavrhoval.

Rozumné minimum je tedy asi 175 koní z alespoň pěti válců, i když nejspíš bych to vydržel i s velkým čtyřválcem (u Japonců či Američanů typicky 2,4 až 2,5 litru) – v případě potřeby bych prostě motor víc točil. Z různých důvodů bazíruju na manuální převodovce. Pokud by ale vyšlo najevo, že požadavky na prostor vzadu splňuje nějaké opravdu charakterní auto s výlučně automatickou převodovkou (Chevrolet Impala SS 1994–1996, Honda Legend…), tak mi ho prosím doporučte, a třeba se do něho zabouchnu.

Prosím tedy o zkušenosti s prostorem a komfortem. Tzv. spolehlivost neřeším, ta se dá dost ovlivnit údržbou, spotřeba paliva mě taky netrápí, protože si dokážu představit, kolik podobná auta a motory žerou. Cenou auta nejsem nějak zásadně omezen – hodlám nakupovat v Německu, případně jinde v zahraničí taková auta, u kterých bude největší pravděpodobnost, že mi prodejce o nich říká pravdu, a bude to na nich vidět. Takže spíš málo jetá, taková ta, co v nich jezdili ti důchodci do toho kostela. Hahaha, no sem tam se najdou.

Takže ve kterém autě se dá vzadu normálně cestovat ve třech a není to marketing?

Poznámka:

Za jakékoliv zkušenosti a odkazy k věci předem děkuju. Kdo má potřebu psát, že nejlepší je čtyřkolka dýzl automat v kombíku a že starý vraky si kupujou sebevrazi, tak samozřejmě může, ale ať nečeká, že se něčeho dočká.


16.09.2013 XXE

12345 (8x hodnoceno, průměr: 3,13 z 5)
919x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!