Kterak zloděj (ne)křičí „Chyťte zloděje!“

Featured Image

V době, kdy jsem si už po několikáté myslel, že jsem zkušený Čech, že už jsem všechno viděl, a že mě nic nedokáže překvapit a nasrat, mi bylo dokázáno, že jsem se opět mýlil.

Bylo to 21. ledna 2009, kdy jsem si v Hospodářských novinách přečetl tento skvostný rozhovor se soudruhem Petrem Rafajem, zasloužilým členem strany jistot a hlavně té prosperity a novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Pokud bych měl parafrázovat a sesumírovat, jaké skvosty soudruh Rafaj v rozhovoru splodil, bylo by to asi takto:

– zákon o zadávání veřejných zakázek je vlastně naprosto v pořádku a celý svět by si z nás měl brát příklad
– jakákoliv pochybení jsou spíše formálního charakteru a jsou způsobená z neznalosti
– problém se vyřeší lepší osvětou mezi úředníky
– na nově zavedený blacklist firem ucházejících se o státní zakázky zatím neexistuje jediný kandidát, jinými slovy v Česku se neví o jediné firmě, u které by bylo podezření na korupci
– to, že se rozdělují větší státní zakázky na několik menších, se děje z čiré neznalosti, úmysl vyhnout se povinnosti výběrových řízení za tím určitě není
– únik informací o chystající se razii Evropské komise v ČEZu nevyšetřuji, ale díky důvěře v naše úředníky si nemyslím, že by za to mohl někdo od nás
– no a to nejlepší nakonec: Bylo naprosto v pořádku, že když ÚOHS vyhlásil zakázku na dodávku mého luxusního služebního auta, tak při tom bylo stanoveno 44 podmínek, mezi nimi například druh dřeva a konkrétní odstín dřevěného obložení interiéru nebo na milimetr přesně stanovená výška mezi sedadlem a stropem. Bylo to naprosto kompetentní, nebyl za tím žádný zlý úmysl. Fakt, že tyto podmínky splňovala pouze jedna firma (Audi), je opět pouze náhoda. Naši úředníci odvedli skvělou práci.

WTF? O tom, že politici a úředníci jsou grázlové a že zneužívají moc, dnes nepochybuje snad už ani předškolní mládež, ale taková okázalost? Takhle odkrývat karty? Chlubit se takhle veřejně, že ti, co mají kontrolovat dodržování pravidel, jsou stejní zmetci, jako ti, kteří mají být kontrolováni? Zajímalo by mě, co se tomu zmrdovi honilo hlavou, když toto říkal… To si myslí, že je veřejnost opravdu tak neskonale blbá, že mu takové hlody sežere? Je pravda, že když se člověk podívá kolem sebe, tak bohužel má možná pravdu.

To je na tom to smutné: většina vohnoutů, pokud se k nim ten článek vůbec dostane, nad tím mávne rukou, protože jim to nebude připadat nijak zvláštní. Jakoby poctatný je, že ÚHOZ nebo jak se to menuje jde proti kapitalistům pyčo vole, von s nima zatočí protože to stejně všechno nakradli od slušnejch lidí, takže je to vlasně fajn chlap a tu audinu si ve finále zaslouží!

Nehledě na to, že důležité je, že neplatíme 30 Kč u doktora a že nám Paroubek dá na předvolebních mítincích klobásu a pivo zdarma. Co víc si přát: ráj na zemi. A když nebude na jídlo, bohatí nám ho zaplatí. Beztak to všechno nakradli.

Zpátky ni krok!


24.01.2010 Malcik

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
57x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!