Kterak jsem prodával Škodu Favorit - zpět na článek

komentářů 179

 1. Příště prosím článek „Jak jsem prodával staré rezavé kolo Sobi 20“. Díky, s chutí si ho přečtu. Překvapení, jaká sociální skupina má o tyhle vraky zájem…

  1. Já bych ho bral, ty skupino:) Vůbec nerozumíš kvalitě.

 2. Taky jsem kdysi měl škodu favorit a taky jsem ji prodával. Jen to bylo o pár let dřív a tak to nebylo za pět tisíc, ale za deset. Moje zážitky byly mnohem chudší, jeden zájemce se přijel podívat, poznamenal, že už je to moc rezavý (opravdu bylo) a zase odjel, druhej zájemce byl taková socka, že na smluvenou schůzku nepřijel a když jsem mu volal, kde je, tak mu tam na pozadí řvalo malý dítě, blekotal něco jako „mám lepší nabídku“ a když jsem se ho nasraně zeptal, proč mi teda aspoň nezavolal, že nepřijede, tak že „neměl kredit“. Prostě socka, na kredit do mobilu to nemá, ale chtělo by to auto… Pak jsem favorita prodal známýmu za osm, kterej ho vyvařil a prodal dál.

  1. Jinak auto této cenové kategorie se neprodává s cílem něco na něm trhnout, ale s cílem se ho rychle zbavit, abych za něj nemusel platit pojistku atd. Takže když dám inzerát za pět, prodám to prvnímu, co si pro přijede se třema v ruce, ať už je to pryč.

   Ostatně platí u každého zboží, že když se mi ho nedaří prodat, nasadil jsem asi cenu moc vysoko.

   1. Prodej vraku na dojetí dementovi má ten problém, že si člověk musí sám vyřídit evidenčku a přepis, což je práce minimálně na jedno dopoledne a obnáší návštěvu úřadu, což je skvělé, protože sice nemůžu pracovat, ale alespoň zaplatím administrativní poplatek za čekání. Nedávno jsem to vyřešil tak, že jsem do inzerátu napsal veškeré klíčové informace a opatřil jej detailními fotografiemi a jako kontakt uvedl jenom e-mail. Kdo dokáže napsat e-mail alespoň na úrovni člověka se základním vzděláním, podepsat se a neptá se na to, co už je v inzerátu, je už asi dobrý kupec a teprve potom má smysl telefonovat a prodávat. A riziko, že nedodrží ujednání o přepisu ve smlouvě (s pokutou), je tak o něco menší.

   2. mjfox: „dám inzerát za pět, prodám to prvnímu, co si pro přijede se třema v ruce“

    No jo, ale ten monitor stál 5k.

    Špatně nastavená cena, měl to dát za 8 a prodal by to za 5 bez problému a ještě by měl nový majitel pocit, že udělal super deal. Inzerovat cokoliv použitého za cenu, kterou chci s tím, že pak už nemám prostor na slevu je amatéřina. Neříkám, že se v případě velmi zajímavé ceny nebo shody okolností nenajde zájemce, který smlouvat nebude, ale na to nelze spoléhat. Naopak inzerovaná vyšší cena nabízí možnosti proaktivního přístupu ke slevě („když to vemete hned, slevím ještě litr“).

    1. Pro zkusene brouzdaly nemeckych inzertnich stranek pro ojetiny to nebude novinka, ale v nemeckych inzeratech se pouzivaji u uvedene castky zkratky FP (Festpreis neboli cena pevna) a VHB (Verhandlungsbasis neboli cena dohodou, „cena, o ktere se muzeme dohadovat“). Jake zkusenosti maji ti, kteri pouzivaji pevnou cenu, by me taky zajimalo. Asi podobne, jako autor clanku.

     1. Když jsem naposledy prodával auto, měl jsem v českém inzerátu dvakrát (na začátku a na konci) explicitně napsáno, že cena je zcela pevná, neslevím ani halíř a že pokud chce někdo smlouvat, je zbytečné vůbec volat. Byl to s odstupem několika tisíc EUR nejlevnější pojízdný kus toho auta v celé Evropě, bylo na něm sice pár věcí k řešení (vibrující kotouče, dva silentbloky a trocha koroze), ale žádnej vážnej zádrhel tam nebyl a všechno bylo nafoceno a popsáno tak jak to bylo. Hned v den vypsání jsem zažil telefonát ve zkratce na téma „no pane ty kotouče v originále stojej 50 tisíc, takže já vám za to nabízím o 80 míň než chcete (tu logiku jsem vůbec nepochopil)“. Pak se dokonce přijel podívat chlapec se 2 kamarády odborníky… detailně to oblezli, projeli se a následně přišlo ono obligátní „no tak teď záleží jakou byste si jako představoval cenovku žejo, protože vidíte že budou potřeba ty kotouče, něco na podvozku a tady je to vorezlý…“, na což jsem otráveně kontroval, že přesně to je napsáno v inzerátu a jestli chce o něčem jednat, měl si ten inzerát přečíst a ušetřit nám všem 2 hodiny času (a sobě cestu). Pak přišel výsměch, nabídka asi dvou třetin, mé trvání na ceně z inzerátu a jejich odjezd zpátky domů. Po více podobných zkušenostech a 3 měsících času jsem ztratil nervy s českými kupujícími a hodil inzerát na mobile.de s Festpreis cenovkou navýšenou asi o 2k EUR proti české inzerci, protože by jinak na mobile.de mezi ostatními působil podezřele levně. Hned napsal nějakej čech žijící v Rakousku, jestli se může přijet podívat a jestli to bylo bouraný. Píšu že bouraný to nebylo, ale je lakovanej přední nárazník (u desetiletýho auta s 230tkm). Na to mi přišlo nekompromisní „Takže to bourané bylo.“ (podtext „jste lhář a chci slevu“), na což už jsem ani neměl sílu odpovědět. Pár dní poté přijel kupec z Kanárských ostrovů. Předem po telefonu usmlouval asi 1k EUR slevu, na kterou jsem mu doslova napsal, že je to minimum, auto nutně prodat nemusím a levněji ho neprodám ani když při testovací jízdě vybouchne. Po prohlídce konstatoval, že je to čtvrtý kus co vidí, že je nejlevnější a zároveň technicky nejlepší, ale jestli bych přecejen neslevil alespoň pár set EUR na ty kotouče. No jednak byl na smlouvání v trochu blbý pozici (jen kvůli tomu autu vážil 4000km cestu, tak asi neodjede kvůli tomu, že mu neslevim 500EUR) a kromě toho už slevu dostal, takže cena zůstala, zaplatil, odjel a už jsem o něm neslyšel. Festpreis je pro kupující v ČR i jinde zjevně jen nějaký orientační údaj.

      1. V Nemecku obcas taky, nezapominat, ze vychodni Nemci jsou proste vychodni Nemci. Konkretne na Mobile.de hodne prodejcu upozornuje, ze handlovat nehodla.

      2. PJs: takže jste frajer, protože „neslevíte ani kačku“. Teda kromě toho, že jste tomu, kdo to nakonec koupil, slevil :-D A to bylo potřeba popsat takovej kus obrazovky?

       Jít proti lidské psychice a pak se divit může s prominutím jen vůl. Co Vám bránilo dát cenu vyšší a ty kecy o neexistujících slevách si tak odpustit?

       1. Někdo holt bez spekulací rovnou řekne a píše přesně to, co chce – mám takový přístup rád od druhých a proto ho i sám praktikuji. Nemám rád turecká tržiště, resp. celkově nemám rád lidi co pořád jen něco opatrně naznačují a spekulují s tím, že si nechají zadní vrátka a pak uvidí. Ať už se to týká toho, kolik chtějí za co peněz, nebo třeba kdo je vůl a tak dále.

        1. PJs: takže když auto kupujete, tak nesmlouváte? Pokud kupujete nová, tak za ceníkovou cenu?

         Že nemáte rád turecká tržiště je hezké, ale irelevantní. Asi jako kdybyste neměl rád turecké záchodky, protože Vy teda fakt jako na WC chodit nepotřebujete.

         1. Ne, nesmlouvám. Když auto není za dobrou cenu, tak ho ignoruji a když je, není proč smlouvat. Každé svoje auto jsem koupil za opravdu zajímavou cenu a smlouval jsem z 14 nákupů jen jednou (kvůli zatajeným podstatnějším vadám). Nemám čas ani náladu volat na x inzerátů s cenami mimo mojí představu a zkoušet z prodejce vymámit jestli se náhodou „nesejdeme“. Taktéž nemám čas dělat to samé z druhé strany. Mám s prodejem použitých věcí (ne aut) vcelku dost zkušeností protože je to součást mojí práce a nemám rád když mi volá denně 10 lidí s představou, že když je možná dohoda, tak jim něco prodám za polovinu toho, za kolik to běžně koupí jinde. Zbytečná ztráta času.

          1. PJs: ok, chapu, ze je to pro Vas novinka, ale smlouvat je normalni. Pokud v praci prodavate, zkuste se chovat jako profik a ne jako amater a delejte veci tak, aby to bylo efektivni. Svym chovanim ztracite vic casu nez si myslite. A hromadu penez, kdyz nakupujete, ale to uz je Vas problem.

          2. Ještě o něčem mne toužíte na základě tří příspěvků v diskuzi kategoricky poučit ohledně mé práce? Připadáte si teď hodně důležitě? Třeba jako blinkr na BMW? Vždycky moc rád pokecám s někým kdo vůbec netuší kdo jsem, čím se živím, nedej bože jak jsem v tom úspěšný, ale narozdíl ode mne přesně ví jestli jsem amatér, co je v mém oboru normální, čím ztrácím čas, co dělám neefektivně a kde ztrácím peníze…

          3. PJs: vidíte jak málo stačí k tomu, abyste se projevoval jak amatér, co se diví, že když prší, je mokro.
           Nehodnotím, jak jste úspěšný v práci, ale Vaše úsměvné hlody o tom, jak jste překvapen, že lidi jsou lidi.

          4. Aha, takže jsem byl dokonce překvapen, no vidíte, to jsem taky sám nevěděl. Ještě nějakou další informaci jste si veleúspěšně domyslel? Koukal jsem před chvilkou do ledničky a trochu váhám které z těch jídel si mám dát k obědu, nemohl byste mi poradit?

          5. Někdo má, někdo holt sockuje o slevičku.

          6. Taky nemám rád smlouvání, proto jsme se přesunul na aukční servery.
           Já si určím své minimum a kupující naopak to, jakou cenu to má pro něj. Když to nikdo nechce, tak jsem očividně dal blbě startovní cenu a upravím to. Sranda je, že jsem takhle mnohdy dostal výrazně víc, než jsem chtěl. A hlavně se to obejde bez těch, co mi nabízejí polovinu z požadované ceny.

           Chápu, že u aut to asi není moc aplikovatelný model, ale na obyčejné věci to funguje dobře. A provize aukčnímu serveru za to stojí, nic mi nebrání v tom si provizi předem přičíst k požadované ceně.

          7. Poslední dobou se těm idiotům daří všechny vyštvat, zatímco výpalný utěšeně rostou. Asi aby dohnali tu ztrátu a bylo na odměny menežmentu jak se jim „daří“.

          8. Behemot: přesně tak, bohužel. Na Aukru jsem se 13 let zbavoval všeho prakticky bez problémů, ale od chvíle co přešli na ten skvělej novej design jako když se po kupujících zem slehla (přičemž ostatní „prodejní kanály“ žádný pokles nemají). Pochopil jsem to ve chvíli, kdy jsem chtěl sám na Aukru něco koupit – od faceliftu jsem se o to pokusil 4x nebo 5x a nikdy se mi to nepovedlo napoprvé, nemluvě o náladově fungujícím vyhledávání. Zrovna asi 14 dní zpátky jsem Aukro úplně opustil, protože se tam už prodávala necelá desetina toho, co dřív a jako poslední hřebík do rakve oznámili vcelku razantní zvýšení provizí. Nechápu co od všech těch změn čekaj… Byl bych docela rád, kdyby je alespoň někdo nahradil a ta část trhu se nepřesunula na bazos.cz, kde je to z principu mnohem větší džungle.

          9. Dtto.
           Dával jsem vše co jsem prodával od koruny a nestalo se mi, že bych dostal špatnou cenu – většinou ještě víc, než jsem čekal a někdy dokonce dramaticky víc.
           Ale už jsem tam cca rok nic neprodával, takže zkušeností nemám.

           Bad news.

          10. Aukro navrch práská finančnímu gestapu.

          11. Jestli v tom nehraje roli, že řada bazarů se propojila s Facebookem a Facebook sám zřídil vlastní Marketplace; jestli Aukro navíc podělalo novou verzi, tak skončí v zapomnění, jako se to stalo mnoha dříve hojně používaným aplikacím.

       2. Ono je smlouvání a smlouvání. Co předvádějí překupníci (se vším možným, nejen s auty) je občas pěkně otravné. Chci 100, počítám s 80 a na to se taky nechám umluvit. Pak přijede překupník a těsně před nakládkou řekne, že si sebou vzal jen 60 a že stejně víc nedá. A když mu vysvětlím kde jsou dveře, tak píše na všechny strany jaký jsem hajzl a volá mi, že mu mám uhradit náklady na marnou cestu a ztracený čas… V takovémhle případě je autobazar přímo zlatý partner, ať se pak pohádaj šejdíři mezi sebou a mě už do toho nezatahujou. Kdybych se tím živil tak budiž, ale když chci jen poslat dál něco co jsem přestal potřebovat a nejsem úplně švorc, tak na to nervy nemám :-)

     2. Praetorian: netřeba chodit k sousedům, i na tipcars lze k ceně něco dopsat (dokonce cokoliv, je tam textové pole „informace k ceně“).

      Podle mě „fest preis“ je stejná kravina jako cena na úrovni, jakou chci mít na účtu. I pracháč rád udělá „dobrej deal“ a k němu patří sleva. Nemá význam dělat něco proti lidské psychice a pak fňukat jako dement z minulého článku.

      1. Řekl bych, že poměrně blbě čteš to normální rozdělení populace. Že na vohnouty je nutné použít vohnoutské prodejní praktiky je fakt, které je známý kdekomu, ale představ si, že někomu se tohle v soukromém životě dělat prostě nechce.

       1. starter25: spíš Vy neznáte lidi, kteří mají slušné peníze. Jinak byste takovou blbost nemohl napsat. Není úplně málo takových, kteří řeší doslova koruny, i když majetek mají v desítkách milionů (a víc).

        Chápu, že průměrný sociál, co hrdě uvalí za Fabii na salónu ceníkovku si myslí, že kdo smlouvá, je vohnout bez peněz, ale realita je někde jinde. Ti bohatí jsou často bohatí právě proto, že neplatí víc, než musí. A pokud byste se někdy pohyboval v B2B, věděl byste, že (s trochu nadsázky) čím větší firma, tím větší tlak na ceny dodavatelů.

        1. To je nepochybně všechno pravda, ale o tom tu právě řeč není. Bavíme o tom že, když někdo prodává něco soukromě, za rozumné peníze a navíc je absolutní výše směšně nízká tak si prostě chce nákupní divadýlko (a někdy i poměrně zmrdské metody) korporát vs dodavatel ušetřit právě fixní cenou, kterou dopředu avizuje.

         1. starter25: stale nechapete. VY si chcete neco usetrit, ale na to Vam LIDI kaslou. Jsou to lidi, nezajima je, co si Vy myslite, ze si chcete usetrit. Chovaji se holt jako lidi. Kdyz si budete myslet, ze bez destniku pri bource 100 metru ujdete suchej, profoze prece nechcete jit 5 kilaku, bourku Vase teorie nezajimaji, budete durch i za tech 100 metru. Muzete na bourku nadavat, ze moc lilo a muzete nadavat na lidi, ze chteji smlouvat a ze jsou to vohnouti, kdyz nerespektuji fest preis. To je ale vse, co muzete.

          1. Chápu. Ale proto jsem psal na začátku o tom normálním rozdělení. Ne každý takhle uvažuje, příklady lze najít v této i té minulé diskuzi. „Ušetřit“ asi nebylo úplně to správné slovo, to co jsem chtěl říct, je nechuť tohle handrkování s nějakým kokotem absolvovat a hrát si na egyptský trh. A že to polovině vohnoutům takhle neprodám? No a? Některé věci nedělám ani za zlaté prase.
           Ale tenhle tvůj názor mě nepřekvapuje, není v obchodě nijak výjimečný. Mě stačil náhled do nákupu resp. nákupčích v korporátu a o něco menší firmě než korporát a byla to přehlídka úplatků, zmrdích praktik a křiváren. Pak je poměrně humorné si poslechnout, že lidi to takto vlastně chtěj se sebou nechat vyjebávat a že je to „normální“.

          2. Jaky handrkovani? Prodavam srot, stanovim si minimalni cenu 5 litru, stanovim si nice to have 6 litru, a do prodeje to dam za 8 litru.
           Prijde franta, ze chce slevicku, tak mu dam 2 litry a mam svuj nice to have.
           Pokud se mi nedari prodat, muzu jit na slevicku 3 litry a porad mam to, co sem chtel.
           A mozna budu mit stesti a prijde nejakej geroj co nesmlouva a vysoli mi 8 tycek.

           Takhle se prece obchoduje se vsim.

          3. Jedni známí takhe prodávali Felicii kombi, pojízdnou, rezavý kufr a ulomené zrcátko, s papírama, nechtěl smlouvat, až za ním přišel nějaký šizuňk, trošku jim udělal díru do hlavy, a odvezl si to za dvojku a ještě mu poděkovali (jinak by dostali desítku určitě)

          4. starter25: to není můj názor. To je realita, kterou nechceš akceptovat, protože si myslíš, že jsi v něčem lepší. Určitě je snadné si říct, že kdo se nějak chová, je vohnout, socka, bla bla a já jsem ten chytrej drsnej, kterej chce, aby věci fungovali takhle a tihle vohnouti mi to kazí.

           Takhle lidi už zkazili kde co – takovej komunismus, ráj na zemi. Jen ti lidi to holt kazí. Ancap? Same thing. Ignorace lidského chování se ještě nikdy nikomu nevyplatila. Ale některým lidem se vyplácí jednat v souladu s ním (třeba takový Apple na isheep vydělává přesně díky tomu). Většina lidí uvažuje jako ty, proto má většina lidí prd a zažívá frustraci z toho, že ostatní neplní jejich (jistě oprávněná) očekávání. Menšina plní očekávání druhých a vydělává na tom (dám fest preis a rozčiluju se, že mi volají s nabídkami mimo fest preis vs. dám vyšší než chci skutečně dostat a k oboustranné spokojenosti dám slevu, takže na rozdíl od toho prvního prodám typicky rychleji a s menšími nervy, akorát z toho pak nemám nutnost se důležitě vykecávat na netu o tom, jak jsou ostatní kreténi).

           Křivárny z korporátů sem nemá cenu tahat, ty jsou jen podmnožinou výše uvedeného („kupodivu“ jsou to taky lidi co tam pracují).

      2. Já jsem asi smlouvání nikdy nepochopil.

       Pokud obhlédnu inzerované vozidlo a zjistím na něm závady, které prodávající zatajil, potom požaduji slevu ve výši zatajených vad, ano. To mi přijde fair a logické.

       Ditto pokud chci nějaké průmyslové zboží, tak si je vyhlédnu v katalogu, napíši mail že žádám o vypracování „cenové nabídky“ a firma mi sama stanoví cenu. Opět, fair a logické.

       Ale jinak? To jako přijdete k němomu, kdo požaduje X, a řeknete že chcete slevu X-10% prostě za nic, jen tak? A pak handrukujete jako na arabském bazaaru?

   3. No asi tak, a dyž chci za to bůra, tak dám cenu vosum a pak slavnostně slevím na bůra. Lidi jsou kokoti a todle na hodně z nich funguje…

 3. Zdravím…

  Jen informace pro případné budoucí prodejce obdobných vozidel… Pokud chcete prodat takové auto (ideálně Favorit či Felicie, či cokoliv co má dostupné a levné díly), tzn. které je mechanicky ještě v pohodě ale na stk je problém s korozí, elektrikou apod. pak ideálním kupcem je blízký aeroklub, který provozuje výcvik na pilota kluzáků v navijákové osnově… V takovém případě je dost vysoká pravděpodobnost, že vám prvně utrhnou ruce, pak zaplatí co chcete a ještě nakonec zařídí administrativu…

  1. Mozes to zo zvedavosti rozviest?

   1. Zkusim to rozvezt ja. To auto se pak totiz muze prohanet po louce letiste bez znacek a bez technicke, protoze nejezdi po verejnych komunikacich.

    1. To máte z osobní zkušenosti, nebo se jen domníváte? Ptám se proto, že mít dneska auto bez značek a bez papírů není úplně sranda. Musíte mít papír o likvidaci (to je jediná cesta jak vyřadit vůz z registru a tedy neplatit pojistku) a vrakoviště si většinou nedovolí vám takový doklad vystavit, a zároveň vám auto nechat. Proto by mě zajímalo, jak taková transakce funguje.

   2. Jak říkal Praetorian…

    STK není potřeba páč takový auto se na silnici už neukáže… Takže koroze není problém, aspoň to líp větrá…

    Navíc takových aut už moc není a mít cokoliv lepšího na to aby se s tím tahaly krokem kluzáky, natahovaly stovky metrů ocelových lan, jezdilo s tím cca desítky řidičů a další hromada 15 letých se na tom naučilo řídit, je fakt zbytečnej luxus…

    Navíc v provozu ujet kilometr zastavit, ujet kilometr zastavit, ad nauseam, cokoliv novějšího by umřelo do týdne…

    Oblíbenou kratochvílí také většinou bývá (násobné) překračování užitečné hmotnosti, či řešení nedostatku trakce tím, že tři lidi vylezou na kapotu a podobné zábavné akce…

    1. Lidi na kapote fungujou. Posledne sem nemohl dat poslednich 200m k chate – lehkej predek (benzin 1.4). 2 Lidi se krasne svezli a nemusel sem natahovat retezy.

  2. Zavodnici destruction derby by po nem taky mohli sahnout :)

   1. Ty by ovšem mohl odradit značný nedostatek deformačních zón… :D

 4. Jo tak to máte celkem slušný nervy, já svý vraky (naposledy se zadřeným motorem) nechávam svýmu servisu za přepis, ať si to s kreténama řeší sami. :D

 5. Tak to je solidní zkušenost =D že to těm lidem není blbé

  1. ja jsem svuj Favorit prodal v roce 2004 za 1000 Kc, vetsi cenu nemel jednomu autobazaru (o 8 let pozdeji jsem mu prodal za 500 i Felicii ta vetsi cenu mela ale nechtel jsem s tim mit zadne starosti, proste prijel, uzavreli smlouvu, dostal cash a o vic jsem se nemusel starat

   1. Vidíš, a já jel před deseti lety se sousedem asi 100 km pro fáčko pickup s laminátovou nástavbou a dvoukřídlýma zadníma dveřma, za dvacku, vůz byl skoro nejetej, kup nám připadal hodně fajn.

 6. Ta hranice mezi hororovým prodejem a normálním prodejem bude asi někde na 15000Kč. Jednou jsem takto prodával felicii. Už po hodině volali zájemci, po hlase zněli celkem seriózně (představoval jsem si chlapa +/- 35 let, co zrovna začal stavět barák a potřebuje něco na 2 roky do stavebnin). Nakonec přijel týpek s kámošem, obhlédli to, projeli a normálně jsme si plácli – prostě pohoda, za 2 dny bylo auto fuč.

  Pak jsem ale třeba prodával japonský motocykl za 45000 Kč v hodně dobrém stavu za hodně dobré peníze (potřeboval jsem se toho zbavit pokud možno rychle) a tam to bylo peklo (takže u motorek je ta hranice zase někde jinde) – skoro nikdo nepřijel, všichni hned slevu a nabízeli mi místo peněz kromě splátek kde jakou obskurnost – nakonec prodej trval 3/4 roku !!

  Potíž je v tom, že lidi serou na poctivé jednání – oni trvají na tom, že se chtějí nechat ojebat v autobazaru, aby pak mohli splácet providentu nefunkční auto a psát výblitky na net. Po těchto zkušenostech už dále nikdy nikomu takto napřímo auto neprodám (se zárukou původu, kilometrů, stavu – bo kupuji nová), ale hodím to do Áček, kde si na tom vohnouti řádně připlatí, jelikož to tak chtějí. Holt jsme národ automobilových znalců…

  1. Podobně to je u elektroniky, asi že jsou u malejch věcí takhle zvyklí od žrádla, tak se jede na kvantitu. Každej toho nakoupit kýble co tejden, kvalita je na patnáctým místě, takže samej hajzl co se za chvílu rozsype. Člověka co pak nabízí vymazlený repasovaný věci co vydrží (však je na ně záruka 1, 2 i 3 roky – kolikrát dávám delší jak na nový!) maj za zloděje že taky chce tu hromadu času co na tom strávil zaplatit (a stejně to je hodinovka tak někde na úrovni pokladní v Jednotě někde na samotě u lesa).

 7. Já se účastnil za život prodeje 3 rodinných vozů. Všechno šlo bez komplikací. Tuším někdy kolem roku 2008 šla z domu stará Corsa. Onehdá za nějakých 40 000 Kč. Zlevněná na 37 000, prodáno druhýmu zájemci. Všechno slušně, bez problému, peníze na ruku. O pár let později šel pryč Golf mk. IV. Prodáno známýmu za dohodnutých 50 000 Kč s tím, že blbne turbo a bude muset dát novou spojku. Řešeno přes společnýho známýho mechanika, takže s cenou oprav to měl za férovou cenu a věděl, že je jinak to auto ok. Jezdí dodnes, i když už má kolem lemů muškáty. A pak přes komisní prodej v bazaru šel pryč Avensis v kombíku. Sleva ze 130 000 Kč na 125 000 Kč. Prodáno do týdne, nebyl problém. Pak otec prodával ještě motorku, traktůrek a karavan. Všechno opět OK, prodáno 1 – 3 zájemci za dohodnutou cenu +/- 5 000 Kč.

  Lidi prostě chtějí slevu. Chtějí mít pocit, že jsou to zdatný obchodníci a vyhádali si pro sebe lepší podmínky. Takže co uděláme, he? Prostě tu cenu ze začátku trochu napálím. To není tak těží, ne?

  Taky jak psal Adam bude záležet na cílovce. Na zrezlýho favorita za bůra moc normálních lidí asi nezavolá.

 8. Chystam se prodavat starou Corsu, realna cena tak deset, dvanact tisic. Takze dam do inzeratu aspon sestnact a kupec bude spokojen, ze dostane ctvrtinu slevu. Super. :-)

 9. Znam to jenom prenesene, kamos prodaval stary Focus za 60 litru a kupec ho prudil este rok, ze nasel skrabance v laku pod rezervou, ze se mu rozpadla zpuchrela hadicka ostriku zadniho okna apod.
  Lidi jsou magori, kupuji auto za desetinu porizovacky a ocekavaji nove auto.
  Nez tohle, radsi stare auto do acek, tam jsou na jednani s kokoty pripraveni.

  Osobne jsem ale jeste stare auto neprodaval, vzdyzky to za symbolicky peniz posunu nekam v rodine. Vzdycky se najde synovec, co vezme auto v cene 120 za 50, penize zustanou v klanu.

  1. Jedna věc je kupovat polovrak, druhá věc je tvrdit že krom toho co je vidět je to jinak super, co se už opravovalo, to je udělaný kvalitně, žádná pěna a kit a podobný hovna. Čekal sem lecos, ale co na mě vobčas vypadne, to zírám.

   Prostě fakt člověk se musí mít na pozoru, průměrnej ovčan je totální kripl, jak se píše vedle v článku o třešních. Jak někde něco rozdělám, tak mě vomejvaj jak je to tam zrasovaný, prej „pořádně“. Tak aspoň nelžu a řeknu že to je zflikovaný na prasáka, ne? Jediný štěstí že blok je zase nesmrtelnej a jede a tak ten zbytek vokolo má celkem smysl dávatt dohromady, než se to nerozsype celý, ostatně, zatím to furt (i na sebe) vydělává…

  2. Na prodej tohoto typu ojetin to chce pro neznaleho specialni manual. Asi jako zaklad povazuju podpis kupky a v ni klausuli, ze kupec byl seznamen se stavem vozidla. Pomerne dobrym voditkem je tento glejt z AAA. Tam clovek podepisuje, ze kupuje de facto totalni vrak („…komponenty jsou jiz ve znacne opotrebovanem stavu a pravdepodobne vyzaduji vymenu…“ a podobne.

   Udelat prodej stylem „jo, hele, tady to je, videl jste to, takze beru od vas penize a podepisuju vam plnou moc na prepis“ je znacny risk pro prodavajiciho.

   Ja jsem nekdy snad pred osmi lety prodal dodavku, ktera mi zavazela na parkovisti. Chtel jsem to mit rychle pryc, takze jsem na to dal celkem nizkou cenu, cca polovinu realne hodnoty. I presto Cikan, ktery si pro to prijel, zacal brecet, at mu jeste aspon litr slevim, at ma na naftu na cestu domu (wtf?). Pak zase brecel, at jeste nerusim povinne ruceni, ze von bude u PC az vecer a bla bla. No, bylo mi celkem jasne, ze z toho bude serial a toto je prvni dil, ale proc ne, prece nejsem rasyyysta, ze.

   Takze jsem s nim podepsal neprustrelnou kupku, zplnomocnil ho na prepis (samozrejme jsem tusil, co nastane), pro jistotu si okopiroval jeho doklady a soudruh odfrcel. Povinne jsem nechal vyhnit nekdy za tri mesice neprodlouzenim.

   Asi tak za dva roky mi prisel nejaky papir, ze jsem kdesi kohosi tuknul touto dodavkou. Jasan, dalo se cekat. Takze jsem poslal poskozenemu kupku, at poda trestni oznameni.

   Za dalsi rok mi vola nejaky kapitan z PCR, ze chytili partu Cikanu, kterak moji dodavku privezli na srotak k sesrotovani a chteli za ni litr. To byl dobrej zvonek. Kapitanovi jsem vysvetlil stav veci a pozadal ho o cislo protokolu, abych si ho jen tak pro zajimavost doplnil na tu kupku, az se zase nekdo ozve, ze Cikan nekde udelal nejakej pruser, kterej ho pak zrejme vedl k napadu sesrotovat neshnily auto.

   Mozna se jeste po par letech ozve CKP, protoze predpokladam, ze Cikan zadne pojisteni nesjednal.

   Cikan neprekvapil, ale ani nezklamal.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017