Křesťansko-židovské hodnoty v současné Evropě - zpět na článek

komentářů 126

 1. Židovství je s křesťanstvím zcela neslučitelné. Stejně jako další ideologie které vycházejí z judaizmu, tedy komunizmus, ateizmus, nacizmus, multikulturalizmus.

  Co má naopak k judaizmu blízko je islám. Od nejezení vepřového, přes obřízku až po povinnou genocidu bezvěrců kodifikovanou přímo v těchto náboženských systémech. Mohamed vzal tóru přes kopírák a z křesťanství pár věcí které se mu hodily. Třeba nebe, možnost pro nemuslimy stát se muslimem místo podříznutí krku nebo zotročení (oproti judaizmu výrazný pokrok) a pár dalších věcí.
  Takovými nepodstatnými margináliemi jako tolerance, láska , rovnost všech lidí, pomáhání druhým, mírumilovnost se judaizmus ani islám nezabývají. Na rozdíl od křesťanství kde tyto hodnoty tvoří podstatu celého náboženství.

  Autor má pravdu že z těch křesťanských hodnot dnes moc nezbylo. A není divu, když se o to jeho soukmenovci snaží posledních 500 pomocí zvrácených ideologií.
  Typické je že všechny tyto židovské ideologie když se uchopily moci tak systematicky vyvražďovaly nebo posílaly do koncentráků a gulagů vždy jako první kněze, mnichy a řeholní sestry. Bez vyjímky. Jak husité, tak jakobíni, komunisté i nacisté.

  Ostatně kapitalizmus a jeho nejčistší varianta – libertariánství je jen prastaré židovské uctívání zlatého telete a kult Mamona. Proto se s libertariány nedá o ničem diskutovat. Protože je to náboženská sekta uctívačů peněz.

  1. Komunismus vychází z křesťanství stejně jako z judaismu.

  2. Ad Váš poslední odstavec kaBrňáku:
   A že se teda to libertariánství nejmenuje raději prašuletariánství (jak by řekl pan Evžen Krabs) vysvětlit dovedete? S majetkem jako takovým se podle mého názoru v libertariánství pojí to, že pokud neporušujete svobodu druhého, tak můžete majetek nabývat (či pozbývat) a můžete s ním svobodně nakládat.

 2. To je ale snůška hoven…

  1. Ten článek? No to ti povim …
   Autor je vůl jak lev

 3. Já bych to viděl tak, že určitý rozpor nastane minimálně u „nezabiješ“ a „nesesmilníš“ ve smyslu znásilnění. Jelikož to muslim směrem k nevěřícím má dovoleno.

  Jinak podle mě ty křesťansko-židovské tradice jsou jen zaobalené označení pro: Nám se tu žije celkem dobře a rozhodně nechceme, aby sem někdo tahal cizí zvyklosti.

  Což je člověku přirozené chování, akorát politik to tak říci nemůže, jelikož xenofobie, rasismus, etc.

  1. Nevinil bych xenofobii a rasismus, ale politika samotnýho. Protože nemá páteř, natož koule, nebo na tom rovnou vydělává. S rasismem samotným v nepořádku nic není, dokud ho člověk nezačne sebemrskačsky otáčet naruby. Největší problém každý víry je chudoba. Kde je chudoba, tam se skvěle manipuluje, víra se stává nástrojem loutkaře v pozadí. Jestli sem někdo importuje nějakýho Nigerijce s minimálním vzděláním, co nikdy nic neměl, nikdy nic nevydělal a žil někde ve společenství, který by se dalo nejlíp definovat jako tlupa, pak je islám ten nejmenší problém.

   1. Myslel jsem to jinak. Když někdo řekne něco tak, jak je, tak sluníčka začnou křičet xenofobie, rasismus a další ismy.

    Youtube je plné videí od takzvaných social justice warriors…je to až neuvěřitelné.

    Např. nějaká holka z UK zcela vážně říká, že se mnohem víc bojí extrémně pravicového terorismu než islámského… počty útoků a obětí v UK islám vs. pravice za posledních 20 let zhruba 1000:0

    1. No, řekl bych, že holka není až tak tupá, protože se obává pravicovýho terorismu. Svýho času IRA napáchala v UK slušný škody, nechci se hádat kvůli těm 20 letům, rok sem, rok tam, už si to přesně nepamatuju. Tupá je spíš proto, že se bojí jednoho terorismu víc, než druhýho. Slepice se asi ráda poslouchá a v hlavě toho moc zajímavýho na vykládání nebude. Hlavně, že to kdákání někdo hltá. Youtube už zapínám jenom když se chci pobavit, třeba záběry z ruských silnic mám rád. Jinak je to plný click-baitů, nevkusný hudby, věčnejch paniců za kompem a já nevím ještě čeho. Strašná ztráta času, lepší kašlat na to.

     1. Žádný pravicový terorismus nebyl dosud nikdy zaznamenán. Maximálně tak ještě národně osvobozenecký boj národa dosud nezblbého levicí :-) Ale „pravicovost“ není ideologie, to je naopak absence ideologie – a ideologie je nutnou podmínkou existence terorismu.

      1. Mluví se o tom jako o krajní (extrémní) pravici, kdy je vlastní národ prosazován nad ostatní, klidně i za pomoci atentátů, výbušnin apod. Nemyslel jsem tím, že by pravicově smýšlející lidé trpěli problémy se samovznícením :) Nevím, nechci se o to slovo přít. Mě přijde zase třeba hloupý spojení „sportovní sandále“.

       1. Sportovni sandale, odtucnene mleko, nealkoholicke pivo, pravicovy terorismus,… co je na tom divneho. System si vytvari spousty picovin, ktere zabali do nejakeho zvucneho futralu a predhodi pred plebs, ktery to s chrochtanim prijima. Neni dulezity fakt, dulezite je, ze „se o tom mluvi jako o…“.

        Ze jsou to veci postavene na palici, to vedi jen ti, co maji IQ>120. A tech je kolik, Halik? No malo, kurva malo!

       2. Souhlas – osobně si dokonce dávám pozor, abych termíny typu „sportovní sandály“ nepoužíval, byť je slyším ze všech stran :-)

        1. Chápu, že v nealkoholickém pivu je alkohol, ale nechápu, proč nemohou být sandály sportovní. Špatně rozumím slovu sandály, nebo co?

         1. Sachy v nich jdou hrat celkem pohodlne, pravda.

          1. E-sports ne? A co tak běhání, ježdění na kole? Sportovní chůze? Ježdění na vodě v různých plavidlech? To su je neni sport?

          2. V sandalech se dokonce velmi uspesne valcilo. Po tisice let a vlastne dodnes. Sice maj dnes obcas podrazku z kusu stary pneumatiky, ale co uz.

          3. No jo vlastně, neběželi von v tom do Marathonu?

      2. tak pravicovi teroriste byli treba Masini. Nebo nektere smery oldschoolovych anarchistu co chteli rozbijet monarchie.

       1. Proč pravicoví a proč teroristi?
        Možná to odkoukali od vládnoucích komunistů, kteří zabíjeli lidi bez soudu už od roku 1945.

        1. U nás. V CCCP od revoluce.

         1. Zrovna dneska na toto tema vybehl clanek na Hovinkach. Ja nevim, jake emoce mel vzbudit, ale co jsem cetl, tak Romanovci se s nejakymi popravami, nebo ubicovanim, taky moc nesrali. Takze v tomto smeru tradice zmasakrovani nepritele asi byla starsi, nez od revoluce. Dokonce mam ten dojem, ze nektere puvodni narody v Americe nepritele zbastily, aby prevzali jeho silu. Jestli to uz tehdy byli bolsevici, netusim.

        2. Muj deda byl primym ucastnikem „cistky“ v nachodskem pivovaru. Kdo chtel, prisel, picnul si sveho nacka. Komanc byt nemusel a ani to komanci neorganizovali. Myslim, ze v roce ’45 se zabijelo bez soudu jako na bezicim pase vsude mozne. Tohle bych komarum necpal.

         Jo, po roce ’48, to uz je jine frappe.

         1. Akorát že v době masakru v pivovaru už byli skoro všichni skuteční náckové dávno fuč. Takže to odnesli většinou porůznu pochytaní odvedenci z Volksturmu, váleční kriplové dosazení na práci do tamních továren apod.

          btw: on to nebyl jen pivovar, zrovna v Náchodě je těch míst víc.

          1. Vsak jo, deda mi vypravel, ze ledva byl Nachod osvobozen a nackove fuc, tak se vyrojili „hrdinove“ a zacali do pivovaru nahanet kdekoho, koho zrovna odsoudila ulice. On tam u toho primo byl a kdyz zjistil, o co jde, bylo mu z toho soufl. Kdyz se podivam na nektere internetove diskuse, tak si nedelam iluze, ze dnes by to nebylo mozne zas.

          2. Rozhodně nikoliv. Blbá barva mundůru už zabila spousta lidí. Popravdě řečeno, minimálně pokud jde o ten Volksturm, tak chápu, že příslušníky stranických jednotek NSDAP v té době leckdo opravdu neměl rád. Takže představa, že s okupačními silami bude nakládáno s láskou a knížkou ženevských konvencí v ruce, jenom proto, že momentálně jejich jednotky ztratily soudržnost, mi přijde najivní. To začasté nědělali ani organizované jednotky s faktickou disciplínou. Pokud bych silou okupační moci např. přišel o své blízké nebo podstatný majetek, rozhodně bych se nějakých jejich ozbrojenců nezastával, oni by se také neptali, kdyby šlo o mě. Minimálně to.

          3. *naivní

          4. Deda mi vypravel, ze kdo tam prisel a rekl, ze „tamten je udavac“, tak ho proste sebrali a bylo. Rikal, ze v tech prvnich dnech po osvobozeni bylo v Nachode hodne Polaku a tak se vyrizovaly i ruzne sousedske tahanice spojene s osmatricatym.

           Ale ano, chapu, ze pokud nekoho chytili na ulici s qerem a miril na spatnou stranu, tak si s nej udelali popper. Nicmene tato akce pry byla hodne zivelna a hlava nehlava. Deda byl nestranik, dokonce jako rolnik nebyl ani lidovec. Komary celej zivot nesnasel za pole, kone a lesy, co mu sebrali (ale pujcky, co na nich mel, ty mu nechali) a rikal, ze jak Nemce nemel rad, tak za nich byl na uradech poradek a jich se bat nemusel. No, co by bylo dale, nebyt osvobozeni, to uz je samozrejme otazka. Kazdopadne do toho pivcu se dostal proto, ze konma vezl do Nachoda do pivovaru nejaky veci a byl rad, ze zase vypadl.

          5. Ehm a neráčil jste si to celé náhodou vymyslet?

           Náchod byl i před válkou v podstatě kompletně český – je to pokud vím jediné místo, kde se po Mnichovu neměnila hranice*. Takže „sousedských tahanic spojených s osmatřicátým“ tam bylo nula nula nic. A už vůbec mi uniká, jak by v nich měli figurovat nějací Poláci když Polsko v té době začínalo někde u Opavy. Kladsko, sousedící s Náchodem, patřilo už přes 150 let k Prusku a etnicky bylo německé s pozůstatky docela důkladně poněmčeného českého obyvatelstva.
           ___
           * Hranice mezi Protektorátem a Sudetami vedla až někde nad Hronovem a Policí n. Met. a na druhé straně někde u České Čermné

          6. Volksturm byl sice opravdu organisován NSDAP, ale podle Tvojí logiky by bylo možno například OC označit za kovaného bolševika jen proto, že jiná podobná stran ho na VŠ nahnala studovat marxismus-leninismus.

           Chápu, že v boji člověk moc nekouká na jiné znaky než je barva uniformy, jenže tohle je dle mého názoru něco úplně jiného. Poválečných zvěrstev se v drtivé většině případů nedopouštěli ti, kdo byli připraveni o blízké a majetek, ale daleko spíš ti, kteří měli máslo na hlavě a potřebovali nějak prokázat, že stáli na správné straně, případně si „jen“ chtěli nakrást.

           Ad okupace: ve vesnici, ze které pocházím se na německé okupanty (fakticky to byli Rakušáci) vzpomínalo v dobrém. Vojáci byli nakvartýrovaní v rodinách, chovali se slušně, mj. pomáhali v hospodářství, zejména o žních, chodili s místními do hospody. Ještě hodně dlouho po válce si pak vzájemně posílali přání k Vánocům apod.

     2. IRA ani True IRA nepovažuji za pravicový terorismus. Slečna asi myslela nácíčky/hooligans, ale to jsou taky levičáci. Bylo to jako reakce na to, že ten člověk najel do davu u mešity – ten chudák, co umřel, by nejspíš umřel stejně, už ho rozdýchávali, než přijel.

      Koukal jsem na wikipedii na teroristické útoky v UK za posledních 20 let a něco, co by ona mohla chápat jako pravicový terorismus, mělo na svědomí dvě oběti. Ukrajinský student ubodal muslima a odpálil tři bomby, co nikoho nezranily. No a pak slavná Jo Cox…obojí bych já za pravicový terorismus rozhodně nepovažoval.

      1. Malé doplnění – obětí „islamistického teroru“ v UK za posledních 20 let bylo dle Wikipedie 87, nepočítaje v to sebevražedné útočníky.

       1. Četl jsem to jen v rychlosti, tak upravím počet na správnou(snad) hodnotu 92. Poměr je tedy 48:1 s hodně přivřenýma očima. Pro mě je to jasně 92:0.

       2. 87 mrtvejch znamenal nekdy v 70. a 80. celkem klidnej pulrok kdy se dohromady nic nedelo. Britove si to jeste celkem pamatujou, takze ty 4 mrtvy rocne zas tak dramaticky neprozivaj.

    2. A u nas to nepozorujes? Pred kazdymi volbami se tady zase strasi komunisty.
     Ale jak pise Jack, blondyna rozumu asi moc nepobrala nebo holt ma jenom velmi slabou predstavivost, protoze vytlouka klin klinem.

  2. krestan to ma povoleny taky, protoze onen biblicky „blizni muj“ znamenal jen a pouze cloveka stejne viry a ne „upa upa kazdej clovek“. Ortodoxnejsi krestane opovrhuji ateisty uplne stejne jako muslimove ci zide. Pravda ovsem je ze krestansky mainstream v poslednich dekadach znacne vymekl takze krestansky knez celkem nema problem oddat pravoverneho krestana s kacirskou nebo pohanskou spinou :-)

   1. Dokonce vím o případu, kdy spolu dva žili x let v konkubinátu a chodili k přijímání, faráři obou jejich farností to o nich věděli a stejně jim svátost udělili. Občas se tváří, že mají pořád sirky v kapse, ale jak říkáte, měknou a měknou…

   2. Jo, vyraz pohan=bezverec v krestanskem pojeti presne odpovida modelu krestan=bezverec v muslimskem pojeti. Nechapu ale, proc se krestane tak certi.

    1. pohan neni bezverec, pohan je nekdo kdo neni krestan. Tedy prevazne verici v jineho boha. Kacir je pak krestan vyznavajici jinou odrudu krestanstvi, puvodne pak neuznavajici autoritu Rimskokatolicke cirkve. Pro muslima neni krestan bezverec, krestane jsou podle koranu lid knihy, coz je specificka kategorie a prislusi jim mirnejsi zachazeni a vetsi shovivavost nez pohanum a nevericim. Je to tam vyslovne napsano. Implementace pak samozrejme zavisi na vkusu a potrebe toho ktereho soudruha ktery koran momentalne vyklada.

     1. No vsak prave, pohan prece neni bezverec. Pohan ma bohu az az. Kdysi jsem se tim snazil prokousat a bohuzel co narod, to jiny system. Kazdopadne byli bliz prirode, nez nejaka slavna cirkev svata. Jeste, ze nam po nich zbyly aspon ty vanoce… :-)

      S pohledem muslimu vim jen to, co a jak mi rekli spoluzaci na VS, Syrane a Jemenci. Pro ne jsme byli bezverci. Zrejme si Koran take kazdy muslim vyklada, jak chce, jak pisete. Priznam se, ze Koran jsem necetl. Mozna, az budu v doochodovem veku. Pokudto tou dobou uz nebude dulezitejsi, nez ustava.

     2. …psal jsem to proto, ze moje babka s dedou byli krestane kazdym coulem a slovo „pohan“ pro ne bylo synonymem bezverce. Kdyz jsem s nimi na to tema polemizoval, tak mi bylo receno, ze mam jit v nedeli do kostela a tam mi to bude vysvetleno :-))

 4. Tak předně Evropské Hodnoty a Křesťanské Hodnoty nejsou totéž a neidioti mluví spíše o Hodnotách vycházejících z Křesťanské tradice. Sakra autore, studoval jste to na univerzitě. O židovských hodnotách a židovské kultuře v Evropě mluví spíš asi blouznivci. Nebyli to snad Evropané, kteří zbořily Chrám v roce 70 v první židovské válce? V té samé, kde byli etničtí židé v podstatě vyhlazeni? A nezanikla v ten moment i křesťanská komunita v Jerusalemě u které se snad jako u jediné dá mluvit o židokřesťanských hodnotách a tradici? A nebyli snad židé v celé historii po AD“0″ v evropě terčem pogromů? Hele to vy jste autore studoval na ješivě. Chápu, že se u Farizeů o zániku tradice Saduceů a Kúmránu asi v negativním smyslu nemluví. Každopádně to jediné co má Evropa s židovskou tradicí a hodnotami společného je to, že je na přelomu letopočtu defacto zlikvidovala. Pokud někdo mluví o židovských hodnotách v Evropě, je to jen kvůli debilní hyperkorektnosti protože Holocaust.

  Můžeme samozřejmě mluvit o tom, nakolik ctí evropa hodnoty křesťanské, tedy nejen smlouvu ze Sinaje, ale také Novou Smlouvu. Prosvištíme si to desatero kterému jste se vysmál. Akorát mi není jasné, jak si jako někdo kdo studoval „křesťanství na univerzitě“ a židovství na ješivě můžete dovolit nepoužívat buď celé znení, nebo na něj alespoň neodkazovat. V každém případě by bylo fér zmínit, že existuje ještě znění podle křesťanské a byzantské tradice. Vy jste si vytřel prdel původním, židovským zněním. O tom, jak moc má evropa židovské hodnoty jsem psal v prvním odstavci. Soustřeďme se tedy na křesťanství.
  1. Já jsem Pán, Tvůj Bůh.
  Pardon, ale zdá se, že text z Exodu a Deuteronomia se nám poněkud změnil. Takže co s Vaším komentářem? Nic.
  1. Nebudeš mít jiné Bohy mimo mne.
  Tak fakt podtrhávejte a vysvětlujte… Význam v křesťanské tradici je celkem jasný, nezbožštíš si Prachy, Děvky, Dalajlámu, Havla nebo třeba Halíka. Pro nevěřící irelevantní – proto mají namnoze Halíka tak rádi.
  2. Nevezmeš jméno Boží nadarmo.
  Ok- v době kdy v Evropě sloužilo náboženství jako politický nástroj moci si s tímhle přikázáním vytírali ti, kteří to náboženství používaly jako svojí děvku prdel. Stejně jako si vytírají prdel svobodou slova, nezadatelnými právy, ústavou… V podstatě si ti zmrdi vytřou prdel úplně čímkoliv. Jsou tedy tyto hodnoty v Evropě neplatné a bezcenné?
  3. Pomni abys den sváteční světil.
  A mi nebereme obecně neděli jako volný den? Zajímavé, sice jste chtěl zamachrovat původním zněním, ale vytrhl jste si jen to co se vám hodilo. Ono kdyby jste použil celý text, bylo by příliš patrné, že tam o chození do kostela, nebo pamatování si něčeho není ani slovo. Celý význam je prostě jen nemakej v kuse, sedmý den měj volno. Tak o čem to píšete?
  4. Cti otce svého abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.
  Hele sportovně uznávám Touch ohledně ctění rodičů a síbrťáků. Na tom něco je. Na tom hodně je. Akorát mám problém s vaším výkladem. Zajímavé je, že když se v Exodu a Deuteronomiu hovoří o existenci V zemi Kanaanu, V zemi Hospodinem zaslíbené, používá se to V. Na opak o životě Na zemi se dočtete v Genesis. A je to ve smyslu Erath. Ale OK. Nemám moc náladu se v tom patlat v Aramejštině. Třeba bychom se v původním znění dočetli něco jiného. Vy jste ten absolvent Jeviše. Já sem jen prachsprostý smrdutý pohan, pokřtěný ve jménu Páně, jak je ostatně v našich zemích od dob Rastislava zvykem. (Mimochodem, zajímal jste se někdy o to proč tu byli věrozvěsti z Byzance a né z Římské-západní provenience? Ono ta storka krásně ukazuje rozdíl mezi hodnotami lidí a hodnotami mocipánů. Jinak vás zde odkážu pouze na Evangelijní zaslíbení, vždyť se bavíme o křesťanství a křesťanských hodnotách, protože židy už jsme si vyřešily v prvním odstavci. Ale tak klidně si dál tvrďte, že to mimo Kanaan neplatí. Naštěstí si to nemyslel Váš pradědeček.
  5. Nezabiješ.
  “ A zabíjet jako hodnota – je to vůbec někde normou společnosti? Myslím, že ne, že je to univerzální hodnota.“ Až na Islám – kde zabíjet nevěřící je príma.
  6.Nesesmilníš
  A víš autore, že doslovný překlad je nezcizoložíš? Ale to je v podstatě jedno. Určitě i autista pochopí, že štrejch v době, kdy se Mojše toulal po kopcích na Sinaji znamenal z mnohem větší pravděpodobností dítě. Antikoncepce tehdy nebyla úplně k dostání v lékárně, natož v pitné vodě. No a Svobodná matka byla tehdá s velkou pravděpodobností mrtvá matka o dítěti nemluvě – neměli tehdy přílišnou hodnotu, nebyli-li to zrovna prvorození synové.
  7. Nepokradeš
  No slušný člověk nekrade, ať už je vám to k smíchu nebo ne.
  8. Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému.
  Opět, hodnota, kterou slušný člověk ctí i když vám je k smíchu. Ale vážně, pokud s tímhle a předchozím máte problém, uvažujte o odborné intervenci.
  9 a 10. Nepožádáš manželky bližního ani jeho statku. – Je zarážející jak někde bazírujete na původním významu a jidny zase ne. Každopádně neznám moc lidí kteří by se modlili a vyprošovali si Manželku souseda… A že si závidíme? Ale závidíme. Holt každej není parfektní absolvent jeviše. Ale obecně se závist považuje za necnost a učí se to už malé děti.

  Už je to dlouhé jako kráva, tak jen znovu zdůrazním, že Křesťanské Hodnoty netvoří jen desatero a písmo, nýbrž i tradice (ale co vám budu vykládat, když jste to studoval na univerzitě). A že hodnoty Evropy vycházejí z Křesťanské Hodnotové tradice, ale třeba taky z moderní filozofie a osvícenství. A ano, nenechám si je vzít ani od Muchameda, ani od absolventů studia křesťanství na Univerzitě a absolventů jeviše – ani od kombinace obojího.
  Mimochodem, pokud jste skutečně byl na Teole, měli by vám vrátit prachy (nebo jste neměl chodit jen na Halíka a Štampacha a pokud ne, tak ZSV fakt neznamená studovat křesťanství.
  V každém případě hodnota výpovědi člověka, který křesťanské hodnoty omezí na desatero, o křesťanských hodnotách zdá se mi poněkud irelevantní. Sorryjako

  1. A to už se Vy vole vůbec nepouštím do rozboru věty:
   Takže desatero, hebrejsky – „aseret hadibrot“ je katechetický souhrn morálky jak pro židy, také i pro křesťany.
   Je to taková hovadina, že je mi líto času a energie na to vysvětlovat proč, obvzlášť proto že jste to studoval.

  2. Dědku, dobrý, zábavná interpretace Desatera. Ale když už se dopouštíš morálních apelů typu „Sakra autore, studoval jste to na univerzitě“, tak si doprdele aspoň hlídej prasopys.

 5. Dedek:
  Z moderní filozofie a z osvícenství vycházejí převážně hodnoty protikřesťanské, z nich vyrostla krvavá Francouzská revoluce i materiální dialektismus a z něj komunizmus. A nakonec kapitalizmus (uctívání zlatého telete).
  Že moderní filozofii i osvícenství vytvořili ti kteří podle vás byli před 2000 lety vyhubeni, snad ani nemusím dodávat.

  Všechno se to časově překrývá. Vznik osvícenství,první materiálně-ateističtí filosofové, krvavé revoluce likvidující šlechtu a církev a tím tradiční řád společnosti, vznik protikřesťanských tajných společností jako svobodní zednáři a ilumináti.
  Ale to asi bude náhoda že tohle všechno proběhlo prakticky během jediného století, že?

  1. To určitě náhoda nebude. Že by John Locke, Thamas Hobbes, David Hume nebo Bernard Bolzano byli židé je pro mne novinka.

  2. Kapitalismus NENÍ uctívání zlatého telete, ale přirozený vývoj společnosti, NA ROZDÍL od uctívání zlatého telete. :-P

   1. Tak obviňovat nejvetší představitele Osvícenství (což jsou mnou zmínění čtyři + třeba čtyři další) z koumunismu je taky trochu chucpe.

   2. Kapitalismus, to je nejaka faze komunismu, ke ktere mame dojit? Ty nekde vidis kapitalismus? A jeste jako prirozeny vyvoj? Spis se zda, ze fakt uctivas nejake to ucebnicove tele.

    1. Kapitalismus není fáze. Kapitalismus je to co zbyde, když odbouráme všechny arbitrární zásahy do ekonomiky.

    2. Kapitalismus, to je kupříkladu tehdy, když si restauratér může určovat pravidla ve svém podniku (pravidla jasně deklarovaná, s kterými jsou zákazníci seznámeni).
     Až na tu jednu věc (která je ovšem zápletkou celé povídky) to může fungovat kupříkladu jako podnik pana Sbirra ze známé povídky Specialita šéfkuchaře, který má poněkud nezvyklá pravidla.

    3. Kapitalismus není nějaký systém, ale stav společnosti založené na respektování vlastnických práv a na svobodném trhu. Jelikož v současnosti není splněno ani jedno, žádný kapitalismus de facto NEEXISTUJE.

 6. Pro mě jsou „křesťansko-židovské hodnoty“ asi tím, že jsme tady (myšleno na kontinentu Evropa) zkultivovali krajinu do současné podoby – tedy pokáceli lesy a postavili města, vytvořili si soběstačnost v potravinách a jako bonus přidali vědu a výzkum. K tomu všemu se díky řekněme třeba sociálnímu napětí podařilo „vymyslet“ si i nějakou kulturu a styl života. S úspěchem, byť ne bez krve, se nám totéž podařilo importovat do Indie, která se nakonec ukázala, že není Indií.

  Asijský kontinent šel také vlastní cestou, která je od té evropské odlišná, a to tak, že velmi.

  Bohužel se v Evropě máme tak dobře, že jsme začali experimentovat s „dobrem“. A to k ničemu dobrému nevede. Takže tady bují socialismus, státní paternalismus a samozřejmě na to napojené příživnictví všech možných podob. Ve jménu jakési pochybné teorie o tom, že černoch není černoch, asiat není asiat a zloděj není zloděj, si Evropané snaží vykoupit pocit nějaké křivdy způsobené bílým mužem (tady se feministky zrovna netrhnou, že?) před stovkami let. No ano, nechovali se naši předci ukázkově, ale i to je součástní naší historie a i tu si chci uchovat.

  Autor článku by se asi měl jít léčit.

  1. V čem je evropská a asijská cesta odlišná? Rozumějte, neříkám, že není (ona je), jen mě zajímá, jak to vidíte.
   Ad experimenty s dobrem: to je přirozený vývoj, sledovatelný v jakémkoliv měřítku. Soudruh člověk přestal mít (většinově) existenční problémy a mohl se fokusovat na tohle.

   1. Dle mého způsobem vývoje (nerovnoměrný Asie vs rovnomerny Evropa).

    A pak taky větší mírou uzavřenosti zejména Číny.

    A taky možná velkou roli hraje nedostatek mých znalosti o vývoji v Asii.

 7. Evropa rozhodně nefunguje na křesťansko-židovských základech, ale na euro-atlantských základech vzniklých v době obrození NAVZDORY křesťanství a podobným levicovým ideologiím vymývajících mozek. :-P

  1. Dobou obrození myslíte dobu osvícenství? Pokud ano, pak mám kontrolní otázku. Nebo dvě. Kolik představitelů osvícenství byli katolíci a kolik dokonce kněží? A nebo ještě třetí? Kdo tak asi osvícenské vzdělance vzdělával a na jaké učence navazovali? Chcete snad říct, že euro-atlantské základy vznikly navzdory tomu, kdo jejich tvůrce naučil číst a psát, potažmo myslet a navzdory tomu kdo jim zachoval a zpřístupnil základy filozofie (například takovou blbost jako je ústava od Platóna).

   1. uff, krestan nerovna se katolik. Doprdele uz.

   2. Na jaké učence osvícenci navazovali? Já bych řekl že na ty antické, ale kolik z nich bylo křesťanů, to fakt nevím. :-D

 8. Zbytečné slovíčkaření. Pokud se vám nelíbí slovo hodnoty, dosaďte si místo něj třeba základ (tedy že naše středoevropská civilizace je postavena na křesťansko-židovském kulturním základu). Ať tak či tak, myslíme tím to, že je normální mít jen jednu manželku, nezabíjíme se, nekrademe a nežádáme manželky bližního svého. Říkám, že je to normální, ne stoprocentní. Nejsme roboti. I normy se můžou porušovat, ale dobře cítíme, co je správně, a můžete si praskat smíchy, jak chcete.
  Oproti tomu problém těch zoufalců, co táhnou do Evropy, spočívá v tom, že mají normy nastaveny jinak. Ani oni nejsou roboti, takže změna se neprovede přehráním firmware, ale zůstává v nich po generace.

 9. Tento web jde do kopru, protože zajde na nedostatek kvalitních článků.
  Chápu, že každý nemá na to aby byl spisovatelem.

  Cyklobuzny, magistrát a dotace, to už je tu dost obehraná písnička.

  Jestli admin dovolí mohu přispět něčím na téma: Autobuzny, motozmrdi, maločeši a přizdisráči.
  Slibuji, že to bude mít šťávu.
  Jesti to ovšem snesete.

  1. zrovna jsem jsem přemýšlel, jestli by nebylo dobré vyvěsit někde na homepage seznam největších 5-10 kktů, přispívajících zde do diskuse. Jde to ale vyřešit personálním ignorlistem. Tak vítej jako první do ignoru. Co ty bliješ, to je fakt hardcore.

  2. No, můžeš, ale sám cítíš, že by to nikdo nečetl, protože to neumíš napsat.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!