Krádež odpadu reloaded

Featured Image

V tomto článku se vrátím k nedávnému příspěvku autora z477 týkajícího se znárodnění odpadu, správněji legální krádeže odpadu. O znárodnění by se jednalo, kdyby odpad nabyl národ, zatímco v zamýšleném návrhu odpad nabydou obce, respektive jejich orgány. Článek s velkou pravděpodobností stál na začátku medializace celé záležitosti, která vyvrcholila dnešním úvodníkem v Babidnes. K senátorskému návrhu se tam museli vyvětit sakra vysoko postavení potentáti a hlavně se to parádně rozmazalo na všechny strany jako kus bioodpadu.

Ostatně to není poprvé, co se nám podařilo takto upozornit na nějakou všivárnu. Oni totiž věhlasní žurnalisté píšou jen o tom, co jim tiskové kanceláře politických stran a různých institucí předhodí a to, co jim nepředhodí, jako by neexistovalo. Tak se daří prosazovat různé záměry potichu, bez povšimnutí médií a někdy i bez povšimnutí samotných poslanců, což v případě odpadů teď už asi nepůjde.

K objasnění celé procedury, jedná se o senátní návrh zákona (podobně jako nedávno veřejně diskutovaný zákaz skládkování, který nás všechny bude stát nemálo peněz). Senátní návrh zákona musí tak jako tak projít dolní komorou sněmovny. Uvedenou legální krádež druhotných surovin si prosadila lobbistická organizace Svaz měst a obcí (SMOČR). Těžištěm práce SMOČR je ohýbat legislativu tak, aby obce mohly vybrat od občanů co nejvíce peněz a současně měly co nejvíce pravomocí. Nejhorší na tom je, že senát vyhověl požadavku lobbistické organizace SMOČR zcela nekriticky.

Zejméma mě zaujalo, že pro krádež opadu hlasovali senátoři ČSSD, KDU-ČSL a Starostové. To je přesně to, co mi vadí na sociálním státě – že útočí na ty sociálně nejslabší. Sběrem si totiž nevydělává jen pár cikánských zlodějů, kteří jsou stejně profláknutý a kdyby policajti skutečně chtěli, tak je pochytají za týden, ale lidi, kteří mají hluboko do kapsy a potřebují těch pár korun za sběr, který podobně jako Sláveček získají pár kilo železa od lidí, kteří jsou líní nebo nemají čas jezdit do sběrny. Důchodci, invalidní důchodci, různý šantalové všeho druhu. Jistě znáte. A tyhle lidi chtěli senátoři ČSSD, KDU-ČSL a té korupční starostenské bandy okrást. Třikrát hanba jim, zmrdům, ale toto se dá vyřešit. Budou volby, že.

Předsedou SMOČR je Ing. Dan Jiránek, starosta Kladna a člen ODS. Konzervativní hodnoty jeho mateřské strany ho zřejmě dovedly k myšlence konzervativně ukrást lidem sběr. V zmiňovaném úvodníku na Babidnes legální krádež odpadu vehementně bránil. I tento problém může být vyřešen ani ne za měsíc a pan Jiránek bude moci své vzdělání (Vysoká škola báňská) a jazykové znalosti (plynně slovensky, částečně anglicky, německy a rusky) uplatnit někde mimo politiku.

Sere vás pan senátor Bárek, protože zobal SMOČR z ruky a chtěl legálně ukrást lidem odpad? Snadná pomoc. Paralelně s komunálními volbami probíhají volby do Senátu. Dejte pana Bárka do sběru. Stejně k ničemu není, nezastupuje voliče, ale lobbistickou organizaci.

Celou senátní debatu k návrhu zákona, která je skutečně pozoruhodná, najdete zde. Zdaleka nejvíc mě konsternovala věta senátora (!) za KDU-ČSL Šilara, který pronesl: „Taková úprava rozhodně není a nemůže být protiústavní. A stanovisko ministerstva jasně říká, že je na hranici ústavnosti, tedy samo ministerstvo neříká, že je protiústavní.(…).“ Tohle řekl senátor. Mám někde uloženo v hlavě, že když se implementoval senát do našeho ústavního pořádku, tak se říkalo, že senát by měl být něco jako pojistka proti přijímání protiústavních zákonů, což mimochodem předpokládá silné právní vědomí na straně senátorů samotných. A zde máme senátora, který při posuzování ústavnosti právní normy vychází ze stanoviska vlády (!) podle klíče, že pokud vláda neříká, že je to protiústavní, tak je to vlastně OK. Nezbývá než pana senátora touto cestou informovat, že jediný, kdo v této zemi může posoudit ústavní konformitu zákona, je ústavní soud. Ne vláda.

Zdaleka největší drzostí spojenou s popsanou legální krádeží je, že obce mají již dnes celou řadu velmi širokých mocenských oprávnění, jak krádežím kovových předmětů nebo jejich prodeji zabránit, ale v důsledku diletantského řízení nebo zvrácených priorit lokálních politiků a úředníků je nevyužívají. Obce mohou provozovat kamerové systémy, mají obecní policie a nově také možnost zakázat na svém území prodej sběru vyhláškou. Dnes se shodou okolností objevila zpráva, že zastupitelé města Karviná zakázali na svém území výkup šrotu i papíru od fyzických osob. Poslouchal jsem to v rádiu někde kolem Rozvadova a jakýsi lokální činitel tam sděloval, že za poslední rok stály krádeže kovů město jeden milión korun. Co je to kurva za částku ve městě jako Karviná? To jsou náklady na jednoho strážníka na rok, celý rok nemusí dělat nic jiného, než hlídkovat u sběren a chytat zloděje.

Pardon, vlastně… oni mají na práci něco jiného.

Tak jsem se teď podíval, jak si Karviná svůj majetek hlídá. A to jsem se podivil. Za celý rok 2013 řešila MP Karviná čítající 93 hlav 480 přestupků proti majetku (bez dalšího určení, zda se týkaly sběru nebo ne). Jeden strážník tedy „odhalil“ přestupek proti majetku asi jednou za padesát dnů. Jak velký problém s krádežemi městského mobiliáře tedy Karviná má? Ale zato si MP Karviná udělala čas na zjištění 2813 přestupků proti zákonu o provozu na pozemních komunikacích.

Doufám, že se majitelé sběren v Karviné složí na dobrého advokáta a obrátí se na ústavni soud. A doufám, že občané Karviné v nadcházejících volbách řádně naloží se svými zastupytli a dají je taky někam do šrotu.

Jo a nepodceňujte komunální volby. Podle mně jsou to ty nejdůležitější volby ever.
 


16.09.2014 D-FENS
 
 
 
 
 

12345 (14x známkováno, průměr: 4,14 z 5)
641x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017