Koupě auta u AAA Auto

Featured Image

Čas se nechýlil, manželka zatlačila a po letech ekologického používání hromadných dopravních prostředků nezbylo, než si pořídit auto. Chápu, že někteří to berou jako hroznou újmu jet vlakem, nicméně i vlaky mají svá pozitiva. Například tam dítě nemusí být celou dobu připoutané v sedačce, ale může si projít celý vlak od zadního vagónu až po lokomotivu. Navíc nám vlaky parkují před domem, takže se dostat do Plzně nebyl takový problém.

Nutno však přiznat, že svůj podíl na tom mají i samotné České Dráhy a jejich sestupný grafikon. Když manželka jezdila domů ze studií, stavěly ji doma rychlíky. O pár let později už jen osobní vlaky. Když jsem začal jezdit s ní já, již to bylo s přestupem v Berouně. A dnes je to s přestupem v Berouně a v Rokycanech. Na další kreativitu zaměstnanců ČD jsme už raději nečekali.

Začali jsme hledat svůj vlastní dopravní prostředek, ale neměli jsme dosud jasno kam a po čem sáhnout. Znechucení nad množstvím variant, cenami a chyb jednotlivých modelů aut dosáhlo svého internetového vrcholu a tak uzrál čas vyzkoušet si některé možnosti v reálném světě. Protože jsme potřebovali zúžit náš výběr modelu auta, rozhodli jsme se navštívit největší bazar aut (alespoň podle reklamy) v Praze – AAA Auto.

Ponechme stranou jeho pověst, jestli je zasloužená či nezasloužená. Při množství aut, které se zde otočí je zřejmé, že budou mít také i větší množství nespokojených klientů. Ti spokojení většinou nemají důvod sebeprezentace. V celku správně jsme odhladli, že zde najdeme největší množství modelů na vyzkoušení a udělali si představu, který model auta můžeme vyškrtnout z našeho seznamu. V každém případě jsem postupoval v těchto vodách opatrně, dle svých možností.

Výběr auta

Příchod do tohoto podniku byl zajímavý, nechyběla cirkusová výzdoba (vlaječky kam se podíváte) a auta kam dohlédnete. Protože jsem hledal auto pro rodinu, zamířili jsme mezi kombíky. Jak to říci kulantně, ochota obsluhy odpovídala kvalitě a ceně vozů zde prezentovaných cca 80 – 130 000. Nechali jsme si předvést asi 3 auta, nicméně ani jedno nepředstavovalo auto našich snů – a nešlo o konkrétní auto, spíš nám nevyhovoval model/výbava.

Přešli jsme do dalšího sektoru, kde jsme vyzkoušeli Škodu Roomster. Ani zde však auto příliš nepřesvědčilo a v podstatě návštěva bazaru nám do této chvíli nepomohla nic vyřešit. Manželka s ratolestí mě opustila (ratolesti se zalíbily průlezky v přední části areálu) a tak jsem osaměl s mým soukromým automobilovým guru.

Rozhodli jsme se podívat i do jiných sekcí, jestli nám něco nepadne do oka. Došli jsme k MPV vozům, kde jsme kvůli ceně ani nezamýšleli skončit a to byla první chyba. Zalíbil se mi totiž Mercedes Vaneo. Automobilový guru nic neříkal, jen tam stál podivně zamyšlený, nic nekomentoval, jako by mě nechtěl ovlivňovat a tvářil se, jako by mu byly dva roky a právě jsem mu sebral dudlík. Když jsem mu řekl, že se mi to auto líbí, tak mi řekl, že mi to nechtěl říkat, ale že kdyby neměl to Volvo, tak toto byla jeho druhá volba.

Když jsem volal ženě, aby se přišla podívat, že jsem myslím našel co jsme hledali, ale že záleží na ní. Když viděla co jsme vybrali, zatvářila se ohromeně, nicméně auto se jí líbilo a zejména výsuvná plošina zavazadlového prostoru, na kterou se vejde nesložený kočárek. Nicméně napůl žertem povídala něco o tom, že si mohla myslet, že to takhle dopadne. Že byla blbost sebou brát kamaráda, který jezdí Volvem.

Vedle Vanea byl ještě Citroen Berlingo o kterém jsme trochu uvažovali, nicméně po vyzkoušení Vanea, Berlingo (byla to také jen dodávková verze) nemělo nejmenší šanci.  Prodejce (který se nám tentokráte velmi aktivně věnoval) nás nasměroval na manažera, abychom se domluvili na ceně a další věcech s vozem.

Vzhledem k tomu, že jsem nikdy auto nekupoval, nevěděl jak se pohybují ceny ceny tohoto typu vozu a v zásadě jsem nebyl nucen kupovat zrovna tento model auta, pojal jsem vyjednávání o ceně jako volnou soutěž a použil „Novotného metodu“ – nabídnout nejmenší možnou cenu a na ní trvat. Manažer mi slušně vysvětlil, že takto se opravdu nedohodneme, že už jejich nákup je vyšší. Může mi nabídnout slevu maximálně 10 000, ale že níže již jít nelze. Inzerovaná sleva 30 000 je možná pouze tehdy, pokud si auto vezmeme na leasing (To jde totiž z kapsy leasingové společnosti). Později po přepočítání mi vyšlo, že bychom na leasingu, za těch nejpříhodnějších podmínek zaplatili o 30 000 více,než pokud by jsme platili v hotovosti, takže tato varianta padla.

Z AAA jsme odešli po zkušební jízdě, ale bez rezervace za auto, že si to necháme projít hlavou.

Smlouva podle obchodního zákoníku

Před naší druhou návštěvou se podařilo hezky prolustrovat auto pomocí VIN kódu a certifikátu CEBIA, který však byl vydán o dva dny později po naší návštěvě. Natrefili jsme na toto auto prý prakticky hned co jej AAA Auto koupilo. Tentokrát jsme auto prohlédli od kol až po střechu, vyzkoušeli že stěrače stírají (ale jsou zralé na výměnu) a až na několik drobností podobného typu vypadalo auto v pořádku.

Znovu čekáme v recepci na manažera a pročítáme si smlouvy. To nás čekal první šok. AAA Auto nabízí smlouvy pouze podle obchodního zákoníku (což je obvyklá praxe všech autobazarů, ale v té době jsem to nevěděl). Manažerovi jsme se snažili vysvětlit, že to je pro nás neakceptovatelné, protože jsem občan a jako takový chci, aby smlouva byla podle občanského zákoníku. Manažer se velmi chatrně snažil vysvětlil, že soudy se přiklánějí na stranu občana, pokud jsou pro něj podmínky v obchodním zákoníku nevýhodné. (Velmi neobratně se pokoušel argumentovat paragrafem 262: Strany si mohou dohodnout, že jejich závazkový vztah, který nespadá pod vztahy uvedené v paragrafu 261, se řídí obchodním zákoníkem. Jestliže takové dohoda směřuje ke zhoršení právního postavení účastníka smlouvy, který není podnikatelem, je neplatná.)

Když jsem odvětil, že je lepší se takovým sporům rovnou vyhnout v počátku při podpisu smlouvy, než trávit čas a peníze u soudu. Manažer odvětil, že bych se s nimi přeci hned nechtěl soudit. Stačil nám ještě říci, že to je kvůli tomu, abych měl jistotu, že vůz nemá právní vady. (Opět velmi nešikovně se snažil upozornit na paragraf 434 obch. z.: Nárok z právních vad nevzniká, jestliže kupující o právu třetí osoby věděl v době uzavření smlouvy nebo prodávající podle smlouvy byl povinen při plnění svých povinností postupovat podle dokladů, které mu předložil kupující)  Velmi rychle jsme však já i můj automobilový guru opustili kancelář. Zastavil nás ještě prodejce a opravdu se snažil nás přesvědčit o výhodách obchodního zákoníku. Neměl moc šancí.

STK

Teprve cestou domů se mi to rozleželo v hlavě, mrknul jsem na mého guru a zeptal se ho, co tak na ně trochu přitlačit (V té době jsem byl rozhodnutý auto nechat být, jenom jsem chtěl mít čistou hlavu, že jsme zkusil vše). Zavolal jsem tomu šikovnému prodavači a říkal jsem, že ta smlouva podle obchodního zákoníku je problém, ale že pokud něco sleví, tak jsem ochoten ji akceptovat. Bylo mi jasné, že v penězích slevu nevykřešu, takže jsem nabídl, že by mohli k autu přidat nějaké služby. Dostal jsem nabídku ošetření laku na autě, vyčištění interiéru, výměnu oleje a navigaci. Když jsem domluvil a zavěsil, plácl jsem se do čela: My jsme zapomněli na tu STK (STK končila za 4 měsíce). To se můj guru svalil smíchy pod volant. O chvíli později jsem prodejci volal a kupodivu na STK jsme se domluvili: pokud vůz projde STK (manažer se tvářil, že není důvod proč by neprošlo), zaplatím STK já, jinak platí STK autobazar a že když to mám ve finále platit já, budu také zkoušky (na to jsem si přizval dalšího konzultanta).

Když jsme ve třech lidech (já, můj konzultant a zástupce bazaru) dorazili na stanici emisní kontroly, vše proběhlo velmi hladce. Pak jsme zajeli do stanice STK, proběhla technická prohlídka (v pořádku) a pak se technik zasekl u evidenční kontroly. Zde totiž narazil na dva problémy:

1. Vozidlo nemá tažné zařízení zapsané v TP. (Evidentně chyba na straně autobazaru, auto převzal bez kontroly dokladů a auto prý bylo „připraveno“ na STK)

2. Vozidlo nemá spojkový pedál a v TP je zapsána manuální převodovka (Tady byl, jak jsem zjistil později problém na straně technika STK, ten se totiž na školení učil, že pokud má vozidlo dva pedály, je to poloautomat nebo automat a nemůže mít mechanickou převodovku. Obecně to možná platí, ale Mercedes svého času (nevím jestli i dosud) dodával do Vaneí nebo Mercedesu A automatickou spojku. Jak mi později prozradil pán z kanceláře Mercedesu, když se tam řadí 1,2,3 tak je to manuální převodovka.) V té době jsem nepředpokládal takový problém, takže jsem nebyl schopen reagovat a ani to čekat nešlo, vzhledem k tomu, že auto už prošlo minimálně 2 STK před tím. Ostatně v dopise, který mi zaslal to napsal moc hezky: „…potvrzujeme, že uvedené vozidlo je vybaveno manuálně řazenou převodovkou s automatickou spojkou. Převodovka nemá režim, ve kterém by pracovala bez zásahu řidiče, každý rychlostní stupeň musí řidič zařadit. Automatická spojka pouze ulehčuje rozjíždění a zjednodušuje ovládání vozidla během jízdy. Z výše uvedených důvodů musí být v technickém průkazu vozidla v kolonce Řazení převodovky zápis MAN…“

Odcházeli jsme s úsměvem, že máme o problém méně. Bylo nám trochu líto zástupce autobazaru, který se smutně díval na to, jak seškrabávají samolepku STK z auta. Můj konzultant se projevil trochu jako bestie, protože se s technikem dal do řeči na téma, že mu to tak hezky jde dolů, a jak to dělají v Německu s STK.

Technik v STK si ještě všiml, že vozidlo nemá na sobě pneumatiky, které neodpovídají TP (v TP jsou uvedeny R15, ve skutečnosti mělo auto R16). Drobná „chyba“, která vás bude stát buď běhání po úřadech kvůli zápisu do TP nebo pár tisícovek za výměnu pneumatik.

Kontrola v servisu

Ještě tentýž den jsem se spojil s manažerem a ptal jsem se jej na další postup. Ten prohlásil, že „užší vedení firmy“ rozhodlo nechat zapsat do technického průkazu, že se jedná o poloautomat a tažné zařízení vymontují a dají ho do kufru. (Bude tedy na mne abych jej protáhl homologací a zapsáním do TP). S ujištěním, že nebudou zasahovat do elektriky jsem souhlasil s odpojením tažného zařízení. Varoval jsem dále manažera, že se nejedná o poloautomat ale o manuální převodovku s automatickou spojkou a že v papírech je to správně, jen technik STK není erudovaný v této oblasti. STK se pak prý provede v jiné STK.

I přes neprošlou STK, vůz vypadal jako v dobrém stavu. Proto jsme se dohodli s vedoucím pobočky dohodli, že STK budeme řešit průběžně. Původní plán AAA byl nechat projít auto u jiné STK, což však není možné (STK stanice jsou propojeny a nelze „zkoušet“ více stanic během 30ti dnů, které má majitel na odstranění závad). Dalším plánem tedy bylo nechat propadnout STK a po 30ti dnech auto registrovat u jiné STK.

Nakonec jsem nabídl, že zajistím od pánů z Mercedesu papíry k tomu vozu a na STK to půjde, jakmile to bude možné. Nicméně neprošlá STK napověděla, že pánové v AAA auto viděli hodně z rychlíku a že mezi 107 body které na voze kontrolují není evidenční kontrola. Dohodli jsme se s manažerem, že auto ještě sjede před koupí do autorizovaného servisu (servis Tukas a.s.).

Ráno jsem se zastavil v recepci u AAA, prodejce si mě vyzvedl i s Vaneem. A vyrazili jsme. Prakticky ihned po startu jsme si všimli, že tu auto je hlučnější, než jsem si pamatoval. Považoval jsem to za problém tažného zařízení, které sebou na nerovnostech silnice/zrychlení klepe (bylo přeci jen volně položené v zavazadlovém prostoru).

Do servisu jsme nakonec dorazili a zde mě čekalo nemilé překvapení. Bylo zřejmé, že bude nutné vyměnit brzdové destičky, s tím se počítalo. Nicméně jako laikovi mi ušlo, že je nutné vyměnit také brzdové kotouče u všech kol, tlumiče na pravé straně jsou již v pánu a „tečou“. Zavěšení zadních kol již má také svá nejlepší léta za sebou a tak je nutné je vyměnit. Výfuk měl v háji ne jedno zavěšení (jak jsem zjistil při STK, ale dvě. Ta druhá chybějící byla u zadní části. K tomu se vrátím ještě později. Abych nezdržoval. Pokud by se auto mělo dát „do pucu“, v autorizovaném servise (tedy o cca 50 % dráže než kdekoliv jinde), zaplatím bez mála 40 000,- Kč. Tu částku jsem musel hodně dlouho vydýchávat, protože by hodně zamávala s naším rodinným rozpočtem.Samotné Vaneo bylo pro nás už na hraně limitu.

Plnou parou zpět

Můj automobilový guru měl večer čas, takže ještě týž den jsem opět vyrazili do áček. Kupodivu, oba klíčoví zaměstnanci se kterými jsme hovořili měli zrovna dovolenou, tak jsme odchytli dalšího obchodníka, kterého jsme požádali, jestli by nám mohli ještě jednou ukázat auto a aby přinesl klíče.

Po servise jsme již věděli, kam se dívat. Zkontrolovali jsem zadní parkovací senzory (diagnostika v nich hlásila chybu), zkontrolovali odmontování tažného zařízení a pochopili. Technik AAA prostě ustřihl kabel vedoucí od elektroniky auta do zásuvky tažného zařízení a dost surově vyndal tažné zařízení. Nejsem specialista, je možné že takto se tažná zařízení demontují běžně, ponechme to tedy stranou. To co mi však vadilo bylo, že technik při demontáži ulomil/utrhl šroub držící výfuk (od toho problém s tím druhým ukotvením výfuku) – ten totiž také drží plastovou ochranu elektroniky, která jí poskytuje fyzickou ochranu před vodovou a kamínky z vozovky. Vůbec mu nevadilo, že způsobil problém na autě a klidně to tak nechal být. Nebyli jsme schopni zjistit, co dále s autem provedl a báli jsme se na to pomyslet.

Udělali jsme ještě krátký kontrolní okruh (s vyndaným tažným zařízením, abychom jej vyloučili jako zdroj hluku). Můj guru prohlásil, že to vypadá jako úplně jiné auto (nebylo, SPZ i VIN sedělo). Hlučných ložisek (zralých na výměnu, jak poukázal servis mercedesu) jsme si všimli až nyní. Při prohlídce vozu jsme také zjistili, že od té doby, co jsme jej viděli naposledy na něm přibyly vrypy a škrábance, které zde před tím nebyly (Porovnávali jsme je z pořízenou fotodokumentací). To byla již poslední kapka a rozhodli jsme se oželet náš čas a vůz nechat ve vlastnictví AAA. Celá tato situace je ještě pikantnější v tom, že jsme se s manažerem bavili o tom, že v případě, že auto půjde na servis, chtěli bychom mít zaručeno, že s ním nikdo nemanipuloval (na internetu se objevily některé příspěvky v tomto smyslu). Manažer nás spražil pohledem, že když si o nich myslíme toto, tak se nemáme o čem bavit. Že pracuje v oboru již 6 let a tohle se mu ještě nestalo. Ubezpečil jsem ho, že to nepovažuji jako součást firemní kultury, nicméně ve firmě pracují lidé a ti jsou různí. Manažer mne ujistili že to není možné, že mají úžasný bezpečnostní systém, který tomu zabraňuje. Evidentně tento systém nedokáže zabránit haváriím a znehodnocování vozu během vaší nepřítomnosti. Vybavuje se mi Tolstého poučení z bajky Opice a brýle: „Tak zatracena jest sebelepší věc, když do ruky ji dostane pitomec.“

Obchodník, který s námi přetrpěl tuto poslední kontrolu se ještě nabídl, že se zkusí poptat, jestli by nešlo slevit z ceny vozu. My jsme na na to reagovali systémem, když sleva, tak pořádná (už jsme byli rozhodnutí vůz oželet) a řekli si o dalších 14 000 dolů. Podle našeho očekávání, za chvíli se objevil jiný člověk, v ruce držel mou zálohu na vůz a nechal mě podepsat výdajový doklad.

Závěr

Ačkoliv o autobazaru kolují různé zprávy, musím říci, že výkony jeho zaměstnanců (alespoň těch, se kterými jsme se setkali ať již přímo nebo ve výsledcích práce) jsou značně nevyrovnané. Ale shrňme si to.

O několik týdnů později nabízí AAA Auto znovu ono Vaneo s těmito údaji: Převodovka: automat, Tachometr: 104 721, Platná STK, tažné zařízení (to je také na fotografiích vozu), po soukromém majiteli. Jinými slovy, stejný inzerát, který jsem si na jejich stránkách přečetl již dříve. Vůbec jim nevadí, že se nejedná o automat, takže jde to zavádějící popis, s tachometrem jsem pár kilometrů navíc ujeli (ale řekněme, že se jedná o stav tachometru při koupi AAA), tažné zařízení není součástí vozidla, není v TP, je to jen halda kovu v kufru – zde je inzerát hodně nepřesný a že je po soukromém majiteli? V TP jsou majitelé tři. Mercedes Benz (zřejmě předváděcí vůz), Společnost s nábytkem a malý živnostník pracující jako umělecký kovář a auto bylo přihlášeno na jeho IČO. Tedy žádný soukromý majitel. Tedy evidence vozidla u AAA je velmi mizerná (to ostatně prokázala i STK) minimálně v tomto případě lze říci, že ani AAA neví, co vlastně prodává.Auto se prodalo asi za 2 měsíce po té, co jsem ho viděl naposledy.

AAA přidává ke všem svým smlouvám pojistku Car Life. Obecně by to asi nebyl problém, pokud by jste měli na výběr tuto pojistku odmítnout. Při tomto návrhu mi manažer řekl, že se vedení tato pojistka líbí a chce ji rozšířit na všechny vozy a že není možné místo pojistky požadovat slevu na autě v ceně pojistky. V případě tohoto Vanea ta pojistka byla mírně řečeno mizerná. Vaneo spadalo do pojistného programu 1 Hvězda *, což znamenalo cenu cca 9000,- Kč (kterou AAA uvádí již v inzerované ceně vozu), a pojistné plnění do 10 000,- Kč a maximálně 2 plnění během roku, kdy platí pojištění. Pojistka navíc silně omezuje to, co je do ní zahrnuto. V tomto konkrétním pojistném programu se jednalo o cca 26 součástek, jako blok motoru, ozubené kolo startéru atp. Tedy prvky auta u kterých je extrémně malá šance na poruchu. Spojka nebo i jen brzdové destičky tam pochopitelně uvedeny nejsou. Informace prodávajícího také nebyla příliš přesná, protože ten nám tvrdil že pojistka pokrývá i elektrické součásti vozu. Není to pravda, to platí jen pro vyšší programy (** a ***) a jen na některá zařízení, které mají něco společného s elektrikou.

V souvislosti s pojistkou Car Life je také další problém. Bylo vidět, že je to značně nový produkt i pro AAA, protože pokud pomineme gramatické chyby (Poistný program místo Pojistný program) a věty v závěru smlouvy, které jsem nemohl pochopit (vložené slovo, které zde nepatřilo), měla smlouva zásadní vady. Uvedený pojistný program ve smlouvě byl 1 star * nikoliv 1 hvězda *, který je uveden ve všeobecných podmínkách. Jinými slovy, smlouva se odkazuje na neexistující program a v tomto případě nezáleží na tom, že je to anglický překlad české verze podmínek. Když mi byla tato část smlouvy předložena poprvé, neviděl jsem technický průkaz vozu, takže jsem ani nemohl překontrolovat, zda sedí číslo TP s číslem uvedeným ve smlouvě. O smlouvě psané podle obchodního zákoníku jsem již psal.

Je možné že AAA prodají několik desítek vozů denně. Nicméně smlouvy nejsou psány tak, aby upravovaly rovnocenný vztah obou partnerů v obchodu, ale tak aby AAA mohla prodávat auta jako housky na krámě. Zjednodušeně (a možná i trochu nepřesně) lze říci, že vám AAA ve smlouvách říká, že neručí u vozu vůbec za nic, pokud je k tomu nenutí žádný zákon či vyhláška (jedinými výjimkami jsou legální původ, že na něm neváznou cizí práva a že nebyl poškozen povodní) . Mezi řečí jsou vám ještě schopni říci, že vůz prodávají tak jak je, že pokud chcete vůz v bezvadném stavu (tedy převezmete klíče a bez problémů odjedete), musíte si koupit nový.

Myslím, že nejen AAA trochu uniká smysl obchodního zákoníku, který v paragrafu 420, odst 2. říká: Neurčuje-li smlouva jakost nebo provedení zboží, je prodávající povinen dodat zboží za jakosti a provedení, jež se hodí pro účel stanovení ve smlouvě, nebo není-li tento účel ve smlouvě stanoven, pro účel, k němuž se takové zboží zpravidla užívá.

Jinými slovy, zákon předpokládá, že pokud si kupujete auto, budete s ním chtít jezdit a mělo by splňovat všechny nutné podmínky proto toto ježdění (platná STK, povinná výbava) a nebo je prodávající musí vyjmout ze svých povinností ve smlouvě. Nemám problém s tím, když mi někdo prodá auta bez lékárničky. Mám problém s tím, když mi někdo tvrdí, že je auto zcela v pořádku (=odpovídající stáří), zjistím že mu chybí některé prvky povinné výbavy (mimo jiné jedna pojistka, sada žárovek) a pak mi do očí tvrdí, že pojistky nejsou povinnou výbavou (smůla, měl jsem s sebou text vyhlášky). Zajímavá byla i následná reakce, manažer mi řekl, ať mu řeknu se kterým obchodníkem jsem jednal (protože jsem je upozornil, že vyhlášku porušují), že mu dá pokutu za nedodržování pravidel silničního provozu. Na to jsem zůstal stát s otevřenou pusou. Pak jsem se dozvěděl, že po koupi vozidla je to již moje starost (jako řidiče a majitele), jestli mám nebo nemám povinnou výbavu.

Ačkoliv se při jednání objevily excesy jak z mé tak, ze strany AAA, celkově byla jednání zajímavá. Jelikož to bylo první auto, které jsem měl koupit, dozvěděl jsem se spoustu informací. Škoda jen, že naprostou většinu jsem musel získávat pracně své pomocí z cizích zdrojů (kamarádi, internet, servis) a nejsou je schopni poskytnout lidé z AAA. Dnes se příliš nenosí bez mlžení prohlásit o tom kterém stroji v jakém je stavu a co je na něm (byť i jen v rámci běžné údržby) nutné udělat. Zda je dobrý nápad si koupit auto od této společnosti vám neporadím, bohužel se obávám, že obdobná situace bude i v jiných autobazarech. Osobně jsem ztratil důvěru ve služby AAA i přes to, že jsem se tam setkal s několika slušnými lidmi.

Na mou žádost, aby se tisková mluvčí AAA Auto a.s. vyjádřila k tomu to článku, poslala pouze vyjádření právního oddělení, cituji: „Společnost AAA AUTO uzavírá výkupní smlouvy podle obchodního zákoníku, protože obchodní zákoník poskytuje lepší ochranu kupujícího s ohledem na právní vady vozu a to zejména v případě, kdy kupující nabývá vůz od nevlastníka, protože i v takovém případě se kupující(naše společnost) stane vlastníkem vozu, pokud byl v době jeho koupě v dobré víře. V návaznosti na výkupní smlouvy podle obchodního zákoníku uzavíráme následně i prodejní smlouvy dle téhož zákona. Zdůrazňujeme, že volbou obchodního zákoníku nemůže být postavení kupujícího v postavení spotřebitele oproti aplikaci občanského zákoníku, který by se na tento vztah jinak vztahoval, nijak zhoršeno, což zakazuje výslovně i ustanovení §262 obchodního zákoníku. Naše společnost tak i nadále odpovídá za skryté vady vozidla v době jeho prodeje, které neodpovídají běžnému opotřebení vozidla a také za právní vady vozidla. Naše společnost tuto svoji odpovědnost vůči spotřebiteli nijak neomezuje, navíc se zavazuje, že bude odpovídat za právní vady vozu bez jakéhokoliv časového omezení,poskytuje záruku, že vozidlo nebylo zatopeno, apod. Vzhledem k výše uvedenému je rozsah odpovědnosti naší společnosti při prodeji vozidla vůči spotřebitelům širší než v případě běžné aplikace občanského zákoníku.“


01.09.2011 LW

12345 (5x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
2 203x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!