Kotlovaná - zpět na článek

Počet komentářů: 470

  1. A tu hranici 10 kW můžou časem snižovat, takže ani 5 kW krbovky, nemusí být v budoucnu bez ohrožení…

    1. Tak pokud je mi známo,je tam napsáno „kotel“. A kotel je něco jiného než krbovky. Pokud tedy v krbovkách nemáte tepovodní výměník.

  2. Mám 5 kW krbovky bez výměníku a plánuji nějaké silnější s výměníkem. Budou-li pod 10 kW, mohu se smát, snad ještě dlouho.

    1. U dobře postaveného baráku snad ani nic většího než 9 kW nemůžeš potřebovat, to by ses uvařil, resp. by kamna nešla provozovat na plný výkon, tedy by jela neefektivně.

      1. Myslim, ze svuj barak mam postaveny dobre a jeho 360 m2 vyzaduje alespon 11 kW (pokud nesviti slunce). Je to snad spatne? Nikdo se doposud neuvaril a zena intenzivne vetra. To je takovy drobny detail, ktery inzenyrske supervypocty do energetickych superstitku zanedbavaji…

        1. Myslím, Sysope, že až jednou své fantazie přetavíte v realitu, pochopíte i to že 360 m2 rozhodně nebudete vytápět jedněmi krbovými kamny, snad tedy s výjimkou pokusu, postavit si ale-opravdu-velkou-jurtu. Věřte dospělému.
          Mimochodem, ty nesmyslné štítky nemají nic společného s tím, jak danou nemovitost užíváte.
          ____________________
          P.S. Fakt jste napsal „barak mam postaveny dobre a jeho 360 m2 vyzaduje alespon 11 kW (pokud nesviti slunce)“? Čekal bych, že budete vědět, kolik potřebujete, žádné „alespoň“. A „dobře postavený barák“ je fakt tak moc ovlivněn tím, zda svítí, či nesvítí slunce? ;-)

          1. To, zda svítí slunce dělá opravdu hodně. Velká zasklená plocha na jižní straně dokáže při vnější teplotě -20 a slunečném počasí (při velkých mrazech bývá jasno) místnost i při vypnutém topení vyhřát na 25C. Problém nastává v noci.

            V příspěvku si sám odpovídáte – záleží na tom, jak nemovitost využíváte. Jestli budete vevnitř chodit na Adama, nebo ve svetru. To může být ten rozdíl mezi 11 a 18 kW.

            1. Pokud na jižní a jihozápadní straně svítí slunce a máte správná okna (nízké parapety a okna poněkud výše ku stropu a okna jsou čistě umytá), vyhřeje se vám místnost i v zimě tak, že musíte větrat. Mám to tak v dílně. V lednu, kdy kolem leží sníh a je „frišno“ – mrzne, přitom azúro, se tam v podstatě nedá dělat (nesnáším vedro při práci).

          2. Cela jizni strana prizemi jsou obrovska francouzska okna. Atd., atp. Kotel mam jmenovity 25 kW, po prvni sezone zmereno realne 11 kW, detailni obalkovy vypocet pro Zelenou rikal 11,7 kW.

            Krbovky mam 24 kW s rozvody vzduchu, cely dum to udrzuje v pohode, pokud je cas okolo toho skakat.

            Tech 360 m2 jsou tri podlazi vcetne sklepa, samozrejme. Tam staci, kdyz nemrzne ;-).

      2. Co to je, dobře postavený barák?

        1. Nepraskajici, nevlhnouci, levne vytopitelny, atd. Tedy – podle mych meritek.

  3. Povinnosti provozovatele stacionárního zdroje

    (1) Provozovatel stacionárního zdroje je povinen

    a) uvádět do provozu a provozovat stacionární zdroj a činnosti nebo technologie související s provozem nebo zajištěním provozu stacionárního zdroje, které mají vliv na úroveň znečištění, v souladu s podmínkami pro provoz tohoto stacionárního zdroje stanovenými tímto zákonem, jeho prováděcími právními předpisy a výrobcem,

    b) dodržovat emisní limity, emisní stropy, technické podmínky provozu a přípustnou tmavost kouře podle § 4,

    c) spalovat ve stacionárním zdroji pouze paliva, která splňují požadavky na kvalitu paliv stanovené prováděcím právním předpisem a jsou určená výrobcem stacionárního zdroje nebo paliva uvedená v povolení provozu,

    d) předkládat příslušnému orgánu ochrany ovzduší na vyžádání informace o provozu stacionárního zdroje a jeho emisích, včetně údajů o vnášení skleníkových plynů do ovzduší,

    e) umožnit osobám pověřeným ministerstvem, obecním úřadem obce s rozšířenou působností a inspekci přístup ke stacionárnímu zdroji a jeho příslušenství, používaným palivům a surovinám a technologiím souvisejícím s provozem nebo zajištěním provozu stacionárního zdroje, za účelem kontroly dodržování povinností podle tohoto zákona,

    f) provést kompenzační opatření uložená krajským úřadem podle § 11 odst. 5,

    g) provozovat spalovací stacionární zdroj na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, v souladu s minimálními požadavky uvedenými v příloze č. 11 k tomuto zákonu,

    h) provádět jednou za dva kalendářní roky prostřednictvím osoby, která byla proškolena výrobcem spalovacího stacionárního zdroje a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě (dále jen „odborně způsobilá osoba“), kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, a předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení této kontroly vystavený odborně způsobilou osobou potvrzující, že stacionární zdroj je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a tímto zákonem.

    (2) Povinnost uvedená v odstavci 1 písm. e) se nevztahuje na provozovatele stacionárního zdroje umístěného v rodinném domě, v bytě nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci, nejde-li o prostory užívané pro podnikatelskou činnost.

    1. Takže

      – krbovky, sporáky, kamna, krby, které nemají výměník nemusí mít revize.
      – krbovky, sporáky, kamna, krby, které nemají výměník nemaj stanoveny emisní limity

      – podle bodu 2) nemáte povinnost pouštět kontroní chrousty ke kotli, krbu, krbovkám, kamnům, sporáku, pokud nejste podnikatel s provozovnou v tomto objektu.

      1. Cili pokud mam les a nehodlam utracet penize za stepkovani a nasledne automaticky kotel na stepku, alebrz chci nadale topit ve zplynovacim kotli, tak holt je nutne mit v kotelne dva kotle, pricemz ten jeden je na topeni a ten druhy na revize. Easy money pro revizaka, ktery bude stale dokola revidovat nikdy nepouzity kotel. Nu coz. Aspon vzdy projde. Cena kotle se rozpocita do paliva, ktere mam svoje prakticky zdarma. Je to sice ultravopruz a vyrobci kotlu se chechtaji, ale za nejakych pet let mam tu investici doma.

        Otazka je, co nastane, az se udela Registr kotlu. Asi se vratime k staremu dobremu teplovzdusnemu vytapeni, nebo rovnou k systemu ala renesancni zamek, kde se prikladalo z chodeb a v mistnostech byly primotopy. Ze to obcas huli? Hm, to je mozne.

        1. a napadlo tě že můžou být systémy, díky kterým nebudeš muset kácet stromy a zplynovat je a zaplatí se taky sami?

          1. jedine co mne napadlo a odpovida tvemu kriteriu je krematorium…

            1. solár + baterie + tepelné čerpadlo < než strom+čas+pila+čas+doprava+čas+sušení+čas+nařezání+čas+skladování+čas+přiložení+čas+čištění+čas.
              Na starý kolena budeš rád že si otočíš knoflíkem a pojede ti teploučko.
              Neboli: čás+práce = čas + fyzická náma + čas = 2xčas+energie = 2xčas + jídlo+čas = 3xčas + nákup jídla/vypaěstování + čas….. atd…

              1. A zkusil jsi si někdy sednout k zapálenému krbu nebo roztopeným amerikám se zajímavou knížkou a sklenicí Bushmills?

                To je jako porovnávat ječnou kaši a pořádnej steak. Hlad zažene obojí, ale steak má jistou přidanou hodnotu.

                1. Tak tak. Posezení s knížkou u ohně v krbu patří k mým nejmilejším chvílím doma :).

                2. vím, nebojte také bydlím na „vesnici“ ale o tom tady nikdo nemluví. řeč je o bežném vytápění.

                  1. Tak samozřejmě, běžné vytápění TČ, ale jako zálohu máme právě ty lokání topidla. Plus fungují právě jako „zluxusnění“. Jejich výhodou je to, že se na nich prakticky nemůže nic podělat. Když vám prdne trubka, odejde čerpadlo… tak je celý topný systém v pr.ei. A netopíte. Tady prostě přinesu dřevo nebo koks, podle toho v čem si chci zatopit a jaký chci mít komfort… Ono do některých kamen stačí přiložit dvakrát denně.

                    1. ale o tom původně řeč nebyla, protože to jsou topidla do 10kW.

                    2. do 10kW? Kdepak! Máme v podstatě dva propojené baráky. V každém je TČ, v jednom – pravém zem-voda 8kW(to nechával dělat původní majitel), ve druhém křídle-levém (našem původním) vzduch-voda 16kW. To vytápí i podlahovku ve středovém traktu, který spojuje baráky. V levém jsou krbovky o výkonu 18kW, v pravém Ameriky (u nich není výkon udáván, ale míň než 9kW to není). A v propojení jsou kachláky 12kW.

                    3. Jaké máte zkušenosti s tím 8kW TČ? Uvažuji nad výstavbou systému, který by v přízemí napájel podlahové topení (ideálně kuchyň a obývák: 1. okruh; chodba a WC: 2. okruh a koupelna: 3. okruh, celkem cca 40 m2 vyhřívané plochy) a nahoře dva radiátory pod okny, umožňoval komfortní obsluhu přes wifi/internet a automatické temperování interiéru v době naší nepřítomnosti. Tím bych mohl odbourat stávající kamna s výměníkem a zrekonstruovat krb z otevřeného typu na typ s krbovou vložkou a teplovzdušným výměníkem pro podkroví (s dostatečným výkonem pro případ výpadku hlavního systému). Tepelné ztráty tu máme cca 5kW. TČ o podobném výkonu jako to Vaše, coby zdroj tepla pro tento systém, je také jednou z uvažovaných variant.

                    4. Je to Nibe, jsou tady dva vrty, původní majitel tvrdi, že po 50m. Topí do radiátorů a ohřívá TUV. Je to zapojený jenom do jednoho okruhu. Vytápí kuchyň, koupenu, ložnici a dětský pokoj. V ložnici je ovládací jednotka s tepelným čidlem. Dá se tam přidat karta a připojit přes ethernet, ale nakonec jsem to nerealizoval. Většina obvyklých nastavení jde udělat z ovládací jednotky v ložnici, pro složitější věci si zajdu do sklepa.

                      Původní majitel to udělal jako jednookruhové, nemá smysl to předělávat. Doštelování teplot řeším obyč ventilem na radiátoru. Základem je, že většina ventiů má zůstat otevřená, jen 1-2 můžou být přivřené.

                      Zatím plná spokojenost, topí, prakticky o něm nevím.

              2. elektrokotel + 7,5kW FVE s dotaci r. 2013 + NED.
                Bez dotace se to nevyplati, s tou ubohou dotaci r. 2013 to vychazi +6k ceskych penez rocne – aspon pokryje inflaci.
                To krematorium by melo byt lepsi vejvar, aspon myslim…

                1. chytrému napověz… hloupého nechte u jeho konspiračních rovnic.

                  1. v tom pripade te necham bejt konspirovat rovnice…promin ze jsem obtezoval, mej se.

              3. Kaceni stromu a jejich zpracovani na otop je pro mne velmi prijemny relax na cerstvem vzduchu. Urcite se tohoto zbavit nehodlam. A to se vubec nebavim o tom, ze otop sveho domu urcite nesverim baterkam. Az jednou si budu uchcavat do spodku, tak nechci v puli ledna resit, ze nekde upadl nejakej dratek a technik prijede az za tri dny. Fakt ne, diky.

                1. Tak, tak. Nebo až nasereme jak Rusa, tak Nora a stopnou nám plyn.

  4. Takze moje kachlova kamna, ktera baj voko maji 12 kW jsou fpohode. To jsem rad. Lokalni topeni do kazde rodiny!

  5. měl sis pořídit tepelný čerpadlo a na zálohu plynovej nebo elektrickej kotel. Tuhý paliva jsou dneska už vážně out a doufám že tě do roku 2030 kdy začně platit nový světový řad dají dopořádku ty maloměšťáckej ksindle co nezodpovědně topí a ničí životní prostředí. Jdu tě nabonzovat greenpeace, protože jim přispívám na jejich aktivity, určitě se ti podívají na zoubek i na kotel. Ty chceš šetřit a já to budu čuchat? hovno, nasrat…. dobře ti tak.

    1. Tuhy paliva byly, jsou a budou „in“. I kdyby se stat treba posrat mel.

      Krome toho, cela ta habadura s hulenim se takto nevyresi ani omylem. Zrejme to ani nikod resit nechce. Prodejci kotlu chteji lidem sebrat to, co funguje, aby mohli nabizet to, co se sere. Vlada ukaze, ze neco dela a vofcan je happy. Nic vic, nic min.

      Jeden soused si pred rokem poridil novej kotel. Emisni trida 5. Na drevni pelety. S automatickym zapalovanim. To jste nevideli ten hul, kdyz najizdi. Pul hodiny je jako v Ostrave. Stary kotel, co mel drive, na dvojku orech s rucnim nakladanim, nikdy v zivote takto nehulil. Nikdy. Soused uz tam mel dvakrat servis a prej je vse ok. Pokud prijde nekdo na mereni, stejne to bude merit az po najeti.

      Takze vse naruby a uplne nahovno.

      1. To snad ani není v uhniji a hlavně v Čechiji žádné překvapení, že je to naruby a na hovno. Tedy vždy jen na první pohled Prouza. Ve skutečnosti je legislativa zpravidla účelová. Buď má od něčeho odvádět pozornost a zaměstnávat vovce, nebo (a to je zdá se tento případ) to má někomu hodit slušný prachy. (Kotlostrůjci, kotlorevizoři, kotloemisaři, ouřadové, výrobci alternativních zdrojů – u těch to je celkem běžnej způsob, jak zpeněžit šmejdy…)
        #sroubyseutahujou

        1. Bohužel máte pravdu. Škrtem pera z trhu vymizely jednoduché kotle za 15 – 25 tisíc a nahradily je komplikované strojovny s embedded počítači nezřídka stojící 200k a více. Však vám na to dáme dotaci! ;)

    2. K čemu je mi eletrickej a plynovej kotel jako záloha TČ? Když nepůjde elektřina, tak budu mrznout stejně. Krbovky, nebo kamna logicky bez výměníku, protože s výměníkem bez proudu se uvaří.

      1. Existuje takový zařízení, jmenuje se to Nepřerušitelný zdroj napájení a to jede i když elektrika není. To je vynález, co?

        1. Milý Behemote, UPS vydrží v řádu jednotek hodin. U nás nešla elektřina i týden, když v zimě padl strom do vysokého napětí. Co pak? Nechat trvale běžet agregát? A co když v něm v noci dojde benzín nebo prostě chcípne?

          1. Ale hovno. Pro oběhový čerpadla co berou tak 30 W to vydrží i několik dní.

            1. Jasně, takže 100W měnič a k tomu baterky jako do náklaďáku? A co pár let je měnit? To nemá pro mě smysl.

              1. no a už jsme u toho, ale čas lítat po lese máš. Penáze na benzín do motorové pily taky, a čím to stahuješ? Koňma? traktorem? Když nebudu počítat el energi na štěpkovač…. prostě tuhy paliv ajsou out ať rovnici zkroutíš jakkoliv.

                1. Re: SkReT
                  21.10.2016 v 19:33

                  Ale prd. Drevo pokacis vzdycky, i kdybys to mel se sousedem slozit brichatkou. Stahnes traktorem, nebo konma, zpracujes rucne, nebo na katru s vodnim pohonem, proste drevo vzdycky nejak do tech kamen ve finale dostanes, i kdyby ti elektrika nesla pul roku a benzin byl za litr litr. Jsi proste nezavislej vic, nez nejaka ostrovni elektrarna.

                  Co se soucasneho stylu tyce, tak traktor, pokud ma do nejakych rekneme osmdesati koni, zere uplny hovno. Stipacka do trojbodu ti zpracuje nekolik metru za kyblik nafty. Porezat to muzes na elektricke cirkuli, nebo pres remenici, pokud mas treba povalecnyho McCormicka, jako muj soused naproti. Co vic? Nahazis to do kotle, pokud mas samotiz, nepotrebujes vubec elektrinu.

                  Tuhy paliva jsou jistota a hlavne – je to plne obnovitelny zdroj energie, takze tezce IN.

                  1. a napadlo tě že při apokalypse žádná nafta ani benzín nebude? No je pravda nebude ani internet tak budeš mít času dost na běhání po lese. Ale vem si kolik času by ti ušetřila solaro tepelno čerpadlová stanice. Sice by se po rozbití už nejspíš nedala opravit, ale zas na druhou stranu budeš mít spoustu času na to to nějak pořešit. a když příjde stáří a nebude apokalypsa, tak zas nemusíš do lesa.

                    1. SkReTe, pokud dojde ke skutečnému VP (Velký Průser), tak ti solaro-tepeno-čerpadlová stanice bude k prdu. Z tepeného čerpada dostaneš s rozumnou účinností výstupní vodu o teplotě max 50 stupňů. To ale potřebuješ oběhové čerpado, abys s tak malým tepelným spádem vytopil v mrazech barák. V noci ti soláry nedodávaj proud, nejede tedy ani TČ. Musíš tudíž mít vekou akumulačku. V akumuačce máš vodu teplou max. 50C. S tím samotíž chodit nebude. Největší zima je brzy ráno, a ty máš vychladnou vodu v akumuačce (dejme tomu 30C) a vyšťavené akumulátory. Takže v baráku je zima. Stačí pár dní, kdy bude zataženo, dodávka proudu není, netopíš… Nevím, jak je řešené odklízení sněhu z panelů…

                    2. to nemyslíš vážně cos tady vypotil že ne?
                      Když bude velkej průser, tak budeš rád že se ti nabijou baterky abys poslouchal radio co se děje a ohříváním baráku budeš rád že ti to vytemperuje budovu na obyvatelných par stupnů. Protože jen blázen by topil jak o život aby jej všechny tepelný čidla a kamery z vesmíru zachitily a upozornil tak na sebe.
                      V noci se zachumleš do peřin a pokud bude barák třeba vytemperovanej na 17-19stupňu tak přespíš, navíc si nejspíš při velkým průseru zabedníš okna abys měl ještě menší ztráty tepla.
                      Když bude zataženo nebo bude chemtrails, tak holt budeš topit jednou za dva tři dny, pořád lepší než nic.
                      A odklízet sníh z panelů… uff… nevím co ti na to říct… to fakt nebudu rozebírat, pokud jsi tkaovej lempl že když ti půjde o život nevemeš smeták a neometeš ten solár.
                      A poslední věcí, on taky velkej průser může nastat přírodně, až sluneční vítr naindukuje ve vedení víc napětí než tam má být a uškvaří transformátory, tak ti ostrovní systém bude ještě dobrej.

                    3. Podle toho, co mysíš velkým průserem. Pro mne je VP stav, kdy přestane fungovat dodávka elektřiny, plynu, dojde ke zhroucení zásobování. A na to stačí i pořádná sněhová kalamita + další zhoršení vztahů s Ruskem.

                      Není plyn, mrzne, všechny domácnosti, které topily plynem, vařily na plynu topí a vaří elektřinou. To samozřejně rozvodná síť neutáhne a zkolabuje. Nevím, kolik ti je, jesti pamatuješ rok 1979. A tehdy nedošlo k problémům s plynem.

                    4. ajo, ale to máte špatný žebříček, to je MP – malý průser.
                      Velkým průserem jsem pochopil je kolaps při kterem přestane fungovat policie, vojsko, vlády po vzájemném odstřelní USA-Rusko-Čína atomovými hlavicemi, kdy dojde k masivní DEpopulaci a bude tedy jedno jakým kotlem a co v něm spalujete.
                      To co jste popsal vy je jen marginální výpadek který lze ostrovním systémem krásně přejít. Navíc když máte vlastní studnu máte i vodu.

                    5. Re: SkReT
                      22.10.2016 v 22:58

                      Jenze latentni MP se stava VP. Atom skrtam, s tim nikdo neprijde. Ale pravdepodobnost poslani nejakeho statu do stredoveku je mnohem pravdepdoobnejsi.

                    6. Re: SkReT
                      21.10.2016 v 23:12

                      Samozrejme v pripade VP je idealni mit prisun dreva, bo drevoplyn. Na to muzu topit, varit, jezdit, pohanet tim stabilak, atd. Drevo vede.

                    7. Vy asi neumíte číst co já píšu. Když dojde k VP, tak je snad jasné že už je jedno v jaké třídě kotle spalujete kde co. Fakt už nevím jak víc polopatě vám to vysvětlit. A už mě tím začínáte nasírat.

                    8. SkReT
                      20.10.2016 v 23:48

                      měl sis pořídit tepelný čerpadlo a na zálohu plynovej nebo elektrickej kotel.

                      a napadlo tě že při apokalypse žádná nafta ani benzín nebude? No je pravda nebude ani internet tak budeš mít času dost na běhání po lese. Ale vem si kolik času by ti ušetřila solaro tepelno čerpadlová stanice. Sice by se po rozbití už nejspíš nedala opravit,

                      .
                      .
                      .

                2. Kristova noho. A Vy že žijete na vesnici? Vlastnictví lesa s sebou nese i povinnosti, i když nejste sám, kdo o tom asi neví… Ona ani ta komunistická lůza si nedokázala představit, co to znamená spravovat majetek, a podle toho to taky tak dopadlo. No k věci. Jednou z povinností majitele lesa je pravidelně kácet nemocné stromy. Protože většinu našeho lesa obnovoval pradědeček někdy v roce 1930, je holt zase čas na obnovu a kácet se tam prostě musí. A když už musím vzít pilu a traktor a do toho lesa jet, tak se nehodlám ještě srát se solárním bazmegem, o kterém si navíc díky utrpěnému vzdělání myslím svoje. Co když se ta high-tech podělá zrovna v době, kdy já budu v lese a ženě bude doma zima?

                  Ale to neva, až naberete zkušenosti, třeba se na to taky budete dívat jinak…

                  A teď mne omluvte, jdu vytáhnout cirkulárku :).

                  1. jo ty kundo, tak to řekni dalším kundám, vykácet dřevo a spálit ho to umí každej, ale vysadit nic. Jak tady u nás ti zmrdi nic nevysadili a teď tady rostou všude akáty, křídlatky a černej bez. A nezmůžeš s tím nic. Nikdo s tím nic neudělá! Nikdo nedonutí ty zmrdy tam znova vysadit smrky.

                    1. Ne že bych chtěl nějak rozdmýchávat spor, ale konkrétně můj kamarád, vlastnící ranč včetně lesa, loni vysazoval asi osmdesát smrčků a jedliček ve vykácené části jeho lesa a zároveň planinu zbavoval náletových dřevin. Já mu s tím pomáhal a jen si na to vzpomenu, začnu cítit záda :).
                      Ono to záleží na konkrétním vlastníkovi. Někdo si obnovuje vykácený les výsadbou nových stromků, někdo holt chce mít mýtinu.

                    2. Nebojte, já se nebudu hádat s někým, kdo už je dost potrestaný tím, že musí žít sám se sebou (soudě podle jeho myšlenkových pochodů a výlevů).

                      On ten chlapec z vesnice netuší, že když nevykácíte 3 nemocné stromy mezi 100 zdravými, tak tam máte příští rok kůrovce a další havěť. Taky netuší, že nemá smysl sadit mladé stromky mezi ty vzrostlé – neujmou se nebo je sežere zvěř nebo obojí. Běžný postup je takový, že se z toho lesa klidně 20 let postupně těží a až už je příliš řídký, vytěží se zbytek najednou a vysadí se rovněž najednou. Příslušný úřad Vám rovněž, pokud se na to vykašlete, může za určitých podmínek tu obnovu nařídit, ale tady neznám podrobnosti – než na to u nás dojde, tak už tu možná budou úplně jiní úředníci a jiné předpisy.

                      K tomu, kolik je to práce… Dva dny kácení, den řezání + štípání a pak ten voser s přikládáním a vynášením popela. Někdo dá radši 50 000 ročně za plyn. Když to tak děláte 20 let, hodí to úsporu asi 1 000 000 oproti plynu. Ale nejde tu jen o prachy. Vím, že praděda, který to sadil, by měl ze mě v téhle zkurvené době radost, a to je to podstatný ;)

                    3. chci vidět to ferari co si za to pořídíš.

                    4. A proč by měl vysazovat znovu zrovna smrky? Smrková monokutura je nepřirozená, náchylná na škůdce. Třeba na to topení není akát vůbec špatnej. Smíšená bučina nebo dubina se smrkem…

                    5. Pokud se tam daří akátům, nemá tam smrk co dělat. Nížina, příliš teplo…

                    6. Re: SkReT
                      22.10.2016 v 13:01

                      1) Les se nekaci quli otopu, ale predevsim quli exportu dreva do Nemecka a Rakouska, protoze lepsi cena a protoze dotace.

                      2) Kdo ma les a dela prorizku na otop, tak po vykaceni o5 vysadi les a to ne quli zakonu, ale quli rodinne tradici a protoze neni pica.

                      Co jsem videl, tak kaceni stromu na otop se dela predevsim v obecnich lesich. Takze je potreba chodit brecet na ten spravny hrob.

                    7. Ani na obecním, státním (LČR) vám na otop nepovolí kácet živé stromy. Dostanete přidělené soušky nebo polomy. Výjimečně nemocný živý strom.

                    8. U nas vesnice ofiko schvaluje prorizku, ale ve skutecnosti… se to musi nechat 2 roky proschnout. Ja takove prase nejsem.

                    9. sysop: Ani hovno, existuje taková věc jako nahlížení do KN a tam si zjistíš KOMU ten les patří. A neuděláš s tím nic.

                  2. +1 :-))

                    Ja do lesa chodim rad, drevo zpracovavam taky rad a pokud dojde k VP, tak klidne budu topit trojema kamnama. Jak to vyresi majitele tepelnych cerpadel nevim, ale radeji poridim jeste jednu brokovnici, pro manzelku :-)

                    1. Majitelé TČ mají ty troje kamna připravený.

                    2. Otazkou ovsem je, jestli k nim maji pripraveny i ty troje kominy. Predstava, ze do bungose se samonosnou strechou jen tak ztoporim stodvacu neizolovanou rouru, protoze pri VP nic jineho stejne nesezenu, je dost iluzorni.

                    3. Chce to na to myslet už od začátku.

                      Učitel: To je krásné. Já až přijdu domů, tak si dám do pokoje čtvery kamna. Ty, co jsme říkali, a k tomu ještě piliňáky.

                      Lékárník: Promiň, Václave, nerad bych sýčkoval, ale aby ti to utáh komín.

                      Učitel.: Dám postavit v každém rohu jeden komín. Na komínech se nesmí šetřit.

              2. Nevim, to bude nějakej šrot, ale můžu dodat tušim 300W a nabíječ toho snese 150Ah akumulátor. Tydle velký mrchy snesou i dekádu. Lidi to docela i kupují…

          2. samotížka dnes nikomu nic neříká? Ach jó, ta civilizace jde fakt do prdele

            1. Když jsem se kdysi na samotížku ptal, tak všichni říkali, že se to nedělá a proč, a tak dál (mělo jít o záložní systém, nerealizováno).

              1. Zde na vsi se jako záložní větev dělá samotížka vždy, i kdyby majitel (investor) protestoval a nechtěl to platit. Řemeslník mu řekne, že je debil, že tomu nerozumí a že to tam mít musí, jinak mu to celé půjde jednoho dne (při výpadku všeho a přetopeném kotli) do prdele a že si to na triko nevezme.

                1. Dneska je moda misto v cernym to tahat v medi a trubka na samotizku pak je draha jako Mercedes. Taxe na to sere a nejvetsi prumer se taha osmadvacitka. A to je malo.

                  Je to lenost lidi. Bejvalej svagr dokonce natahal vsechno topeni v patnactce PEX-AL-PEXu a desne si liboval, jak usetril. Liboval si, nez zacal topit. Brblinky mu v tom hucely skoro nadzvukovou rychlosti, cerpadlo melo jazyk venku, aby ty trubky protahlo a kdyz mu vypli elektriku, taxe malem posral, jak z kotle fofrem vyhrabaval zhavy.

                  1. Já mám samotíž i v mědi. Tolik to zas nestálo. Je potřebí si to rozmyslet, jak to bude fachat, není dobré dělat na samotíž (jako alternativu) celý systém, ale třeba jednu z větví – aby to fungovalo rychlejš (a sloužilo to tedy jako ta záloha).
                    Jinak, spousta lidí myslí, že ty mechanické bezpečnostní systémy (třeba několikacestné ventily a nějaké dochlazování jaksi automatickým spuštěním termostatem a tlakem vody v řadu) je zachrání. Vůbec ne. Právě to, co je jako bezpečnostní věc (a tedy má sloužit jako pojistka v krizi, která roky a roky nenastane) je v případě nouze nefunkční (protože to roky nefachalo).

                    1. Uprimne – nechtel bych stat u kotle rozfajrovanyho treba na 120 °C, do kteryho vlitne pod tlakem patnactistupnova voda. Asi to maji vyzkouseny, jinak by to nedelali, ale fakt bych u toho nechtel bejt.

                      Mimochodem, je fakt takovej problem proste nechat kotel upsouknout pretlakovym ventilem a nechladit ho? Videl jsem automaty, ktery sice v telese kotle mely prave toto bezpecnostni vychlazeni, ale uz zadnou zpetnou vazbu pro horak. Prijde mi dost blby treba celej den ohrivat vodu z radu pro krysy v kanale. Nehlede na to, ze vetsina regulaci meri teplotu stoupacky, takze by ten kotel vyhnaly na max.

                    2. No, ono to funguje (pokud ten ventil funguje). Jde také o konstrukci kotle, aby to vydržel. A taky, na přívodu by mohl být redukční ventil, ta voda si tam má spíš ucmrndávat nežli vlítnout na devět atmošek (které mám v řadu já). Ona se samozřejmě termostatem měří teplota vody, z kotle odcházející. Pokud je to už jen pára, pak ta teplota je víc než sto s tupňů, pokud tam už nejni ani pára, měří to zákonitě teplotu trubky, která může stoupat ad absurdum. V kotli je třeba osmset a víc stupňů.

                    3. Re: h72
                      27.10.2016 v 12:21

                      Je mi to jasny, nejakej cas jsem se regulaci otopnych soustav zabyval a hlavne mi prijde srandovni ta situace, kdy se treba vysere obehovy cerpadlo u automatu se zapalovanim. Takze nejprve se pretopi kotel, regulace snizi vykon horaku, do kotle tece chladici voda. Nasledne spadne teplota kotle, regulace zapali horak a zacne vesele ohrivat tu chladici vodu, ktera tece do prdele. Ve finale to najde nejaky optimalni stav, kdy kotel se neprehriva, ale voda z radu se ohriva a jde doslova do hajzlu. Pokud je clovek treba v hokne, tak na to prijde, az po navratu domu. Pokud plati za kubik vodneho/stocneho ranec, tak je hned radost nekolikanasobna.

                      Jasne, porad lepsi, nez ruplej kotel. Ale on by nebyl az takovy problem udelat tu regulace jen o chloupek chytrejsi. Kdo to resi? Co vim, nikdo.

                  2. Přepošlete mi ho, dodám mu klidně UPSku :D

                    1. To je desny pako a setrilek na nepravym miste.

                    2. znam jeden rodinny barak na vesnici, kde tlak vody nic moc a tam se po kazdem splachnuti na hajzlu nebo kdyz se napousti pracka prepne vanová baterie diky poklesu uz tak nizkeho tlaku ze sprchy na ramínko, či pípu, nebo jak to nazvat.

                      Taky super featura, obzvlast, kdyz kvuli nizkemu tlaku vody napousti hajzl i pracka odhadem tak pet minut.

                      Puvodni stavitel setril, nedbal rad starsich a zkusenych a vodovodni pripojku udelal PE jednopalcovou, ze to bude stacit. Usetril asi tak par stovek a ted bude mit do konce zivota sprchu, co si zije vlastnim zivotem. Aneb jak jit svemu osudu naproti.

                    3. Nojo, no, vyhodit debilni sprchu a dat tam stary typ, kde je packa.

                      Ja jsem v lete shanel zahradni kohouty. Pote, co jsem uz podruhe vymenoval vylagrovane kulove kohouty, mi dosla trpelivost a zacal shanet ty klasicke mosazne, sedlove. Nakonec jsem vypatral firmu v Polsku, ktera je dodnes vyrabi. Hura. Kulace vsechny letely do popelnice a mam nadosmrti klid. Az odejde tesneni, s radosti tam vystrihnu jine. Kdyby nahodou se ojebalo sedylko, klidne ho prebrousim. Tyhle kohouty mne preziji.

                      Na chalupe jsou kohouty z roku 1956 a dodnes slapou naprosto bez problemu vsechny. Proc? Protoze nejsou kulove.

                    4. Nejhorší je napevno zazdít obyčejný ventil s kulákem do zdi (jako vývod na zahradu). jednak to časem prdne, jednak to časem začne protékat, jednak obojí. Zničená omítka, rybník pod tím, nakonec se to celé musí vybourat. Přitom se vyrábějí naprosto nezámrzné ventily, které fungují i při -20, samozřejmě jsou sedlové.

        2. Behemote, jako ajťák už jsem něco takovýho viděl. A mám takovou zkušenost: baterky jsou v prdeli tehdy a jedině tehdy, když přestane jít proud.

          1. No tak to je chyba mezi židlí a klávesnicí že neprobíhaj pravidelný runtime testy a není nakonfigurovanej monitoring. UPSka dá vědět až je to fakt v prdeli, ale to často zjistí právě až v ostrým výpadku. Lepší řady to teda umí poznat i průběžně…

            Na druhé straně špousta šrotů kvůli vadám odejde právě po výpadku (resp. odejde, no: ona to už je běžící mrtvola, pozná se to až když už pak nenaběhne). Občas neopravitelně. To zas ale není chyba akumulátoru. Lidi to teda často maj popletený a běžej koupit akumulátor, aby UPSka zůstávala v prdeli i po výměně :D No a eště nezřídka se to stane tak nějak naráz: akumulátor(y) v hajzlu vezme v posledním tažení i elektroniku.

            No ale holt lidi nemaj kupovat levnej šrot, hlavně né ten rebrand od Must Power proboha. Což teda není sranda, protože většina toho nejlevnějšího je právě toto, a taky tak 85+ % světovejch značek dneska sourcuje od nich. Nebo někde z toho směru.

            1. Jasně, ale kdo bude pořizovat smart online UPS na zálohování oběhového čerpadla?

              Nejspolehlivější součástka je ta, která v systému vůbec není.

              1. Jakou zase on-line UPS, co to zas je za voloviny? Normální line-interactive se sinusovým výstupem (víceméně) a výkonným nabíječem.

                Pro mě za mě se tady připravuje na apokalypsu, stejně bude stačit skupinka vozbrojenejch magorů co nemá co ztratit a prostě si to vezme. Normální lidi žijí teď a tady a ať už topí čímkoli, maj oběhový čerpadlo. Vobčas vypadne elektrika, pro ty případy tam maj UPS. Nakoupily už jich to mraky, všichni jsou spokojení.

                1. Některým UPS se skutečně říká on-line. Jsou to ty, které mají baterku zapojenou paralelně na výstupu ss zdroje a na výstupu pak napěťovej měnič. Ušetří se tím přepínací prvek, baterka požere kolísání napětí na výstupu zdroje a „přepnutí“ je při výpadku zdroje prakticky okamžité. Akorát ta baterka jde brzy srát, protože dost dobře nejde regulovat nabíjecí proud. Jednou jsem podobné zařízení konstruoval na zakázku pro firmu, která se rozhodla používat síťové prvky s PoE.

                  1. Proboha živýho…

                    1. Vy jste fakt na léčebnu, ne?

                    2. nenene i na školení OEZ u záskokového automatu jsem se na toto ptal a bylo mi řečeno že je opravdu lepší mít tranformátor AC-DC na hladině DC sčítat síťový proud s proudem z obnovitelných zdrojů a pak celou domácnost pohánět na měnič DC-AC a chystám se to tak udělat, protože „úspora“ z obnovitelných zdrojů vám pokryje ztráty a máte plynulý přechod z obnovitelných zdrojů na síť a zpět.

                  2. Re: drobek
                    22.10.2016 v 15:42

                    ?? Coze?? Online je system, pokud vim, kde muzu baterku za provozu UPS vymenit, aniz by se cokoli stalo, protoze je natvrdo seplej vstup na vystup.

                    Zeby to najednou bylo nejak jinak??

                    1. Některé online UPS výměnu baterií za provozu umožňují, některé ne.

                    2. On-line znamená totéž, co double-conversion. Proud se usměrní, zpravidla i boostne na ~390 V a invertor z toho pak naseká sinusovku. Co mele drobek je z části mimo, a hlavně, nevím, proč to sem jako montuje, asi ho někdo pohladil po hlavě sukovicí.

            2. Už jsem někde psal, že 2 měsíce, zatím jen ve zkušebním provozu jsem i v tomto hnusném čase nepotřeboval z „veřejné“ sítě ani watthodinu? Tedy ani pro čerpadlo, ani pro zapalování kotle, pro ledničku, pro nic?
              A mělo by to, jestli jsem opravdu extra blbě nepočítal, tak zůstat i v zimě.
              Jistě, pokud nepůjde plyn, budu muset chtěnechtě nastartovat a přepnout třícesťáky na vedlestojící dřevo-uhlo-turbo, ale zatím je to pohodlnější s tím plynem, no…
              UPS v klasickém provedení vůbec nic neřeší a nic neřeší ani tzv. serverový typ. Klasika překlene spotřebu 30W oběhového čerpadla a zapalování s regulátorem na několik málo hodin /akumulátory mají většinou 12V/11-15Ah/ jen výjimečně více. Serverové UPS se štítkovými 3-5kVA to vydrží díky velkým akumulátorům možná i 20h, ale rozhodně ne několik dní. Oba typy UPS by musely být přes solární regulátor průběžně dobíjeny ze soustavy několika vhodně dimenzovaných panelů. Pak už je ale k takovému zálohování TOPENÍ mnohem vhodnější např. 150Ah akumulátor, klasický, např. 500W měnič s modifikovaným sinusem na výstupu a solární regulátor s panely.
              Nejlevnější trapézové měniče, ale i běžné PC UPS k napájení asynchronních motorů moc vhodné nejsou. Když pominu mnohem větší hlučnost motoru díky strmému průběhu napětí na pólových cívkách a spadávání UPS na nadproud při rozběhu i tak malého motoru, tak je hlavně stator a případný pomocný běhový kondenzátor namáhán /díky strmým hranám napětí/ mnohem většími napěťovými špičkami, než je tomu u sinusového, či modifikovaně sinusového průběhu napětí.
              K jednomu 150Ah akumulátoru potřebujete mít na střeše v panelech kolem 2.500Wp, lépe více. To je nejméně 10ks dnes celkem běžných panelů 250Wp.

              1. Btw, mam osobni (a docela drahou) zkusenost s UPS (cena/ks >15 tKc, zadne ultrasracky), ktere jsou velmi citlive na frekvencni menice, pripadne drivery krokovych motoru povesenych za UPS. Vysledkem neni uplny vypadek UPS, ale domrveny vystup tak, ze freq. menic vypadava, motor se kouse, poskakuje, atd.

                Velmi neprijemna vec a hodne problematicke reseni. Vyrobce UPS od toho samozrejme dava ruce pryc.

                1. za 15 tisíc už můžete mít celkem slušnej měnič DC/AC pro výkonové napájení, než trapnou UPS.

              2. Pokud nebude plyn, nebude ani elektřina! Všichni plyňáci vytáhnou přímotopy a síť skolabuje.

              3. Sorry ale když vo tom nikdo nic nevíte, tak se prostě zeptejte místo vymejšlení fantasmagorickejch představ o tom, že to nejde, když zajedu tady do skladu a dovezu jich paletu. Tak mi něco říká, že to asi jde. Nejsou to žádný píčoviny s desítkama kilovoltampér a desítkama malejch akumulátorků, není to nic pro počítače a rozhodně to nejsou žádný on-line sračky pro servery. Je to normální 500VA model navrženej na to, že utáhne velkej 150Ah akumulátor a nelineární zátěž včetně takové se špatným účiníkem (indukční). Samozřejmě se to dá použít kamkoli, výhoda velkýho akumulátoru není jenom pro čerpadlo. Stovky, možná tisíce lidí už to používají a všem to funguje, tak nevím, vo čem se tady jako pořád dohadujem.

                1. Já také nechápu, proč tady drtivá většina lidí mele ohledně „VP“ a postapo situace takové sračky.
                  Došlo Vám, že než skutečně dojde k výše jmenovanému, tak nejprve několika-megatunový EMP ze stratosféry kompletně vyřadí veškeré komunikace a 99% elektroniky na Zemi?
                  Včetně celého geostacionárního družicového pásu a všech hladin?

                  /K čemu bude komu jakékoli rádio/TV/PC/telefon, když nebude VŮBEC NIKDO vysílat?
                  /Jako komunikace by snad mohly fungovat vhodně /ve Far-kleci/ uskladněné individuální radiostanice jakéhokoli druhu, ovšem pouze tehdy, bude-li je čím dlouhodobě napájet a případně dopravit druhý přístroj straně, se kterou potřebujeme komunikovat.
                  /Díky rozdílné, ale silné ionizaci /díky všudepřítomnému spadu a radioaktivním exhalacím dlouhodobé/ téměř všech nadzemních sfér budou fungovat na větší vzdálenosti pouze nejnižší vlnové délky /vyšší krátké velmi omezeně, vkv a ukv/ a to ještě se směrovými anténami, aby nemohlo při vyšších výkonech docházet k pohlcování energie ionosférou i ionizovanou atmosférou.
                  Nikdy pořádně nevyzkoušeno, jsou jen zkušenosti s obrovskými změnami v šíření „rozhlasových“ elmg. vln při nadzemních pokusných explozích jen řádu desítek kt. Výsledky pokusů, které US dělaly s většími rážemi ala Castle Bravo, nebo Rusové s Carem, nebyly ohledně šíření elmg. vln nikdy zveřejněny a já to i chápu.
                  Navíc nikdy při pokusech nešlo např. o speciální konstrukce a typy náloží, zamýšlené jen na co nejsilnější a nejničivější EMP. S tím nemají zkušenosti ani jaderné mocnosti, vše se až doposud odehrává jen v rovině upřesňujících odhadů a simulací.
                  /Bude fungovat jen to, co k základní činnosti nepotřebuje VNĚJŠÍ elektřinu a jakákoli tekutá uhlovodíková, průmyslově vyráběná paliva. Nebude-li nafta-petrolej-lehký plej, nebudou fungovat ani primitivní dýzly s mechanickými vstřikovacími čerpadly, byť by je bylo čím nastartovat.
                  Fungovat by měly zážehové motory s vlastním dřevoplynovým generátorem a magnetovým zapalováním, pokud EMP nezničil vinutí cívek. Nebo cokoli s parním pohonem aka „Sentinel“.
                  /Pokud jsem už zmínil páru, tak je ale nutno vzít v úvahu, že absolutně nejdražší komoditou na světě budou zbytky nekontaminované vody. Než dojde k vyprázdnění vodojemů a celého uzavřeného vodovodního systému, uplyne jen několik málo dní.
                  /Nepůjde vůbec vylézt ven, vše bude kontaminováno a vylezete-li, pak dostanete dávku /nevíte jakou, nemáte dozimetr/, domů si to nevědomky přinesete na botách a oděvu.

                  Je vůbec zbytečné to takto rozebírat. Jen stručný výčet toho, co by bylo nezbytně nutné a potřebné udělat by vydal na celou brožuru, ne-li knihu.
                  Zásadně bych uvažoval tím směrem, že se totálně, od základů změní psychika a hlavně morálka většiny přeživších. Tu zkušenost nemá nikdo, ani Japonci ne, protože se jejich zkušenost odehrála v technologicky a lidsko-vývojově jiné době a je 100% nepřenosná. Bude se uvažovat dle pravidla JMTT – já/my/teď/tady.
                  Tedy jediné, nad čím by bylo záhodno uvažovat, by bylo snad několikadenní zálohování jednotlivých energií pro celou domácnost, ovšem pro případ jakékoli energetické krize, způsobené např. válečným stavem jejich hlavního a největšího dodavatele. Diverzifikace zdroje tepla a TUV je nanejvýš vhodná už teď, diverzifikace zdrojů el. energie rovněž, prostředky k tomu jsou již plně dostupné. Všechno to ale zakládá na stavu, že nadále budou fungovat alespoň nějaké komunikační sítě a že půjde o výpadek dodávky energií jen na určitou dobu a v určité oblasti /tedy ČR/. Pokud ovšem nebude trvale zálohován provider a mobilní/pevný operátor, jsou všechny dnes myslitelné duplexní komunikace v prdeli. Žádný tuzemský rozhlas ani televize nemají vůbec žádné scénáře pro tento typ pohromy a už vůbec ne pro apokalypsu. Neví se a není nikde napsáno JAK vysílat, ČÍM vysílat, KDO bude vysílat a CO bude vysílat. Odkud, na jakých kmitočtech, jakým způsobem.
                  Nemáme vůbec nic. Ve velkém se ruší už i klasický, drátový obecní rozhlas, který by leccos i přežil, ale je „náročný“, rozuměj drahý na údržbu. Napereme proto všude, na údržbu ještě dražší bezdráty, které odejdou při sebemenším EMP uprdnutí, případně po výpadku pojedou jen pár hodin. Jen v těch obcích, kde mají rozumné zastupitele a radní, zůstává klasický drátový obecní rozhlas v provozu a v pořádku, rozšiřuje se zase drátově, modernizuje se a je zálohován na několik týdnů krátkodobého chodu.
                  Končíme ale se vším a znovu u pevného předpokladu, že NEDOJDE k EMP a k následné jaderné apokalypse.
                  Protože jestli obé proběhne, bude úplně všechno jedno a živí, resp. přeživší opravdu budou závidět mrtvým.
                  Nepochybuji, že mi budou úplně všichni a úplně ve všem oponovat.
                  Ale napadla Vás někdy „taková blbost“, jako třeba : co v malých městech, např. v létě a s tisíci mrtvých, nebo umírajících, než se k Vám vůbec dostane nějaká pomoc? Pokud vůbec nějaká kdy přijde?
                  Než se ve vedru začnou šířit bakterie všech možných nemocí, které navíc budou radioaktivní?

                  1. No já teda nevim, ale přijde mi, že všechny ty počítače a taky tyhle UPS který mají ocelový šasi uzemněný přes PE vodič do základové desky domu jsou docela slušná Faradayova klec…ne? Vypálit se můžou komponenty který na vstupu nemaj ochranu, třeba po kabelu. Ale jinak to přežije. Taky by měla přežít většina věcí, která je zrovna vypnutá. Nebo prostě trochu dál. Vona spousta IO s nějakou statikou dávno počítá už kvůli běžným situacím.

                    Bomb už není zase tak moc, větší města dostanou několik jednotek až malých desítek zásahů a ta budou asi kompletně srovnána se zemí. Menší cíle jako Praha-Brno počítala s jedním zásahem, ale kdo ví, jestli Brno je dneska ještě cíl, zbrojovka už v podstatě padla. Všechna ostatní města, vesnice apod. uniknou a tam bude fungovat všechno. Tipuju že už tak 10, 20 km od epicentra bude všechno OK (je-li to schovaný za terénem tak úplně). Intenzita toho elektromagnetickýho pole klesá s druhou mocninou vzdálenosti, teda docela rychle…rychlej než třeba tepelné účinky. Většina toho co zůstalo v arzenálu má malé stovky kilotun, to nemá nějakej extrémní dosah.

                    A bůhví jak je to s nějakejma jadernejma zimama, podle všeho je to pohádka které se všichni chytli, už se to tu diskutovalo na starým D-F. Při dnešním stavu hlavic to je dost utopie a pravděpodobně i na vrcholu zbrojení s desítkama tisíc hlavic by to po pár měsících nebyla žádná velká hrůza.

                  2. Behemote, slyšel jste někdy o klasických „digitálkách“ – hodinkách, spolehlivě odprásklých, pokud je někdo zapomněl sundat z ruky i při rentgenování kotníku? Jde o impuls délky několika desetin mikrosekundy a naprosto zanedbatelné energie, hodinky jsou stíněny slušnou hmotou materiálu, potenciálově spojeny přes odpor těla -řekněme řádu desítek kil, ať nežeru- se zemí a nemají žádný vnější vývod, do kterého by se mohlo naindukovat nějaké napětí. A přesto ono rentgenování několikero tisíců hodinek nepřežilo.
                    I já jsem v počátcích rentgenového odhalování padělků VÝKONOVÝCH BIPOLÁRNÍCH polovodičů párkrát zapomněl jejich vývody zkratovat těsně u pouzdra. Jakékoli unipolární a to i výkonové polovodiče tímto způsobem kontrolovat bohužel nelze.
                    Jestli se příliš nepletu, tak velikost naindukovaného napětí je exponenciální funkcí délky, resp. strmosti impulsu.
                    Paradoxně tedy puma menší ráže, s kratším EMP může napáchat větší škody, než nějaká megatuna, kde štěpení všeho materiálu probíhá řádově déle.
                    CMOS matrošš bych do tohoto procesu vůbec netahal – ten, aby vůbec mohl být nějak rozumně montován a provozován, tak primárně potřebuje přímo na čipu a na všech vývodech rychlé Schottky přechody, jinak to není schopno rozumné funkce.

                    Hodně podobně, jako československé parodie na MOSFET s názvy KF521, KF522 či KF552. Stačí jim jen jeden můj, jen trochu křivý a zamračený pohled a je po nich. Průstřel obou gejtů, tedy Uge max u KF521 je skutečně oněch 20V a ani o fous víc, jen nenapsali, že je to šš a při vstupní impedanci okolo 100MOhm. Takže stačí v blízkosti té potvory svlečené tričko z uměliny a je po něm jak po žabě. I na dálku, fakt. To ta vysoká impedance a statické pole.

                    V případě EMP půjde tento materiál /cokoliv unipolárního/ spolu s procesory do prdele jako úplně první, má to už z principu nejnižší délku bariér a má je k sobě nejblíže, nejnižší vstupní kapacity, vysoké vstupní odpory.
                    I taková prachsprostá, třeba IRF520, se dá natrvalo elegantně provalit vzetím do ruky za vývody, po svlečení toho trička.
                    Po všem, co jsem o tomto kdy četl a pak následně nevěřícně počítal, bude naopak vše do nikoli 20km, ale nejméně do 40km zcela v prdeli /při mnou vždy standardně uvažovaných 100kt, délce pulsu 2-5ns a nadzemním výbuchu ve výšce 10km/. Na hranici Vámi udávaných 10km bude průměrná intenzita pole až snad 800V/m a to nepřežije vůbec nic kromě vakuových prvků. Osm tvrdých voltů, naindukovaných do centimetru drátu..
                    Nejsem si zcela jist spínacími časy transilů, jako zatím nejrychlejších spínacích prvků pro přepěťovou ochranu, ale myslím, že časy jsou tam někde o řád delší.
                    Vakuové bleskojistky uměly být srovnatelně rychlé, jako časy EMP, ale tam zase jde o minimální zápal směsi neonu s xenonem, který je u nejlepších někde na 65V.

                    1. Elektronika která je na to aspoň trochu stavěná zvládne stovky voltů na metr v pohodě. Problémy např. Wi-Fi anténám stále dělají blesky, pokud práskají hodně blízko, ale to se bavíme o jednotkách až desítkách kV na metr. A taky to řada zařízení zase v klídku přežívá, protože s tím už při návrhu počítají.

                      I kdyby to bylo 20 km, cokoli co je dál a není odstíněné by už přežít mělo. To u nás zahrnuje pořád tak co, 98 % území? Co je za horizontem, tj. i sklep, přežije i blíž, skrz velkou délku zeminy se to tlumí velice dobře. Lidi jsou rozlezlí na obrovskejch plochách, veliká většina zařízení i lidí to přežije v pohodě, minimálně u nás, nejsou tu dostatečně velký sídelní, průmyslový ani vojenský cíle.

                      A hlavně, ti, kteří budou ve vzdálenosti <10-20 km od epicentra, budou mít trochu jiný starosti, než že tam nebude fungovat nic elektrickýho. Ten, kdo nedostane smrtelnou dávku záření ani ho nezabije tlaková vlna nebo na něj něco nespadne, by se měl v prvé řadě rychle zdekovat, u nás akutně kolmo na aktuální, déledobě kolmo na dlouhodobý směr větru (od SZ) kvůli spadu. Okamžitý a krátkodobý priority jsou úplně jinde (dostat se odtamtud, najít čistou vodu, jídlo a úkryt, mít dozimetr). Ve střednědobým horizontu se může hodit rádio a světlo, pokud bude něco vysílat. Další elektronika má smysl až tak pro obnovu civilizace.

                      Tohle všechno se ovšem týká severní polokoule, na jižní možná snad mimo Austrálii nejsou žádný cíle. Tam si toho ani nevšimnou, kromě přeživších, co se tam začnou valit.

                    2. „Stovky voltů na metr“… Ehm, no jasně, u EMP se nehraje na to, jestli zařízení splní funkční kritérium A, B nebo C, ono prostě nesmí chcípnout… Ale jen pro představu:

                      Při zkoušce EMI na vyzařované pole podle ČSN EN 61000-4-3 jsem teď nedávno aplikoval limity podle ČSN EN 61000-6-1. 3 V/m do 1 GHz a 1 V/m v pásmu 2 – 3 GHz. Na trenažér pro vojáky. Při zkouškách na vyšší odolnost běžně při 10 V/m nefunguje LAN přes STP a zařízení tak nelze monitorovat. Víc než 10 V/m se testuje v podstatě jen pro automotive. A na to nejsme ani vybavení, se 150 W výkonu se na vzdálenost 3 m dá dosáhnout spolehlivě (!) právě těch 10 V/m. Jednou jsem byl mimosoutěžně požádán, abych vozkusil nějakou automotive blbost na 30 V/m. Dal jsem anténu do 1 m a jel na zpětnovazební sondu. Zařízení se tvářilo jako že selhalo – protože jsem vyřadil z provozu napěťovou regulaci laboratorního zdroje, který byl poblíž – displej ukazoval 88.8 V, zběsile cvakala relé přepínající odbočky trafa a výstupní napětí bylo někde mezi 1 – 30 V. Už jen kolik toho odejde v důsledku narušení funkce některého prvku řetězce…

                      Offtopic: Jednou se mi dostala do ruky RFID čtečka na přístupové zařízení, která uměla rovněž pracovat v režimu, kdy přímo vyhodnotila tag příslušné karty a na jednom výstupním pinu nastavila logickou 1 pro otevření dveří, pokud byla karta rozpoznána. Kdo neměl kartu, stačilo použít ESD generátor. Bezkontaktní výboj o síle 4 kV (dle ČSN EN 61000-4-2) do oblasti antény dokázal spolehlivě otevřít dveře též, přičemž na následnou funkci zařízení to kupodivu nemělo vliv.

                    3. Ano, to je přesná definice.
                      Která je na to aspoň trochu stavěná.
                      Tedy z běžné čínské spotřebky prakticky nic.

                    4. A teď chválně. Jaká šance je pro přežití solárních panelů, měničů DC/AC, řídících jednotek TČ, řídících jednotek kotlů? TČ i kotle jsou řízený jako ekvitermí – kolik se toho naindukuje na 10m nestíněného kabelu?

                    5. Solární panely jsou soustava bipolárních polovodičových přechodů a jako takovým by jim EMP do určité úrovně, konkrétně do 100V/m vadit neměl. Horší to bude s ostatní elektronikou /regulátory, měniče, komunikace se systémem a jeho ovládání/. Ty standardně nejsou odolné ani proti vyšší úrovni průmyslového rušení, natož tak proti EMP. Ti chytřejší si regulátor a komunikaci zavřou do uzemněného plechového rozvaděče a všecky vstupy i výstupy budou chránit obousměrnými transily s Uo větším věj o pár voltů nad běžnou pracovní úrověň. Ale transily ne ledajaké-nesmí to být ty tlusté 100kA potvory, jsou příliš pomalé, je potřeba spojit paralelně několik menších a rychlejších, jinak ochrana pomalou přepěťovkou jaksi logicky nemá smysl. Měniče je potřeba uzavřít také do oceloplechu, ovšem intensivně větraného s ochanou všech vstupů a výstupů, jak uvedeno výše. Vše pospojováno minimálně 10mm2, lépe 16mm2 Cu a uzemněno hvězdicově na samostatný zemnič systému, který by neměl mít zemní impedanci pod 0,5 ohmu, jinak to nemá smysl. Výše naznačený systém ochrany mě v určitých místech zařízení stál ještě o něco víc, než samotné chráněné zařízení, bohužel. 100A solární regulátor jako takový neměl ochranu vstupů a výstupů vůbec, ale vůbec žádnou – prostě se s EMP z ekonomických důvodů nepočítá, výrobci velmi dobře vědí, co jejich zařízení ještě snese a co už ne. Když jsem pouze testoval a měřil s několika málo panely, tak vypadávala komunikace mezi malým 30A regulátorem a mobilním monitoringem a ovladačem zároveň – a to už při intenzivní letní bouřce, kdy to pralo do okolních kopečků přímo nad námi.
                      Nevím, jakou intenzitu vf pole dokáže vyvolat velmi dobře zkonstruované a vyladěné Teslovo trafo, které si ze sítě /pro výkonový vn zdroj a násobič/ bere téměř 2kVA. I trafo smaotné je bezvadně vyladěno do rezonance, navíc je díky kapacitnímu klobouku poměrně širokopásmové. Při plném výkonu je na klobouku sršení „do vzduchu“ o délce 180cm – 2,5m, do uzemněného objektu klobouk šlehá až ze vzdálenosti 5m i větší.
                      Pttám se na intenzitu pole takového trafa proto, že po finálních úpravách celého systému jsem zkoušel odolnost proti rušení právě s přítomností tohoto pekelného stroje, z něhož jde strach i jen na pohled. Byl vzdálen si 15m kvůli možnosti přímého zásahu některé části konstrukce střechy, nebo i domu výbojem. Jediné, co mi nefungovalo, byla ona bezdrátová komunikace se systémem, systém sám běžel dál – paradoxně vn zdroj Teslova trafa byl napájen z něj, abychom vnutili rušení ze zdroje i do výstupu měniče. Byl jsem výslednou odolností systému vůči přítomnosti takové obludy velmi potěšen – neboť ona obluda umožňuje celem intenzivní svícení až 40W síťových žárovek, držených jen za patici a ve vzdálenosti až 50m, 18W trubice, držené za jeden kolík jednoho vlákna svítily zcela naplno až 150m od trafa a myslím, že v okolí tak 3-5km musel být zcela znemožněn příjem čehokoli /R,TV,WiFi,cokoli/. Zablokovalo to i příjem z místního 1kW ERP vykrývače Radiožurnálu, obecně byl starší analogový FM tuner kompletně zablokován, včetně předzesilovačů ve dvou FM anténách, nebylo možné během asi 15min pokusu cokoli přijmout a myslím, že i cokoli vyslat, co by nemělo větší „výkon“, než širokopásmové vf pole z trafa.
                      Jsem s tím zatím moc spokojen a nemůžu se dočkat, až přijde zima a sluneční svit klesne z průměrného 22-25h/týden tak na polovinu – jestli to systém ustojí v akumulaci, takto hnusné počasí. Ale co se délky slunečního svitu týká, tak i teď to není žádná sláva, průměrně 12-15h týdně.
                      Systém mám po stránce akumulace ale dimenzován tak, aby i při pouze 7h plného slunečního svitu týdně vydržel zásobovat dům kontinuálně nejméně dva týdny s tím, že nemá dojít k vybití akumulace pod 40%.
                      Letošní zima rozhodne, co bude se systémem dál. „Odborníci“, rozumějte lidi, co sice elektronice ani obvodařině nerozumí, ale živí se rádoby fundovanými „návrhy a projekcemi“ podobných ostrovních systémů mi všichni svorně tvrdili, že jsem v tom utopil zbytečné peníze do brutálně předimenzované akumulace, zbytečně výkonného regulátoru /100A při vstupních ss napětích od 12V do 60V/ i zbytečně výkonných měničů. Já si to ale moc nemyslím, minimálně to přispěje k daleko větší životnosti už tak dlouhověkých stabiláků Varta, když je nebudu zbytečně hluboce vybíjet.
                      Co se týče měničů, tak zrovna podle jejich „doporučení“ jsem měl použít jako hlavní a jediný měnič 5kVA modify sinus, který by si už nechal líbit např. proudové nárazy při zapínání MOT v mikrovlnce, rozběhy kompresoru v kombinované lednici atd.
                      Já použil klasický trapéz, starší, lacino získaný Siemens, který jsem opatřil na výstupu klasickým LC pí článkem, který naladěn na 50Hz udělá z trapézu téměř sinus – shodí obě hrany. Ještě bylo potřeba vyměnit IGBT blok za proudově lépe dimenzovaný, zpozdit nástup jeho proudové ochrany na 600ms a stačí pak i 3kVA měnič pro napájení užitkových zařízení celého domu. Druhý,, čistě sinusový měnič 2,5kVA jsem si dělal sám a používám ho pro napájení víceméně jen záležitostí, citlivých na zkreslení průběhu napájecího napětí /dnes u mě pouze HiFi/ a nebo těch, opatřených klasickými lineárními nap. zdroji s transformátory a kondenzátorovou fitrací. U těch totiž trapézový, nebo obecně nesinusový průběh vstupního napětí s ostrými hranami vyvolává velké namáhání kondenzátorové filtrace napěťovými špičkami i namáhání bezpečnostní izolace traf. Trapézový měnič totiž zachovává „zaoblené“ hrany jen do určitého výstupního výkonu a nad asi 2kVA výkonu klesá účinnost LC ččlánku na výstupu a hrany trapézu se opět „zostří“.
                      Tyhle věci „projektanti“ vůbec netuší, nikdo z nich o tom nic neví a pouze se těží z naprosté technicko-elektronické nevědomosti potenciálních zákazníků. Já jsem se po několika „konzultacích“ zařekl, že si od žádného člověka z ČR do této problematiky nenechám mluvit, jsou to ve většině případů buď smluvní prodejci určité firmy či něco podobného a ví o celé solární problematice i návaznostech naprosté hovno, těží se jen z nulového technického povědomí lidí. Ukažte mi, či představte – aspoň deset lidí v ČR, co v tomto oboru dělají a co se někdy na síťové napětí či výstupní napětí zatížených/nezatížených měničů dívali rychlým osciloskopem se šířkou pásma aspoň 50MHz a třeba měřili i DC složku či ji kompenzovali..
                      Výstup čistého sinusu mám vyveden i v dílně, jednak pro napájení měřáků i opravovaných přístrojů. Obecně mi kompletně zatrubkovaná instalace v domě umožnila rozvádět „dva druhy 230V“ dle aktuální potřeby a uvažuji i o tom, že bych pro některé účely, kde dochází ke zbytečným ztrátám transformací dolů a usměrňováním /třeba zrovna LED osvětlení/ rozvedl i 24V ss z DC výstupu regulátoru.
                      Ale jak jsem napsal, až po zimě. Potřebuju systém otestovat opravdu natvrdo a tak, abych hlavní 32A přepínač v rozvaděči nemusel na „veřejnou“ síť pokud možno vůbec přepnout.

                    6. To není jenom v měničích. Obecně naprostá většina prodejců něčeho co vyžaduje alespoň malinko vyšší znalosti věci neví o tom co prodávají ani hovno. Jak je to větší firma co má tyhlety dedikovaný nákupčí apod., tak prodavač za pultem je absolutně odtrženej a nemá ani ponětí, co to vlastně prodává.

                      Ale i spousta one-man-show překupníků netuší, ti to prostě na jedné hromadě vezmou a pak po kusech prodaj. Začíná to zpravidla tím, že maj (jestli vůbec) zcela vágní popis zboží kde úplně chybí základní parametry. V horším případě to tam maj i špatně.

                      Já když zařazoval do nabídky třeba autoakumulátory, tak jsem se zhrozil nad tím, jak to dovozce vede. Výsledkem bylo, že sem trávil půl dne hledáním informací (von to nemá ani výrobce!!), pak studováním rozsáhlé webové publikace k tématu od jednoho člověka, co o tom očividně ví víc, než lidi co se tím živí, a nakonec psaním aspoň stručnýhu výcucu pro zákazníka. Nerad bych se totiž dožil momentu, kdy si někdo pod vlivem marketingu koupí do paborita nebo filcky vápníkovo-vápnikovej akumulátor za dvojnásobek ceny klasickýho nalívanýho olova a za rok a půl mi to přijde reklamovat, že mu to zdechlo. Nečekaně.

                    7. Apropo, když jsme u těch invertorů, předpokládám že i toto je výsledkem aplikace nějakýho filtru na jinak stupňovanou aproximaci na sinus http://www.hardwareinsights.com/wp/wp-content/uploads/2015/04/Integra_Tech_Heat_Master_200.png

                      Konkrétně na něco takovýho http://www.hardwareinsights.com/wp/wp-content/uploads/2015/04/Integra_Tech_E-Plus_1500.png

                      Obojí totiž dělá stejná fabrika, Must Power. Teda to je trochu složitější, možná to dělá licenčně víc fabrik. Možná i Must Power není původním tvůrce (byť do nich prej investovala FSP Group, tak možná jo). Protože toto aktuálně mimo asi 3-4 privátní značky, který si stále ještě vyrábí svoje UPS komplet, a to včetně low-endovejch řad, používá celej zbytek značek na světě, takže tak 95 %. A všechno je to strašnej hajzl…

                      Každopádně toto je takovej hybrid, kdy španěláci vzali ten běžnej krám, nechali to dát do plechu (a nechá se to pověsit na zeď), asi je tam ten filtr aby to bylo sinusovější, jo a má to asi výkonnější nabíjecí zdroj, páč to umí sežrat i externí pack. A najednou je z toho záložní zdroj pro oběhový čerpadla! Chce se mi blejt…

                  3. Drátový rozhlas není náročný na údržbu, jak jsem se u nás na vlastní pěst přesvědčili. Je to blbuvzdorný křáp, který funguje. Naopak bezdráty, po nocích napájené do akumulátorů, odcházejí jeden za druhým. A to nejen ty akumulátory, ale i další komponenty. V odstávce je tak pořád alespoň jedno hnízdo. Je to prostě moc složité a sundat kabel fakt nebyl dobrý nápad.

                  4. Ale napadla Vás někdy “taková blbost”, jako třeba : co v malých městech, např. v létě a s tisíci mrtvých, nebo umírajících, než se k Vám vůbec dostane nějaká pomoc? Pokud vůbec nějaká kdy přijde?
                    Než se ve vedru začnou šířit bakterie všech možných nemocí, které navíc budou radioaktivní?

                    Na tohle tema se mi libila kniha Tma od Neffa. Respektive vice Tma 2.0. Taky myslim, ze v pripade podobne situace by meli pricmoudlici z Afriky, Asie a podobnych zemi hodne navrch. V podstate tak ziji uz ted.

                  5. Ty zákmity na čele i týle by tam být neměly, čelo i týl by měly být po aplikaci laděného a proudově dobře dimenzovaného filtru zcela čisté, jen sražené hrany čela a týla trapézu.
                    Ta hnusoba první fotce není nic jiného, než zákmity a zkreslení na přesyceném magnetickém materiálu filtru. Je to skoro učebnicový průběh po pokusu upravit již zkreslený trapéz /opět vlivem mag. materiálu výstupního trafa/ proudově blbě dimenzovaným filtrem.
                    V současnosti z toho celého trčí očividná snaha ušetřit jak na mědi, tak na drahém, magneticky orientovaném materiálu, který snáší vysoká sycení. Uválcovat to umí jen pár výrobců na světě, nahradit to nesvede žádný druh železoprachu ani feritu, vůbec žádný.
                    Je to výsledek naprostého technického ignorantství a současného spoléhání se na fakt, že se na výstupní průběh podívá příslušným vercajkem asi tak jeden člověk z miliónu.
                    Že pak dostávají po řiti jak trafáky, tak měniče a ve všem současně elektrolyty, to nikoho nesere, ty dva roky záruky to při „nějaké přibližné“ funkci přežije skoro vždy a pak si, občane, přijď k nám koupit nový, ještě lepší model /rozuměj model, ve kterém se nám podařilo přesněji ohraničit konec životnosti použitého materiálu/.
                    Pokud chci mít přístroj či nějaký komplex přístrojů mnou daných vlastností a zároveň chci, aby fungoval a vydržel tak, jak chci já, tak ještě pořád si musím pomoci sám.
                    Vše je dnes pod heslem „však to nějak funguje, ne?“
                    Nedivím se, že ani nějaký výhradní dovozce o výhradně dováženém přístroji či materiálu ví hovno. Nejde dnes o technické vlastnosti, ale o co nejvyšší prodeje.
                    Pro „rejpaly“, kteří za své peníze chtějí nějaké přesně definované vlastnosti už v dnešním světě není místo.

                    1. Já si řikám kde nic a vona ta odpověď uklouzla mimo…:D

                      Tohle jsem bohužel neviděl zevnitř (zatím), tak nevim. Právě odhaduju, že to je víceméně totéž jen s filtrem. Čili (záměrně) saturovaný tlumivky, výsledkem čehož je i ta zubatost?

                      Každopádně ty ostatní, ze kterých leze ta druhá vlna, to je dotažený do extrému. Jednu kde pravděpodobně umřel transformátor* na základě sprchy kyseliny z „kvalitních“ akumulátorů, který při provozu ruply, jsem likvidoval, schválně jsem si i odvinul trafák, že uvidím co je uvnitř a půlkilo mědi kdyžtak hodim do sběru. Hovno měď, železný jádro je sice docela velký, ale proč? No aby se tam vešlo to hliníkový vinutí! To sem fakt do té doby neviděl. Připojeno to je mědí a ta hlína je lakovaná takovým lakem, že to skoro vypadá jak měď.

                      Není divu, že i s 9Ah akumulátorama ten šrot vydrží výrazně kratší dobu, než srovnatelné UPS od APC. Některé modely to zvládly jen celých několik desítek sekund a už mi prošly rukama i ty, kde se plast pod trafem teplem zkroutil jak to bylo horký. Ano, tydle krámy jsou komplet v plastu a až na 1500VA model dávaj malej větráček, zbytek je pasiv. Přičemž ty nejlevnější verze bez LCD mají obzvláště odfláknutý nabíjení akumulátorů přes LM7912/7924 a jak upečený některý ty desky kolem toho reguláku byly, to se taky jen tak nevidí. Většinou to usmaží i několik elektrolytů v okolí a pak to přestane fungovat. I ta deska je naprosto otřesnej humus, kterej se ani nedá slušně pájet (ani mikropáječkou). Připomínám, že nabíjení s lineárním regulátorem slušní výrobci opustili tak někdy před dvěma dekádami. Aby ty ztráty umořili, tak si myslím, že výkon ani netáhnou trvale přes transformátor, protože příkon naprázdno to má pořád srovnatelnej nebo menší než UPS, který to tak dělají, a to i přes to zoufale neefektivní nabíjení. Pokud to tak opravdu je, tak ty nárazy na tranzistory při spuštění invertoru musí být ultimátní, když se tam připojí nezmagnetizovaný trafo, což má tou dobou impedanci blízkou nule…a to všechno se musí stíhat během <10 ms, aby nevypadla připojená zařízení.

                      * anebo tam taky odešlo něco úplně jinýho, nevim, ale v nulové zátěži UPSka jela, jen měla trochu nižší výstupní napětí, už když jsem tam dal 40W lampičku explodovaly tranzistory (podruhý), dál jsem ten šrot neřešil a zlikvidoval

      2. Tak prave starsi plynovy kotel, ktery nepotrebuje elktrinu primo, muze fungovat i bez obehoveho cerpadla. Driv se radiatory a rozvody vubec designovaly prave s ohledem na nedostatek elektriny. Takze pokud ma kotel mechanicky termostat, nemel by byt problem. Prestane ohrivat v 60 °C a voda se za chvili protoci sama.

        1. Jenže samotížka je zoufale neefektivní, proto se to samozřejmě všude ruší a nahrazuje tenkejma měděnejma trubkama a plechovejma radiátorama aniž by bylo nutný tam neustále ohřívat cisternu vody.

          1. Musíš si to udělat šikovně. Jde udělat i samotížná větev, kterou zapojuješ či odpojuješ dle potřeby (může tam být i teplotou vody ovládaný ventil, nejen manuál), hlavní rozvod je z tenkýho (honěný čerpadlem). Také je potřeba čerpadlo překlenout, tedy mít možnost v případě výpadku proudu ho úplně obejít (sloužilo by jako brzda). Jsou i jiné způsoby. Mimochodem, ta tvoje cisterna vody, je docela moderní a není to špatné. Kotel běží naplno dva dny a ohřeje cisternu vody, dokonale izolovanou. Pak z toho tejden jedeš na samotíž. Žádnou elektřinu nepotřebuješ.

            1. V domku mám klasické petry na dřevo a na kouřovodu je výměník pro ústřední topení v podkroví. Funguje to samotíží a je to naprosto blbůvzdorný systém, nemá se na něm prakticky co pokazit. Sice mu chvíli trvá, než začne hřát, ale pak je teplo nahoře i dole. Jakmile se místnosti vyhřejí, není problém udržovat trenkovou teplotu za cenu pár polen. Už tu budeme druhou zimu a příjemně tu bylo i v těch největších mrazech :). Petry navíc mají i varnou plotýnku, lze tedy na nich v případě nouze i vařit. Jen se holt člověk musí smířit s tím, že jednou za týden vynese popelník, musí tu a tam přiložit poleno a jednou za měsíc vyčistit průduchy ve výměníku od sazí.

              Vodu do kuchyně a WC tu mám řešenou formou jímky na dešťovku a malé vodárničky. Tady už elektřina zapotřebí je, ale kdyby bylo jo nejhůř, vždycky se dá dojít pro vodu s kýblem do sklepa, kde je nádrž umístěná a naplnit ho z kohoutu na nádrži. Nádrž má objem dva kubíky a bez potíží zvládá každodenní hygienu, každotýdenní praní, kuchyňské práce typu mytí nádobí a úklidové práce typu vytření podlah a mytí oken. Voda padá sama z nebe a prázdnou nádrž zaplní soustavný letní deštík za půl dne. Ne že bych to letos nějak řešil, deště byly dost časté a vydatné na to, aby voda v nádrži neklesla pod polovinu objemu a loňské opravy zanedbaného sběrného systému také výrazně vylepšily hospodaření s vodou.

              Suma sumárum, Chajda je schopna fungovat i bez elektřiny a přitom udržet základní standardy komfortu bydlení – jeden ze základních předpokladů pro přežití v postapu. Předchozí majitelé, kteří to tu stavěli, byli nejspíš survivalisti :D.

              1. Pitnou vodu lze ze studny nacerpat do vodojemu na pude rucni pumpou a krome zimy bude fungovat tekouci voda z kohoutku v pohode. Destovka ma zase tu vyhodu, ze pro bezne prani/stirani netreba saponatu.

                1. V mém případě bude studnový vrt bohužel hluboký 80 – 90m, což ruční pumpou bude nemožné čerpat. Nicméně poměrně jednoduché metody pro získání pitné vody z vody dešťové jsou a budou k disposici. Zatím pitnou vodu řeším tak, že si do chlazeného barelu denně dolévám vodu, kterou si vozím v PETce z práce, zásoba je tu na cca sedm dní.

                  1. Hloubka vrtu a hloubka hladiny jsou prece dve rozdilne veci. Nebo to vazne je ta voda tak hluboko? Osobne si myslim, ze 80m vrt na vodu, kde by voda byla az nekde dole, je totalni ulet jak po strance zavalitelnosti vrtu (pazeni-nepazeni), tak naroku na cerpadlo. Pokud jinou moznost nemate, pak prijmete moji uprimnou soustrast. Na jednom baraku mam vrt 48m, hladina je v 7m, na druhem mam 200 let starou kopanou studnu, 8m hloubka, voda v 6,5 metrech. Budu to jeste prohlubovat.

                    Mimochodem – na te kopane studni je videt, ze hladina spodni vody za tech 200 let tady klesla o cca 4 metry. To neni zrovna malo.

                    1. Podle studnaře by měla být hladina někde v 50m, těch 80 m by měla být bezpečnostní reserva kvůli kolísání hladiny při odběru. Čerpadlo by mělo být v 70m. Ten vrt je tak hluboký proto, že jsme na samém vrcholku kopce, takže se bude vrtat skrz cellu výšku kopce plus něco málo níže. Vody tam dole prý je dost, ale bude problém se k ní dostat.
                      No, uvidíme, jak to dopadne. Když nevyjde studna, budu to holt řešit větší nádrží na dešťovku s tím, že se pořeší filtrace a desinfekce části vody tak, aby se dala pít.

                    2. Na zavalitelnost vrtu jsem se také ptal, ale podle geologické mapy a mé vlastní zkušenosti jsme na skále, která začíná několik metrů pod povrchem. Náš sklep a základy Chajdy jsou vytesané a založené do rostlé skály; kopec sám je skalním masivem, čili vrt by měl prý být stabilní. No, uvidíme…

                    3. česká tabule? kokořínsko? to si ještě s vodou užijete. není moc firem, které tam jsou ochotny vrtat.

                    4. Nase obecni vodarna je uplne na kopci (cca 1000 m. n. m.), pricemz hladina je cca 3 m pod povrchem. Voda v zemi se neridi tvarem krajiny.

                  2. 90 m nelze čerpat ruční pumpou? Proč?

                    1. Já to nevím, nemám představu, zda takové ruční pumpy existují. Ruční pumpa, co tahá vodu z několika metrů hloubky klasické studny, dá už docela zabrat. Což teprve tahat ručně pumpou vodu z vrtu o hloubce 90m?

                    2. Klasickou určitě ne, ta přece celkem už jaksi z fysikálního principu nikdy nevyčerpá výš, než 10 metrů.

                      Zda existují nějaké speciální ruční tlakové pumpy pro větší hloubky, to netuším. Každopádně i pokud ano, práce s nimi patrně nebude žádný med, jak už tu někde Dave píše.

                    3. U studní přes cca 7m se to dělá tak. že pracovní válec se dává dolů (věšínou pod ním jedna 6m trubka 5/4″ s košem) a nad ním jde 6/4 trubkou táhlo z 12 mm drátu. Dělal jsem pár pump do nějakejch 35 m a nejhorší je to do vrtu nasoukat, protože se to musí postupně sešroubovávat i s tím táhlem uvnitř. Do hloubky 90 m by asi musel být jeřáb, do těch 35 m se to ve čtyřech dá udělat. Pumpovat bych to ale nechtěl, už z těch 35 m je to docela dřina. Dalo by se to asi nějakým pohonem, mám dojem že na tomto principu fungovaly na divokém západě čerpadla na vítr (tenkrát na západě) a také ropné vrty.

                    4. Nevím, jak přesně to je s těmi sloupci vody :-), ale držím ve vlastnictví sovětské, elektromagnetické membránové ponorné čerpadlo „Malyš“, svého času jej prodávala Sigma Olomouc a to má tyto parametry: při 220V příkon 200VA, výstup 1/2″, v čerpadle připojený a s ním dodaný spec. přívodní kabel délky 50m a čerpadlo samo má umět vytlačit vodu tou 1/2″ trubkou až ze 40m při průtoku 0,3l/sec. Mám ho vyzkoušeno jen asi z 15m a s 3/4″ hadicí, ze které to valilo slušným tlakem, odhadem tak 2-3l/s.
                      Takže pro takové hloubky jistě čerpadla existují, principiálně to musí být něco s výborně těsnící a rychlou zpětnou klapkou /což membránové čerpadlo, pracující s 50Hz principiálně má/

                    5. Klíčové slovo je to „ponorné“, protože tu vodu nevytahuje, ale vytlačuje.
                      Vytlačovat může v principu neomezeně vysoko, pokud na to má sílu a materiál pumpy i trubek to udrží (nerupne).
                      Vytahovat jen 10m protože potom už ten sloupec tažené vody má dostatečnou váhu, aby nad sebou udržel vakuum (teda 10m zhruba, podle nadmořské výšky, aktualního tlaku a samozřejmě konstrukčních netěsností a tak, ale rozdíly nejsou až tak velké)
                      (jde o to, že váha vody vyrovná tlak atmosféry v daném místě a i když nahoře odčerpáváš sebevíc, tak už není síly, co by tu vodu do toho prázdného místa natlačila. Ve vakuu bys odčerpáváním vzduchu nad vodou tuto nevytáhnul vůbec nikam. V přetlakové kabině, na dně mořském a tak podobně bys mohl tahat do podstatně větších výšek, protože by na tu vodu byl zezdola podstatně větší tlak.)

                    6. Fakt to není dobrej nápad,cpát Malyše do vrtu. Hodně se při provozu chvěje a jak naráží do pažení, tak sklepává materiál na vnější straně pažení. Časem tam vznikne dutina a povolí spoj trubek pažení. Ty se vůči sobě posunou a:

                      1, mezerou padá materiál na čerpadlo, takže ho utemuje vůči stěně a s čerpadem nejde hnout.
                      2, čerpadlo nejde vyndat, protože jsou trubky pažení posunuty vůči sobě.

                      Ani uvázání na ano, ani tah za hadici ho nedostane ven.

                      Už máme jednoho Malyše ve vrtu seklýho, tak vím co píšu.

                    7. Když jsem Malyš zkoušel v úzkém „vrtu“-studni, tak právě z tohoto důvodu na čerpadle byly navlečeny dvě gumové obruče, původně to bylo obutí z koleček dětského kočárku. Ty zabezpečily, že čerpadlo, zavěšené na silonovém lanku se suvně chycenou hadicí+přívodem, bylo „odpružené“ jak vertikálně, tak horizontálně. Vibrace čerpadla samotného pohltila voda, ale fakt je, že studna byla vložkovaná nějakými betonovými rourami a sloupec vody poměrně vysoký, takže až na dně, kde už roury nejsou čerpadlo nebylo.
                      Ale v podstatě máte pravdu, dávat takto vibrující čerpadlo do nepaženého 30cm vrtu je pitomost:-).
                      Ale stejně tak si myslím, že jest pitomost nepažit alespoň do 2/3 hloubky úzký, hluboký vrt při takovém složení půdy, o němž je známo, že se i ve velkých hloubkách a ve vodě drolí a sype.
                      Z principu každé čerpadlo, které má nějaké pohyblivé části vibrace mít bude. Žádná pohyblivá-rotující část u sériových výrobků nebude vyvážena tak dokonale, aby stroj žádné vibrace neměl. Dokonce i ponorné, zpravidla čtyřpólové asynchronní motory /1420-1490 ot./ s rotorem, běžícím ve vodě nemají rotory nakrátko tak pečlivě vyváženy, aby se motor sám jako celek vůbec nechvěl. Chvění jako takové může u čerpadel běžně vyvolat i efekt, zvaný kavitace, případně s měnící ze zátěží i cyklické změny skluzu motoru, např. s frekvencí 0,5-2Hz.
                      Některé konstrukce asynchronních motorů mají k tomuto, tzv. „kývání“ silné sklony, zvláště pak vícepólové motory a motory s pomocným rozběhovým či běhovým vinutím, běžně se jim nepřesně říká „s pomocnou fází“. A jsou to právě ty, které musí z konstrukčních důvodů mít větší mezeru mezi póly statoru a kotvy – jsou to právě motory čerpadel, kde rotor na spec. kluzných ložiscích běží ve vodě a „suchým“ statorem /např. je to drtivá většina oběhových čerpadel, která mají na konci rotoru tzv. odvzdušňovací šroub“/, ale viděl jsem v této konstrukci i ponorné „zalévací“ čerpadlo.
                      Je to poměrně vítané zjednodušení už tak dost složité konstrukce ohledně bezpečnosti a utěsnění.
                      Snad už jen drobný postřeh z praxe:
                      poměrně značně lze snížit jak hluk, tak i vibrace /při zachování rozumného průtoku/ konkrétně Malyše mírným snížením síťového napětí /o cca 10-20V dle místní situace/ buď regulačním autotrafem, nebo i vhodně zapojeným, běžným bezp. trafem např. 230V/24V/50VA, které bude oněch 24V od napětí sítě odečítat.
                      Malyšovi těch cca 200V bohatě stačí a velmi ztichne. To může být vítané např. při jeho použití v nadzemní uzavřené nádrži.

                    8. 30 cm vrt je už v pohodě. Nové vrty se paží v celé hloubce, ve spodní části se osazují perforované trubky. Problém je, že se osazují plastové trubky, které jsou tenké a velmi dobře přenáší vibrace. Pozor na vrty zapažené šedým novodurem nebo PVC. Má nízkou pevnost a ve vodě dále křehne.

                    9. S membránovým čerpadlem mám špatnou zkušenost (životnost, po 5 letech prasklo). Proč se asi používají do vrtů čerpadla vřetenová (i přes problematické utěsnění hřídele), případně vícestupňová, ale málokdy laciná membránová?

                    10. Já si myslím, že u tohoto typu čerpadla, tedy ponorného a z velkých hloubek je ten princip asi klíčový – tedy membrána, co přetlačí vodu nad sebou a zároveň funguje jako zpětný ventil. Např. zubové čerpadlo /střelba od boku/ tuto vlastnost principiálně asi nemá, ostatní druhy /rotačních/ čerpadel, i kdyby je šlo ponořit, asi také ne.
                      Klíč bude v tom zpětném ventilu a výkonu elektromagnetu, který zdvihem překoná váhu sloupce vody nad ním a ještě přidá něco navíc, je tomu tak?

                    11. Snekove cerpadlo to da taky, ale problem je velky narok na cistotu vody. Krome toho cerpadla do velkych hloubek maji problem s hydroizolaci motoru. Obvykle motor plave uzavren v olejove lazni, ale zivotnost gufer, zejmena v jilovite vode, neni nekonecna. Nerez na sebe pritahuje jil neuveritelne, jako magnet.

                      Membranova cerpadla daji vetsi sloupec, ale na ukor objemoveho vykonu. Holt, neco za neco.

                    12. Membránové čerpadlo do vrtu nepatří!!! Rozjebe pažení.

                    13. Ponorné vřetenové čerpadlo pedrolo. Motor dole, takže pokud je usazenej 10cm nad štěrkové lože, zbývá vám ještě cca 50-60cm jako odkalovač. čerpá 100+m a ještě zaroven je schopné natlakovat vodu v nádrži až na 8barů, víc jsm nezkoušel. S hlídáním cos fí nezničitelné!
                      Malyš je sračka co nevydrží čerpat dýl jak 30minut.

                    14. Pane SkReT-e, bylo ponorné vřetenové čerpadlo Pedrolo či cosi podobného, určené do větších hloubek, běžně dostupné i v roce ± 1980, kdy se u nás začal právě Malyš za tuším 350,-Kčs prodávat?
                      Vy sračko?

                      Mám intenzivní pocit, že zrovna Vy jste v těch letech ještě nebyl ani v plánu, nebo zrovna měl jiné zájmy. Takže ani nemůžete pamatovat, jak byl tenkrát trh s čerpadly chudý a jak vítaným pomocníkem Malyš byl.
                      Je dobré si uvědomit, že je Malyš konstruovaný na 220V ±5%, výrobce na dodržení tolerance napětí výslovně upozorňuje. Takže dnešních síťových 235V a více jej tepelně přetěžuje, nehledě na zvýšený hluk, způsobený nárazy kotvy do jha elektromagnetu.
                      Na vyšší stálé napětí je potřeba Malyš a zdvih jeho kotvy seřídit, což ale není vzhledem ke způsobu utěsnění žádná legrace.
                      Může, stále ponořen do chladné vody pracovat i nepřetržitě, je to sice v rozporu s doporučením výrobce, ale je to při 220V vyzkoušeno, běžel 8 dní bez poruchy či výpadku interní tepelné pojistky na vinutí.

                    15. nezachytil jsem že se někdo baví o roce 1980, žijeme dnes a dnes ti říkám že ja malyš sračka. U jednoho známýho ve s tudni s vysokým obsahem vápna se měnili co půl roku. Pak tam byla rondela, ta už něco zvádla.

                    16. Mimochodem, když už se zde propírá toto téma — je-li zde někdo, kdo umí spolehlivě a dobře vrtat studny*, hoďte po mně prosím pěkně mailíkem na ocs zavinutec ocs puntík cz, díky moc!
                      ___
                      * Lokalita zhruba Mníšek pod Brdy; předpokládaná hloubka nejspíše něco kolem 40 m; dohoda se sousedem, jež už zde studnu má, proběhla a stržení se nebojí; plánovaný termín asi někdy zjara; osobně jako vždy a jako ve všem preferuji variantu „bez papírů“, leč pokud papírů třeba, nutno řešit též dodavatelsky, já na jednání s úřady nemám žaludek. Pokud jsem na nějakou důležitou informaci zapomněl, dořešíme kdyžtak v tom mailu.

                    17. S tím „Bez papírů“ bych byl u vrtu opatrný. Soused teď možná souhlasí a stržení pramene se nebojí, ale až bude bez vody, tak vás práskne. Případně budete chtít nemovitost prodávat, kupující bude chtít hypotéku a ejhle, banka v tom začne vrtat.

                      Zkusím najít kontakt na našeho hydrogeologa, je to rozumnej chlap a dá se s ním domluvit. Spolupracuje s více vrtnejma firmama z půl republiky, tak případně pošlu kontakt.

                    18. strhnutí vody je dle mých zkušeností většinou mýtus, týká se to poměrně specifických situací geologie i terénu. ausgerechnet u Mníšku na kopci bych to nechal koňovi, bo má větší hlavu.
                      obecně: kopaná studna se dělá (dělala) tak metr pod podzimní (nejnižší v roce)hladinu podzemní vody. než se ten kubík vyčerpá, tak to doteče. vrt se vrtá plusmínus třicet metrů pod hladinu, bo vody v tenké trubce je jen dertek a každé umytí rukou s hladinou v trubce prachsakra zahejbá (obrazně řečeno tedy, samozřejmé každé spuštění ponorného čerpadla na doplnění zásobníku). ale podzemní voda je furt ta samá. riziko je v případě „propíchnutí“ nepropustné vrstvy, která je pro podzemní vodu něco jako vana, a odtečení vody někam dolů.
                      vložkování vrtu je pak kapitola sama pro sebe. blázen ten, kdo si do vrtu nechá strčit něco jiného než vysokohustotoní polyetylen (černá tlustá trubka), snaha ušetřit pár tisícovek (z mnoha desetitisíců, páč samotná mobilizace vrtačky něco stojí, i když vyvrtá jen pár metrů) použitím nějaké kutilské improvizace je cesta do pekla. (omlouvám se všem pro které je podobný popis opakováním známých faktů a hrubým zjednodušením).

                      mimochodem pane OC, před lety jsem Vám posílal v reakci na nějakou podobnou postapokalyptickou žvanírnu nějakou naskenovaninu o provozování dřevoplynového generátoru, dorazilo to?

                    19. Právěže membránová čerpadla se dělají pro hloubky do cca 20m. U větších dopravních výšek je membrána příiš namáhána a je i problém siou elektromagnetu. Membránová čerpadla jsou také dost náchylná na čistotu vody.

                      Používají se vřetenová, nebo odstředivá čerpadla. Např tohle http://www.e-cerpadla.cz/ponorne-cerpadlo-stairs-sp0536-400-p-8464.html zvládá dopravní výšku až 150m.

            2. Dává se čerpado přemostěné plovoucím ventilem.

            3. V jednom ze sklepů, kde to moc nepřekáží, jsou „zakonzervované“ dvoje tmavozelené Petry, jedny oválné fialové Club-ky a jeden prvorepublikový Vincek. Odmítl jsem je vyhodit, navzdory příkazu svých, jinak celkem rozvážných rodičů, ukolébaných 40-letou nepřetržitou dodávkou plynu. Tolik plochy to zas v 16m2 sklepení nezabírá. Něco mi furt, už tak 15let říká, že by se ještě mohly hodit.

              1. Aby ti to utáhnul komín!

              2. Nechal jsem všechny tři komíny stát, dokonce jsem je před mnoha lety nechal prodloužit asbestocementovou rourou, zachována jsou dolní i horní dvířka, jen jsou zaslepeny vstupy. Jeden je vyvložkovaný a používá se pro plynový/tuhý kotel. Daní za další dva nevyužité je hukot v nich, pokud je venku hodně větrno. Hučí to v nich skoro tak, jako občas mně v klacku. Kominík nedoporučoval je shora zavíkovat, údajně by se v nich mohla srážet vlhkost, komín prý musí „dýchat“. Nevím, jak to je přesně, nechal jsem si poradit od staršího, zkušeného kominíka, jehož osobně znám léta.

                1. Vyvložkováno nerez trubkou, hadicí, nebo polyfuranem?

          2. Vse je relativni. Jelikoz to smeruje do realneho postapa scenare, tak prvni odpadnou kokoti ve mestech s ustrednim topenim a kokoti na vesnici s tepelnymi cerpadly, na jejichz opravu potrebujete pomalu technologii na urovni jaderne fyziky. Ti umrznou prvni.

            Pak dojde na veskere high tech uzivatele plynovych kotlu jakekoliv generace, at uz rizene elektronikou o integraci elektroniky jako na motherboardu pocitace anebo stare oldschool, kde hlavnim vykrikem techniky je vecny plaminek a bimetal. Pokud se totiz poserou vztahy s Ruskem jeste o zdibinek vice (pokud to vubec jeste jde), tak proste plyn v zime vazeni NEBUDE. Plynari tedy umrznou jako druzi.

            Pokud postapo pokroci jeste o kousek dal a nahodou nebude ani neprerusitelna dodavka elektriky, tak to bude teprve prdel srandy. Zadny eurokotel jakekoliv normy s rizenim spalovani se bez elektriny neobejde. Ti, co maji ve sklepe zalozni generator (UPSka se nechyta ani omylem) umrznou mozna o tyden pozdeji, nez jim dojde benzin-nafta.

            Nakonec preziji jen provozovatele tech „zoufale neefektivnich“ systemu schopnych pozirat nastipane drevo a jet na samotizku bez elektriny pro obehove cerpadlo a ohrivajici nejakych padesat litru vody navic (o , jaka tragedie u systemu s vykonem kolem 10kW). Otopne systemy postavene na tomto principu budou mit cenu sebe sama ve zlate.
            A jejich efektivita bude v dobach Postapa asi nekde jinde, nez system plechova kamna uprostred pokoje a plechova roura vyvedena nad strechu ala maringotka, coz bude otopny system vsech drive uvedenych skupin, teda pokud ta plechova kamna sezenou (nesezenou).

            Osobne se tomu nedivim, ze EU tak tlaci na regulaci topeni. Vidim v tom jasny zamer a zly umysl, aby nezadouci obyvatelstvo pochcipalo a nemusime se bavit ani o nuklearni zime, staci jen „drobny“ kolaps ekonomiky, ktery uz vlastne zacal.

            1. Nejlepší bydlení je stejně roubenka (dokonalá tepelně i z hlediska komfortu bydlení – kvality vzduchu a „energií“) a klasický sporák.

              1. Kamarad roubenku ma. Je to hezke, utulne. Ale nedej Boze si vzpomenout, ze treba je potreba nekde upravit elektriku, nebo rozvod vody. Neni to neresitelne, ale je to spatne zaretusovatelne. Krome toho si stezoval, ze nekolik let mu to sesedalo a musel stale vycpavat mezery mezi kulatinou. Ja bych do toho soupnul kachlaky. Drahy, ale krasny.

            2. Existuje ještě jeden systém – naprostá klasika. Když nám v zimě tři dny nešel proud, prostě jsem vařil venku na ohni. Podezdívka ze šutrů, na to litinový stůl z hoblovky …. a už to jelo. Uvařilo se pro klidně sto lidí. Takto jsem se i koupal ve vaně. Litina na cihly, pod tím zatopit, sedíš si ve sto litrech vřelé vody, koukáš do zasněžené krajiny, pak vylezeš, rozpařenej, skočíš do sněhu, seš jak znovuzrozenej. Asi to zakážou. To by se lidem dařilo nějak moc dobře a byli by zdraví!!!

              1. Tak to vám tedy závidím :) Ne, tohle vám zatím nikdo snad zakazovat nebude…

                1. Zakazovat ne, ale mozna vyjde predpis, ze minimalne tretina vany musi byt polepena ceduli, ze horka voda nedela dobre krevnimu obehu, ze pri usnuti ve vane se muzeme uvarit jako zaba, pripadne bude povolen vlez na pozemek pro komisi, ktera situaci prezkouma a pripadne udeli pokutu az 20 tKc pro nezkolaudovanou koupelnu, na deti se prijde podivat socialka, jestli nahodou se nesly koupat po tatinkovi, atd… pokud by se to masove rozsirilo, udelaji na to i stand-alone office.

                  1. Jo, tak zasoby nafty a benzinu muzeme skrtnout, konecne konstruktivni reseni: https://www.novinky.cz/auto/418361-svedsko-chce-v-cele-eu-zakazat-auta-na-spalovaci-motor.html

                    1. :) pisou o roku 2030, tak to jsem v klidu, tak dlouho EU nevydrzi, ani kdyby se uvedli do umeleho spanku a nabalzamovali proti rozkladu.
                      BTW. Pekna promo fotka Porsche a pod nim zapalene dymovnice, jako prototyp zleho dymiciho auta. Tak jsem si pripomnel doby, kdy nam nase UV KSC zprostredokovavalo zavery ruskeho politbyra a na cem se usnesli na XXtem sjezdu KSSS, a co vse naplanovali splnit a predehnat do roku 1980, 1985 atd.

                      EU uz by mohla odhodit masku a zavest po vzoru SSSR take petiletky, aspon by se v tech jejich EU normach, ocekavanich, regulacich, navrzich a sankcich lepe orientovalo.

              2. Ta vana na kamenné podezdívce a ohništěm pod sebou není vůbec marný nápad. Ještě bych si nad to postavil lehký dřevěný přístřešek, aby na mne nepršelo při ležení v horké vodě a kochání se krajinou… že bych to na zahradě vyzkoušel? :D

                1. Vyzkoušej to, je to super, really. Já jsem ještě vedle vany zatloukl cool, na něj přimontoval kohout, k němu přivedl hadicí (můžeš i jemně pod zemí, aby nebylo vidět) vodu z vodovodu (ten je na elektrice nezávislej). Takže máš komplet koupelku. Otočíš kohoutem, teče voda, zatopíš pod vanou, mezitím naštípeš pár polínek navíc, a může se koupat sto lidí v řadě (pokud každej štípne polínka pro dalšího).
                  Jinak, když jsi ve vaně plné horké vody, vůbec ti to mžení nebo jemný snížek na hlavu nevadí, ono se to snad nějak vypařuje či co, však je také vana zahalená oblaky páry. Ona litina má nějakou akumulaci. Prdel budeš mít rudou, od toho vyvalování se. Je to paráda.

                  1. Nepálí to přes tu litinu?

                2. Tohle už je vymyšlený a dokonce na plyn: http://www.rajce.net/f1107777999
                  Mají to vystavené v Londonistánu.

            3. Nevidel bych to tak cerne. Spousta lidi dnes zije v celem solidne zateplenych baracich. Pri krachu ekonomiky a/nebo jaderne zime bude skutecny problem zradlo a hygiena, ne teplo.

              1. Hygiena problém také nebude. Jde o klišé. Na špínu v běžném slova smyslu ještě nikdo nikdy neumřel. A voda v řekách a potocích poteče furt a z nebes bude padat taky. Žrádlo by problém být také neměl, chodím teď na podzim vsí a nestačím se divit. Několik desítek tun jablek hnije pod stromy, keře obsypané malinami a rybízem v létě také nikdo nesklízel, švestky se tady letos lámaly vahou plodů, vše je na zemi, ořechy také nikdo nesbírá …. brambory rostou samy a pro rodinu stačí pozemek o půdorysu baráku. Koza ti dá mléko, králíci maso, slepice vejce, krmit to nemusíš (trávy a lupení je všude dost).

                1. To bude místo od místa, třeba tady u nás žádná švestka a ani jablko nemá šanci na zemi přežít. Vše se zpracuje. Já měl kumšt sehnat alespoň 5kg švestek do povidel :-). Vše ostatní, co jsem ještě dokázal posbírat, bylo úspěšně zmarmeládováno a zavařeno.

                  Jinak samozřejmě souhlas.

                  1. U nás to zase zmrzlo. Jinde to je červavý. Jinde to zas sbíraj jen cigáni (to si pak člověk koupí v krámě jako mošty a jiný takový výrobky), místní to od silnice nechtěj.

                    1. tady ty kurvy očesaly všechny ořechy když byly ještě zelený.

                    2. Zelený se česaj na ořechovku. Tu ze zralých neuděláš.

                    3. Tak tak, delal jsem loni. Letos bude hovno, oresak v qetu omrzl. Tak holt az pristi rok. V orechovce jede spis zena, ma to jako schlaftrunk, ja ten tlamolep nemusim.

                    4. Ha, něco dalšího na vyzkoušení. Chytrá kniha má pět receptů na likéry a pět na kořalky…

                      No, uvidím, jak to půjde. Napřesrok budu zkoušet eště něco jinýho, verze Tripple DeLuxe…

                2. Pro rodinu stačí na rok nějakých 200 metrů? To je nějaká spešl odrůda. Protože pokud nebudeš mít možnost získat obilí, tak ti budou muset brambory nahradit chleba a vůbec výrobky z mouky. A slepice uložíš na podzim k zimnímu spánku? Bez pšenice je neukrmíš. Pro králíky a kozu nasuš seno a protože slámu nebudeš mít, tak i na podestýku (i pro slepice). Králíkům budeš muset taky přilepšit bramborama a ovsem (ječmenem), po pšenici se ti nafouknou a chcípnou. Když slepicím nedáš zrní od jara do podzimu, tak sice něco ponesou, ale zapomeň na snášku 200-270 vajec za rok. Budeš rád, když se dostaneš na stovku.

                  1. Ale vždyť já vím …. však jsem to všechno měl a choval …. a například na slepice bych se úplně vykašlal, vajíčka nikdo nepotřebuje, je to úplně zbytečná poživatina či surovina a efektivita jejich produkce je malá, ten pták ti zničí kdeco, daň je velká. Králíky bych anopak držel celý rok jen na lupení, v létě zadarmo, v zimě nasušené, s tím, že se počítá, že si nasyslíš z obecního, z noname, či od sousedů, kteří se rádi zbaví trávy, která je pro mnohé břemenem.
                    (mimoto, o králících jsem se zmínil také jen pro formu – maso žrát není taknějak vůbec potřeba – já měl hafo koz a králíků a slepic, ale nežral jsem to)
                    Brambory si musíš hezky ošéfovat a máš jich hafo. Nad nimi sad, do teho cokoliv krátkodobého, po celou sezonu, i víc úrod, přežiješ. Tak to bylo míněno.

                    1. Vejce potrebujes. Obcas jako pojivo, obcas i do nekterych jidel, kde ho nenahradis. Treba bych rad videl, jak a z ceho udelas doma majonezu. Tim, ze zredukuju jidelnicek o ctvrtinu jidel, nedokazu, ze tato jidla nejsou dobra a pro nekoho potrebna. To bych take mohl vyhazet veprove, hovezi, rybi,… atd.

                      Co je uplne nahovno, to je kohout. Pokud je to lempl, hejno si nehlida a kurata clovek nechce (ostatne ktera dnesni slepice jeste dnes umi nejen vysedet, ale i vychovat kurata, ze…), pak je k hovnu, bo zrat se to poradne neda. Zrovna dnes prisel za mnou soused, ze stary kohout mu zdechl a ten mlady ted dela bordel, dokonce mu dnes rano skocil na zada a klovl ho do krku. Na to jsem mu priznal, ze mne se vyhyba, bo jsem ho minuly tyden nakopl tak, ze az po ctyrech metrech zacal zvolna klesat (kohout mi sel po noze, tak jsem ho s ni seznamil). Soused rekl, ze to zkusi, ale pokud to nezabere, tak at ho zabiju, ze on to neumi. To mam teda radost.

                      Ja osobne mam kralici rad, ale problem je moje zena. Neco tak roztomilyho zabit a sezrat… pry neeeee….

                      Ale i u ni probiha evoluce. Jeste pred tremi lety nedala do huby divocinu. Vubec. Pred dvema tydny jsem dotahl domu bachnu, zene predhodil zebra a bucek, at to upece, dokud ma zelene koreni. Udelala, olizovala se. Dneska udelala obe svickovy na smetane a jak se zda, tak divocina najednou tahne. Treba ji casem zlomim i na karliky.

                    2. Králíci jsou poměrně pracní na chov. Musíš k nim aspoň dvakrát denně. Krmíš každý kotec extra. Dřevěnou králíkárnu za pár let rozeberou. Pokud je nebudeš očkovat, je vysoká pravděpodobnost, že pojdou na králičí mor, nebo kokcidiozu.

                      Slepice už jsou výhodnější. Znamená to ale na zimu sehnat zrní. Přes léto se dají chovat tak, že si shání samy (to chce velký pozemek). Snáška bude menší, ae bude. Chce to ale přírodní plemena – třeba Českou kropenatku, ta je hodně shánšlivá. Rozhodně ne průmyslové hybridy. Přírodní plemena jsou i dobré kvočny. Rizikem jsou šelmy a dravci. Ale po VP ti nikdo nebude bránit střelit každou lišku a každého dravce, které uvidíš. Plus to chce ostrého psa, ten se postará o lišky, kuny a Homo sapiens. Se sepicemi je méně práce, ani náchylnost k nemocem není taková.

                      Variantou na travní žrouty jsou ovce a vietnamská prasata. Hodně nízká pracnost (pasou se sami) lovit by si je dovolily jen velké šelmy.

                    3. Dobry jsou kachny.sezere to kde co, pribejva to rychle na vaze a choulostivy taky nejsou. a rybnik netreba. Staci dira vylozena igelitem nebo stara vanicka s vodou.

                    4. Re: shane
                      22.10.2016 v 17:12

                      Lepsi je pry husokachna, protoze ta se umi i past na trave. Ale osobni zkusenost s tim nemam.

                    5. Re: Marteln

                      Vietnamská prasata (nebo čínská nevím, nevyznám se v tom, prostě jsou malý, některý tmavý, jiný strakatý) má soused, bydlí o cca 200 metrů dál. Na konci léta měl dva vrhy selat a opravdu se pasou hezky sama. Chová to jak slepice, běhaj v okolí svýho pozemku a jsou soběstačný. Nejdřív ta prasátka zryla pangejty, pak jim napršelo, tak je zryla ještě víc, mimo jiné trávu podél cesty u souseda mezi mnou a ním, který tam jezdí, jen když je hezky. Ale jak selátka povyrostla a znova napršelo, tak se jim před 2 týdny podařilo zrýt tomu prostřednímu sousedovi i pangejt u jeho vjezdu na zahradu a tím podryla i vrata a dostala se mu na pozemek a ten přeorala komplet. Asi se u nás stane vražda až ten prostřední přijede a zjistí, že má místo zahrady oraniště.

                    6. Kdyz jsem byl v kocarku, tak tatik postavil drevenou kralikarnu. Ja jsem ji boural nekdy po 30 letech a to jen proto, ze zavazela. Mela lehce ozrane ramy dvirek zevnitr, jinak nic. Lehce prochcana, bo spad dvojitych podlah byl zajebany sajrajtem, ale rozhodne by jeste slouzila dal.

                      Nikdy jsme kraliky neockovali a nikdy nam neposli na infekci. To spise nekdy samice prevrhla vodu a pak sezrala mlade. Dnes uz se delaji misky betonove, jsou tezsi, nez byvaly ty keramicke.

                      Premnozeni kokcidii lze uspesne zabranit volbou stravy.

                      S kurem je to tady na Sumave problem, bo kanata. Resi se to tak, ze dokud jsou kurata mala, tak je jejich vybeh pod ptaci siti. To zatim funguje.

                      Ovce ma pro mne dva problemy: 1) stromky na zahrade jsou 1/4kmeny a 2) skopove mi nechutna. Vietnamska prasata jsou fajn vec, ale problem je s porazkou, bo slusnej rizek z toho clovek neudela. Je to jako maly loncak, takze gulas, sekana, kousky na smetane a tak. Pokud vyudit, tak jako klobasky, nebo spachat pastiku. Fakt vyhoda je paseni na trave, problem je ryti. Ne vsechna prasata ryji, ale jak jedno zacne…

                    7. s králíkama je práce. Drůbež je lepší, ta je oproti králíkům skoro bezúdržbová. Pár slepic na vejce, kachny nebo ty husokachny na maso a na vejce. Tchyně si tim přivydělává k důchodu a tvrdí, že se králíci nevyplatěj, že to za tu práci nestojí, masa je tam málo a je suchý. Fakt je, že když vidim že jí přes léto dokážou narůst čtyřkilový kachny skoro bez práce, tak jí to docela věřim.
                      Prasata by mohly bejt dobrý, kdyby je člověk choval na polodivoko jako ve středověku. Přes léto si rejou někde v hájku, žerou žaludy a bukvice, na zimu se uspořádá holocaust a nechaj se akorát chovný kusy. Jinak je prase dost náročný na zdroje. To už muselo mít hospodářství přebytky, aby vykrmilo prase. Chudina měla drůbež a kozy. Ty mrchy taky sežerou všechno co dokážou ukousnout a přežijou pomalu i atomovej výbuch. Akorát kozí mlíko ne každej zkousne.

                    8. Shane, zajeď si na Korsiku. Všude se tam potulujou polodivoký prasata, žerou hlavně kaštany. Velikostí odpovídaj vietnamčíkům. Ale masíčko je z nich delikatesní…

                      Ryvost vietnamců – původní čistokrevnej vietnamec téměř neryje. Problém je v tom, že je tady lidi křížili s kde čím. Hlavně s divočákem. A od toho to kříženci pochytili.

                    9. Ta slepice je tady použitelná na maso. Neuděláte z ní řízky (na ukrojení řízku by byl třeba autogen), ale taková slepičí polívka, to je delikatesa a životabudič.

                3. Ani žrádlo, ani hygiena.
                  Obyčejná, nekontaminovaná voda.

                  1. sakra.

              2. Ani žrádlo, ani hygiena.
                Obyčejná, nekontaminovaná voda.

                1. Jadernou válku nemá smysl řešit. Pokud by přišla, tak živý budou závidět mrtvým a při současným stavu jadernýho arsenálu bude celej dnešní civilizovanej svět totální zhroucení civilizace ala Mad Max nebo na nějakou epidemii, co redukuje populaci na desetinu. Případně na invazi zvnějšku (Rusáků, muslimáků, emzáků nebo třeba nazi zombií).

                  1. doprdele, sem si toho půlku vymazal. tak znova:
                    Jadernou válku nemá smysl řešit. Pokud by přišla, tak živý budou závidět mrtvým a při současným stavu jadernýho arsenálu bude celej dnešní civilizovanej svět radioaktivní poušť a přežijou akorát tak izolovaný enklávy někde v prdeli světa. na to se nedá připravit. Dešbní katastrofisti a doomsayeři se připravujou buď na totální zhroucení civilizace ala Mad Max, nebo na nějakou epidemii, co redukuje populaci pod desetinu. něco jako starej dobrej Kingův Captain Trips. Případně na invazi zvnějšku (Rusáků, muslimáků, emzáků nebo třeba nazi zombií, každému podle jeho gusta).

                    1. Tak určitě. New START omezuje počty nasazených hlavic na 1550 (celkem si obě strany budou držet do 9000, sami to průběžně snižují protože jenom to udržovat odčerpává značný finance konvenčních armád). Tak si místo těch pohádek z 80. let (který stejně nejsou založený na pravdě) radši zkontrolujte realitu. Doby kdy měla každá strana 30000 hlavic k téměř okamžitýmu nasazení jsou dávno pryč a ani tehdá by to neudělalo ze Země žádnou ledárnu ani poušť.

                    2. tak to me uklidnilo, ze CR neschyta deset atomovek, ale jej tri. Hned se mi bude lip umirat :-) .no,nastesti ziju v Praze, takze se s trochou stesti v klidku bezbolestne vyparim a ani se nestihnu vydesit.

                  2. ad: živý budou závidět mrtvým

                    +1!

            4. Tady máš jedny taková „plechová kamna“, ty vydržely 100 let a daších sto vydrží. http://www.starakamna.cz/obrazky/americka-kamna/1312965060.jpg

              1. Taková kamna znám, viděl jsem jich (a hřál se u nich) nejméně v deseti exempopelářích). Není to zrovna vrchol účinnosti a komfortu spalování a topení. O životnost nejde, tu mají každá kamna.

                1. Účinnost je celkem solidní, nevím jestli jste v nich i topil. Ony topí svým dnem, takže dráha spalin je dlouhá a předávají hodně energie.

          3. Hlavně samotíž vyžaduje vertikání vedení média, horizontálně to nechodí. Takže není problém takhle vytápět panelák, ale třeba nepodsklepenej bungalov tak vytápět nejde.

            1. Bungos je moderni uchylnost, neni divu, ze s „nemodernim“ typem honeni vody neni kompatibilni. Umim si sice predstavit jakes takes sikme vedeni ke kazdemu radiatoru s tim, ze kotelna bude zakopana uprostred domu, ale to je vylozene perverzita.

              Jedina vyhoda bungose je, ze je vsechno v jedne rovine, cili smatlavi a stari lide neresi schody. Jinak je to pakarna. Strecha velka jako krava, podkrovi neexistujici (pokud by v tom sprdleni prihradovych nosniku nehctel nekdo chovat treba holuby), obvykle sklep zadnej, atd. Jo, je to rychle ztoporeny.

              1. Nonevím, zda je bungalov až tak moderní úchylnost. Podle mně dostupných informací v nich na našem území běžně žili již Keltové v době laténské.

                1. no znám takovou rodinku, napřed to byli lidé v produktivním věku, opravdu přijel kamion s hotovýma stěnama a během dvou dní to bylo postavené.
                  Problém nastal ale po pár desítkách let, kdy se borec neměl kam před manželkou skovat. Žádnej sklep, žádná místnost kde se před tou čarodějnicou mohl skovat. Když měl auto zaparkovaný v minigaráži, tak už se tam nedalo hývat. No pozdě zjistil jak naprd to je barák a nejhorší je že hypotéku bude splácet ještě 15let. A pak rovnou do futrálu.

                  1. To ale nesouvisí s bungalovem, podobné strašlivosti dokáží vyrůst i s patrem (bohužel nám tady právě takové 2 (ajnclíky kam se pomalu ani postel nevejde) + 1 (kuchyňoobývák) bez dalšího zázemí v poslední době rostou za silnicí; docela hodně dost mi to vadí, ale nic nenadělám, nemám dost tritolu :( )

                    1. Ano, presne tuhle fazi jsem si protrpel pred cca 6 lety, kdy jsem zjistil, jaka jsem pica, protoze kdyz se kupuje pozemek, tak se nekupuje jen stavebni parcela bratru 3000 metru, ale take nejlepe deset hektaru okolo na vsechny strany.

                      Podruhe uz jsem stejnou chybu neudelal. Ale dodnes mne serou ty zbytecne ctyri roky stavby plus sedm mega za to.

                    2. jenomže to je taky neřešitelný. Když to tak vemete, tak jaké rozměry těch 10 hektaru je? 10.000 + 3000 = 13.000metrů^2 budu dělat že to je čtverec, to je bratru 114m x 114m. Tak a teď si vemte že z Brna do Prahy to je 200.000km, kdyby jste takto stavěl baráky podél dálnice, postavil by jste bydlení jen pro 1754 baráků. V každým čtyřčlenná rodina, to je bydlení pro 7100 lidí… to není moc co? berte to tak že prostě místo ubývá, plocha je neměná, takže si představte jakej máte luxus oproti číňanovi kterej bydlí v obřích panelácích a má jen místnost 3x5m.

                    3. Ale to je problém toho Číňana! Aspoň do doby, než bude chtít, abysme jim nechali naši zem. Stejně tak je problém lidí v paneláku, že až nepůjde centrální zásobování teplem, tak zmrznou. Jinak pro úplnost 10 ha není 10000 metrů. Ale 100000.

                2. No,… troufam si tipnout, ze Keltove nemeli uplne zmaknuty prihradovy krov. Tak nejak o tom pochybuji.

                  Nejde mi o princip stavby (jednopodlazni dum), ale o zpusob jeho konstrukce. Nicmene, absence sklepa se po par letech jevi u mych bungosousedu jako dost vyrazne minus. Uz jsem byl dokonce dvema sousedy pozadan, zda-li bych jim nemohl na zimu skladovat brambory. Nemohl. Kdyz ja jsem kopal 540 m3 zeminy pro sklepy a z toho tretina se delala do skaly, byl jsem za obecniho blba. Ted najednou maji bungosousede problem s bramborama a na zimu maji obskladane ty svoje domecky drevem, protoze plyn je super, ale je superdrahej a topeni v krbovkach je sice in, ale holt oni nemaji ve sklepe sklad otopu jako ja, obecni blb.

                  1. Tomu se říká „dělba práce“: jeden brambory vypěstuje, druhý skladuje, žerou oba.

                    1. Ja si pestuju svoje, takze soused mi de facto nema co nabidnout. Krome toho on pestuje cista B-cka a jeste je ma prehnojeny, takze i kdyby nakrasne mu prezily do unora v dobrem sklepe, tak mu zplesnivi.

                    2. Tak hlavne byt rad za to, ze nepestuje misto brambor treba papousky ve volierach. U toho jsem bydlel, zlate plesnive brambory. Brambora je aspon potichu, v klidu si zplesnici, ale paposek rve jako krava a nakonec chutna odporne.

                    3. A ty papoušky seje nebo sází?

                    4. Hlavne se nesmej zasadit moc hluboko …

                  2. Dřevo ve sklepě je hodně špatnej nápad!

                    1. Potvrzuju, sám jsem si vyzkoušel. Naskládal jsem dva kubíky do sklepa a co by jeden neřekl – polena tam zplesnivěla tak, že málem chodila. Inu, chybami se člověk učí :). Proto taky dokončuju dřevník, kde bude dřevo mít přístup vzduchu i zespoda, aby se pěkně sušilo.

                    2. Pokud to disposice umožňují, tak na sušení dřeva není vůbec špatné podkroví. Teplo a průvan, ideální kombinace.

                    3. …bukové špalíky do 20cm v průměru mi proschly za rok na místě, kam svítí slunce celý den (na kopci) a nadto profukuje celý den větřík. Potřeboval jsem to topit už po roce, tak jsem vyrobil klece z kari sítí, špalíky cca 40cm délka a do 20cm průměr tam jenom naházel, žádné skládání, přidělal stříšky a zanechal osudu. Po roce a půl jsem to přesunul do dřevníku k topení v krbovkách a to dřevo jen zvonilo. Proschlé bylo výborně.

                    4. Mam ve sklepe 24 m3 mistnost pro pelety a drevo. Cely sklep je obehnan 10 cm XPS, tato mistnost primo sousedi s kotelnou bez dveri a ve strope je nasypka na pelety s odvetranim. Absolutni sucho, drevo se dosousi i v lete, kdy kotel nejede. Odvetrani prirozene.

                    5. V tom případě naskladňuješ předsušený dřevo. Je úpně jedno, čím je sklep tepeně izolován, čerstvé dřevo obsahuje tolik vody, že ve sklepě bude kapat voda ze stropu, cokoli železného zrezne a dřevo shnije. Pokud je dřevo v jedné místnosti s peletama, z pelet zbude hromada mokrých pilin.

                      Z kubíku čerstvého bukového dřeva se sušením uvolní cca 300 litrů vody…

                      Dřevo chce skladovat v otevřeném dřevníku, aby se vlhkost rychle odváděla. Akorát dub by se měl nechat rok na dešti, aby se vylouhovaly třísloviny.

                    6. No ja syrove drevo na otop nevozim, kdo ma cas dva roky cekat, ze… Ale tvrde povetsinou kupuju, obvykle v lete koupim, kacene koncem zimy, vlhke, ne mokre. Mekke mam svoje z prorizky, to je samozrejme suche.

                      Ja netvrdim, ze mam sklep misto susicky :-), ale ze je mozne skladovat drevo na otop ve sklepe, pokud mi do nej nechcije a drzi se teplota tak, aby drevo vysychalo. Proudeni vzduchu je samozrejmost.

                      Na baraku, kde to takto mam, si nemuzu dovolit zajebat pozemek drevnikem, to je ten duvod. Par tisic metru a setri se :-/. Naopak na Sumave, kde mam druhy barak, se jede na hektary a drevo tady mam ve stodole, ktera je pres 200 let stara a vetsima dirama proleti i kopacak.

                      Holt, starim clovek sbira zkusenosti a neopakuje picoviny. Taky jsem byl v 90. letech fanda tepelnych cerpadel, dokonce jsem privezl z U.S. par Carrieru vzduch/vzduch, takze vim, o cem to je. Je to super. Ale nechci to. Drevo je drevo.

                    7. Extra velkej pozemek nemáme, ale kolem plotu mám tři jednoduché přístřešky cca 2x4x2m každý. Na zimu mi bez problémů stačí jeden dřevník,takže mám 3 roky suché dřevo, to už se dá bez problémů cpát i do pyrolytických kotlů. A u krbovek zůstává čisté sklo a nedehtuje komín.

                    8. Já ten dub teda preventivně rok na dešti vždycky nechávám, ale stejně si myslím že je to blbost, protože tím deštěm prosáknou max horní tři vrstvy. A přeskládávat dvacet metrů dubu co rok abych vypláchl tříslovinu teda nebudu… :-)

                      Nejlepší je buk, obzvláště pro nás, domácí uzenáře.

              2. Moderní úchylnost? Nemyslím si to až tak docela: již zmíněný můj kamarád s rančem má jako základnu typický jihočeský selský grunt někde z 18. století, takový ten obezděný dvůr, kde obytné křídlo v podstatě je bungalov. Podsklepené to není (pokud nepočítám sklípek pod bývalou černou kuchyní pro zásoby a suroviny do kuchyně), všechny obytné místnosti jsou na stejné úrovni. Pod střechou bývala sláma pro dobytek, která zároveň sloužila jako isolace, aby netáhla zima od stropů. Vejminek, hospodářské budovy, sklepy a chlévy byly přes dvůr, stodola to celé uzavírá z jedné strany a z druhé strany je vjezdová brána. Moderní úchylnost je spíše využívat pro bydlení půdní prostory; má to ale logiku, zvlášť s ohledem na cenu za metr čtvereční parcely a stavebního pozemku.
                Tož asi tak :).

                1. Když máte malý pozemek, tak je nejlepší to o patro vyhnat nahoru. Volné podkroví přirozeně funguje jako izolační vrstva vzduchu, což je fajn v létě i zimě. Není třeba řešit střešní okna a mnoho dalších detailů, které jsou u podkroví problematické (přesněji, dají se zprasit).

                  Je také vhodnější zůstat u klasické konstrukce krovu. Ty vazníkové stvůry totiž v praxi nevyjdou nijak dobře, certifikát na stloukání prkének k sobě totiž má jen pár firem, takže koupit slušné trámy na pile je stejné nebo i levnější. A navíc máte úložný prostor.

                  Fajn je také alespoň nějaký sklípek, ale to bychom už po dnešních stavebnících chtěli krapet moc. Většina z nich někam za město utíká po generaci dvou v panelákově, takže realita života na venkova je pro ně záležitostí většinou jen filmové romantiky. Že nebudou mít kam dát brambory nebo mrkev, to nemaj tušení. Stejně je pěstují tak akorát v Kauflandu.

                  1. Stavěl jsem před třemi lety. Chtěl jsem sklípek – a když jsem spočítal, kolik by to stálo, rychle mne to zase pustilo (žulové podloží, vysoká vlhkost, hodně vysoký radon…)

                    Prostě jsem do toho ten čtvrtmilion nechtěl zainvestovat.

                    Celý život jsem strávil na vesnici (a to jakože ryzí venkov, vlastní hovězí i vepřové, brambory na pěti arech atd.)

                    1. Takže jsem i trošku vydělal, když jsem koupil naprostou ruinu, tu později zapálil (omylem) a nad dírou v zemi (ta tam už byla) postavil novej barák? Ušetřil jsem tedy (štěstí v neštěstí) čtvrt mega?

                    2. …ušetřil jsi čtvrt mega hlavně v případě, že v tý díře nemáš radon a vodu, popřípadě nemusíš radonový podzemní spa kolaudovat.

          4. Nevím, proč by samotíž měla být zoufale neefektivní. Pokud beru barák jako uzavřený tepelný stroj, tak ta energie v něm pořád zůstává. Její distribuce je o něco pomalejší, ale ta voda v těch trubkách jinak docela sviští. Ke všemu platí – víc vody – větší tepelná kapacita.

    3. To jsem se chtel uz nekolikrat zeptat. Ten novy svetovy rad. Dost jsem o tom slysel a nechapu, proc to nekomu vadi… Novy svetovy rad… Proc ne? Ten soucasny je beztak na prd.

  6. Todle je to samý jako plánovaný zóny, protiústavní zásah do majetku. Čeká to zase opět na to, až se s tím někdo nebude mrdat a dožene to až k ÚS. Protože to je jako s emisema na auta – jednou to bylo schválený a je to v provozu, tak nelze škrtem pera zpětně něco ilegalizovat. Akorát to bude trvat, protože většina lidí co maj starou plečku jsou socky a vohnouti, takže k soudu nepůjdou. Hlavně ti co tam opravdu pálí všechno. Ale stačí někdo, kdo má sice starší, ale třeba nějakej zakázkovej a drahej kotel kterej je na tom reálně velmi dobře (akorát tehdá žádný emisní píčoviny neexistovaly) a nakonec to vyjde.

  7. Ještě bych rád upozornil na jednu věc – stáří kotle nemá pražádný vliv na povinnost mít revizi.
    Cca měsíc zpátky jsem do našeho bytového domu instalovali fungl nový 50kW automat na ořech 2; přestože je kotel v provozu asi čtrnáct dní, musíme mít mít na něj taky tu zpropadenou revizi, jinak hrozí flastr. Kotel samozřejmě instalovala odborná firma mající všechny potřebné štemply – dokonce je to přímo výhradní zastoupení značky pro ČR.
    Je to stejná logika, jako byste s fungl novým autem museli ihned po vyjetí z autosalonu na STK..ovšem kde úředník vládne, tam logiku hledati nelze :(

    1. Jenze cilem revise neni jen kontrola kotle jako vyrobku (ten je samozrejme novy, s prohlasenim o shode se vzorem, ktery prosel testovanim a je zkonstruovan v souladu s legislativou a normami), cilem je hlavne zkontrolovat ZAPOJENI tohoto vyrobku (privod vzduchu, napojeni na komin, bezpecnostni pretlakove ventily, elektricke pripojeni a uzemneni atd…)

      Proto nove auto nepotrebuje STK, protoze se nepredpoklada, ze na nem ihned provedete nejake zmeny. Ale kdyz treba pridate tazne, tak uz i s novym autem, musite na kontrolu (teda nevim jestli to jeste plati…) a pak na urad.

      BTW:
      Provadeni revizi je v zajmu vovci, i kdyz tady ve svejkolandu plati, ze je kazdy expert na vsechno, ale ze sve praxe revizniho technika elektro vam muzu rict, ze se velmi casto potkavam s zivotu ohrozujicimi stavy a to i po elektrikarich…

      1. Já Vám na jednu stranu rozumím – jako příklad ze svého oboru (taky elektro – projektant) mohu uvést, že třeba takový frekvenční měnič sám o sobě nesplňuje požadavky na EMC (elektromagnetickou kompatibilitu); aby tyto splňoval, musí být správně nainstalován (použití stíněného kabelu či výstupního filtru, EMC průchodek, správného provedení připojení stínění atd.).

        Firma, jež kotel instalovala, se už v době poptávky z mé strany aktivně zajímala o věci jako průřez průduchu přivádějící do kotelny vzduch zvenčí, přůřez komínového průduchu a zda je vyvložkovaný, výšku komína, měřili jeho tah, zda má kotelna odvětrávání (ventilátorem, přirozený odtah nepoužívaným komínovým průduchem je prý nedostatečný) a je dostatečně osvětlená. Uzemnění kotle a otopné soustavy samozřejmě provedli také a stran el. přívodu zde jde o jedinou zástrčku 230V AC, jejíž zasunutí do zásuvky zvládne i laik.
        Tedy už před vlastní realizací ověřili, zda důležité parametry kotelny a komínu odpovídají nějakému kotli kýženého výkonu z jejich nabídky.
        Instalaci tedy provedli dle předpisů výrobce kotle a ani nemohli jinak, neb by nám jinak težko mohli vystavit záruční list.
        Proč mám tedy platit ještě za nějakou revizi, jejmíž předmětem je kontrola výše popsaných bodů? Navíc každé dva roky opakovat?
        Když uvážím předpokládanou životnost kotle 10-12 let, tak za tuto dobu se patrně samy od sebe nezmění parametry jako výška komínu či přůřez kanálu přivádějícího čerstvý vzduch..ověřování těchto věcí dává smysl leda při výměně kotle za jiný, rozhodně ne každé dva roky. Prostě mi to hlava nebere..

        1. Když je tu tolik elektropraktiků, OT dotaz. Dá se u nás sehnat za normální cenu třívodičovej koaxiální kabel, tzv. triaxiální? Stačí mi nejmenší průměr a úplně kašlu na impedanci a signálový charakteristiky, chci jen aby mi napájení přístrojů (desítky mW) z měničů (~desítky kHz) nezanášely rušení do měřenýho obvodu. Našel jsem ve Státech krám, kde maj metr od asi dolaru. U nás samý šílený kabely za několik stovek (!) metr.

          1. Samozřejmě, že existují a dokonce se pořád vyrábí.

            Pod označením MK /původně „mikrofonní kabel“/ dostanete dost slušně, měděně-pleteně-křížově stíněný kabel, s 1-7 společně stíněnými vodiči o průřezu 0,25 – 0,75mm2. Průřez žil je do počtu 3 až těch 0,75mm2, od 4-7 žil je max. průřez žil jen 0,5mm2. Nejčastěji vyráběné a používané jsou typy MK 2×0,35/MK 2×0,5/MK 3×0,5/MK 4×0,35/MK 6×0,35. Žíly jsou značeny červenou, zelenou a přírodní PE barvou, počítací žíla je červená.
            V případě původního použití /velmi odolný, symetrický mikrofonní kabel/ jsou v provedení MK 2×0,5 žíly barvy červené a přírodní.
            Při speciálních použitích pro studia, pevné rozvody i pohyblivé přívody /opět jako velmi odolný, symetrický mikrofonní kabel, ale s přídavnou a od stínění potenciálově oddělenou – signálovou zemí/ jsou tři žíly 0,35-0,5mm2 v barvách červená, přírodní a zelená.

            Vícežilové MK kabely se používaly mimo nf techniky také často v oblasti MaR – tam, kde byly zapotřebí pohyblivé přívody k přenosným snímačům a čidlům s licnovým, tedy nelámavým provedením žil.

            Běžně se totiž v MaR dosud a nejčastěji používá polyesterovou Al fólií s dvěma přiloženými pocínovanými dráty stíněný kabel typu JYTY 2x až 24x v konfiguraci barev žil A,B,C,D a s plnými žílami průměru, nikoli průřezu 1mm. Polyesterová fólie kabelů JYTY s napařeným hliníkem stíní sice dobře, ale jen elektrostaticky a od poměrně vysokých kmitočtů řádu od stovek kHz nahoru, např. vůbec nezabrání průniku nf rušení do žil, např. síťového kmitočtu, nebo modulačních kmitočtů 2-20kHz, které se pro vytvoření „modifikovaného sinusu“ a odstranění ostrých hran používají jako přídavný modulační kmitočet u výkonných frekvenčních měničů.
            K ochraně proti tomuto svinstvu je podstatně vhodnější kabel až toho posledního, mnou zde uvedeného typu, často uváděného jako „silový stíněný kabel pro pohyblivé přívody“. Viz ob odstavec.

            Pod označením MKmin /jako „mikrofonní miniaturní“/ je k dostání totéž, jako MK, dokonce s ještě hustším, měděným a navíc oproti MK pocínovaným stíněním, ale s žilami ve zmenšeném provedení /vnějším průměru/ a s 1-4 žilami o průřezu 0,15-0,25mm2. Uspořádání žil a barvy stejné jako u MK, ale MKmin má, kromě jednožílového provedení svitek žil pod pleteným stíněním ještě dodatečně ovinut teflonovou páskou. Při pájení spleteného stínění poměrně velkého průřezu to zabraňuje tepelnému poškození živých žil s izolací z PE.
            Oba kabely, tedy MK i MKmin mají dovolené provozní napětí 300V AC/DC, zkušební napětí 500V AC/60sec.
            Žíly obou druhů kabelů MK jsou izolovány polyetylénem, který sice až moc ochotně taje, ale zase má jako dielektrikum velmi dobré vf vlastnosti a nízkou kapacitu žíla/žíla i žíla/stínění.

            Tím posledním typem stíněného kabelu, který se nejčastějí používá pro silové přívody i výstupy k frekvenčním měničům, výstupy invertorů, UPS i jiným dalším zařízením, které nemají účinné výstupní filtry a vyzařují rušení ze „živých vodičů“ a jsou použitelné vzhledem k průřezům do výkonu cca 3kVA, je typ CMFM.
            Je to „silový“, hustým měděným opletením stíněný kabel, s celkovou horní ochrannou izolací z měkčeného PVC šedé barvy různých odstínů. Pod celkovým stíněním je ve zkrutu umístěno 2-5 žil v barevném uspořádání B,C,D, izolovaných měkčeným PVC s teplotní odolností 95°C /jako autovodiče/ a průřezy 0,35 – 2,5mm2. Poslední velký průřez se ale vyrábí jen ve dvoužilové a třížilové verzi a barevném uspořádání C a D. Tak např. absolutně nejčastěji používaná verze CMFM 3Cx1,5 /jde o tuzemské značení „postaru“, nikoli tedy podle harmonizovaných norem/ má vnější průměr 12mm a obsahuje tři žíly o průřezu 1,5mm2 v barvách hnědá, světlemodrá a žlutozelená, vzájemně stočené s délkou zkrutu cca 60mm a stíněné hustým, pleteným měděným stíněním, které rozpleteno má v případě tohoto konkrétního typu kabelu celkový průřez přibližně 4mm2 /není vyloučeno, že jsem při počítání drátků stínění nebyl přesný jak při měření jejich jednotlivého průřezu, tak jejich počtu, některé naříznuté při „holení“ horního pláště mohly odpadnout/, ale spočítaný celkový průřez drátků stínění se průřezu 4mm2 velmi blížil. Celkově je kabel velmi dobře ohebný, stínění se pro připojování velmi dobře rozplétá i cínuje.
            Nejčastějším výrobcem těchto, výše uvedených stíněných kabelů byl a snad ještě je PRAKAB a Kladno. není ale vyloučeno, že v současné, ohledně EMC napjaté situaci se výroby chytili i další výrobci.

            Kromě toho ještě existuje /nemnoho let/ i stíněná varianta běžného, úložného silového kabelu CYKY pod názvem CYKFY. Neměl jsem jej ale doposud v ruce a nemohu tedy o jeho provedení stínění a jeho účinnosti nic napsat. Nějaké informace jistě na internetu budou, jak ohledně dalších typů, tak výrobců.
            Všechny tato uvedené stíněné kabely ale ani v ČR nejsou příliš levné – nedávno jsem sháněl právě CMFM 3Cx1,5 ve tmavošedé/černé barvě pláště. Nejnižší nákupní cena NAD 200m, na kterou bylo možno se dostat, byla asi 36,-Kč/m včetně DPH i marže toho, kdo věděl, ve kterém velkoskladu toto, mnou striktně požadované provedení leží a byl ochoten jej přivézt až do mých rukou.

            Behemote, pokud Vám jde o provedení a přenos velmi malých výkonů, doporučil bych tedy MKmin, dvou- až čtyřžilový. Vzorky všeho uvedeného Vám mohu někam poslat, pokud mi napíšete na mail, který zde, na tomto webu už jednou pro Vás uveden byl, nechci jej ale opakovat. Typy MKmin 1×0,25, MKmin 2×0,25, MKmin 3×0,15,
            MK 2×0,35, MK 2×0,5, MK 3×0,35, MK 4×0,5 a MK 7×0,35mm mám v množství několika mnoha desítek až několika stovek metrů i skladem, vnější plášť je u MKmin tmavošedé barvy, u MK barvy světlešedé. Kromě toho bych měl k dispozici /na ustřihnutí vzorků/ i několik desítek metrů kabelů CMFM 2Bx1, CMFM 3Cx1 a CMFM 3Cx1,5, barva plášťů světlešedá/tmavošedá.

            Kabelem CYKFY bohužel nemohu sloužit. Předpokládám ale /i běžný CYKY je už poměrně drahý/, že pokud má CYKFY měděné stínění s průřezem okolo 4-6mm2 a při vědomí, že se vyrábí až od průřezů 1,5mm2 a dvou žil, bude jeho cena nejspíš značná, už vzhledem k současným cenám mědi. Pokud ale bude stínění nějakou fólií kvůli nejnižší ceně výsledného produktu, pak bych takový kabel ani nebral do úvahy pro nějaká serióznější a funkční použití /tedy ne jen naoko a hlavně pro revizi/. Nedokázal jsem se za tu chvilku k detailnímu provedení CYKFY proklikat, takže si fyzické provedení musíte najít sami.

            1. To jsou ale klasické žílové kabely s nezávislým stíněním, já měl na mysli koaxiál se dvěma izolovanými vodiči a teprve třetí je stínění. Tzn. válcové vodiče na společné ose (lanko, na tom izolace, oplet, izolace, další oplet/fólie, izolace). V běžné praxi se to používá velice málo, s čím jsem se setkal jsou např. zdroje Dell, HP pro laptopy které měly ještě kontrolní napětí a tak potřebovaly dva vodiče pro napětí+společný pro zem (stínění).

              1. Všechno jsou to kabely se společným stíněním a žílami uvnitř téhož, tedy opravdu triaxiální. Ke všemu typy MK mají impedanci velmi blízkou 100 ohmům a jsou tedy použitelné i pro AES/EBU vedení a také se k tomuto účelu používají. Nejde o kabely, kde je každá žíla samostatně stíněná.
                Ale teď mi dochází, co asi máte na mysli a co se v impedanci 75ohm kdysi u nás vyrábělo pro účely vf impedančních transformací a pro směrová vedení-byl to 75ohm koaxiální kabel, který měl jako živé žíly dva souběžně, od sebe v konstantní vzdálenosti vedené dva dráty průměru 0,5mm, nezkroucené. Konstatní vzdálenost obou „živých“ žil byla automaticky zajištěna jejich společným zalitím do PE hmoty dielektrika. Nežádaný zkrut-pootočení žil po délce byl zajištěn tím, že pletené, měděné a postříbřené stínění bylo jakoby částečně „vtaveno“ v hmotě dielektrika, takže stabilitou spletu stínění byla dána i stabilita a nemožnost pootočení živých žil v dielektriku oproti stínění.
                Ano, v podstatě to byl pravý koax, ale ne s jednou, nýbrž dvěma „živými“ žilami vedenými jako je výše popsáno. Mám ale silný dojem, že toto, vyráběno pro jen několik málo speciálních aplikací ve vf anténní technice, se již dávno nevyrábí. Přesné označení tohoto kablíku /měl vnější průměr asi 4mm/ Vám seženu-vyhledám v archivu a mohu uvést, že kousek, asi tak 50cm tohoto speciálu někde ještě mám.

                Je to doslovné dědictví po kolegovi, jenž byl nadšeným radioamatérem v pravém smyslu tohoto slova a věnoval se VHF a UHF televizní, později i satelitní technice a technice UHF dálkového příjmu.
                V dobách, kdy v daném místě nikdo ani netušil, že zde by nějak šel přijímat Kahlenberg-ORF2 na C24, mnozí to i zkoušeli a dostali jen cosi bez synchra a utopeno v šumu, tak on měl na Trinitronu Sony barevný obraz ORF2 a zcela bez šumu – díky sestavě dvou sfázovaných, speciálních a amatérsky vyrobeným Yagi až s 35 prvky. Právě při fázování signálu z antén a slučování se používala tzv. směrová vedení, ke kterým byl zapotřebí buď tento kablík, nebo dlouhá lišta z teflonu s vyfrézovanými drážkami pro souběžné vodiče, velikost podle kmitočtu a širokopásmovosti od 10cm až po 50cm a se vzdálenostmi souběžných vodičů od 0,5 do 5mm – bylo už hodně těžké něco takového vůbec materiálově zajistit a nechat upravit. A výsledky měl, jaké měl hlavně i díky osobně navrženým a vyrobeným špičkovým předzesilovačům. V poslední fázi osazené tehdejším prototypem doslova „zázračného“, tehdy v plánovaném sortimentu Tesly jediného pnp vf tranzistoru, který Tesla začátkem 70.let velmi úspěšně vyvinula /nejde o přímou kopii BF272, jen shoda označení/ a na zákrok nejvyšších míst vlády jeho další výrobu a prodej zarazila. Vyrobeno bylo pro účely zkoušek asi kolem 1000ks, čtyři z této série jsem zdědil také.
                Tranzistor měl označení KF272 a mezní kmitočet vyšší, než 900MHz, ještě na něm produkoval výkonový zisk okolo 10dB. Tehdy nejčastěji používané, germaniové Siemens AF239, AF239S, později AF279 a AF379 se československému KF272 nemohly rovnat ani ke kolenům, byl to skutečný zázrak a stalo se to při vývoji víceméně náhodou.
                Z tohoto důvodu se také tento dvoužilový koaxiál začal vyrábět, bylo to na požadavek ZAVT Banská Bystrica, kde se vyráběly veškeré komponenty pro individuální i společné zpracování TV/R signálu. Potřebovali to pro výrobu směrových vedení do licenčních slučovačů a rozbočovačů Kathrein, co se vyráběly pod označením TESA-S.

                1. Ne to taky nechci, triaxiální kabel je toto
                  Pro jistotu link :D http://www.markertek.com/ProductImage/HI-RES/BL-1857A-1000.JPG

                2. Tak jsem to níže trefil konečně přesně. Klasický koax s dvojitým, vzájemně izolovaným stíněním. Zcela určitě to v ČR k dostání/sehnání bude, tento typ kabelů se používal svého času na výstupech STA. Klasické koaxy s jedním opletem měly jistý, asi 2-5% průsak a pokud byl poblíž místní silný vysílač, docházelo ke vzniku „duchů“ tím, že se signál, indukovaný do antény a prošlý zesilovači naindukoval ještě jednou, přímo a tím průsakem do výstupního koaxu. Fázový a časový posuv mezi signály ze zesilovačů a průsakem do výstupního koaxu vytvořil více či méně zdvojený obraz, lidově „ducha“.
                  Často k tomu docházelo i přímým průsakem do mizerných účastnických šňůr, zvlášť těch hotových, se zalisovanými konektory.
                  Není to triaxiální kabel, to je něco jiného, co jsem už vzpomínal dříve. Triaxiál je „koaxiál“ se dvěma „živými“ žilami, toto na Vašem kontrolním obrázku je koaxiál s dvojitým stíněním. Od běžně dvojitě stíněných koaxiálů /tedy pokovená fólie + oplet/ se liší jen tím, že obě stínění nemá vodivě spojeny. Ale funkčně je to totéž, poskytuje 100% vf krytí.

                  1. No, tak dneska je to triaxiál. https://en.wikipedia.org/wiki/Triaxial_cable Samozřejmě nepopírám, že východní blok tomu říkal jinak, zbytek světa v tom má ovšem jasno. Souhlasím ovšem s tím, že to je název naprosto debilní, protože to je pořád koaxiální kabel (jedna osa) ať jsou tam ty vrstvy dvě, nebo dvacet. Ale všude jinde to holt dostanu pod tímto názvem. Samozřejmě jsem na to šel napřed logicky, v domění, že vlezu do kategorie koaxiál a tam si vyberu, kolik to má mít vodičů. No, hovno.

                    Využití to má spoustu, od opravdu kvalitního odstínění pro přesná měření určitých veličin, ale to je buřt. Chci jen táhnout plovoucí (tj. izolované) + a – napájení a odstínit to vnějším opletem, co bude skutečně na zemi. Jistě by to šlo i klasickým kabelem se stíněnýma žílama a pak celým kabelem, no ale koaxiál mi přijde z hlediska charakteristicky vyzařování lepší, on už standardní by neměl svítit tolik a s tímhle extra stíněním už vůbec.

              2. Behemote, kabel, který potřebujete je věc, která se na našem území vyráběla pod názvem „symetrický vysokofrekvenční koaxiální kabel“ a který přesně vystihuje jeho konstrukci. Měl staré označení VFKP550, nové označení pro 75ohm VCEPYV 2×75-4,7 a pro 50ohm nové označení VCEPYV 2×50-4,7. Poslední zmínku o něm jsem našel v katalogu Kabla Bratislava z roku 1986 v rubrice speciálních výrobků na objednávku. Objednavatelem výroby a jediným odběratelem byly ZAVT banská Bystrica, volně nikdy nebyl v prodeji.
                Pokud Vám ale nejde o vf vlastnosti ani impedanci, tak mi není jasno, proč by nemohl vyhovět klasický symetrický nf kabel – prakticky jakýkoli rozměrově přijatelný typ. Zmíněný MKmin 2×0,15 má vnější průměrnecelé 4mm.
                Pro SkReTa:
                Psal jsem tu o vzorcích pro Behemota. O možnosti rozesílání a prodeje čehokoli nebyla řeč. Že něco skladuji v nějakém množství myslím nijak nesignalizuje mou ochotu to také prodávat. Byla řeč pouze o vzorcích pro Behemota, vzhledem ke specifické aplikaci.
                Kromě toho kabel CMFM 2Dx1,5, nebo i 3Cx1,5 si můžete na internetu objednat i v malém množství na několika místech, i nadále se běžně vyrábí.

                1. Ne, jak jsem psal nahoře. O čem mluvíte jsou klasické kabely se žílami vedle sebe, nad sebou, pod sebou, to není koaxiální.

                2. servisdoku, nenacházím.

              3. Nemyslel jste -při čtení Vašeho popisu- prostý jednožilový či dvoužilový symetrický kabel s dvojitým, od sebe vzájemně izolovaným stíněním?
                Píšete totiž „válcové vodiče na společné ose (lanko, na tom izolace, oplet, izolace, další oplet/fólie, izolace)“ – to je dle Vašeho popisu obyčejný jedno- či vícežilový, dvojitě stíněný kabel, rozumím-li pod pojmem „oplet“ stínění.

          2. Behemote, ještě bych měl pro Vás pár nápadů, ale ty bych neschěl psát sem. Nejlépe bude mi napsat, bude to pro Vás a Vaši alikaci velmi atraktivní.

            1. Dobrý den, prosím pošlete mi mail na skret2@post.cz, rád bych od Vás koupil cca 25m kabelu CMFM 2×1,5 (potřebuji stíněný kabel se dvěma žílami každá o 1,5mm) děkuji

        2. To jste popsal idealni stav a bylo by to super, kdyby to tak byvalo. Jenze zakaznik chce hlavne, predevsim usetrit a kvalita jde stranou. Typicke je, ze instalateri zapoji hydraulickou cast bojleru a aby byli levnejsi nez konkurence, tak zapoji i elektriku, pricemz si neoveri impedanci poruchove smycky, neprovedou doplnkove pospojovani (pokud je pozadovano) a i samotna kvalita pripojeni je pochybna (zalomene vodice, malo nebo naopak moc pritazene sroubky atd…).

          Treba u elektriky si muzu sve zapojeni zrevidovat sam, ale treba u tlakovych aplikaci to nelze. Jak je to u kotle nevim (jestli muze sam monter i revidovat).

          A co se pravidelnosti revize tyka – materialy degraduji, tesneni se stavaji netesnymi, ventilator se treba zadre (a pak se zjisti, ze to jede i bez nej), tesneni (omitka) starsiho kominu se pomalicku rozpada…. Je to hodne faktoru. Treba elektricke spotrebice (hlavne prodluzky) jsou degradovany treba i po 5 letech tak, ze zacinaji byt rizikove a odstranit z provozu je umi jen pravidelna a pecliva revise.

          Bohuzel ani revizak neni zarukou 100% jistoty, ale preci jen pokud se mate pod neco podepsat a nest za to odpovednost, tak uz se na to divat jinak, nez „anonymni monter“.

          1. Ano, i reklama na nějakou barvu říká, že železo stárne :)..ovšem Vy se na to díváte pohledem člověka, kterého revize živí.
            V případě elektroinstalací chápu nutnost jejich revizí ve veřejných budovách, na pracovištích (zde třeba i revize ručního el. nářadí). Elektřina může snadno zabíjet (absence či nefunkčnost proudového chrániče v zásuvkových obvodech) či způsobit značné materiální škody (požár), je-li elektroinstalace provedena lajdácky bez ohledu na předpisy a především fyzikální zákony.
            Ale k tématu článku – hádám, že úmrtí či vážných úrazů s doživotními následky kvůli třeba nedostatečnému přívodu vzduchu do kotelny, chybějícímu ventilátoru v kotelně či blbě nadimenzovanému pojistnému ventilu na otopné soustavě je naprosté minimum (třeba právě ve srovnání s úrazy/úmrtími el. proudem).
            Proč tedy proboha revize zapojení kotle?
            (případy, kdy se někdo třeba udusil CO kvůli ucpané spalinové cestě či požár sazí v komínu jsou něco jiného – ty souvisí s revizí spalinové cesty, což je ale něco jiného)

            Jinak revizi nám nejspíš provede stejná firma, co kotel před pár týdny instalovala..za peníze cokoliv :)

          2. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by jakýkoli instalatér, topenář, nebo i firemní smluvní montér kotlů /i elektrokotlů/ měl zároveň §9.
            Ten, který montoval kotel mně, byl přímo smluvní montér + servisák jisté tuzemské kotlo-firmy, ale měl pouze šestku, anóbrž sevisák.
            To by se nemusel špinit a dřít se železem, ale dělal by elektrorevize :-)
            Před připojením automatiky plynových/auto-tuhých kotlů do určené zásuvky požadují zpravidla nějakou, buď výchozí, nebo pravidelnou revizní zprávu.
            Prostě Něco, co by je v případě průseru zbavilo odpovědnosti.
            Jsou prakticky nepostižitelní a za nic nezodpovídají, pokud jde pouze a jen o montéry, ne zároveň plynové revizáky.
            Několik desítek nejkřiklavějších případů různých otrav a lokálních výbuchů médii už proběhlo – to byly všechny ty, kde „montér“ plynový spotřebič připojil, zprovoznil ale zapomněl jaksi majiteli připomenout, že si to musí nechat zrevidovat tím, kdo na to „má papíry“. A majitel navíc zprovozněním spotřebiče považoval věc taknějak za uzavřenou – pustil to a jede to, tak co..
            Proto se už „jen montéři“ bez revizních papírů dnes téměř nevyskytují, nebo jde o fuškaře.

            1. No… ja jsem samozrejme v ramci VS utrpel §11 a s diplomem jsem si udelal §10. Devitku samozrejme jsem nemel, bo absence praxe. Ani jsem ji nechtel.

              Nicmene, o qalite techto revizaku si myslim svoje, protoze kdyz jsem stavel svuj prvni barak, tak jsem potreboval na antonicek supnout zasuvku 3×380/32A (tehdy). Samozrejme to vyzadovalo vorech revizaka pro JME, pricemz tehdy mi to nabidl borec elektrikar, ze mi to zapoji a hned udela i revizi. No neber to.

              JME zapojil, zprovoznil a jake bylo moje preqapeni, kdyz pri prvnim nalozeni vytahu elektrika prestala jit. Koukam, hlavni jistic ok, zasuvka mrtva… nu coz, utrhl jsem plombu a kuk za panel… ona ta zasuvka byla zpojena 4×2,5 CYKY. Hmmmmm…

              Takze s borcem jsem se pak domluvil, ze za trest mi vyda revizi na elektriku v celym baraku, kterou si zapojim sam a nebude sahat ani na jeden sroubek. Pravda, mel pak kecy, kdyz jsem si dal vypinac svetla primo do koupelny, ale na to jsem mu rekl, ze fakt nemam rad, kdyz jsem v koupelne a nejaky kokot mi zhasne a vejde a dale pak i kdyby on ten vypinac dal ven, tak po jeho revizi ho dam do prdele a udelam ho zase uvnitr. Tak to vzdal.

              1. Jo historky tady o těch ekspertech co si to po sobě i zrevidují, to je neverending story.

  8. Postřehy k lokáním topidlům:

    Pokud stavíte, rekonstruujete, přistavujete a v projektu jsou lokání topida, nejlepší je domuvit se s projektantem,ať napíše, že jde o stávající topido, které bude akorát přemístěno. Jinak budete muset žádat o povoení k provozu. A ouřadi budou zkoumat jaká kamna chcete a jesti nejsou moc výkonná… Budete muset dodat dokumentaci od výrobce… A hlavně vám neprojdou skvostné kousky typu American Bosko, American heating, Lincon…

    1. Curaci.

  9. Emise na kotle se resi v mem okruhu znamych jako toppic z Top 10.
    Vidim to tak, ze jeste pristi rok dojde na dalsi „vylepseni“, jako emise pro sekacky, mozna i pro motorky, motorove cluny, elektrocentraly a rucni naradi, jako motorove pily a mobilni rozbrusovacky.
    Pak mozna jeste vymysli technickou prohlidku na sekacku a motorovku, jestli z ni neukapava olej a jestli je to spravne a EU eko friendly bio-olej, ktery zalepi a znici vse, ceho se dotkne.
    Predpokladam, ze toto uz neprojde, protoze nasrani topenari, drevorubci, udrzbari travniku, automobilisti, motorkari, tesari, zamecnici a spol. seberou svuj vercajk, zajedou do Brusele a tu EU pakaz vyhazeji zavrenymi EU certified okny s trojskly z desateho patra na dlazbu a bude klid.
    Jinak to totiz dopadnout nemuze.

    1. Motorky emise maji, uvest na trh Pionyra by dnes uz neslo.

      Ten zbytek nas nejspis ceka, podle me to ale dopadne tak, ze bude norma, kterou nikdo nebude dodrzovat (vyjma firem prodavajicich tuto techniku) ani kontrolovat, bude z toho akorat nastroj pomsty („na udani“). Kolik lidi dela revize kominu?

      Na tech sekackach je krasne videt dekadence spolecnosti, bezny clovek seka kolik? Hodinu tydne 1/2 roku? Letos ani to ne. Co z toho je emisi?

      1. S logikou do Brusele nedojdete :) Krásně je to vidět na Připravovaném ořezání rychlovarných konvic. V Bruseli nechápou, že k ohřátí 1l vody potřebujete pořád stejnou část energie. Ať to trvá, jak chce dlouho :(

        1. To jsem se snažil soudružce Jourové vysvětlit. Ale ona je tak blbá, že mi odepsala, že to Evropská komise musí projednat, jestli to platí.

          1. Obávám se toho, na čem se paní Jourová s Ojrokomisí usnesou :(

          2. Spravne. Na fyzikalni zakony musi EK vydat nejakou smernici. To by kurva hralo, aby nejaka priroda si svobodne delala, co ji napadne! Jeste, ze tam mame svoje odborniky. Porucime vetru, desti.

          3. Co jste chtěl, té blbost kouká z očí. Snad už alespoň ví, co je to biomasa, aby nedopadla jak jiný ambiciózní skot kdysi.

            Mimochodem, s rostoucí délkou ohřevu zas rostou tepelné ztráty konvice. Na straně druhé tu máme úspory z menšího ohřevu přívodních drátů. To by chtělo nějakou studii. Pokud to bude za mega a víc, pochopitelně eur, chopím se toho. Zmiňte to prosím s. Jourové.

            1. Re: Kilmore
              26.10.2016 v 14:15

              Nerad vam kazim den, ale myslim, ze EK potrebuje kvalitni studii a ne nejaky levny pamflet za mega eur. Krome toho, tipuju, ze vybrana odborna firma pro tento posudek stala u zrodu myslenky.

              1. Ja myslim, ze principialne nejlepsi a jediny spravny EU compliant ohrev vody je laserovym delem na vlnove delce , ktere v presne stanovenych podminkach dovede 1l vody k varu presne za 0.0005 nanosekundy a to v 99.999% objemu, cimz odpadnou tepelne ztraty ze zdlouhaveho ohrevu a nezadouciho prenosu ztratoveho tepla do ohrivaci nadoby potazmo do okoli. Pravda, chce to doladit jeste nektere drobne nepodstatne drobnosti, jako napriklad zajistit dokonale odtemnenou vakuovanou ohrivaci mistnost, aby nikdo neoslepl pri fotonovem zablesku a nerozptylovaly se fotony, dale vyvinout pruhledny, dokonale hermeticky utesneny a zaroven explozivzdorny ohrivaci prostor na vodu, dale supravodice k napajeni fotonoveho dela, schopne prenaset prakticy beze ztrat tisice amper potrebne k vytvoreni optimalne energeticky vydatneho fotonoveho zablesku, dale zajistit, aby se supravodice nemusely chladit tekutym dusikem, ale stacila jim jiz teplota -150 stupnu Celsia, ktera je trvale udrzitelna ekologicky certifikovanym chladivem R134a, certifikovanou tepelnou izolaci a kompresorem energeticke tridy AAAA++++.
                Jeste by se melo domyslet patricna norma ISO na potrebnou obsluhu zmineneho zarizeni, napr. upresnit roli managera ohrevu teple vody, udrzbare, logistika, ucetni, skladnika, revizniho technika, normovace, vystupni kontrolu kvality, human resources a IT support. A samozrejme na to udelat patricny grant a dotace EU.
                Jo, a takto jedine spravne ohrata a certifikovana tepla voda se bude rozvazet do sirokeho dalekeho okoli elektromobily s termonastavbou. EU compliant efektivita bude temer zarucena, jeste se musi vyhradit specialni policejni utvar, ktery zajisti, aby si nikdo pokoutne neohrival vodu doma necertifikovanymi postupy, treba otevrenym ohnem, topnym telesem a podobne. Za to by mohla byt spravni pokuta jiz od 500.000Kc nebo vezeni na 3roky nepodminene nebo oboji. To bude cely svet koukat, jak jsme v EU na spicce pokroku ..
                Vice informaci k tomuto navrhu viz nase studie volne ke stazeni zde
                http://www1.fs.cvut.cz/stretech/2011/sbornik/110.pdf

                1. Jeste jsi zapomnel, ze kazdy spotrebitel bude na konci fiskalniho tydne odesilat elektronicka data „Kontrolni hlaseni o ohrevu a spotrebe vody“, kde uvede mnozstvi ohrivane vody, pocet topidel, vyrobce, atesty, zpusob spotreby, delku penisu, uhrazeny poplatek za netesnici trubky (placeno prirazkou 3 % ke spotrebe), protoze i kdyby jemu trubky tesnily, tak ale nekdo to platit musi a pokud se poplatku chce zbavit, muze si nechat vypracovat Trubkovy stitek za 250 tKc.

                  Atd., atp. A pokud bude voda oznacena za strategickou surovinu, pak cela rodina bude muset absolvovat kurz, lekarskou prohlidku a kadych pet let si obnovovat Prukaz konzumenta vody.

                2. Hm. https://www.novinky.cz/ekonomika/418745-hure-nez-libra-pada-uz-jenom-nigerijska-naira-rubl-a-brazilsky-real-mezi-vitezi.html

                  Neco je spatne. Kdyz EU zavadela sankce na Rusko, tak jsem cetl, ze rubl pujde uplne do prdele. Zeby soudruzi udelali nekde chybu?

                  1. „Posilující měna odráží důvěru investorů v danou zemi, oslabující zase indikuje nějaký problém“
                    Tak to ale vůbec není a podobnými grafy se nemá vůbec smysl zabývat. Před pár lety byl USD za 16,50 CZK. Co to znamenalo? Neskutečné oživení americké ekonomiky, přesměrování aktivit polovjy světa tímto směrem, dodneška si po tom stýskáme, znamená to snad, dnes, že je dollar (nebo naše měna) na tom lépe, když stojí o 60% víc? neznamená to vůbec nic.
                    Rusko nemá přímo směnitelný rubl, ve smyslu všeobecného akceptování této měny a nějakého smyslu rublu na mezinárodních trzích. Takže jeho kurs není vůbec důležitý. To je jako kdybys řekl, že ruský důchodce má důchod 500 rublů a tedy že je tolikrát a tolikrát chudší než někdo jiný. Tlachy.

                    1. Nojo,ale Rusko prodava plyn a ropu, nakupuje potraviny, takze i nesmenitelny Rubl se nejak smenovat musi a tedy meni pomer hodnot komodit, nemuzu si pomoct.

                      Chapu, ze pred par lety udelal brutalni propad, takze soucasne hrabani se vzhuru asi nelze posuzovat podle nejakych par desitek procent. Ale mozna plati, co pise zrg1, ze rubl uz sedl na dno.

                    2. Spravny postreh, ropa a rubl maji tu krasnou vlastnost, ze zatimco nizka cena ropy na svetovych trzich zavira frakerum jejich nakladne projekty v USA a pusobi nepredstavitelene problemy Saudum, Norsku, Kataru a dalsim „pratelum“ Velkeho Bratra (jak se o problemech zapadnich tezaru najednou nemluvi, ze ? :D ) , tak v Rusku to je sice problem, ale vzhledem k devalvaci rublu a konstantnim platum tamnich zamestnancu v rublech jim sice klesly vykupni ceny ropy ale zaroven klesly tezebni naklady, takze pokud pominu veci z dovozu a dolarove pujcky, ktere jim zdrahly, tak se de-facto Rusum az zas tak moc nestalo. Kdyby Rusove meli otevrenou ekonomiku, tak by uz pod US hospodarskymi sankcemi zrali hlinu a pachali barevne revoluce proti Putinovi, coz byl Obamuv zamer, ale nestalo se…, coz Obama a specialisti CIA evidentne nebyli schopni domyslet dopredu. Ono holt analytik neni od slova anal, ale v USA to nevedi. Takye zavedli sankce, ktere Rusku az tak moc nevadi, ale Ruske protisankce uspesne nici evropske zemedelce a nejen je.

                      Jeste mam jednu dobrou nevyrcenou otazku,na kterou se mrdky medialni boji zeptat, totiz o Japonsku. JPY sice roste k dolaru, to je fakt, ale uz vam presstitutky opomenou rict, ze v letech 1985-2011 ztratil jen oproti dolaru „hezkych“ 80% sve hodnoty. Kazdy jiny narod na svete krom Japoncu by sve centralni bankere davno vyhazel z okna, ale Japonci jsou holt disciplinovani a nechaji si od Americanu srat a proamericke loutkove okupacni vlady na hlavy bez reptani.

                      Otazka tedy je, proc najednou Jen posiluje ? Japonske hospodarstvi je vicemene grogy, veskere asijske burzy jsou v riti …. tak proc ? Odpoved jsem hledal a nasel a dovoluji si ji zde poslat bez upravy, protoze tyhle veci se komentovat ani nedaji…
                      http://www.nemesis.sk

                      Záporné miery v Japonsku vôbec nefungovali tak ako sa očakávalo. S každou vlnou kvantitatívneho uvoľňovania a stimulov hnala centrálna banka krajiny japonský jen dole. Posledné dve dekády japonské carry tvorilo jeden z hlavných zdrojov financovania dolárovej pyramídovej ilúzie. Stačilo ísť short jen a long americké akciové indexy a manažér hedge fondu mohol ísť zvyšok roka na dovolenku luxovať koks do plážového rezortu. Po zavedení záporných mier na japonských dlhopisoch sa však stalo niečo nečakané, jen začal posilňovať. Traderi nevedia čo teraz so zápornými mierami bude. Ide o nevyskúšaný koncept. Zatvárajú svoje pozície short jen/long akcie a tým tvoria opačný efekt ktorý centrálni bankári chceli dostať. Zatvorením obchodu short jen/long akcie vlastne nakupuje jeny a predávate akcie. To značí nákupný tlak pôsobiaci na jen a jeho posilňovanie. Úplný opak toho čo centrálna banka chcela a exportná japonská ekonomika potrebuje. Japonské carry sa uzatvára a investori utekajú z akcií a dlhopisov do reálneho bohatstva, hlavne do cenných kovov a akcií ťažiarov.

                    3. co novýho v brně na cejlu?

                  2. Myslim, ze vysvetleni proc Rubl stoupa je celkem proste. Vsecky meny by vzhledem ke stagnujicim ekonomikam co nejradeji devalvovaly, protoze devalvace je fajn na export a snizovani nakladu. Naprikla HDP v USA letos poprve po hodne dlouhe dobe neporoste ani o 1% , Cina pribrzdila z 12% na 7% a potyka se s propadem akcii a exportu, Japonsko a EU, to je uplna katasrofa se zapornymi sazbami a kvantitativnim uvolnovanim, jako by zitrka nebylo, dokonce i nejlepsi EU zeme Nemecko po zapocteni zavazku vuci Deutsche Bank Voldemort s 10biliony ohrozenych Euro v derivatove pozici bude mit HDP v cervenych cislech, mozna jeste horsi jak Recko. Vsichni by devalvovali nejradeji proti vsem, ale to jaksi v jedne globalne provazane ekonomice nejde. Takze EU devalvuje vuci Juanu, Juan proti Dolaru a Dolar proti Euro a vsichni svorne devalvuji vuci zlatu, ktere leti o 20% nahoru mezirocne. Rubl, jak kupodivu spravne rika ten clovek z meho ignore, je svet sam pro sebe, sami si uvari, sami si sni, takze stabilizovany Rubl vuci zlatu znamena, ze oni uz stoji pevnyma nohama na dne, zatimco ten nas Zapadni pokrocily a vyspely ekonomicky model sluzeb a spotreby na dluh jen zrychluje pad do zumpy a ke dnu mame asi tak daleko, jako strecha newyorskych dvojcat k zemi pred 11.9.2001. Ale to se muze den ze dne zmenit, ze ano :)

          4. Zkuste si na diskuzi LEXu najít, jak probíhala diskuze se zmíněnou paní ohledně kategorizace zbraní. Od té doby se jí přezdívá Věra „všechno je kulomet“ Jourová.
            Když už se chtějí pitomci zabývat konvicemi, tak jediné, co by, dle mého, mělo jakýs takýs smysl, by bylo stanovit v příslušné výrobkové normě (nepochybuji, že existuje) maximální odpor přívodního vedení a to až k odporovému tělesu. Tím by se eliminoval číňanův odpor k mědi a odpadly by horké flexo šňůry a vyhřáté kontakty mezi konvicí a soklem.

            1. A není spíš problém právě ten přechod sokl-konvice, protože frikulíní musí mít vše bezdrátové nebo aspoň odnímatelné? Myslím že odpor k pozlaceným kontaktům (dostatečně silným aby se zlato neošoupalo) by měl nejen číňan.

              Holt platíme občas daň za laciné tesco konvice za 200,- v podobě požáru našeho obydlí za 2 000 000,-.

          5. Tak ona takova konvice se nekupuje casto, ze, taky dneska cenove zacina nekde na 5-6 euro… Ale kdyby se vsechny ty konvice a toustery a feny a kulmy a elektricke zubni kartacky a vibratory a lampy a vaflovace a grilly a dalsi nezbytnosti opeprily nejskou tou novou serii pravidel pro licence, to uz by se vyplatilo, tomu, kdo bude licencovani zajistovat, se oto zajimat.

            To, ze nejaka stara Jourova netusi, jak funguje konvice, neni nejak vyjmecne, i vysokoskolsky vzdelani lide bezne vari na hrnecek kafe vzdycky litr vody a divi se, ze to tak dlouho trva a ze tam maji moc vodniho kamene. To je tradice z doby kamenne, kdy se voda ohrivala na plynu a experti to vzdycky dali na nejvetsi horak a pak museli konev chytat pres rucnik, protoze drzadlo bylo rozpalene.

            Vsak se nekdy podivejte, na jakych procedurach lidi v domacnosti zkousi setrit energii a jake ztraty maji dejme tomu profukovanim pod hlavnimi dvermi, nebo 100 let starou lednickou, co ma zvuk a spotrebu jako Saturn V

            1. Re: Sprosty Podezrely
              26.10.2016 v 14:35

              Nojo, jenze pokud lidi zacnou setrit energiemi, tak se energie zasadne zdrazi, protoze konstantni naklady voe a jedinej, kdo na tom usetri, bude vyrobce. Jenze my vime, ze soudruzka Jourova je odbornik a neni v Bruseli pro prdel. Zastupuje samozrejme zajmy beznych obcanu, kteri ji delegovali. Jeste chvili tady o tom budeme debatovat a ja snad zacnu zpochybnovat funkcnost zastupitelske demokracie.

              1. Tak ona zastupitelska demokracie funguje. A tak funkce vypada presne takhle.

                Ja nerikam, ze by lidi meli prestat tu energii pouzivat, jen si myslim, ze by vic zvedlo komfort zivota, kdybi si spocitali, kolik energie kde spotrebuji a upravili sve zvyky tak, aby si mohli doprat vetsi luxus za stejne penize.

                1. Kdyz se podivam po nejake referenci, tak vidim: voda. Pamatuju, kdyz se zacalo vykrikovat, ze vodou je potreba setrit, protoze proto a aby nebyla draha. Projevy odborniku v televizi, navstevy vodaren, obecni rozhlasy zakazovaly tohle a onohle ted a potom. A tak lidi skutecne zacali setrit vodou.

                  A pak voila! Voda se zdrazila. Protoze proto a tak nejak okolo. Cili nyni mame za stejne penize vody mene. No, nevim jestli to je znamka vetsiho kmfortu.

                  Okay, prejdeme na elektrinu. Snizi se jeji spotreba, takze nam elektrarny zavedou brutalni poplatek za jistic, protoze proto a diky setreni je to cele nahovno a garance objemu pripojky a bla bla bla.

                  Takze ve finale budeme mit za stejne penize varnou konvici, ktera nam tu vodu ohreje za trikrat tak dlouhy cas. No, to je pravda ten luxus.

                  1. Vsak ja nikomu nerikam, aby mel mensi celkovou spotrebu (i kdyz ja obecne nechci nikomu do spotreby kecat, to je jeho soukroma vec), ja jen rikam, ze jsou lidi, mnohdy vzdelani, co delaji pri snaze setrit, neskutecne kraviny.

                    Nam ve skole rikali, ze vodu nemame znecistovat. O par let pozdeji mladsim spoluzakum, ze maji vodou setrit. O dalsich par let pozdeji, ze pokud vodou nebudou setrit, tak na celem svete dojde a budou se vest valky o posledni kapky, budeme se otirat hadriky s mineralnim olejem a zit na pousti. Nedelam si srandu.

                    Taky nase ucitelka byla zaujata proti prackam a dokonce jsme absolvovali sestihodinovy workshop v enviromentalnim centru (tehdy to jeste nebylo tak popularni a o globalnim oteplovani slyselojen par lidi) o nebezpeci prani pradla a jeho vlivu na rust palem v tropech. Nebo neco takoveho. Nepamatuju si to presne, bylo mi deset. Mohly to byt lednicky. Ale na pracky tam nadavali taky.

                    1. Ale jo, ja to znam taky. Neco ve stylu „musime jeste vice zbrojit, aby byl vsude mir“. Pravda i lez dohromady.

                    2. V Čechách by se mělo vodou nikoliv šetřit, alébrž ji co nejvíc používat, prostě, aby to proudilo. Vody je dost. Je jí doslova nadbytek. Jen se strašně lže.

                    3. To také není docela pravda. Schopnost krajiny zadržovat vodu klesá, což je dáno zemědělstvím, a pak to dělá potíže, převážně v zastavěných zátopových zónách. To neznamená, že dřív tu nebyly problémy, ba naopak, někdy přívalové deště ničily celé vesnice. Kousek od Náchoda jsem v jednom plochém a širokém údolí narazil na jakýsi sloupek, kde psali, že na tomto místě stála památná jabloň, na níž se 18XX zachránilo 10+ občanů ze sousední vsi při náhlé zátopě. Ale ta schopnost zadržovat vodu klesá, úbytek humusu v půdě, rozorání mezí, meliorace.

                      Druhá věc je pitná voda. Té se nedostává jen někde, protože je podfinancovaná infrastruktura a protože to politicky řízené podniky nezvládají. Přitom podnikatel by měl z rostoucí spotřeby jásat… Důsledkem budou zas nějaké penězovody a dotace. Nevadí, také si za ně u nás jeden rybník obnovíme.

                  2. no tak ono to není zas až tak překvapivé. Vodárny/elektrárny/etc. jsou firma jako jakákoli jiná a chce růst zisků. Pokud dost lidí přejde ze 100W žárovky na 12W ledku, tak to může docela štípnout a firma, jen aby měla stejné zisky, holt musí zdražit.

                    1. Ale no samozrejme, ze je to logicke. Ale trapne jsou ty kecy govermentu okolo.

                      Jakmile ja jsem v baraku zavedl LEDnice, tak nam spotreba spadla o 5 tKc rocne. To je znat.

                    2. To hodně pochybuju, není-li to dům činžovní. Běžná domácnost se i při elektrickém ohřevu TUV nemůže dostat přes dvacet za energii. Velká část jde právě na ten ohřev, pak na vaření, o zbytek se teprve dělí svícení a jiné spotřebiče. Už jen na pohled ta pětka je přehnaná.

                      Většina Vámi nahrazených světelných zdrojů byla v málo využívaných prostorách, ergo reálně jste tak nahradil tři čtyři žárovky používané intenzivně, řekněme čtyři. I kdyby každá svítila šest hodin denně v průměru, úspora činila 90W na jednu a měl jste blbý tarif (4Kč/kWh), tak máte uspořeno cca tři tisíce Kč. Polovina z toho je v topném období, tak od toho ještě odečtěte, kolik platíte za 0.4 MWh u svého dodavatele energie pro vytápění.

                      Pro mne jsou zářivky nebo LED vhodné tak akorát do užitkových prostor, jako stálé světlo na chodbě, nebo k osvitu akvária. V obytných prostorách bez intenzivního využití je ekonomicky nejvýhodnější žárovka, u intenzivněji užívaných zdrojů kvůli kvalitě světla pak jedině její halogenová evoluce do patice E27. Osazuji i 116W, náhradu dřívější 150W, aby bylo pěkně vidět.

                    3. Platil jsem nekolik let plus minus 25-27 tKc za elektrinu. TUV se ohriva solarem, nebo kotlem, ale nezanedbatelnou cast dela indukcni vareni, protoze se vari denne. Nicmene, mame hodne svetel a zena si nedela nasili kdyz nekam jde, aby za sebou zhasinala. Takze sviti se od bodu A az po bod B a zhasi se teprve, az se odtud vraci.

                      Puvodne jsem zkusil par „usporek“, cili zarivek. Bolely z toho oci, staly za hovno, atd. Pak jsem dotahl z Ciny prvni LEDnice a spotreba spadla o kousek. Pak jsem predelal (az na drobne vyjimky) vsechna svetla v baraku a posledni faktura byla za 19,5 tKc, pricemz porovnanim spotreby mi vyplynulo, ze se nejedna o slevu na vyrobe a disribuci. Proste se spotrebovalo min.

                      Jen na chodbe bylo puvodne 10 ks 35W GU10 bodovek. Kuchyne nad linkou 12 ks tehoz, atd.

                    4. Ja das stimmt. Já bych ale raději nainstaloval na chodby časovače do vypínačů :) LED zatím příliš nedůvěřuji, světlo se mi z toho nelíbí a deklarovanou životnost to u mne nikdy nevykázalo. A to tu není nijak problematická rozvodná soustava :(

                      Něco podobného řešíme i na úrovni veřejného osvětlení. LEDky už dosáhly úrovně, že u docela nové instalace začínají vysokotlaký sodík dotahovat, někde. Ale osobně si raději počkám, až uvidím, že ta světla drží. Přeci jen koupit jednoduché těleso za 1800 Kč s jistotou provozu na dvě desetiletí při v průměru jedné výměně tlumivky za 500 Kč zní pořád lépe než dát 10 000 a čekat, jestli to elektronika vydrží alespoň jednu dekádu, nebo to bude kus za kus.

                    5. Re: Kilmore
                      26.10.2016 v 17:01

                      Mam doma spektrometr, svoje oci mam rad, takze samozrejme LED jsem si promeril. Soucasne LED se nedaji srovnat s tim, co jsem privezl nekdy pred 4 lety. Je to ted nekde uplne jinde, mnohem plynulejsi spektrum. To i ta sodikovka, kdyz mi jede na 5000 K ma ve spektru ostre cary. Ja mam doma par kusu, 150 W a 400 W, pouzival jsem to kdysi na nasvetlovani exterieru do denniho svetla. Vykonove to na LED nema, zatim. Ale ta nesporna vyhoda okamziteho on/off u LED je parada.

                      Strasne zalezi na vyrobci tech LEDek, to je problem. Holt to neni blbuvzdorne, jako sodik, nebo rtut.

                      Schodistak do chodby si muze dat jen masochista. Ja jsem sangvinik, ale vytacely mne k nepricetnosti uz v dobe, kdy jsem bydlel v panelaku. Takze ja jsem byl jeden z pachatelu, co do tlacitek zalamoval sirky.

                    6. Já si za „oheň ve skle“ ochotně zaplatím, je to krásné, příjemné, nenáročné na výrobu a spolehlivé. Dvojka navíc ročně mne nevytrhne, tak třeba půjdu o jednou méně za kurvama. Vy máte mnohem větší spotřebu světla, tak už to dělá větší částku. Inu, podle vkusu každého soudruha. Je ale určitě fajn, že pro užitkové aplikace bude něco jiného než rtuťovky v různém podání. Můj elektrikář tvrdí, že teď už dělají průmyslové haly výhradně a kompletně v LED.

                      U veřejného osvětlení je to ale ponejvíce podvodné, protože jedinou výhodou LED je vyšší efektivita při nízkých výkonech. Ergo lze za cenu více osvětlovacích bodů dosáhnout příznivějšího osvitu komunikací. Není to pak ale kvůli těm doprovodným nákladům vůbec úspora, jedná se o vyšší kvalitu za vyšší cenu! Kdybych chtěl skutečně šetřit, osadím nízkotlaký sodík jak na belgických dálnicích. Teoretická životnost LED je v praxi podstatně zkrácena elektronikou náchylnou na „štosy“ v rozvodné soustavě. Není například dobrý nápad to nasazovat na starých soustavách roztažených po sloupech, kde při větříčku, nebo ve vlhku třeba kvůli ptačímu hnízdu, dochází k různým přechodovým jevům jak na běžícím pásu. Dalším limitem je luminofor, o tom se páni prodejci raději moc nezmiňují, rozhodně není věčný. No a pak tu je fakt, že za pět let nemusí být náhradní díly a bavíme se tak v případě poruchy, i tak obtížně opravitelné jinak než náhradou, vlastně o koupi nového světla nemalé ceny. Přitom tlumivku nebo objímku si v sodíkovém svítidle vyměním i já, naprostý laik, kdybych už musel. Je docela štěstí, že na rozdíl od Slovenska u nás je na dotace na výměnu VO za LEDková alokováno poměrně málo prostředků, jinak by tu každá druhá dědina šetřila za všechny peníze.

                    7. Jj, a navíc pod „sodíkem“ to roste nejlíp:-).

                    8. Přesně tak to je a ví se to už sto let. Jen jsou prostě sto let dělané dohody o tom, jak t dělat hůř.

                    9. ND nejsou už po roce protože každej si nechává bouchat zakázkově co kus světla, to originál včetně rozměrů SMD diod. Bouchne jedna v sérii (což se děje velice často, jsou v sérii, že) a jde to do smetí celý. Proto všem doporučuju když LEDkový svítidla, tak klasický na objímku, patici atd. a dávat jen paticovaný/objímkovaný LED tentononc. To se dá vyměnit kdykoli, v nouzi i za žárovku. Tyhle speciály s ledkama na desce jsou mor.

                    10. Tak to je. A je potřebí se i zmínit o fysiologické stránce věci. Já su řemeslník a po náhradě mnohých zdrojů světla něčím jiným mám o jednu dioptrii tlustší brejle a trošku mi cuká v oku. Asi přestěhuju většinu aktivit ven. I v zimě. Zlatý žárovky. Vždyť je to fuk, ta spotřeba, výroba elektřiny je vykoumaná už osmdesát let, dneska je už vypiplaná, doslova a do písmene. Jen ti zmrdi, co se na tom přiživujou, to chcou zničit.
                      Žárovky zničili už před sto lety!!!

            2. Tak stoletá lednice ale ovšem, no, jak to říct…funguje sto let a dalších sto let bude.

              Zato moderní lednice AAA++++ stojí za piču, protože se furt něco sere. Tudle větrák, támdle kompresor, tady nějaká píčovská elektronika kterou stejně nikdo nechce, pak třikrát těsnění a nakonec popraská to poctivý hliníkový potrubí (měď už přece plebs v lednici nepotřebuje) a uteče chladivo. Jo, to si milej pane můžou smotat do ruličky a zasunout.

              1. Sto let byla nadsazka. Nedavno jsem mel k uzivani lednici, ktera byla starsi, nez ja (pres 30 let). Videl jsem podobne typy u nekterych lidi doma. Byla slyset pres chodbu do loznice. Ted po prestehovani jsem zacal pouzivat asi deset lat starou lednicku, ktera nejen, ze je mnohem tissi, ale jeji spotreba je mene, nez polovicni pri stejne velikosti.

                1. Kdyz jsem koupil chalupu, byl v ni starej Minsk. Kdyz zapnul, tak pohasla pomalu pulka vesnice a pes zacal stekat, co ze to na nej vrci. Soupnul jsem ji zednikum do maringotky. Sam jsem si tam dal Boschku.

                  Za tech par let Boschka uz prosla trema opravama a vzdy, kdyz nejela, zapnul jsem Minsk. Mam vazny obavy, ze ten zkurvenej Minsk dam do sklepa jako zalohu a bude tam i pro pristi generace. Ten kram je snad ctyricet let starej a furt jede a jede a jede. To, co mi prozere na elektrine, mi usetri na nakupu novejch a novejch lednic.

                  1. Spousta lidí pořád Minsky má a jedou a jedou a jedou. Nedávno jsem jeden měl stěhovat (a vyhodit), neměl jsem to srdce, usmlouval jsem to alespoň, že ho velmi šetrně dáme nastojáka do sběrného dvora, s tím, že si ho možná ještě někdo rád vezme a bude používat. Náhrada (nová) Minska z Korei se stále blbě namražuje (celá zadní stěna) a mám též podezření, že jí mííírně uniká chladicí medium, jinak si chování toho krámu nedokážu vysvětlit. U mne, třeba chladnička Zanussi jela dokonale a skvěle pět let, pak utrum. Pračka, už ani nebudu jmenovat, za pět let vysraná elektronika. Takže vše nahrazeno dvacet a více let starými krámy, které po seštelování, jedou jako o život. Nějak nám ta nová technika moc nefunguje. V dílně používám 40 let staré Narexy (dají se stále sehnat jako nové) – jsou přesné, mají velký krouťák, neserou se. Dokonce i ty původní uhlíky jsou lepší než nějaké nové, které ti spolehlivě ojiskří kolektor a skrz ty saze zkratují vinutí nebo tam prostě tečou nějaké divné proudy (možná se vyjadřuji neodborně)a můžeš krám vyhodit. Nové věci se tak chovají běžně.

                    1. Nj. Jenže většina lidí nevybírá chladničku podle spolehlivosti, ale podle úplně jiných kritérií. Pokud to toho mluví lepší polovičky tak – nerezový vzhled, displej, spotřeba – a samozřejmě aby to bylo ve slevě. Spolehlivá řešení nejsou zajínavá, protože se o nich nedá popsat půl katalogu, ani se s nimi nedá polepit výrobek. A dokud budou zákazníci vybírat takhle, budou podle toho výrobci vyrábět.

                    2. No a? To je přece dobře, že výrobce vyrábí to, co zákazníci chtějí. Těm, kdo chtějí levný šmejd, dodá levný šmejd. A nám normálním dodá normální výrobek (mám vestavného Liebherra, běží bez pausy a bez jediného problému 16 let — akorát na jednom místě praskla jedna plastová polička, pořešil jsem dřevěným šprušlíkem).

                      Samozřejmě, průser je, jakmile se do nějaké oblasti — pardon za tu franštinu — nasere socanský stát a vyreguluje ji tak, že slušné zboží za slušnou cenu z trhu zmizí: tak tomu je kupříkladu s automobily, a lze očekávat podobné efekty u vysavačů, varných konví, a on si na ty chladničky bruselský kretén časem nepochybně vzpomene také, o tom není sporu.

                      Píši jen proto, že je třeba vidět chybu tam, kde je (totiž ve státních regulacích) a nikoli tam, kde není (totiž v preferencích nějaké skupiny spotřebitelů na volném trhu) — to druhé není nikdy ani sebemenší problém, protože volný trh funguje právě tak, že se na něm dostane každému to, co chce, bez toho debilního socanského glajchšaltování „toto a toto musí platit úplně pro všechny bez výjimky“.

                      (Ostatně právě proto by i tržní justice a tržní právo byly mnohem méně špatné, než jsou ty státní; ale to už je zase, jak říkával kolega Rudyard, úplně jiná pohádka.)

                    3. Já netvrdím, že je to špatně. Jen konstatuji, že takhle to prostě dnes je a výrobci se chtějí zavděčit většině, ne menšině. Plus bych připodotknul, že zatímco dříve byla poruchovost chlsdniček spíše vyšší, ale s opravou nebyl až takový problém, dnes je poruch méně, jenže velké procento závad je fatálních (ať už z důvodu nevyměnitelnosti/ceny náhradního dílu).

                    4. Co jsem zaslechl tak Liebherr začal taky vyrábět bůhví kde šrot kvalitativně srovnatelnej s tím, co dělají všichni ostatní. Jedinej rozdíl je, že za to chtěj pořád stejně, jako dřív. Pak tu mluvte o tom, jak nikdo nechce nikoho omrdat, žánop.

                    5. Re: Behemot
                      27.10.2016 v 16:50

                      No prave. On Liebherr pred 16 lety byl o necem jinym, nez v roce 2016.Za totace byly suverenne nejlepsi pracky Philco. Komu ji nekdo pritahl z venku, byl vysmatej. Zadnej Tatramat Turist. Ticha, spolehliva, bez otresu.

                      Jojo, kamarad si koupil Philco pred tremi roky. Srala se elektronika, takze nakonec byl rad, ze po svoji matce zdedil Philco z roku ’85, ktera jede porad.

                    6. Nonevím, Philco. Já bych sáhl po Miele. A za totáče taky, kdybych mohl (jako že bych nemohl, což je přesně to, proč tehdy bylo Philco jednooký mezi slepými králem).

                    7. Re: ocs
                      27.10.2016 v 17:46

                      Kamaraduv tatik byl velky zvire pres montaze teplaren a elektraren,takze vzdy cestou domu to bral pres nemecky obchody.Proc zrovna Philco,to nevim.Ale slape.

                    8. Re: ocs
                      27.10.2016 v 15:17

                      Moje zkusenost je ta,ze pri prirozene regulaci trhu postupne klesa kvalita veci,protoze konkurence netlaci ceny dolu zadarmo.Vyrobce nechce prichazet o zisk.Takze postupne se z trhu vytraceji kvalitni veci,jelikoz je nikdo nechce delat.Ve finale za kvalitni vec,pokud ji vubec sezenes,das strasnou raketu.

                      A samozrejme ranu do vazu tomu daji levicaci, jak jsi popsal.

                    9. (Dokud tomu nedají onu ránu do vazu socani, a to více směry — nejen oněmi regulacemi, ale také ochuzováním spotřebitelů) je dostatek zámožných zákazníků, již chtějí kvalitu, na to, aby se na ně na volném trhu zaměřil dostatek výrobců (typicky odlišných od těch „masových“; někdy ale jde jen o samostatné oddělení toho „masového“, to už je celkem jedno) a tu kvalitu dělal. Samozřejmě je to menší nika než „levný šmejd pro davy“, ale až na naprosté výjimky je velká dost na to, aby fungovala a prosperovala.

                      Tedy pro davy se dělá levná a čím dál tím hnusnější Hanácká; ale to pořád ještě neznamená, že by byl čím dál tím hnusnější také Midleton nebo Macallan, to spíše naopak. Samozřejmě na objem toho dělají mnohem méně, než ti Hanáci, ale to odpovídá menšímu zájmu; jak velký je zájem, tolik toho vyrobí (na volném trhu s největší reálně dosažitelnou přesností).

                    10. Re: ocs
                      27.10.2016 v 17:45

                      Ono u veci, ktere jsou vylozene konzumni povahy, tak tam asi kvalitu porad sezenes, byt si holt priplatis.

                      Jenze jsou veci,ktere puvodne nebyly konzumni a konzumni se staly.To by jeste tak nevadilo,kdyby ale ve finale ty puvodne kvalitni veci nezmizely uplne.

                      Vcera jsem mel debatu se svym francouzskym dealerem.Hucel do mne,ze je potreba oprasit jeden nas starej soft,ze na to ma kupce.Ptam se – kolik kupcu? Prej dva. Na to mu rikam, ze se na to muzu vysrat, at si soft klidne koupi u konkurence, vsak je to s nama kompatibilni. A on zase, ze ne, ze oni chteji soft od nas, protoze jim to leta slapalo na 100 %, coz jim s tim konkurencnim nejede.

                      Jenze… dokud jsem mel monopol na tento soft a nikdo jinej na svete ho nedelal, tak jsem si s tim pohral a udelal kvalitni vec za relativni ranec. Lidi to dali. Pak prisli druzi, kteri zacali delat svoje softy, pochopitelne za mensi penize, aby urvali trh a ja jsem se na soft vysral, delam hlavne hw.

                      Takze zakaznik je v situaci, kdy mu proste penize nepomuzou,protoze ja,abych ustal konkurencni postuchovani,musim delat hlavne hw. A soft, ktery je na trhu, stoji za hovno. Jenze ja se nemuzu srat se softem pro dva zakazniky, protoze by mi ujel vlak s dodavkama hw.

                      A outsourcovat to nemuzu, protoze je v tom know how komunikacnich protokolu, ktere se proste nesmi dostat ven.

                      Takze kdo ma smulu? Zakaznik. Konkurencni prostredi nyni nabizi hromady levnych softu, ktere jsou prumerne, az podprumerne urovne. Ale je to za par babek.

                    11. Tomu trošku, jako bývalý sofťák, rozumím. Holt, smolík, doba si to žádá … Ona voda poteče v řece furt ….

                    12. Jeste jeden priklad o kvalite: pocatkem 90. let v teto republice byly ctyri ohnostrojarske firmy. Kdyz mesto chtelo ohnostroj, pripravilo si kilco a ohnostrojari prijeli. Meli kvalitni vercajk, dobre pojisteni proti skodam, auta, nakoupili kvalitni italskej, portugalskej, spanelskej material.

                      A pak prisla konkurence. Nekdy okolo roku 2000 v teto zemi cca 600 lidi melo Prukaz Odpalovace ohnostroju.Jasne, vynechas z toho nadsence,vynechas skladniky a dalsi lidi, ale porad ti zustane treba tak ctyricet ohnostrojarskych firem. A ty zacali tlacit ceny dolu.

                      Dneska je to tak,ze prumerny ohnostroj mensiho mesta,za ktery bylo kilo pocatkem 90. let, stoji dnes tak 25-30 tKc. Vic mesto neda, protoze konkurence by delala bordel a volici se ptali. Pokud ohnostroj stoji vice,tak casto to byva mala domu pro nekoho,kdo o tom rozhoduje.Ohnostrojar dostane rekneme tech 30 tKc.Kdyz si odecte pojisteni, dopravu a par konstantnich vydaju, tak mu zustane kurva malej budget.Takze koupi co? No cinsky sracky, kde je vic hliny, nez prachu. Kdo je pak na tom ojeban? Divak.

                      A myslis si, ze kdyby ted mesto prislo a reklo, ze da to kilo, ze to bude jako v tech 90.? Ani hovno. Protoze ceny spadly, tak lepsi material uz se skoro nevozi.Az na par svetlych vyjimek v tomto state,vsichni strileji Cinu.Krome toho fasiste udelali omezeni kalibru, takze doba, kdy lidi mohli videt nekolikavrstvou kulovku 300 mm je definitivne v prdeli a tohle uz nikdo strilet nebude.Respektive,az uz to nikdo nebude mit skladem,protoze ted uz to z Ciny legalne nedoveze.Max do 175 mm a nazdar.Zbytek si kup v EU,pico.Ze 300 mm od Itala stoji 240 euro a od Cinana uplne stejna byla za $18? Nojo, no. Kdo to odsere? Divak.

                      Takze i kdyz budes mit prachy,tak tu kvalitu proste neuvidis.Leda si musis pockat treba na Ignis,kde se tyto materialy privezou ve velkym a vyplati se vsechna ta papirova onanie okolo. Jinak mas smulu.

                      Takze konkurencni prostredi prineslo predevsim snizeni kvality.Pokud chces videt peknej ohnostroj, tak zapomen na Cesko. Zalet si do Quebecu, nebo treba Sydney. Tam za to ty prachy jeste stale daji. A nebo Moskva. Tam totiz konkurence skoro neni. Papiry ma jen par firem a zbytek ma smulu. Je to hnusne, je to nekonkurencni, ale… divak vidi fakt peknou podivanou.

                    13. Prukaz … fasiste udelali omezeni kalibru … uz to z Ciny legalne nedoveze … vyplati se vsechna ta papirova onanie …
                      A závěr je, že konkurencni prostredi prineslo predevsim snizeni kvality? Přesně co z toho výše citovaného přesně jak souvisí s konkurencí (tedy krom toho, že to všechno jsou mizerná svinstva, jež ji omezují)?

                    14. Re: ocs
                      27.10.2016 v 18:35

                      Omezeni kalibru je prace EU a je to jen takova bezna socanska rana do zad. Ale zbytek je prace konkurencniho prostredi, protoze konkurence nenabizi ruzne varianty za stejnou cenu. Ne, konkurence tlaci ceny dolu, coz nelze bez snizeni kvality. Je naivni si myslet, ze snizeni ceny je pouze o profit podnikatele. Hovno. Ubere se ze vseho, tedy i z kvality.

                      Papirova onanie okolo dovozu vybusnin a prukaz urciteho levelu pyrotechnika je nutnost.Byl jsem v zemich, kde toto takto nemaji (Malta, Portugalsko, Mexiko) a je tam take fura zranenych, mrtvych a hodne skody okolo. Neni sice nutne utahovat srouby tak, jako u nas, ale prodavat dvoukilo (kulovka 200 mm) na ulici ve stanku fakt neni dost dobre mozny, protoze to pak odserou i nevinni. Zbrane se taky neprodavaji kdekomu.

                    15. Už dlouho se k této otázce chystám, nechcete Sysope spáchat nějaký takový stručný přehled ohňostrojařiny? Kategorizace, problematika a tak. Já vím, UTFG, ale možná by nás bylo víc, co by si to rádi přečtli.

                    16. Re: Voves
                      27.10.2016 v 19:06

                      Ja tady u toho psani do konfery na pozadi delam a mam jeste vedle dalsi dva monitory, takze tak nejak skacu od certa k dablu. Ale sednout si a psat nejaky delsi solidni elaborat, na to vazne nemam cas.

                      Krome toho – co by to melo obnaset? Vybusninarske zakony jsou volne dostupne, takze to si kazdy dohleda bez problemu sam. A jak se to dela? Tak to mam jednu spatnou zpravu – temer kazdy ohnostrojar to dela trosku jinak. Pred nasim vstupem do EU byla ohnostrojarina brana jako „nezavisla umelecka cinnost“, kde koncese byla na samotnou praci s vybusninami. Ale ohnostroj byl a je proste jako malovani obrazu. Kazdej to dela jinak, kazdej ma jinou predstavu o vysledku. Sto lidi, sto nazoru.

                      Krome toho, kolegove by asi nebyli zrovna nadseni, kdybych tady vyblil ruzne finty a postupy. Ja v Cesku ohnostroje uz prakticky nedelam, spise asistuju v zahranici u zakazniku. Presto ale tady mam hodne kamaradu, kterym nechci kazit kseft a letite know-how. Hodne veci se dela na kolene, i kdyz se pyrotechnicky vyrobek koupi hotovy. A na to ma kazdy jiny figl. Kdyz jeden naladuje basu padesatek, bude mu horet treba minutu a pul. Kdyz totez udela druhy, pojede mu to o patnact sekund dele, protoze proste neco dela jinak. To tak je.

                      Prave proto, ze vim, ze tady je ohnostrojarina na ubyte, tak nechci hazet kolegum vidle do soukoli. Pokud nekdo bude mit konkretni dotaz, muze poslat mail a ja mu odpovim. Ale nemyslim si, ze je dobry napad tohle vsechno hodit do placu.

                      Kdyz jsem jeste jezdival ucit absolventy kurzu elektricky odpal, tak jsem taky zvazoval, co rict a co ne. Obecne zaklady urcite ano, ale jak presne davat palnik do komunikacky, aby nevypadl, ale taky aby to pretlak neroztrhl? To at si kazdy vyzkousi sam.

                      Podobne s pyrotechnikou, nebo odstrelem. Jsou nejake ofiko postupy, ale jsou take vlastni vychytane metody a ty se proste nevykladaji. Venku je docela bezne, ze treba pri odstrelu budovy se v ramci technologickeho postupu do papiru napisi jen obecne veci, parta vrtacu nadela vrty, obnazi nosnou konstrukci, pak se vse oploti, prijede ochranka a hlida. Prijede parta strelmistru, dost casto jedna rodina a ti to jdou nabijet. Pak odstreli, zkasiruji a odjedou. Neukazuje se, jak se dela co se dela. Prisli by tim o chleba.

                    17. Zbrane se taky neprodavaji kdekomu

                      A to je právě ukrutná chyba a blbost: zbraně se samozřejmě kdekomu prodávat mají a v zemi, jež si chce zasloužit přídomek „civilisovaná“, nutně musí. Podrobně např. zde: http://www.ocs.cz/Guns/Ethics-from-the-barrel.pdf

                    18. O ohňostrojích mi raději nemluv. Já jedu prosinec ve vánočních trzích. Nějak se rozmohlo to, že město korunuje trh ohňostrojem, dělá to už kdejaká prdelka světa. Město jednak rozprodá obecní majetek (chodník, dlažbu, asfalt, prostě plac) lidem (přinašečům služby), kteří se jen nějak živí, dělají něco pro lidi (a město chce jarmark, trhy), kua za to zaplatí, hodně peněz, v součtu, a ještě to město skoro celé ty poplatky, stále se zvyšující, vyhodí do luftu v podobě ohňostroje, který nám propaluje stánky, lidem deštníky, plachty, kterými mají přikryté na zahrádce dřevo a kdesi cosi. Je to obrovská loupež, mrhání penězi a lži lidem, kteří si myslí, kdovíjak se my, trhovci, nepakujeme. Přitom se pakuje město (neprávem, prodává majetek, který není jeho) a ještě výdělek posílá do luftu, místo služby lidem.

                    19. Re: h72
                      27.10.2016 v 19:29

                      Pokud spad propaluje lidem diry do stanku, pak je chyba odpalovace, ze voli spatnej material plus spatne vybrane odpaliste a bezpecnostni okruh. Pokud k tomu podminky nejsou, nema ten xeft brat. A pokud mas diru ve stanku, bez za ohnostrojarem, at ti to zaplati. Kazdej je pojistenej, je to jeho problem.

                      Ohnostroj je take sluzba lidem, ono neni nutne vse jen prozrat a prochlastat. Ale strasne zalezi na tom, jaky je balanc mezi temito vydaji. Rozumnej ohnostroj pro maly mesto by mel stat okolo tech 30 tKc. To se jednomu, dvema ohnostrojarum vyplati a mesto na tom nevykrvaci. Delat ale monstrozni akce za dve kila ve meste, ktere ma dvacet tisic obyvatel, je prasarna, to uznavam.

                    20. Mi už to ale začíná vadit. Já něco vyrábím, lidé o to stojí, nejsem na dávkách, snažím se, jedu to prodat, lidem, kteří na to čekají a musím zaplatit za chodník, který není těch ouřadů a, pak se koukám, jak to promrdali v ohňostroji. Kdyby ty prachy (neprávem získané) dali třeba na mateřskou školku nebo zlevnili vodu lidem. To ne.

                    21. Kdyby ty prachy dali na mateřskou skolu, tak budou nadava ti, kteří nemaji zadne deti, které by davali do materske skoly.
                      To je holt to spatne na prerozdelovani – kazdy si to predsavuje jinak a kazdy by chtel, aby to bylo podle neho.
                      Proc je lepsi dat penize do materske skoly, nez do ohnostroje? A proc by nebylo lepsi je vsechny dat na vyzkum leku proti rakovine? A nebo za zakoupeni 100 stromu a vytvoreni parku? A nebo je rozdat bezdomovcum?

                      Jelikoz tu asi tak 99,99999999999999% lidi podporuje stat, bez ktereho by to proste neslo, tak prosim, zde mate vysledky.
                      Vtip je v tom, ze prerozdelovani NEMA zadny idealni stav. Vzdycky se penize vezmou vsem, nekomu se za to neco hezkeho koupi a ostatni jsou nasrani. Tak to vzdy bylo, je a bude. VZDY. Neda se to zmenit.
                      Mate, co jste chteli, vy vsichni. Tak si nestezujte….

                    22. Re: Lojza
                      27.10.2016 v 20:06

                      Krasne to maji treba Maltani. Kazda jejich ctvrt cely rok vybira prispevky. Proste chodi barak od baraku a vybiraji na ohnostroj. Taky pri bohosluzbach a ruznych akcich. Pak, od cervna do zari, maji velke oslavy, neco jako nase hody a tam si ty ohnostroje za svoje penize strileji. Co kdo dal, tolik se seslo a nikdo neremca. Jen pro predstavu, na nase prachy se bavime o akcich tak cca za tri mega kus.

                    23. Lojzo, Malta, ktera je na tom nazorove tak, ze rozvod byl legalizovan teprve roku 2011 (a to je jeste extremne komplikovane) a krom Vatikanu (a ten to schvalil taky jen par let zpatku, pred tim vekova hranice tak vysoka nebyla) je to jedina zeme v Evrope, kde je sex legalni az od osmnacti, asi nebude idealni vzorovou zemi. Take si vybavuji, ze Erich von Danken,kdyz psal o vyhodach volnotrzniho hospodarstvi a o problemech se socialismem, dal prave Maltu jako priklad toho, jak si vlastni obyvatele domokraticky znicili nejen hospodarstvi, alei razantne snizili uroven kvality zivota v cele zemi. Za tri tydny tam jedu, tak dam vedet, jake to tam je.

                      Dovedu si predstavit, ze kdyz nekdo neprispeje na kaplicku, nebo ohnostroj v urcitem rozmezi, tak svickove baby proti nemu postvou celou ulici. Bud, ze je nechutny rozhazovacny zbohatlik, nebo ze je lakomec a kolobourant.

                    24. Pardon, ne Lojzo, ale Sysope.

                      Ted na to koukam a rikam si „Lojza by prece nic takovyho nenapsal“.

                    25. Proste chodi barak od baraku a vybiraji …. Taky pri bohosluzbach a ruznych akcich. …. Co kdo dal, tolik se seslo a nikdo neremca

                      Zde je asi vhodné zdůraznit, že celkem bez ohledu na to, zda to zrovna na Maltě mají skvělé nebo úplně blbé, faktem zůstává to, že toto je ten jediný* mravný, slušný a rozumný způsob, jak na cokoli „společného“ získat peníze — ať je to ohňostroj, prase na rožeň, obecní osvětlení, dětské hřiště nebo třeba Národní divadlo.
                      ___
                      * Model „akciová společnost“ je jen specifickým případem tohoto. Model „zaplatí to mecenáš ze svého“ je také jen (jiným) specifickým případem tohoto.

                    26. Jak by bylo krásné, kdyby budoucí stavitel a majitel sluneční elektrárny nejprve obešel chalupy s kloboukem a zdvořile se optal, zda může zničit výhled do krajiny, znepřístupnit tu a tu louku, zastavět ji prapodivnými věcmi a ještě po nich chtít to dvacetkrát, příštích dvacet let, zaplatit.

                    27. Re: Sprosty Podezrely
                      27.10.2016 v 22:49

                      Mam na Malte dost pratel, byl jsem tam v zivote nekolikrat a to na dva az tri tydny, bydlel primo v rodine. Cely ten ostrov jde preflusnout a tak jsem ty lidi poznal docela dost.

                      Sex od 18? Jo. Tuhle jsem se Maltana ptal, jestli to tou poboznosti neprehaneji, ze jsem nikde nevidel zadny bordel (rozumej – nocni podnik). Na to mi Maltane celkem v klidu rekli, ze oni tohle nemaji. Proste jdou po ulici, libi se jim nejaka holka, no tak se ji zeptaji, za kolik by sla. Bud rekne cenu, nebo odmitne. Vsechno v klidu, ve slusnosti. A sukaji tam od trinacti, celkem v klidu.

                      Maltu si uzij, skoda, ze uz nebude na koupani, dole u Blue Grotto je nadherne cista voda, jen tam holt nejsou plaze. Da se koupat u mol, jsou tam qideni i valecne bunkry. Gozo neni spatny.

                      Maltae jsou neskutecni patrioti a magori. Vetsi, nez Italove. Pohadaji se quli kravine. Jinak je to takovej mix kultur, zenska tam ma hodnotu jako v arabii, i kdyz je to byvala anglicka kolonie. Dost si potrpi na kulturu, ruzne koncerty, divadla, holt anlicka skola.

                    28. Ja tam jedu za prehistorickymi a trochu i historickymi pamatkami, mam na to jen tyden, takze prakticky nic nestihnu, ani to koupani, mozna v noci (teplota nevadi). Gozo bych chtel videt, ale asi jen jeden den. Snad dva.

                      Uz dvacet let se tesim, az se projdu po tech ryhach, co si na ne potrpi zahadologove.

                    29. Jo… a co na Malte nefunguje, jsou potraty a IVF. Maltanky s tim litaji do Britanie.

                    30. To je tezky. Kdo ma deti, tak zase treba rekne, ze radeji uvidi ohnostroj, nez aby to dedci prolejvali hrdlem ve svaraku. Ja tohle neresim, to je problem investora. Taky muzes rict, ze misto obrazu na zdi doma das valecek a ty penize radeji das za burta. Je to prece volba kazdeho soudruha.

                      Pokud se to obcanum nelibi, muzou to napsat na rathaus.

                    31. Máte pravdu, chodník není těch ouřadů.
                      Ti ouřadi ho majitelům spravují, tedy ho pronajímají za účelem zisku.
                      Takže o prachy neprávem získané jít nemůže, to si s něčím pletete.

                      Zlevnit vodu lidem ti ouřadi nemohou ani náhodou.
                      Patrně toho o hospodaření s pitnou vodou víte ještě méně, než o správě obecního majetku.
                      No nic, jen pište dál.
                      (Dnes dopoledne jsem si pustil v automobilu rozhlasový přijímač a slyšel besedu s pány Pehem a Vondrou o kandidátech na prezidenta USA.
                      V nepochopení reality nejste sám, pokud vás to uklidní.)

                    32. Město ve vašem příkladě neprodává, ale pronajímá, majetek který jeho je.
                      A jak získané prostředky využije, je jeho věc.

                      Najmete-li si dvorek od soukromníka, zaplatíte mu nájem.
                      Najmete-li si kus náměstí od města, zaplatíte nájem.
                      Co je na tom nepochopitelného?

                      Samozřejmě, je nutné rozlišovat poplatek majiteli pozemku a poplatek úředníku, který vládne razítkem.
                      Například v Praze druhdy vzrostly poplatky úředníkům nade všechny meze, takže ohněstrůjci chodili žádat Povodí Vltavy, státní podnik, o povolení a odpalovali z hladiny řeky, které se razítko příslušného úředníka netýkalo.

                      Jinak: i vizuální atrakce je služba lidem.
                      Sice jiným, než mně, ale tak to chodí.

                    33. Trošku jste se rozohnil, ale naštěstí docela dobře vím, jak to chodí a co je a co není možné, vím o čem mluvím. Takže se na vás nemohu zlobit, ale zároveň s vámi nemohu souhlasit a nepřestanu se na některé naše zastupitele zlobit, protože místo služby se chovají jako neosvícení feudálové a vydřené daně (nepřímé) „promrdají“.

                    34. Re: ygorek
                      27.10.2016 v 22:20

                      Tak tak,na jednicce si v Praze nikdo nevystreli, takze se casto strili z lodi, na to Magistrat nedosahne.

                    35. Konvička si na jedničce střílel s velblouda, pokud se moc nepletu.

                    36. Nojo, ale Konva nema Prukaz Odpalovace ohnostroju, takze mu nemohli zatrhnout ohnostroj…

                      Na jednicce je to zabity, tam se totiz nenajde flek, kde by bezpecnostni okruh nezasahoval na nemovitosti mesta. Jedina vyjimka je reka.

                      Kdyz se strili pod Petrinem pro Nebozizek, tak se s tim chodi az za zed na petku, kde jim to uz nevadi. Blazinec.

                    37. Je to přesně tak, konkurence nakonec kvalitu běžné věci úplně pohřbí a skutečná kvalita (dříve běžná) je odeslána na jinej level. Je to marketinková strategie, to se ví už desítky let. Firma, která tohle neví, zkrachuje. Vždy je potřeba bejt připravenej na to, že to, co je ¨nosný, pro podnik, a je to dobrý, se bude prodávat časem za troj až desetinásobek (což je lákavé). Jak na to? Musíš už rozjíždět skoro to samé, ale shit. Nejdřív bude shit za cenu dobrého, postupně tě konkurence stlačí na míň a a míň a míň …. a najednou seš hvězda!!! Máš původní výrobek, kterej kraluje trhu a dostaneš za něj víc. Je to vlastně strategie, která popírá všechno to, co kdysi platilo. Ale funguje. Musíš vytvořit konkurenci sám sobě. Abys prodal něco slušného, musíš zároveň vyvolat (nebo se zúčastnit) vlnu devalvace ceny a kvality věci a dohat to tak daleko, že to už nefunguje vůbec nikomu.

                    38. Kluci ja Vam poradim, kdyby se nahodou neco prihodilo s temi Vasimi mazliky. Moje teta ma v Minsku motor Electrolux.
                      Uz 8 let.
                      Ale vrci to mene, tak abyste nebyli zklamani…

                    39. Starej Narex podobnýho stáří jsem tuhle zkoušel a nějak to není ono. Potřebovala by ještě tak poloviční rychlost pro vrtání do železa, ale stejně, něco je tam špatně. Totální hrůza, tak jsem si pučil nějakou akučku z vyšší třídy (snad Milwaukee) a zatímco tam jsem se sral s jednou dírou pět minut, tady jsem udělal za minutu pět děr. To šlo jak do másla.

                    40. Jde o točky (pokud byl stejnej vrták). To se ale vždy regulovalo, i v té době, na to moc nepotřebuješ. Jde mi o uložení vřetene, robustnost převodovky, materiály motoru a pastorku a převodovky, o hřídele, ložiska. Prostě to funguje. Akorát spínače. Byly dimenzovány na 100.000 sepnutí, to vyplácám za půl roku. Často vydrží déle, ale občas ne.

                    41. Todle má jen přepínač na něco jako 550/1100, nevim přesně. S ohledem na růst síťového napětí to bude dneska víc. Je to dost, ale zas ne tak moc aby to nevrtalo skoro vůbec…

                    42. Apropo, teď sem vrtal Makitou, jeden z těch dneska už doprodejovejch kadmiovejch modelů. Není to úplně blbý, ale tam ta vrtala úplně jinak. Není to jenom o točkách, prostě ne. Dřív bych tomu taky nevěřil, ale zkušenost dělá svoje.

                    43. No, však já v podstatě souhlas ….. apropo, vrtání je o řezném úhlu a schopnosti vrtačky držet točky a kontakt s matrošem (vůle v uložení vřetene je nepřípustná).
                      Když to chcu fajn, holt to zase skončí u dvoutunového německého závitořezu, ještě předválečného, na který je absolutní spoleh a špona pod kobaltovým vrtákem zbroušeným na 115 – 116°se odvíjí jako ozdůbka na vánoční stromky.

                    44. Což o to, to i stojanovka je úplně něco jinýho…

                      BTW k vrátkům, mám tu někde kontakt na člověka z firmy co dělá vrtáky, údajně onehdá začali dělat něco novýho s mikroskopickým fazetováním. Že to, jak to tak bývá, objevili náhodou když zkoumali jiný metody zvýšení životnosti. S tím že to vydrží ještě několikanásobně víc, než standardní vrtáky i ve velké zátěži (vyšší rychlosti při strojovým vrtání ocelí). Jo, tady to mám, ty šílený vizitky…Nástroje cz.

                    45. Hele, ja casto delam drobny zavity. M2, M2,5 a tak. Mel jsem balicek strojnich zavitniku jeste ze Zbrojovky. Bylo jich deset, dva uz jsou fprdeli.Kdyz jsem zlomil ten prvni, tak jsem si rikal, ze o hovno jde a ze koupim hned radeji dalsi. Jo… to jsem si dal.Zacal jsem nekde na dvou stovkach za kus, ve finale na sesti stovkach za kus a jedna vetsi sracka, nez druha. Ty zbrojovacky jsou tvrdy, ale houzevnaty. Pokud se vrtacka nesmykne, tak se nezlomi.Lehce se ohne,ale zustane celej.

                      Kdezto ty dalsi co mam (a to jsem je nakonec kupoval u zvucnych jmen v Nemecku) jsou tvrde a krehke.

                      Na Aukru jsem onehda sehnal dalsi balicek tech zbrojovackych a nedam je ani za cihlu zlata.

                    46. Však to víme, také sháním staré věci. Je toho ještě plno, stále ještě jsou skladové zásoby byvších provozů, jde to do likvidace, součásti konkursní podstaty, najdeš. Sežene se leccos. A je toho hodně mezi lidma, minulá generace nasyslila, mladý tomu neroźuměj, a uklízej dílnu, stodolu, půdu, po tatíkoj a dědoj ….

                    47. Ohnutej závitník??? No to snad ne :-O

                    48. Proč ne :-) Já zas viděl čínskej vrták, kterej se při vrtání narovnal :-)

                    49. Já su řemeslník a takové vrtáky jsem zažil, jsou v prodeji. Užijte si je ve zdraví. Info“ vrták byl tureckej, tam jsou také výrobny kdečeho.

                    50. Re: Qitecek
                      27.10.2016 v 19:50

                      Ohyb hovno hovno nic je taky ohyb. Ocima je videt, on taky ten drik zavitniku ma snad jen milimetr a pul. Ty novy neuhnou vubec, kdezto ten zbrojovackej zapruzi a nepraskne. Proc, jak, nevim, nejsem nastrojar, ani metalurg.

              2. Tak což o to, lednice funguje bez nejmenších problémů vždy, ani nemusí být stoletá. Jediná obtíž je dnes najít ledaře, který ji bude pravidelně zavážet…

                1. Sehnal Durrell na Korfu, musis prece sehnat taky. I do auta by se to veslo.

                  1. Ale prdlajz, OC hovoří o lednici, vy máte na mysli chladničku…

                    1. To je dano tim, ze moje chladnicka obsahuje vice ledu, nez kdejaka lednice. Ma na totakove zvlastni oddeleni, ale uz to leze i ven.

                    2. Jinak pochopitelne Durrellovic meli na Korfu LEDnicku.

                    3. Vážně? To mi nějak uniklo. A to považuji „O mé rodině a jiné zvířeně“ za nejlepší durrellovku.

                    4. Tusim, ze v Zahrade bohu, nebo kde, zminuje, jak jim Spiro vozil led, aby maminka mela britsky komfort.

                    5. Téměř jistě je to Zahrada; pokud si z hlavy vzpomínám, v prvých dvou (a u nás mnohem známějších) knihách se o lednici nezmiňuje buť vůbec, nebo jen zcela okrajově.

                      A kromě toho někde (myslím že nikoli v trilogii, ale spíše v některé ze samostatných povídek, logicky by to mohl být Piknik) také vypráví, kterak lednici vezli lodí na, inu, právě piknik kdesi na pobřeží.

                      Jinak, když jste tady samí takoví durrelloznalci, nevysvětlíte mi někdo malou záhadu, jež mne už pronásleduje léta?

                      Hledal jsem si před časem něco v originále My Family and Other Animals (Penguin 1959), a všiml jsem si, že tam Spiro vůbec nemluví řecky (stín timí mu!) Jsem z toho zmaten: obě možná vysvětlení — tedy (a) že by to angličané z nějakých vydání vypustili (leda proč probůh?!?), nebo (b) že by si to Tilschová přidala do překladu sama (ještě divnější varianta) — mi připadají nemálo absurdní. Nevíte o tom někdo více, čirou náhodou?

                    6. Že to vypustili mi nepřijde nijak divné. Prostě vyšli vstříc většinovému čtenáři – a ne, Ty to opravdu nejsi ;-)

                      Něco podobného se stalo s českými vydáními Velkého cirku od Clostermanna – ve starších je přímá řeč v angličtině (s předklady pod čarou), v novějších už je vše česky.

                    7. Já si neumím představit sebevětšinovějšího čtenáře Durrella (nebavíme se zde o Brownovi nebo Coelhovi, že), který by preferoval Spira bez jeho řečtiny. Možná, pravda, je chyba pouze v mé představivosti…

                    8. Proveld jsem kratke vyhledavani a v zahrade zminuje lednici nekolikrat, jen jsem nenasel informaci o tom, jak casto ji Spiro zasoboval. Lednice stala ve spizi.

                      V Pikniku to asi nebude, tam jeli autem, povalecna Anglie, v Muzi od Michelina odnesli material na pastiku do sklepa, na Panenske plavbe nemeli led… Jediny mozny piknik, co me napada, je jak jeli lodi okolo ostrova a pak se potapeli k jejimu trupu a najedli se musli-prisavek. Nespadla jim pak ta lednice do more? Ovsem jaka to byla kniha, to ted nevim.

                      Zajimave. Skocim si do cerveneho krize pro original a mrknu se na to. Mam tu jen cesky preklad, muj vyber knih je ted tragicky omezen a manzelcina ctecka predstavuje neprekonatelny problem po technicke strance (jsem na to moc blbej, ma to vlastni vuli a neco na tom precist mi zpusobuje bolest hlavy).

                    9. Takze jsem zpatky. Podle vydani z roku 1958 (The Reprint Society London ltd) Spiro skutecne mluvi pouze „goods english“, i kdyz mluvi na reckeho celnika. Neni tam, alespon po rychlem prolistovani, nic v prime reci, co by vychazelo z rectiny. Ovsem kdyz okrikuje taxikare, je zmineno, dvakrat, ze na ne krici v rectine.

                      A nasel jsem tu lednici. File z platyse, jak jsme slavili narozeniny, BBart 1997, strana 14. Spiro ji podle nacrtku od maminky nechal vyrobit a pak „pravidelne“ vozil dlouhe bloky ledu.

                    10. Nu, lednička má (ideálně) takovou teplotu, jaku měl led do ní uložený. Pokud tam uložíte led těžený za teploty – 25, mělo by to dosti dlouho fungovat. Tak se přece uchovávalo kdeco celá staletí. Fázová přeměna vody je totiž tak energeticky náročná, že voda raději v tom zmrzlém stavu strvává, to byste v tom sklpě nebo „lednici“ fakt musel topit, ještě lépe tam horký vzduch přímo funět. Což se nedělávalo. A chladilo se i bez elektřiny. Ostatně, staré kultury běžně vyráběly i zmrzlinu, jsou i jiné způsoby, jak ochladit matroš.

              3. Uprimne receno…pokud me nova lednicka bude stat tolik, co ta stara sezere na elektrice za 2 roky a ta nova bude zrat 10x mene, potom i z ekonomickeho hlediska ma smysl kazdych 5 let tu novou vyhodit a koupit dalsi – stejne jsem porad zaplatil mene, nez kdybych si nechal tu starou.

                Jinak priznam se, ze okolo sebe absolutne nepozoruju takove to „vsechno se porad sere“. Asi jsem divnej a nebo neco delam blbe, ale me se v podstate nesere nic, rozhodne ne nad uroven bezneho opotrebeni.
                Neodesel mi zadny mobil, z PC mi za poslednich 5 let odesla jen zakladni deska, a to prosim byla deska za 9 litru a odesla temer okamzite po nakupu. Neodesla mi zadna televize, lednicka, pracka…nic.
                Asi fakt neco delam blbe

                1. Je třeba započítat také nefinanční efekty. Kupříkladu pro mne osobně je negativní efekt toho děsivého přístupu „každých pár let vyhodím něco, co perfektně slouží“ dost vysoký na to, aby anuloval a převážil positivní efekt poměrně dost vysokých finančních úspor (samozřejmě, ocamcaď pocamcaď).

                  1. Vymena spotrebicu za novejsi je take otazkou komfortu. Lednicka, ktera pri automatickem spinani zni jako auto strycka Bucka* rozhodne zaslouzi odvezt za mesto a zastrelit, nez aby se pri jakekoli spotrebe vyskytovala v blizkosti lidi.

                    * https://www.youtube.com/watch?v=lPqPDdiiJIw

                    1. Muj spoluzak z gymplu bydlel v Turanech. Za komaru vsichni nadavali, ze se tam neda spat, bo letadla. Letiste ve Slatine se po revoluci zrusilo a stejne tak chvili prestalo fungovat letiste v Turanech. I lidi zacali psat petice, at se provoz obnovi, protoze se tam neda spat… ted tam letiste uz zase funguje a lidi jsou spokojeni.

                      Mel jsem na VS spoluzacku, ktera bydlela primo na nadrazi, tatik byl eisenbonak, takze tam mel sluzebni byt. Jakmile jsme jeli nekam na vandr, tak krome pytlu pod ocima jinych zavazedel nemela a tesila se domu, az se zase vyspi. V tichu se proste nevyspala.

                      Cert vi, jak je to s lednicema ;-)

                    2. Je fakt, že když jsem vyměnil ledničku absorpční za kompresorovou, pěkných pár dnů jsem nespal. Strašnej kravál v domě. Na druhou stranu, absorpční taky kraváluje, spíš má výhodu ve skoro věčném a bezúdržbovém provozu. Ten kompresor (motor) ale u většiny z nich (dáno spíše usazením na místo) je hlučný příšerně a člověk má dilemma, zda si může dovolit ten krám na noc vypnout.

                    3. Vlastně nejde ani o ledničky. Jde prostě o hluk. Je velmi rozumné v noci vypnout úplně všechno. Úplně odpojit všechny věci od šťávy. Samozřejmě, ten přívod do domu, bytu, ty malinké cívečky a jiná hejblata ve skříních na rozhraní budou vrnět furt. Ale alespoň něco ubyde. Kašlu na elmg záření a geopatogenní zóny, je mi to fuk a nic o tom nevím, jde mi jen o kravál. O ticho.

                    4. Se zařízeními doma žádný problém není, ta si prostě a jednoduše vyberu taková, aby kravál nedělala. Bohužel jsem ale zatím nedokázal vymyslet žádný způsob, jak vypnout kolemjedoucí motocykletisty.

                      (Tedy pár možností je zřejmých, avšak u těch zase velmi akutně hrozí změna adresy na takovou, kde pro změnu dělají kravál bachaři.)

                    5. Re: ocs
                      28.10.2016 v 0:14

                      Ja zase nemam rad svetelnej smog. Proste mne v noci sere. Takze jsem zabil dve mouchy jednou ranou porizenim chalupy na Sumave. Tma jako v prdeli a projedou tam tak tri auta za den, to jeste postak, v pondeli popelari a v poledne doochodcum obedy. V noci klid. Rano v pul sesty zacne sousedovi kokrhat polivka, ale ten uz to ma za par.

                    6. Já vím, tohle jsem blbě zoral — měl jsem jít bydlet mnohem dál od Prahy :/
                      Na druhou stranu, on by kapku byl problém se školou u haranťat a taky s H., která se na stará kolena rozhodla pracovat tři dny v týdnu v té !$@#$#!@$ Praze :/ A na jednom místě bydlet a jinde mít chalupu, to zase nechci, to mi osobně nevyhovuje.

                    7. Re: ocs
                      28.10.2016 v 0:53

                      My jsme od srpna na chajdaloupce, pres leto jsme byli v Italii. Ted uz jen cekame, kdy nas vyzene totalni zima, nebo jestli zustaneme az do jara, nevim.

                      Skola a skolka jsou tady lepsi, jak ve meste. Barak mame 4 km od mensiho mesta, jenze pred skolou nezaparkujes. Takze s deckem musis kus pres mesto, odpo si ho zase vyzvednout, aby se nekde nezaseklo.

                      Tady na Sumave deti svazi a rozvazi skolni autobusek. Stavi nam 50 metru pod chalupou, kde uz se nema co stat. Takze neresis zadny zkurveny parkovani, zony, onanii. Dite ti vyzvednou pod nosem a vrati tamtez.

                      Problem je, ze nam musi do baraku nekdo chodit zalejvat kytky, ale to zatim dela tchan, nebo se doma obcas otocim ja, tak jednou za mesic. Pokud pristi rok na Sumave zustaneme definitivne, tak odvezeme i kytky.

                    8. může mi už někdo konečně vysvětlit, k čemu je dobré ticho? Proč přesně požadujete vypnutí úplně všeho?

                    9. Tak vysvetlovat Prazakovi, k cemu je ticho asi endava smysl. Ten to nikdy neslysel a bude pravdepodobne vydeseny z absence vjemu. Asi jako se citila Lajka, kdyz ji vystrelili do kosmu.

                      Ja si ho zaridil nedavno a nemuzu si ho vynachvalit. Sice to chvili trvalo, nez byla pomoci biologickych zbrani zlikvidovana populace racku a ty kocky nasledne taky delaly randal, nez se uklidnily, ale ted je to uz OK a ten relax, to je parada.

                    10. relaxovat se dá pohodlně i při určité hladině zvuku. A naopak, čím větší ticho, tím rušivější cokoliv. Při absolutním tichu i špendlík působí jako rána z děla. Skoro je mi až líto těch, kteří požadují absolutní ticho, protože to musí být jen krok před zhroucením. Ale máte pravdu, jsem jen Pražák a z ticha jak v hrobě mám stres. :-)

                    11. Tak v praci mam randal a lidi, takze doma chci mit klid. U nas nikdo nechrape (tedy zena tvrdi, ze ja ano, ale to jsou jen osklive pomluvy, nezakladajici se na faktech) a v okoli je jen klubovna, ktera zavira po osme vecer. Pak uz je ticho.

                      Nejakou dobu to trvalo,a le navrat do civilizace rozhodne neplanujeme.

                    12. Ticho je dobré na úplně všechno. A zmíněná tma v noci je ještě důležitější.
                      Kdo nezažil, jaké to je spát dlouhodobě v absolutní tmě a tichu, neví, o co jde.
                      Já samozřejmě slyším i nějaké pazvuky na mnoh kilometrů, s tím se asi dá máloco dělat, ale v baráku to mohu ovlivnit. Mi vadí i boilery. Jak se to sepne, chvíli to bzučí. Přitom mám noční proud bohužel v noci. O compech ani nemluvím, to je kravál strašlivej. I když je o patro vejš. Nejlíp, kdybych neměl vodu v baráku (žil jsem tak a bylo to lepší), taky to dokáže někdy zlobit. O topení nemluvím, to musí bejt na noc dostatečně mrtvý, jinak budou ty matroše lupat, scvrkávat se, rozpínat, hřmotit.

                    13. těžko říct, já jsem široko daleko vyhlášený sedmispáč a nevzbudí mě, ani kdyby mi kradli prostěradlo i s postelí, když mi v deset ráno svítí sluníčko přímo do obličeje, tak se prostě otočím na druhý bok a ani o tom nevím. Spím jak zabitá a absolutní ticho ani absolutní tmu jsem k tomu nikdy nepotřebovala. Rušivější je podle mě právě kolísání zvukové hladiny. Absolutní ticho a do toho rána jako z děla, když upadne špendlík. A úplně nejhorší je šepot. Topení mě ruší, jen pokud začne vydávat neobvyklé zvuky.

                    14. Re: moussa
                      28.10.2016 v 1:06

                      Ty budes sen kazdyho normalniho chlapa. Moje zena totiz tvrdi, ze pry strasne chrapu. Takova lez! Ony to tvrdi i deti, tchan a tchyne, proste se domluvili.

                    15. Moje žena, moje milenka, moje druhá milenka, tvrdijó, že chrápu. Přitom, já to nemůžu vědít, tedy to nějak řešit, zato vím, že chrápou všechny a někdy festovně …. že to je i na změnu místa flákání se pod peřinou.

                    16. Pokud koupis lednicku a vypnes ji ze zasuvky, tak z ni vlastne udelas takovou velkou, vosklivou smradlavou skrin. Ale ma to vyhody, pak skutecne nemusis resit jeji vek.

                2. Lednicku asi clovek meni, kdyz se posere. Neznam cloveka, ktery rano vstane, koukne na funkcni lednici a rekne si: co bych tak dneska udelal? Umeju auto? Ozenim se? Koupim novou lednici? Jo. Koupim novou lednici.

                  Vetsina lidi, co znam, tento pristroj kupuje pote, co se posere. Coz je obvykle provazeno neprijemnym stavem, ktery mel Zanek Neruduj, ale zde misto o slamnik, jde o kazici se a rozmrazujici se potraviny. Krome toho musi velkej kram pryc, druhej velkej kram dovnitr, do toho igelity, karton, bordel,…

                  Takze ja osobne preferuju, kdyz vec funguje, je na ni spolehnuti a jsem usetren teto taskarice. Necitim potrebu vyhodit ani 50 let starou vec, kdyz funguje. Na chalupe mam stodolu, ktera je stara pres 200 let a nemam potrebu stavet stodolu novou.

                  1. máme na chatě skoro 50 let starou Calex, kam se hrabe „mladíček“ Minsk, funguje, ale blbě, protože u lednice nejdříve odejde těsnění. Nepodělala se, pořád běží, zradilo ji gumové těsnění, které prostě nevydrží věčně, guma není stodola. :-)

                    1. Tesneni na Calexky jde ale povetsinou jeste i ted sehnat. Prehozeny je to raz tri.

                    2. ještě toho trochu, vyměním těsnění a bude mě budit, že pravidelně nespíná, což je zvuk, který slabší jedince shazuje ze židle. Když ve spaní nevnímám to hrcnutí, tak se vzbudím, že je něco blbě a lednice vytekla. ;-)

                    3. Tak to chapu. Jit spat se stresem je blby. Tak treba poridit nejaky sikovny pendlovecky, pripadne i s larvou tesarika, to by zajistilo jistou hladinu podkresoveho sumu. A pokud kazdou hodinu i kuknou, tak co chtit vic? ;-)

                    4. Červotoč je dobrej. Toho znám, ten dělá kravál strašlivej. A myši. To by měl bejt pro mouusíka ráj. Taky zvířata v chlívech někdy …. se hemejřej. Vono to slyšet je.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017