Komunistickou mlátičku teda fakt nechceme - zpět na článek

Počet komentářů: 783

  1. zrg1:
    Jste si tím socialismem tak jistý? Jistota práce až do důchodu (a v 16:00 už z práce doma), zdravotnictví zdarma, voda a energie za pakatel, lidi měli byty zadarmo když jste se upsal podniku, vlastní baráky a chaty, dostupnost základních služeb v kdejaké díře (kde dnes ruší pošty, hospody, potraviny, školky).
    O tomhle všem předlužení hypotékáři s jistotou práce tak na nejbližší půlrok, pokud jim při tom stresu vydrží zdraví, můžou dnes jen snít. Současná generace si nevydělá ani na střechu nad hlavu a na nějaký důchod bude moct taky zapomenout.

    Lidi si žili jak prasata v žitě. Jediné v čem měl kapitalizmus navrch, byla kvalitnější propaganda, podpořená konzumem. A ten kvalitní západní konzum jsme stejně nedostali, jen nám s ním mávali před nosem jak oslovi mrkví, stali jsme se popelnicí evropy s podřadným zbožím, které často nedosahuje ani té socialistické kvality.

    1. Možná by se nějaký inteligentní zastánce socialismu mohl vyjádřit k výraznému nepoměru emigrace. Od nás odešlo skoro 3/4 milionu lidí do toho hrozného kapitalismu, ale z kapitalismu k nám nešla ani noha, a to tam se tam prý bezcílně potácely a umíraly hladem houfy nezaměstnaných. Skoro to vypadá, že ten západ měl silnější propagandu. Ty vole, kolik jsem absolvoval politických pětiminutovek a školení, a ono to bylo všechno jinak!
      Pokud zbyde inteligence, tak bych poprosil vysvětlit, že když ten imperialistický vydřiduch si přivlastňoval tu obrovskou nadhodnotu a dělnictvu vyplácel jen pakatel, jak je možné, že v Německu i v Rakousku měli zhruba od roku 1960 podstatně vyšší průměrné mzdy než poctiví pracující u nás?
      A do třetice, většina rodin v Německu se koukala spojit na západě a ne na východě.
      Kabrňáku, nepřipadáš si někdy, třeba takhle v neděli odpoledne, jako idiot?

      1. helou cyklista, mohl bystemi prozradit, kde se nacházela ta kapitalistická cizina?

        1. Prohnilý západ, to ti nic neříká? Na západě, vole.

          1. no , jenom že, prohnilý západ je něco zcela jiného, než kapitalistická cizina,

            1. ešče bych připomněl, že kapitál znamená odložená spotřeba, nyní se to překládá jako půjčka na vfšecko , akorát natisknutými papírky nebo nějakým tím bajtem v PC

      2. Myslím že jediný emigrant západ – východ byl jakýsi Dean Read, který emigroval do vychodniho Nemecka☺

        1. A co pastor Kasner? Jeho dcerce tímto přeji k svátku (má-li ho podle tamního kalendáře též)…

      3. Oni, co vim, neutikali pred socialismem, alebrz pre bolseviky. Kuprikladu v Lybii byla za Kaddafiho take jista forma socialismu (ano, bez onoho ‚my jsme ta cesta ke komunismu‘) a nemyslim, ze odtud Lybijci nejak davove prchali. Dnesni EU je do urcite miry take prolezla socialismem.

        Bolsevici byli problem. A socialismus si vzali spis jako medium. Kdyby nebyla myslenka socialismu, vzali by jinou, treba nejakou kontinualni revoluci. Podobne, jako tech dnesnich 148 ceskych neziskovek, ktere pro svoji existenci jako medium maji Cikany.

        1. Nejsme ve při, to jen narážím na kabrňákův komunistický socialismus. Že může existovat socialismus bez komunistické revoluce, předpověděl přece už Marx. Naše smůla, že se to stalo zrovna teď na západ od nás.

          1. Levicaci nic novyho nevymysli. Vzdy to bude oscilovat mezi temer neskodnym socanskym ‚dluhy se neplati‘ – az nacistick-fasistickym ‚nic nez narod‘. Socani vzdy nejprve nekde okradou celou zemi, aby pak milostive pridelovali drzhubne svym vernym, coz po nejakou dobu vydrzi a naoko to vypada jako raj. Argument, ze ‚jistota prace az do doochodu‘ nechapu. On snad nekdo v soucasnem systemu nemuze delat zadnou praci? Vzdyt pracaky jsou plne nabidek, nebo muze si vyridit ZL za litr a z fleku zacit neco delat, coz za minule totality az takova prdel nebyla. Bud byl rolnik, coz mu bolsani dali sezrat, nebo umelec a to na nej zase dohlizela komise a nebo jich muselo byt aspon pet, zalozili druzstvo, pricemz ale aspon jeden musel byt komar. A takto by se to dalo brat vetu po vete. Ja jsem podnikal uz za minule totality a tak mam co srovnavat. V podstate az do Buresovych novelizaci to v teto zemi byl celkem lalac. Dneska je to buzerace non plus ultra, aby prezily jen velke korporace, na ktere FU nedosahne. Presto ale jsou porad dalsi cesty, drive nebyly.

            1. Jedno levicacke socanstvi nahodou funguje. V Izraeli. Koneckoncu komunismus ma s Zidama hodne spolecneho, akorat ze Marx vyskrtl nabozensky podtext, ale jinak nevidim rozdil mezi kibucem a socialistickym JZD anebo fabrikou ala Poldi Kladno.
              Teda jeden rozdil tam je. Diky nabozenskemu podtextu to v Izraeli funguje doted, zatimco vychodni blok se rozpadl, protoze co nerozkradli lidi a nevyhodili oknem ve studene valce za zbrojeni, to dokoncilo technologicke zaostavani a likvidace inteligence.
              Coz ma na svedomi samozrejme opet Marx, ktery se mohl posrat z delnicke tridy, zatimco pracujici inteligence byla neco jako tridni nepritel, na ktereho si tvrda pest delnika mohla kdykoliv doslapnout.

            2. Nevím, čí je to citát, ale sedí: Socialisti vždycky přesně ví, co udělat s penězi, které vydělal někdo jiný…
              Na tom socialismu se prostě vymyslet nic nedá. Lidi se vždycky chovají jinak ke svému a jinak k cizímu majetku. Můj zážitek ze soc brigád je, že se všude hodně kradlo a lidem moc na pracovních potřebách nezáleželo, klidně poškodili nářadí, aby nemuseli dělat nebo po vyčerpání tabulkové životnosti si šli nafasovat nové, to sbalili domů a dál dělali se starým. Ale soukromý řemeslník si přece tohle neudělá s vlastním nářadím?
              No a dnešní pokřivení trhu dotacemi, to je nemlich to samé. To už se pak nepozná, jestli je někdo neschopný nebo jen umí dobře brečet. O komunistických dotacích ani nemluvím, tam neexistoval žádný test ke stanovení správné ceny (vlastně ano, černý trh), ty byly naprosto nesmyslné. Dotovaná voda, dotovaná elektřina, tabulkové mzdy, to pak jako nejefektivnější provoz vycházela vysoká pec.

              1. Ano. Málo se to ví, ale v Americe nejprve také zkoušeli komunismus.

                První dvě kolonie byly nejprve založeny jako komuny, kde „všechno patřilo všem“ – a do roka přes 70% kolonistů zemřelo hlady. Ukázalo se totiž, že kolonisté mají např. výhrady aby „moje manželka dřela víkendy na ostatní chlapy jako otrokyně“…

                …a hlavně se vždycky projeví neřešitelný problém přerozdělování.
                Pokud si 10 lidí rozdělí plody práce v poměru 10% každému, a 1 člověk zcela přestane pracovat, přesto dostane 9% plodů zcela bez práce. Jak s tím někdo začne, každý si samozřejmě řekne že on nebude makat na toho „freeloadera“ a taky se na to vykašle. A rázem je 0% plodů a všichni zemřou hlady.

                1. Jo, komunismus. V 17. stoleti. To urcite. Ty americky „komuny“ byly zalozeny na nabozenskym zaklade. V krestanstvi nic noveho, spolecne vlastnictvi meli uz prvni krestane. S komunismem to nema nic moc spolecneho, i kdyz Marx a utopicti socialiste se zcela jiste nekterymi prvky tehle nabozenskych komunit inspirovali.

                  1. Shane: jo, určitě. Moore totiž vydal svou Utopii v roce 1516, což je jaksi století před americkými kolonisty, víme?

                    A pointa Utopie spočívala v tom, že všechno patřilo všem a „nejlepší společnost“ je kolektivismus limitující k totalitě.

                    Sestimsmiř – Thomas Moore byl, společně s Platonovou „Ústavou“, duchovním otcem komunismu. Marx a Lenin nevymysleli žádné nové uspořádání společnosti – pouze formalizovali koncept třídního boje a revoluce a pojistili jej historickou dialektikou.

                    Jinak společné vlastnictví měla prvotní církev jen a pouze v Jeruzalémě, a to proto že po ní tvrdě šli farizeové a očekávali, že by stejně o všechno přišli, takže po dobu provizoria to prostě prodali a měli na živobytí. Také se pak ostatní církve skládaly ve sbírkách na tu jeruzalémskou.

          2. Ono je potreba se na to divat tak nejak z vice uhlu.

            Predne je potreba si uvedomit, ze lidi jsou ruzni. Ale hlavne – kazdej jsme zazili neco jinyho a vetsina lidi se objektivne za komancu mela lip, protoze ted se ma bud stejne, nebo hur.

            Nemohlo se do zahranici – husty, troufam si tipovat, ze tak 1/3 obcanu CR na dovolenou v zahranici nema, nebo na ni celej rok setri tak, ze si utira prdel reklamnimi letaky. Zadna zmena od socialismu, kde si lidi na auto setrili roky a utirali prdel Rudym pravem. Pripadne nemeli hajzlpapir.

            Prace byla 6-14:30, pripadne jina varianta a clovek se mohl flakat, kdyz za pomoci deky vysvetlil udernikum, ze tady se kurva udernicit NE!BU!DE! Dneska clovek maka jak sroub, musi na prescasy a kdyz prijde do prace na drat, tak leti. To se za socanu moc nenosilo a dost delniku na to vzpomina docela s laskou v oku.

            Atd.

            Hele, objektivne vzato se situace spousty lidi zhorsila. Musi makat. Musi se o sebe starat(predtim se staral stat), tak moc se jim zivotni uroven nezvedla a hlavne! Hlavne tam byly velke sliby, ktere se v devadesatkach temto lidem nenaplnily. A brzo prislo vystrizliveni a skepse.

            Navic spousta tech lidi nikdy nemusela zazit ruzne druhy front, protoze zili na vesnici, kde spousta veci tak nejak byla z lokalni produkce.

            Ja rozhodne neobhajuji socialismus, ale pochazim z velmi chudeho kraje a fakt chapu, proc se lidem v tom regionu po socialismu styska. A tem lidem to proste nevymluvis.

            1. Deacon, lžou naschvál nebo z nevědomosti? Za Komančů bylo všechno reálně výrazně dražší než dnes.

              Dovolená v „komunistickém standardu“, tzn. bydlet někde v Jugošce v kempu a žrát jen konzervy a řízky přivezené z domova, se dnes dá sehnat tak do 5-8 tisíc, na což nikdo nešetří rok, sorryjako. Ale pokračujem.

              Za Komančů bylo k sehání slušné auto za 1-2 výplaty?
              Za Komančů byla k sehnání slušná televize za 1/4 výplaty?
              Za Komančů byl k sehnání slušný soustruh za 1-2 výplatu?

              Protože dnes je, pokud člověk nechce top-modely pro smetánku.

              Tvrdá fakta, tj. srovnání cen v přepočtu ke kupní síle, viz zde:
              http://www.zakomunistu.cz/

              Jdou k šípku s takovou trapnou agitkou, jak je dnes hůř a lidi jsou chudší.

              1. Mrcasík, čo si predstavují pod takým pojmom „slušné auto“? Lebo by ma to velmi zajímalo, velmi málo kedy sa mi to prekryje s pojmom dve výplaty, aj keď budem skromný a kúpim honten taku Daciu. No, nězarabam v Prahe, tož možno preto. Stretol som daňového poradcu od EY a ten mal peknu mazdu za tri výplaty, to potom áno.

                1. Já třeba vlastním slušné auto za 25,000 kč kupní + 5000 opravy = 30k.

                  On totiž člověk nesmí být Urban Liberal, který všude brečí jak se „musel zadlužit aby si koupil auto“ za $10,000 – protože byl moc nóblhóch na to, aby si koupil kvalitní ojetinu za $990 která bez problémů najezdí ještě 200tkm.

              2. Jan Mrcasik: pozor na to, co jeden píše a na co reagujete: Vámi zmíněná dovolenka za pár šlupek má dva problémy:
                – Je to cena za osobu, takže pro rodinu se bavíme o 20-32k a to vcelku odpovídá, jenže na to skutečně spousta lidí nemá
                – Není to něco, co by většina lidí považovala za „odměnu“, kterou by si měli jednou za rok dopřát. Co bylo OK v roce 1985 (kdy našinec jel do Blavy vlakem-busem a po půl dni čekání pak 24 hodin karosou za vysněným mořem) není OK v roce 2018, představy a nároky jsou jinde.

                Deacon má pravdu v tom, že existuje ne úplně malá skupina lidí, kteří na minulý totáč vzpomíná se slzou v oku, protože zaprvé to negativní už zapomněli a zadruhé spousta pozitiv tak, jak je vnímáte Vy nebo já se jich netýká. O to více roste jejich frustrace.

                Když ale tady na DF čtu tolik obhajoby minulého režimu a to dokonce skrze tak dementní metriky jako cena vody, je mi trochu smutno. I když to třeba aspoň některé notorické uctívače monarchie nakopne a pochopí, že jejich „jen 10% daň“ je úplně stejná hovadina. Radši 100x dražší voda (za kterou i tak platím naprosto směšné peníze) než kádrové posudky, umístěnky, uliční výbory, milice a hrdinné pohraničníky na stážních věžích.

                Nicméně nadávat „druhé straně“ do kreténů k ničemu nevede a deaconův příspěvek částečně odhaluje, jak může být někdo takový hlupák, co si to neumí spočítat. On si to ale počítá po svém a váhy slovům jako „svoboda“, „dovolená“ nebo „můžu si více-méně koupit co chci“ dává nula, protože stejně umí akorát žít od výplaty k výplatě a nadávat u piva. Tehdy ale jen potichu na pár papalášů, dnes nahlas na všechny ty svině okolo, kterým nikdo ne a ne ukrást, na co si vydělali. A teď konečně je tady estébák co maká a kleká. Spása pro tyhle lidi. Estébák s nimi pohrdá, ale pochopil, že když on pochopí je, oni mu to hodí a dají mu mandát okrádat ty kolem. Každý zločinný režim (potažmo každý zloděj ve velkém) žije z podpory lůzy. Na tu žádné racionální srovnání neplatí, protože ta slyší jen na jedno: tentkrát měl Pepa od vedle taky hovno, zatímco teď má barák a novou káru. Hajzl jeden, s tím by se mělo něco dělat!

                1. Deacon je bohužel jediný, kdo se uměl zamyslet.

                  První manipulátor: Mrcasík záměrně manipulačně vybral jen to, co bylo tehdy dražší – ergo je lhal.

                  Druhý manipulátor: fatdwi se s tím vypořádal manipulačně zase tak, že komu se dnešní doba nelíbí je závistivý hajzl.

                  Já se mám za dnešní doby mnohem lépe, než za komunistů. Neidealizuji si ani komunisty ani dnešek. Ono se zase tak moc nezměnilo, obě doby jsou podobnější než se zdá.

                  1) Máme domokracii, ale neustále už roky zuří demonstrace a kydy kavárníků, sluníčkárů, umělců, České televize a dalších vyžírků – že ten kdo byl demokraticky zvolen (prezident, premiér, kdokoli, …) by měl odstoupit. A že demokracie platí jen když se jim to hodí.

                  2) Cca 1/3 zákonů diktatursky řídí nikdým nevolená – tedy nedemokratická – Evropská komise. Není proti ní odvolání. To už je pak jedno, jestli to řídí KSČ, KGB, nebo nějaký papaláš z Bruselu.

                  3) Napíši něco na internet nebo nedejbože vyslovím názor, a následně to jdu na policii vysvětlovat a budu tahán po soudech. To pak „raději budu platit 100 x dražší vodu, jen aby byla svoboda“ – jaksi moc nedává smysl.

                  4) Kdykoli si na berňáku někdo vzpomene, tak zaklekne na firmu zajišťovacím příkazem. Nebo začne požadovat po jakékoli firmě nedoplatek za DPH, který měla zaplatit jiná firma. Nevím proč t připomíná 50. léta.

                  5) Novináři a kulturní fronta si hraje se státy jak kočka s myší. Někdo kuchne novináře a je z toho státní převrat na Slovensku.

                  6) Česká televize, kterou musím platit, jinak na mě zakleknou, si dělá politickou agitku pro nekoukané umění těch neumělů, co si to uměli zařídit. Nekoukatelné české filmy, Goebbelsovo-pravdivé veřejnoprávní informavání, …

                  7) Zkus počůrat korát na Slovensku. Za to je horší trest, než za masovou vraždu!

                  Atd. Nedělám si iluze ani o jednom režimu. Ale teze, že tento režim je ksvělý, sovobodný, demokratický – to musí chtít obrovskou míru zaslepenosti a sebelhaní a hlavně sebeobelhávání.

                  1. A John tomu dal manipulační korunu když nic nepochopil. Nebo mi zkuste vysvětlit, jak konkrétně fakt, že existuje skupina závistivých šmejdů ovlivňuje jiný fakt, že jsou i jiné skupiny?

                    1. Nemá to cenu. Těžko to vysvětlíš někomu, kdo je hrdý na to, že si může čaj vařit v samovaru na dřevo, protože elektřinu jim tam tatíček Putin ještě nepřivedl. Ale hlavně, že má doma svatý obrázek s Putinem. Tyhle demagogický kecy pana Johna jsou jenom obyčejným nesmyslem a neznalostí doby za komunistů. A nebo byl za komunistů mezi prominentní třídou a v takovém případě se dnes má opravdu blbě, protože ON nemůže zakleknout na svého souseda, ON nemůže krást tolik, co kradl dřív, ON není jediný, kdo krade a podvádí. Najednou zjišťuje, že i jemu může někdo něco ukrást nebo být na něj nespravedlivý a on nemá možnost na něj zavolat SNB za to, že poslouchá ilegální rozhlasovou stanici.

                  2. Technické:

                    1) Zuří demonstrace… Možná, netuším. Zuří na místech, kterým se mohu snadno vyhnout (neb v daných lokalitách není nic, coby nešlo získat jinde). Proti lednu 1989, kdy některé věci (jako třeba pánský oblek prodloužené délky) se mimo Dům mody sháněl velmi obtížně. Koupit ho odpoledne a zůstat suchý, to byla celkem výzva.
                    2) Zákony ČSSR vycházely 100% z Ústavy ČSSR. Doporučuji si projít Hlavu první a zejména Článek čtvrtý, optimálně ve světle „Brežněvovy doktríny“. „Bruselská třetina“ rázem vypadá poněkud jinak.
                    4) Tuto praxi masově rozšířil jistý Bureš. To je nejspíš ten důvod, proč vám to ta 50. léta připomíná. Smutné je, že to téměř 30% voličům u uren vyhovuje.
                    6) Běžná produkce ČT je IMHO víc ke koukání, než byla běžná produkce ČST za Zelenky*, princip koncesionářského poplatku (i způsoby jeho vymáhání) se nezměnily. (To neznamená, že bych ji nějak vyhledával a sledoval.)

                    Nikdo vám ale dnes nebrání se odsud odstěhovat, kam je libo, nikdo vám tady nebrání** sledovat takové zdroje informací, které chcete. Ve srovnání s dobou, kdy jste se nemohl ani podívat k pramenům největší české řeky, je dnešní režim (přes veškeré jeho průsery) o několik řádů lepší.

                    * Přitom to, co neprošlo na „Kavkách“, tak se často dělalo na „Kolibě“, kam Zelenka nedosáhl. Hint: Okna vesmíru dokořán.
                    ** Obejít blokování Internetu v ČR/EU je proti odfiltrování „rozhlasového vysílání ze Strahova či Zbraslavi“ triviální, dostat se z čínského intranetu do Internetu také není žádná sranda. Ale poreferujte, až tam budete.

                    1. A ? Co tim chtel jako basnik rici ? Ze pred rokem 89 to bylo nahovno, takze to zakonite musi b yt nahovno i po triceti letech ? Respektive musi to byt tak nahovno, ze pokud nechcu emigrovat, tak muzu volit jako jednu z nejprogresivnejsich stran komunisty, kteri aspon jako jedni z mala chapou, ze se nas globalizace snazi odnarodnit a rozredit v globalnim priprchleneckem sociexperimentu ?

                      Proc chodit daleko, uz jednou nas priprchlici zaplavila, za tzv. svateho vaclava, jednoho z nejslabsich panovniku vsech dob a nasledky se tahly 1000 let, nez jsme sudetaky vyhostili.
                      At delali komanci tech 40 let cokoliv, vymlouvat se na to po triceti letech je krajne alibisticke.
                      A pokud si tady v souladu s EU natahame muslimaky, tak muzete vzit jed na to, ze veskere zverstva spachane komunistama budou jen slaboucky cajicek.
                      Staci se podviat do Svedska, Francie nebo multikulti Londyna.

                    2. Básník tím chtěl říct, že to před rokem 1989 bylo na hovno a to hlavně díky Rusku a jeho intervenci na našem území. A na hovno to bude i v budoucnu, pokud nepřestane strkat Rusko pracky všude okolo.

                    3. Re: talarich
                      14.3.2018 v 13:59

                      Kazda svetova velmoc ma tendence strkat pracky do veci,po kterych je ji hovno.Nektere velmoci to, pravda, verejne oznaci za vlastni zajem a mluvci za to sklizi Nobelovu cenu miru.

                      My jsme moc mali na to,abychom mohli nekomu,jako je Rusko,USA,Cina,Nemecko… cokoli diktovat.Takze si muzeme pobrecet u piva,ale ty jejich prsty tady proste budeme mit vzdy.

                      Jina vec ovsem je, jim ty ruce libat.

                    4. Technická: Když odhlédneme od potomků původních germánských kmenů, které českou kotlinu obývaly ještě před příchodem Slovanů, tak to nebylo za sv. Václava, ale poněkud později, až za Přemysla Otakara II., případně pak až v rámci Monarchie. Podobně se Češi dostali do Banátu či na Volyni.
                      Vše hezky popsáno třeba v Toulkách českou minulostí, příchody německy mluvících obyvatel za Hasburků lze od Marie Terezie dokumentovat např. v matrikách.

                    5. Re: icu
                      14.3.2018 v 13:46

                      Vis, ja primo zboznuju, kdyz mi nekdo rekne ‚kdyz se ti to nelibi, tak se odstehuj‘. Cekam, kdy mi toto rekne fizl, kdy se to doslechnu u soudu, na urade,… a mam obavu, ze ta doba neni daleko.

                    6. tak on je docela rozdil mezi tim kdyz te nekdo upozorni na to, ze mas moznost se odstehovat kam te srdce tahne kdyz to u nas stoji za hovno a tim kdyz ti nekdo rekne „vyfic do Rakous a vymri, hajzle“.
                      me to u nekterejch lidi kolikrat pripada jako kdyz si stamgasti „pod javory“ imrvere stezujou ze je tam hnusny pivo, blbe varej, hajzly smrdej, pingl krade a netopej, ale kdyz se jich zeptas, proc teda radsi nejdou do hospody Na Ruzku, tak te prastej popelnikem.

                    7. Re. Sysop 14.3.2018 v 17:33
                      Moment, cítím značný rozdíl mezi „Nikdo vám ale dnes nebrání se odsud odstěhovat, kam je libo“ a ‚kdyz se ti to nelibi, tak se odstehuj‘. Ty ne?
                      Hlavně to ale je reakce na Johnovo „Ono se zase tak moc nezměnilo, obě doby jsou podobnější než se zdá.“ IMHO nejsou a právě právo „opustit svoji zemi a kdykoliv se do ní vrátit“ a hlavně jeho samozřejmé používání dnes a denně vnímám jako naprosto zásadní rozdíl mezi ČR a ČSSR. Rozhodně nikoho nikam proti jeho vůli nestěhuji (a ti, co mě tu znají osobně, tak vědí, proč).

                      A poznámka o čínském intranetu naráží jen na Johnovu předchozí informaci, že letos nebo příští rok očekává nějakou delší práci v ČLR.

                    8. Re: icu
                      14.3.2018 v 18:18

                      Mam kamarada, ktery odesel v ’70 behem cistek v CSSR a vypravel mi,ze komari na nej taky nedelali ‚zadny natlak‘, proste mu jen rekli,ze pokud se mu to nelibi, muze se samozrejme odstehovat a oni mu vsechny papiry radi dodaji. Pak sem jezdil za matkou, problem s tim nemel, jen pry nesmel prekrocit vic, jak 30 dni v kuse. Takze se mu i stalo, ze jednoho dne zjistil, ze je to zrovna posledni den, takze jak byl zasranej z garaze (hrabal se v jednom aute), tak skocil do auta, dofrcel do Mikulova, dostal razitko, projel celnici, za ni se otocil a zase frcel zpatky.

                      Jasne, ze EU te nebude mlatit. Teda aspon zatim ne. Ale snadno se muze stat, ze nastoli takove podminky, ze proste rad odejdes. Vratit se samozrejme budes moci, ale do stavajicich podminek. Priklad? Uz jsem z par stran slysel, ze pokud Juncker dotahne svuj vlhky sen do finale a odzbroji Cechy, tak par lidi radeji odejde nekam, kde budou moci zbrane dal mit, protoze to proste je jejich hlavni konicek.

                      A ted mi rekni – proc ti lide nemohou dal mit svoje zbrane, kdyz se to podarilo pred >25 lety uzakonit do funkcni formy? Proc dostanou na vyber zbrane =X= pobyt v Cesku? Pokud toto budu srovnavat s minulou totalitou, pak musim rict, ze je to STEJNE. Mozna i horsi, protoze tehda jsi broknu mel na pozehnani MNV. Kulovnice byla jina story, ale uspesne jdeme do stejne prdele.

                    9. Sysop 14.3.2018 v 18:38

                      Proč? Vidím dva důvody. Prvním je, že se v našich krajích víc dbá na to, KDO něco říká či dělá, než na to, CO a hlavně PROČ to říká a dělá. A je úplně jedno, jestli to je poslanec Ondráček v rozpravě Senátu (a nemohu se zbavit dojmu, že to ze strany Sněmovny byl naschvál, aby pár senátorů mohlo prohlásit něco ve smyslu „pro návrh jsem nemohl hlasovat, neboť ho přednesl komunista). Druhým pak je nehynoucí touha se zalíbit většině voličů (kolik procent hlasů dají vlastníci zbraní, že).
                      Že to je cesta do pekel, kterou jsme si minimálně prošli mj. v r. 1948, je nabíledni. Ve finále to skončí tak, že kotlinku postihne daší vlna emigrace, která asi nebude tak „okatá“, jako byly vlny po Únoru a Srpnu, ale o to vytrvalejší.

                    10. Re: icu
                      14.3.2018 v 19:22

                      Proto rikam, ze postupne jdeme do stejne prdele. Ale uznavam,ze do toho noveho pekla frcime aspon na lepsim koni.

                      Nejvic mne na tom sere fakt, ze jako obvykle si za to muzeme sami, ale viniky hledame vsude okolo. Misto vystehovani viniku radeji budeme odchazet sami. A humaniste nam behem mavani reknou „je normalni jit za lepsim“.

                    11. Vsak naco chodit tak daleko a fantazirovat o blizke budoucnosti. Staci se podivat na soucasnou protiruskou hysteri a porovnat to se stredovekymi hony na carodejnice a je to presne 1:1

                      Tehdy pronasledovali carodejnice, protoze verili, ze ovladaji nejake cary mary a mohly by urknout dobytek a ze jsou „bezbozne“.
                      Dneska nahaneji Rusy za to, protoze si drzi sve uzemi, protoze o nich trousi famy, ze expanduji (chranit si sve mensiny proti genocide opravdu neni expanze), ze falsuji volby (hlavne od USA to sedi) a ze jsou to „komunisti“ (tohle tvrzeni pro zmenu zase sedi od EU).
                      Taky je dobre se podivat, kdo nahanel carodejnice tehdy a ted. Tehdy to byla svata inkvizice, dneska to je globalizace. V obou pripadech se jednalo prakticky o stejne zednarske loze, papeze a „globalni elity“ v pozadi, akorat ze tehdy na to potrebovali obrovskou organizacni strukturu Cirkve Svate a pravidelny vyplach mozku pri bohosluzbach (spise modlosluzbach), dneska jim na to staci jeden Bildeberg, Rimsky klub a Trilateralni komise, kterymi lze ovladat politiky, media a pravidelny vyplach mozku na podprahove urovni zajisti prumyslove technologie a vedecky propracovany brainwashing, ktery davno strci do kapsy veskery stredoveky mysticismus a bigotni krestanstvi.
                      A kdyz se clovek podiva jeste dale, jak to vzdycky skoncilo, tak odjakziva to skoncilo pouze valkama, bidou a utrpenim.
                      Lide se tak malo poucili, ze je to az zarazejici. Umime postavit automaticke vesmirne sondy, umime urychlovat castice, umime manipulovat s geny, ale jinak se chovame jako porad stejna banda simpanzu na zaklade pudu ze starsi doby kamenne. Deset, patnact „nadlidi“ taha za nitky a zbyle miliony (dneska spise miliardy) jim to nekriticky zerou i s navijakem a kdo je proti, je bud prervan, anebo pranyrovan, anebo zlikvidovan. Opet na prumyslove bazi, jak jinak.
                      Kurva. Treba takove Katalansko – ucebnicovy priklad rozvinute evropske demokracie v praxi.

                    12. A procpak ty ‚carodejnice‘ upalovali? Kdyz vynecham par malichernosti, jako treba chut po jejich majetku, nebo touhu videt jejich nahy kozy, tak povetsinou proto, ze ty zenske proste byly jine, nezapadaly do stada.

                      Rusove jsou jini, nezapadaji do stada ‚zapadni demokracie‘. Takze cemu se divit? Jsou jini, takze jsou spatni. Hloupi lide potrebuji jednoducha hesla.

                2. fatdwi: no ale o tom přesně mluvím: že „představy a nároky jsou dnes jinde“. Proto jsem psal o té dovolené v Jugošce s konzervami a řízky z domova.

                  Pokud někdo se slzou v oku vzpomíná na Socík, je to pokrytec nebo alzheimer protože ve skutečnosti by s hrůzou a vytím utekl, pokud by se mu ten životní standard socíku vrátil.

                  Protože kapitalismus přinesl právě obrovské zvýšení životního standardu…

                  …který ale nevděčná pakáž zcela ignoruje protože jej považuje za samozřejmý a jaksi socansky „nárokový“. Ale za toho vysněného socíku jej prostě neměli!

                  1. Jan Mrcasik: ale on asi málokdo vzpomíná na socík optikou dneška vs. tehdy, ale optikou „co jsem byl a moje okolí tehdy a dnes“. Ti lidé nechtějí tehdejší životní úroveň, ale svoje (a svých sousedů) tehdejší postavení ve společnosti. Na co je zmrdovi z uličního výboru LCD telka když souseda s Mercedesem nemůže zmlátit nebo poslat na kobereček na národní výbor jen tak protože se mu chce?

                    To není o žádném „nárokování si“, ale o běžném standardu. Ten byl nějaký tehdy a nějaký je dnes. Na mě argument „jez, děti v Africe hladoví a ty se tady v tom nimráš“ neplatil ani v 10 letech.

                    1. „Životní standard okolí“ je nesmysl, chiméra – maloměšťáci se přetvařují jak nejsou bohatí s hypotékou na bazén, Oktáfkou na leasing a LCDčkem na splátky a přitom na to nemají.

                      To je jediný rozdíl mezi „rozdílem v životní úrovni“ dnešní dobou a minulým režimem: tehdy člověk nemohl virtuálně „žít na vysoké noze“ za dluhy, protože by mu to prostě nikdo nepůjčil. To, a to že oficiálně padl klientelismus a je mnohem vyšší rovnost šancí.

                    2. IMHO fatdwi nepsal o hmotné životní úrovni, ale právě o onu moc, kterou člověk měl v určitých chvílích. Sem počítám třeba nepodepsání žádosti o devizový příslib, posudek na dítě před přijímačkami na gympl, až po prachsprosté udávání.
                      A konečně už nelze použít ono „já kdybych mohl…“, protože je na každém, co bude dělat. (A vím, že není žádná sranda něco začít, odstěhovat se na druhý konec světa atd.)

                    3. Jan Mrcasik: není to ani nesmysl, ani chiméra. Je to realita dnešního dne. Jestli na dluh nebo ne je jedno (z tohoto pohledu, z jiných pohledů samozřejmě ne).

                      A jak píše icu, mám na mysli moc nad druhými, kterou mělo tehdá mnohem víc hloupých lidí než dnes. Ne že by úředníků bylo málo, ale málokdy se potká úředník, který zrovna může znepříjemnit život sousedovi. To tehdá byly pro svině jiné možnosti seberealizace. O jednom tu psal článek třeba D-F.

                    4. Nezda se mi,ze by lidi prichazeli o svoje postaveni. Tady v te prdeli, kde ted jsem, jsou samozrejme hierarchicke vazby mezi lidmi a ty tady byly… furt. Kdyz ja ti dam tech deset ha pro tvoje dotace, ty mi prosadis adepturu v MS. Kdyz ty mne budes srat, tak ja ti nedam povolenku na jelena. A takhle se to zamotava, pres ruzne spolky, funkce, dluhy,… a to se nebavim o tom, ze je tady snad jen pet ruznych prijmeni. Kdo chce mit moc, muze ji mit. Jen, holt, musi se do toho vic oprit a nestaci to, co tehda, ze vlezl do strany a postupne ruznyma svinarnama probublal v partaji dostatecne vysoko. Dneska muze treba podnikat a ruznyma svinarnama si vydelat dost na to, aby se ho lidi bali.

              3. Hele, Mrcasík, já už mám plný zuby toho lhaní o nejskvělejší dnešní době:

                – Za kolik byl za komunistů nájem bytu?

                – Za kolik byla voda, elektřina?

                – Kolik by stála řada potravin, kdyby se neporovnával dnešní náhražkový šmejd z potravinářských koncernů, ale ceny stejně kvalitních potravin? Co třeba tebou zmíněná konzerva třeba lančmítu? Nebo jogurt z mléka, nikoli ze škrobů a sušených komponent?

                Jdi do šípku s takovou agitkou, jak je dnes všehcno lepší.

                1. Já nevím, asi to chce hledat, jogurty nejím, ale v podnikové prodejně Agroly občas koupím a je s nimi spokojenost i od hodně přísných posuzovatelů, cena mi nepřišla nikdy nějak zásadně jiná. V blízkém okolí mohu koupit maso, sýry… podle výrobců i mého posouzení výborné.

                  Ale o to vzásadě nejde. Jako v každé Venezuele jsou nalinkované ceny něčím vykoupeny. Například tím, jak dlouho se na byt čekalo (sakra dlouho), jaká byla kvalita velké části staršího bytového fondu (dnes již mimo geta takřka nenalezitelné zanedbání a nízká kvalita celkově).

                  Vlastní výstavba asi nebyla žádné terno proti dnešku, vlastníma rukama postavili barák a účtenky (není v tom to, co se nějak přemístnilo nebo bylo bez papíru) byly na přelomu šedesátých a sedmdesátých tři sta tisíc. Když to vezmu, že plat nebyl ani dva litry, tak jsou to víceméně za část materiálu a některé nemelouchované práce tak tři a půl až čtyři mega. A to způsobem – Přišly dlaždičky? (Ne jaké máte dlaždičky?). Když přijel vlak s cementem, tak po městě zvonily telefony a na nádraží se sjížděla nejrůznější vozidla včetně sanitek a autobusů, dopapírovalo se to jako prodej ve stavebninách, ale kdo nedostal typ, mohl na skutečný prodej ve stavebninách čekat fakt dlouho.

                  K řadě služeb je třeba připočíst neoficiální přirážku obálkouvou metodou – že se přidělí byt, že komunál pošle řemeslníky, že bude materiál, díl, atd.

                  Takže určitě se dá najít spotřební košík, který byl po přepočtu za socíku výhodnější. Ale abych tak řekl – vy byste raději nakupoval v současném nebo tehdejším stavu trhu (řekněme i s technologickým posunem, třeba počítače a elektronika by se tu prodávala z doby před deseti lety)?

                  1. LWG: Asi to chce hledat. To abych si vzal na to dovolenou:) Ale tahle diskuze je nazorna jak zjevne tu plno lidi kupuje levne sracky = prumerny supermarket a pak tu hazi hlasky jak je to dneska voe levny a kvalitni. Ja treba s partnerkou moc nakupovat nechodim, protoze nakupuje sice kvalitni jidlo, ale z tech cen jsem vyndanej.
                    Dalsi vec je ne/porovnatelnost dnesni a doby 40, 50 let zpatky a kdo to dela tak dela medvedi sluzbu dnesni dobe, protoze uz aspon ramcova porovnatelnost nemuze mluvit ve prospech dneska, z principu.
                    Lepsi horsi, podle me ta hlavni zprava je, ze drive dosahlo vetsi procento obyvatel na rekneme vyznamne zivotni statky v pomerne dobre kvalite, samozrejme za cenu jinych nevyhod, pro ty schopnejsi. Kdo tomu nerozumi, co je napsane v predchozi vete at porovna dobu pred 50ti lety s dobou pred 100 lety. Hezky je to videt na soucasnych vystavach o panelacich. Blaboly o tom jake jsou to kostky, ale ani jedina fotka z tech doslova der, z kterych se tam lidi stehovali.

                2. Technická k ceně bytu:
                  Nájem nelze brát za bernou minci, neboť velmi záleželo na tom, zda se jednalo o byt státní (na který sice měl každý občan ČSSR teoreticky nárok, ale pokud nebyl policista nebo voják z povolání, dočkal se ho tak někdy k důchodu), podnikový*, družstevní a konečně soukromý. Rozložení tak (v %) 10-20-30-40, státní byty dotované takřka kompletně (dekret s nájmem symbolickým), podnikové dle podniku, družstevní s dotovanou půjčkou (ale již nikoliv nájem), na soukromý dům stavěný svépomocí šlo za určitých podmínek také něco od státu dostat (ale bylo to méně než na družstevní byt, srovnal bych to asi s dnešními odpočty daní na hypotéku).
                  A konkrétní případ: rok 1988, byt 3+1 (Praha, 20 minut autobusem od metra) za 300 000 Kčs + 3000 odpracovaných hodin, průměrný hrubý plat tehdy byl lehce nad 3000 Kčs. Garáž byla extra.
                  * Získat podnikový byt také nebylo jednoduché. Třeba autobusáci v Praze byt získávali, ale šlo o byty náborové pro nové (a mimopražské) zájemce. Že jim zkušení lidé proto odcházeli jinam (protože bydlet v 1+1 s tchyní a vlastní rodinou nebyla žádná hitparáda a jiná města byty Pražanům dávala), to nikomu nedocházelo.

              4. No nevim, za minuleho totace jsem byval na dovolenych v ramci ROH, vesmes Cesko, Slovensko, Madarsko, NDR a bylo to za par supek a nebylo to uplne zly. Mooore je fajn, ale spis proto, ze ho nemame, jinak by to zase takove terno nebylo, Ve finale si rakovinu kuze muzu uhnat i doma.

                Pamatuju, ze kdyz se tatik v 70kach dostal do NSR, prijel s ocima na vrch hlavy a jako prvni povida „covece, vony tam kleste stoji to, co voblozenej chlebicek“. Dneska uz vime, proc.

                Srovnavat konzumni zbozi za kapitalismu se socikem, pricemz kapitalismus na konzumu stoji, je blbost. Z se za sociku cekalo dlouho na byt? Na JAKY byt? Prideleny zadara z podniku? No, tak to ano, to se mohlo cekat tusim az 15 let (to byl snad limit). Ale pokud jsem chtel koupit dekret na byt (i kdyz se to nesmelo…), tak jsem ho moh’ mit klidne zejtra. Jen jsem na to musel mit chechtaky. To ale dneska na ten byt, co muzu mit zejtra, potrebuju taky.

                Zasadni rozdil vidim v hyposkach. Tehda nebyly. Zrejme si socik nechtel komplikovat svuj vzlet ke komunismu vytrasanim nesplatitelnych pohledavek z dluzniku. Komu nestacila novomanzelska pujcka, ev. bezurocna pujcka v podniku plus normalni pujcka, mel holt smolika, vsak na co by potreboval prachy, zejo, dyk velkej barak je jen burzoazni prezitek.

                Ze vecne neco nebylo byl celkem logicky dusledek onoho „vsechno si udelame sami“. Dneska sice mame v kramech temer vsechno, ale dluh na ovcana je ve vysi maleho noveho automobilu.

                Ja uz jsem z toho srovnavani hmotnych statku vyrost‘, protoze mi to prijde fifty-fifty. Co tehdy bylo fajn, stoji dneska za hovno a obracene. Takze je to jen o tom, jaky soubor hodnot kdo uznava. A v tom se dva tezko domluvi.

                1. Sysop: hele to už taky zní jak stesk po starých dobrých časech kdy bylo všechno za pár kaček a spousta volnýho času. Jenže právě to, že bylo všechno oficiálně za pár kaček vedlo k tomu, že mnohé nebylo vůbec, mnohé další na černém trhu za úplně jiné ceny a vše svorně odkráčelo do zadele.

                  Dnes nemá každý 3 mega na vrcholový sport, ale popravdě – mě je to úplně fuk. Je to zábava jako každá jiná a netuším, proč by na to měl někdo doplácet. Když vidím paralympiádu plnou astmatiků, je mi z toho spíš zle než že bych chtěl taky přispět, ať se nějaký náš feťák umístí lépe (čest těm, kteří to zkouší poctivě, ale kolik takových má medaily? Resp. v kolika sportech lze ještě bez fetování dosáhnout na vrchol? Pošleš tohle dělat děti, když to bude levnější? Neboj, když budou fakt dobří, fet dolepí sponzor).

                  Pokud jde o volný čas, jaký si to uděláš, takový to máš. Opět netuším, proč bych měl nadávat, že soused ho má málo. Současně to vůbec nevidím tak jak Ty, to znamená že nesouhlasím, že jsou všichni o víkendu v práci protože musí. Spíš jsou líní něco dělat, tloustnou u televize a brambůrek a výmluva na nedostatek času se hodí, aby si nemuseli přiznat smutnou pravdu o tom, kam svůj život přivedli. Přitom spousta lidí má možnost dělat z domu a mít flexibilní pracovní dobu, tedy luxus, o kterém se za minulého totáče nikomu ani nesnilo (drtivá většina práce byla vázána na pracovní místo).

                  Don’t get me wrong, já znám taky nemálo lidí, kteří nemají na nic čas. Ale problém je kromě jednoho případu v nich a když člověk trochu nahlédne pod pokličku, zjistí, že proflákaného času jsou tam hodiny. Nepočítám ty, kteří hrnou prachy na úkor volna.

                  1. Tak lidi bezpochyby lini jsou a budovatelsky usmev na tvarich uz jim asi nikdy nikdo nevykouzli, ale fakt je smutny, kdyz prijdu na strelnici a jsem tam sam. Ok, jsem spravce, je to de lege, ale kdyz tak kouknu na fotky po stenach, kde je fura lidi na akcich a nekteri chodili dokonce kazdou nedeli… ja vim, byla to zla doba, protoze tehda meli tri malorajdy, zatimco dneska maji doma treba i .338. V sejfu. A jednou za rok si mozna vystreli.

                    Asi je pravda to, ze tehda lidi vedeli, ze i kdyby se posrali, budou mit stejny hovno, protoze nic lepsiho nesezenou. Dneska vidi vsude okolo sebe fury hracek, ktere by radi a tak hniji v hokne, protoze efektivne makat nikdy neumeli. Na tom asi taky neco bude. Samozrejme, zakazani ‚hracek‘ jako reseni nevidim. Kdyz holt nekdo chce stravit zivot v praci… je to jeho valka. Ale ja tim trpim taky, protoze je mi na te strelnici smutno ;-)

        2. ha ha ha , komunisty a socialisty je něco jako germanskije fašysty, fšycy o tom melou pantama, ale nikdo neví co to je,

      4. cyklista: Mam takovy dotaz. Proc jsi tu tedy zustal ty?

        1. Sorry, to je osobní.

    2. Naštěstí nemam tak krátkou paměť jako pár místních ubozaku

      1. naprosto správně , laska a pravda zvítězí nad fšemi, co se na to dívaj jinak,

        1. O pravdě a lásce tady meleš akorát ty… Já jsem jen napsal že si moc dobře pamatuji jak bylo za komančů a par místních joudu, kteří to zpochybňují na tom naštěstí nic nezmění. .

          1. Ano, ty dobře víš, že pravda a láska zvítězí nad lží a nanávistí! K tomu nám dopomáhej velký Havel!

    3. milej Kabrnak, až si ten občan, přeloženo do češtin,poddaný, uvědomí, že je poddaný, a to za každého režimu, velmi se mu po tej pravdě uleví,

    4. Ale pánové, vždyť se hádáte o nesmysl, nejde o to, jestli byl socik lepší, nebo horší než současnost.
      Určitě by se při ideologicky nezaujatém pohledu něco našlo, třeba co cituje kaBrnak je částečně pravda, ale ten systém se bez svobody s centrálním plánováním přestal PŘESTAL ÚPLNĚ VYVÍJET! To je to hlavní. Prostě byl pomalejší a pomalejší, a méně a méně efektivní takže ty zdánlivě zaručené jistoty byly jen dočasné, jednou by se to zadrhlo a skončilo… tak jako tak.
      Nebo si myslíte, že by to všechno přetrvalo?
      Od sametu by to bylo už skoro šest pětiletek…:-))) to jsou takové hypotézy, že nestojí za hádku.

      1. Vzhledem k faktu, ze dnes uz zase nastupuje nove centralni planovani, tak vlastne pokud chceme srovnavat totalitu minulou a soucasnou, pak je nutne je srovnat v case. Tedy minulou totalitu nekdy na pocatku 60. let a tu dnesni. Ono se nikdy nic neopakuje zcela stejne, ale urcite symptomy zde srovnatelne mame. Holt, levice nic z gruntu noveho nevypoti.

        1. No, tentokrát už zcela uletěli, protože zatímco o poroučení větru dešti předtím jen zpívali, tak dneska už normálně manipulují oteplováním planety a určují, že do roku XY nebudou jezdit auta na benzín,… atd. Zřejmě už se zapomnělo, že zdroje marxismu leninismu byly 3 (cituji) :-))) anglická politická ekonomie, německá klasická filosofie a utopický socialismus a to poslední jako odstrašující případ cesty která nikam nevede.
          Plánování na desetiletí je kravina, ale populární protože ti co to naplánovali nebudou už odpovědní za „delivery on time“.

          1. tohle planovani na desetileti je cirej alibismus, nic vic. Aktivistum se zavrou huby, ti co to naplanovali to resit nemusi a vlady za 20-30 let se na nejaky sliby svych davnych predchudcu muzou v klidu vysrat. Navic si vetsinu tech planu nebude nikdo pamatovat a pokud jo, tak uz budou zajimavy asi jako kdyz si prectu ze v 60. letech meli ideu ze se bude dneska litat na vejlet na Mars, zrat jidlo v pilulkach, vsechny nemoce budou vymyceny, vsude bude funkcni komunismus a kazdej bude mit robota co za nej bude makat.

            1. …s tema robotama to jde celkem uspesne kupredu, jen nevim, co pak budeme jako delat my.

              1. Na robotech se maká, ale robot Emil v každé domácnosti je skoro stejné scifi jako v tom roce šedesátém šestém, kdy bude dávno všude mír.

    5. S timhle jdi do řitě soudruhu! „Přines si to?“ „Neměli“ – to byly ty tvý jistoty.

      Koho chceš oblbovat? Já si dobře pamatuju, jak mladý rodiny byly běžně nasáčkovaný u rodičů ve 3+1 v paneláku, protože na byt měly šanci tak za dvacet let. Možná. Asi už jsi zapomněl na omrzlou prdel z fronty na mrazák, ten se na tebe sice nedostal, zato jsi měl několik tankovejch divizí a stíhacích pluků. Možná by ses zase potřeboval nadejchat vzduchu v Prunéřově, nebo Teplicích, prohlídnout si fialový řeky, aby tě ty komoušský hovadiny přešly. Možná bys měl zase zkusit shánět doktora, meloucháře, žebrat na OPBH – nebo víš co? Úplně nejlepší! Nechat na sebe řvát na buzeráku pologramotnou opici o tvý povinnosti položit za socialismus život. To bych ti přál, ty kabrňáku. Některý lidi si ten váš ráj dobře pamatujou …

      Fuj.

      1. Ac souhlasim, tak si jen dovolim podotknout, ze sehnat dobreho felcara je problem i dnes a s sikovnym meloucharem (remeslnikem) snad jeste horsi.

        1. Jo, to je zase jinej problém. Ostatně radostně budujeme socialismus s lidskou tváří, kdyby si náhodou někdo myslel, že to zabil už Brežněv, tak ani omylem.

          1. zdravotnictví je socialistický furt, s tim se nikdy nepřestalo.

            1. Nase zdravotnictvi mi nekdy pripomina Cinu: kapitalisticky kseftiky v socialistickym molochu.

        2. si jen dovolim podotknout, ze sehnat dobreho felcara je problem i dnes
          Naprosto stejná zkušenost. Třeba v dentální oblasti na to tady kašlu a budu využívat služby v Německu…

          1. Tak to budeš asi jedinej. Normálně to funguje tak, že Germáni houfně jezděj k zubákovi do Čech. Kvalita je plus mínus srovnatelná a cena je zlomek tý německý. A to je česká dentální medicína asi jediný plně komerční lékařský odvětví. (pokud teda nepočítám kosmetickou chirurgii).

            1. Kvalita je plus mínus srovnatelná a cena je zlomek tý německý.
              Udělal jsem si porovnání a mohu tě naprosto uklidnit, že panuje naprosto stejná situace jako se servisováním vozidel.

              Ohledně ceny jsem v Německu platil cca stejně, co jsem jsem platil tady na prémiových klinikách v Praze a řekl bych, že služby byly mírně lepší. Ne, sice nijak razatně, ale rozdíl tam byl.

              1. Prijde na to, co ti delaj. Muj byvaly soused je dentalni chirurg a Rakusaci s Nemcema si u jeho dveri podavaji kliku. Ne, ze by to byl nejaky buh, ale proste je levnejsi, nez venku.

                1. Jasně, to je normální trh.

            2. Právě a pouze díky tomu, že je česká dentální medicína víceméně jediné víceméně komerční lékařské odvětví, je také daleko nejpoužitelnější; vše ostatní je o řád nebo o víc horší :(

              1. No, jenom kdyby člověk nemusel ten socialistickej bordel doplácet. Vono trochu bolí zaplatit nějakou tu desítku či stovku tisíc, zubák z toho dostane pár stokorun a další jednu či více desítek naúčtuje navrch…

              2. Řekl bych, že u všeho ostatního je mnohem větší rozptyl kvality. Výborné doktory lze najít asi ve všech odvětvích, bohužel tamtéž lze najít i totální břídily.

              3. No jak mi tedy ocs vysvětlíte, že jich je málo?
                Jo já vím, kdyby byli všichni za cash, tak až pak neviditelná ruka trhu začne zubařit.

                1. Nejen. Zubařů LF podukovaly pokud vím poměrně málo, část ten obor pochopitelně nedělá, část prchne za pozlátkem do kapitalistické ciziny. Zubař byl lékař + zubař. Zkrácení na 5 let s omezením obecné medicíny bylo reakcí na to, že systém nestačil reálným požadavkům.

                2. No jak mi tedy ocs vysvětlíte, že jich je málo?
                  V Evropě je jednotný pracovní trh a tohle jeden z druhů pracovníků, který může místnímu prostředí ukázat prostředník a jít jinam, když z nich dělají idioty.

              4. rávě a pouze díky tomu, že je česká dentální medicína víceméně jediné víceméně komerční lékařské odvětví,
                To bych netvrdil. Pokud na klinice pana prezidenta komory kooperuješ s východní sestrou, která sotva umí česky, tak je velmi jasně vidět, kam to tady směřuje.

                1. tak v Nemecku zase jdes k vychodnimu lekari co sotva mluvi nemecky, protoze se narodil kousek od Melnika :-)
                  Ono je celkem jedno kdo se kde narodil a jak dobre umi nejakou rec, ale co umi ve sve profesi.

                  1. tak v Nemecku zase jdes k vychodnimu lekari co sotva mluvi nemecky, protoze se narodil kousek od Melnika :-)
                    Ono je celkem jedno kdo se kde narodil a jak dobre umi nejakou rec, ale co umi ve sve profesi.

                    Je každého naprosto svobodnou volbou za jaké služby smění své vydělané peníze…

          2. Neviem ako je dentálna oblasť u Vás na tom s kvalitou a cenami, ale ja mám súkromného zubára v bradavici na Dunaji a sťažujem sa až keď platím – inak je to v pohode. Už ma pozná a vždy pred zákrokom siahne do „vrecka“ a vytiahne striekačku s ihlou plnú umrtvovacieho prostriedku – inak by som hubu ani neotvoril.
            Bavil som sa s rakušákmi na toto téma a v princípe kto je blízko hraníc tak ide napr. do maďarska – lepšie ceny, lepšie vybavenie a dokonca doktori ovládajú nemčinu na takej úrovni, že si pokecajú so zákazníkom. Jediný rakúšak (asi volič FPÖ) mi tvrdil, že chodí k zubárovi doma v rakúsku, lebo to riešia na čierno (takže za lacno).
            No a v nemecku v telke som asi pred rokom videl reklamu na spoznávací výlet do Budapešti spojený s návštevou zubára.

        3. Technická:
          Dnes si felčara můžeš najít sám (ano, sranda to není), za socíku jsi měl doktora podle podniku či podle bydliště a když jsi spadal pod „řezníka“, tak jsi mohl změnit práci (v situaci, kdy podnik měl právo určitou dobu – tuším až 2x 6 měsíců – nepřijmout tvoji výpověď), nebo se přestěhovat. Řemeslník ani tehdy nebyl jednoduchý – viz třeba film „Nejistá sezóna“.

      2. No člověče, já jsem se pak prohrabal na poddůstojníka (záklaďáka) a taky jsem musel řvát. Protože leckteří ti bigoši v četě nebyli jen pologramotní a opice, ale i slušní hajzlové. Někteří už stihli být v base předtím, než šli na vojnu a byli potetovaní snad i na prdeli. A protože v tom uměli chodit, tak se jich leckdo i bál. To ti potom ten řev pomůže docela dost, protože oni na nic jiného nereagují.

        1. To já občas taky. Chvíli jsem pecky měl tři, pak mne degradovali, pak mi tiše dvě dali zpátky, za měsíc i tu třetí a pak zase exemplární servání s řevem na nástupu. :) – věčnej koloběh. Já se jich o nic neprosil, křečci v kolotoči uvízli ve vlastní pasti. Dokonce mi do civilu napsali do vojenský knížky myslim nějakýho pošťáka. Hledat to nebudu, je mi to fuk. Ale většinou jsem žádný řvaní ani nepotřeboval, vždycky je víc způsobů, jak dosáhnout svýho.

          Ale co je podstatný. Asi jsi nedělal politruka. Podle šarže to nebylo možný. Takže ses PŠM nalejvárnou (předpokládam) neobtěžoval.

          1. To opravdu ne, ale na PVSce jsem hlavně v zimě seděl docela rád, protože tam bylo teplo. Naučil jsem se spát s otevřenýma očima…:-)
            Ale vážně, daleko větší problém tam představovali ti potetovaní hajzlíci. Jednak bylo potřeba před nimi chránit tu obrýlenou introvertní část mužstva, protože tihle týpci by je za chvíli zotročili a druhak se mít na pozoru před nimi sám. Myslím, že tak nějak plánovali, že mi dají někde deku (jen tak aby si nastavili klovací pořádek tak, jak jim vyhovovalo). Stálo mne to posledního půl roku velké úsilí a taky taktiky, aby se jim služby prostřídaly tak, aby nebyli po kupě, nebo aby pokud možno nevypadli na vycházku najednou a nevrátili se jako agresivní ožralý dobytek. Když byli každý sám, tak se lísali a netroufli si, protože přeci jenom jsem už tehdy měl sto kilo, ale není prdel si furt hlídat záda.
            Profesionálním Gutaperčám to bylo jedno, hlavně vypadnout domu, nebo na ubytovnu když je padla a devítka se objevil jednou za noc.
            To byl manažerský tréning o kterém se žádném z „koučů“ nikdy nezdálo… prej soft skills.

            1. Já to znam. Taky jsem si tim prošel. Bigošárna je škola života.

              Posledních půl roku bylo v klidu, hlavně proto, že si dokázali spočítat, že se jim konflikt se mnou nemůže vyplatit. Ale člověk musel bejt pořád připravenej a někdy ukázat svaly jen tak, z rozmaru.

          2. Slobodník je boh.
            Desiatnik je viac ako boh.
            A Vy AJR ste bol čatár!

            1. Boha jeho, hej!

    6. jen pro zajimavost

      vodne/stocne

      pocatek roku 1990 0.08 Kcs/m3
      nyni prumer kolem 90 Kc/m3

      1. Jo. A škodovka stála 40.000,-

        Byl jste si v 1990 čuchnout u řeky? Jak se vám to líbilo?

        1. nemam pocit ze by to vyvazilo 900 nasobne zdrazeni

          1. Takhle žijou kočovný národy. Těm je taky fuk, že mají nasráno v koutě.

          2. errata – spletl jsem se o rad, tedy cca „jen“ 100 nasobne zdrazeni

            btw Favorit stal pred listopadem 89 pokud se dobre pamatuji 85.000 Kcs

            1. Neviem ako u Vás ale z 0,08 na 90 za rovnakú jednotku je to 1125 krát drahšie t.j. 112 400% drahšie.

              1. prumerne najemne 1990 134 Kcs
                nyni (trzni) Praha 13.400

                zajimave opet cca 100 nasobne zvyseni

                teplo a TUV
                1990 21 Kcs za 1 GJ
                nyni – cca 660 Kc za 1 GJ

                tj cca 30 nasobne zdrazeni

                1 m3 teple vody cca 0.5 GJ
                1 m3 teple vody 1990 10.5 Kcs
                1 m3 teple vody nyni 330 Kc
                jedna plna vana cca 100-150 litru
                jedno sprchovani 30-50 litru

                prumerna mzda 1990 3500 Kcs (hrubeho)
                median mzdy 2017 25000 Kc (hrubeho)

                cena plynu 1990 1.20 Kcs/m3
                cena plynu 2018 cca 15 Kc/m3

                cena elektriny 1990 0.55 Kcs/kWh
                cena elektriny nyni cca 5 Kc/kWh

                cena benzinu zacatek 1990 8 Kcs/litr
                cena benzinu nyni cca 30 Kc litr

                kurzy USD EUR
                https://zpravy.aktualne.cz/finance/marka-by-ted-byla-za-13-korun-dolar-je-12x-levnejsi/r~i:article:653175/

                „oficialni“ inflace od roku 1990
                https://www.czso.cz/documents/10180/46173161/32018117_0304.pdf/0b0b0519-2d89-498b-b7e4-a7b362618ecd?version=1.0

                1. Už v ’68 predikoval jistý věhlasný profesor na Ekonomce, že jak budeme konvergovat se Západem, bude dražší bydlení a životní náklady a levnější spotřební zboží a elektronika.

                2. A na druhou stranu zase – http://www.zakomunistu.cz/

                  1. Věřím jen statistice, kterou si sám zfalšuji.

                    1. Koukám, že když je potřeba, tak je i Goebbels dobrej, co?

                3. Ono hodně lidí a drtivá většina lidí v Praze vydělává výrazně víc než 25 000.

                  1. A mimo Prahu zase hodně lidí, kteří vydělávají mnohem mnohem méně.

                4. trevor12: všimněte si, že největší skoky v cenách se odehrály v komoditách, které nesouvisí s kurzem koruny oproti zahraničním měnám, ale v komoditách, které byly dlouhodobě podinvestované. Málokterá obec měla čistírnu odpadních vod (kolikrát ani velká města, natož maloměsta a vesnice; přitom investice do kanalizace s ČOVkou je neuvěřitelně drahá věc ), rozvody pitné vody a starost o zdroje – půlstoletí tragicky podinvestováno; uhelné elektrárny – ani jedna nebyla do konce r. 1989 odsířená; nájemné a byty: vše ve státním nebo státně družstevním vlastnictví bez oprav a údržby; v Praze pak bloky domů pod lešením, jak padala omítka. Finanční deficit v těchto oblastech se nenarovnal dodnes. Oproti tomu zboží, které se nakupuje zvenku a odehrává se technologický pokrok, jako je benzín, auta, elektronika, plyn, komunikace – tam se vše otočilo a jsem u úplně jiných poměrů. Stejně jako lahvové pivo, které stálo 2,1 – 4,8 Kč a nyní stojí to samé od 9 do 25 korun. Nakonec záleží na spotřebním koši každého jedince, který má dnes nějaký příjem a nějakou spotřebu, jak na tom je ve srovnání s rokem 1989; většina lidí o kus nebo drtivě lépe. A to nehovořím o dalších aspektech, jako je úroveň lékařské péče, věk dožití, čistší životní prostředí, třídění odpadů atd.

                5. prumerne najemne v roce 1990 134 korun jo? To bych teda chtel videt. Mozna tak na osobu. Nasi platili v okresnim meste za 3+1 v malopanelaku nejakejch sest stovek. A rozhodne to nebylo predrazeny. Na panelak spis prumer. Na 134 prumer by musela pulka naroda bydlet za dvacet kacek mesicne.

                  1. shane –

                    Růst nájmů v letošním roce výrazně zpomalí

                    Lidé, kteří bydlí v nájemních bytech, zatím stále stojí před jednou velkou neznámou. O kolik se letos vlastně zvýší nájemné a kolik si tedy mají připravit peněz navíc? Zatímco v roce 1990 činilo průměrné nájemné u bytu s podlahovou plochou 60 metrů čtverečních 134 koruny, během deseti let se zvýšilo na 1 183 Kč, tedy téměř devítinásobně. Co však bude dál?

                    Letošní zvýšení bude nejnižší za uplynulých sedm let

                    Ministerstvo financí bude muset podstatně opravit svůj původní přepoklad, který počítal od července se zdražením o osm procent. Ve skutečnosti by zvýšení cen mělo být zhruba pětiprocentní, což je nejméně za uplynulých sedm let. Ceny nájmů by se například u bytů o velikosti 60 m 2 měly podle velikosti obce zvýšit od čtyřiceti do sto korun měsíčně. Vyplývá to z očekávaného vývoje růstu cen stavebních prací v roce 1999, podle nichž se současné platné vyhlášky ceny nájmů upravují. Ten byl loni na úrovni 4,9 procenta.

                    Od roku 2002 si budou nájmy stanovovat obce

                    I když by se však státem vyhlašovaná maximální cena nájemného zvýšila od července jen o pět procent, neznamenalo by to, že se v bytech s regulovanou činží náklady automaticky zvednou jen v tomto rozsahu. Obce a města mají dále možnost na základě využití tzv. polohové renty zvýšit státem stanovený limit o pětinu. Podle prognózy ministerstva financí, týkající se růstu regulovaných cen nájemného, by se příští rok měly tyto ceny zvýšit o deset procent. Od počátku roku 2002 by měla být plošná regulace zrušena a v rámci chystaného zákona o nájemném převedena do kompetence měst a obcí. V jejich pravomoci by pak bylo stanovení „místně obvyklého“ nájemného. Rok 2002 tak bude pravděpodobně prvním rokem, kdy by měla v České republice začít platit liberalizace nájemného z bytů. Obce tak mají před sebou velký a obtížný úkol: do konce letošního roku musí připravit detailní přehledy o nájemném ze všech bytů na svém území. Tyto cenové mapy se po zrušení dosavadního způsobu regulace stanou nejdůležitějším podkladem pro sjednávání smluvních nájmů. Starostové menších obcí nejsou jednotni v názorech, zda zrušením regulace nájemného se u nich bydlení zlevní, jak argumentovala vláda, nebo podraží jako ve velkých městech. Většinou však počítají s mírným růstem. Systém má být doplněn o novou adresnou sociální dávku na nájemné, kterou bude stát sociálně slabým nájemníkům přispívat na bydlení v přiměřeném nájemním bytě.

                    Padesátileté zmrazení cen doháníme nyní

                    Nájemné se v ČR reguluje přes 70 let a je relativně velmi nízké. Je to důsledek více než padesátiletého zmrazení (1939 až 1992). Při měnové reformě v roce 1953 byly všechny ceny přepočteny v poměru jedna ku pěti, a to jak ceny volné, na nichž se podepsala inflace, tak ceny nájemného, které se nepohnuly. Relativní úroveň nájemného tak v poměru k ostatním cenám značně klesla. Vyhláška z roku 1964 pak stanovila pevné ceny nájemného. První snahy o diferencování nájemného alespoň podle lokalit se objevily koncem 80. let. První úprava nájmu byla v tehdejším Československu provedena v roce 1992 na základě vyhlášky č. 15/1992 Sb., kterou byly z nájmu vyčleněny a cenově uvolněny platby za teplo a teplou vodu a za služby spojené s bydlením. Od 1. července 1992 pak bylo zvýšeno vlastní čisté nájemné o 100 procent. ! Takzvané hrubé nájemné (včetně cen služeb, ale bez plateb za teplo) stouplo o 160 procent. Od 1. ledna 1994 se zvýšilo nájemné v průměru o 40 procent. Obcím byla dána možnost upravit nájem podle polohy domu. K 1. červenci 1996 se základní nájemné v nájemních bytech ve velkých městech zvýšilo o 30 až 35 procent. Obce a soukromí majitelé mohli o rok později zvýšit nájemné v bytech a domech až o 100 procent. O konkrétním růstu rozhodovala obecní zastupitelstva; například v Praze vzrostlo nájemné o 100 procent, v Brně a Plzni o 62 procent. V průměru o 27 procent bylo zvýšeno nájemné v komunálních bytech od 1. července 1998. V Praze například vzrostlo o 41 procent, v ostatních obcích zhruba o deset až 25 procent podle počtu obyvatel. Poslední zvýšení nájmů se uskutečnilo k 1. červenci 1999, kdy ve většině obecních bytů a v bytech, které jsou v domech soukromých vlastníků, stouply ceny o 9,3 procenta. Současné výdaje na nájemné se u průměrném domácnosti bydlící v průměrné bytě pohybují kolem sedmi procent jejich čistých příjmů. Celkové náklady na bydlení pak představují asi 17 procent příjmů domácnosti. Podle Wagnera mohou výdaje na bydlení po zavedení smluvního nájemného mírně vzrůst, nikoli však dramaticky. Například v Rakousku je podíl výdajů na bydlení 17,9 procenta příjmů, v Německu 18,4 procenta, v Belgii 16,7 procenta a v Irsku 10,9 procenta.

                  2. Co se pamatuju, tak naše rodina platila v roce 1988 nájem včetně energií nějakých 160 kaček. Byl to 3+1 první kategorie ve druhém patře sedmipatrového paneláku, byt byl podnikový (dostal ho táta od těžebního podniku coby instalatér – topenář a údržbář) v městysi o 4500 duších. Možná že něco doplácel podnik, to fakt netuším. Zase ale spolužák bydlel v družstevní bytovce a tehdy tam platili kolem pětikila (včetně energií). Teď už vím, že v tom byla i splátka stavebního úvěru a fond oprav. Taky ty byty vypadaly o dost lépe a atraktivněji než ty naše panelákové.

                    1. podnikovy mohly bejt levnejsi, to je fakt. Ale i tech 600 mesicne nestacilo ani na to, aby se splatily naklady stavby, natoz aby se neco ukladalo stranou na opravy.
                      Ono se za sociku sice celkem dost stavelo, ale temer nerenovovalo, jedine vylozeny havarky. A koncem 80. let uz byla starsi zastavba v takovym stavu, ze uz ani nebylo v silach rezimu to opravit. Ten vnitrni dluh uz byl v takovy vysi, ze jedina sance byla pustit to do soukroma. Celej ten bordel by se tak do deseti let ekonomicky zhroutil.
                      Doporucuju si precist ten Jakesuv slavnej projev z Cervenyho hradku. Tam natvrdo priznava, ze je CSSR ekonomicky v prdeli a je potreba to vsechno zreformovat. Prvni kroky jeste stihli – povoleni soukromeho podnikani a zahajeni utlumovani zbrojni vyroby (v planu bylo utlumeni az o 88 procent.)

                    2. mimochodem za prvni republiky hypoteky vysly zhruba 3x levneji nez dnes na porizeni nemovitosti

                  3. Ne, ve státních a většině podnikových ten průměr takový byl, jen tu chybí zásadní detail – takový (dotovaný) nájem mělo max. tak 30% lidí ve státních či podnikových.
                    V družstevním rodiče platili za 3+1 a po splacení anuity 534 Kčs + inkaso (jeden z pokojů je přitom tak malý, že dnes už to je na paspartu jako 2+1+šatna), cenu bydlení ve vlastním (tj. 40% lidí) bych viděl v reálu na té „družstevní“. Nebyl to přitom nájem, ale „Úhrada nákladů spojených s užíváním družstevního bytu“ a tedy jiný „chlívek“ ve statistice.

                6. K tomu se váže ten fousatej fór.
                  Že sice bude „o něco“ dražší máslo a chleba, ale zas na druhý straně to umožní s větším ziskem vyvážet lokomotivy.
                  Co já mám kurva z těch lokomotiv?
                  Průměr všeho zdražení od r. 89 dosud je cca 35 násobek. V roce 1989 jsem měl velmi lukrativní práci, kde bylo možno i po práci dělat melouchů, co člověk stihl a tak jsem vydělával měsíčně OFICIÁLNĚ okolo 3.500-4.000,-Kčs, což bylo tehdy celkem dost.
                  Ale dneska nemám 35-násobek tehdejšího platu ani omylem. Přičemž dělám prakticky tutéž práci, ve stejném oboru, dokonce díky zkušenostem ještě odbornější a sofistikovanější, kterou mladí nezvládají ani omylem. Ale tak kde je těch cca 125-150.000, které bych měl vydělávat dneska, v poměru k tomu, jak vše okolo zdražilo?
                  Nechcete mi tvrdit, že sice zdražení potravin i služeb je 35-násobné, mzdy stouply asi jen desetinásobně, ale i přesto se určitě máme líp – že ne?

                  1. servisdok: nějak Vám nedošlo, že nikde není psáno, že zrovna ta Vaše práce má být do skonání věků tou hodnocenou čtyřnásobkem průměru. Teď se takhle mají jiní – třeba ajťáci. Vám nikdo nic vynahrazovat nebude, musíte se snažit sám. Dělat furt to stejné a fňukat, že Vám platí míň, to jako vážně?

                    Jen taková ilustrace: žili byli dva podnikatelé. Oba měli zhruba 20 dostavníků a nějakých 100 koní. O 20 let později jeden fňukal, že by se mu mělo přidat, protože už to nic nenese, druhej měl 20 náklaďáků a nestěžoval si. Chápate tu hnusnou nespravedlnost? A to ani neproběhla změna režimu, která neodstranila uměle vysoké platy. Proběhl jen prostý vývoj.

                    Takže na stará kolena už asi nemá cenu, abyste to hrotil, ale zkuste aspoň děckám vysvětlit, že peníze budou mít dle toho, co umí a to co umí nemusí nést v čase pořád stejně. Nebo dopadnete jak ten debil Katoda, který se tu nedávno rozbrečel, jak jeho rozmazlená flákající se dcera co vystudovala gender studies nemá chudinka ani pořádnou práci, ani kilo měsíčně a přitom každou seminárku sepsala tak poctivě že má přece ten hen ten titul a „někdo“ by měl peníze sypat. Začít je potřeba u sebe.

                    1. Peníze budou mít podle toho, kde jsou.

                      Česká republika se stala de facto ekonomickou kolonií, a proto drtivá většina lidí tu bude mít prostě nižší peníze.

                      Ono těch 400 miliard Kč ročně co odteče do zahraničí někde musí chybět.

                      Stejně tak třeba ty bilióny co utratila Česká národní banka na intervence.

                      A mnohé další.

                      Vím, kolik se za stejnou práci dává v různých státech – a tak zase tak moc nezáleží na tom co umíte. Ale daleko více na lokalitě a štěstí. Velká část třeba Pražáků by umřela svými schopnostmi hlady, kdyby se přestěhovala mimo Prahu. A zase můj plat třeba v USA byl mnohonásobek co v České republice – za stejnou práci a solidnější chování ke mně.

                    2. John: srovnání platu v USA s platem v ČR začne dávat smysl až po srovnání toho co Vám na konci měsíce zbyde a co za to pořídíte. Znám lidi, kteří mají násobně vyšší platy než jejich protějšky v ČR, ale od nás by všichni brali jen ty platy. Dům za milion dolarů na 30 let a další náklady už by nebral nikdo (byl jsem součástí takových diskusí mockrát, typický účastník vyjukaný mlaďoch s dollar signs v očích ty oči obrací v sloup když z „mám 150k ročně“ diskuse přejde na ten barák za mega, zdravotnictví nebo i jen obyčejné pojištění auta). V mnoha ohledech je rozdíl v nominální mzdě dán jen celkovým stavem nákladů a reálně je rozdíl minimální (tj. možná za práci co tady dá 20k dostanu v USA 80k, ale tady mám náklady 10 a tam 70 a za těch zbylých 10 se tady mám líp než tam). Je to sice značně zjednodušené, ale mám zkušenosti z různých zemí a s mnoha kolegy bych neměnil ani náhodou, navíc bavíme-li se o čemkoliv na vyšší úrovni, nemusí být rozdíl velký (tj. není to 20 vs. 80, ale třeba 80 vs. 120).

                    3. ony zrovna v tom USA ty spatne placeny „menial“ profese jsou opravdu spatne placeny a nejsou zadny terno ani na cesky pomery. Vyhodu maj, ze se tam da levne bydlet, maj nizsi dane, lacinej benzin a laciny zradlo je fakt laciny. Zato je to hnus snad horsi nez u nas. Hamburger za 50 centu z Kmartu jsem fakt nedokazal dojist. Zlata Majka. Kvalitni veci jsou tam drahy a rek bych, ze i relativne drazsi nez u nas, resp. dostupny pro min lidi nez u nas.

                    4. Mýlíte se. Loni na podzim jsem v rámci dovolené projel dost značnou část USA karavanem; v prakticky každé zapadlé prdeli je tam obchod s potravinami, jež jsou nejen o hodně levnější než zde, ale zároveň mnohem kvalitnější, a k tomu v pro nás podobně neuvěřitelném výběru, jako když jsme v 90. roce vyjeli do Německa.

                      Vhodným příkladem není hamburger, to hnusné svinstvo nikoho nezajímá; vhodným příkladem je pečivo, maso, mléko, zelenina, uzeniny, apod.

                    5. Cyklista – to jako ja?
                      ocs – ja tam byl 2012. Sehnat kvalitu nebyl problem, ani s vyberem, nicmene levny junk food bylo cenove vyrazne levnejsi a kdyz jsem to ze zvedavosti zkoumal, tak to byl fakt mimoradnej heges. Takovy motelovy snidane sestavajici z polotovarovejch palacinek z igelitovyho pytle, imitace javorovyho sirupu, snidanovejch cerealii a trvanlivyho poloumelyho mlika fakt staly za to. A kdyz jsem tak koukal co nakupuje chudina, tak prave takovejhle sajrajt.
                      Vynikajici tam jsou ruzny jidelnicky a hladovy okna, hlavne ruzny etnicky.
                      A na kvalitnim hamburgru z dobryho hoveziho neni nic spatnyho, naopak. Cimz teda nemyslim mekac, i kdyz ten jeste zdaleka neni dno.

                    6. Je tedy pravda, že jedna osoba mě blízká byla pracovně na Floridě a nakoupila a jedla ze studijnich důvodů v různých obchodech, lišících se mimo jiné cenou a měla velmi rozdílné zážitky, část popsala i v emailu a z nějsi dovolím citovat pár fragmentů:

                      U restaurace nás přivítalo naháněcí děvče s úsměvem tak upřímným až mrazilo, a pozaplacení jsme se vrhli do výběru pochutin ze vcelku bohatého bufetu. Měl jsem chuť na slanou snídani a nebylo problém zaplnit nevelký talířek výběrem rozličných masových a vaječných dobrot. Malý talířek ale k utišení hladu nestačil, a tak jsem se záhy vydal na druhé kolo. Přesto že potrava byla vcelku chutná a vyrazil jsem s úmyslem na podobný výběr jako minule, když jsem dorazil k bufetu podruhé, mé tělo překvapivě jasně naznačilo, že se bude bránit jakýmkoli dalším poživatinám podobného typu. A že nebude váhat použít šavle na svou obranu. Když jsem se zastavil abych se rozhlédl po jiné alternativě, cítil jsem zanášení svého vaskulárního oběhu v reálném čase.
                      (..)
                      Pro umocnění dojmu nás vyprovodilo vítací děvče širokým zářivým úsměvu, ve kterém dokázala zároveň sdělit že ji obtěžujeme, nemá nás ráda, nesnaší svou práci a ani osobní život nejde jak si za svých adolescentních nocí vysnila. Škoda že uvízla na Floridě, v Kalifonii by se svýmy výpravnými výrazovými prostředky jistě zaujala hledače talentů a její kariéra mohla nabrat zcela jiný směr.
                      (..)
                      …nakonec to nebyly místní snídaně co odmlku způsobilo. Částečně proto, že na ně chodíme jen výjimečně, a trochu proto, že když člověk přežije jednou, je velká šance, že se mu totéž povede i příště. Aby nedošlo k mýlce – stále si myslím, že místní strava může být smrtící a to i v krátkodobém horizontu, ale načerpané zkušenosti mi umožnily vyhnout se pochutinám z nejnebezpečnějších a ty ostatní kombinovat tak, aby byly biologicky odbouratelné. A navíc jsme zjistili, že ven z hospody se dá chodit zadním vchodem, takže můžeme být oblaženi jen jedním uvítacím úsměvem za návštěvu. Což, pokud není organizmus výrazně oslaben, sice nepotěší, ale alespoň nedorazi.
                      Taky jsme vyrazili do potravin a odzásobili se poživatinami (a rozdíl mezi p-otravinou a p-oživatinou pro mě dostal zcela nový význam)

                      A ještě jeden postřeh, než nechám žrádlo stranou – i ve státech existuje jídlo jež je potěšením pojídat. Jen člověk musí vědět kde hledat. Jasně, náš snídaňový řetězec Ponderosa nebo fast food Burger king si po právu vybudovali pověst ne nebodobnou malé pevnosti v Terezíně. V Mac Donaldu pokud člověk nedá dvakrát totéž se už ale stravovat lze, a pokud jeden není držgrešle a zajde na večeři do Charlie’s steak house, za pouhých 80 dolarů obdrží baštu, jejíž každý chod je kulinářskou lahůdkou a víno z téhož podniku má s obří rezervou zajištěno čelní místo v mé alkoholické síni slávy.

                    7. Nevím jak na Floridě; ale ve státech Pennsylvánie, Washington, Michigan, Kalifornie, Nevada, Utah, Colorado a Arizona loni na podzim bylo prakticky nemožné nakoupit hnusné potraviny.

                      Samozřejmě nejsme blázni a nelezli jsme do MacCokoli; nakupovali jsme v prvním obchodě, na který jsme narazili — Walmart byl asi nejčastější, ale zdaleka ne jediný.

                      Asi nejmizernější jídlo, které jsem zažil, bylo v Applebee’s; cenu si nepamatuji, ale rozhodně to ani zdaleka nebylo k poblinkání (ale na to, abychom se napříště Applebee’s vyhýbali a chodili jinam, to stačilo). Kdekoli jinde, kde jsme se stavili na jídlo — a opět jsme vybírali náhodně podle toho, kudy jsme zrovna jeli, vyjma Morton’s, jehož jsme tedy vyhledali cíleně —, bylo to jídlo v poměru k ceně lepší, než u nás (a kdo ví, možná to platilo v poměru k ceně i pro Applebee’s, cenu si fakt nepamatuji, a rozhodně u nás existují i hnusnější žrádelny).

                      Suma sumárum, buď je na tom Florida hodně špatně, nebo Tvá osoba blízká měla enormní smůlu, nebo Trošku přehání za účelem zvýšení míry zábavnosti vyprávění (na čemž není nic špatného, já to běžně dělávám taky ;))

                    8. Ono se to bude lisit podle lokalit. Prislo mi, ze v malomestech se zije vic „postaru“ a tim ze lidi hodne bydlej ve svym tak maj nizsi naklady. nez ve velkejch mestech a celkove rozumnejsi zivotni styl a lepsi stravovaci navyku. ve velkejch mestech se to zase vic lisi podle ctvrti. V LA jsme nocovali v nejaky chudy ctvrti a nabidka zadna slava. Hlavne aby to bylo mastny nebo sladky a byo toho hodne.
                      Taky je klidne i mozny ze mate trochu selektivni slepotu – protoze vas levny svinstvo nezajima tak ho ani poradne neregistrujete.

                    9. Co se týče potravin v USA zapadlých prdelích; mohu posloužit zkušenostmi ze Středozápadu (Východní severní část) ze svých loveckých cest.
                      Souhlasím s tím, že v každé prdeli je výběr potravin dramaticky větší než zde (ČR) a potraviny jsou výborné kvality.
                      Hamburgery jsem viděl v nabídce velmi často, zvláště pak lokálních fastfoodů, kde se zhusta majitelé pyšnili vlastními a unikátními recepty. Nezájmem místních hamburgery nikterak netrpěly. Sám mám spíše radši Buffalo wings, ale podle gustu…

                      Co opravdu ostře kotrastuje s ČR je široká nabídka výborné kávy, ono vyrazit ráno na ryby a před tím, než si zajdete koupit night crowlers + leeches, navštívíte pražírnu, vyberete si kávu a oni vám jí namelou a připraví tak, že jí můžete ještě půl dopoledne srkat…

                      V čem se naše pozorování rozchází, jsou ceny. Netvrdím, že se nedá koupit v cenách srovnatelných s ČR, ale týkalo se to spíše akcí, anebo slev za velké balení – nebaví mě honit slevy a kumulovat akce, typicky mi vycházel nákup potravin o 10-20% více než v ČR, ovšem za mnohem kvalitnější produkty.

                    10. Vždyť on sem tapetuje takové ty obecné kydy, které někde viděl, nebo zaslechl, vůbec tomu nerozumé.

                    11. to jako ja?

                    12. to shane: pardon, nikdy neodhadnu, jak se to řetězí, neuctivé poznámky se týkají Johna.

                    13. Katodova dcera vystudovala genres studies?
                      Toho Katody, který mluvil o „levicovém intelektuálu do domu-holi do ruky“?
                      Zdroj plz?

                    14. gender studies asi ne, ale neco levicove intelektualskyho to bylo. Proto uz taky dlouho tu vetu o holi a intosovi nepouziva. Precti si jeho posledni clanky. Tam se o dceri docela rozepisuje. Ma tam i neco ve smyslu ze by stat mel zaridit aby se jeho dcera mela dobre.
                      Panbuh ho holt potrestal :-)

                    15. Jo ta pochva (zřejmě zapeklitá levicová intelektuálka) studovala cosi tak trhem poptávaného, že si v Práglu nenašla práci.
                      Co to kurva mohlo být netuším, asi jaderné inženýrství se zaměřením na jaderné rakety pro ponorky…
                      Ale Katoda ji koupil byteček, kam si nakvartýrovala jakéhosi pomrdného a šukali tam jak králíci až se tam nevešli a tak museli vzít hypotéku za 5 mega a to je móóóc špatně pro mladé rodiny.
                      Jojo podle plodů poznáte je.
                      Hrdinné kecy v konfrontaci s vlastní rodinou.

                    16. Jan Mrcasik: zde prosím (ty gender studies jsou moje zkratka, konkrétní obor Katoda nenapsal, ale z toho, že není schopná najít si práci v Praze (!!!) si myslím, že nejsem daleko):
                      http://dfens-cz.com/otevreny-dopis-profesoru-jarabovi-cast-i-slovo-ke-ctenarum/

                      Člověk by se dojetím rozplakal, že si Katodova dcera, neschopná najít práci pořídila děti a musí chudinka bydlet v nevyhovujícím bytě co jí dal otec. Protože s dalším přibýváním dětí byla situace zoufalá (děti se rodily tak nějak z ničeho nic, Katodova dcera zásadně souloží s pistolí u hlavy a bez ochrany), museli si vzít hypo na celý život, byt bratru za 4-8M CZK. Hnusný stát se o to přitom vůbec nepostaral, považte tu hrůzu. Dcera intelektuála má přece nafasovat byt a nějakou intelektuální rentu a ne takhle otročit. Jít pryč z Prahy, když ani tam práci nenajde, to samozřejmě řešení není, tam by nemusely být byty tak drahé (uznávám, že nevím, co dělá manžel a třeba by pro něj odsun z Prahy nebyl lepší než tam zůstat, ale když už si vzal Katodovu dceru, žádný lumen to asi nebude).

                7. CernyMor:
                  A za to podinvestování 30-násobně zdražených komodit můžu přímo já, když jsem na tom bitej jen desetinásobkem mzdy proti 89?

                  1. servisdok: promiťe, ale máte špatná čísla. Podle ČSÚ je od roku 1989 průměrná inflace 6,39% (za bolševika to bylo přes 3%, i když se o tom nepsalo) a za 26 let od roku 1990 do roku 2016 vychází celková inflace na zhruba 500%; tedy nikoliv 3000 %, jak píšete vy (30-násobné zdražení = inflace 3000 %. Jestli tedy vyděláváte dnes cca 40.000 brutto, tak jste na tom nesrovnatelně lépe, pokud jde o Vaši životní úroveň, než v roce 1989 s příjmem 4000 Kč brutto.

                    Opakuji: celková inflace 1989 – 2016 je cca 500%, tedy pětinásobek; teď je to zase o kousek výše díky klukům z ČNB a jejich boji za slabou korunu.

                    1. Černý Mor: takhle kalkulačka je bohužel jen velmi přibližným měřítkem, vše se točí kolem toho, co ve spotřebním koši je a jakou to má váhu. Kdo dostal v roce 1985 ke svatbě S120 se na inflaci dívá o dost jinak než ten kdo k ní ve stejný den dostal družstevní byt. Přitom tehdy je dost možné, že ten s bytem by jej za auto vyměnil, kdyby tu možnost dostal.

                      Inflace dle CSU je dobré měřítko pro makrodiskuse, ale nesmyslné pro individuální případy. To je pak jeden o voze, druhý o koze.

                    2. fatdwi: jen reaguji na tento „makro“ argument, který zazněl: „Průměr všeho zdražení od r. 89 dosud je cca 35 násobek. …….. Ale dneska nemám 35-násobek tehdejšího platu ani omylem“

                      To vím, také, že důchodce, kterému zbydou po zaplacení nájmu a inkasa 2000 korun (takové případy znám), se na věc dívá jinak než ten, kdo měsíčně našetří vedle slušného živobytí třeba 30.000.

                      Ale v zásadě a v průměru ta „velká čísla“ sedí. Dále pak existují statistiky podle životní úrovně, podle míry spokojenosti atd.

                      Koneckonců byla zde zmíněna Škoda Favorit: rok 1989, kdy ho rodiče kupovali – 85.000 čistého; tedy zhruba 30 netto výplat za zcela podřadné auto; asi jako kupovat dnes novou Ladu Samaru nebo něco podobného za zhruba 750.000 dnešních korun.

                    3. Cerny Mor: já to pochopil tak, že servisdok nadává na svou situaci.

                      Velká čísla sedí, ale my žijem podle těch našich malých. Ačkoliv argument o počtu platů a autu jsem taky ještě nedávno používal, mnohem zajímavějším měřítkem by byl počet výplat, ze kterých na to průměrný člověk ušetří. Je totiž sice fajn, že dnes stojí Dacia zhruba 200k a to je méně než 10 průměrných výplat, ale situaci na silnicích svědčí o tom, že dát tuhle částku bokem není zrovna jednoduché. Dejte to vedle vkladu na úrovni 30k za byt co dnes stoji 2.5M…

                    4. fatwdi: to máte pravdu- – každý žije podle svých malých čísel. Když jsem kdysi začínal v práci a bydlel u rodičů, nebyl problém za 10 let našťouchat 1 mega i s relativně malým příjmem a ve dvou mít 2 mega cash na nákup bytu; prostě hodně zbývalo. Naopak s nesrovnatelně vyšším příjmem může být problém vyžít, když si vezmete hypošku na 5 mega na 30 let apod., pak se jde na mateřskou atd.

                    5. srovnávate pozvracené hovna se strupama v mlíce,proč nesrovnáte třebas 1600 a 1630 , ale jinak kurva puška těšínanka stála v 1700 tolik , co poplužní dvůr, a to ani nabyla zdobená, no a kalacha dneska máte za dvacku, kurva , ti baroni byli fakt sfině, že lidu nedali levné vintofki,

                    6. Tak a kolik stojí jungvoji byt v původním bolševickém stavu l.p.1989 na Svibici nyní?
                      Nebo třeba v městě Rotava na druhém konci Kocourkova?
                      Fascinuje mě, kolik se tu vyrojilo nostalgiků a fňukalů…
                      A skotská whisky přitom zlevnila i v nominálních částkách…

                    7. Re: Cerny Mor
                      12.3.2018 v 16:24

                      No,a co k tem vypoctum pridat taky par jinejch veci?

                      Moji rodice chodili do prace na sestou, v pul treti vypadli, cestou domu nakoupili a maximalne do pul ctvrte byli doma (velkomesto). Mati pak mela cas se venovat v pohode domacnosti a tatik obvykle sel bud na hokej, nebo fotbal, nebo cumel na bednu. O vikendu jsme bud jezdili 20 km na chalupu, nebo na podnikovou chatu, kde se hravalo na kytaru, opikali vurty, atd.

                      Ja jako kluk jsem delal dva sporty, z toho jeden vrcholove, financni prispevek od rodicu prakticky nulovy, protoze ten vrcholak platila Zbrojovka a ten druholigovy stal pajcku mesicne. Na kapesne jsem si od 15 let vydelaval na brigadach, coz nebyla zadna hruza. Kino a jine kulturni aktivity slusne sponzoroval SSM, krome toho jsme jezdili na cundry a tak.

                      Kdyz dnes pozoruju lidi okolo sebe: v SSK se vsichni sejdeme tak akorat na vyrocni schuzi, na pravidelne nedelni strileni prijde pokazdy nekdo jiny, max cca pet lidi. Zavody behem roku – clenu z klubu cca ctvrtina. Proc? Protoze o vikendu vetsina bud je v hokne, nebo dohani doma to, co v tydnu nestihnou, protoze jsou v hokne.

                      Decka z jedne prdele nechodi casto do jedne skoly, protoze si je rodice vozi s sebou tam, kde chodi do prace. Takze dite je cely den v hajzlu, ukoly dela nekde cestou a doma je az okolo seste vecer. V zime super, vypadne za tmy a vrati se za tmy. Sport jen v omezene mire, protoze na mistni urovni je sice za par babek, ale bez moznosti rustu. Kdyz chces vic, vole pritlac. Jo, Ledecka je sikovna baba. Ale taky ty tri mice, co do ni kazdorocne tatik napumpuje, kazdej nema.

                      Cundry? Neni cas. Parta se nesejde, kazdej maka od nevidim do nevidim. Ale jako odmena – jednou za rok k mori a jednou za rok na lyze nekam ven. To za minuleho totace nebylo.

                      Takze… jakpak prepocteme na prachy to, ze lidi maji min casu na deti, ze kazdej trosku lepsi sport stoji raketu a ze lidi temer nevedi, co je to volnej cas? To do toho ‚spotrebniho kose‘ asi nejak nezapada…

                      Jasne, jsou vyjimky. Ja mam taky docela dost volnyho casu a s rodinou jsem vice, nez ostatni. Jenze jsem na tom taky 25 let makal a mel hodne stesti. Jsem jinej, nez vetsina okolo. Vetsina shnije v praci vetsinu dne a decka travi mladi u Internetu, protoze je to realitivne levny.

                    8. Re: Sysop 12.3.2018 v 21:54

                      To co popisujete je pravda. Lidi se ted honi za VECMI. Proste vidi co je mozne dosahnout a dostat a chteji to taky. Driv nebylo mozne MIT skoro nic a tak nikoho moc netrapilo, ze chodi v tesilkach. Ted ale vsude vidi ajfouny, tak je chce taky. Ale pokud bude jeden chtit, tak muze tez mene pracovat. Dostane min penez, ale bude mit vic casu. Takove penize mu muzou stacit na zivobyti v prdelakove.

                      K vasemu pohledu se musi take neco pridat. Popisujete stav asi nekdy z osmdesatek. Chtelo by to odhad/spekulaci co by se stalo, kdyby zadnej rok 89 nebyl. Kdyby zustalo centralni planovani tak jak bylo. Kdyby zustala povinna ideologie jak byla. Jak moc by se to lisilo od tech socialnich pokusu typu Severni Korea, Kuba a pripadne Venezuela? Cinu do toho moc nepocitam. Tech je miliarda a co projde cinanum, neprojde cechum.

                    9. Ale trápilo, a jak! Sháněli bony, tety ze západního Německa, obchodovali s TIRákama jako nějaký bangladéšani. Nákupní zájezdy ROH do NDR, nebo MLR – to byl v osmdesátkách pojem! Lidi se zas tak moc nemění.

                      Kdyby nebyla Velká listopadová socialistická revoluce, tak se můžete jenom dohadovat, co by nastalo dřív. Jestli bysme všichni chcípli na astma, nebo jestli by to dřív zkrachovalo.

                    10. Hmm to mate vlastne asi pravdu s tim shanenim bonu, jeansu apod. Tohle jsem nejak neprozival, takze jsem to vytesnil.

                    11. Acada: Komanči měli – kromě terminálně krachující ekonomiky – ještě další fíčury: ostnaté dráty na hranicích a střílející pohraničníky (to aby sem neutíkali imigranti z NSR); dvouletou povinnou vojenskou službu včetně té nejtvrdší šikany („Janovice nikdy více, radši ránu do palice – https://xman.idnes.cz/miloslav-lubas-a-kniha-janovice-nikdy-vice-fi3-/xman-rozhovory.aspx?c=A121218_130738_xman-styl_fro); kriminál za svobodu slova či vyznání; trestný čin příživnictví pro nepohodlné;

                      A když se někdo opravdu nelíbil – třeba váleční hrdinové, bývalí sedláci, političtí vězni, živnostníci, faráři: tak na podobné ptáčky se použila řada opatření od nuceného přesídlení, zákazu pobytu, internace, uranového dolu v Jáchymově až po odebrání důchodu, takže staří hrdinové nebo političtí vězni nebo stateční učitelé či ožebračení živnostníci nedostávali žádný důchod, nebo jen třeba 80 Kč měsíčně, a až do smrti museli vykonávat nějaké nejnuznější zaměstnání, aby neumřeli hladem. Takže můj praděda, který málem zahynul v první světové, tak v roce 1953 ho komanči na stará kolena zlikvidovali jako malého živnostníka a ještě 20 let dělal třeba nožního hlídače na stavbě na Praze 6, aby s prababičkou měli aspoň nějaký příjem.

                      To byl ten krásný bývalý režim.

                    12. Re: Cerny Mor
                      13.3.2018 v 16:07

                      Jojo,komari meli draty. Vsak to rikam,ze jeto fifty-fifty. Co bylo tehdy, neni dnes a obracene.

                      Nicmene,majoritni vliv na uhel pohledu ma lidska lenost. Bavil jsem se tuhle se sousedem, kterej brecel, ze ‚vod ty doby, co se tady rozkradlo to jezetde, tak neni prace a musi se dojizdet az do Susice, nebo Klatov‘. A tak mu povidam – no, a cos v tom jezetde delal? Prej krmice. Ok, chlapek, co mi hospodari na loukach, hleda krmice. ‚No kurva prece nebudu delat krmice??‘ odpoved na to. Hmmm… tak jsem to nerozebiral.

                      Utekla nejaka doba, ten muj znamej si krmice sehnal. Mladej kluk, do prace to ma pecha pet minut. A tuhle potkam zase onoho utlacovaneho souseda a ten mi povida ‚jsem tuhle videl v poledne Ladu, jel si do lesa zakrmovat na hromadku, vecer pujde na prase. By me zajimalo, co ma za praci, ze se tak flaka??‘ a ja na to ‚no, dela toho krmice. Rano v sest je v chlive, pres den ma voraz, vecer zase v chlive, vsak jsi rikal, ze bys to delat nechtel…‘.

                      Takze co ti lidi kurva vlastne chteji?

                    13. Re: Cerny Mor 13.3.2018 v 16:07

                      Jejda, nechtel jsem aby to vyznelo, jako ze adoruju stare zlate dobre casy. Kdyby tu byl stale ten rezim, tak asi nedelam to co delam ted. Asi bych nebydlel ve vlastnim. Ohybal bych hrbet a myslenky (a to hlavne), abych neco nekde dostal.

                      Akorat, ze ted to taky neni zadny med. Ale to by asi nebyl nikdy.

                    14. Acad: přesně tak, to by nebyl nikdy, ale aspoň, že tak. Asi ani v zemích s obrovským nerostným bohatstvím ,které mají velké přebytky rozpočtů, lidem nepadají pečení holubi do pusy (Norsko), některé země s nerosty zase řeší, z čeho budou žít dál (Perský záliv), a nejbohatší země světa (Švýcarsko a spol), by o tvrdé práci, trvající stovky let, mohly vyprávět. My jsem vykrváceli v 1. světové válace, pak krize, do toho zbrojení, jedna totalita (7 let), znárodnění a zmar a bída během druhé totality (43 let), to není úplně skvělá výchozí situace, to ještě buďme rádi, jak se máme. Ovšem kdyby přišla krize a následující trvalý pokles na trhu automotive, tak bych to radši nechtěl vidět, co by to s námi udělalo.

                    15. Cerny Mor 14.3.2018 v 10:12
                      Upřímně si myslím, že výchozí situace Československa v r.1989 byla ještě zlatá, jiní na tom byli řádově hůř.

                      Ano, to je ten rok, kdy Ivo Jahelka na Portě zpíval:
                      Byť patriot každým coulem hlukoko jsem smek‘ před Soulem.
                      Olympijský oheň hasnul a já jenom tiše žasnul.
                      Podívejme na Korejce, není v džungli černá vejce.
                      Červenat se musím studem, kde jsou oni, kdy my budem‘!?

                      V červenci 1953 to byla doslova spálená země, v 60. letech to byla země závislá na potravinové pomoci, v 70. letech se ta země začala vzmáhat a od 80. let se mluví o Zázraku na řece Han. Dnes (65 let po Korejské válce) jde o jednu ze zemí G20.

                    16. kdyby jen bony a jeansy, shanelo se vsechno. Jako takhle, vzdycky neco bylo. Teoreticky i vyber. Ale ne na krame. Treba maso. Vzdycky v masne neco bylo. Mas chut na rostenku? Bud mas kliku a trefis se do nabidky, nebo smulu, panc maj akorat klizku nebo bucek. Zeptejte se za tyden. Nebo nanuky. Na konci sociku existovalo asi dvanact druhu nanuku. To neni zly. Jenze se nikdy v mrazaku nesesly vsechny druhy. Kdyz tam byly ctyri, tak to byl roh hojnosti. Ale vzdycky nejakej byl. To samy domaci spotrebice, elektronika, hadry, dily na auta, susenky, kamna, drogerie, ovozel, pivo, tvrdej, proste cokoliv. Vzdycky neco bylo. Pokud si byl nenarocnej a stacilo ti to co zrovna bylo, tak fajn. Pokud si chtel neco konkretniho, tak jsi shanel a shanel. Jak debil. Tenkrat se nerikalo „koupil jsem to a to“. Tenkrat se rikalo „sehnal jsem to a to“. a kdyz se neco jeden den vyprodalo, tak si nemusel cekat do druhyho dne. Cekals treba tejden, 14 dni, mesic.

                    17. Ono to není úplné. Šel jste shánět mixér. A oni ho měli, zrovna dostali zboží!
                      Prodavač donesl tři kusy. A všechny měly stejnou vadu. Člověk si pak mohl opravdu vybrat.

                    18. jeste lepsi bylo, kdyz kazdej z tech tri mixeru mel tu vadu jinou. To pak byla volba ze by i Paris cumel.

                    19. Sysop: s přesčasy to není pravda, je to jen o prioritách. Můj kolega se teď nechal převést na 3/5 úvazek a tenhle trend se dále rozrůstá. Máme důsledně 8h pracovní dobu + hodina na oběd a pokud to nedodržuji, je to jen proto, že se zakousnu do problému a hodlám jej dodělat.

                      Co ale je pravda a nikdo o tom nemluví je dojíždění. Komančové se totiž snažili, aby byla práce (ehm, zaměstnání) v každé Kyslé Prdeli. Zatímco dnes většina lidí dojíždí ze stále větší dálky do Prahy a pár dalších aglomerací. A protože do Prahy chce dojíždět každý, ceny nemovitostí jsou 40km od Prahy neúnosně vysoké – takže se lidi stehují ještě dál.

                      A mimo domov jsou pak 12 hodin nikoli proto, že by tak dlouho makali, ale protože 3 hodiny denně stráví na cestách.

                    20. Snad jen pro pobavení, ještě za komančů bydlel u nás ve městě člověk, který jezdil do práce vlakem, někdy okolo třetí sedl na „Flamendr“ a odjel trasu, kterou mi dnes hází idos na cca. 3,5 hod (s přestupem(y)). Okolo desáté byl z práce doma, praktikoval to tak léta.

                    21. Naopak; byl to právě bolševik, který zaměstnání v každé Kyslé Prdeli (=místní malé obchůdky, řemeslníky s dvěma zaměstnanci, atd.) zrušil a zničil a nahradil nesmyslnými centrálními velkopodniky.

                      V 90. letech se to dost zlepšilo; teď se to už delší dobu zase zhoršuje, protože bolševik se vrací, tentokrát s heslem „klišé a kecy jsou na prd,“ a tedy musíme zavádět KH, EET a milion podobných svinstev, aby se nám tu ta střední třída moc neroztahovala :(

                    22. Jistě, ale právě ty velkopodniky fungovaly jako práce/zašívárny pro desítky až stovky lidí, kteří tak mohli pracovat 5km od Kyselé Prdele ve fabrice a nepotřebovali dojíždět do pupku vesmíru-Prahy.

                      Po Listopadu to samozřejmě padlo, protože najednou začalo záležet jak dobře dopravně dostupné ty fabriky jsou, jak daleko jsou od svých zdrojů a prefabrikátů atd., a také se ukázalo že hodně z těch fabrik se nedokáže uživit pokud není zakázána jakákoli konkurence. A lidé, kteří nemají to štěstí že mohou mít home-office, pak musí dojíždět desítky km do Prahy nebo do Kvasin.

                    23. Co furt máte s tou Prahou!?
                      Nejste nakonec vy všichni z pražské kavárny?
                      Vidím spousty malých montoven či výroben v různých kyselých prdelích typu Jesenicko (Sudetenland).
                      I ostrůvků pozitivní deviace malých živnostníků.
                      O Kvasinách mi taky vyprávějte.
                      Léta čtu na netu jak pro Hyundai v Nošovicích dělají samí Poláci.
                      V reálu tak 200ks včetně subdodavatelů.
                      A jak korejská montovna je špatná.
                      A ani jeden zkurvený sjezd z D48 za 10 let ŘSD nepostavilo.
                      Ale když si schadewerke v Kvasinách rozšíří výrobu tak, že nestíhá infrastruktura a pšonci dojíždí z Kladska 100km po okreskách nebo bydlí po 9ks v 3+1 za 30.000 nájmu a dělají bordel v okolí tak to je cajk a to se časem investicemi vyřeší…
                      A furt to fňukání kolik stojí byty v Praze a Brnó.
                      A když tu uvedu kolik stojí v Karviné nebo Rot(m)avě tak ticho.
                      Dojíždění do práce do 30km taky nepovažuji za hrůzu pokud se někdo nesere do centra 45 min.
                      Závěrem jen tolik, jezdil jsem po Praze MHD od 1990 do 1996.
                      Od 1998 do 2003 i autem.
                      Bydlel jsem v nájmu i splácel hypošku 2+kk.
                      Nikdy jsem nefňukal a když mě to nebavilo tak jsem se vrátil na rodnou hroudu.
                      A zase nefňukám.
                      Jezdil jsem na lyže 10xročně do Alp a posledních 6 let ani jednou kvůli dětem.
                      Dovolená u moře by mě stála týden pro 2+2 klidně 20 táců koncem června, ale jezdíme v červenci a apartman má bazén a k moři 100m, tak holt více.
                      Žena byla 6 let doma a netrpěli jsme nouzí.
                      Pravda nesplácíme hypotéku.
                      Za komančů jsme se taky neměli zle.
                      Dokonce jsme jeli Schade 120 L do Řecka v 77.
                      A taky přes Bosnu do Splitu.
                      A Tu 134 do Burgasu.
                      Rifle stály 120 bonů a vydržely 2 roky.
                      Byt firemní 500Kč +140Kč anuita.
                      Koncem 80.let jsem za 2 víkendy na ostravské burze vydělal to co matka za měsíc. Prodejem hader z Budapešti kam jsme jezdili vlakem nebo busem s Čedokem.
                      Kdybych nemusel jezdit na venkovní sportovní zápasy juniorské ligy po ČR, vydělal bych víc.
                      Komunisti už slábli, ale furt nás srali a mohli kousnout.
                      Já před těmi Ondráčky zdrhal 21.8.1988 a nenapadlo by mě, že to pro spoustu z vás budou v pohodě tydle týpci. Máme jednoho kolegu co byl taky u nich a oni jsou na to dodnes hrdí jak ty máničky z nich měly strach.
                      Hodit po jich molotova tak se poserou oni.
                      Ale to tehdy nikoho ani nenapadlo a kdyby ano tak dopadne jako Wonka.
                      Narozdíl od ocs nesdílím ani nadšení pro 90.léta, bylo to fajn, ale fakt to pro většinu lidí bylo těžké snést ty Líznery, Kožené, banky, OKD, MUS, Poldi, Chemapoly atd. atp.
                      Ani mi není líto, že jsem si jen trochu smočil a do větších akcí se nenamočil.
                      Vlastně jedním z důvodů odchodu z Prahe bylo jedno jednání s jistou Salačovou l.p. 2003.
                      Furt se mám(e) sakra dobře a kdo trochu cestuje po světě i Evropě tak to musí vidět pokud se umí dívat.
                      Proto mě to sebemrskačství a kafrání a fňukání a nostalgie tak sere.
                      Každý svého štěstí strůjcem.

                    24. DAchmeister: to jste řekl fakt dobře, Herr Dachameister. Akorát že jedinej nebo jeden z mála, kdo asi nefňuká, je ta „pražská kavárna“, která stejně neexistuje.

                      Myslel jsem zamlada, že asi tak třetí estébák, kterého vidím, co vopruzoval na střední škole někdy 21.11.1989, je ten poslední, a ejhle, jejich agenti jsou tuhle premiéři (Babiš), tuhle místopředsedové Sněmovny (Filip – agent Falmer), a zkurvený mlátičky jako Ondráček a jeho svině fotr, o tom ani nemluvě.

                      No nic, rodič u komoušů ani StB nebyli, vážíme si svobody a jenom nás sere, jak se to tady teď sere (nikoliv kvůli Unii, naopak, ale kvůli debilitě a schopnosti zapomínat na sračky , které je poslední dobou plnej i D-FENS).

                    25. Pražská kavárna existuje. Dokonce se tak sama označovala. Když Havel deklaroval nepolitickou politiku, tak část idiotů z/inpirovaných ODA vyhlásila jakousi petici, kde deklarovala, že budou měnit český stát diskusemi. Dodali tedy, že změní stát nikoli z vlády, ale z kaváren a diskusemi v kavárnách. Sami sebe pak označovali jako „kavárníci“.

                      To, že pojem „pražská kavárna“ kdejaký neznalec české historie konce 20. století za výmysl Zemana či za výmysl nepřátel sluníčkářů a kavárníků je smutné. Pražská kavárna se tak nazvala sama a sama se tak označila a označovala. Jen se na to pak pozapomělo, a později se ten termín oživil.

                    26. No tak si zkuste najít práci třeba v maloměstech na Hradecku. Zvláště jako ženská. Skončíte s dojížděním právě 25+km do nějakého většího města (HK, Náchod…) nebo fabriky (Kvasiny…)

                    27. Dachsmeister 13.3.2018 v 19:49
                      Co dodat: +1, Amen.

                      Pravda, u mě to nebyla Salačová, ale Bérová, co mě z Prahy vyhnala na druhý konec světa (pravda, jen na tři roky).

                8. to Trevor: srovnávat pouze ceny nedává smysl. Je potřeba porovnat i úsilí při obstarávání statků a podobně. Nedávno se třeba ukázalo, že s desetinovým počtem cukrovarů vyrábíme o polovinu víc cukru než za komančů. Škodovka vyrábí desetkrát víc aut, přece nemá desetkrát víc zaměstnanců ani včetně outsourcingu? K čemu mi je levné bydlení, když na ně nedosáhnu? K čemu mi jsou dotované potraviny, když musím stát neustále v nějaké frontě? K čemu mi je levná voda, když odpadní hospodářství nemá čističku a splašky tečou do řek?

  2. Nikdo zjevně nemá koule ani ochotu zabývat se protizbraňovou směrnicí, tak k tomu aspoň překopíruju pár zdrojů z jednoho článku:

    Implementace „po selsku“ pro každého:
    Je to jako přijmout zákon v němž se hovoří: „Souhlasíme s obsahem obálky.“ Přitom obsah obálky se bude měnit v 5ti letém cyklu, tak jak uzná za „moudré“ EU. Už z argumentace vzniku, že jde o způsob boje proti terorismu je snad každému zřejmé, že tato argumentace je na hlavu postavená.
    Je zřejmé, že politici (jako Štěch a jistě není sám!) vůbec netuší, o co jde a v čem hrozí nebezpečí implementace. Je proto třeba vytvořit tlak na poslance, v množství podpisů pod Peticí, aby měla váhu. Jestli se politici něčeho trochu bojí, tak ztráty svých koryt a pašalíků z dovozených funkcí. Není ani vyloučeno, že budeme mít předčasné volby, takže tím spíš máme – jako občané – DOČASNOU výhodu této formy na své straně.

    » Vysvětlení pojmu INKORPORACE
    https://help.odok.cz/vykladovy-slovnik/-/wiki/V%C3%BDkladov%C3%BD%20slovn%C3%ADk/Inkorporace+-+recepce+mezin%C3%A1rodn%C3%ADho+pr%C3%A1va
    (případně i význam slova Recepce(práva) )

    Odkazy:
    ►Usnesení vlády č.443 ze dne 14.6.2017
    https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2017-06-14
    ◘ Materiál: Analýza možných dopadů revize směrnice 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení střelných zbraní. Zajímavý je hned úvod, kde se jasně říká, že argumentace EK/EU je nesmyslná (boj proti terorismu…),

    Zdroje na materiál:
    http://www.nwoo.org/wp-content/uploads/2018/03/Anal%C3%BDza_mo%C5%BEn%C3%BDch_dopad%C5%AF_revize_sm%C4%9Brnice_o_kontrole_nab%C3%BDv%C3%A1n%C3%AD_a_dr%C5%BEen%C3%AD_st%C5%99eln%C3%BDch_zbran%C3%AD-1.pdf

    – zde však chybí funkční odkaz na Materiál…?
    – Zadejte do Googlu: „Zhodnocení přijaté revize směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní“
    – Ve výpisu najdete PDF Materiál

    ► Usnesení vlády č.740 ze dne 23.10.2017
    https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2018-02-07

    Materiál Analýza legislativního řešení dopadů revidované směrnice o zbraních
    https://apps.odok.cz/veklep-history-version?pid=KORNARLEG5CN
    (Přečtěte si alespoň úvodní strany 3 až 6)

    ► Usnesení vlády č.84 ze dne 07.02.2018
    https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2018-02-07
    Projednaná verze materiálu, na str. 19 najdete Důvodovou zprávu – DOPORUČUJI přečíst alespoň první stranu.
    https://apps.odok.cz/veklep-history-version?pid=KORNAVTF6B83

    ► Směrnice 2017/853
    http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32017L0853&qid=1519978347580&from=EN

    ► Babišovo KECY o hájení našich zájmů při řeči o vyslovení důvěry jeho vládě… Sněmovna ČR 10.ledna 2018
    http://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/005schuz/s005008.htm#r2

    ► Scan dopisu Štěcha a jeho fatální … (doplňte si sami) – dopis ze dne 4.1.2018
    https://www.parlamentnilisty.cz/profily-sprava/user-data/06B091AE/file/132622-dopis%20od%20%C5%A0t%C4%9Bcha.pdf

    ► Některé články k tématu na dokreslení (Štěch, pplk. Pavel Černý…):
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Stech-vubec-netusi-o-cem-hlasoval-Autori-petice-proti-smernici-EU-o-zbranich-napsali-Stechovi-a-jeho-odpoved-cetli-s-vytrestenyma-ocima-519810

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Podplukovnik-Pavel-Cerny-Predseda-Senatu-se-probudil-z-totalni-hibernace-519799

  3. Jj, taky bych nedal ani za nic vysavac ETA 423, rv +-85. Lehky, vykonny, pevny, i ten pytel uvnitr je puvodni.

  4. Na ondráčka seru, ale Dfensi co je to ten „Gatestone special“ ? Ty jejich články jsou jako kopie z parlamentních listů, ale jsou šíleně dlouhé, potřeboval bych aby den měl 48 hodin abych stíhal tohle všechno přečíst, přečtu si jen ty uvodní moudra jinak na to nemám čas ani sílu. čau.

    1. Parlamentni listy jsou jinej level, rekl bych. Tohle ma prece jen lepsi zdroje.

  5. ##### V Německu hořely mešity ##### jahahahahaha dneska nejlepší zpráva dne !!! Němci se začínají probouzet? https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/465834-v-nemecku-horely-mesity-policie-vysetruje-zharstvi-a-pokus-o-vrazdu.html (snad jen aby to nebyl falšený útok pod záminkou zvětšení rpáv muslimů).

    1. …jen se Germanum vic utahnou srouby. Zadnej kristal se rozbijet nebude… aspon zatim.

  6. Gatestone? No tak v překladu do němčiny je to něco jako T(h)or Stein(ar).
    Na můj vkus poněkud jednostranně protimuslimský thinktank. Ta obsese islámem je tam až poněkud protivná.
    To už mi připadá lepší číst PROTIPROUD.CZ který má výrazně širší záběr.
    Docela se divím, že na tomto dfensoj poněkud klausofilním blogu, není protiprod, coby pravicově konzervativní tradicionalistický magazín, čtivo č.1 , to mě zdejší hardcore trochu zklamalo. Místo tradice a konzervativismu ekonomická obdoba neomarxizmu – tedy neoliberalizmus a anarchokapitalizmus.

    1. Věci od Steinarů nosím úplně běžně a rád, jsou kvalitní a vydrží, není to žádnej šunt. Triko snese dokonce i 30-násobný praní, aniž by se sebeméně srazilo, vybledlo atp. Kalhoty a boty jsou úplně super. Ale mám vousy a jsem skoro mánička, atk mě nikdo z ničeho apriorně nepodezírá.

  7. 18 procent, kolikrát to ještě bude třeba připomínat, šmejdovu bandu volilo 18 procent oprávněných voličů

    1. Inu, kouzlo všeobecné demokracie.

      Ale je vidět, že nějaký pokrok přec jen proběhl — Áda ještě potřeboval cca 34 % (Kléma asi ještě víc; tam se mi nepovedlo najít účast, ale myslím, že byla asi vyšší, než v Německu o 13 let dříve, a procenta hlasů byla skoro přesně stejná).

      1. žádná všeobecnou demokracii v současné situaci nespratřuji, spíše fašismu

        1. Jéžiš, už je to tady zas?

    2. což je samozřejmě pravda, na druhou stranu, čtyřicet procent všech voličů nemá s Burešem žádný problém, jinak by zvedli prdele a šli volit. Že to Bureš vyhraje (resp. získá nejvíc hlasů) bylo nabíledni.

      1. Zase až takhle jednoduché to není. Koho by měli jít volit? Mají (pochopitelný) problém s ODS, mají (pochopitelný) problém s Piráty, mají (pochopitelný) problém s TOPkou; KSČSSD nemůže volit nikdo, kdo neabsolvoval lobotomii… tak koho? A ti, kdo přec jen volit šli a vybrali si třeba Korunu českou… no, to je také jaksi nanic, že?

        Už to tu párkrát bylo

        1. tak kdyby si treba tretina z nich vybrala tu Korunu… 40 procent je dost na to, aby to zamavalo volebnima zebrickama.
          Ale temhle lidem je fuk kdo vladne. Hlavne ze na nej muzou nadavat.

        2. A nekandidovala náhodou minulé volby Koruna pod TOPKou?

          1. Nekandidovala. Aspoň jsem o tom neslyšel. S TOPkou nemá KČ zrovna velký programový průnik. Koruna nejspíš nekandidovala vůbec, čemuž se nelze divit, po jejich předchozích úchvatných výsledcích na úrovni statistické chyby (hlas jim dali nejspíš akorát členové, rodinní příslušníci a OCS). Stejně tak nekandidovala Balbínova poetická strana a Helax – Ostrava se baví. Holt i recese se omrzí a leze to do peněz.

            1. Nebyl jsem si jistý, tak jsem si to dohledal na jejich facebooku, a kandidáti KČ byli opravdu na kandidátkách TOPky. Po volbách ještě rozebírali, kolik kdo dostal kroužků. Mě to z hlediska programů obou stran zarazilo už tenkrát před volbama, jelikož jako jediné „pojítko“ mi přišel Schwarzenberg.

              1. Vida. Koukam, ze mozny je vsechno.

          2. Ano, kandidovala (viz kandidátní listina v Praze, pan Krátký):
            https://volby.cz/pls/ps2017nss/ps111?xjazyk=CZ&xkraj=1&xstrana=20&xv=1&xt=2

        3. Obávám se, že Koruna česká působila navenek jako spolek pomatených heraldiků, jak už zde také někde zaznělo… :-)

      2. bureše sotva lze považovat za vítěze, a vybírat mezi sračkama a sračkama je co? přinejmenším bláznivé

        1. Tak poměrný volební systém ke sračkám IMHO nutně vede. Začíná to už předsedy stran, kteří jsou „průchozí“, tedy nemastní, neslaní – Sobotka, Hamáček, Nečas, Fiala… Ti především ve svých stranách nikomu NEVADÍ. Na to navazuje volební program, který je snůška politických frází, o kterých je vedení strany přesvědčeno, že na to lidi uslyší, ale hlavně nebudou moc zkoumat, jak by to mohlo fungovat. Příkladem budiž program strany Zelených, který v Praze sliboval, že zakáže kamiony na Městském okruhu a přesune je na koleje. Že to je naprostý nesmysl (koleje v Praze nestačí už dnes, nejsou terminály a doba nakládky a vykládky pohřbila systém RoLa i na delší trase mezi Lovosicemi a Drážďany v okamžiku vstupu ČR do EU, neboť bez celního zdržení to přes Cínvec trvalo výrazně kratší dobu, než po koridoru podél Labe). A korunuje to „skupinová zodpovědnost“ vlády, která se půl roku po volbách dohaduje, jak bude fungovat, a rok před volbami naopak řeší, kdo co udělal dobře a jak to prodat voličům a aby to neukradl náš spolehlivý koaliční partner. A hlavně další 4 roky, že.
          Výsledkem nutně musí být stále horší a horší sračky. Není proto divu, že stále více lidí volí „ruskou“ cestu. Totiž, doma to máme rádi, ale zvolna se tam nedá žít, takže si hodně rychle najděme živobytí jinde.

          1. Poměrný volební systém ke sračkám nutně nevede.

            Ale občané a voliči dostali přesně to, co chtěli. Od 1989 jsem slyšel tato přání „aby to nevyhráli politici“, později „aby to nevyhrál Kalousek“. A to volby přesně splnily.

            To, že voliči a občané se už nezajímali, co vlastně strany dělají. Mnoha jednoduchým lidem stačilo, že „strana je pravicová“ nebo v poslední době „Piráti jsou nám blízcí, protože nám udělají rychlejší internet a facebook“.

            A to vytvořili obrovský potenciál pro vývoj zmrdství ve stranách. Teprve toto vytvořilo ty sračky. Dnes už korunované tím, že v zákulisí je více dravců a teď proti sobě bijují doslova mafiánské klony, které nechali lidé vyrůst nezájmem o činnosti politiků a stran, a bohatě jim stačilo, že je „strana pravicová“.

            Zvláště na ODS/TOP09 je to parchantění vidět – je to jak zpovykaný fakan, který je vždy omlouván, protože je „pravicový fakan“. Levice pak, např. ČSSD viděla, že na programu nezáleží, že bude tepána jen proto, že je levicová, a tak se nechala zaprodat a zkorumpovat, protože v ní lidi budou vidět ďábla, ať by rozsévala dobro či zlo – a tak se na dobro vykvákla.

            Ostatně i na d-fensovi je vidět přístup, kdy se reaguje na „podnětová klíčová slova“ namísto na obsah. Na sračky typu „liberalismus“ nebo „anarchokapitaslimus“ se reaguje kladně, protože se nikdo nezamyslel nad obsahem a důsledky. A dokud se bude reagovat na „podnětová slova“ namísto na reálný obsah – sračky budou, ať bude demokracie či diktatura taková či maková.

            1. Co mi to jen připomnělo…

              Demokratické zřízení doplatí na to že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.

              1. Nevšiml jsem si, že by cokoli z tohoto dnešní demokracie dala. On Sokrates žil v době, kdy demokracie měla jiný význam než dnes – a o té demokracii mluví.

                Tady se obchází demokracie pomocí aktivistů, neziskovek a pátých kolon. Tak vznikají ty kraviny.

                Mimochodem, včera studenti demonstrovali za slušnost. Kvitoval jsem to s povděkem, že mladé holky a ženy demonstrovali ve čtvrtek veřejnosti, že se už konečně přestanou oslovovat „ty kundo“ a „ty píčo“. A že se tedy polepší.

              2. Behemot: to, co popisujete, existuje v řadě zemí, jmenuje se to „neliberání demokracie“, Je to demokracie – vláda většiny, bez ochrany práv menšiny a bez základních ústavních práv a svobod, za existence víceméně svobodných voleb. Je to Rusko, asi řada středoasijských zemí, některé země afriky a Jižní ameriky.

                Liberální demokracie oproti tomu některá práva a svobody jednotlivce či menšiny brání (resp. chce bránit) i proti vůli a zvůli většiny. To bychom měli mít zde v ČR, ale postupně se to mění k té neliberální demokracii, s nástupem Babiše, Okamury a komoušů.

                Pak existuje něco jako historické nebo moderní „osvícenství“ – liberální nedemokracie, tedy nedemokratické rozhodování, ovšem s ochranou různých práv a svobod; a to je to, co je někdy vyčítáno Evropské Unii nebo některým jejím institucím. Ovšem podle mne nesprávně, neboť jak nyní víme, EU neexistuje sama o sobě a lze z ní vystoupit a lze jí rozpustit, tudíž by ani nemohlo jít o absolutní uspořádání.

  8. Mimo téma…

    Zas jeden, co dojede asi na to, že si povídal s orgány víc, než měl.
    https://www.novinky.cz/krimi/465852-oslneny-ridic-autobusu-srazil-cyklistu-musim-dodrzovat-jizdni-rad-omlouval-se.html

    1. Ach jo. Asi před tím řídil vlak, tam je to norma.

  9. Problém je v tom, že na Václaváku protestovali novodobí eurokomunisté proti starým bolševikům. Ti co protestovali většinou nebyli zástanci svobody, ale příznivci totalitní EU. takže jedn zlo proti druh=emu. Bohužel. Luboš Zálom to naprosto správně popsal.

    http://www.epshark.cz/clanek/500/nekolik-slov-k-mlaticce-ondrackovi

    1. Tak tak. To co se dneska děje není o boji proti komunismu. Pokud se naoko bojuje proti komunismu, tak je to jen zastírací mlha.

      To co se děje je boj jedné konkurenční banky vůči druhé. Hlavní motivace je o koryto a penězovody. Žádná svoboda ani demokracie, ani jiné vyšší ideály v tom nejsou – jde jen o prachy a koryta. Občanům to ale je podáváno jinak.

      1. John: nevím, nevím. Mně jako občanu – daňovému poplatníkovi, který chce žít v jakž-takž svobodné společnosti, nejde pod fousy dění posledních let; eroze svobody a demokracie je viditelná skoro každý den. A tím nemyslím EU, která nás aspoň trochu kotví mezi slušnými západními zeměmi, ale ty naše Buráky, Zemany, Falmery, Okamury a další ksindl.

        Poměrně přesný popis současné situace je zde – ale je zajímavý jen pro liberální demokraty; pro rusofily a další, co sem chtěj znovu přitáhnout ten bolševickej humáč, to význam samozřejmě nemá.

        http://www.bubinekrevolveru.cz/v-pasti-ondracek-babis-stare-struktury

        1. Aniž bych zpochybňoval, že tady je místního svinstva také dost, to kotvení EU, prosím pěkně, vypadá zhruba asi nějak takto, a slušného na něm není zhola nic.

          Osobně jsem pevně přesvědčen, že Czexit je pro život v jakž-takž svobodné společnosti podmínkou nutnou (zároveň je zcela zřejmé, že nikoli postačující).

        2. Kdokoli se ohání falešným dilema „kdo není fanatický příznivec EU, je rusofil“ není v žádném případě liberální demokrat, nýbrž mizerný sovětský totalitář akorát v novém, slušivém modrožlutém kabátě.

          Dozdrojované důkazy o tom, jak „liberální demokraty“ zradila naprosto nedemokratická diktatura jménem „Evropská Komise“ byly v nedávném článku:
          http://dfens-cz.com/kdo-nejvic-nesnasi-eu-nikoli-rusofilove-nybrz-obeti-jejich-regulaci/

          1. Ještě že jsem tu minule rovnou uvedl, že jsem ruský agent. :-)

            1. Priznani je nahovno. Podstatou je obvineni z rusofilie a nasledne nalepkovani. To je rajcovni. Tim, ze se priznas, kazis kavarnikum den.

              1. Ok, takže nejsem ruský agent. Budu to popírat až do morku kostí. Schovám balalajky a o své baru plném vodky budu tvrdit, že je to čest Finsku. Marxe už schovávat nemusím, když mu vztyčili nedávno v Německu sochu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017