Komu zhořkly Ostružiny…

Featured Image

… aneb chytré telefony (anglicky „smartphone“) Blackberry ( česky „ostružina“) od kanadské společnosti RIM (Research in motion), která kromě jejich výroby provozuje i svou specifickou síť, začaly ležet v žaludku expertům na bezpečí, mír a sucho v pemprskách.

Taky Arabům a Sarkozymu. A dalším. Čím se tedy liší od ostatních smartphonů ? Čím se liší RIM od ostatních síťových provozovatelů ? A komu všemu že to začaly ležet Ostružiny v žaludku ?

Pár slov na úvod. Byť jsem svého času studoval SPŠ sdělovací techniky, kromě stěžejního předmětu studia, čímž byla dnes již poněkud překonaná mechanická ústředna P-51, r.v.1951, a její znalost k pochopení problematiky současných komunikačních prostředků tak úplně nepostačuje, zjistil jsem, že to není můj vysněný obor a za vzájemného opovržení a nepochopení jsem se s tímto exklusivním oborem rozžehnal. Případu Blackberry se tedy budu věnovat pouze v rovině materiálů, získaných z veřejně dostupných zdrojů, bez složitých technických výkladů a pochopitelně v souvislostech, ke kterým není třeba vzdělání na takové úrovni, aby bez jeho získání nikdo nevěděl, o čem to je, včetně mně.

I tak to bude hustý až až. 

V loňském roce počet přístrojů od RIM pokrýval 45% amerického trhu, aktuálně jsou na celosvětovém trhu smartfounů Ostružiny na druhém místě s 19ti %, za Nokií se 40ti %. Jablíčka jsou třetí se 14ti %. Mezi spokojené americké uživatele Blackberry patří mj. právnické firmy, byznysmeni, manažeři velkých firem, státní aparát a mj.i sám greatest boss of all bosses – Barack Obama. Dále bude zbytek výrobců jako HTC, Samsung, LG… To je poměrně značný kus smartfouního koláče pro RIM a jejich Blackberry. Čím to? Síť, kterou provozuje společnost RIM, je totiž zmrduvzdorná. Veškeré datové toky jsou zakódovány již v přístroji a poté poslány do jednoho ze dvou Ostružinových počítačových center, jedno je v Kanadě, druhé ve Velké Británii. Přes jiná počítačová centra to nechodí a hlavně – kódovací klíč ke komunikaci společnost RIM odmítá komukoliv poskytnout a to i v případě, že se jedná o vládu, tajné služby, Evropskou komisi a jiné podobné zmrdy se hemžící spolky.

Leč právě se roztrhl pytel s hot informací o zásadních problémech se zabezpečením přístrojů Blackberry, zmiňuje se o tom řada serverů, potažmo asi i jejich tištěné nebo vysílané sestry, čímž by sice teoreticky stačilo dát jeden link do linx a to by v kostce mohlo dost napovědět. Leč při googlování a hledání dalších info jsem zjistil, že na každém webu pravdy trochu, ale taky něco navíc nebo naopak vo něco míň, někde se mlží víc a jinde trochu míň a tak si uděláme malou exkurzi.

Například webík Českého rozhlasu nabízí zvukový záznam rozhovoru s expertem. Je přímo na stránce k volnému poslechu i ke stažení. Specialista na moderní technologie, Luděk Vokáč, v rozhovoru odhaluje svou expertízu: „O jisté nebezpečnosti Blackb. se hovoří, ale ten problém stále nikdo neidentifikoval a nepojmenoval“. Jsem takovouto expertýzou zcela odvařen a dále expertu naslouchám. „Zásadním problémem je fakt, že tato technologie je poměrně rozšířená a pokud by se někomu podařilo prolomit její šifrování, bylo by v sázce obrovské množství dat“. Blackberry je totiž nejoblíbenějším emailovým systémem v mobilních telefonech, potažmo smartfounech. Aha! Tak je to tedy dle experta. Takže problematika zabezpečení Ostružin spočívá v tom, že ho zatím nikdo neprolomil, společnost kódy nikomu dobrovolně nedá a lidé si Ostružinu oblíbili ze všech mailsystémů nejvíc. To je poměrně zajímavý názor…40% Nokia smartfounů na světovém trhu experta neznepokojuje ?

Dále webík informuje o tom, že kvůli této bezpečnostní problematice nesmí Blackberry používat pracovníci Evropské komise. Tak to je pecka. Navíc zlehka odlišná od prezentace motivů EK v prvním odkazu, neb toto striktní zamítnutí Ostružin citovali i v Reuters, ale zmrdi z EK prý takto položené striktní odmítnutí dementovali, neb se prý pro Ostružiny nikdy nerozhodli, ale po zralé úvaze výkon/cena/bezpečí aj.vybrali prostě jiného výrobce (HTC), k němuž posléze přidali i iPhone. To je s ohledem na bezpečí jistě dobrá volba a poradci pro bezpečí odvedli dobře svůj byznys. V závěru odkazu se dočteme, že v USA má Apple (iPhone) exklusivní smlouvu s AT&T, jejíž síť nestačí na tok dat a nestíhají stavět další sítě. Dobrá práce, vědátoři…A 14% Applu proti 19ti % Ostružin na světovém trhu, co do nebezpečné velikosti objemu dat je skutečně veliký „bezpečnostní“ rozdíl… Navíc se stále pohybujeme v rovině faktu, že Blackberry je jediný přístroj, znemožňující monitoring. Dále se na několika webech dozvídáme, že Blackberry má potíže i v Saudské Arábii, v Indii, Arabských emirátech nebo v Iránu, kde vláda drží obyvatelstvo u poklopce a při volbách se do světa skrze mobily a smartfouny dostaly nepěkné záběry a informace z průběhu voleb.
Nemožnost nakouknout či případně stopnout komunikaci uživatelům Ostružin některé zmrdovlády zjevně dost dráždí. Proto se v SA snažili propašovat do přístrojů Blackberry svůj špionážní soft. Vláda v Emirátech, většinový vlastník operátora Etisalat, zřejmě zakoupila špionážní sofware od americké firmy SS8, specialisty na špiclování všeho druhu a vyzvala uživatele Ostružin esemeskou k jeho stáhnutí coby upgrade. To je poměrně dost hustý i v očích na ledaccos uvyklého obyvatele EUSSR. Soft pak zpřístupnil operátorovi, potažmo vládě SAE, informace z privátních Ostružin, kterých v Emirátech je něco kolem 150ti tisíc. RIM se absolutně distancovali od takové ultrazmrdí akce a spoluúčasti na ní, poskytli návod, jak se zmrdího upgradu zbavit, následkem čehož teď mají v Emirátech s posíláním esemesek a mailů skrze Ostružinu ofiko utrum.
 
Za odmítavým postojem některých vlád prý stojí obavy o nebezpečí terorismu. Teroristé jsou prý podezřelí z šifrované komunikace, během které si mohli domluvit několikero nepěkných atentátů. Sice jsem nikde nezaznamenal informaci, že by byl terorista dopaden s Blackberry v kapse, což by dalo věci zmrdů správný směr, a při 11.září se nepochybně hoši domluvili dlouho před svým posledním letem, kde a kdy kdo do čeho nasedne a kam pak s tím poletí, až bude letadlo jeho. Žádné Blackberry ani nic jiného k tomu nepotřebovali. Bláboly o terorismu zřejmě mají ospravedlnit snahy některých vlád a tajných služeb Blackberry vyšachovat ze hry. Dát tomu takový ten jednoduše pochopitelný smysl, servírovatelný pro ovečky ve spokojeném stádě. Ale moc jim to nejde.
Jeden by čekal, že Blackberry je právě tím pravým komunikátorem pro nerušenou politickou a utajenou komunikaci. Leč jak by to vypadalo, kdyby třeba celá Evropská komise byla vybavena Ostružinou a přitom by bojovala proti jejímu šíření po světě z důvodu nebezpečí henteho terorismu. Navíc když už Blackberry používá skoro polovina uživatelů smartphonů v USA (po příchodu iPhonu je to již méně). To by nebylo taktické a průchozí. A tak si kromě sakumprásk všech zaměstnanců Evropské komise nechal údajně Blackberry rozmluvit tajnou službou i Sarkozy a celá jeho vládní kumpanie například a na doporučení přešli k bezpečnějšímu chytrému telefonu, stejně jako se EK po zvažování nabídky na trhu rozhodla pro daleko daleko nejlepčejší iPhone a HTC. Diskreditace firmy RIM a jejího Blackberry formou terorismem zdůvodněného bojkotu je prachsprostá sviňárna, leč takticky „průchodnější“, než prohlásit za relevantní bezpečnou komunikaci pro zmrdy a povinně méně bezpečnou komunikaci pro zbytek světa, odhaduji. Nevíme, ke komu přešel Šarkézy, avšak je nad slunce jasnější, že žádný jiný bezpečnější chytrý telefon pro mailovou nebo sms-komunikaci než Blackberry na trhu není. Všichni ostatní výrobci nebo provozovatelé sítí ovšem umožní vládám nahlédnout, případně bloknout komunikaci jejich klientů. Blackberry a RIM to neumožní. V zájmu uchování soukromí pro své stávající klienty…

Nač tedy chodit kolem horké kaše. RIM se neohne, tudíž je třeba je tlačit z hracího pole s chytrými (blbými) telefony ven. A tak je evropská autorita bude bojkotovat a diskreditovat. Nebo jako v SAE natvrdo rovnou zakázat. Protože komunikovat bez toho, aby se vrchnost nemohla kouknout, kdy se jí zlíbí, je zkrátka špatné zlé zlé teroristi nepokoje špatné, moc moc špatné.

Nakonec, eurohujerský portál Euractiv.cz, česká verze bruselského portálu téhož názvu.com, který o sobě říká, že kromě vlastních článků publikuje i překlady bruselských canců a další matroš, nakonec nějaké mlžení kolem „zvažování“ jesli tendle nebo tamten, co má vječí výbavu…rozkrývá. Unie se v roce 2008 rozhodla pro Blackberry, ale protože RIM je nenechá kouknout, vo čem si lidi povídaj, už ho nechtěj a rači chtěj jinýho, co je kouknout nechá. Pokud odkazy ignorujete, alespoň tento sjeďte, neb jest podložen překlady origo bruselských prdů českými eurohujery. I další kapitoly v Menu tohoto praktického webíku stojí za to. Když je věrný popis reality zároveň svou vlastní ironií, sarkasmem a parodií, je-li míněn vážně…toť je konec asi nablízku.

Závěrem zmíním ještě jednu možnou variantu EK bojkotu, pro mnohé směšnou a ulítlou, neb zavání hentou konspirací mocných a bohatých a NWO a CO2 lidskou katastrofou, Bilderbergem atd. Ale já jí sem dám, protože ani Sherlock Holmes by jí automaticky předem nevyškrtnul, neb je jednoduchá, celkem logická, lidsky pochopitelná (což neznamená akceptovatelná) a s ohledem na nápady se zářivkama, LCD Tv, povinným vegetariánstvím, páč krávy moc prdí a my se kvůli tomu globálně přehřejeme – a dalšími by nikterak nevybočila z lajny zmrdosměřování EK. Pro mně NWO, podraz na celou lidskou populaci s CO2 a další věci reálné jsou. Tož – na Bilderberg párty jsou zváni různí lidé. Třeba Pehe, věrný druh zeleně se cítícího globalisty,VIP disidenta a kolaborujícího ochlasty Havla, před svým záhadným jmenováním do té doby zcela neznámá nula Hadr Herman von Rompuy, kníže Slinta – ten tam jezdí na zajímavé přednášky, o jejichž obsahu kupodivu nejsou žádné veřejné informace, tak jsou ty přednášky zajímavé…také tam jezdí bankéři, přední světoví politici a taky třeba šéf Nokie, lidi od Microsoftu, šéfové evropských telekomunikačních společností… Bilderbergu se přičítá autorství vzniku Eura, touha definitivně zglobalizovat náš vesmír a řídit ho a mnohé další – spoustu pěkného počtení lze najít na www.reformy.cz. Pokud se v tomto vysoce kreativním prostředí upeklo Euro, probírají se kandidáti na pozice v EK a EP a další levárny, domluvit si taktiku ohledně protlačení spřáteleného operátora či výrobce mobilů nebo odstavení výrobce či operátora nespolupracujícího nebude nic extra nemožného. EK to prostě zařídí, jako umí zařídit okurky, zářifky, dotace rozličných parametrů nebo dovoz a distribuci imigrantů. Zopakuji, že v USA měly Ostružiny loni skoro polovinu trhu. Na celosvětovém trhu nyní 19%, Nokia, jejíž šéf na Bilderbergu byl na „zajímavé přednášce“, má nyní 40% celosvětového trhu. Její podíl v USA mi není znám. Leč o kterého operátora či výrobce by Bilderbergská neziskofka asi projevila větší zájem, co se týče prvenství v Evropě…o spolupracující Nokii či iPhone nebo nepoddajný Blackberry, kde lze předpokládat zájem o expanzi do Evropy, včetně východní. Nyní, kdy známá a poměrně velká placka s haldou tlačítek má konkurenceschopného pokračovatele, s dotykovým displayem, konkurenceschopné velikosti – na Šarkézyho počest jsem zvolil francouzský portál – , při ponechání si výhody utajení kódu a nikým nerušené důvěrné komunikace… ona schizofrenie Evropské komise s „bezpečnostními“ problémy Ostružin a volbou méně bezpečné a tímpádemjakožebezpečnější varianty by pak měla poměrně pragmatické vysvětlení. Dostali to prostě příkazem. A to důležitý si už ňák řeknou jinde a jinak. Tento odstavec, opakuji, je spíše určen pro ty, co z principu Globální spiklenectví neodmítají. Ale hlavu a patu to má i tak, ne ?

Ať tak či tak, držím Ostružinám palce a všechno ostatní, neb si za svou neochotu prásknout své klienty na požádání zaslouží jen to nejlepší. Mimo jiné, být hackerem, nechám Blackberry a jejich šifrování být. Z principu solidarity svobodných a svobodu respektujících. Tímto bych také rád pozdravil a vzdal všechnu čest hackerovi, co číhnul na maily klimaalarmistů a ten jejich xindlcirkus pomohl odhalit…to je ale jiná kapitola. Světu mír.


6.8.2010 t.t.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
116x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017