Kolečko se polámalo, aneb oprava italské převodovky - zpět na článek

Počet komentářů: 99

  1. super článek, díky. Prosím pište dál :-)

    1. Díky, dyť píšu furt :)

  2. @prevodovky – zrovna nedavno vyslo video hodiace do temy – repas provodovky tak, ze lepsia praca sa uz snad ani neda spravit
    https://www.youtube.com/watch?v=L_X4M8c9kpM

    1. Tito dvaja stoja za to, dobra zabava. Doteraz som nepochopil ako presne cely ten zazrak funguje, budem si musiet este parkrat pozriet prislusne videa.

  3. Panečku, to je ale borec, pane vedouci !… pardon, pane vedouci. :) Já zas měl filmova výbojková HMI svetla z Číny, kopie ARRI, za 10 procent ceny originálu. Po pár měsících prdli. Jeden chlap je rozebral, zjistil že je v elektronických balastech oboustranný plošák, bez označení, dokonce schválně vyškrábané označení některých součástek, odmítl se tím zabývat. Po roce (v ňákém hnutí mysli jsem je nevyhodil) jsem natrefil ve Stodu na machra co se specialisoval na opravy právě zahraničních věcí bez dokumentace. Za týden to zmákl, vyměnil shitové výkonové tranzistory za soliddní německé, šlape to – a chtěl 1200 Kč !! To už mohl rovnou zadarmo… Takže slušní lidé ještě žijí.

  4. 2Redguy:
    Klobouk dolů a gratuluji. Paráda.
    Vaším připomenutím záhadných závad jste mne vrátil do reality mých dnů. Na mém celkem moderním (2009) povoze musím za studena startovat 2x až 3x, nebo použít fintu s přidáním plynu aby to nechcíplo. Čím nižší okolní teplota, tím je problém horší a v letních parnech i kolikrát nenastane.
    Už jsem s tím navštívil několik servisů a nikde nepřišli na to proč. Chápu, že když to chování lze způsobit jen tak cca.1x až 2x denně (při teplotách pod nulou), tak se to asi špatně hledá.. Tak s tím holt jezdím jak to je..

    1. WTF? To jako pravidelně startuješ na potřetí? Jako taky se mi někdy (vyjímečně) stane, že to na poprvé nechytne, ale plyn nepřidávám, prostě to zkusím znova a nikdy se nestalo, že by to podruhé nenaskočilo. A to mám auto ještě o 5 let starší než ty.

      1. to FirkaJ a mjfox

        Před těžkéma járama měl jsem Škodu 120 L (tehdy hezkou; jednu z posledních, s pětikvaltem). V létě startovala v pohodě, ale jakmile bylo v zimě pod nulou, nešla nastartovat ani za prase. (Možná to byl důvod, proč mi jí první majitel přenechal za kamarádskou cenu, kdo ví …) Metodou pokus-omyl jsem dospěl k tomu, že když se sejme vzduchový filtr a do karburátoru shora se stříknou dvě injekční stříkačky benzínu, tak to (i v zimě) naskočí. Samozřejmě, takhle jezdit nejde; hlavně moje žencká to nedávala.

        Nuže: karburátor jsem rozebral do posledního šroubku asi 5x po sobě, profoukl jsem všechny trysky a kanálky co v něm byly, se zvláštním zřetelem na volnoběžnou trysku a cucák. Viděli to po mně ještě i dva docela rozumní servisáci, ale závadu neodstranil nikdo.

        Respektive, vyřešila to až výměna za jiný karburátor, z mnohem starší a omrdanější škodovky, který ale zato fungoval.

        1. Měl jsem kdysi favorita, karburátorového. Od předchozích škodovek se lišil tím, že neměl páčku sytiče, ale nějakou automatiku, snad něco na principu bimetalu, za studena byl sytič otevřený, bimetal se myslím elektricky ohříval a tím se sytič postupně zavíral až se zavřel úplně. Jenže to bylo rozesrané, takže když jsem natočil studený motor, sice to krásně chytlo, ale pokud jsem hned neodjel (= třeba si šel oškrábat okýnko), volnoběžné otáčky začaly klesat, pak to začalo kuckat a nakonec to zdechlo a už to nešlo natočit nebo velice blbě. Pokud se po nastartování s autem odjelo, nebyl žádný problém, motor se ohřál a otáčky držely jízdou, takže bylo jedno, že se ten bimetal zavřel moc brzo.

          Někde jsem četl, že si ve favoritu někdo předělával ovládání sytiče na páčku místo té pitomé automatiky.

      2. To ne. Nastartuju a motor za pár sekund chcípne. Bez podpory plynovým pedálem.. někdy i tak. Jakoby za studena než to běží aspoň 20s neudrželo volnoběh. A pak prvních pár minut pomalu nebo divně reaguje plyn a buď to chcípne při rozjezdu, nebo to přidá až moc. Pak pohoda, vše OK. DG má 0 závad..
        Čistila a měnila se klapka vzduchu a jen se to trochu zlepšilo. Prostě záhada na kterou nikdo nepřišel.

        1. Nemůže za to volnoběžný ventil? (To je takovéto na škrtící klapce, když je zavřená, tak to pouští vzduch kolem ní, aby to běželo na volnoběh, a podle toho jak je otevřený, to drží volnoběžné otáčky.) Bývají s ním problémy a prý je hotfix vyvrtat díru do škrtící klapky. Nebo ten ventil vyměnit (a nebo vyčistit / namazat, ale to může pomoct na chvíli).

          1. Ten tam údajně není. Volnoběh je prý rovnou v klapce nastavením mírně pootevřené nulové polohy již z výroby. Jenže ani výměna komplet klapky včetně její elektroniky, nové svíčky, atd. kýžený úspěch nepřinesla.

            1. No tak provrtat klapku, pro začátek třeba 3mm vrtákem.

            2. A nie je niekde v sani prasklina? To auto nie je nove a moze to sposobovat nejake nedobre pomery.

    2. Snimac teploty vzduchu v sani, maf/map snimac, zanesena skrtiaca klapka, zanesene vstreky?

      Na R volve som skusal, ci sa neda vydrbat s cyklom zahrievania katalyzatora malou upravou snimaca teploty vzduchu – posunut ho pred startom o 10 °C vyssie. Ked je vonku zima, stuhnuty motor totiz po nastartovani vyleti na 1700 rpm na 30 sekund a mna z toho ide rozdrapit, lebo kvoli o minutu skor zahriatemu katu mi to kurvi motor.

      Snimac posunuty co i len o 5 °C sposobi, ze auto nenaskoci.

      1. Netuším. Todle je FF2, 1.8i, 92kW.. Měl jsem tento motor ve V50ce a celkem pohoda. Až na to že tomu nějaký koník, resp. Nm chyběl. V tomhle to žere olej a dělá todlenc při startování a jako bonus to má asi blbě zpřevodované stupně a je to tak na ježdění kolem komína, ale po dálnicích na větší vdálenosti to není. Su z toho verku celkem zklamaný..

  5. Dojel jsem s Nevadou dom – 70 km a tak byl splněn můj požadavek na nový(starý)stroj – dojet aspoň domů. Myslel jsem, že druhý den zajedu za Prahu pro motoboty, že jen doladím spojku a zadní brzdu. Ani jedno nešlo. Navíc jsem zjistil že někdy dřív vytekla kyselina z baterky zrovna na držák pojistek a relátek a sežrala,co se dalo, takže jednotlivé komponenty bambelaly na drátech kolem motoru. Motor s převodovkou díky směsi bahna a oleje splýval v jednu hroudu.
    Momentálně se Guzzina rozkládá rovnoměrně po celém 2+kk s vybouranou přepážkou (tzn velké 1+kk). Větší věci jen tak, malé v kelímkách od jogurtu. Jsem za bodem zlomu. Vše vyčištěno, veškerý spoj. materiál, ložiska, gufera, gumovitosti a poškozené originální díly nakoupené nové. Fotodokumentace a ruční zápis demontáže připraven. Jen občas mi probleskne hlavou: „Ty vole, to’s přehnal!“ Ale už vidím světlo na konci tunelu. Prostě to jenom poskládám.
    Článek mi ale připomněl dva převodovko-spojkové problémy, které musím na cestě k zářné budoucnosti vyřešit:
    1. nevypínání spojky – systém znám, jen správné rozměry ne, můžu to odhadnout, ale skutečnou funkci ověřím až po smontování převodovky s motorem. Ale aspoň jedna výhoda – celý vypínací systém lze vytáhnou z převodovky bez jejího rozmontování
    2. vypadávání 3 a obtížné řazení z 3 na 2.
    Podezřelé komponenty jsou koupil nové a nápady na improvizaci mám. Stačí jen pozorovat, zjistit funkci a vyladit. Takže uvidím.

    Když jsem se do toho dal, věděl jsem, že na konci akce bude neprodejný stroj – buď nesložený nebo složený nefunkční a nebo dokonalý. Nové díly převyšují pořizovací cenu a k tomu věnovaný čas. A když si představím, že potenciální kupec prohlásí, že motorka sice vypadá dobře, ale je stará a že z 50 litrů (pořizovací cena) musím slevit aspoň 15, tak jasně vidím, jak ho ťukám výstražným trojúhelníkem do hlavy tak dlouho, dokud nepolíbí guzzině obě pneumatiky a pak neodkráčí třeba do prdele. Ale i budoucnost jsem vyřešil. Budu jezdit tak dlouho, dokud mi nevezmou řidičák a pak Guzzinu nechám dceři. Ale ještě před tím ji zaplatím řidičák a protože mám i Zuzanu, tak společně ještě řádně zajezdíme.
    PS: je mi 63, motořidičák mám 2,5 roku a do té doby jsem jezdil jenom autem a to hodně rád. Teď auto trochu spadlo z lopatky. Ale jen trochu.

    1. Tohle se stává i u obyčejného stroje na denní ježdění. Je to starý křáp, ale zachovalý, nebyly s ním vážné problémy nebo že by se furt něco sypalo… a pak nastane den, kdy se tam posere něco fatálního a stojíš před rozhodnutím, jestli to za drahý peníze opravit nebo za pár šupů střelit na díly nebo na vrakáč. Při pohledu do bazaru si porovnáš, jakou takové auto má cenu (pokud je pojízdné) a cenu opravy. Pak si hodíš mincí a protože s tím autem máš zážitky, je to srdcovka nebo si dokonce myslíš, že má duši (přitom víš, že všechny pneumatiky jsou na něm bezdušové) a padne orel a auto necháš opravit. Pak se tam vyskytne ještě něco a ještě něco a stojí to nakonec tolik a tolik a auto zase jezdí. Ale protože si ještě pamatuješ ceny z toho bazaru, je ti jasné, že kdybys to teď prodal, jenom proděláš. Kdybys to byl býval věděl, tak to na ten vrakáš střelíš a pořídíš si něco jiného, novějšího, lepšího. To je život.

    2. Ad spojka – nevím jak na Nevadě, ale jelikož je spojka dost tuhá, tak je tam velká páka a celé zmáčknutí páčky se transformuje na velmi malý pohyb na spojku, takže je nutné eliminovat všechny vůle. Nové pevné lanko a utáhnout to tak, aby tam samozřejmě byla vůle a spojka nezabirala furt, ale jen minimální nutná.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017