Klekne kult kašpárků?

Featured Image

Za starých časů se po širém kraji potulovaly osoby nevalné pověsti a mizivého společenského významu, které lid označoval souhrnným výrazem „komedianti“.

I dnes, po mnoha a mnoha letech, se mezi námi vyskytují spoluobčané, kteří provozují téměř shodnou činnost a vyznávají skoro stejný způsob života, ovšem v současnosti jim říkáme trochu jinak: Celebrity.

Kdysi dávno museli naši předkové tvrdě pracovat, aby si zajistili dostatek potravin, protože jim císařpán neposílal žádné dotace, krádeže se tvrdě trestaly a socialismus ještě nebyl objeven. Neexistovalo Ministerstvo pro místní rozvoj a dokonce ani Rada Evropské unie, takže lidi nechrlili nadávku za nadávkou a občas se dovedli i zasmát. Aby však nedocházelo k neorganizovaným výbuchům veselí uprostřed polních prací, pravidelně se pořádaly různé pouti a lidové slavnosti. A to byla příležitost pro komedianty, aby pobavili národ a sami si vydělali nějaký ten groš.

Také dnes většina lidí pracuje, protože jim Ministerstvo pro místní rozvoj podle nařízení Rady Evropské unie vytvořilo pracovní místa, jejichž udržení spotřebuje tu část dotací, kterou nestačili rozkrást v Radě a na Ministerstvu. Díky takto dokonalému systému a vymoženostem jako elektrický proud nebo Zetor 8011 už není pracující občan tolik unaven, takže nečeká na lidovou slavnost a pobaví se tak, jak si přeje a jak si zaslouží. U televize.

Dámy mají obecně přednost, nyní se tedy budeme věnovat jejich oblíbeným žánrům. Jestliže dříve ronily slzy, když kramář na pouti zapěl srdceryvnou baladu o lásce a zradě, dnes tak činí před obrazovkou, kde lidového umělce zastupují popoví zpěváci rozmanitého stáří a designu, zatímco sladkobolné příběhy obstarávají telenovely, destilované buď z tuzemské řepy, nebo z jihoamerické třtiny. Představitelé hrdinů romantických seriálů pak zastávají úlohu souboru někdejších kočovných pouťových divadel, čemuž odpovídá umělecká úroveň scénáře i samotných protagonistů.

Pánové zase v minulosti houfně navštěvovali zápasnické stany, kde docházelo k lítým bitvám polonahých siláků s nakroucenými kníry. Dnes můžeme díky televizi sledovat nejen souboje řeckořímské či boxerské, ale i hokejové a fotbalové, nebo takové, co se odehrávají na benzínem skropené závodní dráze. Protože režiséři přímých přenosů nejsou na rozhovory se sportovci skoupí, často nám zpovídaná osobnost vyjeví svůj intelekt v celé jeho šíři, což poskytuje zábavu, srovnatelnou s výstupy profesionálních klaunů starých dobrých časů. A pokud by někomu chyběl osvědčený pouťový kouzelník, tak toho v přestávkách vrchovatou mírou nahrazují mistři teleshoppingu, kteří nabízejí ne jednu, ale hned čtyři předražené ptákoviny najednou.

Ke každé lidové veselici neodmyslitelně patřila hudba. Dříve tolik oblíbené smyčcové nástroje však nejsou v současnosti tolik žádané, dneska si houslista musí obalit pleš pestrobarevným šátkem, aby na něj vůbec někdo přišel. Na poutích ale neobstarávali muziku pouze zruční hudebníci, nýbrž i osoby, které neovládaly hru na žádný instrument. Taky nemusely, protože měly flašinet. Dnešní flašinetáři používají gramofony nebo přehrávače kompaktních disků a říkají si dýdžejové. Jinak ovšem diskotéky, klubové performance, nebo technopárty někde na louce silně připomínají známou dechnopárty Kmochův Kolín, drobné rozdíly jsou pouze v hlasitosti randálu a  v délce časového úseku, který zbývá do kremace průměrného návštěvníka.

Abychom se však vrátili ke srovnání beznadějně zastaralých komediantů a hypermoderních celebrit, jsem nucen konstatovat, že spatřuji jednu zásadní odlišnost. Dříve se komedianti, pouťoví siláci, kouzelníci, flašinetáři a kašpaři nijak výrazně neprojevovali a raději usilovně přemýšleli, jak to udělat, aby i zítra sehnali něco k jídlu. Dnešní celebrity přemýšlejí, jestli je čtvrt roku dost dlouhá doba na to, aby jim sponzor vyměnil mercedes za novější model. Nenažranost novodobých kašpárků místy dosáhla takových rozměrů, že přímo ohrožuje samotnou existenci zdroje jejich obživy, jako v případě stávky ubohých vykořisťovaných hokejistů zámořské klubové soutěže. Takový postoj sice příliš nechápu, ovšem na druhou stranu mi nijak zásadně nevadí, dejte jim třeba zlatý nočníky a diamantovej toaletní papír. Jen kdyby se na mě ze všech stran nevalila životní moudra nejrůznějších moderátorů, bavičů, modelek, mičudů, zpěváků z televizních soutěží a druhořadých seriálových herců. Vážně s tím nejde nic dělat? Nevíte někdo, jaké má císařpán číslo na mobil?


01.07.2005 Josito
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
67x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017