Když v ČSSR před pádem socialismu vybuchovaly bomby - zpět na článek

Počet komentářů: 114

  1. „…Bomba byla nalezena u působiště krajské Státní národní bezpečnosti….“
    – – –

    – ???
    To je omyl, nebo nějaké nové výrazivo…?

    :OD

    1. Ono bude v článku zřejmě podobných „historických informací“ víc – já jsem přestal číst hned v úvodu, kdy mně, budějčákovi, autor tvrdí, že „nálož umístěná v parku mezi budovy Muzea dělnické mládeže a Krajského výboru KSČ způsobila…“.

      Nic takového, jako Muzeum dělnické mládeže totiž v Budějcích nebylo – ve skutečnosti se jednalo o „Muzeum dělnického revolučního hnutí“.

      Když v článku neodpovídají ani údaje celkem lehce ověřitelné/všeobecně známé, asi nemá moc smyslu zabývat se dalšími tvrzeními… :-/

      1. sroubek:
        Taktéž mě to „Muzeum dělnické mládeže“ trklo, nikdy nic takového jsem ani neslyšel. Co by asi v takovém muzeu mohlo být, když samotná mládež z řad dělníků nehrála v historii státu nějak významnou roli…?
        Autor se snaží něco splácat, aniž by měl vlohy.

        1. Zdravím,
          Muzeum dělnické mládeže je samozřejmě kravina a moje chyba. Omlouvám se.
          Státní národní bezpečnost – regionální text, ze kterého v této části vycházím toto označení skutečně obsahuje, jiné dva zdroje uvádějí jednou budovu Sboru národní bezpečnosti, ve druhém případě StB. Státní Národně bezpečnost je ale blbost, uznávám.
          Celkově problém tématu je, že informací je k dohledání překvapivě málo a když už jsou, často se rozcházejí. Velikost nálože v ČB je uváděna jednou 7, podruhé 10 kg.Dokment ÚSTR, který považuji za nejvěrohodnější se třeba v mnoha dost zásadních věcí rozchází s dokumentem ČT (způsob odpálení bomby v Ústí apod.)
          Chápu, že každá nepřesnost shodí celý text, děkuji za opravení nepřesností, přesto věřím, že téma třeba zaujme někoho, kdo jej zpracuje lépe a přesněji.

          1. HoMor:

            Pokud bych to psal, pak místo „Bomba byla nalezena u působiště krajské Státní národní bezpečnosti.“ napíšu „Bomba byla nalezena v blízkosti budovy Krajské správy Sboru národní bezpečnosti.“

          2. V tom případě bych to hrál na jistotu a napsal SNB, jelikoz StB byla jednou ze dvou slozek SNB. Tou druhou byla Vitáskova Banda, pripadne Venda s Bohoušem.

            1. ad Venca s Bohoušem: Nebo, slovy písně Elánu, „chlapci z piatej bé“… :-)

            2. Né, VB znamenalo Vchod Bokem, proto to mňeli na autech aby nelezli dovnitřku kufrem…

          3. Obavám se dvou věcí:
            1.

            že téma třeba zaujme někoho, kdo jej zpracuje lépe a přesněji

            Vzhledem k rozlo6en9 sil zde na DFENS se to nestane. Jsou zde dva typy lidí:
            „shormažďovači“ , kteří hledají informace, zpracovávají informace a hledají argumenty, případně mají celoživotní skilly a nadhled
            „rozesírači“ , kteří hledají příležitost se pohádat a posílit si své hloupé ego, „informace“ si hledají na mainstreamu a chovají se stádně

            Aktuální poměr „shormažďovačů“ k „rozesíračům“ 1:20 dává „rozesíračům“ pocit nadvlády a geniality.

            2.

            Chápu, že každá nepřesnost shodí celý text, děkuji za opravení nepřesnost

            Někde mezi řádky čtu domněnku, že to byl false flag STBáků, který měl za cíl dostat zaklekávací aparát KSČ do role oběti a vzbudit sentiment ovčanů a tím oddálit nevyhnutelné. Můj názor je týž, zejména proto, že vyšetřování po Sametu tak náhle skončilo. Nikdo neměl zájem usvědčit STB, protože STB se po Sametu potichounku transformovala do role privatizačně-podnikatelských elit, s tichým souhlasem US tajných služeb. Něco podobného se stalo například v Oděse, akorát na steroidech. Tam se s rozmisťováním bomb při měsíčku nesrali, tam vyrobili požár v domě odborů, když naše proevropská nacisticky-sluníčková klika sehrála false flag, jehož účelem bylo nalákat skutečné odpůrce ukrajinského puče do budovy a tam upálit zaživa za bílého dne před zrakem kamer, pro výstrahu všem ostatním, aby bylo jasno, kdo tu velí a co vše jim projde. Pro potvrzení obou kauz nebude nikdy dost důkazů, i kdybychom nakrásně zjistili, jestli výbušniny bylo deset kilo nebo sedm kilo a proč měli v Oděse false-flag aktivisti na rukávech pásky (aby bylo jasno, kdo je provokatér a kdo je jen naivní blbec, vhodný k upálení).

            Závěr: některé metody se napříč dějinami nemění, ať už Reichstag, nebo Gliwice, nebo Lidice, nebo 11.té září nebo Oděsa. A je úplně fuk, jestli se toho dopouštějí soudruzi, nebo imperialisti, nebo demokraté nebo kdo. Nakonec se to stejně nikdy nevyšetří a konečnou verzi pohádky napíšou vítězové, bez ohledu na fakta.

            1. Že se jednalo o operaci StB je nejpravděpodobnější závěr, byť to vypadá, že ne celá StB byla o operaci informována. Kdybych chtěl hledat o věci další informace, zajímavé čtení by asi byly denní situační zprávy z týdnů po výbuších, bohužel, ty veřejně zpřístupněné nejsou, dalo by se zkusit požádat o jejich zpřístupnění v archivu.
              Že se mi dostane silně negativního hodnocení za nepřesnosti, to je 1) moje chyba, že jsem se nepokusil chybám více předejít, 2) riziko každého autora. Nezbývá se, než poučit :-/.

            2. Tomu tématu se již věnoval Jaroslav Mareš (badatele.net).

              1. „…tématu se již věnoval Jaroslav Mareš (badatele.net)…“
                – – –
                To je hodně důležitá informace…

                :OD

              2. To co vyrábí Mareš je docela zajímavé. Jen si často plete dojmy s pojmy a je tam cítit občas urputná snaha aby mu všechno zapadlo do jeho ideologické škatulky.
                Takže často dostane pěknou sodu od diskutujících pod jeho videem.

                Tady prostě nikdo neumí dělat nezávislé investigativní bádání. Vždy je tam cítit snaha dobrat se určitého předem připraveného závěru.

                1. kaBrnak:
                  Mareš je hloupý lovec senzací a tlachal.

      2. Oni zřejmě mysleli Dům dětí a mládeže, který tehdy sídlil v Hardtmutově vile, která je v místě výbuchu přes ulici naproti Muzeu dělnického a revolučního hnutí.

  2. I po padu.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Bombov%C3%BD_%C3%BAtok_na_Starom%C4%9Bstsk%C3%A9m_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_1990
    K bombovému útoku na Staroměstském náměstí v Praze došlo v sobotu 2. června 1990 v 16.12 hodin. Při explozi trubkové bomby na podstavci pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí bylo zraněno 18 osob, z toho jedna těžce. Útok vyvolal obavy a rozhořčení veřejnosti, a protože k němu došlo několik dnů před prvními svobodnými volbami po pádu komunistického režimu, byl s nimi dáván do souvislosti. Podezříváni byli zastánci starého režimu a příslušníci zrušené Státní bezpečnosti, mohlo jít o čin duševně narušeného jedince nebo pomstu vězňů. Další bomba vybuchla 2. srpna 1990 u Hostivařské přehrady. Vyšetřováním bylo zjištěno, že obě bomby byly vyrobeny ze stejného kusu trubky. K útokům se nikdo nepřihlásil a pachatel vypátrán nebyl.

    1. Ahoj,
      ano, co jsem četl tak se prověřovala souvislost, ale nebyla žádná nalezena.
      Uvažoval jsem, že by to mohl být další námět. Uvidím.

      1. Taky me to pri shlednuti titulku napadlo, ale modus operandi i cil je zcela jinej. Bomba na Vaclavaku a na Hostiku byla zcela zjevne cilena proti lidem, ne majetku.
        Uprimne receno, moc se mi ta teorie s StB a Plysakem nezda, na to tam byl moc dlouhej casovej interval a minimalni publicita.

        1. Hlavne – trubkovka je uplne jinej level, nez nekolik kilo prumyslovy trhaviny s rozbuskou. Na trubkovku staci matrijal ze suplete, cernej prach a rozbita zarovka. To je evidentne v uplne jinym vesmiru.

          1. pokud si pamatuju, tak bomba na Staromaku byla sfusovana a odtrhlo se ji dno, cimz se prubojnost srapnelu snizila na zlomecek potencialu jednoho vystrelu z cernoprachove brokovnice naladovane sekanym olovem.
            Aníz bych to zlehcoval, tak nechvalne znama papinakova bomba naladovana pentritem, ktery ma dvakrat vice energie, jak cerny prach, nemluve o rychlosti 3km/s, by byla s to slusne vyklidit kus namesti. Takze ono to spolu souvisi fakt jen vzdalene, pravdepodobne jen v ideologicke rovine, ze se asi nekdo relativne „zaostaly“ „volne inspiroval“.

            1. Nejde o ucinnost, ale o konstrukcni moznosti. Ten, kdo delal trubkovku, zcela jiste nemel pristup k prumyslove trhavine. Mimochodem – ac trubkovka je naprosto primitivni vec (ad Shaneho spravna pripominka), tak ale je vyrazne nebezpecnejsi pro manipulaci a vyrobu, nez prumyslova trhavina s rozbuskou. U te prumyslovky musis mechanicky poskodit primo piluli rozbusky, jinak s tim muzes mlatit jach chces a nebo pres to jezdit tankem.

              Cernej prach, nebo i nitrocelulozak je jina vec, staci mit bordel v zavitu pri zasroubovavani a muze nastat velky, ale kratky diveni. Tyto prachy jsou blby v tom, ze ac priparne trhaviny nejsou, tak se ale za urciteho tlaku jako trhaviny chovat umeji. Takze takova bomba je naprosto neodhadnutelnej bazmek. S tim clovek, co dela s prumyslovkou, se vubec nebude srat.

              U tech vybusnin se to neda uplne jednoduse srovnavat pres energii a rychlost sireni detonacni vlny. Musis s tim taky umet pracovat a vedet, jaky tvar ta bomba ma mit, aby dosahla namisto exploze detonace. Ze bouchne papinak s PETN jeste neznamena, ze tam nutne muselo dojit k detonaci. Bez detonace je to nekde jinde, i kdyby to melo dvakrat tolik energie. Ano, bordel to nadela kazdopadne, o tom zadna. Vyhodou PETN je jeho citlivost a nepotreba pocinovky. Na druhou stranu zase nadkriticke mnozstvi se muze chovat nevyspytatelne.

              1. Nemluve o nejakych samodomo srackach. Na to by se profik bal i jen krive podivat. Nestabilni a nepredvidatelny svinstvo. Si pamatuju ze v dobach nez se začaly prodavat průmyslový rachejtle a petardy tak byla hitparada utrhanejch končetin nedílnou soucasti kazdyho silvestra. Dnes to sice ještě obcas nekdo odsere, ale vesmes to jsou to ozrali idioti co jim prijde jako dobrej napad odpalovat rimskou svici z prdele nebo jsou tak zliti, ze zapomenou ze tu megu musej po skrtnuti odhodit a uz vubec neni dobrej napad drzet ji v zubech jako doutnik.

                1. Lidi vseobecne nectou navody, protoze ‚to prece znaj, voe‘ a jina vec je, ze se postupne diky ruzne debilnim zalobam a EU-narizenim dostavame do faze USA, kde jsou navody uplne na vsem, ze pomalu clovek ani nevidi puvodni obal. Pak lidi rezignuji a obaly nectou.

                  Na silvestra se lidi zrani i tim, ze naliti nekam zhuci, coz ale neni takova senzace, jako kdyz si utrhne prst petardou. Je treba zajimavy, ze ruzne jizanske narody (Italie, Malta, Spanelsko, Portugalsko,…) nemaji ani zdaleka takove restrikce stran zabavne pyrotechniky, jako u nas, s petardama si tam hraji i mali smrkaci a presto tam nemaji tolik zraneni. Snad prave proto, ze se to tam bere jako bezna vec, kterou lze koupit celej rok, takze proc s tim delat nejaky senzace.

                  Podle mne… to neresit. Jestli si nekdo ufikne prst na cirkuli, taky to nikoho nezajima. Mimochodem teda… ja mam jeste starou dobrou komunistickou cirkuli, ale soused si pritah‘ do baraku jakousi novou, moderni a celou sobotu stravil odmontovavanim a vyhazovanim nejruznejsich ochrannych prvku a picovin, nez z toho konecne byl normalni nastroj. Nechtel jsem uz tak nasraneho souseda jeste dorazit poznamkou, ze to, co tak pracne odmontovava, si taky ale zaplatil.

                  Na druhou stranu jsem byl osobne pritomen oslave, kde byli profesionalove v praci s pyrotechnikou jak prumyslovou, tak zabavnou a jeden z rozjasanych ucastniku vysel pred hospodu, zapalil delobuch a hodil ho do tmy. U profesionala by clovek ocekaval, ze se nejprve presvedci, co v te tme vlastne je. Ze tam je vysoka mez, kterou bohuzel neprehodil, takze se delobuch skulil zase zpatky, zjistil pozde a uhrada vysklene hospody nebyla zrovna levna. Takze pak cekat, ze amater bude zodpovednejsi, je zrejme naivni.

                  1. Většinou je průser ve spojitosti s chlastem. Ozralove ztracej pud sebezáchovy a kdejaka blbost jim prijde jako dobrej napad. No a samozrejme jako u vseho – com vic se nejaka vec nebo jev rozsiri, tim vic se do toho primicha debilu. A zacnou se dit prusery.

                  2. „…vysel pred hospodu, zapalil delobuch a hodil ho do tmy…“
                    – – –
                    Přesně takových debilů mám kolem sebe ve vsi plno. Obvykle ročníky 1975 a méně, ovšem najdou se i starší, obvykle takoví, co nebyli na vojně a ani nikdy „nebouchali“ travex.
                    Většině travexářů jsou k smíchu.

                    1. To tak je. Nejvic lidi, co behaji po lese s flintickama je mezi temi, co nikdy ve spenatu nebyli. Ja jsem si taky prosel Travexovy obdobi, surik, peroxidy,… a pak to clovek vidi jinak. Neodsuzuju ty, co tuhle ‚pubertu‘ neprosli, ale prijde mi blby, kdyz nepremejsli nekdo, kdo zkusenosti fakt ma.

                      Mam kamarada, kterej kdyz byl na chmelu (chemicka), tak jejich docent jim tam postupne ukazal vsechny mozne traskaviny, trhaviny, proste vyrabel tam kdeco. Mladi kluci, oci navrch hlavy z kapajiciho nitroglycerinu… a kdyz se docenta zeptali, proc vlastne jim to vsechno ukazuje, suse rekl ‚abyste to videli a nelakalo vas to nejak patlat na koleji‘. Sam rikal, ze o to pak uplne ztratili zajem, protoze to ztratilo tu rousku tajemna a zakazu.

                    2. Sysop:
                      U nás se bouchalo dost už od základky. Spolužák ve 13 letech uměl svařovat trafem i triodynkou, ke svářečkám ho přitáhla právě ta snaha o co nejlepší travexovky. On to zpočátku zaklepával kladivem na kovadlině už naplněný, což byl koledung o smrťák. Já přišel s nápadem vyřezat na konce instalatérským závitořezem závity a dát převlečný matky se zátkou v podobě kulatý placky z plechu. Pár jsem jich takto vyrobili, ale on pak dostal od táty při výrobě plotů krátké svařečské školení a už jela výroba jak na pásu.
                      Po vojně už si nikdo ani nevzpomněl takový věci páchat…

                    3. Tak to my jsme na to sli jinak, protoze jsme nechteli pouzivat kovy. Travex s cukrem a vodou 3:1:4 se rozpustil a tato medova tekutina se namatlala na vatu, pekne polivkovou lzickou rozetrit do cca pulcentimetrove vrstvy. Pak se to na novinach susilo, v zime na radiatoru bez problemu. Az to bylo suchy, nastrihala se ta hmota na pulcentimetrovy prouzky. Nektere se dale strihaly na ctverecky. Hrsticka se pak dala na alobal (ne staniol, ten by se trhal) a ubalila se z toho kulicka, cca 5 cm v prumeru. Vetsi ne, ty pak delaly male rany. No a pak se to v nekolika vrstvach pekne poctive zavit vedle zavitu omotalo textilni izolackou. Kdyz nebyla k sehnani, pouzila se textilni kobercovka. V nouzi textilni flastrpaska, ale ta drzela ze vsech nejmin. Celkem to chtelo 3-4 poctive utazeny vrstvy.

                      No, pak se do toho nuzkama, nebo tlustym sidlem propichla cca 3 mm dirka a zastrcil knot, tedy jeden z tech prouzku, co se nenastrihaly na ctverecky. Nechalo se cucet tak 5 cm.

                      A to bylo cely. Zapalit a kurva fofrem zahodit. Rany jako z dela.

                    4. Sysop:
                      Tyhle jsem nedělal, ale podobnej roztok s přidanou krevní solí se nasycoval do Rudých práv, sušil a pak se vyráběly dýmovnice. Odhořívaly rychle…

                    5. Dymovnice jsme delali z cukru a ledku draselneho, ten se dal sehnat ze sklaren po pytlich. Tedy, na to jsme presli az pote, co definitivne nesly sehnat celuloidova pravitka.

                    6. S tou rychlosti horeni.
                      Nekde na Youtube je video (zaboha si nevzpomenu, co to jsou za paka), kde delaji pokusy s nejakou starou cernoprachovou musketou. Zvysuji navazku az skonci tak, ze je plna hlaven cerneho prachu a kule je zatlucena par centimetru pod ustim.
                      Po odpaleni se – nestane vubec nic neocekavaneho, protoze cerny prach hori pomalu a spise ho to vypsoukne ven za slehani plamene a to je cele. Pak do toho nasypou bezdymy prach polovinu obvykle davky a to jim samozrejme diky vyssi rychlosti horeni a tlakum detonuje a roztrha tu pusku na cimprcampr.

                      Pak delaji jeste jeden zajimavy pokus, s rychlosti horeni. Vezmou dlouhou drevenou fosnu, odmeri polovinu, co je jako cil a nasypou dve prachove cesticky, na jednu stranu cerny prach, na druhou bezdymy a oba konce zapali doutnakem soucasne.

                      Bezdymy si jen tak pomalicku hori, cernyprach jede do cile jak rychlik. Jak je to mozne, kdyz uvnitr pusky je to presne naopak ?
                      Protoze, presne jak rika Sysop, se zmenou tlaku se u bezdymeho vyrazne meni rychlost horeni, s vyssim tlakem smerem do plusu, coz je i smysl toho papinaku, cim dele by papinak vzdoroval, tim vetsi sance na detonaci. Ale zas tak pevne ty papinaky anebo trubky nejsou. To, co pouzivali stbaci na poskozovani budov a rozbijeni skel byly opravdove skutecne profesionalni bomby, delane nekym, kdo tomu rozumel a vedel, co dela.

                    7. Ono je to trosku slozitejsi.

                      Cerny prach take rychleji hori pri vyssim tlaku. Jenze… zalezi na jeho vrstve. Cim vice je upechovany a je objemnejsi, tim pak prohoriva pomaleji. Takze se z nej delaji celkem dobre casovace, ktere maji jen tu nectnost, ze casem v nich vznikaji mikrotrhliny, takze bud casovac chcipne, nebo pri vetsim poctu trhlin exploduje. Nastouchanej lauf cernym prachem je tedy paradni zpozdovac.

                      U nitrocelulozaku taky plati, ze s tlakem roste rychlost horeni, jenze… ten prach je mnohem hrubsi, casto jsou zrna grafitovana, takze v podstate se to porad sype a nejde upechovat. Vzdy mezi zrny mas prostor na vzduch, takze z toho zpozdovac neutluces.

                      No a co se detonace cerneho prachu tyce (nitroceluzak jsem detonovat nikdy nevidel, nevim, jestli je toho vubec schopen), tak tam skutecne hodne zalezi na objemu, hrubosti a geometrii. Proste se to musi „naladit“. Nekdy detonuje, nekdy ne, podle toho, jak se treba zmeni delka nalozky. Drive, kdyz se cerny prach uzival k trhani parezu, tak tam s tim prave bylo hodne alchymie, protoze bud to jen vyhorelo, nebo explodovalo, nebo detonovalo. A to podle vlhkosti, rozmeru otvoru, hrubosti prachu, typu dreva… takze bylo lepsi se na to vybodnout. Co parez, to original.

          2. Tak jasny, trubkac je v podstate volne lozena delova hlaven. Technologie z roku 1350 doplnena modernim odpalovanim.

      2. Vždyť je to jasné jak facka. To bylo pokračování akce „student Šmíd“ a cíl byl podobný. Zatímco u estébáky organizovaných listopadových demonstrací bylo cílem „zavražděného studenta Šmída“ nahnat do ulic co nejvíc váhajících vohnoutů co vyčkávali doma jak to dopadne.

        Tak u bombových útoků na v 90. roce bylo nahnat co nejvíc lidí k volbám, protože hrozilo že na první nepovinné volby prostě lidi nepůjdou. Každý si pamatuje tu agitku ze všech stran „kdo nevolí, volí zlo“ a podobně (dnes už víme že to bylo přesně naopak).

        A co bylo tím hlavním skrytým cílem toho všeho? Přece úplně to samé co nedávno na Ukrajině a v dalších barevných revolucí.
        LEGALIZOVAT ILEGÁLNÍ PUČ
        tím že se naženou masy zmanipulovaných vohnoutů do ulic a pak k volbám, kde si zvolí převlečené estébáky, zloděje, hrobaře vlastní země.
        Teď to můžeme sledovat v reálném čase na Ukrajině.

        1. kaBrnak:
          „… hrozilo že na první nepovinné volby prostě lidi nepůjdou….“
          – – –
          Ale houby, nehrozilo. Proč by mělo?

          * * *
          A ještě jsi mi neřekl, kdes sebral, že má Behehémot titul…

        2. Jasne. A proto ta druha bomba na Hostivařsky prehrade vybuchla dva mesice po volbach. Blbe.

        3. LEGALIZOVAT ILEGÁLNÍ PUČ

          Každý puč je ilegální z pohledu minulého režimu a legální z hlediska nástupnického režimu.
          Otázka je jen, co na to lidi a jak moc se zidentifikujou – nezidentifikujou s novým režimem.
          Na to bych si dovolil pracovně zavést tzv. zrgův koeficient přijatelnosti regime change, což je podíl:
          přijatelnost nového režimu / přijatelnost minulého režimu
          kde přijatelnost se hodnotí opačně, než ve škole, tj. pět hvězdiček maximum a jedna hvězdička minimum a cim vyssi vysledek, tim vetsi nadeje na revoluci.
          Pro hodnoty 1 je to signál pro Elity, že občan je zbytečně moc spokojen a je třeba přitáhnout mu šroub (to se stalo u nás v devadesátkách a taky nám to přitáhli).

          Pak jsou zde další aspekty, jako třeba vůle minulého režimu se bránit, která byla nulová (STBáci chtěli podnikat). V takové Severní Koreji je naopak tendence rezimu branit se vysoka, prestoze zrgův koeficient přijatelnosti je limitně nekonecno, protože cokoliv jiného bude lepší, jak šílený Kim, ale vůle Kima vracet úder je zase limitně nekonečno a s tím se žádný zázrak nepovede, nebot nekonecno od nekonecna pojde , dokud se Kimova vůle a režim nezlomí, třeba sankcema.
          Což ovšem také nejde, když tam Čína šije trička, které se pak vesele prodávají v USA.

          Ale to by bylo nadlouho a já nemám zapotřebí to tu zase rozpitvat do detailu, načež přikluše ideopolicie a zase mě onálepkuje nalepkama Pozor-kouse

          1. Pro hodnoty >1 je to signál pro Elity, že občan je zbytečně moc spokojen

          2. S tím poměrem nasranosti/spokojenosti ovčana, se dá ale krásně manipulovat.
            Třeba když topolánkova vláda schválila nějaké uber svinstvo co mělo způsobit desítky tisíc nezaměstnaných, ořezat práva zaměstnanců, nebo rovnou zaříznout materiální podporu invalidům, tak to retardorka v ČT podávala se zářivým úsměvem a točily se pořady které měly ovčanovi vysvětlit, že když bude hůř, tak vlastně bude líp.
            Naopak, když někde vznikala aktivita na podporu něčeho českého a národního, tak zase retardoři ČT vytahovali grafy jak s tím vzdělaní a inteligentní obyvatelé měst nesouhlasí a jak je to doménou vesnických buranů a babičky a dědečka co ujídají chlebíčka. A zvali se do debaty různá „odborníci“ a dlouhosáhle se diskutovalo jestli to není proti EU nebo dokonce rasistické.

            Mám silné podezření, že některé chyby režimu v 80. letech (zdražování, nedostatkové zboží) nebyli chybami ale umělé zvyšování nespokojenosti se systémem, aby si papaláši při převratu konečně mohli nakrást.
            V Rusku se to prý dělo ještě brutálnějším tempem. Režim dělal vše pro to aby lidi nasral a oni chtěli změnu. Třeba Kaddáfí se takové věci nikdy nedopusti, proto musel být zlikvidován. Protože lidi neměli důvod proti němu rebelovat.

            A co se týče Sev.Koreje, to tě nenapadlo, že Kim má obrovské krytí z nadnárodních struktur, že se mu to tam dávno nerozpadlo, ikdyž jsou tam lidi zoufalí a nasraní nad všechnu mez?
            Co si elity mohou přát víc, než stát desítky let cepovaných otroků, kteří na ně budou dělat až se zbaví přebytečných 90% lidstva?
            Severní korea – otroci zvyklí neremcat a dřít za hrst rýže. Jižní korea – obrovská koncentrace technologií a výroby. Až tyhle země globální vedení spojí dohromady, tak z toho bude druhá menší Čína (v Číně je stejně klíčových jen těch pár set milionů kvalifikovaných lidí na pobřeží, ve vnitrozemí je to pro jejich elitu jen „biomasa“)

            1. Měnová reforma v 50. letech byla také snaha „uměle zvyšovat nespokojenost s režimem“?

              Hladové demonstrace v 60. letech v polském Trojměstí – vč. střelby do dělníků jdoucích do práce – byly také snaha „uměle zvyšovat nespokojenost s režimem“?

              1. Třeba i ten Černobyl vyhodili do luftu schválně.

  3. Jedna vec, co me s postupem casu sere cimdaltim vic:
    Pise se to StB, ne STB. To „t“ je malý. Byla to Státní Bezpečnost, ne Státní Tajná Bezpečnost. Jedina me znama STB je Shirley Temple Black, bejvala detska filmova hvezda a pozdější velvyslankyně USA v porevolucnim Ceskoslovensku.

  4. Dalsi – Spolecne vysetrovani StB a SNB je blbost. StB byla slozka SNB. To je jako psat Spolecne vysetrovani SKPV a PČR. Spravne to ma byt StB a VB, jelikoz Kriminalni Sluzba (nebo jak se to tenkrat presne jmenovalo) byla soucasti VB.

  5. Podle mě je zjevné,že ty bomby dělal naprostý profík. A to je důvod proč ho nechytili. Případně ho kryla sama StB.
    Dotyčný musel znát vyšetřivací metody státních složek aby nebyl dopaden.
    Jen není jasné zda to dělal profík od StB, nebo profík západní rozvědky (ten by byl nápadný), nebo český profík najatý západní rozvědkou.

    Jaký asi chtěl dát vzkaz tou záměrně nevybuchlou bombou kterou si vyšetřovatelé mohli prozkoumat? A komu?
    Byl to vzkaz pro samotné bezpečnostní složky, že armádní profesionálové a jejich rozvědky se podílejí na demontáži režimu?

    Doposud nikdo věrohodně nevysvětlil, jak se mohl udát „studentský převrat“ v totálně profízlovaném státě s hromadou civilních i vojenských rozvědek a kontradozvědek.
    Ty rozvědky někdo musel ovládnout už dávno, mnoho let předtím. (respektive vedení těch rozvědek, řadoví členové většinou neměli ponětí) V 89. už o nic důležitého nešlo, to bylo jen pimprlové divadlo.

    1. Na mě to udělalo spolu s dalšími událostmi dojem, že v rámci StB působila nějaké skupina odtržená od zbytku organizace, která pracovala na změně režimu.

      1. „…v rámci StB působila nějaké skupina odtržená od zbytku organizace, která pracovala na změně režimu….“
        – – –
        Jasně, asi jako slavná „Bílá eskadra“…

        :OD

        1. No jasne, hodna StB. Tady je to zdokumentovany – https://m.facebook.com/PriznaniIluminatu/posts/853369131519221

          (neni treba se prihlasovat na FB, je to verejna stranka)

          1. Vďaka za odkaz.

      2. Jasne. Uz v roce 1986. 3 bomby jednou do roka, posledni vic nez rok pred plyšákem, to je jasny spiknuti StB za ucelem vyvolat revoluci.

      3. To je pravda. Byly sekce co na estébáckém puči pilně pracovaly a sekce co neměly ponětí. A tak to bylo ve všech státních složkách.
        Třeba lidi jako Jakeš, Štěpán, Husák v 89. netušili která bije, a sehráli roli neinformovaných užitečných idiotů. Zatímco jejich méně exponovaní spolusoudruzi měli dávno vymyšlené které podniky rozkradou.

        Jednohlasné zvolení Havla prezidentem komunistickým parlamentem?
        Jaký důkaz ještě chtít?

        1. kaBrnak:
          Tak kdes sebral, že má ten Behehémot titul…?

      4. V rámci StB určitě pracovaly různý skupiny na bůhví čem, ale na změně režimu těžko.
        To spíš se jednalo vo mocenské boj, mezi skupinama StB navzájem a nebo mezi skupinama komančů, keří StB využívali na šmírování a provokace tech druhéch. Voní komančí navenek vystupovali v nerozborné jednotě, ale mezi sebó se žrali jak krtonožky.
        Např. jedna banda StB mohla tó bombu narafičit s tem, že druzí gdo to majó vyšetřit vyšetřijó hovno a udělajó ze sebe blbce, a tí první jim to dajó vyžrat.
        To samý s listopadem, vobjevily se nepokoje, nic, s čem by si StB neporadila, ale jeden klan komančů schválně StB podržél, aby nezasahovala a ty nepokoje vygradovaly, aby potom mohli jiné klan podrobit konstruktivní kritice že to nezvládajó a vodstavit je vod válu.
        Dyš se jim to potom vymklo, tak už hrál každé za sebe a hleďél si akorát nahrabat. Víc bych v tem neviďél.

        1. A když to s tou bombou ta druha banda vysetri, tak ta prvni skonci v lepsim pripade v Sabinove. Nebo spis na sibenici jako zradci, zaprodanci a teroristi. Kdepak, to za to nestojí. To neni airsoftovy tabor, to je smrtelne vazna zalezitost.

          1. V 50 letech Stb podobný provokace dělala.

            1. Jo. Ale směrem ven, ne mezi sebou navzajem.

              1. Právěže mezi sebó. V televizi býl dokument vo krajským tajemnikovi KSČ kerýho vodstavíl jeho konkurent s pomocó StB tak že kehosi zavraždili a nafingovali to na teho tajemnika.

    2. Podle čeho je zjevné, že bomby dělal naprostý profík spojený s StB nebo západní rozvědkou?
      Konstrukce bomb z komponent dodaných z posádkového skladu se v sedmdesátých letech učila i na vojenské katedře hnojárny.
      Střelmistra mělo „každé JZD“.
      Povolení k TPMR bylo součástí většiny staveb dopravních a silničních, snad s výjimkou Polabí – v předmětné době nebyly dostupné těžké bourací stroje a střelmistrovské práce byly normální položkou VCSP.
      Popis činnosti StB s ohledem na útvar podal velmi čtivě Mikoláš Chadima, který v průběhu let nabyl nezáviděníhodné osobní zkušenosti.

      1. Tady se zas někdo pro stromy nevidí les.
        Smontovat to dokázal samozřejmě každý střelmistr. Ale umístit to na patřičné místo, a to opakovaně, s tím že vyšetřovatelé po měsících velmi i tenzivního pátrání nezjistili nic, to už musí být vycvičený profík. Amatéra po několika pokusech většinou chytnou. Často hned po tom prvním.
        Viz. Černý lev 777.

        1. Jednotlivec se blbe chyta, pokud neni uplne blbej. Vrah Mrazek unikal cely roky a chytli ho nahodou. A to to byl polovicni trotl. Skupiny maj tu nevyhodu, ze vzdycky nakonec někdo nekde blbe žvaní. Navic to dlouhy casovy rozpeti, s tim ma masinerie vzdycky problemy. Je schopna zbuntovat obrovsky sily, ale neudrzi je dlouho. Stopa vychladne, obezretnost pomine a vsevhno je zpatky ve stary dobry ignorantsky rutine. Mesic po vybuchu esenbaci kontrolujou jako certi kazdyho kdo nese byt jen sitovku, za trictvrte roku uz ignorujou i chlapa s rudlem a bednou od pracky.

        2. kaBrnak:
          Hey, kaBrnak…!
          Kdes sebral, že má tvůj krajan Behehémot tiul…?

          :O)

        3. kaBrnak 20.5.2020 9:39

          Umístit na patřičné místo opakovaně rozhodně neplatí pro různé lokality a různá prostředí uvedená v článku České Budějovice (park), Plzeň (skládka)a Pelhřimov (ulice?).

          Na jasně položenou otázku: „Podle čeho je zjevné, že bomby dělal naprostý profík spojený s StB nebo západní rozvědkou?“ jste tedy neodpověděl.
          Co tam máte dál?

        4. Znam v Cesku dost pyrotechniku a strelmistru a troufam si tvrdit, ze minimalne polovina strelmistru by koncem 80. let bezpochyby umela takovou bombu spolehlive sestrojit.

          Drive staly trhaviny uplny hovno, na collateral damages povetsinou sral pes, takze se uzivaly v prumyslu celkem hojne. Dneska sice porad jsou trhaviny levne, ale uz mame stroje, ktere nerozmetaji matrijal pul kilaku po okoli, takze je to alternativa k trhavinam, ktera je cim dal tim vice volena. Neco, jako hrani se svetylkama, lasery, videomapping… namisto ohnostroju.

      2. Předpokladam ze zkonstruovani neceho podobnyho by zvladl i pouceny laik. Neco jinyho jsou usmerneny naloze nebo demolice kdy neni zadouci vymlatit okna v pulce ctvrti a rozmetat objekt po celym meste, ale odpalit hromadu vybusnin aby udelala poradnej kraval by zvladnul kdejakej kluk co si hral s travexem a hnojivama.

        1. Presne tak. Polozit bombu na zem a nechat bouchnout, by zvladl zaucenej 12letej kluk.

          Vejvetsi veda jsou rizene destrukce a clonaky, kde nikdo presne netusi, kudy vedou ruzne zlomy, kterymi pak detonacni vlna pofrci jinou rychlosti, nez v okolnim matrijalu. Proste jakakoli nehomogenita prinasi ducharinu. Tam nastupuje zkusenost strelmistra/pyrotechnika. Plus, pokud se to posere a treba nejaka naloz neodejde, tak umet naplanovat, co s tim bezpecne provest, kdyz se k tomu treba neda dostat, takze to nejde vyndat, nekde k tomu dat prilozka a diky rozbusce to nejde odvrtat. To je pak know-how.

          Tyhle bomby pro plaseni lidi a vybijeni oken jsou k smichu. To fakt nepotrebuje profika. Potrebuje to jen pristup k trhavine a traskavine.

        2. Mám velký problém s tou deklarovanou profesionalitou provedení.
          Například ten „časovač“:
          Proč se srát s naprosto nespolehlivým bastlením spínacího kontaktu do mechanického budíku, který vydrží natažený max. 12h chodu, kontakt nemusí spolehlivě sepnout a navíc budík slyšitelně tiká?
          Podle obrázku je navíc ten kontakt jaksi zvenčí – stačí pilinka z té podivně použité dřevotřísky a nesepne.
          Dtto socialistická plochá baterie z Baterie Slaný – no to byl fakt spolehlivý zdroj energie jak prase..
          Proč radši nepoužít volně, v každé Elektře prodávané, denní spínací hodiny SPHQ z Chronotechny Šternberk?
          Byly už od samého začátku 80.let volně prodávané asi za 250,-Kčs. Používaly se jako spínače tarifu, v kotelnách a výměnících na noční vypínání cirkulačních čerpadel, v regulátorech Komextherm, pro zapnutí/vypnutí režimu den/noc a všude jinde, kde bylo třeba spolehlivého časového sepnutí/rozepnutí. S instalovaným, plně nabitým AA NiCd akumulátorkem, mají zálohu chodu nejméně 60 hodin a mají v sobě vestavěný přesně spínající mikrospínač na 2A. Jsou velmi přesné, úchylka je v nízkých jednotkách sekund za 24h, naprosto tiché, malé, kompaktní. Jejich nákup by byl naprosto stejně anonymní, jako toho budíku a ploché naterie – SPHQ se prodávaly opravdu v každé Elektře, bylo jich dost a jejich /na tu dobu/ vysoká cena zde nehrála žádnou roli.
          Někdo si dá tu práci s posháněním 7-15kg německé průmyslové trhaviny, průmyslových rozbušek a nakonec riskuje zazdění celé snahy absolutním amatérismem při odpalování? Nějak mi to k sobě nesedí..
          Celé to na mě působí jako amatérismus, který náhodou vyšel jen díky použití zásadních komponentů profesionální povahy – trhaviny a rozbušek. Zbytek je neskutečná bastlířina.
          Teď si pánové s BIS zaznamenejte: Až po výbuchu v Průhonicích, po posbírání raněných a umytí posraných, najdete oranžové zbytky hodin SPHQ a gelového Pb akumulátorku, tak na tom nepochybně dělal servisdok :D

          1. To je právě ten amatérizmus, dělat to z ne až tak dostupných věcí.
            Zatímco budík Prim se válel v každé domácnosti, a plochou baterku měli i v potravinách.
            Čím míň věcí vás může nějak identifikovat, tím je to profesionálnější.
            Amatér jako my, nakonec vždycky udělá nějakou hloupou chybu na kterou dojede, v roztržitosti někde na něco zapomene, zapomene si nasadit rukavice apod. Případně dopravní prostředek zaparkuje přímo před okny domovní důvěrnice co si zapisuje čísla všech co nejsou místní.
            Tohle podle mě byla ve všech ohledech profesionální práce. I proto že amatér se vždycky někde prokecne, nebo to svěří někomu z rodiny „komu se dá věřit“ a ten to v opilosti vyžvaní.

            1. Jasne, a ty vybusniny se válely v kazdy druhy kuchyni, zejo. Servisdoka recht, ty casovaci hodiny se daly běžně koupit, to nebyla zadna tezko sehnatelna rarita.

              1. Ano výbušniny byly tak hlídaný a nedostupný, že strýc si s nimi hnojil zahrádku. To je jako pohádka o tom že nebyly za socialismu zbraně, jenom k pistoli se dostal každej vrátnej nebo ten kdo chodil do banky pro peníze. Pomalu v každým Svazarmu se dalo střílet téměř z čehokoliv včetně samopalů.

            2. No každopádně bych nechtěl být na místě šéfa lidí, co to vyšetřovali. Hlavně když uvážíme, kolik v té době bylo v ČSSR dolů, všelijakých lomů na kdeco. Ani se nedivím, že nic nevyšetřili.
              Největší problém pro dotyčného odbojáře asi představovalo, jak snadno ušetřenou trhavinu nepozorovaně dostat z toho pracoviště na místo, kde ji zaručeně nebude nikdo hledat. Ani hloupou náhodou.
              Na běžné trhací práce v pískovcovém kamenolomu byly sady na odstřel vždycky nadhodnocené, protože se nikdo nechtěl srát s dalším papírováním a zdržováním, kdyby to náhodou bylo málo. Z toho mála, co si pamatuju z vyprávění jednoho takového člověka v důchodu – velice pečlivě evidované byly roznětky, ne trhavina. Ta je úplně naprd, pokud není čím ji probudit. Ale daly se asi ušetřit i ty – některé prý nebyly až tolik spolehlivé a dávaly se běžně po dvou.
              Zkušený poválečný střelák z lomu věděl už z krátké praxe, kolik a na jakou skálu bude potřebovat, takže „odložit bokem“ se jistě dalo hodně.
              Já si naopak myslím, že to rozhodně nebyla skupina. S každým dalším, zainteresovaným člověkem významně roste riziko, třebas i nechtěného prozrazení. Každý další se může posrat i při zběžném výslechu na fízlárně, jestli byl z oboru a měl rodinu.
              Osmdesátky musely být ráj na tyhle věci – bordel úplně všude a ve všem, mizerný kamery měla jen StB a jen někde, nejčastěji u konzulátů a hotelů. Hlídat videokamerami a 24/7 prostor u nějakého okresního výboru KSČ prostě nemohli, i kdyby hodně chtěli.
              Nabízí se přímé srovnání s dnešní profízlovaností všech veřejných prostor.

              1. Jestli to bral v malym, tak to nejspis proste prones pres vratnici v aktovce, Závodní straz nebejvala zas tak velka překážka.
                Oni to meli komousi profizlovany dost. Jenze jejich metody se zamerovaly predevsim na skupiny. Jakmile se „protistatni zivly“ zacaly sdruzovat, tak po tom sli. Jednotlivce nemeli sanci podchytit, na rezim nadaval skoro kazdej, z toho nic nevyctes, to by museli sledovat miliony lidi, na to nebyly kapacity.

                1. shane:
                  „…to nejspis proste prones pres vratnici v aktovce…“
                  – – –
                  Nebo to provezl v autě všechno naráz. Možností dost, nač špekulovat.
                  Kdybych chtěl tehdá ostrej granát do kanónu velký ráže, nebyl problém, měl bych ho a nikdo by nic nezjistil…

                  1. Na tohle byl zlatej pocatek 90ek. Byl jsemm osobne u nejmenovanyho municaku, kde sice byl matrijal celkem dost k hovnu (vesmes moc velky veci), ale platilo ‚co unese jeden, je za petikilo, co musej nyst dva, je za patnact stovek‘. Uznavam, ze to ale nebylo za komara.

                    1. Sysop:
                      Jo, to je možný, v 90. letech se armáda rozebírala na sračky.
                      Ovšem to, co jsem zmínil, je z 80. let. Prostě existovaly díry, kterýma to šlo, někde až překvapivě jednoduše. Pravda, občas se něco profláklo a byl průser – zažil jsem menší rozkrádačku střelnýho prachu, gumám pak pěkně cvakaly prdele a nakonec se to zatutlalo, ani kontráš nic…

                    2. U municaku platilo, ze nesmi ani chybet, ani prebejvat. A obcas se stalo, ze neco prebejvalo, protoze se nekomu bud nechtelo tahat toho RDX moc, nebo se nechtelo cistit, nebo jiny duvody, a tak se obcas neco ztratit muselo…

          2. Servisdoku, tys asi nikdy nevidel roznetnici, ktera jeste v roce 2000 byla oficialne schvalena Autorizovanou osobou Ostrava-Radvanice k trhacim pracem, vid?

            Budik, kde se na raficky primota kus dratu neni vubec zadny amaterismus a ver mi, ze fura strelmistru by tomu i dnes dala prednost pred JAKOUKOLI elektronikou. Byl jsem na odpalech, kde se pouzivala ‚Nagelbrettzündanlage‘, cili hrebiky namlaceny do prkna, ke kazdymu hrebiku vedl drat z nejake roznetne site a na to se brnkalo 60 V baterii. Naprosto seriozni system schvaleny BAM.

          3. SPHQ možná volně prodejné byly ale nepamatuji si že by byly koupitelné a to jsem se o ně zajímal. Pokud vím tak mnohem schůdnější cesta jak je získat bylo ukrást je v elektroměrovém rozvaděči….
            A ten Budějcký výbuch pamatuji, tenkrát za námi z ČB přijeli na kolej do Plzně pánové v šedé Volze a vyslýchali kdo kde byl či nebyl. Spolužák měl dost velký problém, vzhledem k tomu že kolem inkriminovaného místa hodinu před výbuchem schodou okolností šel na vlak.

  6. Toho času jsem pobýval na střední škole v ČB. Vyšetřovatelé dokonce obcházeli školy. I u nás ve třídě se byli vyptávat, zda jsme si něčeho podezřelého nevšimli. Pamatuju si, že se ptali na nějakou igelitku.

    1. Díky, zajímavá informace. Dotazovali se vás jednotlivě, nebo ve skupinách (třídách)?
      Existovaly tehdy nějaké teorie/šeptandy mezi lidmi?
      Prožívali jste to tehdy nějak, nebo to váš zájem nevzbudilo?

      1. Jdeš po senzacích a konspiračkách, že…?

        :OD

          1. HoMor:
            Že tě zajímaj zrovna teorie/šeptandy.
            A taky „Dotazovali se vás jednotlivě, nebo ve skupinách (třídách)?“ – co jako na tom…?
            Proč tě zajímaj detaily od věci, jak to někdo, kdo s tím vůbec neměl co do činění, prožíval…?

            1. Jasneze chodili po třídách. Kdyby si meli zvat kazdyho extra do ředitelny, tak jim to vydrzi do duchodu.

            2. On se tam tenkrát našel nějakej školní sešit, tak pátrali tímhle směrem, jinak neměli čeho se chytit.

              1. O sešitu jsem slyšel.
                A taky

                Ospalá jde ulicí,
                nese pytel s municí.
                Nač se vláčet s břemenem,
                nechám ho za kamenem…

                :D

      2. Šeptandu si nepamatuju. Snad jen, že to bylo určeno opravdu komoušum a bylo to považovaný za tak trochu odboj. Lidi si přáli, aby ho nechytli. To místo totiž bylo opravdu geniální jako vzkaz. https://mapy.cz/turisticka?moje-mapy&x=14.4757366&y=48.9700719&z=18&base=ophoto&cat=mista-trasy Z jedný strany muzeum DRH, z druhý KNV,z třetí KV Ksč a soud hned vedle. V noci prakticky bez lidí. Obytný domy daleko. Chodili po celých třídách, my k tomu přistupovali ve smyslu toho odboje. I kdyby jsme někdo něco viděl, jakože neviděl, nic by jsme neřekli. Odboj, pičo!

      3. V mém případě výslech vypadal tak, že mě a kolegu co jsem s ním byl na pokoji na koleji si vyslechli odděleně a potom zřejmě porovnávali výpovědi.
        Samozřemně že jsme to prožívali.

  7. Tipoval bych nekoho z lomu nebo dulniho průmyslu. Vybusniny krad po malejch davkach, proto ty dlouhy intervaly. Nez nasyslil potrebny mnozstvi.

    1. Velmi zajímavá úvaha. Rozhodně to možné je.

      1. Ono moc jinejch zpusobu neni. Ulejt si to po málejch davkach z odstrelu. Kdo zjistí jestli jsi vypotreboval metrak nebo 98 kilo? A je to odepsany a vykazany a papiry sedej.
        Krast to jak Masini donarit, tj. Urazit zamek a odvezt metrak donaritu je risk, kriminalka po tobe hned půjde.
        Treti moznost je to odtahat to nepozorovaně ze skladu kam mas pristup a doufat, ze az na to skladník prijde, tak to ututla protoze nebude chtit riskovat postih ze ma ve skladu bordel a ze si toho nevsim, pripadne si bude myslet ze mu proste nesedej papiry.
        Ale tipuju tu prvni moznost, ta vysvětluje i ty dlouhy intervaly. To neni uchyl co ma puzeni jednou za kvartal.

        1. Casto se k trhavinam a vybusninam obecne dostali lidi pote, co treba dedek, co delal v lomu, natah‘ brka. Prakticky kazdej, kdo delal s trhavinama, mel neco doma na ‚co kdyby‘. Tak, jako si kdejakej vojcl prinesl domu samopalak jako vzpominku.

          A pak se stane, ze treba syn nebo vnoucek to najde a zacne delat picoviny. Koncem 80ek kazdej kluk znal APEX, apod.

          Cesty jsou ruzny.

          1. To zcela nepochybne. Ale šedesát nebo kolik kilo uz mi prijde trochu moc na to aby si to starej fachman susil pro strejcka prihodu. I kdyz lidi jsou ruzny.
            „pane doktore, dejte mi nejaky prasky proti chamtivosti. Ale hodně, hodně, hodně!“

            1. Znal jsem typka, co mel doma v puli 90ek metrak dulni trhaviny. Sam nevedel naco, ale proc by to nekrad, kdyz to slo… jen te bleskovice co se mu valelo na pude. Co ale nemel, byly rozbusky. Nechapal jsem ho.

              1. Křečci. To nepochopíš, to uz je dusevni porucha. Vim o chlapovi, co bydlel v zahradni chaticce a ta chatka byla plna zplacatelejch petflasek. Mel toho cely baliky. Proc, to vi jen panbuh, nemelo to zadnou cenu ani vyuziti. Nakonec shorel i s chatkou a petkama. Prej to byl žár jak sviň.

                1. Vypravel mi kamarad, kterej delal za minuleho totace v Brne v jedne fabrice, ze typek pritahl odnekud z jejich lomu balik trhaviny a schovaval to pod stolem, ze to pak jednou vezme domu, az bdue prilezitost. Postupne na to zapomnel a tak tam ten balik porad lezel. Stalo se, ze pri svarovani, nebo brouseni, uz nevim, doslo k zapaleni toho voskovyho papiru a milej balik lapnul. Protoze v tom byla primes hliniku, tak to chytlo docela peknej svunk a ve finale ukapl i ten kovovej stul nad tim. Vypadalo to na megapruser, pozar na pracovisti, kus kovovyho ponku fprdeli, ale prej se to nakonec ututlalo s tim, ze ‚mel po ponkem bordel, tak to laplo‘ a nikdo moc nerozebiral, jak moh’ chytit i ten stul.

                  1. Jasne, protoze kdyby se do toho zacal nekdo stourat, tak by mělo sekundarni pruser takovy mnozstvi lidi, ze bylo nejlepsi dat dotycnymu nekde na hajzlu pres hubu a vsechno ututlat.

  8. Super článek, díky, drobné nepřesnosti jsem přešel, ale jinak mě to zaujalo a jdu si hledat dál. I včetně toho staromáku.

    1. Děkuji, jsem rád, že to podnítilo zájem a celkově, že se diskuze stočila tímto směrem. To byl vlastně záměr článku – ukázat na zvláštní, pozapomenutý kus vlastně pořád docela nedávné historie.

      1. „…záměr článku – ukázat na zvláštní, pozapomenutý kus vlastně pořád docela nedávné historie….ů
        – – –
        Tak ještě vytáhni Hučína, ať je legrace…

        :OD

        1. Nemám to v plánu, ale děkuji za tip :-).
          Btw. pro několik politických vězňů byl Hlučín obrovská srdcovka. Poskytoval jsem u mě v kanceláři prostor KPV na schůze a dohadovali se tam, jak půjdou k soudu s transparenty atd. Když jsem se s nimi bavil, slyšel všechny možné vzpomínky, tak jsem byl vlastně rád, že pořád mají za koho a proti komu bojovat. Byly už tak asi osobnostně nastavení díky starým křivdám…

          1. HoMor:
            Hučín, nikoli „Hlučín“, ač hluku nadělal Vláďa dost.
            Vláďa je hodně hloupej kluk. Na základce sotva prolejzal, od propadnutí jej chránila jen protekce…

            1. corona: copak, byl snad Hučín tvůj spolužák – nebo jsi to posbíral z pavlačových drbů stejně, jako se neúnavně dožaduješ drbů o Behemotově titulu/netitulu? :o)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017