Když lev nechce žrát – Seat Leon ST 1.2 TSI

Featured Image

Před pěti lety jsem napsal příspěvek o Seatu Altea XL – viz. Nyní zkusím popsat zkušenosti s druhou generací TSI motorů a porovnat oba Seaty. Leona mohu srovnávat s koncernovou sestrou, služební Octavií III s 1.6 TDI. Jde o velmi příbuzné auto, které asi každý zná a popsané rozdíly leckomu Leona přiblíží.

Altea u nás ukončila po pěti letech svojí kariéru prodejem známému. Za tu dobu dosáhla reálné dlouhodobé spotřeby 7.8 l v dosti tvrdém provozu kopcovitého města či naopak dálnic. Navzdory životu ve stínu zvěstí o fatální nespolehlivosti řetězů TSI motorů a španělských aut vůbec, na autě za pět let jen praskla jedna žárovka. Jinak absolutně NIC. Servis byl směšně levný, zejm. proto, že autorizovanému servisu nevadil vlastní olej. Ten jsem ovšem měnil striktně každoročně

Život jde dál a po koketování s SUV se úvahy stočily zpět ke klasickému kombíku. V podstatě se úvahy motaly kolem Konzernového tria, korejského dua a Civica Tourer. Civic vypadl pro drahé financování a menší prostor na zadních sedačkách. Hjondé, navzdory veskrze dobrým  zkušenostem se starou i30, vypadl pro novou, odpudivou image značky. Ne Hyundai jako takového, ale Hyundai v Čechách, kdy zmrdské vedení české pobočky zasazuje prodejům těchto aut ránu za ranou. Prostě bych se v tom styděl jezdit. Cee´d SW se mi líbil víc a postoupil do nejužšího výběru. Z koncernového tria vypadla jako první Octavia a to ze tří hlavních důvodů. Za prvé nesmyslné ceny. Za cenu Leona či či Golfu je Octa se švihadly vzadu a eklhaft plastovým volantem. Za další poněkud pupíkoidní image a absenci něčeho, co by mě na autě bavilo. I podvozek je z koncernové trojice nejhorší. Za třetí nemám rád, když na parkovišti přemýšlím, které ze sto stejných aut je to moje. Golf Variant se mi celkem líbil, prostě dožívající strohý Germán a ve finálním klání byl těsně vytlačen Leonem ST pro vzhled a mírně lepší cenu. Ceed, který mě zaujal překvapivě slušným interiérem vypadl čistě pro absenci něčeho, co by se mi fakt líbilo a pro poměrně značnou rozšířenost.

Zůstal Leon a výběr verzí byl podmíněn rozpočtem a tak nakonec zbylo jen na silnější verzi základní 1.2 TSI. Tedy 81kW. Nakonec mě zlomila velmi dobrá nabídka na 6 měsíců starého Leona z operáku, kde jsem musel ale zkousnout jednu nemilou věc – pouze pětistupňovou převodovku.

K Leonovi – design je věc subjektivní, ale mě se prostě ze všech kombíků líbí nejvíc. Je hodně placatý (vynikne i ve srovnání s příbuznou Octavií), do široka rozkročený, přikrčený, LED reflektory se tváří celkem dravě a ačkoliv Leon v názvu původně odkazoval ke kastilskému městu León, ten lev tam prostě je. Ostatně Seat jeho název již prezentuje krátce, tedy jako Leon, nikoliv León. Ve srovnání s příbuznými VW či Škodou vyniknou silně zkosená skla (i boční), vystouplé dveře i agresivní zrcátka, která se ovšem minimálně špiní. Samozřejmě hovoříme o budgetovém kombi nižší střední třídy, ne o Testarosse. Krása bolí, v tomto případě se platí tím, že do auta se relativně špatně nastupuje (nízké auto + skloněné čelní sklo), oproti lehce bachraté Octavii je v něm méně místa a je potřeba dávat pozor na dveře při vystupování v mezerách. Nejsou dlouhé, ale jsou hluboké.

O řadě aut se píše, že jsou zevnitř větší, než zvenku, Leonův případ to není. Tím, že je auto poměrně nízké působí dlouhým dojmem a zdá se ještě širší, než doopravdy je. Uvnitř, díky hodně zkoseným sklům a tmavému interiéru naopak působí poměrně intimním dojmem. Realita je taková, že objektivně je auto uvnitř větší, než je dojem po nastoupení. Místa je dost, jen první pocit je takový těsnější.

Začnu výčtem negativ a zhoršení oproti Altee, pak už budou pouze ony výhody a sociální jistoty.

Altea měla lepší přední sedačky. Prostě byly fantastické a lépe držely v zatáčkách. Pravda, pro rozložitější postavy byly příliš těsné, ale pro člověka s hominidní morfologií byly skvělé. Leon jde pravděpodobně vstříc i postavám rozložitějším a tím pádem má sedadla poněkud tuctovější. Stále mi přijdou o něco lepší, než v aktuální OIII, ale už se po nastoupení nejedná o žádné „wow!“. Prostě solidní sedačky. Druhá degradace v interiéru se týká volantu. Vypadá slušně, průměr je ideální, kůže fajn, ale ve srovnání s předchůdkyní nepotěší menší tloušťka věnce volantu. Jasné mínus. Menší motor je sice na jednu stranu trochu tišší a méně dunivý, ale zní poněkud drnčivěji.

Palubní deska Leonu je trochu předmětem kontroverzí. Sice se na ní objevil měkčený plast, což nebývalo Seatím zvykem, ale údajně působí chudě, jako ve Favoritu. Nevím. Možná má trochu výrazné výdechy klimatizace (ovšem o to lépe a účiněji umístěné), ale celkový tvar mi přijde hodně fajn. Trochu jako ve starších BMW se středovou partií natočenou k řidiči. Nahoře je perfektně umístěný dotykový displej infotainmentu. V jeho uspořádání, možnostech nastavení či logice nevidím problém, co mi ale hlava nebere je absence podpory MirrorLinku u prostřední verze Seat infotainmentu. Proč ho verze s navigací má a verze bez navigace nikoliv, je asi produktem vyšší školy mozkového myšlení. Právě možnost poslat si výstup navigace z mobilu na palubku by byla logická a vysoce funkční záležitost. Předpokládám, že příslušný brouk a kousek SW by se do jednoho eura vešel. Opravdu fail. Přehrávač podporuje telefony kabelem i přes BT, flash disky a kartu SD. Ovládání a příjem rádia neznám, nepoužívám. Zvuk je standardní, koncernový, slušný, zdaleka ne skvělý. Přístroje jsou OK, čitelné, bílé s červenými prvky. Rychloměr je ocejchován velmi politicky korektně, kdy se 100 km/h vejde asi do 12ti hodin ciferníku (připomínám, že Seaty mají nulu na 6ti hodinách) a na zbylém kousku jsou napráskané číslice do 260 km/h. To aby řidič podvědomě jezdil „ekologicky a bezpečně“.  Hodně fajn je možnost, zobrazení aktuální teploty chladící kapaliny a oleje. Ostatní ovladače jsou standardně koncernové, páčky známe už roky, klimatronic je pořád stejný, ale co na tom měnit. Funguje to bez přemýšlení. Dobrý je spolehlivý a přesný parkovací asistent vpředu i vzadu. Bohužel je nutnost vypínat jeho pištění při každé aktivaci. Měkčené plasty jsou jen na horní části palubky, jinde je tvrdý plast, ale nevrže a nepřekáží. Úložných prostor je dost a po ruce. Ve dveřích, pod sedačkami, v konzoli pod klimatronikem. Dále dva držáky na nápoje (=odpaďák) a slušný prostor se dvěma menšími přihrádkami (ideálně pro mince a klíče od nosičů) pod loketní opěrkou. Ta mi maximálně vyhovuje, je plně nastavitelná, dosti široká a oproti Altei je to nebe a dudy. Kastlík před spolujezdcem je dost veliký a má solidní poličku pro dokumentaci od vozu, papíry a jiné drobnosti. Vzadu potěší vlastní výdechy klimatizace, sklopná loketní opěrka, kapsy v předních sedadlech i ve dveřích. Prostor je solidní, ale nikoliv ohromující. I dva velcí lidé tu v pohodě přežijí dlouhé cesty, ve třech to také jde, ale nic moc to není. Problém je se třemi dětskými sedačkami. Vzhledem k dosti skloněným bočním sklům většina sedaček, při snaze nacpat je na dveře, naráží hlavovými opěrkami na skla.

Zavazadlový prostor má necelých 590 litrů. Podlážku lze mít ve dvou polohách. Buď navazující na víko zavazadlového prostoru a rovinu sklopených sedaček, nebo spuštěnou dolů na rezervu. Pozoruhodné je neúsporné uložení rezervy (nouzovka). Pod víkem je rezerva (prázdná, lze do ní leccos nacpat), pod ní je polystyren s nářadím a okolo něj další volný prostor. Je to nepraktické, protože pro věci nacpané pod rezervou je problém se dostat a kdyby rezerva byla až dole a nářadí v ní, mohlo by být dno kufru teoreticky ještě níže. Předpokládám ale, že tomu brání konstrukce karoserie, která zde musí počítat (po stranách rezervy) s prostorem na ramena optional multilinku. Přední sedačky lze sklápět z kufru páčkami po stranách. Využitelnost ve funkci stěhovacího vozu je poněkud omezená silně skloněným zadním sklem. Ale jak jsem již psal, ambicí Leona ST zjevně není být simply clever nafouklým, ne, nejnafouknutějším autem, ale prostě sportovně  se tvářícím autem se solidní přepravní kapacitou. Bas s lahváči se do OIII vejde víc, ale i s Leonem lze odjet do Chorvatska s nejednou paštikou.

Jak to jezdí? Přeplňovaná dvanáctistovka v relativně rozložitém autě nedává příliš prostoru pro optimismus, realita je ale celkem fajn. Altea s 1.4 měla sice asi 12 koní a hlavně 25 N.m^-1 navíc, ale také vážila o více než dvě stě kilo více a čtrnáctistovka se svojí lehce předimenzovanou klikou se do otáček moc nehnala. Poměrně dobře je motor popsaný v tomto článku.  Předpokládám, že pět koní navíc u Leona oproti testované Octě i (asi) menší jízdní odpory Leona velký rozdíl nečiní. Když si přečtete postovaný článek, přidáte k tomu nepatrně lepší parametry a trošku agilnější jízdní projev, budete doma.  Z vlastních postřehů bych přidal poněkud zvláštní chování motoru na nízké kvalty. Auto se mi zdá na jedničku poněkud líné, i když je vytočené (v tom je podobné Alteii), ale po zařazení dvojky a překročení 2000 otáček překvapivě ožije. Paradoxně mi pocitově přijde rychlejší zařadit co nejrychleji, jak to jde, dvojku a teprve na ní se hrnout vpřed. Co se týče nejnižších otáček, tak se na jednu stranu zdá, že je motor snáší lépe, než předchozí 1.4 TSI. Nevydává vůbec žádné nespokojené zvuky a vibrace a tváří se, že 1200 otáček je pro benzín celkem prima. Na druhou stranu dynamika je pak na úrovni Matizu s karavanem. Nad 1500-1600 otáček se začne tvářit, že by se možná, časem, roztočil i ke dvěma tisícům, ale stále se bavíme o líném, přežraném lvu, co si vyhřívá pupek na sluníčku. Jistota je udržovat motor nad 2000 otáček. Pak už auto jede celkem fajn. 1.4 TSI nad 1500 byla ochotná začít uvažovat o zrychlení, ale zase pod 1400 už kuckala a dávala najevo, že se jí to nelíbí. Příjemné je, že na rozdíl od 1.4 TSI si ukazatel řazení je vědom hranic agregátu a hystericky se nedožaduje přeřazení na vyšší rychlostní stupeň při 1600 otáčkách v kopci. Jako u většiny TSI nemá hektické vytáčení motoru smysl. Mezi 3000 a 4500 otáčkami ze sebe motor vydává to nejlepší a krátce za 5000 otáčkami započne pozvolné, nijak dramatické uvadání.

Jak jsem psal, mám verzi s pětistupňovou převodovkou, která zřejmě vznikla odstraněním čtyřky z šestikvaltu. Auto má tedy po trojce pětku a pak je šestka. Při 130 km/h auto točí těsně pod 3000 otáček. Obecně s autem není třeba (a ani to moc nefunguje) jezdit dieselově, na nízkých otáčkách, jako s přechozími TSI. Klidně nechávám zařazenou trojku i tam, kde bych s Alteou měl pětku. Auto neřve, nežere a je ochotné chovat se svižně. Jak jsem psal, mezi trojkou a čtyřkou je veliká mezera a tak trojka patří mezi velmi frekventované stupně. Obecně je nenaložený Leon i s 1.2 TSI dost živé auto, s rostoucím zatížením klesá temperament výrazněji než u 1.4 TSI. Ale zdaleka se nejedná o tragedii. Stále se bavíme o kategorii rozumných aut se zrychlením 0-100 za cca deset sekund a maximálkou někde kousek za 200 km/h. Předjíždění do 120 km/h předjížděného vozidla probíhá i u poměrně naloženého auta svižně a není třeba sáhodlouze přemýšlet či vyhlížet dlouhé roviny. Náklaďáky lze předjíždět zcela dle libosti a bez velkého přemýšlení nad zatížením auta. Stejně jako většina jiných TSI se to chová čiperněji při zrychlování z vyšších rychlostí, než z nuly. A stejně jako u ostatních TSI má na hbitost předjetí větší vliv roztočení turba v momentě zahájení předjíždění, než aktuální otáčky. Pokud nejsou úplně nízké, pochopitelně. Dá se na to zvyknout, dokonce je to celkem zábavné a funguje to. Auto při jízdě na volnoběh či se zařazeným vyšším převodem ztrácí rychlost velmi pomalu, takže lze k obcím doplachtit z velké vzdálenosti a přitom svižně. Často auto za vámi nezaznamená, že už surfujete.

Motor na volnoběh slyšet není. Hluk souvisí spíše se zátěží, než s otáčkami. Pokud na plyn šlápnete, motor se začne ozývat bez ohledu na otáčky. I ve vyšších otáčkách, ale jen s lechtáním plynu je motor naopak značně tichý. Jak jsem již psal, zvukový projev je méně důstojný a bručivý než u 1.4 TSI. Bohužel už se neozývá odfouknutí blow-off ventilu, které mě bavilo. Nevím, zda ho EA211 TSI motory vůbec mají.

Díky chlazeným výfukovým svodům se motor zahřívá bleskově a auto topí po doslova pár kilometrech.

V čem je diametrální rozdíl, je spotřeba. Zdá se, že napodruhé už funguje to, co mělo fungovat už u první generace TSI. Hodnoty udávané spotřeby vůbec nejsou fantasmagorické. Motor si už neochlazuje katalyzátor vstřikováním benzínu, takže ani při vyšších rychlostech spotřeba neroste do absurdních hodnot, jako dříve. Co víc, ani kopce neznamenají žádný drastický nárůst spotřeby.

Pár příkladů:

-projetí městem, svižná jízda do vedlejšího okresního města a projetí ucpaným městem s červenou vlnou v odpolední špičce – na konci průměr 4.5 l/100 km. Svižnou jízdou rozumím 10 – 20 km/h navíc mimo obec oproti předpisům a s výrazně kladnou bilancí předjel / byl předjet.
-náklad na střeše, plný kufr, obsazené auto, cesta kopcovitou krajinou asi 70 km. Pomaleji, ale stále více přejíždějící, než předjížděný. Cíl o 200 výškových metrů než start, nemluvě o stálém klesání a stoupání. Na konci 5.6 – 5.7 l/100 km. Cesta zpět, v klidu a s menším zatížením mezi 4.5 -4.8 l/100 km. V rovinatém terénu a při rezignaci na cokoliv jiného, než spotřebu asi není problém se dostat citelně pod 4 litry, ale bude to ubíjející, byt ne nutně nesmyslně pomalé.
-táhlé dvouproudové stoupání, na jehož vrcholu mívalo 1.4 TSI 1g něco přes 8.5 l/100km Leon dává kolem 6.5.
Nežere to ani po městě. Trasa do práce se studeným motorem, kterou Hyu i30 1.6 CVVT dával kolem 9l, Altea mezi 10-11l je s Leonem v pohodě do osmi, často i pod 7.5.
-konečně trocha prasení na okreskách skončila na 50 km trase na asi 6.7 l.

Dlouhodobý reálný průměr na zimních pneu a s převahou kopcovitého města je 6.3, tedy zhruba o 2.0 l méně, než s Alteou. Diesel je IMHO blbost. I s malou, 50l nádrží, není dojezd k 1000 km nereálný.

Mohu-li porovnat se služební 1.6 TDI 77 kW, tak tohle je citelně tišší a kultivovanější,  dynamičtější a zábavnější a žere to tak maximálně o půl litru více. V porovnání s předchozí generací TSI chce motor trochu více otáček, na druhou stranu ničemu nevadí je dlouhodobě používat. Spolehlivost by měla být (snad) v pořádku. Ví se o sérii motorů s vadným přestavovačem ventilů (řešeno svolávací akcí) a relativně malý počet vozů (nevím, zda u všech značek, u Škody jistě) měl vadné, resp. špatně dimenzované pístní kroužky. Soudím, že se s TSI 2g VW docela poučil, dodržel co slíbil u g1 (anorexii) a snad bude motor spolehlivý.

Podvozek je v této verzi ochuzen o multilink, ale lze si jej doobjednat. Takže vzadu je pouze traverza a prázdno pod autem. Leon těží z malé hmotnosti (uvádí se cca 1240 Kg, ale včetně nádrže a 70 kg řidiče) a poměrně nízké, lehké a rozkročené karoserie. Díky lehkému čumáku není přední náprava příliš zatížena a systém XDS dodávaný od výbavy Style v zatáčkách mírně přibrzďuje vnitřní kolo. Má to fungovat jako diferenciál s omezenou svorností. Jaký to bude mít vliv na brzdové obložení netuším. Upřímně řečeno v průběhu oblouku nepoznám, kdy auto začalo přibrzďovat a kdy toho nechalo. Systém ale funguje dobře na sněhu a ledu, kdy stačí, že má jedno kolo trakci a auto se tak nějak sune dopředu. Na čtyřkolku to nemá, ale oproti běžným předokolkám Leon párkrát prokázal jistou převahu v zasněžených kopcích.

Na podvozku je zajímavý velký rozdíl mezi letním a zimním obutím. Nové zimní Nokiany D4, které mají být mj. špičkové  na mokru, v utažených a rychlých zatáčkách mají na mokru tendenci dávat autu náznak přetáčivosti, kdy se zadek vydá trochu napřed. Děje se to náhle, bez výrazného přechodu či varování. Zajímavé, že ESP většinou zasáhne později, než já polevím na plynu, takže se zdá, že není příliš úzkoprse a paranoidně nastaveno. Kupodivu auto reaguje hyperkorektně a po panickém ubrání plynu se bleskově vrací do stopy. Na letních pneumatikách Leon sedí jako přilepený a absenci multilinku nepozoruji. Nepovedlo se mi urvat zadek a ani jsem neměl nikdy pocit, že by se auto hrnulo přes přední kola ze zatáčky. Zvláštní charakteristiku má odpružení, kdy zjednodušeně lze říci, že přestože má Leon motokárovitější projev, většinu nerovností zvládá lépe, než Altea . Ovšem ne všechny, třeba některé druhy příčných „příkopů“ se projeví poněkud zvláštním bouchnutím od přední nápravy. Naopak rolety od trolejbusů před zastávkami, které Altea ráda neměla Leon zvládá podstatně lépe. Interiér ani karoserie nevržou. Potěší rychlejší řízení. Podvozek a řízení nerozhodí ani rychlé série střídání směru. Auto má těžko popsatelný „lehkonohý“ charakter. Přestože 1.2 TSI nedisponuje nijak zajímavým výkonem, auto je překvapivě zábavné a budí dojem jisté agilnosti, pozornosti a chuti si hrát. Když přesednu do naftové OIII, mám z ní vždy pocit jisté „matrónovitosti“. Nikoliv nespolehlivé či zákeřné, neschopné či nepohodlné, ale Leon je vedle ní poněkud rtuťovitější. Asi jako jack russel terrier vedle buldočka. Přitom ale většinu nerovností zvládá Leon lépe, ale těžko říct, jako roli zde hraje rozdíl mezi 1.6 TDI a 1.2 TSI. Možná by se stejným motorem byl projev obou aut bližší. Věřím, že se silnějšími motory je Leon jedno z nemnoha aut  své kategorie, které si zaslouží označení sportovní kombi.

Brzdy mají ostrý nástup a drží. Po rychlém nástupu následuje průměrný střed a dupnutí na pedál má zase jedovatou odezvu.

LED reflektory jsou velmi efektní, fungují dobře, ale za některých typů deště mají tendenci dělat před řidičem „bílou mlhu“. Nejde o dramatický jev. Celkově bych jejich přínos shrnul do následujícího: jsou krásné, jsou krásné, nemusí se v tom měnit žárovky, nežerou, v některých situacích lépe svítí. A navíc, abych nezapomněl, jsou krásné.

Navzdory konfekčním sedačkám, tenčímu volantu a tuctové motorizaci mě to auto baví více, než by odpovídalo jeho výkonu a kategorii. Baví mě za jízdy a baví mě k němu přicházet . Je prostě hezké, byť možná by mu prospěly o něco nižší přední reflektory.

Z hlediska sociálního statutu se mi líbí, že nijak neškatulkuje. Někdy pozoruji tendenci (racionálně vzato zcela nesmyslnou) soudit status majitele Octavií podle vlastnictví tohoto auta. Chudší a závistivější si neodpustí pohled úkosem s myšlenkou „kde na to Máňo vzali?“ (a tato skutečnost části majitelů dělá dobře), majetnější to potom berou jako „hele, socky, nemaj na Passata“. Prostě Octavia je společenský status, ať maloměšťácky triumfující, či zbohatlicky loserský. To, že někomu třeba OIII z mnoha důvodů prostě vyhovuje, sehnal jí výhodně, či jí má jako služebák nemalá část české populace nebere. U Leona toto nikdo neřeší, je to prostě pěkný kombík, za kterým se kupodivu i někdo ohlédne. AAAčkoví Fábyjisté ho nezávidí, Pašíkáři na něj nekoukají svrchu. Většina lidí si myslí, že jste si ho koupili prostě proto, že se vám líbí a ne proto, abyste ukázali, že na to máte, či naopak, že nemáte na víc.

A tak je to spravne, tak to ma byt.


-štaflík-
17.04.2016


Související články:


12345 (94x hodnoceno, průměr: 1,49 z 5)
13 380x přečteno
Updatováno: 17.4.2016 — 21:36
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!