Kdo stojí za Jožkou Úprkou?

Featured Image

Po nádherném prodlouženém víkendu v Londýně jsme s kamarádkou přistály na Ruzyni. Letěly jsme s nízkonákladovými aerolinkami a osazenstvo letadla minimálně z jedné poloviny tvořili mladí Angličané, kteří si to vyrazili do naší metropole patřičně užít.

Když jsme přicházeli k pasové kontrole, naprosto nás vyvedl z míry obrovský billboard v angličtině, který zval návštěvníky Prahy na výstavu moravského malíře Jožky Úprky v Národní galerii u příležitosti 150 let výročí jeho narození. Na billboardu byly zobrazeny selky v lidových krojích a jakási ,,rozjuchaná“ společnost. Já a kamarádka dosud znavené z letu jsme dostaly záchvat smíchu a kladly jsme si následující otázky. Skutečně si někdo myslí, že anglická potetovaná omladina půjde na tuto výstavu? S kamarádkou jsme poté jeli autem a během dvouhodinové cesty  jsme se jako školačky chechtaly představě, jak musí vypadat  hňupové, kteří něco takového vymýšlejí.

Jožku Úprku jsem poté vytěsnila z hlavy. V listopadu jsme si vyjeli s rodinou do Brna, když jsme se vraceli , všimla jsem si , že u dálnice opět stojí obrovský osvícený billboard upozorňující na výstavu tohoto umělce.

Okamžitě jsem zavolala kamarádce a opět jsme si připadaly jako Alenka v říši divů. Kolik takováto akce stojí peněz? Chceme , aby národní galerie peníze daňových poplatníků vynakládala na pořádání výstavy obrazů, kde jsou ukázány moravské kroje, zvyky a obyčeje? Neužili jsme si to , proboha, dostatečně již v minulém režimu?

Hra nekončí, před čtrnácti dny jsme odlétali na dovolenou do Egypta, v odbavovacím prostoru jsme opět objevili obrovskou světelnou upoutávku na výstavu Jožky Úprky. Opět jsem telefonovala kamarádce, že Jožka Úprka mi je v patách. Takovou maličkost, že ještě větší upoutávky jsem uviděla u další pasové kontroly a Jožka Úprka na mě vykoukl u východu z letištního prostoru hned u příletu, už pomíjím. Samozřejmě jsme to opět probraly s kamarádkou a obě jsme zasedly k internetu a začaly shánět informace o Jožkovi. Obě jsme se shodly, že nás jeho obrazy neoslovují a na jeho výstavu rozhodně nepůjdeme.

Kdo ale za Jožkou Úprkou stojí? Kdo si něco takového vymyslel? Kdo umí získat tolik peněz, aby něco takového uskutečnil? ….A nechce mě to naučit?


06.01.2011 Blue83

12345 (2x hodnoceno, průměr: 3,00 z 5)
158x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!