Kde si (ne)nechat šít oblek

Featured Image

Hned na začátku chci předeslat, že bych velmi nerad, aby tento článek vyzněl jako jednostranný hate či pomluva věčně nespokojeného zákazníka. Jedná se o recenzi v poslední době čím dál častěji v ČR využívané služby – šití obleku na míru, tzv. měřenku, a to konkrétně dvou pražských salónů, jak již název napovídá – FriendlySuits (FS) a dále pak Louis Purple (LP).

Louis Purple sídlil v Kotvě a nebýt toho, že se přestěhoval nad Náměstí Míru, nikdy bych ani nepřemýšlel o změně. Své katalogy mají promyšlené do posledního detailu, všechny materiály (látky, knoflíky, nitě) mají při ruce, a člověk si může nejen vybrat z nepřeberných stylů, ale hlavně si to dokáže podle katalogu představit. Tamější šití proběhlo ve čtyřech setkáních:

  1. Kompletní design obleku (látky, nitě, knoflíky, střihy, kapsy, poutka…a spoustu dalších maličkostí, které na míru šitý oblek dělají tím jedinečným a unikátním)

  2. Měření

  3. Zkouška

  4. Převzetí obleku

Celý proces zabral i s Vánočními svátky uprostřed tři a půl měsíce. Nebylo to původně slibovaných 10 týdnů, ale člověk jim to byl schopný tak nějak prominout. Slečna Kudláčková má pánské obleky opravdu v oku, je velmi komunikativní (na maily odpovídala i o víkendech a Vánocích) a nebojí se říct pravdu rovnou. Občas to bolí („…podívejte, tenhle střih je pro Vás jako pěst na oko…“), ale člověk alespoň ví, na čem je. Cena za oblek (leden 2015) cca 15 tisíc Kč.

Bohužel se ale, jak jsem se již zmínil, přestěhovali, a tak jsem si řekl, že vyzkouším jinou firmu – FriendlySuits v čerstvě otevřených prostorách v Panské. Také v tom hrála roli trochu zvědavost – jejich webové stránky vypadají opravdu dobře, hrají na vlnu „českého a kvalitního“…tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Velká chyba.

Kontaktoval jsem je poprvé na začátku září 2015 s tím, že bych si chtěl domluvit schůzku. Tak se i stalo asi v polovině září. Uvítal mě sám majitel/ředitel/tvář tohoto podniku – pan Kodl. Na rozdíl od LP pak v FS proběhlo vše najednou – výběr látek i měření. Pan Kodl sice neustále ujišťoval, jak je personalizace možná, ale příklady či vzorníky v mnoha případech chyběly. LP mají knihy plné knoflíků, odstínů nití atd. na místě, tady jsme vybírali „trochu světlejší“ či „trochu tmavší“ než látka. Nicméně nic, co by se nedalo zvládnout. Byla dohodnuta dodací lhůta 6-8 týdnů včetně zkoušky.

Vzhledem k absenci platebního terminálu jsme se domluvili na zaplacení zálohy 50 % z ceny převodem na účet. Tak se i stalo následujícího dne. A pak… pak se p. Kodl i FS odmlčel. 5 týdnů nepřišel ani e-mail, telefon nezazvonil, žádné potvrzení platby, nic. Po urgenci v šestém týdnu od měření p. Kodl napsal, že platba byla přijata a na obleku se pilně pracuje. Dále mě ujistil, že v nejbližších dnech, týdnu maximálně dvou se mi ozve, abych se dostavil na zkoušku a oblek byl zkompletován.

Když jsem p. Kodlovi po dalších 3 týdnech psal mail, zůstal bez odpovědi. Snažil jsem se mu 3x v následujících 2 týdnech dovolat na jeho mobil uvedený na vizitce, ale telefon nebral a zpět také nezavolal. Nezbylo mi nic jiného, než se do prodejny dostavit osobně dne 26.11. Pan Kodl byl přítomen, velice se omlouval a nabídl mi slevu 20 % z obleku za způsobené obtíže. Přislíbil, že do 2 týdnů se ozve. Neozval.

14.12. jsem se panu Kodlovi konečně dovolal a následovalo klasické kolečko „omluva, výmluva, přislíbení rychlé akce“. Domluvili jsme se (a zatímco předtím jsem si na zkoušky „jen bral svědky – známou švadlenu“, od teď jsem si již hovory nahrával), že pokud do 4.1.2016 nebude oblek připraven k první zkoušce, od smlouvy odstoupím a zaplacená záloha mi bude vrácena.

Až 13.1. jsem se opět dostal k tomu, že jsem opět pana Kodla urgoval, protože on sám se, jako obvykle, neozval, prý byl zaneprázdněn. Zopakoval jsem požadavek odstoupení od smlouvy, protože naši gentlemanskou dohodu nedodržel. Opět se omluvil (pokud něco, to mu opravdu jde) a prohlásil, že si je vědom jistých pochybení, ale oblek je připraven ke zkoušce. Prý teď je to již otázka detailů a jako gesto dobré vůle cenu obleku ponechá na ceně zaplacené zálohy. Nemyslel jsem si, že teď se opravdu dá ještě něco pokazit, opět chyba. Souhlasil jsem a 2.2. tedy konečně proběhla první zkouška obleku. Byl domluven přesný čas.

Dostavil jsem se přesně. Dvě místnosti, které mají FS jako zkušebny byly obsazeny a mě uvítal jakýsi mladý prodavač. Mé přítelkyni byla nabídnuta voda (stejně jako téměř vždy). Přijala ji stejně jako já. Oba jsme ale náhle pocítili, že s vodou není něco v pořádku – páchla. Stane se, řekne si člověk. Zbytečně jsem nevířil prach a po vyzvání se jal zkoušet oblek. Prodavač mi s úsměvem sdělil, že jsou obsazeni a jsem nucen zkoušet přímo v obchodě (alternativu v posečkání vůbec nenavrhl). To jsem již zvednul obočí, a vzal na sebe sako. Bylo tragické – jeden rukáv byl špatně všit (pootočen o cca 15°) a oba rukávy shodně byly neskutečně krátké – cca 6 cm oproti standardu. Prodavač začal ztrácet půdu pod nohama a došel pro posilu – staršího pana krejčího, který hasil, co šlo. Otočit rukáv jde bez větších potíží, ale prodloužit? Prý se bude snažit. OK – a co kalhoty? Vysvlékat se přímo v obchodě přišlo i prodavači trapné a vzal mě do zámezí prodejny – na zaměstnaneckou toaletu (!!!), abych se mohl převléknout a kalhoty odzkoušet. Ty byly naštěstí v pořádku – lehká úprava pasu stačila.

Od této chvíle jsem se již domlouval s jakousi asistentkou prodavače na další zkoušky. Ta i odpovídala na telefony. 24.2. jsem se dostavil k další zkoušce. Překvapivě probíhala již v tradičnějších prostorech (záchod se nekonal), vodu jsme po předchozí zkušenosti raději vynechali. Účasten byl pro jistotu již pouze starší pan krejčí. Prodavač ani pan Kodl nebyli přítomni. Kalhoty byly již zcela hotové, nicméně sako potřebovalo ještě další úpravu. Rukáv byl již správně vsazen, ale délka byla stále původní.

Třetího března 2016 jsem konečně obdržel svůj oblek. Délka rukávů byla prodloužena, jen co zášivky dovolily – knoflíky se tak posunuly do pozice značně vzdálené od konce rukávu, nicméně věděl jsem, že starý pan krejčí udělal maximum, a s tímhle již nic dělat nelze, leda ušít nové rukávy. Další rozmluvy, výmluvy a komplikace na dalších X měsíců jsem již nebyl ochoten riskovat a oblek převzal bez většího zkoumání. To se ukázalo jako chyba, když jsem hned druhý den objevil dírku v podšívce (bez toho, abych oblek vzal na sebe mimo zkušebnu ve FS). Následovala oprava ze strany FS, již během 48 hodin. Výsledná cena? 10 tisíc a spoustu, ale opravdu spoustu nervů. Nestálo to za to.

V červnu tohoto roku jsem se pak opět šťastně vrátil do LP a nechal si ušít další dva obleky a košili. Standard klasicky velmi vysoký, jednání na úrovni. Mohu jen doporučit.


04.12.2016 Steve

12345 (132x hodnoceno, průměr: 1,27 z 5)
15 771x přečteno
Updatováno: 4.12.2016 — 21:48

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!