Kde se vzalo tolik kamionů - zpět na článek

Počet komentářů: 158

  1. Silniční doprava je dnes oblíbená z toho důvodu, že umožňuje v obrovské míře kapitalizovat zisky a socializovat náklady (myšleno ekonomické, nikoli ty převážené). Takže naložíme vehikl, za volant posadíme nějakého kripla, a jedeme! Tady zlikvidujeme komunikaci stavěnou pro úplně jiné zatížení, tady naděláme kravál, zavalíme obyvatele prachem a smradem, tu a tam zboříme nějaký barák nebo památku u silnice, ucpeme místní dopravu, občas někoho zabijeme nebo rovnou celý ten křáp postavíme do cesty vlaku, no a co jako? Prostě pohoda, firma sype prachy a kdyby něco, tak ji necháme lehnout a založíme jinou. A debilové na všech frontách tohle podporují nebo si to neuvědomují. Takhle prostě nelze dál pokračovat.

    1. Jasně, zpátky k ohňům a nebo rovnou na stromy. Kompromisním řešením by bylo z vlakových nádraží nebo přístavů dopravovat zboží pomocí slimáků a jejich velbloudů. V návratu ke kořenům můžete jít příkladem. Už jste zahodil chytrou placku pro debily a počítač?

      1. Žvatláte úplné nesmysly. Identifikujete se jako typický automobilový levičák, který má pocit, že existuje lidské právo jet s tím křápem kamkoli, kdykoli, kudykoli. Tak milý pane, žádné takové právo neexistuje, vy pouze jednáte tak, jako by existovalo. Ale já vám to nechci zakazovat, já jen chci, aby se za tento rozmar platila tržní cena.

        1. To chcem aj ja. Bohužiaľ musím za to platiť cenu o mnoho vyššiu (vďaka štátu).
          Pokial chceš zase začať tu svoju debilnu selanku o tom, ako je automobilová doprava dotovaná, tak s tým ťahaj do riti. Toto tvoje imbecilne videnie sveta už nikoho nezaujíma.

        2. To:Pirath
          Jo, s tou trzni cenou souhlas bez vyhrad. Nafta bude za 40 centu, myto nebude vubec, protoze stat se do toho nebude srat, cena dopravy klesne a bude to. Nejdotovanejsi je v soucasny dobe zeleznice napric Evropou. Trh nema zajem o ekonesmysly v autech, trh chce nejlevnejsi a co mozna nejjednodussi auta s nizkou spotrebou. Bez dotaci chcipne zeleznice do dvou let uplne, zachovaji se jen trasy, kde se uz ted jezdi bez dotaci a tech moc neni. Jizdenka do MHD bude stat 300 korun. Super budoucnost.

          1. Já s vámi nehodlám vést polemiku, kdo komu víc dává nebo bere. Píšu jen, že celý automobilismus je z podstaty levicový, což nikdo z vás nerozporuje, vlastně to všichni potvrzují. V socialistickém systému beztak není možná ekonomická kalkulace, takže otázka, kdo je víc dotovaný a kdo víc zdaňovaný, je irelevantní. Celé roky jsem žil v iluzi, že tady jsem na pravicovém serveru, poslední dobou jsem ale přesvědčen o opaku. Jinak si neumím vysvětlit, proč ten levicový automobilismus tak urputně hájíte.

            1. „Píšu jen, že celý automobilismus je z podstaty levicový, což nikdo z vás nerozporuje,“ protože je to blábol, na který netřeba reagovat? No co, prostě pirát…

            2. Ad Pirath:
              Mýlíte se. Ohrazujeme se tu proti levicovým překážkám, které jsou svobodné automobilové dopravě kladeny.

              1. Mno zajímalo by mě, kde má nemotorista kompenzováno, že musí dýchat to, co naše auta vypouští. Díky počtu těch aut je toho sakra hodně a utíká se před tím sakra blbě.

                1. Třeba v tom, že všechno co vlastní má POUZE díky tomu zlému automobilismu? Od oblečení přes jídlo až po všechnu elektroniku? Resp. obecně celou svou životní úroveň vč. nemocnice, elektřiny v zásuvce atd.?

                  Nic z toho by totiž bez automobilové přepravy osob a nákladů neexistovalo a existovat nemohlo.

                  1. A co to za přidanou hodnotu mám díky tomu, že se blondýna ve svém naftovém SUV se spotřebou 20 l dehtu prosmrdí v koloně pod mými okny přes ucpaný městský okruh do fitka a pak za kamarádkou do kavárny na druhém konci města? (kromě zničených plic?)

                    Přičemž líní tlusťoši a senochrupové tvoří 80% dopravy (a smradu) oproti zbylým 20% zásobování a služeb co využiji.

                    1. Ad kaBrnak:
                      Můžete se podívat na video s onou blondýnou na serveru freevideo.cz ;-)

                    2. Takto se přece na to nelze dívat. Blondýna třeba jezdí ve svém SUV se spotřebou 20L třeba jen 1x měsíčně do vedlejší vesnice ke kadeřnici a roční nájezd je pak 1 tis km. Vy třeba jezdíte s něčím, co má spotřebu 3 litry, ale ročně najedete 60tis km. Ve finále pak zanecháte větší ekologickou stopu než blondýna.

                2. Ad dunnst:
                  Dalo by se to vyřešit dvěma hodinami BK, ale nevím, co by na to řekl pan Filuta. :-/

                  1. Tento problém je v současnosti neřešitelný, je to zjednodušeně řečeno znak kapitalismu. Movité vrstvy se oblastem, kde ten smrad je jo hodně, vyhnout. Naopak kupř. lidé, kteří stojí na opačném konci spektra a auto si většinou nemůžou dovolit, to dýchat musí. Řeči o tom, jak je jejich životní úroveň díky tomu skvěla, je moc nenadchnou, vzhledem k tomu, že žijí v nějakém podnájmu v lokalitě, kde nikdo žít nechce a jsou rádi, že mají alespoň na ten nájem a jídlo. Že by to bez toho existovat nemohlo je sice pravda, ale otázka je s jakou intenzitou. Zde se také podle mě rekrutuje elektorát KSČM. Když nemáte, co ztratit a komunisté vám slíbí, že to hovno budou mít zase všichni a bude o něco větší, než dneska…

                    1. Ad dunnst:
                      Ach ten zlý kapitalismus…
                      Nechci zevšeobecňovat, ale jistě se najde nemalá množina lidí z „opačného konce spektra“, kteří si „nemohou dovolit“ auto, ale mohou si dovolit cigarety. Což je další zdroj smradu.
                      Každopádně i ti, co nekouří a jsou rádi, že mají na nájem a na jídlo, by byli bez aut nahraní, protože kdo doveze to jídlo do obchodů, když ne dodávky a kamiony?

            3. „Píšu jen, že celý automobilismus je z podstaty levicový, což nikdo z vás nerozporuje“

              Zamyslete se nad rozdílem mezi „nikdo to nerozporuje, takže všichni souhlasí“ a „je to taková blbost, že ani nemá smysl to komentovat“.

              Výrok, že celý automobilismus (tj. dnes synonymum pro individuální dopravu) je z podstaty levicový, je ta druhá varianta.

      2. Ono se nemusi nutne vsechno honit do extremu. Ale ze dneska je betonu vsude jak nasrano a intenzifikace zemedelske vyroby uz davno prekrocila plany komunistickych petiletek, to vime, jen se o tom nehodi mluvit. Zatimco na strane jedne zamrdavame ornou pudu betonem a asfaltem, tak na strane druhe dotace nuti zemedelce dooravat i kousky, kde drive mohla alespon prezivat ptactva a hmyz pote, co komousi jim znicili meze. Hmyz ubyva neskutecne rychle, polni zver take, ale stale je nam podsouvano, ze vsechno dokurvil akorat bolsevik.

        Nemam rad extremy a pritom jeden z nich podporujeme. Drive nam velel Kreml, ted Brusel. Vysledek stejny.

      3. Toho člověka, na nějž reagujete, mám v ignorovátku, takže nevím, co psal a je docela pravděpodobné, že to byla velká blbost.

        Nicméně that said, smutným faktem je, že spousta zboží se skutečně dopravuje úplně zbytečně a nesmyslně. Počítač (ani dobré červené víno) ve vedlejší vsi nikdo nevyrobí; ale dobré vepřové — mnohem lepší, než to Polska — ano. Vůbec většinu (ne všechny, ale většinu) běžných potravin je naprostá hovadina nakupovat někde u Babišů; takové věci se mají kupovat přímo od samotného výrobce, který nežije dál než pár desítek, ideálně pár jednotek kilometrů ode mne.

        Nebýt svinských státních regulací, které to úmyslně znemožňují, platilo by totéž i o spoustě dalšího spotřebního zboží. Jasně, mobilní telefony malovýrobce v Horní Dolní dělat nemůže; ale auta by mohl. Akorát by neměla ESP, e-call, čtyřicet sedm kamer sledujících, zda náhodou řidič nevypadá opile, hi-tech půllitrový motor se start-stopem, z nějž jde desetkrát víc svinstev než z civilisovaného atmosférického pětilitru, a vůbec dalších tisíc nesmyslů, o něž vůbec žádný normální řidič nestojí, ale jež jsou vinou hovadských regulací povinné, jinak auto nesmí na silnici :(

        Pálenky by bez nejmenších problémů mohl dělat každý druhý majitel ovocného sadu a bez nejmenších problémů jimi pokrýt své okolí, jen kdyby to stát fakticky neznemožňoval totálně idiotskými požadavky na kolky, na kamery a kauce, a dalšími svinskými regulacemi, jejichž jediným smyslem je vytlačit z trhu malovýrobce a udržet na něm monopol velkokorporací :(

        A tak by šlo pokračovat donekonečna…

        1. A komu tim prospejete, co?

          To by pak urednici a prerozdelovaci nemeli co zrat!

          :-)

          1. To by ale bylo strašné neštěstí.

            1. Jakmile lidi omezi huleni a mozna i spotrebu nekterych lihovin, hned uvidime, kdepa se nam zase vyloupne nejakej ten poplatecek za nic, aby celkove danove vypalne se udrzelo, nebo nejlepe se i navysilo v souladu s navysovanim ouredniku.

              Sranda nastane, az se podari plan Makrely, Sulce a Drunckera – zruseni pravomoci lokalnich vlad. To se pak ukaze, ze ceskej ourada na preposilani papiru zleva doprava zacina byt drahej, protoze to za nej zvladne kompoter. Zato dobre placene fleky ouradu v Bruseli zapadaci s nami sharovat nebudou.

              Kampa se pak nacpou ti ‚pretekli‘ ouradove u nas? Zeby to najednou slo bez nich a oni museli jit nekam k lopate?

              1. Nechci malovat čerta na zeď. Ale minimálně v ČR je ve zdanění stále kam jít. Máme jedny z nejmenších majetkovejch daní v EU a sem tam se objeví v tomto ducha nesmělá narážka, takže už se chystají (ostatní daně pochopitelně zůstanou jak jsou). No a protože se zvolna mění politické klima z toho, že „zdaníme podnikatele“ na „zdaníme fšecko“, tak do dvou, třech volebních období to tu je – předpokládám, že jako další krok se v rámci hormonizace s EU zavede silniční daň i pro nepodnikající (jako to má třeba německo a severský státy) – teď je jen za koupi starého auta, ale bude i za nové auto a pak ještě roční fee za to, že jedeš po dálnici (spotřební daně, DPH a dálniční poplatky samozřejmě zůstanou, jen se navýší firmám).
                No a protože nemovitosti nezdrhnou, tak se začnou více a lépe danit i ty – však piráti už vystrkujou růžky – máš prázdnej byt? Plať. Máš moc velkej barák, kterej „nemůžeš využít“? Připlať si. Máš půdu, kterou nevyužíváš (je na ní třeba remíz)? Zaplať (a to i v případě, že ekologičtí aktivisté vyčerpali pro sebe dotaci a na tom pozemku ti udělali moderní mokřaď, který se teď musí 5 let udržet – true story).
                Nemyslím si, že by dopustili stav, že by to šlo bez nich. Přesněji – my nedopustíme stav, že by to šlo bez nich, v tom to je.

            2. Ještě by pak mohlo někoho napadnout, že stát už nepotřebuje tolik peněz a mohly by se snížit daně!

    2. Nákladní silniční doprava je oblíbená především proto, že je rychlejší, pružnější a spolehlivější, než doprava železniční. Takže nebyl problém na D5 v noci potkat tramvaj, kterou ze Škodovky vezli do Prahy. Přesto, že ji umějí v Plzni nakolejit na železnici a DPP ji v Řepích zase umějí dostat na šíny tramvajové a do profilu tratě se vejde. A to jde přitom o nadměrný náklad, za který se na silnici připlácí (ke standardnímu mýtu).

      1. Tak kusové zásilky je lepší posílat po silnici, ucelené náklady by mělo být výhodnější posílat po kolejích. Otázka je, po kterých – třeba na 171 je extrémně přeplněno.

    3. Silniční doprava je dnes oblíbená z toho důvodu, že funguje. Ač se jí různí Pirathi snaží házet klacky pod kola.

  2. Velkoskladů je podle těch kreténů našich demokraticky zvolených zástupců zřejmě ještě pořád málo.

    Protože co je jediným nutným důsledkem této donebevolající zhovadilosti? Hádejte. Můžete jednou :(

  3. a co přeprava potravin, pochopitelně dotovaných. nikomu není divné, že se např. Španělovi či Holanďanovi vyplatí k nám dovézt vepřové půlky přes půl Evropy, když pracují za jiný peníz (+vyšší ceny dalších vstupů, náklady na dopravu atd.). dneska se proslýchá, že u nás už prakticky neexistují velké porážky (neberu drobné řezníky), pač se vyplatí dovézt půlky ze západu..kamionem, jak jinak. jatečná zvířata směr – Rakousko (platí lépe). Ad mléko – směs Cham (Zott) – zpět výrobky do českých supermarketů. a tak bych mohl pokračovat..

    1. Za ceske BIOhovezi dobre zaplati German. Ale na ceskej stul prileti ‚kvalitni‘ maso uplne odjinud, z Germanie to nebude. German jen sedi v dozorci rade.

      1. Aleprt. Co máte na stole, to záleží jen a jenom na Vás. My jíme celý rok hovězí, na které jsme koukali, dokud se páslo — a je výtečné.

        (Nálepku BIO snad nemá, aspoň doufám — ta nálepka je nesmysl. Ale když jsem si tam jel pro tu půlku mladého býčka, bylo to úplně to poslední, co by mne zajímalo, tak to úplně jistě nevím.)

        1. Ale jo, ja taky mam zatim hovezi od mistniho farmare. Ale uz mi rikal, ze je to rok od roku s papirama k porazkam horsi, takze se na to asi taky vysere a bude prodavat Germanovi v zivem stavu.

          Dalsi vec je, ze zena driv kupovala nektery uzeniny v Lidlu jako Pikok. Jenze poslednich par mesicu uz se to nedalo zrat a ukazalo se, ze je to od Burese. Holt, Lidl zmenil dodavatele. Takze zase nezbude, nez prolezt ksefty. Germani maji dobre uzeniny, ale nektere veci nam nechutnaji z duvodu receptury. A mistni reznici tady na Sumave to zacinaji dost kurvit, aby se udrzeli.

          Je to boj.

          1. Smutným faktem je, že zatímco čuňata není nijak zásadně velký problém chovat i porážet, aniž by o tom jakékoli úřednické hovado vědělo, bohužel chovat a porážet hovada, aniž by o tom vědělo nějaké úřednické prase, trochu problém je :(

            1. Vybavil se mi komiks ABC „Operace Jericho“.
              Jak skopčáci zastavili toho řezníka: „Nějaké to prasátko načerno, ale bandita…“

              1. Jojo, to je excelentní komiks! (Ostatně jako skoro vše, co pan Kobík, dej mu Pámbu věčnou, kdy kreslil — a to prakticky bez ohledu na to, kdo psal scénář.)

            2. Diky dokurveni zemedelstvi dotacemi se eviduje uplne vsechno a vmacknout nekam par baliku sena pro doma zasitou kravu je cim dal tim vetsi problem. Vidim to i tady u nas, dva sousede maji doma kravky, bohuzel jsou bezzemci.

          2. Ono s Lidlem je ta potíž, že privátní značky pro něj dělá víc firem. Humorné to je v Praze, kde levý břeh má jiné dodavatele než pravý. Na pravém je Burešovo vepřové, ale kuřecí z Klatov, na levém je vepřové z Poličky, ale kuřecí z Vodňan. Podobně to je u mléka (Lacto Moravia vs. Čejetičky), chleba je ještě „lokálněji“.
            Byly doby, kdy jsem Pikok rovnou přehlížel, cca před 2 lety se i v této značce začaly objevovat šunky hodné toho jména, ale neplatí to vždy.

            1. Vida, to jsem netušil s tím levým a pravým břehem :-) Taky by mě docela zajímalo, od koho berou ty piliny které přidávají do chleba (aspoň si tedy jinak nedokážu vysvětlit jeho chuť).

              1. Lidl má chleba buď z polotovarů (odkud ty bere, nelze zjistit), nebo z pekáren. A u toho je pak v regále cedulka tak 10 x 2 cm. Takže – jestli kupujete ten a cedulce se píše Penam, zdroj pilin je zřejmý.
                Z řetězců má IMHO nejlepší chleba Globus, vyplatí se pochopitelně kupovat chleba u pekařských stánků, ale zvolna dospívám zase do stavu, že si začnu doma „chovat kvásek“ a péct vlastní chleba.

                1. Anzto uz druhym rokem ma CR kurovcovou kalamitu a do dotovanych ekokokotlu lidi sypou dvojku vorech, nekde se ty piliny holt recyklovat musi.

    2. Spanelsko by vychcipalo do roka kdyby neprodukovalo mandarinky. Platy tam vyssi nejsou, jednu sezonu jsem tam stravil na sberu a muzu s plnou zodpovednosti prohlasit, ze v CR v te dobe byly platy vyssi. Ve Spanelsku je 1000 eur netto krasnej plat, v Portugalsku nedosazitelnej pro vetsinu manualnich pracovniku.To samy je to Holandsko, kde krome par krav a prasat nic dulezityho neni. A uprimne, kolik tech firem co prislo do CR , je tam jen kvuli ulevam a dotacim? Ziju v SK a tady jsou hladove doliny s + 20% nezamestnanych. Zadny investori ani s dotacema, protoze daleko do Evropy…cely Slovensko se stehuje bud do zapadniho zahranici nebo aspon do zapadniho Slovenska, kde je prumysl a prace.Proste Evropa je prelidnena a zije tu mnohem vic lidi nez je schopnych se uzivit a potrebnych k fungovani. Proto se vytvari umela zamestnanost od kancelari korporatu az po statni urady. Jen propistenim 40% atatnich a mestskych uredniku bez nahrady by nastala demograficka katastrofa. Kdo by to zivil?

      1. …a proc by je nekdo mel zivit? To je snad starost jednotlivce a ne statu.

        1. Nouze naučila Dalibora housti…

          1. To:Jihocech Honza
            Nejsem nadan velkou fantazii, proto si neumi predstavit, co by 150 tisic zbytecnych obcanu zacalo provozovat aby meli co do huby. Vzdelani nic moc, na ruce vetsinou levy, ale hlad dela divy..myslim, ze tolik volnych mist v kriminalech neni

            1. I kdyby 150 000 bývalých úředníků nedělalo nic a jen bralo podporu 200 000 Kč ročně, rozpočet by na tom těžce vydělal, už v r. 2010 byl průměrný roční náklad na jednoho úředníka cca 1 000 000 Kč. takže celkový benefit by byl asi 120 miliard korun.

              Před vánoci proběhla zpráva o reorganizaci ministerstva spravedlnosti a soudů s tím že propuštěním cca 800 osob by došlo k roční úspoře 3,4 miliard korun….

              1. S těmi 800 osobami se mi tomu fakt nechce věřit…
                Spíš bych věřil tomu, že když se 800 osob propustí, tak náklady zůstanou naprosto stejné.

                1. To dost zalezi na podminkach. Ale – neplatis elektrinu, neplatis vytapeni/klimatizaci, odriznes vodu atd. Ty uspory nejsou jenom primo na platech pro lidi. U 800 lidi bychom se i mohli bavit o tom, ze pronajmes budovu, ve ktere byli.

                  Zalezi na podminkach. (samozrejme ministerstvo muze kecat =))

            2. V kriminale je cca -5 % volnych mist. Mozna lehce mene :) (jinak receno, kapacita vezeni je vyuzita na 105 %, temi 105% si nejsem uplne jistej, mozna je to 8, mozna 3, pointa je, ze tam misto neni a rozhodne ne pro 150k lidicek :))

        2. To:Sysop
          Protoze genocida je prej nelegalni. Predstavte si, ze byste mel ze dne na den jen v CR 150 tisic lidi, co nemaji co zrat. Ja nechci malovat na zed a to ani certa, ale nedopadlo by to dobre..

          1. Jedna věc je, že byste si možná měl ve slovníku najít smysl pojmu „genocida“.

            Druhá pak je, že by to naopak dobře dopadlo: drtivá většina z nich by totiž konečně začala, ehm… dělat něco smysluplného pro ostatní, tedy skutečně pracovat za odměnu na volném trhu (nikoli práci simulovat za podíl z výpalného, což je to, co dělají nyní).

            1. To:ocs
              Neznam mnoho statnich parazitu, nevyhledavam jejich spolecnost, ale to malo co jsem poznal, by tak mozna umelo navlikat koralky jako vrchol manualni zrucnosti. A poptavku po navlikacich koralku bohate plnej cinsky deti.
              Vyraz genocida jsem pouzil lehce nevhodne, jako zkratku. Omlouvam se, pokud jsem vam tim zpusobil nejaky problem.

              1. V současné době je nedostatek pokladních, skladníků, řidičů dodávek. Referent správního řízení nebo strážník by se hravě uplatnil. Samozřejmě by zaměstnavatel musel zohlednit nízký morální standard a ochotu pracovat.

                1. S tema pokladnima pozor – u nas v Tescu z asi dvaceti manualnich pokladen zbyly ctyri, zbytek se predelal na samoobsluzne, takze o pokladni ve velice blizke budoucnosti asi moc zajem nebude.

                2. Co dodávek – všeho, a nejvíc se teď tahají kamionový firmy a socky vo řidiče. Ostatně v Pze a Brně už dávají i autobusákům docela ranec+výhody a náborový pobídky, natož šulinářům. Akorát teda to není popíjení kávičky 6 hodin na ouřadě, tady sou střídačky denní/noční a trhačky. Sám bych do toho asi nešel, řídit v takovým provozu 15tunovej kolos plnej lidí po 16 hodinách v sedačce…

                3. Nase firma dava do Ceska pomerne hodne manualni prace, kterou berou ruzne zenske na materske. Skladani ruznych drobnych plastovych soucastek za bratru dvanact stovek mesicne cista ruka. To by zvladl i ten nejblb… nejstandardnejsi ourada a i po odecteni zmetku by mu minimalne minimalnni plat zustal. Stat by byl v plusu.

  4. Tohle ma mnohem hlubsi koreny. Trochu to souvisi s tou pseudoekologii. Driv se vyrabely veci tak, aby vydrzely. Dneska se vyrabi „na spotrebu“. Nevidim jeden rozumny duvod pro vyrobu klicek na BMW v Portugalsku a potom to prevazet pres celou Evropu do Rakouska k montazi. Neumeli by rakusaci ten jeden lis umistit v ty svoji obrovsky fabrice? Preprava po siknici je odhadem z meho okoli 80% prevoz dilu z tovarny do tovarny a tak dal. Proc neni vyroba centralizovana jako byla pred 30ti lety? Proc mame v EU zhruba pul milionu kamionu v dennim provozu, o dodavkach nemluvim. Jen uplne mala cast preprav je od mista vyroby (uskladneni hotoveho vyrobku) ke konecnemu zakaznikovi. No..a cim vic kamionu, tim vic znecistenej vzduch. Takze opet poptavka po cistsim zbozi. Nova vyroba, novy vyvoj, nove miliony preprav.
    Odpoved je relativne jednoducha. V kazdy prdeli sveta musi byt nejaka prace pro lidi, protoze by tam chcipli hladem. Cca 120 milionu lidi by bylo v EU nezamestnanych, kdyby bezela vyroba veci s kvalitou jako v 90tych letech a nevymyslely by se kraviny okolo ekologie. No,a doprava a skladovani je jen nejvic viditelnej vysledek nove politiky „tovarna do kazde dediny“.

    1. Hele, ono to neni vsechno tak uplne jednoduchy. U nas v praci se s plastama dela docela dost a taky jsem cucel, jaka je to veda. Napriklad jen naladit obsah vody (!) do daneho plastu, nez ma pozadovane vlastnosti, je vyssi divci. Pokud si nekdo mysli, ze staci nakoupit plastove granule a postavit vstrikolis, tak se hluboce myli, pokud ten plast ma mit nejake konkretni vlastnosti. Takze know-how je i v takove picovine, jako je zpracovani plastu. U nas je cca 35 vstrikolisu, zpracovava se zhruba sedm druhu plastu a da se rict, ze prakticky kazdej stroj ma jiny nastaveni, protoze vyrabi dost odlisny komponenty. Kolikrat staci, ze ranni sichta vyrobi nejaky dilky a ty se nechaji valet v bedne u masiny a az nocni sichta je dal zpracovava, protoze mezitim ten plast natahne spravne mnozstvi vzdusne vlhkosti. A tohle ladis v jedne fabrice treba rok. Pak ti dodavatel vymeni slozeni plastu, nebo EU prikaze vetsi pomer recyklatu a muzes to ladit znova.

      1. To:Sysop:
        To byl jen priklad prepravy, kterou jsem delal. Kolega vozi na kamionu dily pro Mercedes/Renault a dalsi kolegove delaji podobny prace. Jako jo, dobre placeny, ale vozi se kraviny napric kontinentem, ktery by slo vyrabet v miste montaze. Jako driv, vsak nebyly zadny JIT prepravy, prevoz komponentu pres pul Evropy ctyrikrat nez vyjede auto z linky…jsme se tuhke bavili a dosli jsme k zaveru, ze takovej Volkswagen najede 100 tisic km na kamionu, nez je z nej auto. Proc?? Aby meli v kazdy dedine tovarnicku? Mimochodem, ta portugalska plastikova firma byla hala cca 30×50 metru, dva lisy, do deseti lidi, zbytek sklad. Tohle by fakt zvladli mit v Rakousku v Magne taky a i pres ruzny vami popisovany technologicky problemy by se usetrilo tydne 10 dodavkovych preprav,kazda 2400 km priblizne. To je o 2600 litru mene spaleny nafty…

        1. Rozhoduje cena vcetne dopravy.

          Resil jsem jeden vyrobek od subdodavatele. Germanska firma chtela 7 ecek za kus. Cinan za totez 4,20 ecka. Cinan doda za 3-4 tydny, German za 22 tydnu. Pri mesicni spotrebe 15000 kusu bohuzel… vyhral Cinan. Podotykam – zcela stejna kvalita. Naprosto stejna.

          1. To:Sysop:
            Nevim co delate, ja jen vozim veci. Ted jsem doma, „rozsiruju si kvalifikaci“, abych mohl vozit vic a i nebezpecnejsi veci. Ja proste tezko chapu, ze se na jedno auto vyrabi komponenty v pulce sveta, vsechno to se musi prepravit ke konecne montazi, a pritom mi z kazdych novin rikaji neco o ekologii. Co se tyka Ciny, muj byvaly zamestnavatel dokazal letecky prerpavovat z Ciny zasilky klidne 5 tun za 24 hodin od skladu v Cine az po sklad zakaznika. Extremne drahy, ale zas asi nejrychlejai na svete.
            Pro mne je to takovej doublethink, nelogickej, ze chceme vic ekobiocisty veci a auta a vsechno a proto palime vic nafty a uhli v elektrarnach, aby jsme to meli. No a fyzika nejde obejit, zakon zachovani hmoty a energie, cim vic spalim, tim vic bordelu vytvorim. Takze mi to nedava jiny smysl,nez vytvaret umelou zamestnanost, aby se lidi z nudy nevyvrazdili mezi sebou.

            1. Nevim co delate, ja jen vozim veci.
              To bude ten problém…

              No a fyzika nejde obejit, zakon zachovani hmoty a energie
              Nad tím je zákon toku peněz do Německa. Jinak řečeno. Musíte najít kokoty, kteří vám budou vyvíjet a vyrábět za 1/2 nebo 1/3 německé mzdy a k tomu si ještě mlaskat. Pak se vám vyplatí tahle „cestovní kancelář“. Teprvel pod tím je nějaká ekologie, protože na ní si musíte vydělat.

              1. To:Marty…
                Ano, vozim veci, ted jsem na delsim skoleni, zvysuju si kvalkfikaci, abych mohl vozit jeste vic, je poptavka po blbech, co udrzej moc, myslenku a volant v ruce. Za koukani z okna mi nikdo jinej 2000+ neda. Ano, jsem lenivej, ale bavi mne jezdit po svete za cizi prachy a jeste si za to davat platit.
                Nejvic na objem nakladni dopravy drzkujou Nemci, protoze dalnice tam jsou pres den v drtivy vetsine nepouzitelny pro cestovani osobakem a ten vzduch rano nad Frankfurtem, Stuttgartem, Pforzheimem a mnoha jinymi mesty bych vam pral videt. Hnedy dekly nad mestama…

                1. ten vzduch rano nad Frankfurtem, Stuttgartem, Pforzheimem a mnoha jinymi mesty bych vam pral videt. Hnedy dekly nad mestama…
                  Do Frankfurtu jezdím pravidelně a vzduch je tam ok. Pokud se dá někde krájet, tak je to Praha…

            2. Když se to rozpočte na kusy a kilogramy, tak dálková doprava je ve skutečnosti velmi levná. Například doprava 1 kg z Šanghaje do Rotterdamu velkou kontejnerovou lodí představuje spotřebu kolem 30 ml paliva :-) Při rozhodování od koho co brát hraje obvykle jen malou roli. A to je celý ten důvod.

              1. To:pzkudk
                Nevim, mozna lodi. Muj byvaly zamestnavatel dokazal dopravit ze Sanghaje behem 24 hodin, ale ja bych to platit nechtel…nejdrazsi na svete

                1. U nas v telekomunikacich se idealne planuje na dlouhe mesice a roky dopredu, aby kdyz zacne prace, aby byl material, protoze prace znamena desitky vysoce placenych profesionalu, technika, auta, hotely…

                  Relativne casto, tedy nekolikrat do roka, se zasekneme na tom ze napriklad v pulce Evropy dojde nejaka soucastka bez ktere to nepostavime. V techto pripadech se jiz nekouka na cenu a vzdalenost dopravy – pokud to nekdo doda z Ciny do dvou dni, nasi nakupci to proste koupi protoze jinak bychom prodelali majlant jinde.

                  Tolik k dodavkam ze Shangaje za 24 hodin ;-)

                2. Ono to kamiónem vyjde plus mínus nastejno. Jak to tak počítám, tak když to kilo nákladu povezu dál z Rotterdamu do Prahy, tak to bude na měrné spotřebě taky nějakých 20 – 30 ml nafty.

                  Letadlo je samozřejmě někde úplně jinde, to je jasné.

                  1. To:pzkudk
                    U kamionovky to neni jen o palivu. Napriklad myta, povinnej odpocinek, kterej taky musi nekdo zaplatit, takze celkovy naklady na jizdu jsou nekde u 2,50-3,50 eur/km. U dodacky to vychazi na nejakych 0,55-1,2 eur/km.

                  2. Ekonomika letadel se lepší+konkurence, byť zase rostou úřední vopruzy (to ale všude, i na silnici) a ceny na letištích. Jako jo, drahý to je, ale taky to zas nevychází nějak řádově, lítá to fakt čímdáltím levněj.

                    1. eko = eko. tedy v prostředí regulacemi nedeformovaném. nejvíc najednou a překládání je nejen nejlevnější a i ta Gája si zavrní blahem.
                      což neradi slyší enviromenťáci vírou, hipsteři přes fértrejd i kondelíkové žehrající na kamiony na dálnici.

            3. Pointa te ekologie je v nekolika vecech
              1) cistsi mesta, kde narust automobilove dopravy je enormni(to znamena, ze jako velkej, pokud te to urazi, neznas Laviho :P)
              2) Je snazsi mit cisty jeden komin nez 1000 vyfuku(pomer je nahodne zvoleny), taky se to snaz kontroluje
              3) Je snadnejsi tvarit se ekologicky, kdyz tu skodu na prirode pacha Cina daleko, protoze to vetsina elektoratu, ktery chce ekologicka a cista reseni, nevidi. Pravdou ovsem je, ze to Evropu procisti(teda, nebejt kokotin jako je repka a solarni farmy, ale o tom se co? Nebudeme bavit!)

              Tvuj problem je, ze jsi jenom ridic a nemas tu moznost to videt z firmy. Povidim ti pekny priklad. Existuje jedna firma, kterou komuniste zalozili u reky(ptze potrebuje vodu) a protoze tam uz kdysi stala mensi firma, kterou nejakym nahodnym rizenim osudu ziskali do statniho vlastnictvi. A protoze ten podnik mel bejt velkej, tak k tomu vybudovali velky nadrazi. U vesnice pro par set obyvatel vyrostla tovarna pro 5 000 lidi a nadrazi s nekolika velice dlouhymi seradistnimi kolejemi a obrovskym odkladacim mistem. Z vesnice s par sty obyvateli se timto krome stala vesnice s nekolika tisici obyvateli. Vse se dopravovalo vlaky, vse bylo zuzovy. Ja si jeste pamatuju, ze po prevratu se chvilku na tom nadrazi fungovalo. Ale tak od 95. roku uz pres drahu nic moc nejezdilo. V roce 2005 jsem v te firme vedl zajimavy rozhovor s reditelem jedne divize, protoze prisla rec na ekologii a na to, ze tam denne odbavi nekolik desitek kamionu. A on na to odpovedel tak, ze CD(v te dobe uz mozna i CD Cargo) zajimaji jenom velke a pravidelne zakazky, coz oni nejsou a nemohou si dovolit riskovat se tim stat(to by znamenalo, ze misto aby denne odbavili kamion, tak by mesicne poslali vagony, nicmene to taky znamena, ze ONI budou skladovat obrovske mnozstvi CIZIHO zbozi, kteremu se nesmi NIC stat. Mimochodem to taky znamena placeni mesicnich faktur misto proplaceni dennich, coz muze zanechat vyrazne vetsi skody, ze jo ;) Problem taky je, ze krome relativne velkeho objemu stale stejneho zbozi je tak polovina tvorby zbozi promenliva, coz ma za nasledek, ze potrebuji dynamickou prepravu, coz CD neumi poskytnout. No a poslednim bodem byl jeden takovej priklad ze zivota. Firma zije dost z Nemeckeho automotive a tam je tlak na zelenou velkej, tak jedna firma zkusila poslat neco z Nemecka do CR vlakem, jeden vagon, aby se zkusilo co a jak. Vagon behem jednoho dne opustil prostor Nemecka. A nic. Po tydnu otazka na CD – kde to jako kurva je a co se jako kurva deje. Odpoved byla, ze nevi, kde ten vagon je. Po nekolika tydnech dosla Nemcum trpelivost a rekli poskokovi, ze to predavaji advokatovi a ze se maji tesit na zalobu. Nacez byl vagon zazracne nalezen a dopraven. A nasledne zaplacen, protoze zbozi bylo nepouzitelne, anobrz zrezivelo, prvnim krokem po prijeti je totiz odmasteni a druhym povrchova uprava a on ten olej casem uschne a nechrani, ze jo :)

              TL, DR – pokud nemas pravidelne hromadu vagonu, tak na tebe CD mrda. Protoze uz tak maji pretizenou zeleznici a protoze je drobny nezajimaji(je to moc komplikaci za malo penez).

              1. To:Deacon
                Elektricky auto do mesta mi aspon trochu smysl dava, dojedu do prace 5 km, zaparkjju, pripadne strcim drat do zasuvky. Potud OK. Uz mi mnohem mensi smysl dava doprava elektroautem na delsi vzdalenosti, protoze ja bych chtel videt, jak by elektrickou dodavkou vezli expres zasilku ze Zenevy do Sevilly za 18 hodin, coz ted delame bezne. Nebo napriklad z Grazu do Goteborgu nakladka 9 rano vykladka Goteborg 6 rano dalsi den.
                Zeleznice je nespolehliva nejen v CR, Rakousko taky radsi mensi zasilky vozi na gumach. Uz nekdo chtel udelat zeleznicni terminaly s rozvozem kamionama po okoli, ale to je v rezimu JIT nerealizovatelny. Volkswagen Bratislava ma velkou zeleznicni vlecku, ale ta slouzi z 90% na odvoz hotovych aut, na zasobovani vyrobnich linek se pouzivaji kamiony, okolo 200 denne. Zeleznice je proste pomala, nespolehliva a neflexibilni. Hodi se tak na odvoz srotu do huti.
                Co se tyka te firmy co popisujete, takovych opustenych je v EU plno. Minimalne se staci projet po Via Romea v IT, tam se velke opustene arealy primo valeji u silnice. Ale i v FR nebo DE jsem videl stredne velke arealy prazdne a opustene.
                Mne ani nejde o to, jestli je ekologie realna priorita nebo neni, mne jde o to, ze nam lzou a ani to neskryvaji. Maji rict rovnou, ze se budujou firmy v prdelakovech, aby tam lidi meli praci. O nic nejde, jen o to, aby se veci nazyvaly pravymi jmeny.

                1. No tak vono se to dá, jenom nesmíš chodit za stádním. Spousta větších podniků si pořídila pár vlastních kolomotív a vagonů a vozí si to sami, protože stačí jen (mimo samozřejmě voser s certifikací a strojvedoucíma, ale když už to máš…) jen najít okno na kolejích a můžeš si vlastní věci odvézt docela kdykoli jak ti to vyhovuje. No rozhodně je to pružnější :D

                  A spousta z nich pak, aby jim to nestálo, nabízí smluvní přepravu. Taky se s nima dá domluvit líp, pokud potřebuješ odvézt někam pár vagonů, jak se stádním molochem.

                  1. Právě to „okno na kolejích“ je obrovský problém. Prakticky všechno kromě soukromých vleček a regionálních tratí je neuvěřitelně přetížené. V okolí Prahy nabírají vlaky běžně zpoždění 20-60 minut jen kvůli tomu, že je trať zatížena na nějakých 95% a jakékoli zpoždění vlaku A donutí vlaky B, C, D a E čekat na předjetí nebo na další volné okno.

                    1. No jasně, ale to je v ranní/dopolední a odpolední/podvečerní špičce. V poledne a přes noc je to prázdný, šak taky většina nákladní dopravy jezdí přes noc, případně náklaďáky čekají na nádraží až budou moct popojet v úseku.

                    2. Tak se podívejte na 1. a 3. tranzitní koridor: výhybací kolej, nebo dokonce nádraží s odstavnými kolejemi, je v některých úsecích vzdáleno klidně 5 zastávek nebo více jak 10 km.

                      Např. Kralupy-Vraňany, nebo Radotín-Dobřichovice.

                      To je příliš mnoho na to, aby se „vešel“ náklaďák mezi osobáky, natož rychlíky – 3. koridor vysloveně trpí tím, že si MDČR objednalo úplně prázdné Západní expresy, ve kterých sedí 4 lidi v celém vlaku ale kvůli kterým stojí všechno ostatní na trati. A Pendolino do Plzně byl také geniální nápad, i když to alespoň jezdí vytížené.

                2. To Jožko: Ty automobilky nevozí díly z celého světa jen tak. Ono je docela problém dostat tolik lidí na jedno výrobní místo a je docela problém se specializací firem. Vezmi si, kolik lidí dělá ve škodovce a odkud dojíždí. Malá firma je sice daleko, ale ty lidi dělají v místě bydliště, nikam se nemusí přesunovat, nejezdí auty, nepotřebují MHD a jejich výrobky odveze jeden kamion.

                  1. To:cyklista
                    Problem dostat tolik lidi na jedno misto byl vzdycky. Spanele to dotahli k dokonalosti, vylidnuje se jim venkov a cely vesnice jsou na prodej. Bohuzel, kazdej chce nevim proc zit v meste. Ale to je na dlouhou off topic debatu…

                3. Ta firma normalne prosperuje, jenom misto aby pouzivala to velky nadrazi, ktery spolu s ni komari vybudovali, tak tam jezdi jeden kamion za druhym, protoze zeleznice je pretizena, nestiha a neni flexibilni pro male az stredni zakazky.

                  Jako kde jinde chces vybudovat firmu nez tam, kde lidi CHTEJI pracovat? Kdyz budes veskere prace koncentrovat ve mestech(jeste vic nez dnes), tak si predstav ty ceny bydleni v tech centrech a okolich. Snahou je tohle nedelat, protoze to co? Zatezuje tu infrastrukturu, ekologii a dalsi veci. Prumyslovy zony jsou fajn, kdyz ti k nim vede dalnice a obchvat.

            4. Důvodů je více, za prvé je třeba si uvědomit, že vše, co se dělá ve jména ekologie, není pro ekologii. I ti, co pro eko-teroristické zákony zamávou ručkou, dobře ví, že s ekologií to nemá nic společného, sledují jiné zájmy. Nemyslím, že se jedná o zaměstnanost, ale i to může být jedním z cílů. Jak vidno, tak v této problematice se kapitalismus příliš neposunul od socialismu, stále musíme uměle zaměstnanost navyšovat, jen pro to používáme jiné metody.

              1. Nemusí, jsou to sračky, který tíží ty, kteří právě ekonomiku drží. Jenže co s tím jednotlivec udělá, že, když v čele ve většině zemí jsou staří bolševici nebo různá neolevice s podporou většiny vohnoutů.

  5. Co se tyka ceny prace v tech skladech, tak za 2 ecka na hodinu se nedela snad nikde, tady v Bratislave uz v cistem pod 4-4,5 eura nedela nikdo, beznejsi plat je okolo 5-6 eur na hodinu. V cistem samozrejme. Trochu se to srovnalo, v byvale firme maji manualove od 1000 eur mesicne, kuryri 1200+, zatimco kancelare 500-700.

  6. Když tady zas něco napíšu, tak se najde banda trotlů co se mi bude posmívat za kompresorek, místo toho aby přemýšleli jak by to šlo… tak radši už nic psát nebudu.

    1. Opravdu už nikdy nic nenapíšete?

      1. Nenapíšu nápad co s tím dělat.

        1. Ad SkReT:
          Och, jaká tragedie…

  7. Zmínil jste Postřižín, bohužel v něm už 10 let žiji a koukám, jak se nám tu co pár měsíců rozrůstají haly, „logistické parky“ a podobné svinstvo. Stačí mrknout na letecké mapy…. nyní se plánuje toto:
    https://archiv.ihned.cz/c1-66026510-daimler-chce-zacit-stavet-sklad-uz-letos

    Veškeré pozemky od Úžic k Odolene Vodě budou zastavěné. Přestává tu to být místem vhodným k životu.

  8. Proč je zákaz předjíždění kamionů debilní nápad? Popravdě krom kamioňáku samotných neznám nikoho, komu by to nevadilo. Chápu potřebu kamionů, ale nechápu, proč musí blokovat několik kilometrů dálnice, aby potom se svojí zazračnou o 2 km/h vyšší rychlostí dojel do svého cíle o minutu dříve. Argument o tom, že dodavatel tlačí na čas je pro mě irelevantní, to je systémová vlastnost, která potom činí obtíže mě, který s tím obvykle nemá nic společného (pokud mi ten konkrétní kamion zrovna nedodává špagety do Realu), když musím brzdit ze 180 km/h na 80 km/h (v Německu). Klidně mě označte za socana, ale já bych předjíždění kamionů povolil pouze na tří a více proudých dálnicích.

    1. To:Dunnst
      Dlouhe predjizdeni kamionu je dane omezovacema, ktery nejsou nastaveny vsechny stejne. Nektery maji 89, nektery 85 a nektery 82. Zaroven ma takovej sofer tachograf, kterej mu rika jak dlouho jeste muze jet, takze nekdy ty dve minuty rozhodujou o dodrzeni maximalni doby jizdy a tim o pokute od cca 100 eur az do nebe. Takze jsme opet u tech statnich regulaci, ktery zase maji nechteny efekty.
      Ja jezdim s dodavkou EU. Mam auto na GPS, takze muj sef vidi v rezimu 24/7 jak jedu, rychlost, spotrebu, otacky motoru. V aute neni omezovac, ale mam narizenej strop 105 gps. Kdyz jesu tech 89 mezi kamionama, vola mi proc jedu pomalu. Takze jedu texh 100-105, coz vyzaduje predjizdeni kamionu rychlosti o malo vetsi nez maji oni. Nepojedu rychleji i kdyz bych mohl, protoze casty prekracovani rychlosti ma pomerne velky vliv na vyplatu stylem “ jazdite rychlo, beriem vam 200 eur z vyplaty“. S vyjimkou jizd, kde je prednostni cas, to proste tak je. Takze obcas se stane, ze nwkdo za mnou musi brzdit ze 130 na mych 105. Naucil jsem se s tim zit. Takze dokud budeme prehnane regulovany z jedny nebo druhy strany tak to o moc lepsi nebude.
      Co se tyka triproudovych dalnic, v DE stejne pro osobaky vznika jednopruhova dalnice. Kamionu zvlast pres den je tam tolik, ze misto jedne souvisle rady jedou ve dvou souvislych radach. Zvlast takova A5, A3, A8 od Mnichova po Karlsruhe, nebo A7 to jsou pochoutky. No a taky dalnice Hamburk-Bremen-Koln. V nekterych casech je rychlejsi jet po bundeskach nez po dalnici.

    2. Přečtěte si silniční zákon. Na pomalé předjíždění je paragraf a taková aktivita se dá posuzovat jako přestupek. Už jsem tady o tom psal. Představte si, že se u Mirošovic sune do kopce přeložená Avie čtyřicítkou. Dovedete si představit, jak to bude do půl hodiny vypadat v Praze, když ji nebude moct žádnej kamion předjet? Dovedu si představit kritické dvouproudé úseky, kde by to kamiony dělat neměly, ale vymyslet generální zákaz je věc, za kterou by vás vyhodili z každé dopravní školy kvůli blbosti a nezájmu o obor.

      1. Tak to máte riadne blbé…
        Na SK nie je úsek diaľnice s výraznejším stúpaním, kde by nebol namiesto odstavného pruhu, pruh pre pomalé autá. Síce máme plošný zákaz predbiehania sa kamiónov, ale v kopcoch majú kde predbehnúť. Vôbec som nezachytil, že by na SK niekto kveruloval, že kamionisti nemôžu predbiehať. Oni majú úplne iné problémy.

        1. To:Pathy
          Na SK mame veci, o kterym se v CR lidem uz davno ani nesniva. A naopak nemame to, co v CR nejvic lidem pije krev. Nemame usekovy radary, nemame (v BA ) modry zony, neresime kraviny s ocima zabodnutyma do tachometru misto na silnici, nemame bodovej system a dokonce prej uz zrusili fizlum i moznost sebrat VP za rychlou jizdu. Staci 800 ecek a jede se dal. Nemluvim o jinych vyhodach. Presto u nas netecou potoky krve. Navic u nas organizace typu Prazske matky, Greenpiss nebo tak podobne nemaji temer zasny vliv na veci. Staci si vzpomenout na nedavnou akci Greenpiss v hornonitranskych baniach. Tam je dali do vazby a nikdo se s nima dvakrat nemazal, a az Ciznar na politickej tlak je musel nechat pustit.
          Bohuzel tahle relativni svoboda uz zacina koncit, protoze Smer konci a jak to vezme do ruky ta neoliberalni banda okolo PS a Spolu, bude jen hur.

          1. Cim to jenom je, ze cim je clovek starsi, tim pamatuje svet tak nejak jednodussi…?Nerikam – nutne lepsi, ale proste driv bylo hodne veci jednodussich a primocarejsich. Komari byli kurvy, kdyz jsi mel pindy, dostal jsi jednoduse po rypaku. Dnesni vlada jsou stejne kurvy, ale po rypaku dostanes mnohem sofistikovaneji.

            1. Dnesni vlada jsou stejne kurvy, ale po rypaku dostanes mnohem sofistikovaneji.
              To bude tím STBákem ze slovenska, který má k dispozici modernější technologie…

              1. Ano, v podstate jsme zamlada meli stesti, ze tehdejsi svine tyto technologie nemely.

                1. Hlavně v osmdesátkách ten systém mlel z posledního, skoro nikdo tomu už nevěřil a všechno šlo samospádem.
                  Dnešní soft totalita je horší v tom že drowové a dlší aktivisté tomu upřímně věří. Stačí se podívat do diskusí oslavujících svatou Zuzanu.

                  1. Pohybujeme se po spirale. V roce ’46 tomu lide take verili. Vlastne za hranicemi ‚tomu‘ verili i v roce ’33. Velke myslenky se periodicky vraceji… a maji i stejne konce.

                    1. „Žádná tyranie by nevznikla, kdyby lidé včas křičeli. Obranou před tyranií je vždycky obrana před ještě
                      neexistující tyranií.“

                      “Napadat bývalé diktátory a zastaralé pověry vyžaduje asi tolik odvahy jako bojovat s vlastní babičkou. Opravdovou odvahu má jen ten, kdo se postaví proti tyranii mladé jako úsvit a pověrám svěžím jako jarní květy.“

                      G.K. Chesterton

            2. To:Sysop
              On ten svet byl vazne jednodussi. Ja jsem relativne mladej, bolsevika pamatuju jako pubertak, ale nezaznamenal jsem, ze by dedove na vesnicich museli podstupovat nejakej byrokratickej voser se zabijackama. Nikdo nejak neresil, jestli ma deda doma prase nebo dve, co pwstuje na zahrade, kolik ma slepic a tak. Nevim o tom, ze by na chliv nebo kurnik potrebovali stavebni povoleni. Jeden z dedu dokonce provozoval vinohrad a palil nejaky alkoholy. Sice nevim jak moc to bylo nelegalni, kazdopadne problemy nebyly, to bych vedel. Ja vyrostl v Praze, my zase chodili strilet, meli jsme v skole neco jako branny dny, kdy bylo dokonce zadouci umet strilet. Nikdo nam necpal do hlavy, ze zbrane jsou fuj. A tak bych mohl pokracovat donekonecna.
              Ted ziju v SK. Tady maji politicke spicky zatim starosti sami se sebou, jedou si svoje ksefty a do lidi se moc neserou, na to uz nemaji kapacitu, takze obycejnej vesnickej zivot jede jak za bolsevika, jenze to nekdo chce zmenit na uroven CR, jakasi neoliberalni klika chce tu starou gardu vystipat a dosadit si tam lidi, co chteji vetai kontrolu, hlavne vsechno verejny, transparentni.. uz to tu nebude k zivotu a zas budu muset emigrovat..asi na Ukrajinu.

          2. Nie „prej“ ale naozaj za rychlosť nemožno vziať vodičak. Nejaký dobrak preklasifikoval prekročenie MPR, ktoré už nie je závažným porušením. Len tých 800€ je ešte stále dosť veľa na to, aby sa to oplatilo prevádzkovať pravidelne.

            1. To:Pathy
              To vzniklo za Kalinaka, ja vim, ze pro nas to neni, 800 e je docela dost lowe, ale u nas proste fizli tolik neprudej. Podarilo se mi proletet vesnici rychle a namerili mne z Fabie. Dojeli me po cca peti kilometrech a 100 eur jsem jim dal. Jenze v CR uz bych za to samy byl bez vodicaku. Fotili mne na 78 km/h v 50ke. Stali cca 100 metru pred koncem vesnice a uz jsem to nestacil vic zbrzdit…

    3. Dlouhe predjizdeni kamionu je dane omezovacema
      Ano, je, ale hlavně v hlavě těch dvou kamioňáků. To, že předjížděný nezpomalí je pěkná ukázka jejich mentality.

      1. To je především ukázka toho, že má ten hovadský omezovač, ještě debilnější tachograf,a ze všeho vůbec nejzhovadilnější povinné přestávky. Když zpomalí, ztratí směšných pár minut, které ale na rozdíl od Vás v osobáku (a) nemůže dohnat o pár kph rychlejší jízdou, (b) se mu vinou povinné přestávky snadno změní v hodiny, když nestihne o těch blbých pár minut později dojet do cíle.

        Nepochybně mezi kamioňáky jsou — jako v každé společnosti — také nějaká hovada, o tom není sporu; ale stejně nepochybně za drtivou většinu pozorovaných pitomostí, jichž se kamiony dopouštějí, mohou jen, jenom a výhradně politici a kreténské zákony.

        Ono to ostatně platí tak nějak vždy a všude. Lidé jsou sami o sobě až na celkem zanedbatelné množství výjimek vstřícní, ohleduplní, rozumní a přístupní diskusi. Téměř kdykoli, kdy se tomu tak být nezdá, je primární příčinou nikoli to, že jsme narazili na jednu z těch zmíněných výjimek, nýbrž nějaké státní svinstvo.

        1. Nepochybně mezi kamioňáky jsou — jako v každé společnosti — také nějaká hovada, o tom není sporu; ale stejně nepochybně za drtivou většinu pozorovaných pitomostí, jichž se kamiony dopouštějí, mohou jen, jenom a výhradně politici a kreténské zákony.

          Bohužel se pletete. I já ve služebáku mám na hrbu GPS a taky musím přijet na schůzku včas. Stejně tak prostě občas někoho pustím na křižovatce (speciálně v Praze, kde třeba prostě nejde vyjet) nebo počkám chvilku při předjíždění.

          mohou jen, jenom a výhradně politici a kreténské zákony.
          Co jsme si zvolili to máme a ono je to trošku zrcadlo..

          1. Ad Marty:
            Porovnávat Váš služebák (předpokládám, že osobní) a včasný příjezd na schůzku s kamionem mi přijde… ehm jako porovnávat akt a pietní akt.

      2. ale houby to že nezpomalí není ukázka mentality, zkuste si po zpomalení rozjet soupravu na původní rychlost, když máte k dispozici 11 koní na tunu.

  9. Ľuďom na cestách kamióny vadia, to sa dá pochopiť. Čo už sa ale pochopiť nedá je to, že sa robí všetko preto, aby bolo na cestách kamiónov stále viac a viac.

    Vážne si myslíte, že ak sa v čechách a všade inde v EU dá generálny zákaz na obiehanie kamiónov zavládne na cestách mier a láska? Nenapadlo vás, že ak rýchle a ľahké kamióny nebudú môcť obehnúť pomalé a ťažké kamióny, tak mnoho šoférov a dopravných firiem nebude stíhať termíny vykládok a nakládok. A ak kamión kôli zákazu obiehania nebude stíhať termín vykládky- nakládky, pretože má dlhú trasu, ktorú doteraz šofér stíhal, ale po zákaze ju už stíhať nebude, tak sa bude musieť prepracovať plán a bude sa musieť riešiť inak…

    Samozrejme že firmi si poradia a nič dramatické sa nestane, len na cestách pribudne viac kamiónov

    Pracoval som vo firme kde majiteľ firmi dal všetkým nákladným autám prestaviť obmedzovače z 89 km/hod na 85 km/hod. Robí sa to kôli úspore nafty. Po mesiaci všetky obmedzovače znova prestavili na 89km/hod, pretože sa nestíhali termíny. Autá pravidelne vyrážali s nákladom automotive v stredu večer zo slovenska do nemecka a vracali sa na slovensko v sobotu ráno. Pri rýchlosti 89km/hod sa stíhali vracať vždy, pri rýchlosti 85km/hod sa už nestíhali piatkové nakládky domov a stávalo sa, že sa piatková-nestihnutá nakládka v nemecku sa naložila až v pondelok. A to bol dosť veľký prúser pre organizáciu práce áut a aj šoférov.

    Postupne z roka na rok sú podmienky na cestách stále horšie. Rovnako pre vás šoférov osobných áut a rovnako aj pre šoférov kamiónov.

    Pracovný čas vodiča je prísne kontrolovaný, kontroluje sa doslova na minúty. V EU(nemecko, benelux, francúzko atď.) začali zakazovať, kontrolovať a pokutovať víkendové pauzy, keď šofér spí v aute. Preto nedávno dosť veľa firiem prešlo na turnusy 2+1. Šofér jazdí dva týždne a potom má týždeň voľno. Lenže pred tým šofér jazdil 3+1, 4+1. Toto obmedzenie má zase následok, že treba viac šoférov, ktorí ale nie sú a treba viac kamiónov, aby sa odvozilo rovnaké množstvo tovaru.

    Tých obmedzení ktorými sa reguluje doprava stále pribúda. Práca šoféra a aj dopravných firiem je čoraz ťažšia. Každé obmedzenie a regulácia má za následok väčší počet kamiónov na cestách. Už tu boli spomínané malé dodávky do 3,5ton a ich schopnosť veľmi rýchlo prepraviť náklad po EU. Oni sú rýchle preto, lebo ich šoféri jazdia bez obmedzenia pracovného času. Teoreticky pracovný čas obmedzený majú, ale prakticky to skoro nikto nekontroluje. Európska komisia to ale chce zatrhnúť. Práve teraz sa chystá zmena v predpisoch, kde chcú aby aj dodávka mala tachograf tak ako nákladné auto nad 3,5 ton. Pre expresnú dodávkovú dopravu po EU to bude totálny krach. S tachografom sa expresná doprava robiť nedá. Ale malé dodávky teraz prepravujú ohromnú množstvo tovaru. Dodávka s tachografom sa uplatní len na krátke vzdialenosti. Na expresnú prepravu krížom cez EU sa to už asi nevyplatí. A dodávky sa budú musieť nahradiť. Čim asi? Väčšími nákladnými autami a kamiónmi.

    Každé obmedzenie( rýchlosti, váhy, zákaz parkovania, zákaz obiehania, zákaz jazdy cez sviatky, veľmi prísna kontrola pracovného času šoféra, zákaz tranzitu, atď..) má za následok, že je na cestách stále viac nákladných áut.

    1. To:Jaro NR
      Ja jezdim dodavkou EU a prilehle destinace. Realne omezenej pracovni cas neni vyplnuju kontrolbuch v zemich, kde se to pozaduje (DE, FR, BE). Tam si relativne pisu, co potrebuju, neexistuje kontrola. Ano, tacho do dodavky bude problem, ale resitelnej. Muj mesicni najezd je dlouhodobe nekde mezi 10-13 tisic km. Jsou vyjimky, kdy je potreba rychle udelat prepravy na velke vzdalenosti, ale takovych moc neni. Jedna, dve do mesice, kdy se opravdu jede 15+ hodin v kuse. A kedze existujou tacho do 180 km/h, jednoduse sef zrusi rychlostni limit, takze bude realna sance, ze se bude i v rezimu 561 delat 1000+ km za den. To kamion neudela s jednim soferem ani nahodou. Polsky a rumunsky dodavkari mimochodem vzdaleny destinace uz ted jezdej ve dvou. Proste zas takova katastrofa to nebude, jen bude vic aut v provozu nebo budou dvojosadky jako na frigo kamionech.
      Dusledek bude vlivem statni regulace jeste vic nehod a jeste vic mrtvych, protoze misto pohodovy jizdy se pojede furt na doraz. Vsak jezdite, tak vite jak to je. Kolikrat musite delat pauzu kdyz byste vzhledem k svymu stavu jeste mohl par hodin jet a kolikrat musite jet kdyz naopak se vam chce spat. Protoze doba jizdy a odpocinku. Vstavat ve tri rano jen proto, ze skoncila devitka nebo jedenactka neni zrovna hitparada.
      Povet kamionu poroste dokud bude v kazdy dedine potreba mit fabriku na drobnosti.

      1. Falšovať kontrolbuch a reálne jazdiť podľa 561 je veľký rozdiel. Šofér dodávky s tachografom stratí všetky výhody, ktoré teraz má a získa množstvo veľkých nevýhod, ktoré mu nikto nezaplatí.

        Na dodávke podľa 561 určite dokážeš spraviť 1000km, alebo aj 1000+ za šichtu. Len musíš ísť trochu rýchlejšie. Pomalý kamión s jedným šoférom dokáže spraviť za deň 600-700km. Rýchli kamión 700-800km. Teraz som sa vrátil domov s práce, za 28 dní som s kamiónom (pomalým- auto ide max 84 km/hod) prešiel 12.000km. Ale jazdil som po prázdnych cestách kde nebývajú zápchy.

        Ja odhadujem že expres prepravu namiesto dodávok prevezmú väčšie 7,5 tony so šoférmi vo dvojke. Uvidíme ako to dopadne.

        1. To:Jaro NR
          Ja jezdim za fix, mne je vcelku jedno,kolik udelam km za mesic a evidentne je to jedno i mymu sefovi. Minuly rok jsem byl doma raz za tri mesice na dva-tri dny, ale rytmus prace byl zhruba 3+4 nebo 2+5 to znamena tri nebo dva dny jizdy a ctyri nebo pet dnu stani. Tento rok v januari se jezdilo vic, kvuli ruznym vystavam a festivalum. Normalne moc preprav pro automobilky nedelame, kdyz uz tak jen jako dovytizeni, ksyz je v aute misto. Napriklad vezu plakaty do Stockholmu, tak mi k tomu prihodej jeste ctyri palety svetel pro Volvo do Goteborgu nebo dve palety nejaky elektroniky pro Sodertajle do Scanie. Kdyz se vracim z ES nebo PT s beerjetem, tak vzdy priberu jeste neco pro Magnu. Mne ta prace bavi a nedelam ji z donuceni.
          Co se tyka vetsich aut, prave proto si ted rozsiruju vodicak, jeden nikdy nevi.
          12 tisic na kamionu za turnus je hodne, to ja kdyz mam na dodavke, tak uz nadavam jak kurva hodne prace mi davaj.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017