Kakuna je málo marnej - zpět na článek

Počet komentářů: 439

  1. Dneska jsem při skládání zboží zablokoval jakési SUV, které stálo přímo u dveř do skladu, kam jsem nosil zboží. Nebyl to ale problém, protože by bývalo stačilo s SUV najet na obrubník, který měl asi 10cm, což byla přinejmenším maximálně čtvrtina světlé výšky vozidla. Byl to jeden z těch obrubníků, které přejedete každým normálním autem úplně bez problémů. Asi v půlce vykládky přišla majitelka, která si sedla do auta a nic nedělala. Po nějakých deseti minutách zatroubila, jestli už jí pustím. Když jsem jí tedy vysvětlil, že odjet přes obrubník má zdaleka nejlehčí, obořila se na mě, že si přece nezničí auto, ve kterém se pak zamkla a čekala, až vyložím zbytek. Podivný zážitek. Říkám si, jestli se ta manuální nezručnost neprojevuje i takhle.

    1. Madam byla poněkud mentálně nezručná spíš proto, že tam jak trubka čekala, až se vysemeníte. Víte, on na to může být ještě i jiný pohled. X let jsme bojovali s radnicí jak Sandokan s Brookem, aby nám opravila pár metrů chodníku, zničeného čuráky, kteří po něm jezdili esúvéčkama. Pomohla až publicita a hrozba žalobou. A pak se zpoza roha vyřítí další čurák v SUV, nedá mi přednost a trvá na tom, že mu mám já uhnout po tom novém chodníku. Jeho by to stálo tak metr couvnout, ale velký ego nedovolilo. Musel si vystoupit a nechat si vysvětlit, že když mi, jak říká, rozkope držku, tak mu to auto stejně neuhne, ale když na tom trvá, můžeme to zkusit.

    2. Madam, která řídila to SUV, asi měla znalého a zkušeného, co jí to auto koupil. Jednou jsem musel přejet obrubník šikmo couváním. Na zadním kole jsem si prohnul vnitřní stranu originálního širokého hliníkového disku o 3,8 mm. Byly za příplatek, sada 25 tis. Kč. Špatně to ojelo pneumatiku a tím třesením odešel předčasně zadní plynový tlumič pérování. Ono to totiž vůbec s autem netřáslo. Jenom to stále za jízdy dělalo takové tiché šššššššš, které měnilo frekvenci se stoupající rychlostí a vnímal jsem ho jenom já. Ale jenom na silnici s kvalitním povrchem. Seč jsem prozkoumal kde co, nepřišel jsem na to. Fachmani říkali, že by to mohlo být gumou. Zjistilo se to při výměně ojetých pneumatik za nové, při vyvažování. Kola se montovala vždy na stejné místo, protože na zimu se měnila kompletní kola. Pán, co ten disk rovnal mi hned řekl, kde se stala chyba. Zadní kolo prý narazí na hranu a prohne se, ale přední hnané tu hranu údajně překoná lépe. Originální disky prý bývají poměrně tvrdé, takže jsem mu musel slíbit, že když praskne při rovnání, tak si ho odnesu bez náhrady. Naštěstí vše dopadlo dobře. Prý je nás tam do roka dost. Poučil mě a udělal ze mě blba. Takže již pár roků přes chodníkové obrubníky s těmi koly nejezdím.

      1. OT: K těm diskům – to se týká jen AL disků? Nebo jen disků nějaké konkrétní značky? Abych věděl, co a jak, všechna moje auta mají AL kola…

        1. Stalo se mi něco podobného s originálem jisté francouzské značky. Mám na to takovou teorii, že dosedací plocha (viz ET – zális) není uprostřed, ale k venkovní straně, takže zpevňuje vnější ráfek a vnitřní naopak moc ne. Jinak litá AL kola bývají lehčí, ale mají tolik materiálu, že momenty jsou vyšší než u ocelového.

          1. Ještě jsem zapomněl dodat, jde o auto zn. Peugeot. Jinak k autu byla dodána rezerva na ocelovém disku, se stejnou značkou, rozměrem pneumatiky a shodným rozměrem ráfku. To je průměr a šířka. Schválně jsem ještě u téměř nového auta zvážil to ocelové rezervní a zadní Al kolo, protože vzorek měl téměř shodnou výšku. Zadní nehnaná jenom vlečená se opotřebovává pomalu. Al kolo bylo o 2,3 kg těžší a to už měla pneumatika ca 15 t. km za sebou. Bylo to po sázce s kamarádem a já prohrál. Protože ne vše, co se čte a říká je pravda. Ale zase je tam ten faktor, že se k ocelovým kolům dodávají poměrně masivní poklice kol. Takže asi nula od nuly pojde. Automobilka Škoda má na vhodnost rozměrů Al kol systém, vysvětlují to na jejich stránkách.

            1. Což potvrzuje můj dojem, že hliníková kola jsou jen módní nesmysl. Bohužel když jsem naposledy chtěl auto dodat na ocelových kolech, dívali se na mě jako kdybych u nich sháněl ojeté žiguli :-)

              1. Hliníková kola líp vypadají a vzhled prodává. Ani zbytek auta není jen jakási plechová beztvará krabice. Auta (a nejen auta) se vyrábí tak, aby se zákaznímům líbila.

                Ocelová kola se snad pořád vyrábí, akorát jen v základním rozměru, pokud chceš větší ráfky, tak už jenom hliník. Takže jestli sis poručil na oktávku 18″ ocelové ráfky, tak se nediv, že se na tebe dívali jak na debila ;)

                1. Jj, jak na debila, to je přesný :-)

              2. Smysl hliníkových kol spočívá v tom že vám rychleji reznou kotouče když denně nejezdíte, a sajrajtem a solí rychleji ucpávají a ničí třmeny.
                A taky si pomocí nich někteří přivydělávají k sociálním dávkám a nemají ani tu slušnost jako dříve a nepostaví vám auto v noci na špalky ale na hulváta přímo na podvozek takže škody jdou do desetitisíců.

        2. Ono prakticky na tom ET ani tak nezáleží. Proč je zális kola takový, nebo onaký vysvětlují jinde. Tady jde o to, jak daleko je vnitřní strana paprsku kola od zadní části ráfku, který je obroben zpravidla mírně kuželově (to je, aby disk lépe vypadl ze zápustky, nebo tlakové formy, takže zadní strana ráfku je poměrně slabá). V mém případě je vzdálenost 18 cm a to je dost. Protože paprsky jsou široké ale málo hluboké (tlusté dovnitř) a lemují prakticky vnější stranu ráfku. Třeba u těch zimních o palec menších se silnými paprsky vetknutými více dovnitř a jinak usazenými, je to jenom 12 cm. Ocelové disky jsou prakticky konstruovány jinak. Myslím si, že na značce nezáleží. Mám známého, který si potrpí na efektní kola a na přejíždění obrubníků, či něčeho podobného je úplně alergický a nechce proto auto půjčovat. Ono prý stačí přejet blbě výmol na silnici. Nejhorší jsou ty plné vody.

  2. fakticka – Můj dědeček byl železničář…různé genetické sklony se projevují ob dvě generace – nemelo by spravne byt ob tri generace ?

    1. jak nad tim tak premyslim tak nejspis je to spravne

  3. Je skvělé vidět, že mělo zase jedno dítě štěstí na rodiče a tak z něj velmi pravděpodobně nevyroste levicový intelektuál či jiný druh lempla..

    Ale :-) Napadla mě kacířská myšlenka.
    Co kdyby si kluk někde na výstavě začal se zaujetím hrát třeba s Arduinem, zaujal ho operační systém na Raspberry Pi nebo začal tátu tahat do prodejen s elektrosoučástkami a doma se neuměle pokoušel postavit dejme tomu…nějaký zesilovač podle Amatérského rádia nebo návodu z Internetu… Měl by takovou podporu, byl by zdejší pan domácí tak nadšený?

    Čtu Dfense už možná 15 let(většinou s ním.souhlasím) a tak myslím že nikoliv.
    Dfens trpí, prosím bez urážky, jistou latentní formou fachidiocie, která mu ztěžuje objektivně posuzovat záležitosti mimo jeho obzor.
    A tak třeba programátoři, mluvící mezi sebou i mašinami divnou řečí, jsou podezřelí, protože Dfens o tom prostě ví úplné ho.no… Němci měli za 2. světové ve stíhačce funkční mechanickou regulaci a tak je elektronika „na hovno, vole“ a beztak slouží jen výrobě přihřátých růžovoučkých Ájfounů…….

    Mimochodem.
    Nikdy by mě nenapadlo si nechat v servisu přehodit kola na autě, to fakt dělám doma. Ale proč bych se měl sr.t s brzdovými destičkami, když můžu ten čas využít třeba pro údržbu serveru, který nám doma a přátelům umožní obejít se bez služeb korporátních zmrdů? Nebo si třeba něco napsat a vyzkoušet ve VHDL a trochu se zase odborně posunout dál?

    Je to věc priorit. Já bych tedy ze strojařů kvůli své nedostatečnosti dělat voly nedokázal. Co ty na to, Dfensi…?

    1. Stran tech desticek… ano, taky jsem je jednou nechal vymenit, na manzelcinem aute, ja jsem byl pracovne pryc. Za dva dny mi volala, ze na aute neco divne klepe. A ze se to zhorsuje. Ve finale povoleny srouby na jednom kole tak, ze vymlely ulozeni v hlikovem disku a ten byl na odpis. Holt nejaky soudruh je bud blbe utah‘, nebo vubec neutah‘. A to se vyplati.

      1. Ať si každej vykládá co chce, po pár kilometrech (5-50) vytáhnout prdel a jít to dotáhnout. Zapomene nebo blbě udělá každej, já si nedotáh zadní kolo už dvakrát. Pokud s tím jezdila několik dní a divný jí to přišlo až div dyž to neupadlo, jednoznačně chyba na straně uživatele.

      2. Koho jsi nasral? Jako realne? Protoze to vypada, ze kazdej dela vsechno proto, aby ti neco zkurvil. Ackoliv souhlasim s tim, ze mezi remesly je hromada neschopnejch, tak i pres to ty je nejak pritahujes.

        1. Když se tu v diskusi aktuálně na řemeslníky nadává, tak vytáhnete z rukávu spíše nějaký zážitek s řemeslníkem-lemplem, než historku opačnou, kdy řemeslník-šikula odved dobrou práci a třeba i za málo peněz.

          1. Kvalita – rýchlo – za málo peňez? Podľa mňa nereálne.

            1. Možná jsem měl napsat spíše za dobrou cenu.
              Případně může jít i o případ, kdy by Vám ve značkovém servisu vyměnili „půlku auta“ a neznačkovej automechanik, kterej věci rozumí, by udělal opravu „za pár korun“, která by odstranila příčinu problému.

              1. No tak takto napísané to môže byť – a verím, že v prípade servisov kde je diagnostika niečo ako svätý grál a mozog sa nepoužíva je ozaj riziko výmeny polky komponentov na účet zákazníka veľká.

    2. Na Dfense bych tu nějak neukazoval prstem, ta fachidiocie technicky vzdělaných lidí je na tomto serveru všudypřítomná, a to na dost tragické úrovni. Co se tu občas člověk dočte, když se někdo technicky vzdělaný vyjadřuje třeba ke společenským nebo ekonomickým otázkám, to bych fakt zaplakal. Kdyby si aspoň přečetl jednu knížku o sociologii, jednu o psychologii, tak by dotyčný nevypadal jako úplný blbec (já mám titul inžinýr, sežral jsem šalamounovo exkremento a tím pádem rozumím úplně všemu ikdyž jsem o dané problematice, zcela mimo můj obor, nenastudoval ani pár stránek ze skript).
      A to mám zkušenost že i ti jinak mimoidní ajťáci jsou aspoň trochu v obraze na rozdíl od ostatních absolventů (Č)VUT. Dosud jsem nepřišel na to čím to je, ale je to tak.

      1. To je proto, že celej den dřepí na internetu a z nudy surfujou. Tak maj občas ledaco načteno.

        1. ona fachidiocie je všudypřítomná, napříč obory. fachidiocie právníků, lékařů, strojařů, ajťáků, silnoproudařů, sociálvědců… nedá se říci, že by jedni nebo druzí byli horší nebo lepší. záleží, jak moc jsou zalezlí v ve své bublině a s nikým jiným se nebaví. je dobré mít rodinu a přátele rozličných zaměření, a občas společensky dřepět při diskusi o něčem, čemu nerozumím. ono mě to donutí se jaksi připravit, přečíst si nějaký úvod do teorie práva, prolistovat naučný slovník, zopakovat si a pochopit základoškolskou fyziku a chemii atakdále. blbý je samozřejmě bejt ze strojařské rodiny, po strojní průmyslovce vyštudovat strojní vejšku, vzít si strojařku ze strojařské rodiny a bydlet v řadovce družstevní výstavby socialistického strojařského podniku (obdobně lékař, stavař, řezník….), ignorovat literaturu, hudbu a divadlo, a z filmů uznávat akorát střílečky, takovej to má holt těžký.

          1. To je přesně ono. Pokud někdo jel v linii základka-strojní průmyslovka-ČVUT a v rodině to bylo děda řemeslník-táta průmyslovkář-syn strojař, tak je to omezení dost citelné. Já jsem docela rád za ten všeobecný gympl a různé umělecké a ichtylské úleťaky v rodině, to mi dalo opravdu značný rozsah vědomostí a pohledů na svět.

            A když tu budeme mít rodinné klany 3 generací neziskovkářů a multikulturalistů, to bude teprve mazec. Doufám že do té doby se to podaří zrušit. Nebo vyderatizovat.
            Protože už teď některé výplody ministerstev v Prahe vypadají na několikátou generaci (ty rodinné dynastie) úředních nemakačenků naprosto dotržených od reality.

            1. Jsem v tomto smeru dost skeptik.Kdyz se nasi,nami placene,statni propagande dari zcela vymazat 80lete vyroci tragedie zrady na nasem state,ktera vedla k rozpadu prosperujici spolecnosti a hodila nas do chrtanu nacku a posleze diky tomu i bolseviku,tak je mi na bliti.

              A tahle stejna masinerie vychovava nas narod a nase deti.Pokud vetsina tuhle navnadu sezere,tak doma nepomuze zadna prevychova,protoze ty deti budou „divny“ a budou presne to,co byli za minule totality treba manicky.

              A to prijde, protoze lidi jen remcaj, ale karavana si jede dal po svym. A samospadem se ne a ne posrat.

              1. Hele, že naši stronový bolševici nic moc nepřipomínaj, aby se náhodou nevzpomínalo na jejich minulost, to je jedna věc. Ale že třeba spisovatel a vydavatel Jiří Padevět vydává knihy o téhle době, a jeho příbehy z té doby mají několik milionů shlédnutí, to je věc jiná. Prostě záleží na té „sociální bublině“.

                Takže tady je třeba díl o četaři Arnoštu Hradovi, který to nevzdal v roce 1938. https://www.stream.cz/krvava-leta/10027726-sebevrazda-cetare-arnosta-hrada-po-mnichovske-dohode-odmitl-opustit-cs-opevneni

                1. Vis co, kdyz budu hledat, tak samozrejme najdu. Ale kdyz slo o srpen, coz v nasi historii urcite nebylo dulezitejsi, nez Mnichov, nebo Bila Hora, tak to frcelo v radiu, rozhovory, v televizi, na LziDnesu, v Hovinkach,…

                  Ja netvrdim, ze to nekdo zapira. Ale tvrdim, ze tem „osmickam“, jak bylo ruzne ventilovano, neni ani zdaleka venovano stejne medialniho prostoru a to ani tomu, ktery si proti sve vuli platim. Kdyz je 15. brezen, tak je o tom jedna zminka kdesi a ticho. Tusim to prede dvema lety korelovalo s dragounskou jizdou a tak bylo vyslovene receno, ze by bylo nevhodne, aby to vytvarelo nejake zavadejici asociace. Letos to s nicim nekorelovalo a ticho bylo stejne.

                  Mam tady ted rozdelanou nejakou praci v Eagle, takze sem-tam steknout muzu. Ale nemam cas se ted hrabat v archivu CT a CRo a vyjet seznam vsech programu, ktere byly k 21. 8. a porovnat to s programy k vyhlaseni mobilizace 23. 9. plus Mnochovske zrade 30. 9.. Presto nepochybuju, ze ten seznam by nebyl ani stejny.

                  1. Nojo, ale je přirozený, že čím novější událost, tím víc lidi zajímá. A taky je k ní víc fotek, filmů, nahrávek, svědků…

                    1. Myslis, ze rozdil 50 let a 80 let je tak zasadni? Ale prosimte… snad tomu sam neveris. Kdyby nas uz v roce ’38 zabral Stalin, tak se media pretrhnou, tomu ver.

                    2. Ale prd. Stalin nás zabral v roce ’48 a v ’68 nám sověti nakopali abychom si nevyskakovali.
                      Ten ’38 si už relevantně nepamatuje u nás nikdo, ´48 pár lidu, ale ´68 už relevantní množina.

                    3. Cili v roce ’68 byla uredni rec rustina, urady spadaly pod sovetsky protektorat, rusti vojaci ovladali ceske zakladny, policie spadala pod ruske veleni plus tady operovala KGB vuci ceskym obcanum, vsude vlaly sovetske vlajky i mimo svatky, trest smrti za jakekoli poruseni risskeho zakona… hmmm… no, pamet mi uz zrejme neslouzi.

                      Abychom si rozumeli – vojenska intervence ’68 byla megasvinstvo. Ovsem dalo se to alespon cekat, kdyz byli vsude u nas bolsevici. Ostatne Dubceka lide varovali, ze Rusaci prijdou a on tomu neveril. Kdezto rok ’38 byla zrada, kterou ze strany nasich spojencu cekat nebylo lze (finalne to upekli v Anglii az nekdy tusim 12. 9.) a mezi jeji dusledky patrily i volby ’46. Nejsem toho nazoru, ze kdyz se semele rvacka, ze je fuk, kdo to zacal.

                    4. Kolik lidi zije, co zazili v nejakym ne-detskym veku Mnichov? Tak vidis. Je to zasadni.

                    5. Re:
                      podotek
                      26.9.2018 v 20:29

                      Takze se shodneme na tom, ze slavit 28. 10. nema vlastne smysl, protoze uz to nikdo nepamatuje, ze?

                    6. Ne, jen ze medialni pokryti toho vyroci bude asi vypadat dost jinak nez jako u udalosti, kterou ma jeste temer polovina populace v pameti, dochovala se z ni spousta atraktivnich materialu a media samotna v ni hrala zasadni roli.

                    7. Re:
                      podotek
                      26.9.2018 v 20:39

                      Ok, takze za mesic si povime, jestli oslava 100 let od zalozeni republiky, kterou jsme uspesne po 74 letech rozbrali, bude jen tak stejne bujara, jako 80 let od Mnichovskeho diktatu, ano? Ani jedno lidi nepamatuji, oboji je uz dnes fuk, tak…?

                    8. Sysop 26.9.2018 v 20:53
                      Re:

                      A koho dnes zajímá nějaký Československo?

                    9. Re: CNN
                      26.9.2018 v 21:24

                      No ja po nem urcite neplacu. Ale media uz se chystaji ve velkem stylu. Osobne… nevim proc. Ok, pred 100 lety se rozpadla monarchie. Minutu ticha prosim. A jedeme dal, ne? Prijde mi dost bezcitny napriklad strilet ohnostroje, spis by mely byt vlajky na pul zerdi.

                    10. Hele, sysope, a kolik lidi si letos pripominalo Defenestraci 1618,Vestfalsky mir 1648 nebo Revoluci 1848? A to jde o události nepoměrně vyznamejsi nez roky 1938 a 1968.
                      Udalosti co nemaj pametniky málokoho berou. O radeni SS v Rusku nebo treba v CSR kvetnu 45 se pise furt, o radeni Napoleonovych vojaku ve Spanelsku a Portugalsku nikde. A pritom to bylo prast jak uhod.
                      Navic, rok 1968 byl bod zlomu pro generacj mych rodicu. Pro generaci ktera ted zacina odchazet a bilancovat a ma pocit, ze co nerekne ted, uz taky nemusi stacit rict nikdy. Proto to haló. Rok 1938 byl bod zlomu pro generaci ktera uz neni. Co nerekli uz nereknou a pro jejich potomky uz rok 1938 nema takovou vahu, protoze maji sve milniky, stejne jako pro moji generaci neni tolik dulezity rok 1968 ani 1938, ktery nepamatujeme, ale rok 1989,ktery zasahl a formoval nas. Jenze my zatim makame a nemame potrebu bilancovat. To prijde az za 20 let :)

                    11. Vsechno to chapu,ale pak bych tedy cekal,ze oslavy zalozeni republiky,kterou jsme sami pred 1/4 stoletim znicili,budou ve srovnatelnem duchu,jako ten osmatricatej. Taky uz nikdo nepamatuje rok ’18.

                      Neverim tomu, ze je to o tom, kolik lidi to pamatuje. Je to jako s tim 15ym breznem. Nez jsme vlezli do NATO, pripominalo se kazde pate vyroci. Ted uz jen zminka nekde na okraji, aby nekdo nerek‘.

                      Je to proste uplne stejne svinstvo, jako kdyz minula totalita nam tvrdila, ze Ceskoslovensko osvobodila RA. A o Zapadnich Cechach se takticky mlcelo (v lepsim pripade, ti blbejsi pak popirali Amiky).

                      Proste jsme v NATO, takze zrada tech stejnych mocnosti se na prvni stranky novin nehodi. A vubec bych se nedivil, kdyby (nedej Boze) jsme zase spadli pod Rusko, ze ti stejni propagatori, co dneska drzi huby, by jen prohodili miru informovanosti o ’68 a ’38 s ’45.

                      Sere mne, ze jsme se za toho 1/4 stoleti ale vubec nikam neposunuli. Jen se prehodily kulisy.

                    12. 28.rijen bude az za mesic, nicmene s oslavama vzniku republiky prestali uz komousi, kteri ten den slavili Den znarodneni a jako hlavni vyroci meli 25.unor a VRSR. Tezko chtit po lidech aby masove slavili neco, co se neslavi uz 70 let. To samy sv. Venca. Svatovaclavsky milenium v letech 1929 a 1935 byly oslavy jako prase, Vena je zemsky patron a kolik lidi myslis ze bude zejtra slavit? Stovky?

                    13. Navic teda Ceskoslovensko neexistuje uz 25 let. Lidi holt historii vnimaj selektivne. Pro vetsinu naroda je rok 1918 nebo 1938 stejna prehistorie jako Bitva na Bily hore nebo vyvrazdeni Slavnikovcu.

                    14. No, takze selektivni vyklad dejin vypada tak, ze Hovinky vypotily jediny clanek a to jeste takto: https://www.novinky.cz/zahranicni/484649-evropska-unie-je-protikladem-mnichovske-dohody-mysli-si-nemecky-ministr-zahranici.html

                      Zadne plamenne reci Mitrofanova, Peheho,… nic… presne podle meho predpokladu.

                      A nyni uvidime, jak budou pisalkove excelovat k 28. rijnu. A ja jsem presvedcen, ze budou a budou se tocit na tom, jak je to silene dulezite vyroci.

                      Cili, plati, co jsem napsal, ze je evidentni snaha o vymazani vseho, co Nemci napachali pred 80 lety. V breznu se muzeme tesit uplne stejne zaryteho mlceni k vyroci okupace.

                      Nikdo mi nevymluvi, ze je to ‚nahoda‘. Neni. Je to ucel.

                    15. Zajdi na idnes. Tam je toho dost. I celkem zajimavy veci. U novinek me to docela prekvapuje, s jejich levicovo-kverulantskym ctenarstvem. Bych spis tipoval, ze pokud se v tom nekdo bude rochnit, tak prave novinky.

                    16. Mrknu.

              2. Sysop: Není tomu tak, ČSR byl asi jediný stát na světě, kde bolševici přišli k moci v demokratických volbách, prostě a jednoduše si je lidi zvolili dobrovolně. Voličové tehdy mohli házet alespoň prázdné lístky, ale neučinili tak.

                Naprosto stejně český národ opět zvolil bolševiky v roce 2017, nejenom že mohli házet volné lístky ale dokonce si ještě volit jiné strany, ale neučinili tak.

                1. Jenze kdyby nebylo Mnichova, tak komari nemeli zadne zasluhy a lidi by nebyli zblbli bratrskou pomoci, ktera k vysledku voleb ’46 pomohla nemalou merou.

                  Rok 2017 uz do toho netaham, to je vicemene dusledek, protoze fura doochodcu vzpomina na bolsana se slzou v oku. Jo, ledacos mozna bylo dobry, ale v globalu to stalo za stejny lejno, jako ten dnesni system. Jen ted diky dluhum si zijeme tak nejak na vyssi noze. Ale do toho brednout nechci.

              3. Kdo nechce, nevidí a neslyší. Třeba Český rozhlas k mnichovskému výročí přinesl docela dost.

                1. Fakt? A kdy? CR jede v kuchyni a nic jsem neslysel. Dohledam si rad v archivu. Diky.

                    1. Triminutove soty… tak to se nedivim, ze mi to uniklo. To uz jsou snad v bedne delsi reklamy :-/

                    2. Ty jsou na webu. Porady v radiu jsou normální.

                    3. Aha. Ja myslel, ze od tech 14:00 jsou jen ty soty. Zitra naladim, rad si to poslechnu.

                    4. Eh… onoto bude 29. 9. v kuse. No tak jestli je to jen to, co je na webu, ale slepeny, tak to si to pustim rovnou. Cekal jsem ale vic, nez jeden porad.

                      V puli srpna jsem hodne jezdil autem a jakmile jsem naladil neco z rozhlasu, plkalo se tam o osmasedesatym porad. Az mne to zacalo srat. Podobne, jako reklamy. Vlastne to taky byly takovy mydlovy kecy. Proto se tak vztekam, ze ted se tomu ani zdaleka tak nevenuji.

                    5. Protoze rok 1968 je bolavy misto pro tu generaci, ktera ted nastupuje do duchodu, ukoncuje svuj profesni zivot a zacina hodnotit a bilancovat a maji potrebu se vypovidat a vykricet svoje traumata.
                      Pametnici roku 1938 uz jsou az na vyjimky mrtvi nebo senilni a nepametnici uz maji odstup, ktery se s plynoucim casem zvetsuje.
                      Ono je to hezky videt. V 60.letech se ww2 připominala furt. I v kreslenych karikaturach nesmeli chybet naci atributy a strasilo se navratem nacistu temer imrvere. V 80. letech se furt vysílaly válečný filmy a psalo se o valce, ale z kazdodennosti uz to vymizelo, reagan uz nemel nemeckou helmu a BND uz nechtela nastolit nacismus. V 90 letech bylo to samy jako letos rok 1968. Psalo se hodne a furt, 50. vyroci a tak. No a pak zacali pametnici vymirat a o druhy valce se pise min a min.

                    6. Druhou valku pouzival komar jako propagandu, snad to sam pamatujes. Pompezni filmy, ruska hudba hmela, sralo mne to neskutecne. Ted se kyvadlo prehouplo na druhou stranu. Ukonceni druhy valky se slavi tak nejak rozumne.

                      Prijde mi, ze ta vymyvarna mozku mlade generace se z „vitezny unor“ presunula na „bubak Rus“. Kurva, to neni neco mezi? Jako jo, kdo pamatuje ’68 a ma nejakej sram na dusi, at si ho fouka, ja to chapu. Muj moravskej dedek taky porad mlel o Gestapu a krkonosskej dedk mlel o kolektivizaci.

                      Ale verejnopravni media posloucha fura lidi, ne jen geronti.

                    7. zase buď rád za ty veřejnoprávní media. Aspoň něco k těm výročím vysílaj. Komerční média nevysílaj lautr nic. maximálně tak nějakej provařenej film – Dny zrady, vojína Ryana, Pelíšky a tak.

                    8. Re: shane
                      27.9.2018 v 13:16

                      Na komerci nenadavam, ty chapu. Podnikaji pro penize, takze podle toho to vypada. Natahnout lidi cimkoli k reklamam, stat jim da hovno, jen zkasne dane.

                      Stve mne to, ze furt musime nekomu lizt do prdele. Jo, uz jsme to tady nekolikrat resili, ze jsme flusanec Evropy, takze vzdycky si nas nekdo bude narokovat. Ale kurva snad primo sami hlavy do opratky strkat nemusime, nu ni? Psonsi si v EU taky piskaji svou. Ano, je jich vic, ale proste kopou a obcas jim to vyjde. Co Orban, myslis, ze EU Madarsko vylouci? Hovno.

                      Ale my… do prdele zapadu rychlikem. Proc, hergot? Pak je clanek o tom, ze nejakej typek se zastrelil v bunkru v zari ’38 na protest proti okupaci spis vysmechem soucasne generaci (a to znas muj nazor na boj autodestrukci).

                      Pochopitelne toto pak hraje na struny ruznym neobolsevikum. Vzdyt je to uplne zbytecny. Proste Nemcum jasne rict – odpustit muzeme, zapomenout nikdy. Nazdar. Ten Nemec s nama nespolupracuje proto, ze je na nas hodnej. A to, ze mu lezeme do prdele jen snizuje nasi moralni hodnotu.

                      A to mi vadi.

                    9. Jinak teda za sebe musím říct, že mi letošní připomínky 1968 nepřišly špatný. Je teda fakt že rusáky a rusácký komouše nemusim tak nějak kontinuálně takže nemám ujímání že by jim někdo dělal bebí a nemám ani touhu celou okupaci svádět na Ukrajince*, nicméně musím ocenit, že se přiznalo, že na invazi především tlačil Gomulka a Ulbricht, že ledacos měli na svědomí i okupanti jiné národnosti, že Češi zamordovali bulharského dezertéra a že se okupace týkala i jiných měst než jen Prahy. ledacos zajímavýho se dalo dozvědět o tom co tomu předcházelo, jaký byl vývoj v Československu a tak. O osmašedeátém se toho zas tolik normálně nepíše.
                      Osmatřicátej je celkem provařenej a navíc mám pocit, že furt ještě nenastala doba přiznat si, že naše politická reprezentace toho taky dost zkurvila a to nejen Beneš.

                      *ale bylo by to zajímavý, brát to podle národnosti lídrů. Třeba druhá světová – na jedné straně Rakousko a Itálie, na druhé straně Holandsko (Roosevelt), Německo (Jiří VI) a Gruzie (Sralin), se zvláštním důrazen na osvobození ČSR Iry (Patton) a Ukrajinci (Rybalko) :)

                    10. Je dobre, ze se historie pitva. I ten ’68, samozrejme. A poradne dosiroka, at vyplave i to, co jeste ledaskomu smrdi, protoze treba se ukaze, ze jeho papinek byl tehdy velkej soudruh (ostatne ruske archivy se obvykle oteviraji 50 letech a v pripade ’68 se zrovna moc sdilne nestaly, procpak asi…?).

                      Nema smysl se hrabat moc do hloubi historie, to bychom mohli pomalu slavit kazdej tejden neco. Ale rekneme, ze za poslednich 100 let alespon ty veci, ktere mely vliv na orientaci zeme a zivoty lidi je potreba pripominat a ne je minimalizovat s tim, ze ‚vytvarelo by to negativni konotace, coz neni v souladu s hodnotami EU‘.

                      Nejhorsi, co muze nekdo udelat je, kdyz neco posere a paxe k tomu neumi postavit celem. Jako treba ten vyzranej sulin Posselt. Kdyby na ferovku rekl „jo, posrali jsme to totalne, Adovi skocili na spek, vrazdili jsme Cechy a taxme to pak dostali sezrat“, tak ho i beru a treba bych si s tim sulinem i dal pivo. Jenze prave proto, ze se jen lze, mlzi a zamlcuje z nejruznejsich duvodu, vznikaji pak podhoubi pro ruzne ‚aktivisty‘ a ‚neo*‘. I ten Gorba s Jelcinem otevrene rekli, ze ’68 byla prasarna a omluvili se. Anglie se nam za ’38 nikdy neomluvila a na primy dotaz bylo receno ‚Middle Europe is out of our focus, sorry‘. Kurva tak co to mame za spojence? Jsou porad stejni.

                      Ja Rusakum ’68 nezapomenu, ale odpustil jsem jim to. Zaplatili, co meli, omluvili se vsichni od vzniku RF. Vic nelze chtit, stul je cistej, i kdyz na zdi visi krev. To tak bejva. Ostatne Rusove nam nevladnou.

                      Jenze v EU nam vadnou ti, kteri nas podrazili a ani nepovazuji dodnes za alespon vhodne se omluvit. A proto je potreba toto pripominat dalsim generacim, protoze tady je proste moralni dluh. Jenze to pripominani je jak flusnuti do aleje. Aby se nereklo. Par lidi, kteri se tomu venuji, obcas dostanou bud kratky prostor, nebo v nejakem okrajovem mediu. Koza, vlk a zradlo.

                    11. shane: Tak jasný, o ww2 nikdo neinformuje, protože je to dávno…tak určitě:-)….jen když si kdykoliv pustím televizi tak najdu kanál, kde běží nějaký dokument o ww2 – veřejnoprávní kanály to ale nejsou a objem těchto dokumentů je násobný než v minulosti. Rád za veřejnoprávní média může být možná tak levičácký pravdoláskař, to jo.
                      A jaké výročí máš na mysli? Třeba den kdy NATO zabilo miliontého civilistu? Jo tak o tom veřejnoprávní média taky neinformují. Ale relativizuješ to dobře, že vlastně ten 68, kdy bylo zabito cca 100 lidí (způlky to byly regulérní nehody) je tragédie tohoto světa. Ale asi už ti nedochází, že v jiné části světa v současnosti na tebe pohlíží přesně jako my na ty sověty. S tím „nepatrným“ rozdílem, že je při tom zabito o několik řádů více zcela nevinných lidí.
                      Asi jako když jsem několika Italům vykládal, ať si místo stěžování na Maďary a Čechy, že nepřijímají uprchlíky, radši hlídají vlastní hranici, za což jim EU platí. Klidně i s použitím armády a zbraní, od toho si ji přeci platí ne? Následovaly dramatické scény jak že přeci nemůžou topit nelegály nebo po nich střílet, že je to nehumánní a že to vůbec můžu vyslovit. Tak jsem se jich zeptal, zda je jejich země v NATO a po kladné odpovědi se jich opáčil, zda ví, kolik civilistů NATO pozabíjelo třeba za posledních 15 let – to všichni svorně drželi hubu, šoupali nohama a dělali, že tam nejsou. Asi jako ta naše veřejnoprávní média.

                    12. Startere, seš piča. Ty nestavíš strawmena, ty stavíš wickermana že by na Summerisle záviděli.
                      Dál na tvoje kydy nehodlám reagovat, jdi si trollit někoho jinýho.

                    13. Na mě vůbec nemusíš reagovat, zejména když jediné co máš potřebu sdělit je to, že nemáš žádný argument ani relevantní příspěvěk a pak to ještě opepříš urážkou. Ale zase na druhou stranu hezky ukazuješ, jak se lidi jako ty umí srovnat s jinými názory.
                      Ale klidně dál můžeš ty onanie s 68 omlouvat tím jak lidi nic jiného nepamatujou nebo už nežijí nebo že je to dávno tak proto je vlastě v pořádku, že žurnalisté-profesionálové na to taky serou. Jestli si tu spíš něco nestavíš ty.

                    14. za co by se nám měla Británie omlouvat? Žádný spojenecký smlouvy jsme s ní neměli, navíc jsme ji (spolu s Francií a Itálií) dobrovolně učinili arbitrem našich hranic (Locarnská smlouva z roku 1925). S odstoupením části území navíc přišel sám Beneš, i když teda chtěl dát míň než kolik to nakonec bylo. navíc ono to v tom roce 1938 zas tak jednoduchý nebylo. Němci v podstatě udělali přesně to samý, co udělali Češi o dvacet let dřív – s pomocí nepřátelské zahraniční mocnosti a za pomoci domácích zrádců a přeběhlíků odtrhli část území samostatného státu proti vůli představitelů dotčeného státu. Takže těžko jim vyčítat něco, na co jsme my sami dodnes pyšní a na čem si republika založila svou státotvornou ideu (plus teda ještě na vymezování se proti Němcům, což je docela problém, když jich je tam víc jak státotvorných čobolů).

                      A co se týče lezení někam – inu, to je právě ten důvod, proč si nejsem moc jistej, že je vlastně 28. října co slavit – 28. října 1918 ráno jsme byli staletou integrální součástí evropské mocnosti, útvaru se kterým ostatní mocnosti jednají. Státu který spoluvytvářel evropské dějiny a se kterým bylo nutno počítat. Večer už jsme byli malým státem, o kterém ostatní mocnosti jednají, kterému podle potřeby buď diktují nebo si s ním rovnou vytírají prdel. Neplačme, sami jsme si to zavinili. Navrhuji nedat si po obědě doutník.

                    15. Vsak ja take Benese jako nejakeho spasitele urcite nevidim.

                      Anglie s Francii nas prodaly, aby byl v Evrope klid. Ten ucel byl podraz a za to by se omluvit meli. Tri tydny nad tim mudrovali, vedeli, ze to uplne koser neni. Ze to je pruser, se ukazalo za pul roku, ano. Ale tusili to hned.

                      Jo, 28. rijna dam kondom na pul zerdi, vlajku doma nemame. Byla zasadni chyba, ze nas narod zase veril par curakum. Nevim, jestli uz tehdy se rozdavaly koblihy…

                    16. no, nejsem si jist, jestli „nás prodali aby byl klid“. si myslím, že to bylo velmi hnusné, ale strategické a rozumné rozhodnutí, a že to Británii pomohlo získat čas a vyzbrojit (Francouzi jsou holt Francouzi). Benešovo „zbabělé stáhnutí ocasu“ defakto zachránilo evropu. můžeme k němu mít stovky výhrad, ale hlupák to nebyl.

                    17. Beneš hlupák nebyl a bral prostě to, co bylo jediné možné. Snažil se, ale byl sám.

                    18. Re: Lukas B.
                      27.9.2018 v 14:33

                      Daladier udajne uz pri vystupovani z letadla hulakal, ze prinasi mir. Takze to brali jako ustupek Adovi vymenou za mir. Ze mir nebude, to rozvedka vedela uz dva roky.

                      Benesovi nevycitam, ze stahl ocas. Byl by to masakr a stejne by na nas vsichni vysrali, jako v Mnichove. Plus Stalin, kterej do posledni chvile veril, ze ma s Adou funkcni dohodu.

                      Vycitam mu, ze byl slaboch v ruznych dalsich jednanich, vcetne jeho ‚triumfalniho‘ navratu po valce. Ale ted se rozepisovat nebudu, jdu posbirat nejaky svestky do macu. letos je to cukernaty, bude fajn ‚sliovica‘.

                    19. Ono vůbec není pěkné, jak ty imperialistické státy nás zaprodaly Hitlerovi, aby byl klid, přitom tady spousta diskutérů v prakticky totožné situaci fandí rusákům při okupaci Ukrajiny nebo se může vzteknout, když NATO konečně začalo třeba hlídat hranice členských států z Pobaltí.

                    20. cyklisto, s tou Ukrajinou …. Na Ukrajině v devadesátkách panovala otřesná situace – i obyčejný živnostník, který jen někomu přesklil okýnko nebo pověsil poličkum platil až 90% výpalné mafii. To samé jakýkoliv přeshraniční ochodník. Známý to líčil slovy – v levé kapso sto dolarů, v pravé pistoli, jinak nic nesvedeš. Pak tam přijel jakýstakýs pořádek s tím, že byla snaha, aby byl mafiánský kapitalismus nějak organisován shora, tedy aby byl politiky posvěcen a uchopen. To se částečně stalo. Ale ti lidé rozkradli i zbytek toho, co ještě šlo. Prostě parazit začal hubit svého hostitele (což je vrchol perverze). Není divu, že část Ukrajiny emigrovala, část začala pošilhávat po něčem podobném, ale přecjen v lepším hávu, tedy po ruském bratru, kde se blýskalo na lepší časy. Ruská okupace Ukrajiny nebo Krymu není tak úplně rozvratem a dobýváním rozsáhlých území v americkém slova smyslu (tak, jak jsme to viděli v Iráku, Lybii, Sýrii, v uplynulé době).

                    21. Hele, je to jasný že něco podobnýho se dá napsat i na ČSR 1938, žejo? Voni ti skopčáci u nás taky zrovna spokojený nebyli a Německo na tom sice bylo po první světový válce krátkodobě dost bídně, ale jinak to byla i tenkrát mnohem bohatší a vyspělejší země než ČSR a za Hitlera to vypadalo, že se to konečně začíná zvedat, zatímco ČSR šla od roku 1918 vytrvale hospodářsky dolů.

                    22. V Čechách se ve dvacátejch letech strašně kradlo. To přemísťování majetků bylo neskutečný. Plus politikaření. Zopakovali jsme si to o sedmdesát let později.

                    23. Co o sedmdesát. Ani ne o třicet.

                    24. Re: shane
                      27.9.2018 v 17:41

                      Vsak ja porad dokola tvrdim,ze nutit Skopcaky,aby ctili hranice ceske koruny bez federace byla ultrapicovina.To by nefungovalo ani v Nemecku, ani v Rakousku.

                      Tak, jako souhlasim s tim, aby Donbas byl (coz uz se ted nepodari) byval soucasti ukrajinske federace (puvodni navrh na zacatku konfliktu), tak uplne stejne to melo byt s mensinami u nas. Myslim ty zasadni – Cesi, Moravane, Slezane, Slovaci, Madari, Nemci, Pilaci. Kraju taky mame jak najebano, hovno by se stalo. A moh’ bejt klid.

                      Historicky proste Sudetaci zili porad na stejne hline a najednou jsme jim rekli, ze je to CSR, kde oni zadna vlastni prava mit nebudou (ostatne i proto strelba do Germanu v breznu ’19).

                      Proste se to zprasilo a ted tezko muzeme hledat dvoji metr na Ukrajinu a Sudety u nas. Pokud neuznavame Donbas, pak tedy ani neuznavame existenci Ceskoslovenska, bo vzniklo uplne stejnym odtrzenim jazykove.. ehm.. mensiny (spis vetsiny, ale na to defekuje prazskej krysarik).

                      A ted neresim, ze zalozeni CSR byla picovina.

                      Neni dobry delat jeden narodnostni gulas. Dasi verzi tehoz ted dela EU v ramci mutikulti. A posere se to samozrejme taky. Za par desitek let vzniknou zase enklavy. Kosovu to trvalo 30 let a uz se to tam mlelo.

                    25. A chudák Stalin, do poslední chvíle vyzbrojoval Hitlera a pevně věřil, že v rozvrácené Evropě konečně vyhraje ten skvělý komunismus, teror a hladomory, a ono nic. Ono se to otočilo proti němu. No věřili byste takové věrolomnosti?

                    26. Tak nějak.

                    27. Re: cyklista
                      27.9.2018 v 16:42

                      Byl to picus jen o trosku blbejsi, nez druhej levicak – Ada. My jsme si tehda mohli hodit korunou, kdo nas semele. Uplne stejne si umim predstavit opacny scenar, kdy Stalin by vytah‘ na Adu, pak se zasek‘ nekde u Lipska a pak by ho vsichni tlacili az za Ural.

              4. A koukám do programu ČT a taky je tam toho nemálo. Takže co si mám představit pod „Kdyz se nasi,nami placene,statni propagande dari zcela vymazat 80lete vyroci tragedie zrady na nasem state“?

                1. Asi tak, jako kdyz te bulvar z neceho narkne na titulni strane palcovymi titulky, ale omluvu pak vytiskne na predposledni strane nekde dole petitem. Jo, omluvu vytiskl, jasne.

                  Ano, neco v mediich je. Hmmm… za chvili tam ale bude vice breku, jak jsme ublizili Sudetakum, nez to, co tomu predchazelo. Samozrejme, moje spekulace.

                  1. To není spekulace ale dobrý postřeh. Brečení sudeťáků a jejich českých kolaborantů je v mědiích skutečně mnohem častěji než vzpomínka na vstup spřátelených hitlerových vojsk. I takový kníže Schlafendreck měl nejen americký řiťolezec ale především německý, takže by jeho vítězství byla dvojitá rána pro osud naší země.

                    Vypadá to jako by někdo tajně připravoval naše bližší vztahy s německým chalifátem.
                    Neboli „Chalifátní protektorát Bohmen und Mahren“. Kdo chce ten to vidí, kdo nechce ten ne.

                    1. Ano, je to odkaz na stejny zdroj, na Vlka.

                2. No, jen v kostce. Vzal jsem archiv CRo a nechal filtrovat tento mesic na klicove slovo „Mnich“ a pak „38“. Naslo mi to celkem 6 programu o necem k tematu.

                  Pak jsem vzal srpen a jen do 17. 8., aby to byla ferovka (ted je taky par dni pred ‚Mnichovem‘). Na klicove slovo „Rus“, „okupac“ a „68“ jsem nasel 63 programu k tematu.

                  1:11.

                  Jiste, ted by to chtelo k tomu sednout, prebrat blbosti, pac na to ted nemam cas.

                  Myslis si, ze se ty dve cisla budou alespon rovnat, kdyz pripustim tu blbost, ze Mnichov mel na nase dejiny stejny vliv jako rok ’68? Ze diky Mnichovu nasledne doslo take k okupaci, kde z nas byl protektorat, zatimco rusove nam zadny protektorat nenastolili a ten bordel tady udelali nasi bolsani, to uz vubec neresim. Staci jen porovnat pocty mrtvych a materialni skody. Ty ostatni, nehmotne, jsou mozna i srovnatelne.

                  1. Německej Protektorát tady byl 6 let (39-45), Sovětskej 41let (48-89), takže rusové nastolili – tudíž ať jdou doprdele.

                    1. To je mozne, vsak do te prdele sli (rozhodl o tom Gorba, ne Kocab), kdezto Nemce do te prdele jsme museli poslat nasilim a to za vydatne pomoci vsech okolo.

                      Nemuzu si pomoct, ale za toho ruskeho ‚protektoratu‘ jsem prozil ctvrt stoleti a rozhodne semi zilo lepe, nez memu dedovi za toho nemeckeho. Takze jako obvykle – delka nehraje roli. Jde o ‚kvalitu‘. A tu teda Nemci umeli echt.

                      I kdybychom to glajchsaltovali, tak ale i presto tomu media nevenuji srovnatelnou pozornost. A to je spatne. Oboji je ve stejnem stoleti, neresime tady bitvu u Lipan, nebo Bilou Horu, ktera nam udelala protektorat na 300 let.

                    2. Germáni tady vládli 600 let, pokud teda nemáš Lucemburky za čechy. To, že se jim tam během těch staletí někdo snažil házet vidle jsou jen marginální historky:-).

                    3. Re: CNN
                      26.9.2018 v 20:56

                      Uprimne… s vyjimkou tech upocenych par let, kdy tady byl nejakym omylem socialismus, tady Germani vladli a vladnou dal…

                      Kdyby kurva to tady aspon fungovalo jako u nich doma (pred prichodem Turku, rekneme). Ale my jsme tady jen za Untermensche. A to nejde jen o prachy, ale celkovy pristup.

                    4. Za paradox považuju, že se tady furt mluví česky.

                    5. Snaha zmenit to tady byla, ale sral se do toho Stalin. Docela by mne zajimalo, jestli nekdo solidne zmapoval, co by se stalo, kdyby tehda Nemci tu Barbarossu neprosrali. Ja predpokladam, ze tak 1/3 nas by vyletela kominem, tretina by se pogermanstila a zbytek by se nechal na urovni lepsich cernochu. Ada by vyrazil pak na zapad, ten by mu nakopal prdel, okupoval Nemecko a rozdelil na veelikou federaci plus rozparceloval ruznym poskokum a to az po Ural. Predpokladam, ze za nim by byly zbytky Rusu, dal by Ada asi nedosel a ze druhe strany to pro Japonciky bylo taky daleko.

                      Cestina by se zrejme dostala na uroven brnenskeho hantecu. Neoficialni dialekt k pobaveni.

                    6. To jsou spekulace. Zejména proto, že to Němci prosrali. Američani prokázali, že vývoz demokracie je lepší strategie než násilný převzetí.

                    7. Bezpochyby. Ale pred 80 lety to jeste lidi neznali. Tedy… u nas ne.

                      Pochopitelne, ze zadna svetova stagnace neni. Stale se prelevaji mocenske vlivy, jen se vic bojuje razitkem.

                    8. Nějak jsem si nevšiml, kam všude Američané vyvezli demokracii.

                    9. Re: CNN
                      26.9.2018 v 21:29

                      S tou nasi historii asi nejak takto: https://www.youtube.com/watch?v=45oM7ekC8LU&feature=youtu.be

                    10. sysop: jediná změna by byla, že nás američani možná osvobodili z východu a o dva roky později. Jinak u nás jela zbrojní produkce na plné pecky a dělníci nadšeně překračovali výrobní plány říše. Žádná hromadná likvidace národa tím pádem nepřicházela v úvahu, čím by tu výrobu nahradili?

                    11. Re: cyklista
                      27.9.2018 v 8:12

                      Germanskej styl produkce vidis treba ve VW. Jak tu fabriku Ada zalozil, tak funguje dodnes. Vcetne toho Brouka, kteryho Ada prosadil. Nemec si vypichne par dobrejch mozku do vyvoje, je fuk odkud, ale helfry k CNC vezme Cechacky. Ti tam busi za 2kEcek a jsou happy. Jako levnej Untermensch gut a vedouci pracovnik bude German, protoze tak je to proste na svete dany. Hajl.

                      Proto jsem i psal, ze 1/3 Cechoslovaku by asi zustala, nekdo by na ty Germany makat musel. Takhle by to bylo jak na vychod, tak na jihozapad (Frantici na tom nebyli jinak).

                    12. Co 600. Ceskou krev mel Jiri z Podebrad a mozna Prema Orac. Tim to hasne. Jinak samej cizak, vesmes german. S trochou stesti se aspon narodili v Cechach.

                    13. A co Karel IV, syn Elišky Přemyslovny, a po něm jeho syn Zikmund Lucemburský, kterého dodneška pronásleduje Jiráskovská protihusitská pověst?

                    14. Karel čtvrtej? vychován na francouzském dvoře, fotr Lucemburk, matka Eliška – její matka Guta Habsburská (technicky Němka), otec Václav II, jeho matka napůl Ruska, napůl Maďarka, otec Ota II, matka technicky Němka (Štaufové), otec Václav I, jeho matka půl Maďarka, půl Francouzka …
                      Kurde, někde tam v Karlovi nějaká česká krev určitě bude, ale dořezat se jí… Asi největší infuzi české krve do přemyslovců přinesla Božena. Ta co ji kníže Oldřich na vejletě ojel a odkoupil od manžela, jistýho Křesiny.
                      Ne nadarmo se říká Národnost šlechtická. Všicvhni lidé jsou si bratry, jen králové jsou si bratranci.

                    15. Karel a jeho syn Zikmund byli největší čeští státníci všech dob. Zikmund snad ještě větší (ale měl cestu prošlapanou).

                  2. Nojo, ale zrovna rozhlas byl v 68 dost zasadni akter deni, ten to vyroci ma pochopitelne jako vlajkovou zalezitost (a byla by ostuda, kdyby to bylo jinak). Co bys chtel o Mnichovu v radiu srovnatelne varit? Dobovych materialu se moc nedochovalo a jsou to spis oficialni prohlaseni, tedy z dnesniho pohledu nuda. Na to konto si myslim, ze je Mnichov pokrytej docela pekne v ruznych formatech na Plusu, Praze, Vltave i Radiozurnalu, o webu nemluve.

                    1. Dobovych materialu z roku ’38 je habakuk. Jak zaznamy Adovych projevu, tak noviny, tak fotografie. Nemyslim, ze je smyslem nahrnout na lidi kvanta materialu a tim prezentovat dulezitost toho ci onoho milniku. Podstatne je, jaky to melo vliv na nas stat. Rusove tady nastolili bolsevickou diktaturu, to je dost zasadni vliv. Nasi partneri v Mnichove podepsali rozebrani CSR, to ma snad vliv jeste vetsi, nebo ne??

                      Pokud se budeme ohanet pametniky a dobovym materialem, pak opravdu nevim, proc se vubec delaji velkolepe pripominky steho vyroci zalozeni republiky. Jednak ta republika uz ctvrt stoleti neexistuje (uplne stejne, jako zanikla 14. 3. ’39), druhak to nikdo nepamatuje a tretak toho archivniho materialu uplnej vagon taky neni. Tak to jenom zminime, jako treba svatek Josefa a jede se dal, ne?

                      A jestli v tom rozhlas hral, nebo nehral roli, fakt nehraje roli, protoze v tomto pripade jde o statni medium placene z poplatku, takze obsah by nemel byt busenim se do prsou a pripominanim zasluh, kdezto objektivnim pripominanim vseobecnych faktu.

                      A ta mira ’38/’68 proste stejna NENI. Pokud se bolsevickemu svinstvu venovalo cca 25 dni v radiu, tak tomu imperialistickemu by se melo venovat alespon stejne. A to tak neni. Proc? Protoze jsme dosrani v EU.

            2. Reaguji i na vaše ostatní příspěvky:

              Já se nemůžu zbavit dojmu, že patříte mezi ty, kteří studium na vejšce nedokončili. Ti totiž vedou podobné řeči…pomlouvají ČVUT, FAV, MatFyz….absoloventy atd… Prostě je za tím nějaká zhrzenost.

              Ale souhlasím, že střední škola v podobě gymplu není k zahození, protože poskytne do života určitý nadhled.Také jsem jím kdysi prošel a nelituji. Levičácký rozumbrada se tam ze mě opravdu nestal, měl jsem dobré učitele. Bylo to tedy už dost dávno, možná je dnes situace jiná…
              Jako velmi technicky zaměřený jsem pak studoval technickou kybernetiku. Proti průmyslovákům jsem byl jednoznačně ve výhodě, protože to co oni znali z elektriky jsem uměl taky(kroužky, radioklub, samostudium) a navíc jsem měl základy diferenciálního a integrálního počtu.
              A co mně dal gympl v oblasti měkkých věd? Vcelku hodně – přehled a jistotu, že toto dělat opravdu nechci. Rozhodně bych lidi z těchto oborů nepřeceňoval – chybí jim zpravidla to základní – logika a racionální myšlení. Raději 1000 úzce zaměřených průmyslováků bez schopnosti číst Vergilia v originále než jednoho rychlokvašeného sociálního antropologa…

              Dfens je myslím ještě jiný případ. Podle mě ani nikdy nepracoval např. jako strojař-konstruktér. Spíš nějaký technolog, kvalitář, …apod. No,.. jen si to cucám z prstu.
              Má skvělé postřehy, ale někdy vynáší soudy nad věcmi o kterých ví velké hovno :-) A to bývá komické.

              1. Znovu se musím zastat Dfense. Protože on si trvá na svém skutečně jen v oboru ve kterém se vyzná a v této oblasti má každý článek opravdu precizně podložený fakty, jako málokdo. Obzvlášť co se dopravní legislativy a podobných věcí týče. To je výhoda lidí s nehumanitním vzděláním, že všechno musí mít doložené, přesně spočítáné, žádné dohady a dojmologie nejsou přípustné.

                Co se týče společenských jevů, tak tam to prezentuje jen jako svůj názor, postoj. Působí sice občas dojmem, že své názory za posledních 20 let prakticky nezměnil, a že s ním nehne ani pár buldozerů, což může být z pohledu flexibilnějšího člověka k uzoufání. Ale to je věc povahy a výchovy, někdo je prostě značně konzervativní a neměnný, zatímco jiný se točí jak korouhvička, co týden to jiný názor (ikdyž to jsou extrémy).

                Ale a priori nepovažuje všechny s opačným názorem za kretény kteří by neměli mít nárok na to chodit po povrchu zemském, tak jak je to na českých blozích běžné. Takový blogger se pak obklopí partou hulibrků kteří si navzájem leští anální sondy a všemožně si podkuřují, všechny kritiky a lidi s odlišným názorem vyženou a zabanují, čímž ten blog prakticky pohřbí.

                Že se to nestalo i s tímto blogem považuju za malý zázrak a za to patří Dfensovi dík.

                1. Dfens je v pohodě. Ve své profesi je úspěšný a dělá ji zřejmě dobře, čistě technické postřehy jsou podložené zkušeností mechanika a zvídavce, ostatní věci jsou postoje a názory plus určitá nebojácnost. Přesto se jeho názory mírně upravují a i energie vložená do toho či onoho jest jiná. To patří ku věku.
                  Tento blog není unikátní, jsem účasten mnoha podobných, ale nějak to tady funguje a má to své místo na světě. Je to zde mííírně nadprůměrné.

                  1. To by mě zajímalo co je to za podobné blogy. Já žádný takový nenašel. Technicky zaměřené, na auta a podobně to jo. Ale aby to mělo zároveň přesah do společenských jevů, a ambice něco v této poněkud prohnilé společnosti změnit, tak takový jsem nikde neviděl. Pokud nepočítám ty různé konspirativní blogy, kde se dočtete velmi zajímavé věci, pár zajímavých lidí tam najdete, ale kromě toho taky dost pošuků, a ne takové normální lidi co žijí běžný život, tak jako tady.

                    1. Petr Kubáč. Ale píše tam jen sám, zhruba jednou týdně.

                    2. kubáč má úroveň někde úplně jinde. jako že o hodně pater vejš.

        2. Nejspíš to bude tím, že mají i nějaké sociální interakce na rozdíl od čistě technicky zaměřených lidí. A mezi jejich produktem a zákazníkem není taková vzdálenost jako u někoho kdo navrhuje součástky, které se naplánují v USA, vyrobí se v Číně a prodají do Malajsie. Ta zpětná vazba koncového uživatele je pak dost kostrbatá, pokud vůbec nějaká je.

  4. Jelikož má D-Fens ke svému stáří neúměrně mladého syna, určitě v strkání kolíku do díry nevynikal.

    1. To je jako kdybys špinil mne, kterej má dceru o 43 let mladší (než je její tatík). Přitom kolík strkám nadstandardně často zhruba 38 let. Přemejšlel jsi vůbec, než ´sto (sic) napsal?

      1. Tak to Ti upřímně přeji aby ses dožil svatby své dcery.

    2. Upřímně, teď jsem byl na srazu základky po čtvrt století a ty ztrhaný mařky s dětmama před maturitou taky nejsou úplně to co bych chtěl. Když si vezmu co jsem všechno mezi dvaceti a třiceti lety stihnul, rozhodně bych neměnil. Navíc jsem si nevšiml že by na výrobu dětí bylo nějaké speciální knowhow, technologicky složitější mi naopak připadá to jak si děti nevyrobit.

      1. Pak jsou ještě srazy základky po 40 letech. Divil by ses, kolik je v tom běku žen velmi, velmi, přijatelných. Některé kousky jsou dokonce v posteli lepší než zamlada, protože se leccos naučily, vědijó, co a jak a sakra jim to chutná, bez zbytečné upejpavosti. Nemyslím samozřejmě nechutné mastné koule s vyhaslým zrakem i mozkem (bohužel i to ty ročníky obsahují). Ale sportovní 50+ (kolem 50-55 kg), cyklistka, horolezkyně, turistka, plavkyně, s již odrostlými dětmi (takže v podstatě svobodná, zabezpečená, se spoustou volného času), je nejen dobrou soupelešnicí a spolukuchařkou a spolustolovnicí, ale i kamarádkou pro téměř všechny aktivity. A je s ní dobrej pokec (přecjen, to mládí jest velmi omezené).

      2. To je ten přelom v životě chlapa, kdy ho přestávají zajímat na srazu spolužačky, ale začínají zajímat jejich čerstvě odmaturované dcery, jejichž fotky tam často neprozřetelně ukazují :-P
        Není lehké to ustát.
        Ale zdaleka nejhůř je na tom takový instruktor autoškoly co chytl druhou mízu. Když člověk co za šťavnatý maturitní materiál mu leze z toho auta, tak by sám potřeboval bryndák :-)))

    3. Tak to byste byl zcela nadšený z Mařky, které to udělal Joža ve křoví za kravínem, takže se už v devatenácti museli brát.
      Za komoušů byly časté případy kdy se museli takto brát ještě nezletilí, to už nadšením zřejmě hýkáte. :-P

  5. Kdybych to umel tak bych ti asi i zavidel.
    Synek ma uz 8 a zatim se mi moc nedari predat mu jakekoli zkusenosti. K manualni se praci stavi tak jak je to dneska moderni a jak je trefne popsano v clanku. Nehazu flintu do zita, blbe to dite rozhodne neni.
    Na tehle strane Atlantickeho oceanu je taky dost neobvykle aby si nekdo sam dokazal zrenovovat barak a treba opravit auto, ale rozhodne se mi za to nikdo neposmiva.

  6. Nějak se mi při manuálně-konstruktivní činnosti nedaří najít ten faktor uklidnění a uspokojení. Většinou u toho kurwuju jak polskej dlaždič a u výsledku mě spolehlivě rozmrzí i odchylka v běžné průmyslové toleranci. Ale nevzdávám se!

  7. Je to jen o nastavení ekonomiky/společnosti.

    Většina lidí co pracuje rukama je víc (ekonomicky, sociálně, zdravotně) v prdeli než většina lidí co mají vzdělání a pracují hlavou ;-)

    To je prostě holý fakt.

    Kdyby to bylo obráceně, skoro nikdo nebude mít problém makat rukama.

  8. Kakuna to asi neposere. Anebo ano.
    Bude to na něm.
    Je sposuta neskutečně šikovnejch lidí, který se maj dobře ….. a nedělaj rukama.
    Je spousta nemotorů …. který rukama dělaj …. a maj se dobře ….
    Atd. je mnoho dalších kombinací ….

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017