Kakuna je málo marnej - zpět na článek

Počet komentářů: 439

  1. Práce rukama je pěkná … ale.
    Nadělal jsem se rukama dost, od slévárny kvůli vojně, helfra u zedníků když nebylo nad čím zubem klapnout přes výškový práce, protože jsem měl cajky a neměl strach až po klempířinu a restaurování všeho dřevěného.
    Poslední dvě zmíněné profese mě bavily, dělal jsem je poměrně dlouho v obou jsem se de facto vyučil. Pár falcovaných střech, které jsem dělal už sám s pomocníkem, dodnes drží a mám za sebou nepočítáno kusů nábytku, dveří, trámů a jeden barokní palác na Pohořelci. Ten pod „pronajatým“ kulatým razítkem. Dnes je mě pade a děkuji své paralelní zálibě v Unixech (drží mě to už od devadesátek, časem jsem si dálkově dodělal informatiku) za relativně pohodlný život a práci „v teple“.
    Když se dnes bavím třeba s kamarádem, uměleckým kovářem, nebo bývalými kolegy co dělají střechy u většiny z nich se už objevují zdravotní problémy klouby, záda, revma …
    Semo tamo se nechám ukecat a někde něco rekreačně oklempím, nebo vyleštím šifonér. Jo je to nádhera se dívat jak se dřevo pod rukama rozsvítí, ale taky je to pěkná dřina.
    Podle mě, jestli to jen trochu jde a člověka baví, je dobrý na nějakou „pohodlnou“ odbornost získat papír co nejvyššího levelu. Pak už je jedno co bude dělat, když bude mít kde přistát.
    D-Fensovi a Kakunovi přeju „štastnou ruku“.

    1. Měl jsem opačnou karieru – ajťáka, programátora, technologa, konstruktéra, zahlížeče do monitoru, již nečiním, neb neba …. a činím rukama. Ku stáru to má tu výhodu, že to moc (díky bývalé karieře) neumíte, dále, že jste pomalejší a máte menší výdrž, a též to, že je vám taktrochu už leccos fuk, takže nemáte tah na bránu. Výsledek – zamlada jste si nevydělal, protože nebyly v IT takové výdělky, ku stáru si nevyděláte, poniváč únava a neumětelství. Supr kombinace. Jediné, co jest fajn, že rukama baví. Fakt baví.

    2. Po padesátce je každý rád za teplé místečko někde v klidu, pohodě, třeba i na úřadě, kterým do té doby pohrdal. To si řada frikulínů co ještě ve čtyřiceti nestihli dospět a myslí si že budou plní zdraví a síly až do důchodu, vůbec neuvědomuje.
      Znám lidi co čile podnikali, živnostničili, a v padesáti byli rádi když se mohli uvratat na úřadě a nějak to tam doklepat do důchodu. Jeden si myslel jak tam bude až do smrti a nakonec to v pětašedesáti zabalil i tam a šel do důchodu.

      Vykořisťující kapitalizmus je holt náročný. To není jako když za socíku do důchodu šli v pětapadesáti a ještě třicet let čile pobíhali po zahradě, starali se o vnoučata apod.
      Já jsem kdysi byl na místě zcela ideálním, pohoda, klídek, rutina, žádný stres. Ale nemohl jsem to tam vydržet, bo mládí. Říkal jsem si, to je super místo. Pro padesátníka. A až budu mít padesát a všeho plné zuby, tak takové místo určitě nebude k mání :-P

  2. Ale jo, mě to rukama taky baví, ale cítím jak je to oproti dřívějšku jinde. Jasně, něco dělají nějaká kila navíc a nezvyk … já už dříve od programování jednou utekl, nějak mě to abstraktno výsledku neuspokojovalo. Dnes je to lepší, tak půl času správa serverů, půl času většinou nějaký aplikace s jednočipy od řízení MVE po medomet :)) prostě je to pestrý, něco je programátorsky zajímavý, něco v dílně osazuji a oživuju. Ideál by byl jen bastlit, snad jednou bude nějaký důchod … no asi ne :))
    To bavení jak píšete je důležitý, mám pocit roky jsou nějaký rychlejší, což mě vadí, když je mě pořád třicet.

  3. Krásný článek, bez ironie. Jen bych měl poznámku k tomu závěru, že manuálně zručný člověk, který si umí sám něco opravit nebo vyrobit, je za exota a je vytěsňován ze společnosti. Přesně stejný postup je dnes aplikován vůči tomu, kdo namísto auta používá veřejnou dopravu nebo vlastní nohy. Skoro bych mohl napsat:

    „Rád si ten dojem nechám vyvrátit, ale nemohu se zbavit pocitu, že lenost, bezohlednost, smrad, hluk a nárok na veškerý prostor okolo je v některých kruzích stavěn na obdiv a je zdrojem sociální prestiže. Nebo si snad dovedete představit nějakého podnikatele s kufříčkem s papíry, jak například jde pěšky? Léta automobilového socialismu zanechala stopy, vznikla celá generace lidí, kteří nezvedli zadek, protože halt neměli proč a automobilová lobby jim vymyla hlavu. A nepoužívaný orgán zakrněl, v tomto případě nohy a mozek.

    Připadá mi to, že moderní doba normálním (ve smyslu tisícileté historie) lidem moc nepřeje. Zatímco ještě před relativně nedávnou dobou bylo sobectví, bezohlednost a překážení s hlučným smradlavým křápem sociálním handicapem a dokonce existovala pochybnost, zda takové hovado neuteklo z blázince, když ryze pro svou iluzi prospěchu otravuje ostatní, v současné době je tak nějak více in být naprostý sobec. Existují společenské kruhy, kde se odvaříte, když řeknete, že jste šli pěšky, nebo třeba řeknete, že byste byl ochoten jet veřejnou dopravou. Hodně lidem najednou začne v hlavě strašit – Nemají toto dělat pouze pumpičkáři a socky? Neohrozí tak svoje děti? Není on nějakej divnej? Nemá finanční potíže? Prostě s takovým přístupem jste nápadnej a můžete se snadno ocitnout v sociální izolaci.“

    1. Dobrý. Tak už jenom vyskoč a pozdravuj v čajovně.

    2. Přesně tak, a nejvíc to vždycky nesnášely holky, na frajery s vlastním automobilem nebo motorkou se vždycky koukaly skrz prsty. Většinou si potom sami vyhledávaly hodné chudé imobilní bezzemky – koneckonců mají to evolučně nastaveno… Jinak pro Vaší informaci jsem si nedávno takhle po ránu vyšlápl z města z STK kde jsem musel nechat auto přes les 10 km domů, protože ta Vaše vysněná hromadná doprava má dopoledne asi 4h pauzu, a když jsem to vyprávěl majiteli firmy, kde dělám, tak povídal že mi závidí, že by si vyšlápl hned.

      1. Realita vám bohužel nedává za pravdu. Největší populační přírůstek připadá na dobu, kdy automobil skoro nikdo neměl, takže pokud vy automobil nezbytně potřebujete ke své reprodukci, může se jednat o nějaký individuální handicap.

        1. Osobně dávám přednost klasickému lůžku, ale určitě je mnoho lidí, kteří se o reprodukci v automobilu z různých důvodů pokouší. Jinak Vašemu tvrzení chybí trochu důkazy a nějaké to relační ukotvení, protože když se například podíváte na data o měrné natalitě v USA tak v někdy v padesátých letech to tam docela dynamicky rostlo a vlastnictví automobilu tam, řek bych, nebyl až tak neobvyklý jev. Ale se musím přiznat mi nějak uniká ten Váš názorový drift od: „kdo má auto je zmrd“ k „kdo musí šukat v autě je zmrd“.

          1. Jo ták, ono to tak funguje v jů-es-ej, tak to přece musí fungovat všude. Jinak souvislost mezi vlastnictvím automobilu a balením holek jste prvně zmínil vy, podle mě žádná taková souvislost reálně neexistuje, až na nějaké mentály, což jsem vám snad celkem srozumitelně zdůvodnil.

            1. No… kdyz jsem si na pocatku 90ek pritah‘ Firebirda, taxe mi na to auto lepily neuveritelny kundicky. Pokud jsem chtel sbalit normalni holku, jel jsem na rande salinou. Zcela jednoznacne auto, zvlaste nejake zvlastni (pritom Firebird neni zadna luxus trida, cenove to bylo na urovni ojeteho Piana), fuguje jako nastraha na korist. Driv to byl mozna kun, predtim mozna kroj, atd. Diky zivotu ve velkomeste jsem toho opichal docela dost, od peknych, ale vymatlanych, az po inteligentni, neprilis krasne, ale zajimave. Jednoznacne drtiva vetsina z nich preferovala movitejsi kluky. Ty vychane proto, aby bylo na darecky pro ne, ty materske typy spise citily to socialni zazemi pro budouci hnizdecko s mladaty.

              1. Na počátku 90tek se děvky a závistivý svině lepili na kde co. Zvlášť když na to ještě byly převozky. Mě před panelákem na krásný kufrový Sieře prokopl kretén dveře. Kamarád který to neukočíroval a šalina mu na křižovatce Veveří nakoukla spřáhlem do auta, si při čekání na orgány poznámek typu „dobře ti tak šmejde švýcarskej“, vyslechl víc než dost.

          2. Pirath má pravdu, takhle krásně zformovaný příspěvek jsem tu dlouho neviděl. Což nevyvrací Jasanovu myšlenku na šukání v autě, kvůli které se teď vzteká, ač se nabodl na svoje vlastní vidle. Ono to s článkem úzce souvisí. Aby Kakuna a spol. nebyli málo marní v pubertě, budou potřebovat nějaké znamení sociálního statusu, třeba motorku nebo auto. Ale v dospělosti tohle posuzovat podle auta je jen buranství a balkánská trapnost. Viz třeba moji zaměstnanci mají kolikrát lepší vůz než já, mají ty různé německé „prémie“. Já jezdím 11 let starým fordem, přestože mám na nové. Jenže oni je mají na úvěry a na leasingy, stejně jako jejich domy jsou na hypotéky. A tohle má být znak „lepšího“ člověka? Auto a dům na splátky, jako vážně? Kapitál má sloužit k vyrovnanému blahobytu, a nemá jezdit jako na amplitudě. Jestli jsme přijali jako fakt, že být „za vodou“ znamená jen ochotu se zadlužit na celý život a makat na někoho jiného, tak je se společností něco špatně. Je to jen znamení, že jsou špatní hospodáři. Stejně jako Jasan, který potřebuje auto na to, aby si zašukal. Tady je to ale prostší… znamená to jen, že je asociální debil.

            1. Safra tady se člověk o sobě dozví víc věcí než na konstelacích… Jinak když se vrátím na začátek, tak pisatel původně psal že v minulosti bylo vlastnictví automobilu „sociálním hendikepem“, což je tvrzení minimálně sporné. To jsem napadl tvrzením, že vlastníci automobilů to měli například v navazování vztahů (tedy nějaká pozitivní sociální interakce) minimálně stejně snadné jako bezauťáci. Načež pisatel změnil sociální úspěch na reprodukci (inu koneckonců proč ne) a snažil se to dokázat nějakou statistikou. Když se dověděl že jeho korelační sen není vždy vyplněn, tak si trochu uhýk – no vždyť jsme jenom lidé. Samozřejmě přeji všem lidem co mají ve všech věcech jasno krásný den.

        2. Holky zajímá odjakživa převážně sociální status. A je v podstatě jedno zda jde o pubertální lajky na fejsbuku, později pořádný auťák a nebo nakonec o pořádný barák a výši ve firemním žebříčku.
          Máte snad pocit že se mladé ženy přetrhnou aby jim věnoval pozornost skladník podržtažka s dvanáctkou čistého, zatímco okázale ignorují vedoucí pracovníky a management jezdící v drahých autech?
          Sociální status a prachy, prachy a sociální status. To jsou spojené nádoby.

          A tu zkušenost, když vám s nehraným údivem řeknou: vy jste sem přišel opravdu PĚŠ-KY ?
          Případně vám každý řekne jak se k němu dostanete autem, ale nemá páru jak se tam dostat vlakem nebo hromadnou dopravou.
          Podobně jako nechápe osazenstvo obyčejné restaurace na za městem u lesa, že tam někdo v půlce listopadu, když vydatně prší, přijde v zablácených botech a má tu nevychovanost hledat volné topení kde by si usušil mokrou bundu. Protože představa měšťáků o výletě je taková, že v deset sednou do auta, vyvezou se kousek za město, na korzovním místě kde se schází jim podobní postižení ujdou po asfaltové cestě půl kilometru tam a zase zpátky k autu a pak zajedou do nejbližší restaurace kde konzumují další 3 hodiny. A diví se jak někdo může být mokrý a zablácený když oni nejsou.

          Ta naše civilizace jednou zajde na tuhle automobilovou idiocii.

          1. Že jim taky ty povrchní vztahy fungují, ne?

            Jaký je v tom rozdíl, jsi-li bohatý a já ne? Jaký je rozdíl v tom, jsi-li mocný či slavný a já ne? Štěstí nemá kořeny v moci ani slávě, pouze v lásce. (Brian Weiss)

            1. Ale kdyz ma holka fakt stesti, sbali bohatyho.

              1. To není o štěstí, bohatýho sbalí razdva. Když má holka fakt štěstí, tak jí ten bohatej hnedle nevymění za neokoukanej model. Co si budeme povídat, bohatí kluci bejvaj často rozmlsaný.

                1. Ano, kapital prinasi moznost volby.

                  1. …akorát že většinou mezi – sice hezkejma – ale blbkama. Pokud s s tím chceš občas popovídat, tak je zapotřebí trochu vlastní invence, pouhý kapitál nepostačí. Ten sice vytvoří příležitost k šuku, ale vhodného partnera vyrobí stěží. Samozřejmě, fotbalisté a hokejisti by bez peněz de-facto pozbyli možnosti reprodukce. Bavím se ale o lidech, kteří se dorozumívají jinak, než hýkavými zvuky. Žádnej Řepka.

                    1. Řepka na ženský vlastně dojel; stamiliony jsou fuč a teď bude tak maximálne zástupcem vedoucího cimry na Pankráci

                    2. Řepka dojel na to, že je blbá kopačka. A Pankrác mu nehrozí, to je jen vlhký sen soudkyně, který asi nevyjde.

                    3. No, on ma docela problem, ze uz v jedny podmince je. A nejsem si moc jistej, ze ke mozny mit dve podminky soucasne… Ale ma recht, ze je to kvuli tomu ze je Řepka. Bejt to nekdo jinej, tak uz davno sedi :)

                    4. Bych se nedivil, kdyby si sel hacnout a mezitim ta hvezda, quli ktery mel ten blikanec, se na nej mezitim vysrala. To by byl gol.

                    5. Proč? Tak by dělali traktoristy na vesnici a s nějakou místní mařenou měli pár dětí. Třeba by byli víc v pohodě než dneska. Kdo jste vy, abyste je soudil?

                    6. Kdo jsi ty, aby ses ptal?

                    7. Nejhorší je ošklivá namyšlená blbka :))
                      Spousta krásnejch holek je i poměrně v pohodě, pokud baba něco v hlavě má tak se umí udělat minimálně zajímavou.
                      Naopak potkal jsem i dost (úspěšných) ošklivých zlatokopek. Prostě to s tím svým boháčkem uměly.

                    8. Ošklivá zlatokopka úspěšná bejt může. Záleží na tom, jakou rýžuje pánví.

                    9. Hoho…. vcera mi volala zena, je ted na bejvalym baraku a resi tam pronajem bytu nove zajemkyni. Pani ji rekla, ze ji vyhodil chlap z baraku, protoze si nasel novou suknu s trema detma. Manzelku to docela zaujalo, bo to se, pravda, nestava denne. Behem parminutove debaty zjistila, ze ta nova sukna jejiho bejvalyho je nase byvala sousedka, kdyz jsme jeste bydleli v byte behem stavby baraku (jo, ten byt, co ted zena pronajima, to te pani radeji ani nerekla). Tato dotycna nekolikrat nelenila u nas zazvonit, kdyz jsme se oddavali manzelskym povinnostem. Moje zena je docela hlucna a taxme si mysleli, ze ji to sere. Ale kdepak. Dama prisla v nocni kosili, se sirokym usmevem a naprosto na ferovku rekla, ze jestli se muze pridat. Pritom uz tehdy mela manzela, kterej rozvazel mliko a byl vecne v prdeli. Mela hrubym odhadem 80 kg pri sve vysce tak 165. „Lopticky vypchate“ ako hovori jedna moja znama zo Slovace. No malem se mi otocil kufr. I kdyz jsme ji naslusno vyhodili, po nejakem case prisla zase. Kdyz pak jednou prisla jen na kafe, tak ji zavolal mobil, ona ze hned prijde a za cca 10 min byla zpet a povida „volal kamos, ze je dole na parkovisti, taksem ho preblafla a zase jel“…

                      Cili ono mnohdy vubec nejde o panev, ale o uplne jine pysky.

          2. U toho jinak trefného popisu „výletu do přírody“ jste zapomněl vypíchnout funkční hadry a membránové boty.

            1. + matlafoun, co 10 metru delat selfyy a aploudovat na Bucek onlajn. Pocet lajku pak koreluje s mirou mentalniho orgasmu ucastnika, o coz jde soudruhum predevsim.

              1. Sysop: Jejich poznávacím znamením je selfytyč, k vidění zde: https://www.alza.cz/selfie-stick/18855521.htm

                1. To znaaam, nejsem zadnej blbec. Na to se dvema hrebickama pritloukaj turisticky placky a kdyz jsou ty tycky dv, taxe s tim dela hen ten nordykvolkyng.

                  To znam.

                  1. Sysop: Je to také pomůcka na přežití, 2x selfytyč a 2x přerostlý smartphone = improvizované pádla na vor po pádu letadla ;-)

                    1. Dneska je jiná doba, dřív byla v kápézetce kupříkladu jehla a niť aby si člověk mohl třeba přišít knoflík u krku, dneska na úpravu vizáže stačí aplikace v mobilu. A ještě mě napadla jedna nepostradatelná pomůcka do přírody: Rambotyč!

                    2. Jehla a nit vubec nepatri lidem do ruky. Je to spicaty, je to nebezpecny a vubec, jak velkej to ma jehelnicek? Vic jak 10 jehel? Coze??

          3. No záleží o co děvčatům zrovna jde, ukecat (nebo umlčet) jde skoro vše.
            A pokud po ránu včas neutečete, nějaký sociální status zpravidla nehraje roli.

          4. Lidi fungujou na status stejně jako všechna ostatní zvířata. Prostě jsme tak navržení a změnit to nelze, maximálně tak někdo může předstírat, že je pod jeho úroveň se tím zabývat. A když holt nemáme ty červené sedací mozoly ani dlouhé bílé kly, tak občas nezbyde nic lepšího než to auto.

            1. pzkudk: Proto ne-vlastnictví nebo zapírání vlastnictví automobilu dokáže snadno odfiltrovat samice podléhající toliko nízkým pudům.

              1. Když se Vás například nějaká smějící se samice snaží při tanci kousnout do krku, je potřeba rázně jí odstrčit a vykřiknout: „Nemám automobil ty nízkopudná zlatokopko!“

                1. Prosímvás kde se v této malé republice pořádá upíří bál, že tam vampýrky svoje lidské tanečníky kousají do krku? Tam bych se docela rád podíval, i přes to riziko vysátí nikoliv dole ale nahoře.
                  Nebo jsem to špatně pochopil a jde o nějakou akci hardcore gothiků, kde se místo pozdravu rovnou koušou?

              2. To je zabavne klise tohleto:) Jakoze nemit auto je nejaka znamka kvality dotycneho z pohledu zeny?
                Jinak bych rekl, ze zeny dost podcenujes. Zrovna auta velmi velka cast z nich hodnoti binarne (ma/nema) a socialni postaveni odvozuje od jinych veci jako treba jake hadry mas na sobe, jake hodinky, jak mluvis a co rikas, jake mas konicky (=kolik mas volnych penez), atd..
                Aby sis timto filtrovanim pomerne beznych veci neodfiltroval i velkou cast pomerne kvalitnich zen, protoze zase na druhou stranu nemit auto byva casto pruvodnim jevem jinych nekvalit a ne kazda, pokud se treba uz spalila, bude zkoumat, zda zrovna ty jsi osobnostni diamant.

                1. Hele, asi ted reknu neco totalne amoralniho, ale kdyz jsem se jednou moji zeny zeptal, proc vlastne zustala zrovna se mnou, kdyz tehda jsem zadnej extra vatar nebyl, ona se pohybovala v mnohem movitejsi spolecnosti a ze bych zrovna vypadal jako Delon, tak to taky ne, tak mi uplne v klidu povida „protoze’s mi vysukal mozek“.

                  1. A o tom to je …..

                2. Jestli myslíte doochodovou věkovou kategorii, tak tam se ženy v autech opravdu nevyznají. Ale pokud jde o kategorii kolem 30-35 let tak tam jen tiše závidím jaký mají přehled o značkách i jednotlivých modelech aut a zejména jejich ceně. A to nemyslím diskotékové zlatokopky ale docela průměrné žáby.

  4. Já jsem býval taky paneláková generace bez manuální zručnosti. Ale zkatalyzovala mě situace kolem profi řemošů – když mi řekli částku za výstavbu půdní vestavby a terasy, tak jsem si řekl: Tak vy zmrdi, tohle ze mě nevyrazíte ani kdyby čert na koze do práce jezdil. Vše jsem nastudoval, nakoupil nářadí a materiál a úspěsně zrealizoval svépomocí.
    Takže bych tu moderní generaci nezatracoval – jsou mezi nimi inteligentní a zruční lidi, kteří prostě jen potřebují určitý impulz.

    1. A učinil jsi to dráž, nežli profíci.
      Já su profík a umím počítat.
      Ty jsi prostě nepočítal (a nemusel počítat) všechno.
      (mimochodem, zrouna doma patláme podkroví, se vším všudy)

      Přátelé, dělba práce tak pokročila (a kapitalismus je na to super), že objednat si něco od druhých (a sám být profík v tom svém), je vždy levnější a rychlejš hotové, většinou (ne vždy) i lepší, nežli bys to patlal sám.

      1. Jo, při přepočtu na svůj čas jsem si měl vzít řemoše. Ale nelituju – udělal jsem to poctivě a přesně tak, jak jsem to chtěl, nemusím se otravovat s reklamacemi, nejsem z toho nazraný. Přičichl jsem si k řemošině, umím teď pracovat s okružní pilou, špachtlí, aku-šroubovákem, malovacím válečkem…. a není problém si teď spoustu věcí vyrobit a udělat sám. Krom toho mám pocit, že to prostě patří k chlapskýmu vzdělání… chlap, kterej to neumí, je trubka.

      2. He, hehehehehehehehehe… a teraz tu o karkulke. Rychlejsie urcite, kvalitnejsie mozno, lacnejsie zarucene nie. Priklady: Drevena terasa (deck) ako sa to stavia v kanade pri domoch. Ponuka: 15000 CAD plus dan. Moje naklady: 5500 CAD. A to som pouzil drahsi material ako bol v ponuke. Renovacia kupelne: Ponuka: 10000 CAD. Moje naklady: 3500 CAD. A to som pri praci na tej kupelni nasiel tak fusersku pracu z predchadzajucej renovacie, ze by som za nu lamal ruky. A o elektrikarskych zalezitostiach radsej ani nezacinajme…
        Ja by som naozaj radsej dal dodavatelovi do ruky kluce a vypadol na tyzden na Kubu a prevzal si pracu po prijazde. No za tychto podmienok je to nesplnitelny sen. Ako financne, tak aj co do kvality prace.

        1. +1

          Sam mam za sebou uz soukrome tri stavby, ty pracovne nepocitam. A vzdy,zduraznuji VZDY vyslo levneji si bud danou vec udelat uplne sam, nebo si vzit jen delnasy a ty si honit po stavbe taky sam. Dokonce kdyz jsem delal prvni barak, tak jsem si v bazaru koupil za dva litry starou Ladu a s tou jsem vozil na stavbu homelessaky od nadrazi, kteri tam rano postavali, kdo si je vezme. Smrad v aute silenej, vsak jsem ho mel jen na ne. Ale lopaty a krumpace jim do ruky sly, takze veskere pozemni prace plus presuny matrijalu za prdel fachmanum udelali, takze fachmani nemuseli brecet, ze tahaji cihly a pytle za svoji hodinovou taxu. Atd., atp.

          Jedinou vyjimkou tohoto pravidla je, pokud jde o vysoce odbornou cinnost (tim nemyslim nutne vzdelani, ale treba i praxi). Pak se nemusi vyplatit se to ucit, nebo to muze byt i zhola nesmyslne. Jenze takovych veci je naproste minimum.

          Dneska uz jsou nektere prace firem tak drahe, ze i pri zapocitani vlastni prace je clovek porad v plusu. Viz treba ten autoservis. I kdyby si clovek rekl, ze si bude pocitat trikilo na hodinu svoji prace, tak ale pokud je zrucny a ma vercajk, tak bude levnejsi, nez bezny profik, protoze profik se neprerazi. Jednak proto, ze prace v servisu je hodinova, takze firme se hodiny tocit musi a druhak proto, ze i on je placen hodinove, takze se prece nepredre. To, co profik bude delat dve hodiny, bude kutil delat tri, ale na penize by ho to vyslo porad lip. Jiste, pri svoji praci nezivi stat, kdezto firma ano.

          No, tak se zatim radujme, ze nam stat jeste nezdanil praci, kterou si delame pro sebe.

          1. No vida vágusové by mě nenapadli …
            Kamarád potřeboval v penzionu posunout nějaký příčky a zkoušel štěstí na ÚP. Když byl poněkolikáté odkázán do (ne)patřičných míst, vzdal to a volil varintu B. Navábit na soudek pomocníky z řad známých.

            1. S kamarady jsem kdysi predelaval dvoufalcovky na strese. Koupil jsem stene, do udirny hodil nejaky flakoty, zkusili jsme vylezt na strechu. Byla to valba, krytina kluzka jako prase, tasky stary a praskaly, strecha strma, vsichni lozili po 4. Taxme slezli dolu, dali par piv, probrali teorii utoku a vylezli zpatky. Joj, to se nam dobre delalo. Po strese jsme behali, tasky hazeli, vsechno super. Jenze… stene bylo maly, doslo, my vystrizliveli a zase zacali lozit po 4. Dotahli jsme to tak tak.

              S homelessaky se nedelalo spatne. Ti, co stali u role, proste delat chteli. Kdyz mel nekdo nejakej problem, vykopal jsem ho a druhej den uz nebral. Ale za celou dobu snad jeden pripad. Ostatni makali, balili si cvanha ze sypanyho tabaku a klopili skopky. Kdyz byli vykonni, basu jsem jim pritah‘ zadara. Potahy v Lade pak byly na odpis, ale to jsem zahrnul do celkovych nakladu. Kdybych je tam mel jen na tejden, dam do auta tlustou deku a ta to vyresi taky.

              1. Jj, to je ta výhoda dobře vedeného restauračního zařízení. Tam proviant hned tak nedojde, jen to chce zkušeného profesionála který vydává v jakémkoliv množství ale po malých dávkách.
                Je fakt, že homelesse jsem potkával tak na rozjezdech a to už byli v dost nepoužitelném stavu. Ve snu by mě nenapadlo někomu je byť jen poradit…
                Dobrej nápad.

                1. Musis pro ne jet rano. Proste den dopredu vecer zajet na jejich plac a rict, ze kdo chce druhej den nejaky prachy, tak se bude delat to a to a ze v (treba) 7 at jsou tam nastoupeny. Pak to profiltrujes a za par dni to normalne funguje. Ve vetsich mestech jsou proflaknuty mista, kde se houmlesaci na prace primo nabiraj.

                  1. Počkej, chceš říct že jsi stavěl barák svépomocí a z bezďákama a stálo tě to sedum míčů, jak jsi psal v jiném příspěvku?
                    To byla kopie krejčířovy vily akorát bez toho akvárka se žralokem? :-)))

                    1. Hele, ona hrubka se vystreli pomerne rychle. Sklepama jsem pohrbil asi ctyri kila a nebylo to pomalu videt. Hrubka samotna nebyl az takovej ranec, tusim 1,3 mega…? Musel bych se podivat. Jenze pak to mas treba krytinu, ta s picovinkama okolo (oplechovani, okapy, svody…) byla za tri kila. Krov tusim za dve sta (jo, tehdy jsem si vzal tri tesare, bylo to v srpnu a chtel jsem to rychle). Sadrose v podkrovi vcetne izolaci plus sadrosovej strop… uz nevim. Dvoupruduchovej komin s tristranne prosklenym krbem na 80ky polena a rozvodama kilo dvacet. Klima ctyricet. Podlahovka pade. Bazos vysel na sto pade. Zavlazovani vcetne podzemni nadrze a vystrojeni, to bylo necely kilo. Solar s topenim ctvrt mice. Ctvrt mice fasada. Okna dve kila sakumprask. Vrata, brana, zamkovka, to bylo tusim stopade. Plot (stipane tvarnice) tri kola, kazda z koupelen prakticky kilo plus minus jsou tam dve). Kuchyne byla ctvrt mice. Nabytek v obyvaku osmdesat. Schody z jasanu taky osmdesat. Parcela stala sedmikilo. Betonovy podlahy osmdesat, dlazby sedesat, plovoucky nevim. Nabytek, elektro, picovinky,… manzelka jednou tvrdila pul mice sakumprask. Zahrada stodvacet jen v zeleni.

                      Hele, ja bych to postupne dal dohromady. To se tocily talire a moje panenky. Mam to nekde v excelu.

                    2. …s houmlesama neudelas vsechno, ja jsem mel dva kmenovy zedniky a k nim tri az ctyri houmlesy, podle toho, co se delalo. Jim jsem nechal tezky prace (kopani, sekani, tahani materialu, dorovnavani terenu po bagru, hutneni, atd…). Jo, omitky jsem delal sadrovy v hornich patrech. Sto osmdesat. Ve sklepech jadro+perlinka+stuk, ctyricet. Postupne bych si vzpomnel.

                      Fuj… radeji na to ani nechci vzpominat. Takovejch uzitecnejch veci za to mohlo bejt. Hmmwv. Falcon. Minigun. Fnuk. :-)

        2. Je fakt, že to, jak jsme udělali to podkroví doma, by žádnej profík neudělal. Znám to, jak se to běžně dělá. Desky vaty se nařežou na díly mezi krokve či kleštiny a prostě se tam namrdaj. Průběžné spoje mezi nimi. Žádné tři vrstvy a překrývání dílců a ještě zakrytí měkkým kobercem z rouna, v colé délce, jak to jde. Folie se dá nejlevnější a přistřílí se tam sponkami. Pak se do ní ještě prořežou díry pro kabely. Když někde v rohu překáží, nějak se to uřeže či namuchlá. A nic se nesilikonuje. A pravoúhlé kouty ve vikýřích či rizaletech. Budou se rosit a hnít.
          Znám to, protože vyrábím (mimo jiné) okna a dveře a vozíme to do novostaveb či rekonstrukcí. Při montáži leccos uvidíš (co tropí zedníci či tesaři). Zmíněné prohřešky jsou běžné i u dřevostaveb, celodřevěných baráků.

          1. Předem se omlouvám všem poctivým tesařům, jsou li.
            Od této profese jsem viděl ty nejstrašnejší paskvily které se nedají nazvat ani špatným řemeslem. Spoje dělané plechy kde mezi trámky byly mezery přes pět čísel a hlavně naprosto špatně dělané konstrukce vazby, s tím, že sádroš všechno zakryje.
            Nechápu jak tyhle věci můžou projít přes dozor, kontrolní dny a už vůbec nechápu proč těch střech padá tak málo. Možná budeme tak za 10, 20 let až uhnijí ty plechy překvapení.

            1. Dobrej tesar nepotrebuje ani hrebiky. Ja bych ty prasata hnal svinskym krokem. Taky mam jednu takovou zkusenost. Jediny, co jsem jim dovolil, bylo kotveni kroqi do pozednice tristovkama, jinak ani prd. Hrebenove vazby pekne na drevene koliky.

            2. Tak to mi spadl kámen ze srdce, já myslel že jsem naprosto neschopný vybrat použitelné lidi na opravu střechy, tak aby to nakonec nevypadalo jako když dáš desetiletému děcku do ruky pilu, kladivo a hřebíky. A on je to přitom běžný standard v tomto oboru :-)))
              Tak jak tam doslova „najebali“ hřebíky patnáctky, tak takhle blbě jsem já zatloukal menší hřebíky nejpozději v 6 letech.

              Někdy si říkám jestli Kristus z toho hrobu zdrhnul proto, že měl perspektivu permanentní rotace kvůli tomu jak domrví jeho učení, nebo kvůli tomu, kam se dostane jeho původní obor.

              1. Jen jestli ten Kristův únik nesouvisel s tím, jak mu přitloukli hřebíky, šak to znáš.

          2. Netvrdím, že neexistujú remeselníci, ktorí svoje remeslo ovládajú a robia tak ako sa patrí, ale dovolím si tvrdiť, že ich bude menšina. Je to dané hlavne tým, že poctivá robota je drahá – materiál, čas, náradie, vedomosti…. Keďže väčšina ľudí (zákazníkov) ide po cene a zľavách tak je jasné, že kde je ponuka tam bude aj dopyt „lacných“ remeselníkov.
            Keď už sme pri tých oknách. Svokra sa rozhodla pre plastové okná do bytovky a samozrejme keďže som v jej rodine jediný chlap ktorého videla prerábať dom tak to so mnou prediskutovala. Dala si urobiť cenové ponuky a rozhodla sa pre jednú poľskú firmu (na internete mali celkom dobré referencie tak som jej ju schválil) čo vyrába okná a rovno aj montáž, ktorú táto firma zabezpečuje. Vysvetlil som jej, že teda ak chce ušetriť (a to chce takmer každý) tak nech radšej kúpi dvojsklo (miesto trojskla), ale nech nešetrí na montáži a nechá tie okna namontovať pomocou pások (parotesných a paropriepustných) a montážnej peny. Predsa len montáž oknien pri rekonštrukcii na expazné pásky nieje jednoduchá kvôli nerovnomernej medzere medzi rámom okna a ostením (špaletou). Pri objednávke okien ju samotní personál odhovoril od montáže na pásky, lebo je to vraj drahé a oni to v rekonštrukciách ani nerobia. Tak sa svokra zľakla a nechala okná namontovať najlacnejšou cestou – vypeniť, nechať PUR penu vytvrdnúť, potom ju orezať (na toto by mal byť paragraf) a nakoniec to celé zatiahnuť omietkou poprípade ak bola malá medzera medzi rámom okna a polystyrénom tak vyplniť akrylom. No takže tak montujú „profíci“ okná.
            Ak si niekto robí sám niečo na dome napr. zateplenie strechy a je lakomý a lenivý si problematiku naštudovať tak je jasné, že to dopadne na hovno. Ale takisto to dopadne aj s „lacným“ remeselníkom. Najlepší sú tí „remeselníci“ čo ti povedia napríklad, že:“Ale prosím Vás, načo tam dávať tu parozábranu pod tu izoláciu, šak ja to bez nej robím už 20 rokov a viem ako to treba urobiť.“.
            Tak isto keď došiel chlapík (vraj profík na podlahovky podľa kamošových slov) ku mne kvôli podlahovému kúreniu – dohodli sme sa čo a ako materiálovo, koľko ľudí donesie na koľko dní a potom som sa sním ešte bavil o anhydride a že či to treba zdola hydro-izolovať pod podlahovým polystyrénom. Na to nevedel odpovedať a tak som radšej hydroizoláciu dal a dobre som urobil, lebo potom čo som zistil o anhydride neskôr tak ma až striaslo od tých mojich nových zistení. Tak a nakoniec profík na podlahovky doniesol chlapov ale miesto štyroch chlapov na dva dni som dostal šiestich na jeden deň stým, že jeden bol ešte nachladený tak sa tam len tak motal. A chvála všetkým rohatým, že som bol počas porady kde vylievač anhydridu vysvetľoval „profíkovy“ cez podlahovky, že ako treba prilepiť obvodovú dilatáciu a na čo si treba dať pozor, lebo mi to „profík“ cez podlahovky tak na hovno urobil, že som na druhý deň po „majstroch“ ešte 8 hodín aj s budúcim švagrom prerábal ich nedorobky – na hovno nalepená a urobená obvodová dilatácia, chýbajúce polystyrény pod nopovými platňami atď. A to som stými „majstrami“ celý deň robil aj ja a aj tak to odflákli – musel som si raz odbehnúť asi na dve hoďky na nákup vecí, ktoré „majstri“ nezobrali na stavbu.

            1. Na minulym baraku mi okna delal kamarad, na klic. Plastaky. Dreveny okna nechci, mel jsem je na predminulym baraku a proste mam k tomu svoje duvody, ze uz ne. Okna byly za supr penize, protoze kamarad dostal dotaci na dilnu a potreboval to rozjet a mit obrat, jenze o nem nikdo nevedel. Sice mi udelal sliding door presne, jak jsem si vymyslel a to byly velky jako krava (tehdy to umel malokdo), ale kdyz jsem chlapum rekl, ze okna chci na pasky, tak jsem si vyslechl slovni prujem presne na toto tema, ze „je to zbytecny“, „staci turbosrouby“ a podobne picoviny. Takze hosi to delali na pasky a remcali celou dobu.

              Do stavajiciho baraku beru okna od oknapresinternet.cz, borec nema problem mi je privezt pres celou republiku. S qalitou no problem, pasky pribali automaticky, jeste zbejvaj. Cena dobra. Okno delam mensi dokola o cca 1,5 cm, pasek pak zmizne v polystyrenu na spalete a nemam s tim nejmensi problemy. Ani pri dilatacich, ani zadne plisne nekde v koutech. Jenze… si ty okna zazdivam sam.

              Kdyz mi chlapi v minulym baraku delali podlahovku, tak mi taky tvrdili, ze v prechodech pres dilatace nemusi pex byt v husim krku a podobne odbornosti. Takze jsem je vyhodil a polozil to s manzelkou.

              1. No teraz som montoval dva okná (cca. 2,5 x 1,5 metra každé) dvojkrídlove, ale išiel som do dreva – tiež mám na to svoje dôvody. Bral som ich od firmy Vekra (Made in Czech republic) – určité výhrady by sa našli, ale inak celkom spokojnosť. Montoval som okná na montážne plechy a pásky pretože som to tak chcel. Opáskoval a vypenil som si to sám a aj sám omietol či osadil parapety. Verím, že v zime problémy nebudú. Sú proste veci na ktoré nenechám siahnuť iných ľudí aj keby to mne malo trvať trikrát dlhšie ako profíkom. Kukal som u kamoša v drevenej novostavbe (taký ten montovaný dom z drevených sendvičov) jak má osadenú vnútornú parapetu na hajzlíku a skoro mi prišlo nevoľno – keby mne toto dakto zrobil tak by som sa neudržal a bol by oheň na streche sofort. U toho istého kamoša som kukal vonku na car-port pod ktorým má zámkovu dlažbu – sadla mu asi o 7 centimetrov – porovnané s betónom s ktorým to pri kolaudácii bolo v rovine. A to tam ani neparkuje nejakú nákladnú Tatru, ale obyčajnú Oktáviu. No nasrať takým „majstrom“ do rúk a týždeň k vode nepustiť.

                1. To znam moc dobre. Standard dneska je, ze pokud clovek necha stavbu nejake firme na klic, tak cca 10 % hodnoty se doplaci az po roce (nebo dvou, dle dohody), kdy vyplavou ty ruzne odflaknute veci.

                  Ja jsem si konkretne zamkovku hlidal. Dal jsem 8 cm blocky, pod to temer 30 cm postupne hrubsiho sterku, na spodu je lamanej kamen. Kdyz to houmles skakal po vrstvach zabou, tak mu malem vylitaly vsechny zuby. Dostal pulcak rumu a jel jak pila. Ta zamkovka je tam 8 let a nehla se ani o pid.

                  1. Kdybys mu půlčáka rumu nedal, tak bys tu žábu nemusel ani zapnout. Takovej alkoholickej třas, to se to pane hutní!!!

                    1. ? To mne nenapadlo, moh’ jsem i usetrit petikolo za zabu uplne. Ale zase bych potreboval druhyho houmiho, co by toho s tim trasem tahal za nohy po tom kameni.

                  2. Šak nie na darmo sú ochotný výrobcovia dodať aj návody na montáž či pokládku – a keď sú postupy dodržané tak je ozaj minimálne riziko, že dôjde k nejakému mega-prúseru. Ale keď sa na to serie (z akéhokoľvek dôvodu) tak problém nastane skôr či neskôr.

            2. Co je špatnýho na vořezávání pěny? Šak je to napsaný i na piksle, že nabyde a co bude přečnívat se má ořezat.

              1. Ufff, pěna se ořezává běžně, jenže to správně není a nikdy nebylo. Poniváč tím povrchem řezu degraduje. Ta kůže na povrchu dobře udělaných bublin ji chrání. Tož si pěň, jak chceš. Správně je to tak, že se pěny dá akorát a ze škvír ti nevyleze. Jinak, my montujeme okna do dobře připraveného ostění tak, že je to dobře zaměřené a je tam taková páska, na šířku rámu, z jakože gumy, která po vystavení vzduchu, vlhkosti a kyslíku, sama nafoukne až na 1 cm. Stojí to majlant, ale je to fajn. Je to na přesnou práci. Dneska by se už nemělo pracovat stylem „všechno domrdat či nepřesně vyzdít či vyrobit a nepasující věci k sobě dopěnit“.

                1. Tak tá expanzná páska čo ju opisuješ je podľa mňa najlepšie riešenie pri montáži okenných rámov. Ale na to musí byť poriadne urobená špaleta aby si mal všade rovnakú vzdialenosť medzi rámom a špaletou. Potom sa tam na rám nalepí páska podľa hrúbky medzery a ona sama pekne vyexpanduje a vyplní priestor medzi rámom a špaletou. A potom sa to už len poriadne zamuruje a hotovo. Ono tá expanzná páska je drahá, ale keď si človek započíta koľko času ušetrí v porovnaní s parotesnými / paropriepustnými páskami a penením medzi nich tak to vyjde cenovo narovnako a možno aj lepšie.

                2. To vadí právě v momentě, kdy tu pěnu chci mít venku, jen třeba natřenou. Pokud na tom je vomítka, na ní eště barva anebo lidi dávají tydlety pásky a na to tmely s akurátní pružností (kvůli dilataci, že samotná vomítka dobrá není, bude praskat), tak je to přece jedno. Kontakt s okolím to mít nebude.

                  Prej se ale ta pěna dá zamačkat dyž je eště měkká, ale už má na povrchu tu kůžičku.

                  1. Orezaná pena vadí aj zvnútra. A omietka nieje žiadna parozábrana možno ešte paropriepusť ale keď na nej bude vlhko tak ti to prejde aj do orezanej peny – to neojebeš.

              2. No všetko je na hovno keď orežeš tú PUR či montážnu penu.
                Po vypenení a vytvrdnutí ti pena vytvorí uzavretú štruktúru ktorá má teoreticky vlastnosti deklarované výrobcom – pevnosť, hlukový útlm, izolačný odpor a nasiakavosť. Akonáhle tú penu zrežeš tak na reze ti ostane otvorená štruktúra a tá už nemá deklarované vlastnosti – hlavne nasiakavosť. Takže si to saje vodu či vlhkosť z jednej aj druhej strany okna / rámu / domu a veselo degraguje. A z izolantu sa stane vodič tepla s vysokou vlhkosťou – takže plesne a prefukovanie okolo okenného rámu. Samé istoty….

                1. Nám na voknech je největší únik skrz ztvrdlou gumu mezi skleněnou vložkou a rámem. Každej řeší kolik miliónů komor a skel to vokno má, a dyž se pak podívá na řez, tak reálně mezi pokojem a ulicí stojí právě tak dvě vrstvy té gumy, který tvoří jednu komoru. Co je vokolo toho je úplně irelevantní. Když sem to jednou kdysi dávno měřil normálně K článkem od multimetru, tak tepelnej spád byl asi deset stupňů:při 15 °C kolem okna bylo v kondenzátu v rohu okna přesně na té gumě 5, a zvenku při -10 bylo taky 5 °C :D Takže asi tak k voknům. Pak je úplně jedno i kdyby se vokolo rámu vokna nasralo, když je na kundu samotný vokno. Zjistíš po pár letech že :D

                  1. No s tými tesneniami je to presne ako píšeš – ak stvrdnú tak netesnia a je to problém. Ono trojsklo vs dvojsklo je furt dilema – veľká plocha na ktorej buď budeš mať lepšie izolačné vlastnosti, alebo lepší prestup svetla do vykurovanej miestnosti. Hoci takéto tepelné zisky slnečným žiarením niesú žiadne terno a posívnych domov sa zasklená plocha eliminuje.

                    1. Dvosklo, trojsklo ….. v poslední době montujeme do baráků trojskla, obrovský zasklený plochy, plněný plynem, s reflexním povlakem, skla tlustý až hrůza, i ty jednotlivý. Tabule třeba 600 kg. Když to člověk promyslí a propočte, tak je to ouplně nanic. Jde jen o designový výstřelek. V praxi to ti lidé stejně budou zastiňovat dodatečnejma závěsama, roletkama, zástěnama. I v poledne, i navečír. Užitná hodnota je strašně malá. A dodatečně řešit obrovský rozdíly mezi tepelnou propustností tý vobludy, těsnění, rámu, těsnění, profilu, usazením do zdi, zdí. A my si na tom ani nevyděláme – nelze lidem vysvětlit, že jen matroš a manipulace s ním, stojí obrovský peníze. Na truhláře a montážníky zbyde strašně málo.

                    2. Možná je to designový výstřelek, ale podle mého názoru (a to jsem se tomuto prvku původně bránil) je pocit kontaktu s prostředím za takovým oknem – nebo skleněnou stěnou – naprostá bomba. Chíli po nastěhování jsem v obvýváku spal a pohled na stromy hned po otevření oken mi učaroval, měl jsem si nechat to samé udělat i v ložinici.

                      Nemáme tam žádné stínění, ani na den, ani na noc. K některým oknům asi časem přibude, ale ty největší necháme volné.

                    3. Uh, věř mi …. časem zatoužíš jen po malé škvírce ve zdi a po mihotavém přítmí svíčky, v intimitě dvou lidí, kteří se mají rádi a drží se za ruku (na víc se nezmůžeš).
                      Všechny rozmáchlosti mládí jsou drahé a také se draho napravují, resp. korigují.
                      A stáří trvá desítky let, déle než mladost.

                    4. Re: h72
                      27.9.2018 v 12:39

                      Taky jsem k tomu dozral. Vyhodil jsem sedmicku za barak, ktery je pomerne luxusni a nebydlim v nem, bydlim misto toho v ruine na Sumave, kde si vecer se zenou sedneme na zumpu, dame pivo a na stul petrolejku.

                    5. taktak ….

                    6. Pro mě je sofiina volba nájemníka panelák s okny zabírající 1/3 zdi a nebo cihlák z 50. let s pidiokýnky. I ty velkorysejší předválečné okna pro mě nejsou dostačující.

                      Taky nejsem úplně nejmladší a pořád nemám chuť vyměnit obří okna z doby kdy ještě někdo bral v potaz ty fuj fuj socialistické normy oslunění, za tankové průzory „moderního“ pasivního domu. Pořád lepší čumět do vlastní zahrady či do parku než do zdi s „hajzlovým“ okýnkem.

                      A mám předtuchu že když ve stáří dojde na „ležáka“ a sraní do plínek, tak bude člověk taky rád za výhled z postele do zahrady. Zatuchlá špeluňka a mihotání svíčky mi evokuje středověkou celu mnicha, jen k tomu přidat studený průvan a pobíhající potkany a je to dokonalé :)

                    7. re: kaBrnak

                      Viděl jsem pasivní domy s opravdu velkými proskleními.

                    8. Re: LWG
                      27.9.2018 v 13:01

                      Clovek si musi predevsim ujasnit, cim a jak bude topit. Automaty na uhli, se kterejma se rozthl pytel, jsou super reseni. Na papire. paxe ukaze, ze z uhli je fuj fuj bordel v hezky novostavbe, pri roztapeni to smrdi jak bolava noha a ve finale jde cena dvojky orechu do nebes.

                      Proste zvazit vsechna pro i proti a mnohdy se stane, ze pasivni dum z toho vypadne jako kokotina. Podobna kokotina je treba kanadskej srub. Je to krasny, o tom zadna. Nez zjistis, ze jak kunda prvni roky vycpavas furt lochny mezi kladama a pokud si zena vzpomene, ze „taamhle potrebuju lampicku“, tak mas kurva problem, jak tam ten kabel potahnes.

                      Vzdycky je dobry najit nekoho, kdo v tom aspon pet sezon zije a poptat se. Mam kamarada v pasivnim dome, ma tam rekuperaci a ve finale stejne vetra jak o dusu, protoze tam ma plisne. Soudruzi projektanti nekde udelali chybu v mikroventilaci.

                      Ja jsem na novostavbu z termocihel praskl 10 cm polyse a 960 m3 jsem dostal do tepelne ztraty 9,5 kW. I s dvojskly.

                      Na Sumave je to spis z poloviny rekonstrukce, polys na to dam taky (dolni 2/3, vrsek dam drevo se vzdusnou mezerou a odvetranim), protoze se mi nechce slozite pripravovat podklad na fasadu plus vyresim zatepleni starych 45 cm cihlovych zdi. Fasada je pak lalac. Ovsem tady topim zadara (moje drevo) a bude to tak zrejme i nadale, pokud neprijde zase nejaky Unor. Takze zatepleni je spis proto, abych jak kunda nemusel furt prikladat, i kdyz ma kotel aku.

                    9. Sysop: Ta rekuperace je dneska hodně velká móda, málokdo si uvědomuje že v kombinaci s moderními materiály, má pak doma v topné sezoně vlhkost rel. vlhkost v cimrách kolem 30%. Obyvatelé těchto pasivních domů jsou pak celou zimu sesypaný na antibiotikách. Bohužel už ani nepomáhá hodit ručník na radiátor, páč radiátory už nejsou in. Takže ve finále je pasivní dům prosklená kostka kde domácí architekt zakázal záclony, takže se musí spustit každý večer žaluzie aby jako ty sousedi nekoukali dovnitř (ne kolemjdoucí – protože ty dělí od domu zeď ze skleněného gabionu). Uvnitř ve střevech má samozřejmě nějaký chytrý střeva a servery a routery a řídící jednotky co umí udělat několik scén osvětlení atd. Do toho ještě samozřejmě jede tepelné čerpadlo celé léto aby ohřálo bazén a uvnitř jede celé léto klimatizace aby se to uchladilo. Celý takový dům má pak 2 kW klidový příkon. Navíc s okolím vymění tisíce dalších kýblů energie a hmoty v podobě chemie proti dvouděložným, benzínu do traktůrku, žrádlem pro psa atd. A já se ptám: proč se vlastně takový barák jemnuje „pasivní“?

                    10. Re: JASAN
                      27.9.2018 v 13:42

                      :-D Jo, to sedi jak (_!_) na kastrol.

                    11. Btw, tusim to bylo ve Vejci naruby…? Povidka o baraku, kterej byl plne automatizovanej, vsechno si tam zilo vlastnim zivotem, barak i chciplyho psa sam spalil v kotli…

                    12. sysope – Když nastaly deště, Ray Bradbury. Slavná povídka.

                    13. pardon, česky je to Přijdou vlahé deště, v originále There Will Come Soft Rains.

                    14. To byl myslím Bradbury, povídka Přijdou vlahé deště.

                    15. Pre Sysop 27.9.2018 v 13:13
                      Zaujímalo by ma ako budeš riešiť to zateplenie tej 45-ťky tehlovej steny, lebo ja to mám podobne (plná tehla a omietka) a rozmýšľam čo stým. Dom je z nejakých 60-tých rockov ale steny majú urobenú hydroizoláciu. Zatiaľ sa prikláňam k termo-omietke, ale zvažoval som aj niečo na báze minerálnej či kamennej vlny – všetko má svoje pre a proti.

                    16. Vzal bych ten barak, rozhodne. 50. leta jsou ok, uz tehda se stavely baraky, kde hrubka ma zivotnost 150 let. Pokud ty zdi nejsou kamenny (coz se v padesatkach jeste obcas dalo videt, ale uz malokdy, spis sel kamen na sklepy), tak na to mrknout, udelat novy preklady a flaknout tam vetsi okna. Neznam tu stavbu, ale mnohdy staci selskej rozum, namisto statika. Podeprit stojkama strop, vybourat z jedny pulky tloustky zdi, zazdit preklad, nechat zatvrdnout, pak totez zvenku a voila. Delal jsem tady na Sumave nekolikery novy dvere a to i do stitove zdi (kamen 60 cm) a slo to. Jen holt u toho kamene clovek musi tahat jednotlivy sutry a pocitat s tim, ze bude dozdivat cihlou, nez tam da preklad.

                    17. kaBrnak: chápu řešit okna, když bydlíte v činžáku, ale nevím proč řeší okna lidé v baráku se zahradou. Když chci koukat ven tak si kdykoliv můžu vyjít před dům. To je mi tak nějak záhada. Ale mám takový pocit že to souvisí s triumvirátem – trampolína, bazén, gril…

                    18. Re: JASAN
                      27.9.2018 v 13:07

                      Nechces vzdycky vyjit pred dum. Treba ted mame na vine vosy a srsne. Bez se tam nazrat, kdyz stul je dva metry od toho. Ale do krajiny se divat chci. Takze si sednu do zradelny a koukam francouskym oknem smerem k Susici, ale nemusim se venku otravovat s hmyzem, dokud to vino nesezerou. A nebo je treba hnusne, zima, presto pohled do krajiny neomrzi.

                      Jsou lidi, jejich snem je koukat z okna na NY. Jsou lidi (a mezi ty patrim treba ja), kteri se z okna chteji koukat do prirody. I kdyz jdu spat, chci za oknem videt spicky stromu.

                    19. re: h72

                      Za prvé nevím, kde budu, až budu starý, ale především nevím, proč by mě potom pohled do krajiny měl bavit méně. Pokud se něco radikálně nezmění, o intimitu strach nemám, maximálně o nějakého myslivce s noktovizorem, ale po pravdě řečeno, i kdybych tam pořádal orgie, tak mi přijde, že na internetu jsou dostupné v lepší kvalitě, u dvou lidí u svíčky jsem přesvědčen o tom, že to se raději bude někdo dívat na to, jak roste obilí.

                      Zelená barva uklidňuje. Krom toho pochopitelně mohu zapálit svíčku a mít mihotavé přítmí už teď (eventuelně ho udělat ještě více přitměné, pokud se dohodnu s obcí a vypneme tu nejbližší lampu).

                    20. Na starym baraku mam celkem ctyri velka francouzska okna na terasu. Kazde sire 2,7 metru, vyska 2,4 metru. Vse dvojsklo, protoze jsou to slajdy a ve trojskle by ta mechanika stala raketu quliva hmotnosti. Uz tak stoji patnact na jedny dvere. Mel jsem fedry, ze bude klendra, takze jsem ke kazdemu oknu dal podlahovy radiator. Ty radiatory mne staly sedesat a ve finale praxe:

                      – dvojsklo bohate staci, aspon to zenska utahne pri otevirani a mechanika netrpi.Samozrejme argon.
                      – puvodne pocitana tepelna ztrata 450 W/okno se ukazala jako bezpredmetna, protoze je to jizni strana a slunce to ohreje, i kdyz je pod mrakem
                      – tepelna dilatace takovych oken neni zadna prdel a zaplatpanbuh,ze jsem s tim pocital. Soused vedle ma jedno takove okno, nechal si to od odborniku dat na turba a v lete se mu cele okno uprostred vybouli o 4 cm (!), staci lehce slunecny den.

                      Pokud ma clovek tomu odpovidajici zahradu a ma na co cucet (zelen), pak je to krasny. Mam na tom starym baraku jidelnu jako zimni zahradu, je radost tam i v zime jist a pritom se divat, jak hoduji ptaci na krmitku. Pritom okna az na zem a konstrukce komplet drevo. Je to soucast obvyaku, neoddelene a nikdy tam nebyla zima. Opet – dvojsklo.

                      Mam zevnitr rucne delane drevene zaluzie a je pravda, ze v lete jsou nastaveny na 30% stin, protoze jinak by clovek uvnitr zdechnul. Jasne, je tam klima, ale ta zase vysousi vzduch, takze se v lete vetra. Ostatne, kdyz zasviti slunce, zaluzie se daji na 0 % a v baraku je razem teplo, i kdyz je venku treba -15 °C. Sousedi topili, my jsme vetrali.

                      Jak pise h72, samotne trojsklo nic nespasi, vesmes je to oblbovak na lidi plus Zelenou usporam. Musi to byt jako soucast systemu, na coz se fura lidi vysere. Zateplena dilatacni spaleta, vnejsi izolace fasady, atd.

                    21. Nejhodnotnější je ovšem francouzské okno s výhledem na sousedův plot. Ideálně tak 4 m od něj.

                    22. Standard developerské výstavby poslednách 25 let?

    2. jenick – to jako ze jste se to naucil z knizek ? ja to zkousel a k nicemu to nebylo mam mindrak muj otec nic neumi tak jsem nemel komu koukat pod ruce a dneska jsem odkazanej na hodinoveho manzela .. docela mne mrzi ze misto VS jsem nesel do uceni na automechanika nebo instalatera .. jeste vic mne irituje muj svagr ktery take nemel otce kterymu by koukal pod ruce a presto by dnes byl schopen postavit barak – umi elektriku, vodu, plyn i vsechno ostatni, naucil se to sam nejspis metodou pokus omyl nikoliv z knizek .. podle mne to musi byt v cloveku jestli ma pro manualni dovednost nejake vlohy jinak si to neumim vysvetlit …

      1. Vlohy tam urcite budou potreba. Moje zena si muze nastudovat navod, jakej chce a ve finale stejne nevi, co a jak ma udelat, pokud jde o chlapske profese. Opacne zase ona umi tak brutalni multitasking v domacnosti, ze ja nestiham ani zirat.

        Knizka uz je jen recept. Pro vareni ale musis mit aspon nejaky vlohy. Ty se prave vstepuji v tom detstvi, kdy si kluk hraje s Merkurem a tatik mu ukazuje, co a jak. Jde to samozrejme i pozdeji, ale vic to drhne.

        1. Ano, tiez si myslim ze nejake vlohy tam musia byt. Do knizky, na video ci na net je sice dobre pozerat, ale to vychodniarske kuknem a vidzim tam musi byt. A potom clovek v pohode urobi co nikdy predtym. Ako napriklad minule synov Modular V8 vyplul z hlavy sviecku. Oni to udajne robia. Syn kupil sadu na opravu (vystruznik kombinovany so zavitnikom, vlozka) no robit to nemohol. Tak som to spravil ja. Prvy raz v zivote, nikdy predtym som to nerobil.

      2. Videa na netu + studium odborných článků taky na netu. Pak si to člověk zkusí párkrát sám a je to. Jde jen o to nikam nespěchat, pracovat pečlivě, vše 2x měřit a teprve pak řezat. Třeba práce s okružní pilou – stačí ji jen vést podél nakreslené čáry, jede skoro úplně sama, není na tom nic těžkého.
        Nějaké to automechanikaření mi ukázal kamarád – stačí mít dobré nářadí, montážní manuál k autu/motorce… a jde to. Na začátku to strašně trvá, než na to člověk přijde, ale pak už je to cajk. Třeba výměna tlumičů – úplně poprvé jsme to dělali snad 3 hodiny jeden tlumič. Teď to rozdělám, vyměním pružinu i s dorazem a znovu namontuji sám tak za hodinu.

  5. Moc šikovného kluka má ten D-Fens.
    Sice dělám do nákladní silniční dopravy, ale nepodceňují konkurenci na kolejích(zřejmě zbytečně). Mašinky mě také baví. Stejně tak mám rád autobusy a nakonec si jednoho krásného dne (až se budu nudit) dodělám Déčko a koupím si autobus jen tak pro zábavu.
    Nechci tu nic propagovat, ale chtěl bych pozvat nejen D-Fense s rodinkou ale i ostatní na Zubačku do Tanvaldu. Rád pro vás připravím automobilně-železniční výlet s kvízem a překvapením.
    http://www.zubacka.cz

  6. Instituci, která z něho podobné sklony spolehlivě vytluče není třeba složitě hledat. Poslouží libovolná veřejná základní škola, která je „zadarmo“ a pracují tam vysoce motivovaní profesionálové.

  7. A jsme zase u těch sociálních bublin. Takový dojem máte, protože jste bohatí a stýkáte se vesměs s vyšší střední třídou a výš, lidmi, co si na práci najímají jiné lidi, protože na to mají prachy, zato nemají čas. Někdo k tomu nemá prostě vztah a třeba se věnuje prostě své profesi a nezajímá ho to.

    Mezi dolníma 8 milionama co znám, chlapi si většinou dělají na baráku co se dá sami, na autě tak každý druhý a to jak mladí kluci tak staří dědci. Bohužel i já na auto už seru, protože kdo se má v těch moderních pičovinách vyznat, moje opravy svépomocí končily někde u Felicie, kde se pod kapotu dalo aspoň dostat.

    Je to boj, když zase naopak sednete do sociální bubliny vidláků s původem na východním slovensku, kde se po tisíciletí maká jen a pouze výhradně rukama, protože s trojkou v žíle se právnický text nebo počítačový systém analyzuje dost těžko, dozvíte se, že každý kokot který dělá v kanceláři/škole/nemocnici/jaderné elektrárně/atd. nepracuje, protože co není lopatou, to není práce.

    Závěrem… já bych to prostě nechal na každém, já nejsem ani to ani ono, nejsem extra zručný, protože můj fotr byl doktor a ne automechanik a neumím pěstovat nic protože moje matka byla doktorka a ne jézeďačka a jako chudí doktoři komunistického zdravotnictví měli byt v paneláku a ne grunt s autoservisem. Jelikož jsem socka tak mě však život naučil opravovat všechno co jde , pokud možno zadarmo a pičatým vercajkem (postapo style), protože jsem nikdy neměl ani nářadí ani dílnu, žádné jsem nezdědil. Prostě cokoliv než vyhodím nejdřív rozeberu a zkusím opravit, úspěšnost mám slušnou ať jde o komp, hajzl, fichtla nebo sifon. Ovšem žádný ferda mravenec.

    Ale zase umím obstojně vařit a hrát na piano, což zase neumí někteří jiní lidi.

    1. No tak vidíte že jste zručný když umíte hrát na piáno.

      1. Piano nemá motor ani se nemaže vazelínou, to se nepočítá :)

        1. Tak zkuste varhany. Zatímco na piano se ještě hraje, tak varhany už se obsluhují. U „obsluhy“ už nějaká zručnost musí být…

          1. To bych asi nedal, jak jsem to viděl, to už je fakt dřina

            1. Šlapat je jednoduchý, ale pracný. Hrát dvěma rukama a nohama na nožní pedály k tomu (nejlépe z listu), to je zas na hlavu a hlavně cvik, předtím řada let učení.

              1. Jo, panecku, ale jak kostely nemusim, tak do Pasova na varhani koncerty jezdim rad. Jak mne ucil mistr divadelni zvukar u tlakoveho repraku „voe hubdu musis cejtit i kdybys byl hluchej“, tak presne tuto rezonanci clovek citi u varhan.

                1. Nebo na rockovém koncertě. Posledně v Rondu mi to solidně vyčistilo nejen uši (pro jistotu ucpané vatou) ale i dýchací cesty ta talková vlna profoukne. A zaštěrchá všemi orgány, když jsi blízko pódia, kdybych měl slabší žaludek tak bych zřejmě vrhnul. Kde ti kdo poskytne za tak rozumné prachy takovou masáž celého těla i orgánů?

                  1. Re:kaBrnak
                    25.9.2018 v 14:00

                    Kdysi jsem byl v Nemecku na koncerte U2 a na vlastni oci videl typka, jak ma hlavu vrazenou primo v repraku a trepe s ni. Nebyly to kupodivu posmrtne krece.

                    1. Na tělo dobrý, to jo, ale je z toho pak dosmrtnej tinitus…

                2. Četl jsem, že prý kostely mají zakázanou tóninu na varhanech, každý kostel (nebo koncertní síň) jinou. Je to prý frekvence, při které by se mohlo zdivo kostela dostat do rezonance a začít praskat (Jerišské trouby). Varhany jsou vůbec zajímavý stroj, pohonem měchů počínaje přes ovládací klaviatury – rejstříky skladbou a technikou výroby píšťal konče.

                  1. Re: CzechDave
                    26.9.2018 v 7:45

                    Neumim si predstavit, jak by ten ton hledali. Ale jinak ano, infrazvuk taky umi udelat svoji praci.

                    Kdyz jsem byl kluk, tak na LPT meli sklenicky z Duritu. Prepnute sklo, kdyz se je podarilo rozbit, tax rozletely jak sklo od auta na milion kosticek. Jenze… melo to svy mouchy. Obcas se nerozletely hned, takze kdyz nekomu spadly, tak bouchly az pri myti nadobi a nebo, a to bylo veselejsi, reagovaly prave na ruzne tony. Zejmena, kdyz byly prazdne. Takze kdyz se tabor nazral a nekoho poprve napadlo vzit garmosku a ze si zapejeme, sklenicky vesele bouchaly. Od te doby se po jidle muselo nejprve uklidit a nebo jit hrat ven.

                3. No, eště je varianta pořídit stroj, kterej vyrobil Mistr, a lopata už do něj jen vkládá program. Jmenuje se to orchestrion a ty maličko pozdější sedají krmit děrnejma štítkama/páskama :D

                  Mistr při stavbě zařídí, že to hraje skqěle. Programátor zajistí, aby to mělo co hrát. Win-win.

        2. Piano má v sobě velmi zajímavý mechanismus, stačí odendat desky a podívat se, leccos se tam taky dá opravovat, minimálně vyčistit od prachu. A kdo by chtěl mát nadosmrti co manuálně dělat, stačí rozebrat mechaniku tak, aby ty kladívka nebyly označeny, mají totiž určitý měnící se úhel a bez označení to nelze dát dohromady.

          1. Já jsem takhle jednou rozebral akordeon skrzevá to, že nějaký šiukula prošrouboval rejsříky. Asi 2 týdny sem na něj pak koukal, pak jsem se dal do shánění vhodných kůží a plastů, pak jsem ho nechal uležet asi 8 let ve sklepě a pak někdo ten sklep vyklidil… a bylo

            1. Che che che, dobrá příhoda! S tou rozebranou mechanikou bez označení (stačí prej udělat dvě šikmé čáry tužkou) mi to vyprávěl ladič a opravář pianin, že ho k tomuhle případu zavolali, tak když to viděl, řek jim ať to rovnou vyhoděj, že to nikdo nesloží, a bylo po pianinu.

          2. No do toho třeba já nejdu nikdy, protože ty dřevo/mosazné mechanické stroje ve mě vyvolávají hrůzu. Piano jsem samozřejmě zevnitř viděl milionkrát, ale nikdy mi docela nedošlo, kolik těch hejblátek tam vlastně je https://gifer.com/en/4QUF

            1. A přitom si hratelné starší pianino pořídíte za pár litrů, protože hodně lidí se toho potřebuje zbavovat.

              1. bývaly běžně za odvoz, ale to už neplatí, protože teď je to strašně IN, moje generace má děti a každý chce, aby dítko hrálo na klavír. Ještě nedávno to nedělal nikdo, najednou chcou všichni. A i dospělí se chtějí učit. Samozřejmě milý vyšlehaný nástroj stejně nakonec skončí zaprášený rozladěný v rohu, protože každý se domnívá, že bude za 2 roky vařit Ježka jako ožralý Kaiser v tmavomodrém světě a nelze mu vysvětlit, že na takovou úroveň se dostane konzervatorista a koníčkář nikdy, že je to jen ve filmu snadné a lehké.

                Vždy to těm lidem rozmlouvám a vždy marně, teď to prostě frčí.

                1. J8 tudle viděl v ZUŠ inzerát něco celkem solidního asi za desítku (s dovětkem „cena k jednání“). Ale dneska bych novému zájemci o učení se na klavír doporučil digitální pianino s mechanickou klaviaturou, solidní kusy od 20 tisíc, zvukové možnosti obrovské a přinejhorším potom prodat; taky odpadá otravování sousedů hlasitým přehráváním, přitom pro standartní hráče kvalita mechaniky a zvuku dostačující.

                2. Kamarad, co bydlel v panelaku na Mendlaku vypravel, ze nad nej si sousedka poridila klavir, pro potomka. Ditko neumelo ani hovno, zato cvicilo denne, takze kdyz uz kamaradovi prestaly zabirat Algifenovo-Brufenove koktejly a zacal si delat ZP, prisel jako blesk z cisteho nebe napad sousedky sezvat rodinu a ukazat, jak je ditko sikovne. Hafo lidi se seslo v jedne mistnosti okolo klaviru a… praskl pod nimi panel. Jen rupnul a vysypalo se trochu betonu, nicmene kamarad se zaradoval (je statik, takze zadne nervy) a mily klavir letel z horniho bytu ven.

                  1. co klavír, ten ladí skoro vždy, jen na něj někdo blbě hraje, ale takový housle, kde se tón tvoří prstem, to je někdy maso… a stačí koncert hudební školy, poslouchat to 10 minut, natož kdyby to měl někdo doma.

                    1. Zapoměl jste na to nejdůležitější – šmitec – toť v neznalých rukou nástroj zkázy!

                    2. a podceňujete starou dobrou trumpetu to je taky maso, a kurva hlučné. Ale nejsou nějak poslední dobou v módě, vlastně jsem dobrého trumpetistu neslyšel hrát ani nepamatuju. Přitom děckám ve škole nutí vždycky debilní flétny, které jsou k hovnu, zní na hovno, a každému děcku poctivě zničí vztah k hudbě už v útlém mládí.

                    3. Trubka je fajn nástroj, kluk s ní začal před rokem, má výhodu, že zná noty atd z prvního nástroje. Zkoušení v bytovém domě je ovšem problém, tak jsem vyrobil takovou „tlumicí komoru“ neboli krabici vytlumenou vším možným, která hodně tlumí, ovšem zas to odporem vzduchu tlumí i sílu dechu hráče, tak to nějak kombinujeme.

                      Jo a Laco Déczi zase začíná šňůru, v 80 letech, tak ho můžete potkat všude možně td na podzim.

                    4. Re: Pospec
                      25.9.2018 v 12:03

                      Fletna se musi brat jen jako nastupni mustek k necemu rozumnejsimu, zejmena pro zeny:

                      https://www.youtube.com/watch?v=HXm8JdC4k4c&list=RDHXm8JdC4k4c&index=1

                    5. Klavír neladí nikdy, z principu konstrukce. Jde o jeden ze serie nástrojů, které mají temperované ladění (nebo to, které jim ladič vetkne). Nikdy ale na něm nemohou ladit všechny tóny …. a tuplem ani souzvuky. Klavír rve uši vždy. Kytara v základním ladění je to samé. Z principu věci.

                    6. ….těm co mají absolutní sluch. Musí to být prokletí, slyšet tóny opravdu čistě, protože podle mě najít poslouchatelnou hudbu pak musí být téměř nemožné. Běžná populace včetně mě falešnost naladěného klavíru neslyší, i když přístroje by určitě odchylky ukázaly. O kytaře nemluvě, tam stačí jak při mávání pádlem nad hlavou pruží krk a tón se logicky mění s ním. Čistý tón pak z povahy věci mohou mít jen a pouze elektronické nástroje.

                    7. Houslisti to mají jednoduché, udělají si na hmatníku, co chcou. My kytaristi v podstatě taky, ale dá to víc práce, zvláště, když se vytahuje víc tónů. Pianisti to řeší vibrátem ve smyslu dynamiky, tón rozmlží.

                    8. Jak se prosím rozmlží tón na klavíru? Vibrato jako záměr jsem ještě neslyšel, leda kdyby ten nástroj někdo zrovna rozbil. Rozladěný tón, takové ty vlny, vydává klavír, když struny, jednoho tónu jsou nesladěné (jsou 1 – 3 podle výšky tónu). Jinak ladění klavíru prošlo změnou v intervalech uvnitř oktáv, ale základ platí, tedy že A1 má 440 Hz, A2 má 880 Hz atd. Kdybychom slyšli dnes skladbu na klavír se starým laděním, tak se asi poserem. Jde o zvyk uší. Když má někdo doma klavír s nějakým rozladěným tónem, přestane časem to rozladění slyšet.

                    9. I na klavíru lze tón prznit, pokud to mechanika dovolí ….. je víc druhů mechanik ….

                  2. No očekávám, kdy si kdo pořídí brokovnici na mě, protože mi aby to nebylo málo moli sežrali tlumítka, takže to dělá bordel a co já, já nemám už roky čas vůbec hrát, ale děcka do toho furt třískají ….

                  3. no, to sou dobrý úelka s těmi propadlými klavíry, tedy vlastně pianiny, klavír se vejde do čtyřicetimetrového pokoje v secesním činžáku, do paneláku se klavír a) vůbec nevejde, b) nenastěhuje, protože u paneláku jaksi nejde udělat opatření jako u klavíru, u kterého komponoval mistr Antonín D., který nechal na letní byt přivézt klavír, zedníci vybourali díru do zdi, a po nastěhování klavíru díru zase zazdili.
                    ale k věci, nejtěžší klavíry (dlouhá křídla) mají maličko přes půl tuny, nejtěžší pianina mírně překračují tři metrické centy. ono se to zdá jako děsná váha, dva nařachaní chasníci, co nesmí do posilovny, protože tam ohýbají tyče, na schodech činžáku funí, rudnou a poulí oči, ale není to zas tak moc. tři korpulentní strejcové hravě převáží pianino, a koncertní křídlo nemá šanci proti řádnému šífoneru napěchovanému knihami. kolik pak má paní učitelka doma svazků? kolik máte vy? tisícovka svazků (taková běžná knihovnička usedlé městské intošské rodiny) má zhruba třičtvrtě tuny.
                    a vona ani ta rohová vana, když si ji fiflenka napustí, není žádné peříčko. květináče, plné příborníky, starožitná rozkládací kanapata.
                    reálné jsou ovšem historky, kdy při totální rekonstrukci bytu polír napočítal nutné množství samonivelační srágory na srovnání podlah v průměrné vrstvě dvou centimetrů, a roboši sklepaní ze smreku v lese u Medzilaborců nanosili dvě palety pětadvacetikilových pytlů, a narovnali do štosu uprostřed cimry.

                    1. To je prave to, ze doprostred cimry, nota bene v kralikarne, si malokdo postavi kasnu. A u tech zdi se to tak nejak promele, byt knihovnicka z nevolumenovyho papiru je jak kostka betonu. Tam je panel namahanej spis ve strihu a to da.

                      Kamarad tvrdil ‚klavir‘, ale cert vi, co tam presne stalo. Problem byla az ta familie, do te doby nic neprasklo. Jestli u toho i skakali, vim hovno. Jina vec je, ze panely nejsou pres celou cimru celoplosne, i za komara to byly nudle zalozeny na stenach, takze mozny je vsechno. Ja jsem za nim chodil a pamatuju to hrani a pak pamatuju ticho a strop mel pak oblozenej tema polystyrenovejma ‚okrasnejma‘ deskama, velka moda za minuleho totace, aby se v mistnosti lip drzela plisen, pokud to bylo nejvyssi patro a napicu izolace strechy. Pro prdel to tam asi nelepil, musel poresit tu prasklinu. Panel by nikdo nemenil, proc taky. Nahore se to zniveluje a dole zamazne. Sere pes.

                      Ostatne nevime, jak ten panel byl zrovna sprasenej, treba patecni sichta. Ja jsem jako kluk delal v modricke panelarne jako brigos, denni norma byla 20 panelu na sichtu, pricemz zacalo se rano v sest a v poledne jsem odjizdel na prygl. Vratnej dostal pulcak rumu, aby pichl v pul treti. Norma se stihla, vsichni spokojeny. Jenze obcas chodily tak domrdany cihly, ze to praskalo jeste v rukach pri skladani do forem. A lalac skoncil, kdyz v kralovopolske cihelne, ktera dodavala do panelu cihly, nastopili rakosnici. Ti curaci mrnavi nedosahli na vrch palety, takze nam je delali o jeden sar nizsi, tim padem se auto pro ne muselo otocit 2x a uz to nestihlo tak, abysme vypadli v poledne. Hovada sikmovoky.

                3. Já sem byl nedávno na jedno pianino „za odvoz“ kouknout s kámošem. Bohužel ho skladovali pár let ve sklepě a když se otevřel dekl od klaviatury tak na nás vykoukly klávesy co vypadaly že by se jim šikly hodně přísné rovnátka. Škoda nástroje. Ale jinak u těch pianin různých kvalit bych měl trochu strach že dítě třeba nebude úplně bavit znásilňovat nějakou obstarožní mechaniku a začne ho cvičení doma prudit a je hotovo. To už je možná lepší – jak se píše – pode mnou nějaké to elektronické – nedávno jsem viděl yamahu za 15k a nebyl to vůbec špatný nástroj. Co se týká toho koníčkaření tak tam je veliký rozdíl jestli si někdo pořídí na stará kolena piano protože před 30 lety chodil 5 let do lidušky a nebo jestli si ho někdo pořídí takzvaně „na čisto“.

                  1. Jo elektronické bude v pohodě, klasický klavír je pro koníčkáře překonaný, těžké jak prase, neskladné, do paneláku hlučné.

                    Jinak s hudbou obecně je zásadní problém a otázka, kterou kladu každému co k tomu pořádně nečuchl, „co chceš hrát?“ , lidi co by to chtěli umět si tohle dost často neuvědomují, že motivace sednout k tomu je klíčová, jinak nemá smysl se to vůbec učit a nebude je to bavit a stejně se na to vyserou.

                    Pokud nerad sedím u ohně s kytarou a písničkama a nemám k tomu třeba ani příležitost, nemá smysl se moc učit akordy na akustiku. Pokud neposlouchám sám vážnou hudbu a nevyžívám se v ní, nemá cenu se učit klasiku na klavír.

                    1. No tak klavír se hodí i pro přehrávání popňůzik v hospodě po pátém pivu. A na kytaru se dá zmáčkout pro srandu taky kus té novosvětské – ideálně v rytmu dajány… Já bych ty nástroje zas tak nesegregoval. To spíš přiléhavější příklad bych viděl například v tom, že když je někdo nespoutaný extrovert, tak třeba taková horna pro něj asi nebude úplně to pravé. I když možná proč ne.

                    2. Pro děti, co si chtěj zazpívat a zahrát něco pro radost, ale aby to bylo jednoduchý a pěkný, doporučuji ukulele. KDyž má dítě třeba z piána nebo jiného nástroje základní znalost o tónech, tak lze trošku nadané děcko naučit „písničky k ohni“ třeba za půl hodiny. Ukulele má jen 4 struny, tudíž základní potřebné akordy jsou nesrovnatelně jednodušší, než na kytaře, a ještě to je malý nástroj a pěkně zní. Takže nějakou populární tříakordovku lze úplného nováčka, když má trochu rytmus a umí slova a melodii, naučit doprovázet skutečně během pár desítek minut.

                    3. Ukulele je fajn, ale pro amatéry, kteří si chcou prostě zazpívat, se nehodí. Po třech písničkách se ti onudí, zní to furt stejně. To nejni na celej večír. Ukulele využije spíš nápaditej profík.

                    4. tak děti na to mrskali řadu skladeb, samozřejmě je to fajn v kombinaci s kytarou, ale pro rychlé učení je podle mne velmi vhodné. Doprovod se tak jednoduše a rychle začátečník nenaučí. (Akorát se musí hodně a často ladit)

                    5. …a kde ten pan Kulel bydli? ;-)

                    6. Ve školce… :D:D

    2. Jenom bych tedy zmínil, že jste správně napsal že chlapi a staří dědci si udělají co se dá sami, ale u těch mladých kluků se obávám že už to tolik neplatí. Mám tedy zúžený pozorovací prostor, ale řek bych že pouze jeden mladý kluk z ostatních asi 8mi, které občas potkávám, si umí něco udělat sám na autě nebo na něčem jiném. Ostatní mají buď nagelováno a jsou „fotbalisti“ a nebo imrvére sedí doma a hrají hry a když mají doma něco pomoct tak ihned očekávají nějakou odměnu. A to se bavím o stejné bublině jako Vy.

      1. No ve velkých městech možná, co znám mlaďochy z práce (kancelář) i z hospody z malého města příp. venkova, jedou furt postaru. Jeden dělá motorky, druhý auta, třetí staví barák.

        Znám frajera co jezdí na fichtlu do chorvatska, to je fakt umělec, protože to chce kouzla, aby to tam dojelo.

        Pravda mladý švagr je od prahy a ten teda podle mě v životě ani nemaloval byt nebo neměnil vypínač, řidičák nemá, bo na co, když máš mhd/uber, sdílená ekonomika, cestování atd … ale zas má kámoše co staví Lanciu Deltu, takže prostě kus od kusu.

        Že mi jako střední generaci už připadají dvacátníci divní je fakt, ale to je přirozené, když mi bylo 20, bylo to úplně stejné.

        1. Si vzpomínám, že mi bylo dvacet a zhnuseně jsem sledoval oslavu narozenin nějakýho čtyřicátníka. Hlavou mi letěly myšlenky jako „fotr starej…život v prdeli..za chvíli zhebne…proč to vlastně slaví??!?“ a vida, teď došlo na kozáka; v lednu je mi čtyřicet. Nu, a oslavím to. Jasně že jo. A pořádně. Taky mi měl jeden z dvacátníků potřebu mi sdělit, že jsem magor, protože pořídit si třetí dítě a ve skoro ČTYŘICETI??!?
          Dvacátníkům připadaj divný úplně všichni, kterým není taky dvacet. Je to trochu zvláštní věk. Proto taky dvacátníci připadaji i naopak divní těm ostatním. Oni se prostě intenzivně hledaj…

          1. nebyli jsme jiní, jako bych se viděl…. Řepa po lopatky, celej život budu jen pařit s kámošema a cestovat, robit budu něco lehkýho za hodně peněz, v bytě budu mít jen matrace, popelníky, , komp, pořádný repráky, projektor a plátno, ledničku na pivo, zapalovače rozházím všude, abych je nemusel nikdy hledat. Děcka? NIKDY ! Jen to řve a smrdí, stejně všichni zhebnem tak na co?

            jj, „nevěřte nikomu, komu je přes třicet !“ , tak to prostě bylo

            člověk si tím musí projít, aby zjistil jak to v životě funguje a že ve 40 je život ještě furt docela fajn a že životní spokojenost pramení z dosahovaných cílů a odvedené práce a ne jen z „mít hlavně pohodu“, že děcka jsou vlastně boží, když jsou tvoje, že chlastat a poslouchat muziku se dá taky, že kámoši půjdou stejně do prdele, protože taky budou mít starou, byt, práci a haranty a na sebe budete mít čas jednou za uherák na rychlé pivo, ale že to nevadí, že je to vlastně fajn

  8. Jelikož jsou tady různí exoti, zeptám se tady, jestli někdo neřešil Brzlík tak nějak věděcky? Jde mi o tom, že jsem čím dál tím víc lenivější a když jsem slyšel že za to může Brzlík, tak jsem na internetu nic nenašel. Jenom samý okultní vědy. To se tomu nikdo jako lékařsky nikdy nevěnoval?

    1. O tom vím jen to, že jestli je to Brzlíkem, musím mít tuhle jeho vlasnost již od mládí nadstandardně vyvinutou …

    2. Myslim, ze brzliku se pomerne citlive venoval doktor Lecter.

    3. Vařit tak 5 minut, pak oloupat. Ale dost blbě se shání.

  9. Malej génius umí narvat tyčku do díry a všichni jsou z toho odvařený (taťku chápu).

    https://www.youtube.com/watch?v=_xQTbloLQmc

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017