Kakuna je málo marnej - zpět na článek

Počet komentářů: 439

  1. 6-6=0 ty kakuno.

    Jinac preju kakunovi sikovne ruce a bystrou hlavu. At ti dela radost….

    1. Kakuna je ve veku, kdy uz zacne mit smysl ho ucit cizi jazyk. Ja jsem u 6leteho potomka zacal germanstinou, protoze to je jazyk dulezitej pro Evropana a anglinu do nej stejne dneska lejou od 3. tridy. Jak bude umet jazyky, bude mit hlavu po fotrovi a ruce po dedkovi, tak ma zivot v kapse.

      1. Pokud rodice neumi anglictinu na spickove urovni, tak diteti akorat zavedou zlozvyky, ktere se budou tezko odbouravat. Viz tradicni ceske neuzivani clenu. Nevim jak u nemciny, tam kontakty nemam. A nevim, jak jsou na tom pedagogove na ZS, za meho mladi byli tragicti.

        1. …úplně stačí promrskávat s dětmi slovíčka (jak se řekne tohle, jak tohle, jak támhleto…). Voni si to pak gramaticky poskládaj, synek v osmi čučí na anglický youtubery a vstřebává to jak houba…Já zas chodím s Amíkama na pivo – slovíčko znát musíš, výslovnost a správnou aplikaci pak nejlépe pochytit od rodilých.

          1. Souhlasím, slovíčka, poslouchat, snažit se trochu domluvit. Vodím obrovský kandicap v rodičích, kteří sami neumí a děti k jazyku (jazykům) logicky nevedou. Končí to jako u holky v osmé třídě (dneska maj angličtinu od první třídy, ale úroveň občas hrozná, jindy zase nečekaně výborná a ve výsledku chaos): na základce mají v osmé třídě na angličtinu částečně Amíka, co se sem přiženil a pracoval v USA a v Česku jako kuchař. Mají ho taky na vaření. Z toho by se dneska člověk nadšením posral, mít takovou možnost učit se.
            Výsledek: při vaření si povídá asi s dvěma třema holkama z půlky třídy, které to zajímá a chtějí se s ním anglicky bavit, ostatní děti nerozumí a je jim to fuk a neodnesou si nic, přitom s ním lze mluvit částečně i česky.
            Jinak u angličtiny by mělo platit, že většina používaných slov pro porozumění se vejde do 2 – 3 tisíc slovíček. Oproti němčině a těm strašným složeninám a souvětím to je nebe a dudy.

            1. Nemcina ma tu vyhodu, ze kdyz slovicko neznas, tak tu slepeninu nejak rozpitvas a obsah aspon odhadnes. V anglictine pokud slovo neznas, smolik.

              Ja ovladam oba tyto jazyky asi tak stejne blbe a mam to rozdelene ansledovne:

              – technicka dokundamentace: AJ. Pokud neni, pak AJ. V nejhorsim pripade aspon AJ. NJ jedine pri privazani na skripec.
              – telefonicky rozhovor: NJ. AJ se da, ale NJ je tak tvrdy a hnusny, ze je proste vyrazne lepe srozumitelny.
              – rozhovor Face to Gesicht: tam je to fuk.

              Dite se musi naucit zaklady gramatiky (AJ jednodussi, ale milion vyjimek, NJ slozitejsi, ale stejne se nektere patvary nepouzivaji) a slovicka. A pak hodit do vody – idealne na par mesicu do zahranici, kde se danym jazykem primo mluvi (tedy ne s AJ do Nemecka). Pokud tato moznost neni, pak aspon nechat sledovat filmy, nebo cist literaturu v danem jazyce. Ja jsem jako kluk cetl kriminalky v nemcine plus sledoval ORFx (nic jineho se chytit nedalo), anglinu pak z radia. Kdyz pak clovek vytahne paty, beztak zjisti, ze fura veci je jinak (na gramatiku se sere a naopak vystupuji nareci), ale uz se chyta.

              Rustinu neresim, tam to plati podobne. Snad jen, ze je pro nas foneticky jednodussi. Ale kdo nema v planu obchodovat s vychodem, je mu ku hovnu.

              1. němčina je úžasnej jazyk. tedy pro nás. neboť čeština je podivný jazyk, se slovanskou slovní zásobou (s výpůjčkami z němčiny) a s německou logikou. nemůžu si vzpomenout jak se to řekne německy – tak si to prostě otrocky přeložím, a bingo, od slovíček po idiomy. (vyrážka, okamžik, polotovar). ale úplně nejlepší mluvit s němcem anglicky, neboť češi a němci dělají v angličtině ty samé chyby.

                1. Otrocky překládat (a neznat základy slovosledu a předpony) se zase tolik vyplatit nemusí třeba: Ich stehe deutsch ver, aber ich muss noch turnen. Na to Němci čumí jak puci a význam jim fakt nedojde.

                  1. samozřejmě základy slovosledu a předpony, to je nutná podmínka. a s těmi idiomy, no, je lepší se držet češtiny do 19. století, některé novodobiny importované bůhvíodkud jsou k překladu nevhodné.

                    1. Myslim, ze pro uspesne zvladnuti nemeckeho jazyka je nutnou podminkou manzelstvi. Pak uz Cech nema zadny problem v nemcine plynule vnimat, protoze v nemecke vete, jak znamo, je to podstatne vzdy az na konci.

                  2. Jj, „ich špreche dojče zunge, ábr klajn“…

                    1. Spolužák ze ZŠ – jazykové – se učil německy a v roce 1989 – 1990 nebo tak nějak jel se zájezdem do Drážďan a jak byl z hodiny jazyky zblblej, tak se tam zeptal nějaký místní ženský „Sprechen Sie deutsch?“

                      Toto se opravdu stalo.

                    2. Drážďany tehdá eště nebyly multikulturní? :D

              2. Poslyš, zlatý pravidlo je, že je vždycky lepší ten cizí jazyk, kterej líp ovládáš…:-D Já to mám právě teď s AJ, předtím to byla zas němčina. Holt mám za posledních 10 let anglicky namluveno o pár set hodin více.

                1. Ja jsem zjistil, ze mi jde blbe tak nejak oboji stejne (AJ, NJ). Zato RJ, ackoli z nej mam madurydu, tak hodne slovicek uz je pali. Mluvicimu Rusakovi rozumim, ale sam pri mluve vypadavam, klasika. Ostatni jazyky (italstina, rectina), jen hoodne okrajove, to nepocitam.

                  Prijel za mnou jeden Svycar, z francouzskeho kantonu a svorne jsme zjistili, ze nemecky umime oba asi tak stejne, nicmene behem nejakeho casu jsme stejne presli na anglictinu, protoze slo o technickou debatu a ta stoji v nemcine za hovno.

                  I takove pisne… zamlada jsem poslouchal EAV, protoze to je spis parodie na muziku se srandatexty a dneska si poslechnu Rammsteiny, protoze muzika je to dobra, i kdyz texty drnci do usi a zejmena je poznat to jejich vychodnarske „rrr“, ale to k nim proste patri. Jinak pro pisnicky samozrejme italstinu, francouzstinu, ev. anglictinu.

                2. Když se někdy 1975 dělal společný let Apollo-Sojuz, tak se dohodlo, že kosmonauti budou mluvit anglicky a astronauti rusky…
                  Prostě v tom druhém jazyce tvoříš stručné a jednoduché věty a pomalu zřetelně artikuluješ, takže druhá strana pochopí podstatu sdělení navzdory chybám, zatímco když si každý mele či huhlá svou vlastní hatmatilkou, ten druhý chytá každé třetí-čtvrté slovo…

          2. Proti slovickum nic nemam, tam se zlozvyky napravi v konverzaci s rodilejma mluvcima, mi slo spis o gramatickou cast veci :) Jako voni na to veskrze serou a vetsinou to pochopi, ale obcas je to epickej chaos. Napr. oblibene slovo je celery a salary, obecne spousta rodicu nauci deti hodne zlozvyku. Muj bejvalej ucitel anglictiny na tohle psal ucebnici, ale uz si nepamatuju jeho jmeno ani planovany nazev knihy >< On mel prave vypsany nejbeznejsi czenglish problemy a jednoducha pravidla jak je napravit(napr. je lepsi pouzivat cleny vsude a udelat chybu v par pripadech, nez je nepouizvat vubec a chybovar skoro porad :D)

            1. JO, chyby a záměny se musej odstranit, to je jasný. Známej je elektrikář a stavař, co dělá kšefty zde, v Německu ale i v Číně, je chytrej a nějak se domluví anglicky, se všemi, co je potřeba, to si řeknou. Nic složitého.

              Ale říkal, že v Číně to bylo těžký, že těm rozumět je dost blbě, sami to o sobě vědí, a říkají své angličtině „Čingliš“ (Chenglish), ale prostě komunikují, i když dělaj kiksy. MNě to přijde tady obráceně, všichni se drtí slovíčka, gramatiku, a pak se bojej promluvit.

              1. To je zpusobem vyuky. Zkousi se slovicka, zkousi se gramatika a kdo dela chyby, je za blbce. Coz je samozrejme blbe obecne a dvojite blbe u jazyku. Nastesti internety tohle dost odbouravaji, staci hrat cokoliv online v mezinarodnim guilde(teamu, whatever) a uz se anglictina procvicuje mluvenym slovem skoro nonstop =) Pritom cizinci nam kurvi cestinu neustale a vubec je to nesere :D (naposledy se borec ptal, co se stalo s jednim kolegou, jestli uz ho pripustili :D :D (byl propusten, holt ceska verze phrasal verbs :D ))

  2. Ale jo. Kombinace manuální zručnosti s touhou se něco učit a něco montovat / spravovat a intelektem by měla být pro život to nejlepší. Na jedné straně: nejlepší doktoři (chirurgové, ortopedi, neurochirurgové, očaři) jsou špičkovými řemeslníky s neskutečnými vědomostmi a manuální zručností. Stejně tak nejlepší kuchař, automechanik, truhlář musí být špičkové manuálně zručný a současně umět matematiku, jazyky, umět s počítačem, základy marketingu…

    Za mne velmi dobré vyhlídky.

    1. Taky to tak vidim.Davno pryc je doba specialistu s limecky,kteri umi opravit jen jednu vec.Tohle frcelo na zapade posledniho 1/4 stoleti a uz se ukazuje,ze to byla chyba.I ti lidi zjistuji,ze kdyz chteji zmenit zamestnani,tak presne stejnou specializaci casto nenajdou.Pak jsou preqapeni,ze prijde Polak,Cech nebo Slovak a sebere jim flek,protoze za min penez bude delat praci s mnohem vetsim zaberem.

      A prave diky elektronizaci zase tolik fleku pro ryze vedouci pracovniky svoji krve zapad nema.

      1. Já bych s tím hloupým Západem tak nespěchal. Taky zde před časem D-FENS popisoval výborný dojem z italského autoservisu; před čase v jedné debatě zas nějaký český loďař popisoval, jak holandští svářeči umějí vyrobit nějaký trup lodě nesrovnatelně kvalitnějí, než naši, a to se na Západě zhusta domluví anglicky skoro každej, kdo trochu pracuje.

        1. Otázka je, jestli se mezi těmi Holandskými svářeči nedomluvíte spíše Polsky a Ukrajinsky.
          Podle mě se nedá generalizovat na západ/východ. Je to o lidech/podnicích. Tady na fóru je například národní sport plivat na francouzská auta, že je to ale národ, který dokázal zkonstruovat a provozovat supersonický dopravní letoun k čemuž se Italové a Němci nikdy ani nepřiblížili je věc druhá.

        2. Oaza uprosted pouste se najit samozrejme muze. Take znam obory, kde jsme zapadu natrhli prdel a opacne.

          V kazdem pripade je to labuti pisen cele Evropy, soucasna mladez, ktera neumi uz ani kotrmelec, neumi vzit poradne ani kladivo do ruky. Fiktivni vseumel americkych filmu (obryleny skaredy kluk, ktery doma spichne jaderny reaktor) se postupne stava fikci i u nas. A to, ze jeden ze sta umi vymyslet treba nanovlakno, v globale ty schopnosti naroda jako celku nepozvedne.

          1. No vidíte, a tolik rodin s dětma asi nikdy nesportovalo, co teďka. Stačí se podívat na třídní fotky starý 30 – 35 let – oškliví mladý zachmuřený lidi, tvářící se jak vězňové; dneska mladý vypadaj úplně jinak. A maj jiný možnosti – tehdy maximálně do NDR nebo SSSR do tábora, dneska na pobyty do Anglie, Švýcarska. KDyž teďka vidím učivo třeba přírodopisu nebo zeměpisu druhého stupně ZŠ, tak toho méně nemají, než jsme mívali my. A zažil jsem u známých z UK učení jejich kluka během prázdnin kvůli testům, zda postoupí na další stupeň té střední školy, a takový zápřah jsem dlouho neviděl

            1. Ale jo, ty vymeny jsou fajn, soused mel kluka na vymenu ve Francii a Frantika mel na dva metry doma. Jen nevim, jestli ty dva metry zazitku kompenzuji ten zbytek.

              Tady fprdelakove se resi, ze cim dal tim min kluku chodi na fotbal, prestoze je to nestoji (mlady kluky) ani vorla. Radeji hniji doma. Co delaji, nevim. Internet? Netusim.

              Netvrdim, ze je to chyba systemu, ta je nekde jinde. Je to spis evoluce jako takova. Chyba systemu spis je zpusob, jakym tecou prachy a kam. Casto vidim, ze talenti maji chude rodice. On ne kazdy ma na to, aby narva tri mice kazdej rok do ditete, aby vyhralo olympiadu na prkne.

              1. Na olympiádu sere pes, stejně Ledek holce jenom zkurvil záda a mládí.
                Rozumnej pohyb, to je jiná. Šak i proto jsem na vesnici. Děti denně ženu na hřiště; a vlastně tam chodíme všichni. Žena si tam s kočárem s miminem pokecá s děvčaty a já s chlapci v pohodě vypiju pivo. Jak idylické… :-)

                1. Nutit decko delat neco vrcholove je uplne nahovno. Umoznit mu, aby neco delalo vrcholove (coz je udajne pripad Ledka) je, pravda, trosku jine, ale ja bych to decku spis rozmluvil. Mel jsem moznost mluvit s Jagrem, fajn kluk,… ale v okamziku, kdyby nemel ten balik, tak je balik on sam. Proste diky sportu jde vsechno ostatni uplne do prdele. Jasne, Jagr je vyjimka a pokud ted prestane blbnout a nesmyslne utracet, tak v podstate si muze rict, ze neudelal chybu. Celej zivot delal, co ho bavi a uzivilo ho to. Ale kolik takovych je a jaka je sance, ze zrovna toto budu mit z potomka? To spis vyhraju Euro jackpot.

                  Sport je fajn. Ja jsem jako pubos delal dva, z toho jeden vrcholove. Dobry, preklenul jsem tim teleci leta, nejel nikdy v drogach, ani nehulil. Mel jsem fyzicku, mel jsem pravidelnej rezim, dobry. Ale taky jsem musel zvazit, kdy je cas se na to vysrat. Staci pak jeden drobnej uraz a jsi fprdeli.

                  Ja zenu potomstvo ven denne. Ted zrovna jdu ven, ten vitr shodil skoro vsechny orechy, takze jdu sbirat. Neda se v tom ani chodit.

                  1. Jdu taky. Synek hraje juniorskej fotbalovej mač v jedný řiti kousek od Krumlova a vezla ho tam žena, takže má na hrbu tři děti. Musím jí odlehčit a chci si protáhnout záda po dřepění v kanclu.
                    Also, bis dann.

                    1. Bin wieder da. Nasbiral jsem pet lodnicek a pak uz jsem se na to vysral. Houkl jsem na sousedku, at si je posbira, beztak jim dluzim za furu hnoje. Letos je vorechu jak nasranejch.

  3. S vyvozeným závěrem zcela nesouhlasím.

    Být zručný a nebýt lempl sice není IN, možná to bude během puberty maličko hendikep, protože většina samic půjdou spíš po nagelovaném tupci od vedle, ale to přejde. Ono to, že jeden není cool nijak nebrání v tom, aby fakturovat za odvedenou práci takové částky, že se z toho lemplové zeserou, protože kvůli svému lemplovství neumí ani vyčistit filtr v pračce nebo opravit kapající sifon.

    Jinými slovy, když dnes někdo něco umí rukama, tak si dobře žije. Ta doba už přišla. A všimněte si, že ani nepíšu že by to měl umět nějak moc dobře, protože to není podmínkou.

    Občas si při pohledu na okolí říkám, že jsem se na tu kvalifikovanou technickou nemanuální práci měl vysrat a to co navrhuju začít radši realizovat. Hlava čistá, peníze dvojnásobný :/

    1. Taky si myslím. Navíc zručný nelempl se přes to období puberty, kdy samice preferují spíše pestře zbarvené samce, snadno přenese. Nepestře zbarveného lempla bude ten nezájem samic tížit daleko víc.

      1. Ony ty naroky samicek na barevne samecky s postupem veku meni svoji intenzitu a smer, vsak to vsichni zname. Takze pokud se 20lety pubos vysere na pindy stejne starych kundicek, radeji si ho vyhoni a zabori se do prace na vlastni osobnosti, tak o deset let pozdeji si vybere dvacku takovou, jakou bude chtit. A zatimco ty jeho vrstevnice budou v 35 rozvedene a premyslet, na koho by svalily vinu, protoze jejich barevny samecek bud ztratil barevne peri a nebo ho chodi ukazovat jinam, tak on naopak muze mit zcela pohodovy zivot.

        1. Ba ba, z někdejších seladónů jsou dnes většinou skvoteři, skladníci a tak podobně.

          1. Ano, sve potomstvo jsem nejednou nalozil do auta a jel ukazat do ruznych lokalit, jak konci lide, kteri si dobre uzili pubertu.

        2. Red pill theory :-) Že Vy čtete Rollo Tomassiho?

    2. Pamatuju si jeden vtip z Dikobrazu, konec 80. let: potkaji se dve kamaradky a ta jedna se pta druhe „mas radeji frajery, nebo kutily?“ a ta druha na to „frajery, ale kutil je lepsi, kdyz ti frajer zdemoluje byt“.

      Jak vidno, tyto uvahy jsou nadcasove.

    3. Skeptici tvrdí, že ženy se o ty kutily začnou zajímat poté co se s frajery prošukaly ke třicítce a už poněkud povadající kráse, a kdy je ti frajeři vyměnili za dvacítky. A když mají kutila omotaného kolem prstu tak začnou zase dolézat za těmi frajery, když oni mají nějaký volný den mezi klácením těch dvacítek a dostanou chuť na trochu odleželejší maso.
      Takže kutila na dřinu a budování hnízda, frajera na šukání. Pak se kutil diví těm podivným úšklebkům sousedů, když říkají „ty vaše děti jsou celej tatínek“.

      A u dvacítky taky hrozí, že bude zanášet kde se dá, zvlášť když vám s narůstajícím věkem začne ochabovat kondička.
      Sofijákova volba :)

      Ale ten vtip z Dikobrazu je stejně nejvýstižnější.

      1. Hypergamie ji svinstvo :-). Amíci tomu říkají lakonicky: Alpha fucks, beta bucks.

  4. Dobrý článek, souhlas prakticky ve všem.

    Jak u nás v práci – máme tady kolegu panelákového pičusa, který neumí ale VUBEC (schválně píšu velkými) nic manuálního. Chápu, že ne každý si bude dělat nové rozvody vody a odpadu a přezdívat příčky v bytě, ale on neumí vyměnit ani blbý sifon u umyvadla a volá si na to řemeslníka. Když jsme se bavili o autech (koupil si nové), tak přišla řeč na servis (a třeba i výměnu kabinového filtru). Jeho odpověď: „Tam je nějaký filtr ? Já nevím, já jim to dám do servisu, ať se starají“. Z našeho hovoru vyplynulo, že vůbec neví, že v motoru je nějaký olej, filtry, že se musí gumy vyvážit a tak – prostě vůbec nic. Co ale ví úplně přesně: jak hrála Barcelona, Baník a Sparta. Kde je jaká hospoda a kde se všude dá jezdit na kole. Čili on žije ten svůj život, je za úplného lempla, ale v práci peníze vydělá a doma se nestresuje a 100% svého času věnuje sobě, svojí rodině a koníčkům a myslím, že je docela spokojený.

    K tomu jsem vypozoroval jednu takovou korelaci – tito jinak neschopní lidi jsou často levicově orientovaní – je to jejich nátura. Na všechno potřebují pomoc někoho dalšího, sdružují se do všemožných spolků a celkově mají blíž k takové té rétorice „to je pro lidi, lidi to tak chtěj“.
    Přesný opak jsou (velmi) šikovní lidé – spíše pravicově zaměření, přemýšliví, podnikaví, a s tím jak jim roste životní zkušenost, tak i stále více sebevědomí, že pro běžný život nikoho nepotřebují a když už (lékaři, právníci a tak), tak to umí zase ocenit.

    Kdo má bohatší život ? Orwell napsal „nevědomost je síla“. Můžete tedy být úplný lempl 100% závislý na všech v okolí, volící ČSSD a komunisty a bezvýhradně podporující stát a přesto jste silný v kramflecích a plný sebevědomí. V současné ekonomické situaci je podle mě výhodnější být nagelovaná buzna, jelikož jako nějaký manager čehokoliv si vyděláte dost na ty v montérkách. Sebevědomému člověku by bylo ze sebe blivno, ale když nemáte sebevědomí, tak jste na sebe hrdí.

    1. Kurva, to abych se stal levicakem :D

      Ja to mam dost podobne, proc neco delat ve svem volnem case, kdyz si na to nekoho muzu zavolat a ten cas vyuzit lepe? az tak uplne levej nejsem, ale proc? Ja si radsi budu zit svuj zivot a tyhle veci necham na nekom jinym, uz tak mi prace bere 9h(i s cestou) volneho casu ze dne, proc bych si mel ubirat jeste vic necim, co me nebavi? Nasrat! =)

      1. Jasně, pokud to někoho nebaví, tak ať to nedělá – to je jen pro zlost, ale má to jiné aspekty. Když ty věci umíte (nebo jste v minulosti dělal), tak Vás kde kdo jen tak „nenatáhne a neopije rohlíkem“. Z toho pramení to sebevědomí – objeví se problém a umíte si představit jak to vyřešit a kolik to bude stát. Neznamená to hned ty věci řešit sám. Příklad: Já si třeba také nevyměňuji brzdovou kapalinu sám, vzhledem k tomu že jsem vždycky zkončil celý zaprasený od toho, ale když už to zavezu do servisu kvůli tomuto úkonu, tak si umím dost dobře představit kolik to asi bude stát a jak času to zabere. To je docela fajn pocit.

      2. Jo, ciste teoreticky to funguje. Ja delam to, co umim a za vydelane penize si zaplatim jineho fachmana. Toliko teorie.

        A nyni praxe.

        Moje tchyne (zlate srdce po devalvaci) zemrela na rakovinu slinivky, protoze felcar ji zcela neomylne tri ctvrti roku lecil na zanet slinivky.

        Moje matka mela 38 let v tele zarostlou 6 cm jehlu, protoze zdravotni sestra, ktera ji odpojovala od infuze, se nenamahala sdelit, ze vytahla jen ten plastovy cepek, ale jehla je fprdeli. Mamu to stalo kus plic a do konce zivota se zadychavala.

        Jedno moje auto stoji, dokud mu neopravim prevodovku, protoze odbornik na prevodovky neomylne tvrdil, ze serva jsou v poradku. Prevodovku rozebral, zrepasoval, slozil a byla o5 fpici. Reklamovat ji tamtez by bylo na urovni vyhodit ji do srotu.

        Zednici, kteri mi staveli hrubku na minulem baraku, staveli salovky tak, ze zabetonovali KGcka veskerych stoupacek. Kdyz to pak meli zadara vsechno vysekat a opravit, spatnej jsem byl samozrejme ja.

        Odbornik na krytinu mi udelal prostup komina tak, ze po prvnim desti mi prochcalo az do koupelny.

        Odbornik elektrikar (s reviznim stemplem) mi udelal stavebni pripojku na antonicku z dratu 1,5 mm2.

        Odbornik vodar si nezkontroloval, zda-li je, ci neni pripojka k baraku pod tlakem pred tim, nez bagrem urval koncovku.

        A takto tady muzu tapetovat do aleluja.

        1. @Sysop: tomu Němci říkaj „Pechvogel“. O tomle byly už ta scéna z filmu Na samotě u lesa o zedníkovi, co nic nedělá a musej ho tahat na vozíku . „Pan Lorenc je v kraji nejlevnější, bere jenom deset korun na hodinu“

        2. A.k.a. „Za tie peniaze si to skurvim aj sam.“

          A casto ani nejde o tie peniaze – stava sa, ze ak do prace okolo domu natlacim svoj sakramentsky drahy cas, stale v konecnom dosledku vyjdem lacnejsie a s kvalitnejsou pracou.

          1. V zasade clovek by si mel ai platit lidi na to, co sam neumi. Jakmile se mu do toho jen nechce, tak se casto stava, ze to pak bude po odbornikovi nekolikrat predelavat, nebo shanet jine odborniky, kteri to po predchozich odbornicich predelaji.

            Tezko si nekdo bude operovat slepak (i kdyz jsou i vyjimky: https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/sam-si-vyoperoval-slepe-strevo-antarktida-je-neuprosna) a nebo umim pochopit, ze nejaka vytizena zenska si zaplati putzfrau.

      3. Tak proč ne, je samozřejmě ideální vydělávat na hodinu ve vlastní práci víc než se platí na hodinu řemeslníkovi. Další otázka samozřejmě je jestli se dá srovnat pocit po vlastnoručně opraveném bojleru s pocitem po dobrodružném cyklovýletu kolem Berounky.

        1. Kdyz nahradim cyklo vejlet za svuj konicek, tak je to nekde jinde. V neprospech opravy bojleru :P

    2. @ Adam: technická k Orwelovi: Orwel ti heslo vymyslel a napsal napsal, ale jako jedno z hesel „Aangsocu“ a Velkého bratra pro ; Orwel to tedy myslel přesně obráceně – jako jedno z hesel diktatury, která potřebuje relativizovat vše a oklamat všechy, zatímco „proléti“ žijí zcela ubohým životem a vůbec se nemají dobře.

      1. To je asi o tom jak to kdo chápe – já to pochopil tak jak napsal. Např. dejme tomu KLDR (nikdy jsem tam nebyl, takže budu teoretizovat jen na základě toho co jsem viděl/četl). Objektivně vidíme, že běžní severokorejci jsou ve sračkách, ale jim je vtloukáno do hlavy, že jsou vyvolení, že žijí v té nejlepší zemi na světě. Jsou tak drženi v určité nevědomosti o tom, jak to funguje jinde a z toho pramení jejich síla, že (údajně) za svého vůdce položí život.

        1. Ano, to je fakt.
          „Válka je mír“ – Velký Bratr potřebuje válku, aby všichni byli v klidu; „Svoboda je otroctví“ – proto, aby lidé chtěli otroctví; „Nevědomost je síla“, aby lidé chtěli být nevědomí.

          Takže pro mne z toho plyne, že „nevědomost znamená sílu pro tyrana, nikolik pro lid; naopak, ale že se lid chybně cítí silný, to je fakt.

          Napsal to dobřete, ten Orwel, dokonce předpověděl sledovací obrazovky a tablety s kamerou

          1. Ocekavam, ze Orwell se svym dilem skonci brzy jako Mein Kampf.

            1. U nas je 1984 este stale povinne citanie. A to aj napriek tej slnieckarskej zberbe co nam do jari vladla (a na federalnej urovni aj vladne). Selfie boy a jeho vesela druzina uz dokazali narobit skurvene veci (10M teroristovi, 50k kazdej „uteceneckej“ familii co sem dovliekli), ale na Orwella si este nedovolili siahnut.

              1. …jen co se Overtonovo okno posune. Pak ho zakazou a mozna zakazou i na nej myslet.

                1. Občas si říkám, jestli jsme to nedopracovali od Overtonova okna už k Orwellovu oknu :-P

            2. No vidis. A pritom Orwell nebyl zadnej svobodomyslnej pravicak, ale normalni zkurvenej komous, co akorat nemoh odpustit Stalinovi, ze zkurvil tu krasnou myslenku komunismu :)

              1. Nebyl komouš. Sám sebe označoval jako „demokratického socialistu“ a diktátoři všech barev ho nemohli ani cítit. Koneckonců si to „odpracoval“; být střelen snajprem do krku za španělské války, „kdo z vás to má“, že. Po zkušenostech s první válkou a koloniálním imperialismem to hodně demokratů přivedlo někam dost doleva; aniž by se z nich ovšem stali kolaboranti a přisluhovači.

                1. Jo, kdyz bojoval ve spanelsku po boku komunistu :) pravda ale je, ze clenem komunisticke strany nikdy nebyl. On sam byl zapaleny socialista, akorat mu vadila stalinisticka diktatura. Nicmene je otazka, o kolik by nekriticti socialisti jako on byli ve finale lepsi.

                  1. On bojoval po boku jednech komunistu. A pak na konci valky, kdyz se zacli ruzne bolsevicke spanelske frakce mydlit mezi sebou, tak to malem odsral, protoze bojoval po boku te jedne frakce, co dostavala na prdel a pak nakonec byl rad, ze se mu podarilo ze spanelska dost ilegalne zdrhnout zivej.

                    1. A pak jim to vratil ve Farme zvirat a 1984. I komousi se zrali mezi sebou

                    2. Kdyby nic jiného, tak knihou „1984“ si to s bolševickou diktaturou vyřídil tak, jako asi nikdo jiný. Tak přesnou analýzu vzorců chování diktatury a jejího „marketingu“ těžko někdo jiný udělal.

                      Ve španělsku, kde bojoval za vládní vojska, to bylo extra složité a nepřehledné a podle toho to taky dopadlo. Vedle skupin komoušů a fašounů tam válčili levicáci, demokrati, anarchisti…. kdepak by tam asi stál pan Urza.

                    3. Tak nejak… ono v pripade Orwella neni ani tak podstatne s kym tam sel bojovat, jako spis proti komu tam sel bojovat, ze…

                    4. Asi někde bokem by se díval, jak se žerou mezi sebou :D

  5. D-fensi neztracej nadeji, porad ho jeste muzes zachranit a prihlasit ho na Stredni odbornou skolu pro administrativu EU!
    http://www.skolaeupraha.cz/

    1. ?? Na to je nejaka specialni skola? A ja myslel, ze kazdej, kdo neda 8. tridu ZS je automaticky zpusobily k teto praci! Drive tito lide koncili v JZD, ale dneska JZD nemame, tak sup s nima do administrativy.

      1. A cos čekal? Administrativa EU už je tak složitá, že nám na to treba odborníkou.

      2. A my máme u nás přímo eurofakultu, kde naučí profesionálně dojit granty všeho druhu do vlastních kapes tak, aby vás přitom nezavřeli!
        http://frrms.mendelu.cz/

        1. Tyy voleee… ja valim augle z gajblu. Takze uhnije uz je propracovany system, ktery si pestuje vlastni podhoubi, takovy VUML v poradnem formatu.

          1. To víš, Brno se prudce rozvíjí a jde s dobou. Ale uhniji bych z toho nevinil, spíš kapitalizmus, zákon poptávky která vyvolá nabídku. Protože kde je mizérie, nedostatek a nejistota, tam vzniká poptávka po něčem jistém a stabilním. A co je jistější a stabilnější než se doživotně zaháčkovat do nějakých eurounijních struktur kde nejsi vystaven výkyvům trhu a ekonomickým krizím?
            Státní úředník, to nebylo terno jen v novověku, ale už i ve středověku a dokonce ve starověku. Když jsi se na to místo vyhrabal, tak jsi tam byl doživotně a zároveň jsi měl vysokou prestiž a postavení (ale taky zodpovědnost). Ne jak městapáci a ouřadi dnes.

            Ale fakt je že tahle fakulta je taková ostuda, že prý ji snad nové vedení školy chce zrušit.
            Ale to není všechno, protože jsem se dozvěděl, že snad už 2/3 studentů na „zemědělce“ jsou z Provozně ekonomické fakulty, tedy kvazi-ekonomky. Tedy zase papírování a „úředničina“. Lidi nejsou hloupí a dovedou si spočítat, jak dlouho dokážou pracovat v mrazu vedru v hlíně a hnoji a jak dlouho vydrží v pracovním procesu když budou přenášet papíry z jednoho kanclu do druhého. Pak je volba jasná.

            Kapitalista na pracovním trhu vytvořil naprosté peklo a diví se, že lidi tam za těchto podmínek nechtějí pracovat a raději svoje děti snaží uvrtat ve státní správě, přinejhorším firemní administrativě.
            Ještě na přelomu letopočtu platilo, že když si chceš vydělat tak musíš do firmy. Dnes si ani v té firmě nevyděláš na víc než z ruky do huby, a ještě se tam udřeš a nevíš jestli za půl roku nebudeš na pracáku.

            Lidi tak „hlasují nohama“ a cpou se do státního.

          2. No jistě, takovejch už je, že by ses divil. Industrializovaná indoktrinace, už od mala si vychovávají svoje aparátčíky.

    2. Je mu šest. Za těch devět let, kdy na to bude mít věk, už ta škola bude dost možná passé.

      1. Doufejme.

    3. A až dostuduje, může se stále zlepšovat . hi hi hi

    4. No ty krávo! Tak to je bizár.

      V sekci Zahraniční praxe – obecné informace: „Já jsem textový blok. Klikni na tlačítko úprav ke změně textu. Výplňový text: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.“

      :D

      „Jedná se o nový vzdělávací program Evropské unie, který podporuje mobilitu v oblasti mládeže“ :D

      Že já kokot šel na průmyslovku.

  6. Mladé ženy ukazují, jak dobrými jsou hospodyněmi tak, že si kupují kabelky v ceně průměrné měsíční mzdy svých rodičů. Mladí muži dokazují, že jsou dobrými hospodáři tím, že kupují auta s nulovou užitnou hodnotou na dluh. Nikdo z nich nemá žádné rezervy, bydlí většinou u rodičů, dělají něco, co nikdo nepotřebuje (hlavně, že se to jmenuje manager čehokoli) a jediným jejich vlastním majetkem jsou dluhy. Vypadá to na první pohled, že se všichni zbláznili, ale oni prostě jen potřebují dostat přes hubu a o všechnen ten nezasloužený blahobyt přijít, aby se zase začali chovat racionálně. Ale mají vlastně jakoukoli jinou šanci?
    V rámci vzdělávacího antisystému už máme v naší zemi slušný bludný kruh. A to vůbec neřeším inkluzi a další nesmysly. Již ministrině Buzková zavedla, že děti s IQ nad 80 musí opustit základní školu směrem na víceleté gymnázium, jinak jejich intelekt dosahne schopnosti udržování sotva základních životních fumnkcí. Pokud se jim to z nějakého důvodu nepodaří, mohou ještě po absolvování druhého stupně obecného nevzdělávání nastoupit na nějaké sociálně vyloučené gymnázium a odtud na libovolnou žvanicí soukromou Vysokou školu. Nebo mohou pokračovat na střední odbornou školu, která je naučí, kde mají levnější pívo a trávu. Nebo mohou nastoupit do odborného učiliště, z něhož mohou přejít rovnou do nějakého odvykacího programu státem dotované neziskovky v oblasti protidrogového násilí.
    Ale ani ti, kdož se na víceleté gymnázium dostanou, nemají zcela vyhráno. Pokud během oněch čtyř let student v sobě objeví lásku k nějaké racionální činnosti (například oné strojařině, elektrotechnice, chemii a co já vím), je pro něj prakticky nemožné změnit školu na odbornou (a vzhledem k úrovni oněch středních odborných škol by mu to asi málokterý rodič doporučil), protože se samými jedničkami opouští v polovině studia víceletá gymnázia skutečně málokdo [pro vysvětlení: odborné školy přijímají na základě známek; zatímco zcela dutí absolventi základek mívají samé jedničky, pokud udrží moč a ústa – myšlenku netřeba – na víceletých gymnáziích v kvartě málokdo vykazuje samé jedničky, i navzdory nesrovnatelně lepším vědomostem a schopnostem. Dříve odborné školy mívaly rozdílné požadavky na studenty obecných škol a víceletých gymnázií, ale bylo to počínání diskriminační a tudíž muselo být pravdoláskou zakázáno]. Takový student si tedy musí si zopakovat to, co se již naučil (na víceletých gymnáziích se totiž první čtyři roky učí něco a druhé čtyři roky se učí… to samé), aby se poté mohl hlásit na odbornou školu vysokou (pravda, může i na státní univerzitu, protože má alespoň teoretickou šanci zvládnout matiku a fyziku, na rozdíl od absolventů škol odborných).
    Takže Kakunovi a zejména jeho rodičům nezávidím. Není právě snadné vybírat, kterým směrem dítě dát. Zda z něj pěstovat levicového intelektuála, který se po promarněných osmi letech na víceletém gymnáziu konečně v devatenácti doplahočí do školy, kde ho alespoň něco bude zajímat (ale bude ho to po 8 ztracených letech vlastně ještě zajímat?), nebo obětovat jeho intelekt a vlastní čas studiu o odvykání z drogové závislosti a vrhnout dítě do víru střední odborné školy, z níž bude vycházet v nejlepším případě přesně s tou úrovní znalostí o oboru, s níž na ni vstupoval.
    Není pak divu, že výsledkem takového nesystému vzdělávání je situace, kdy kdokoli manuálně se živící jest prototypem burana, který má problém i se základními hygienickými návyky, natož pak šanci na nějakou sociální zařaditelnost. Myslím si, že ony pohledy, o nichž D-Fens píše, že občas sklízí, jsou spíše úžasem nad tím, že člověk, který je ochoten si sám vyměnit brzdové destičky na autě je zároveň schopen si nevypíchnout oko příborem při večeři. Socialisté totiž vybudovali náš vzdělávací antysystém tak, aby jedno zásadně vylučovalo druhé. Je to jeden z pilířů jejich sociálního inženýringu.

    1. Nevim, znám spoustu vysokoškoláků, co ses chutí živí rukama; anebo spoustu řemeslníků, co mají vysokou školu; záleží asi na tom, co bylo dřív.
      Tohle vnímání školy jako „soustavné přípravy na povolání od absolutoria do důchodu“ snad brzo půjde do prdele.

      1. Dobrý podotek, v mém okolé to vypadá velmi podobně. Ostatně jen asi slabá osobnost by se nechala kompletně změnit školou :)

        1. „Práce rukou“ má tu výhodu, že oproti práci kancelářské krysy (jakkoliv ta může být potřebná a kvalitní) po ní něco viditelného zůstává vidět. Kus něčeho opraveného, postaveného, vysázeného…. Samozřejmě člověk musí být přiměřeně fyzicky zdravý.
          Občas je l vidění, jak běžná „kancelářská krysa“ závidí někomu jeho manuální práci. Jednou jsme s kolegou (napůl kancelářské krysy a napůl „operativci“) při předání nějaké záležitosti museli opravit kousek dlažby, povytáhnout pá kostek, srovnat to a nějak upravit. Tak jsme sehnali trošku nářadí, natáhli montérky… a administrativní pracovníci, co chodili okolo, jak uctivě zdravili :-).
          Taky není od toho, vzít do ruky koště či hrábě a uklidit; to je nejjednodušší, nejlacinější a má to nejrychlejší viditelný efekt. Ovšem zkušenosti mi říkají, že ze 100 lidí je toho schopno tak 5 osob, ostatní jsou líní, stydí se nebo je okolí vůbec nezajímá.

      2. To já samozřejmě také. Ale bohužel nikdo z nich není mladší 35 let. A to tady jde. Neřešíme minulost, ale budoucnost.

        1. To já právě znám i ty mlaďochy. Tesařovi se rozrostla firma, tak si udělal nějakou ekonomku. Kamarád zahradník si vystudoval biologii společenstev či co. A další pokračuje v rodinný pokrejvačský firmě, ale bavila ho historie, tak si na ní udělal magistra. Příkladů, kdy si vysokoškolák z manuálního koníčka nakonec udělal živnost, znám ještě víc.

    2. Socialisté? Neprohlašovala to náhodou Ukradperova banda celých 20 let že každý se má starat o sebe a o své děti sám, a to jestli z nich budou pologramotní debilové závisí jen na rodičích, a nikoliv na státu kterému odevzdávají 60% svých daní, aby se o to postaral?
      To už koncem devadesátek houfně všichni rodiče cpali děti na ekonomky, podnikatelské fakulty a různé managerské obory, zatímco ty obory ve kterých se něco produkuje (zemědělství, chemie, technika) zely prázdnotou.

      Lze vyčítat rodičům kteří chtějí aby se jejich děti měly co nejlépe? Jak to asi měli jinak vyhodnotit, když viděli, že zemědělství krachuje, veškerý průmysl je rozkradený nebo na hranici bankrotu, zatímco manažeři mají své zlaté padáky, drahé firemní bouráky a podnikatelé svoje luxusní baráky když zaměstnancům platí minimální mzdu?

      1. I kdyby to říkal samotný Baal-Zebab, tak má pravdu :-) Za štěstím svých dětí stojí rodiče. Když se hloupým rodičům narodí hloupé dítě, má na celoživotní smůlu zaděláno. Zrovna tak když rodiče sobecky trefí konjunkturální obor a nechají jej dítě vystudovat, mohou mu značně pomoci, i když potom navenek vypadá jako dezorientovaný manager s barákem, drahým autem a zlatým padákem za zády :-)

    3. Nechápu trochu tu averzi vůči lidem, kteří se živí hlavou. Pokud někdo někomu zaplatí za jakoukoliv práci, asi má pro něj nějakou hodnotu. Bavíme se o soukromých subjektech. Někdo má hlavu na to sestavit stroj, někdo zase umí řídit kolektiv lidí, kteří ten stroj sestavili, ale nedokážou ho prodat. A další vymýšlí něco, co většině připadá jako ztráta času, ale poptávka po tom je. Cením si jak lidí, kteří dokážou vyrobit, tak lidí, kteří dokážou prodat nebo uřídit velký holding. Oni se i navzájem potřebují. Urážet člověka s titulem manager čehokoli je jen ukázka pohrdání druhých. Jsem lempl na manuální práci, ale můj soukromý zaměstnavatel mě dobře platí za něco, co mu přináší zisk a může to dělat málo lidí. Když mě nebaví lézt pod auto a strávit tam hodinu svého času, raději zaplatím někomu opravu a ještě ušetřím. Protože moje hodina práce je nasobně dražší než mechanika. Oba jsme spokojeni. Win-Win bez workšopu. To je můj fídbek na váš post…

      1. My, kteří umíme v podstatě vše, ale vybírají si …. máme právo žertovat. Bert to jako žert, sarkasmus, jemné utahování si z lidí méně obdařených.

        1. Já zapomněl, že sem chodí převážně neskromní dokonalí lidé. Díky za připomenutí.

      2. Smarja, tak on ‚vedouci‘ je uz i titul??

        Jako jo, poznal jsem v zivote lidi, co neumeli vymenit zarovku, ale umeli neuveritelne veci pri vedeni podniku. Dokazu to pochopit i ocenit.

        Ale tak brutalni devalvaci vysokoskolskych titulu jsem necekal. Ze si kazdej vedouci rika ‚manager‘, chapu. Le to vzletne, moderni, v souladu s hodnotami EU. Sice je to vedouci, ale lip se to posloucha. Ale t i t u l? To je to provareny MBA? Znam par lidi, co maji MBA. Kupodivu ale, neumeji toho mnoho a vest kolektiv take ne.

      3. Možná je to dáno taky devalvací, kdy tisíce zmrdnažerů, kteří jsou v těch firmách skutečně na piču a dělají spíš škodu, statisícům lidí pod nima naprosto zkurvili pohled na tento stav.

      4. Nevím, z čeho jste vyčetl averzi vůči lidem, kteří se živí hlavou? Jediný princip musí být dobrovolná směna na volném trhu, tedy averzi mohu mít pouze k lidem, kteří nic dobrovolně směnitelného na volném trhu netvoří nebo dokonce kazí práci druhých, která je na volném trhu směnitelná.
        Naopak, psal jsem přece o tom, že dnešní střední odborné školy nedokáží a zároveň ani nemohou produkovat absolventy na nějaké rozumné intelektuální úrovni, protože ten antisystém je nastaven zcela nešťastně. Za našich soudružských časů to prostě bylo mnohem jednodušší a i absolventi soš mohli jít úspěšně studovat například medicínu, což si dnes neumím představit (ona diagnostika auta a člověka je paradoxně velmi podobná).

  7. Jestli to malému vydrží a opravdu se naučí kvalitně ovládat jakékoli manuální řemeslo tak bude za vodou. Po kvalitních řemeslnicích je obrovská poptávka a kdo je schopný a šikovný a umí dělat sám na sebe tak je vysmátej a za vodou. A i ten kdo chce být zaměstnán. Protože výuční obory byly neskutečně degradovány a v podstatě se staly jako nouzové školy pro lemply a absolventy zvláštních škol, což se také postupně na velkém množství škol podepsalo na kvalitě výuky. Tak opravdu použitelných absolventů vyprodukují neznatelné množství a ti teď na trhu práce chybí.
    Já sám si dodnes vyčítám, že jsem si v prváku na gymplu neprosadil odchod na automechanika. Ne že bych se dneska měl špatně. To vůbec. Ale dneska bych dělal co mě baví a o zakázky bych taky nouzi neměl. Protože ta „konkurence“ v mém věku je fakt tragická…

    1. Kdyz jsem jeste bydlel v JC, taxem si pujcoval v mistnim autoservisu zvedak a v pripadne narocnejsich praci k ruce nejakeho lempla, ktery makal dle mych instrukci (obvykle se rozprchli, kdyz jsem se objevil, protoze bylo jasne, ze se bude pracovat).

      Pri prestehovani do ZC jsem si oddechl. Protoze tady je to uplne…. stejne. Zase si pronajimam zvedak a nejakeho lempla k ruce…

      Pred tydnem jsem menil reduktor na X-Trailu a protoze vsechny zvedaky v okoli byly zrovna zajebane rozebranymi auty (vubec se nedivim), taxem to musel udelat na betonu doma, s autem na spalkach. Sral jsem se s tim celkem dva a pul dne, protoze japonsti zkurvysyni to maji debilne vymysleny. I za techto mizernych podminek jsem to mel rychleji, nez ve spratelenem autoservisu, kde mi avizovali 4 dny.

      Jo, dobrej mechos je (zatim) zlatej dul. Az udelaji auta neopravitelna (uz dnes nektere motory neumeji prebrusovat, kliky se vyhazuji, bo nekoupis saly, atd…) a zakazou do nich hrabat podobne, jako dnesni vymena tacho, tak pak nevim, jak na tom mechosi budou. Ale zatim… dobry.

      1. Rekvalifikují se na prodejce, protože už se bude měnit jen auto za auto.

      2. Teba ten X-Trail chlape ozaj baví aj keď naňho furt nadávaš, že ako to tí šikmáči celé sprasili. Je na tom aute ešte niečo pôvodné?

        1. Hovno bavi, pujde z baraku. Jen co vymyslim za nej nejakou rozumnou nahradu. Jenze vzdycky, jak je v cajku, tak to hodim za hlavu a resim jiny veci. Zatim jsem se nemusel hrabat v motoru, jen jsem dal novou vodni pumpu. Budou mne cekat rozvody, takze se spis stane, ze pujde do sveta a at si na tom onanuje zase nekdo jinej. Kdyby to aspon nebyl dehtak, tak bych se mozna slitoval, ale takhle…

          Par lidi se mne na nej ptalo, tady se dost jezdi na zelenou naftu, takze za kilo ho nekomu pustim a nazdar.

          1. Normálne si mi dal chrobáka do hlavy, že čím X-Trail (T30) rozumne nahradiť. Jazdil som na tom X-Trail-y vlastne len asfalt (pár krát bol na lúke či kamienkatej ceste) a mám naňho len dobré spomienky. Musel však odísť potom čo nám ho nejakej ochlasta sejmul zaparkovaného spredu a to tak že bol na totálku.
            Ale späť k téme – napadla ma neúplná náhrada a tou je Grand Vitara. Neúplná preto lebo do 2005 to bol viacmenej off-road a po 2005 to prešlo viac do SUV aj keď tomu ostala redukcia a pribudol permanentný pohon 4×4 a zámok medzi-nápravového diferenciálu. Chvíľu do toho dávali aj benzín 3,2V6 s 5-stupňovým automatom a potom ešte bol v benzíne R4 2,4VVT buď s manuálom alebo s automatom. Auto je to ale menšie ako X-Trail osobne vnímam Suzuki asi ako najslabšieho Japonca. Proste na tom starom X-Traily bolo cítiť a vidieť lepšiu kvalitu.

    2. Tož, jsi slabej, no …. to můj syn si sám zařídil přechod ze střední ekonomky, po prvním měsíci opruzu v saku a kravatě, na autotronika, o 30 km jinde. Zcela sám. Ředitel ekonomky mi volal, jaktože již týden nechodí synátor do školy ….. já o tom nevěděl. Byl jsem na něj pyšný.

      1. Má muj respekt. Já ty koule neměl…

        1. Zalezi na podminkach, v nektere rodine to jde, jinde by se to resilo napravnym opatrenim pomoci pesti a vyuzitim pravni moci bud k navratu na skolu, nebo k presunu do zahranicniho internatu, nebo vykopnutim z domu ven, coz je v patnacti trochu problem, nebot sam takovy clovek muze prd, bez zakonnych zastupcu.

          A to bych rad vedel, jak to ten kluk udelal, protoze po nas chteli potvrzeni zakonneho zastupce.

          1. Prostě to udělal. Nějak dokáže vzbudit důvěru a vydobude si rovnoprávné postavení, brali ho jako partnera, ne jako dítě. Ve čtvrťáku už ani nechodil furt do školy. S třídním se domluvil, že bude chodit jen ty dny, kdy mají praxi nebo užitečnou teorii, technologii. Píčoviny jako češtinu, dějepis, ale i němčinu (bohužel), prostě ignoroval. Doma rozebíral auťáky, měl jich asi pět. Stejně byl ve třídě nejlepší. Vejšku začínal jako trojkař, neměl z učňáku moc velké základy. Moc a moc se nadřel, nakonec má skoro samé jedničky a patří k nejlepším v ročníku. Je to prostě svobodný a cílevědomý člověk.

    3. Takhle pán shání v roce 1996 nový automobil v Moskvě. Prochází showroomy až narazí na model, který se mu líbí. Při placení zálohy mu prodavač sdělí: „Váš automobil bude připraven k vyzvednutí 21. září 2006 v 10 hodin dopoledne“. Chlap se začne rozčilovat, ale prodavač mu odvětí, že taková čekací doba je v Moskvě běžná. Pán odvětí, že to mu nevadí ale přesně na ten den a hodinu už má objednaného domů instalatéra.

  8. Nemohu nevzpomenout historku kamaráda, který začínal pracovat v UK a bydlel v jednom z těch šílených sharehouzů (vlastní pokoj 2×2 metry, společné vše ostatní). Ucpal se sifon v kuchyni a on se jej jal opravovat, jak je zvyklý z domova. Během opravy musel (kromě zápasu s nestandardním sifonem ala UK) odolávat útoku ostatních sharehouzistů, kteří se ptali, zda na to má papíry, jestli to vůbec umí, varovali ho, že to jen poškodí, a vůbec vyvíjeli soustředěný nátlak proti probíhající opravě, který vyvrcholil povoláním správce domu, aby zjednal nápravu. Ten se dostavil v okamžiku, kdy opravený odpad již bezvadně fungoval. Načež nastala druhá část komedie, kdy kamarádovi nabídl místo šéfa údržby všech domů, které má ve správě…

  9. Ten pocit delat neco praktickeho je naprosto uzasny, bohuzel, je to cim dal horsi a horsi. Driv to byla prakticky vsude nutnost, ale pro soucasnou mladou generaci, ktera, nejen v panelacich, ale i v satelitech a ve mestech jako takovych prakticky nema sanci sahnout na zadny nastroj, ani uzitecny material. Trendem je nejen znemoznovat detem pohybovat se volne venku, ale hlavne zajistit absolutni bezpeci. Ja jsem sice o neco starsi, je mi lehce pres tricet, ale moji rodice byli v tomhle extremne trendy a doma jsem nesmel sahnout na zadny nastroj, ktery tam byl snad do patnacti. Nebyt tech par momentu, kdy mel deda dobrou naladu a kdy me ucil praci s kladivem a sroubovakem, nemel bych moznost naucit se zhola nic, dokud jsem nezacal zit sam. Do te doby byla manualni prace pro nase sproste slovo a moje touha po tom se neco naucit byla rodici povazovana za vetsi prohresek, nez kdybych bral drogy.

    Prakticky az na konci puberty a v dospelosti jsem se ucil sroubovat, vrtat, pajet, brousit… Dodnes me to neskutecne bavi a snazim se svoji karieru smerovat timto smerem (ovsem rodina na me zanevrela jakmile jsem opustil me predem naplanovanou drahu 100% humanitniho zamereni, ackoli oba rodice meli zamereni napul techniskeho smeru) a i ve volnem case ted delam veci, ktere vyzaduji dilnicku a zakladni laborator.

    Kdyz se se znamymi bavim o tom, co bych rad delal, vzdycky nevericne koukaji, ze je jeste nekdo, kdo by chtel delat rukama. Sokuje je to.

    1. nic novýho púod sluncem. Už v 80. letech, nemít dědu s domkem a dílnou, tak ybch se naučil prd. Otec je sice velmi šikovnej, jenže v paneláku jsme měli tak akorát vrtačku, kladivo a pár šroubováků ve skříňce na balkóně. Vě škole sice nějaký dílny byly, jenže naprosto k smíchu. Naučit se řezat dřevo na kousyk a zatloukat hřebíky, to všechno s totálně nevyhovujícíma, tupejma a napůl rozkradenejma nástrojema. Pravda, aspoň viím, jaký to je snažit se uříznout hranolek z tvrdýho dřeva tupou pilkou na železo, nebo pokoušet se rovně uříznout prkýnko pilkou zlodějkou. Ale aspoň nám nesráželi známky za absenci pracovního oděvu jako v pěstitelkách :)

      1. Zlatý pěstitelky. Dnes městský fakani nerozeznají hlínu od psího lejna a netuší že jablka rostou na stromě.
        Pak vám vyroste nějaká generace xyz hypermileniálů, kteří v řídících funkcích budou rozhodovat od stolu o věcech, které viděli jen na obrázku. A nějaký pražský protekční smrad kterého do politiky procpal tatínek přes prachy vám bude vykládat že žádné zemědělství nepotřebujeme, bo neviditelná ruka trhu a všechno nánm za poloviční cenu vyrobí černoušci v jižním španělsku.

        Docela ze znepokojením pozoruju, že pod většinou veřejných ovocných stromů je spadané shnilé ovoce. Nikomu už nestojí za to ani natáhnout ruku. Přitom ještě v devadesátkách, když někde něco vyrostlo tak to děcka ožraly pomalu i s listama ještě napůl zelené.

        1. Jestli náhodou ti manageři nebudou mít pravdu :-) Když lidem nestojí ani za to si sebrat ovoce pod stromem, tak mají asi jiný, pohodlnější způsob jak k ovoci přijít a rádi si za něj zaplatí. Ostatně proč by se průmyslová země měla zabývat zemědělstvím?

          1. Tak ja delam v prumyslu, i ten titul manazer jsem sveho casu, z nejakych obskurnich duvodu, mel, ale s manzelkou, ktera ho ma zaslouzene, jsme ovocne stromy vzdycky radi ozobavali, takhle pri nedelnich vyletech. A v Moravskem krasu rozhodne nejsme na tohle sami. Treba zalezi na lokalite.

        2. Nebojsa, cigáni to sbírají a prodávají do moštáren. Akorát je toho letos fakt moc.

          Já spíš žasnu, že člověk nevidí cigána že by sbíral v sadu, zaplaceno dostane tak jako tak. Voni si máknou, ale jenom při krádeži, tu samou práci poctivě neudělají. To je fakt nějaká genetická porucha?

          1. Behemot: Není to porucha, je to vlastnost. Cigáni jsou na nižším vývojovém stupni jako průměrný Čech, cigáni jsou stále na vývojovém stupni lovec-sběrač. Polopaticky cigán nemá na soustavnou práci mozkové buňky.

          2. Problém sbírání v sadu bude ten, že po cigánu budou chtít, aby přišel zítra. Ale on chce přijít, až dojdou prachy, které navíc obdrží ihned po výkonu. Pokud sadař přijme za své, že budou cigáni chodit ob dva až tři dny (tedy že se mu budou střídat tři party s nejistou pravidelností) a že je bude vyplácet hned, asi to bude fungovat. Navíc je třeba, když jich přijde deset, vzít jich tak devět, až osm, i když by ve skutečnosti potřeboval dvanáct. Tím dosáhne nadstandartního pracovního nasazení (a že fakt uměj zabrat). Pokud bude sadař chtít fungovat v normálním zákonném režimu pracovněprávního vztahu, půjde se cigán radši věnovat čóru. Znám města, kde komunální služby outsorcovali místnímu cigánskému knížeti, kterej si je kaučuje směsicí vydírání, násilí, ale i cukru, zná a respektuje cigánskou náturu a vše skvěle funguje.

      2. Mit mizerne nastroje, nebo tatu v panelaku zalostne nevybaveneho sadou pilek jeste ujde, horsi je mit rodice, kteri se aktivne snazi zamezit tomu, aby decko projevovalo sklony k technice. Neco jako britove a zbrane.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017