K čemu jsou ty policejní akce?

Featured Image


V posledních dvou týdnech jsme byli svědky opakující se policejně-mediální show. Vypadá to asi takto:

Pátek: Sdělovací prostředky informují, že se v důsledku odjezdů na dovolené atd. chystá zvýšený nápor na české silnice včetně zvýšeného rizika nehod, ale policie chystá dopravně preventivní akce, které bezpečnost na silnici výrazně zvýší.
Sobota: Sdělovací prostředky ukazují odhodlané tváře mužů „zákona“ svědomitě vykonávající dohled v provozu a vystrašené řidiče předkládající horečně doklady ke kontrole. Hardcore média ukazují dokonce záběry řidičů nachytaných při něčem hrubě ilegálním, třeba že za dne nesvítili, případně rovnou vystrašená individua zdrceně koktající do kamery „já jsem skutečně 54km/h jet nechtěl“.
Neděle. Sdělovací prostředky oznamují, že během víkendu zahynulo na českých silnicích deset, dvanáct, patnáct lidí, což mi připadá hodně, s ohledem na to předchozí chvástání a také na to, že přes týden bývá jinak počet smrtelných nehod minimální. O policii a jejich spásných akcích už pak nepadne pak slovo, protože to vypadá, že pokaždé, když je akce, tak je na silnicích průser jak vrata.

V pátek 26. června jsem se pohyboval po trase Všeruby – Domažlice – Plzeň – České Budějovice. Viděl jsem, že policejní akce nejsou pouze mediální bublina, bylo jich venku skutečně hodně. Policisté postávali na různých ponejvíce přehledných úsecích, náhodně zastavovali především stará auta (tam se spíš něco najde, nehledě na to, že jejich typičtí uživatelé jsou lépe zpracovatelní) a prudili. Jejich akce měla podobu určité demonstrace síly, protože samotných hlídek nebylo až tolik, ale na jednom místě bylo pokaždé mnoho policistů, jejich aut a motocyklů. Co bylo předmětem jejich kontrol v pravé poledne, jsem naprosto nepochopil. Sem tam jsem viděl řidiče, jak loví doklady a povinnou výbavu.

3. července to bylo pro změnu po trase České Budějovice – Říčany – Praha – České Budějovice. Tentokrát se činila středočeská i jihočeská policie. Vypadalo to podobně. Podle frustrovaného výrazu kontrolovaných řidičů a naobědvaného výrazu knechtů z budějovické dopravky jsem usoudil, že se s nimi řidiči zbytečně moc serou. Kolem kontrolních míst vznikaly nepříjemné situace provázené náhlým brzděním a uhýbáním.

V sobotu jsem si při policejním channelingu v rámci televizního zpravodajství poslechl, že někde policisté použili ke stíhání přestupců vrtulník. To už mi fakt hlava nebrala. Na jedné straně je policie neustále terčem kritiky, že nestojí na kritických místech, ale provozuje vořežpruting za bukem, co nejdál od kritických míst. A tady si sednou – do vrtulníku. Jak se vlastně taková policejní práce z vrtulníku praktikuje? Myslím si, že vím. Najde se nějaký dostatečně dlouhý přehledný úsek, v dojemné spolupráci se správcem komunikace se na něj doplní plná čára (ačkoli z praktického hlediska pro ní není důvod) a pak se z vrtulníku chytá „pirát silnic“, který předjel traktor s hnojem. Anebo ne? Dávali z vrtulníku někomu dýchnout? Sledovali z vrtulníku, kdo jede na červenou? Chytili z vrtulníku nějaké nalité cyklisty, jak se hraboší po silnici bez světel potmě, aby je pak „bezohledný řidič srazil“? Jaké byly náklady vynaložené na lety vrtulníkem a o kolik bezpečnější úsek silnice daňový poplatník za to asi získal? Podle všeho by takový ukazatel nabýval zcela katastrofálních nehod, protože to už z principu nepřináší nic, kromě toho, že se pár policistů z dopravky povozí vrtulníkem a vybere se pár stovek na pokutách.

Policie také utratila mnoho peněz za passaty a za rychlé silniční motocykly. Styl, jakým česká média informovala o tomto plýtvání prostředky vybranými od daňových poplatníků, hraničil se slizkou devótností. Nákup obojího byl odůvodněn tím, aby policie získala prostředek „pro boj se silničními piráty“. Již sám princip tohoto boje mi připadá sporný, protože policejní posádky musejí při honbě za „piráty“ aplikovat stejné metody jako oni sami. Musel bych být skutečně hodně nekritický, abych v tom spatřoval přínos pro bezpečnost.

Ptejme se raději, jaký je výsledek tohoto „boje“.  Nikdo? Nikde? Žádný žurnalista, co psal nadšené články o Passatech za miliony, se neptá? Žádné relevantní informace z policejného prezidia? Seženeme si je tedy sami.

Rozeberme například známou policejní monstrakci, totiž nasazení policejních Passatů R36 ke stíhání „pirátů silnic“ v Praze. Luxusní limuzíny byly z dálničního provozu staženy na tři dny (od 15.4 do 17.4) do hlavního města, protože se prý magistrát rozhodl dosáhnout zlepšení bezpečnostní situace na pražských silnicích (asi současně s odstraňováním přechodů pro chodce). S využitím údajů policejního prezidia jsem patrně asi jako jediný v ČR pocítil potřebu sestavit tabulku, ve které jsou počty nehod na území Prahy v „passatovském“ týdnu a dvou týdnech před a za ním.

Jak vidíme, mise policejních interceptorů na území hlavního města za peníze daňových poplatníků nepřinesla nic. Média sice informovala se svazáckým nadšením, že bylo přichyceno několik desítek přestupců při pirátském řádění s prošlou lékárničkou, ale pokud jde o počet nehod, ve sledovaném období rozhodně neklesl. Spíš se zdá, že vzrostl, možná proto, že se řidiči soustředili nikoli na jízdu, ale na sledování manévrů policejních limuzín a jejich namachrovaných posádek vyzbrojených image dálničních policistů z debilních německých seriálů.

Zajímavé jsou i příčiny nehod z předposledního víkendu. Cyklistické prase se válelo na silnici a „řidič ho přejel“. Řidiči bude sděleno obvinění z ublížení na zdraví s následkem smrti. U řidiče nebyl zjištěn alkohol, u cyklisty se o alkoholu taktně mlčí, takže je mi to jasné – byl ožralý jak cep. Ožrala vjel na chodník a tam přejel jedenáctileté děvče. Rád bych se proto vyhnul konstatování, že policejní represe na silnicích se minula účinkem – ona se účinkem neminula,  její účinek už z principu žádný není ani být nemůže. A zůstane to tak, dokud se policisté budou zabývat kontrolou dokladů a lékarniček.

Vohnouti volají po tom, aby „policie byla na silnicích více vidět“.  Teď je tedy vidět a co z toho je? Budeme muset smířit s faktem, že tyto akce jsou pouze vizuální demonstrací možností PČR, přehlídkou silných luxusních aut, motocyklů a vrtulníků, které mají ukázat moc policejního sboru podobně jako vojenské přehlídky za totáče měly ukázat, že ze socialistické armády jde hrůza. Chtějí, abychom se jich báli a respektovali systém, který zastupují. Běžný občan nabyde dojmu, že je o něj postaráno a snad se pak snáze zapomene na bratra exministra Řebíčka a jeho vyděračskou bandu, zkorumpované dopravní policisty z Kladna a zlaté doly na dopravních odborech magistrátů. Snad tyto zhovadilé přehlídky policejní omezenosti napomohou tomu, aby se více lidí zamyslelo nad základními fakty, například na základě jaké logiky si vůbec stát přisvojuje právo angažovat se v otázce bezpečnosti silniční dopravy a také nad tím, že policie se na zlepšování bezpečnosti silniční dopravy podílí jen zcela marginálně, zato na zhoršování významně.

V neposlední řadě, doufejme, že Policie České republiky svými hurá akcemi nezpůsobí ještě větší chaos.


12.07.2009 D-FENS

12345 (6x známkováno, průměr: 1,17 z 5)
991x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017