Jste připraveni na novou dopravní vyhlášku? - zpět na článek

komentářů 97

 1. U té značky B4 šlo o to, pokud jsem dobře četl, harmonizovat stav s okolními státy. To, že se na to úředník někde vysral (nebo na to neměl čas, protože se jednou rukou drbal na prdeli a druhou řešil výmluvy řidičů, co nechtějí platit pokuty) je věc druhá.

  1. Přitom všechny okolní státy ve vztahu k obdobné značce považují za nákladní až auta od 3.5t výše. Nejsložitěji Rakušáci, ale ani tam kategorie N1 nemá problém.

 2. Ad nákladní auta (B4) – nejsem právník, ale ta „ochrana práv nabytých v dobré víře“ mi přijde hodně na vodě, nešlo by to nějak rozvést? Podle toho, co jsem našel, jde spíš o to, že mi správní orgán řekl, že něco platí, ale právně to neplatilo. Možná by to šlo aplikovat, pokud jsem do toho zákazu vjel před začátkem platnosti nové vyhlášky. Ale jinak mi to přijde opravdu nepřípadné.

  Jak jinak by se měnily práva a povinnosti lidí v právním státě, než škrtnutím pera? Že něco do určitého data bylo legální a pak už ne je snad vlastnost prakticky každé nové povinnosti a odebraného práva. (Tím nechci říct, že ti úředníci nejsou idioti či něco horšího.)

  Nevím, jestli by nešel spíš najít způsob, jak se otočit na tom, že tahle změna vznikla změnou vyhlášky místo zákona. Zatím ale nevidím jak. Pak zbývá asi jen obvyklá mizérie s materiální stránkou.

  1. Ještě se mi líbil nápad, aby majitelé N1 rozeslali žádosti o povolení průjezdu těmito zákazy široko daleko, příp. žádosti o přezkum dopravního značení ve smyslu absence dodatkové tabulky – kdyby se to povedlo masově (což bohužel není moc pravděpodobné), možná by vzniklá administrativní zátěž přiměla ministerstvo nad úpravou se zamyslet. (A nebo by raději státní správa nabrala další úředníky…)

  2. Osobne bych to v tomhle pripade „mizérie s materiální stránkou“ nenazyval. Rozhodne tu je vetsi sance na uspech nez v pripade mereni rychlosti, alespon v pripade mrizkovcu. Dve auta, prakticky stejne, akorat jedno ma odrizly bezpecnostni pas pro 5. misto (mrizku majitel uz davno legalne vyhodil) a v papirech nakladak. Podle me proste nejde najit jediny argument proc by jedno nekam vjet mohlo a druhe ne.

 3. Škoda, že ve vyhlášce prezentované vyobrazení značky B32 s nápisem „Průjezd zakazán“ (soustřeďte se na druhé slovo) nelze kvůli doprovodnému textu v tabulce považovat za jediné akceptovatelné vyobrazení této značky. Většina existujících tabulí tohoto druhu by totiž patrně vůbec nebyla dopravní značkou. Ve správním řízení by to byl luxusní bonbónek a ubylo by nutnosti vůbec jakkoliv ospravedlňovat vjezd za takový obrázek, který někdo kdovíproč přišrouboval na sloup :-)))

  1. Stejně tak má problém devět z deseti značek označujících vyhrazené parkoviště. Většinou je na nich napsáno „reservé“, ale ve vyhlášce je napsáno gramaticky správné francouzské „réservé“ – s čárkou nad prvním „e“.

   1. To je tak, kdyz nekdo za kazdou cenu chce byt svetovy. Casto se na soukromych bytech objevuje „privat“, ackoli jde o „privát“, tedy privátní byt. Jak jde o cedulky, tak se lidem vypina mozek.

    Beztak je fura napisu na nasich dopravnich znackach v cestine, tak proc tam nekdo sere cizi jazyk, kdyz ho pak zmrvi…?

 4. Tak jsem se v pátek vracel unaven okolo 20:00 po pražském okruhu směrem na Brno a koukám, že omezili rychlost na 100 a ro kamiony na 70 ? !!!! Jelikož sem neměl náladu na vyhlídkovou jízdu valil sem asi 150 a něco mě možná vyfotilo. Máte někdo informaci co se tam vlastně děje. Pro upřesnění jsem absolvoval úsek od Radotína k nájezdu na D1.

  1. V zářezu pražského okruhu je problém – s hlukem! http://www.mdcr.cz/cs/Media/Tiskove_zpravy/Ministerstvo_dopravy_vychazi_vstric_obcanum_na_Prazskem_okruhu_vzniknou_dalsi_protihlukove_steny.htm

   (Jako vždy jsem sám našel odpověď na výborném fóru ceskedalnice.cz – doporučuji.)

  2. pokud tě „to“ vyfotilo, tak upřímnou soustrast. Většina z nás neví, kolik bodů má na kontě, a tato příhoda může snadno přelít onen pomyslný pohár.

  3. Máš dvě možnosti, buď to bylo za litr pro provozovatele nebo zadara za osobu blízkou. Za body by to uhrál jen supervohnout.

   1. Osoba blízká v roce 2016? Tahle výmluva padla s objektivní odpovědností, ne?

    1. Jen u některých přestupků.

     1. Kolem bezobslužných radarů se nyní vyplatí jezdit aspoň o čtyřicet víc ve vsi a o padesát mimo ni. Pak to nejde do sprdele, že? :D

 5. Díky za osvětu, zjišťuji, že jsem něco zanedbal a tu vyhlášku budu muset alespoň přečíst…
  Jasný mi není jen kousek úvodu článku.
  Čí kozy měla Agáta, ať je tím míněn kdokoliv, umístit?

  1. D-FENS překvapivě občas otevře bulvár, takže mínil dcery Veroniky Žilkové Agátu, která má prý (údajně – nikdy jsem se s ní nesetkal) nějak zvláštně pěknou postavu a poprsí (což jest i dle fotek silně diskutabilní, a hlavně – pokud jde o rajcovnost baby, naprosto vedlejší). Prostě šlo o narážku na bulvár.

   1. Spíš bych řekl, že je venku zima a v Bajkazylu zavřeno, tak se tam nedá jet na kole na pivo. Proto ten trolling od vašeho předřečníka. Jako naschvál zapomněl, že D-F na webu deklaruje mimo jiné, že v článcích jsou gramatické chyby. Čili my všichni jsme pochopili, že ty kozy byly Agátiny, někteří jsme poznali i chybu v zájmenu, skoro všichni to přešli jako prkotinu, jenom „prostý vidlák“ si to nedomyslel. Už aby v tom Bajkazylu otevřeli…

    1. Coze? Uplne nejlepsi a nejekoeko doprava kolabuje s prirodou?

    2. D-FENS svého času nastavil laťku i v případě jazykové stránky velmi vysoko a i tím byl výjimečný.
     Ze strany prostého vidláka jde jen o vyjádření nostalgie, o nic víc.

     Co se týče toho vašeho Bajkazylu: ony kozy tedy byly s ohledem na sezónu použity jako obligátní odlehčovací prvek na úvod místo tradičních cyklistů nebo novátorského posudku salámu?

 6. „Těžko asi bude v právním státě možné obhájit výrobu silničních pirátů škrtem pera, kdy se ještě 31.12.2015 do nějaké ulice s dodávkou mohlo a 1.1.2016 se do té samé ulice za té samé dopravní situace už nesmí.“

  D-FENSI, to jste vážně zapomněl na výrobu silničních pirátů snížením rychlosti na magistrále ze 70 km/h na 50 km/h? Na snížení rychlosti na Strakonické nejdřív na 80 km/h a když to neneslo, na 50 km/h? A děje se to dál – 30. prosince jsem si na vjezdu do Prahy od dálnice D8 všiml, že mezi pumpou Mol a ďáblickou skládkou, ještě úřed omezením na 100 km/h, přibyla značka „silnice pro motorová vozidla“. Čtvrtého ledna jedu poprvé vnovém roce do práce, za značkou už stálo civilní policejní auto s radarem …

 7. Hm, ac jsem tuto vec nikdy nepouzil, tak ted budu muset na sva auta namontovat dopredu extra long selfie hool, na jejimz konci bude zrcatko, abych na prejezd pro cyklisty a misto pro prechazeni videl z dostatecne vyse a nedochazelo k optickemu „zkraceni“ puntiku na vozovce a tedy ke zmatenemu memu pocinaci, kdyz se k teto cmaranine bude blizit pumpickar.

  Doufam, ze si to tykadlo nekdo nebude plest se svetelnou navnadou hlubinnych ryb.

  1. Já spíš myslel aby to někdo nebral jako kopí, právě že až se bude blížit pumpa, tak abyste ji stihl nabrat jak jednohubku na párátko…

   1. …a nebo dat rovnou trubku a tankovat za jizdy…

  2. Jinak můžete mi napsat mejla? Mám prosbu…

   1. Poslal jsem, snad dorazi…

    1. Jj kupodivu jo (třeba z fóra mi nechodí, to je taky prdel). Ď.

 8. Jak je to s tím kruhovým objezdem? To jako auto jedoucí po kruhovém objezdu má dat přednost vozidlu přijíždějícím na kruhový objezd?

  1. Ano. Pokial tam nie su ziadne znacky upravujuce prednost v jazde, plati prednost sprava a teda prednost maju vchadzajuce vozidla. Bezne v zapadnej Europe a najdu sa aj na Slovensku.

   1. Nejlepší bude, až já, který přijedu na kruháč (nejlíp takový ten kolem babiččina květináče, ty miluju) tam ten na hlavu postavený trojúhelník mít budu a Franta na dalším nájezdu ne. Já budu logicky předpokládat, že jsem na kruháči, kde mají přednost ti, co na něm již jsou (neb značky na připojující se silnici zkoumat nejsem povinen a ani nemohu) a Franta si bude celkem logicky myslet, že na tom samém kruháči platí přednost zprava, čili že může jet. Crash, boom, bang a policajte, jak to posoudíš, ještě než ti sdělím, že to stejně necháme na to správko?

    To je kurnik takovej problém veřejnosti s předstihem sdělit a jednoduše stanovit, že kruhový objezd má vždy status hlavní silnice (ubylo by hafo zbytečně vyrobených a osazených trojúhelníků) anebo, naopak, že se vždy jedná o okružní komunikaci, na které vždy platí přednost zprava? Preferoval bych sice první řešení, ale cokoliv z toho je nakonec lepší než současný stav, který zavání průšvihama v množství větším než malém. Kruháče prostě mají mít imho jeden jediný univerzální režim, aby nebylo nutné se nad nastavením konkrétního kruhového objezdu při přiblížení/užití zamýšlet. Protože jinak co? Jinak trpí plynulost dopravy a plechy, vole.

    1. Prednost zprava na kruhaci je uchylnost. Stacej dva tri navesy a je po krouzeni.

     1. Souhlasím, obzvláště na těch malých, kolem onoho květináče. Z hlediska plynulosti dopravy je rozhodně lepší varianta první a na vytížených objezdech též výrazně pomáhají ony „zkratky“, které spojují dvě sousedící přípojné komunikace a umožňují najetí na první další odbočku defacto mimo režim kruhového objezdu.

      1. Se mi vybavilo, kdyz jeste za hluboke totality (vyhlaska snad 100? Uz nevim) kamarad vycetl, ze chodec je povinen prechazet pres silnici nejkratsim moznym zpusobem. Takze pokud v krizovatce potreboval prejit po uhlopricce, tak proste sel, bo dle jeho vykladu mel oporu ve vyhlasce…

       Ale jinak samozrejme souhlas, ty „zkratky“ jsou fajn.

       1. Sice nevím, jak se Vám zrovna tohle vybavilo, ale Vaše vybavení způsobilo, že se mi vybavilo, že jako trampi jsme kdysi byli vybaveni poučkou, že oheň se nesmí rozdělávat blíže, jak 50m od okraje lesa :-)))

        1. No, na to mam celkem blbou vzpominku. Jednou takhle rano na cndru nas vzbudil policajt, ze jako taborime nekde, kde se taborit nesmi a uz vubec ne delat ohen blize, jak onech 50 m od kraje lesa. Sice jsem hned argumentoval, ze ohen neni nas, ale bohuzel u ohniste bylo velike hovno, od nej odmotana cela role sracaku, koncici hned u celty meho kamarada, takze spojitost byla vice, nez prukazna. Nakonec nas polda zjebal i za to, ze mame maskace a i kdyz jsem mu behem intenzivniho vyslechu nakonec prozradil, ze jsem je koupil od nejakeho vousateho pana na nadrazi (samozrejme, ze to fotr sekl v milicich), tak jsem musel sekyrou rozmlatit hvezdu na prasce opasku, coz teprve policajt certifikoval jako degradaci vojenskeho materialu.

         1. To znám, ale musel bejt ještě vébé, a ne polda, není-liž pravda? Mně se tyhle zážitky s mundůrem naštěstí vyhnuly, páč já jezdil za komboje :-) Ale občas prudili i tak…naštěstí moje tele nemělo to označení Uhelné Sklady, s tím si občas užili jiní dost :-)))

          1. Jo, pravda, byly to svestky, ackoli uz tou dobou nebyli modri, alebrz zeleni…

           Ja origo usarnu nesehnal, takze jsem si ji usil podle mustru. Ale pokud se pamatuju, tak „tele“ nebyla usarna (cili rozpadajici se hadr s prazkama), ale tlumok s kusem prisite chlupate srsti pod hlavu, ne? Nejak si vybavuju, ze ti s telaty meli telata pod hlavou, zatimco ja s usarnou musel mit pod hlavou boty a hadry.

          2. Nene, jasně že ne, tele bylo wehrmacht, ale to soudruzi švestky nevěděli (nevěděly?). Chtěl jsem říct, že (narozdíl od jiných populárních pinglů) nemělo tele to označení US…atd. Zase se do něj prd vešlo, usárna byla alespoň do jisté míry nafukovací, a ty soutěže o hezčí a delší usárnu jsem klukům trochu záviděl (někdo balil cajky i do roury od kamen, aby to bylo dlouhý a pravidelný….šmarjá, to byly časy, v 90. letech přestřelky z perkusáků na Modřanech k velkému pobavení všech výletníků i modrý armády. To už mi dneska nikdo neuvěří.

          3. Čistě technická k teleti …. http://www.kpvh-pardubicko.cz/index.php?id=vystroj
           Ostatně, jedno takové mám schované … z praktického hlediska je na prd … a je přesně jako to na obrázku.

          4. Dík. Čistě technická k čistě technické….pokud teď dobře hledám, podle toho, co jsem se kdysi dozvěděl, tak oni „tele“ měli Němci již jako M1895 (a bylo asi celochlupaté), takže Rakušané možná nebyli první…tady u prodejce jsem našel nějaký obrázek, jak vypadalo:
           http://www.ebay.com/cln/us_2366/-/107581279012
           Nedal bych ani zlámanou grešli za to, že ani Němci s M1895 nebyli první :-)

           Já měl nicméně tele druhoválečné (M34), a pokud si dobře vzpomínám, mělo skutečně nějaké značky datující ho do inkriminovaných let (přesněji si nevzpomenu, bohužel) – tedy wehrmacht. Asi jako tohle, jen mělo pískovou látku (prej dost raritka mi kdosi povídal, obvyklá byla taková divná khaki):
           http://www.wikiwand.com/de/Tornister
           http://www.warrelics.eu/forum/field-equipment-accessories-third-reich/authentic-german-ww2-wehrmacht-military-ruck-sack-backpack-448003/

           Pokud vím, prvoválečný telata se na trampy nenosila resp. jsem ho nikdy neviděl, těch druhoválečnejch zato bylo poměrně dost, hned na druhým místě po usárnách….ty prvoválečný kousky si poučený lidi hlídali jak voko v hlavě.

     2. Já si dokonce vybavuju, že se už jednou takovejma kravinama chrastilo, snad i v médiích, proto se nakonec začaly ty trojúhelníky osazovat, ne? Pak někdo myslel hlavou a úprava dostala podobu, kdy tam vyloženě být nemusely. A teď máme zase repete a bude sranda.

      1. Ano, taky mám podobný pocit déžavý, přesně jako Vy. Prostě když něco funguje, je do toho potřeba rejpat a pokud možno to celé domrvit tak, aby nikdo nevěděl, co je správně, damnit.

       1. Hlavně by se mohlo investovat přece. Takže se značky osazují, pak to někdo opraví aby to dávalo smysl, značky sundají, pak to zase domrví a zase se budou osazovat…dokolečka dokola. Perpetuum mobile na veřejný zakázky.

        1. Já nevím…byl bych ochotnej věřit tomu, že perpetuum mobile funguje v rovině oprav povrchu komunikací (jak jinak si vysvětlit, že záplata vydrží 2 měsíce přinejlepším), ale tohle osobně přičítám jen blbosti těch, co ty změny vymejšlej. Mám s podobnými jevy zkušenosti, oni prostě neviděj či nechtěj (přemejšlení=komplikace) vidět za nejbližší roh. Ale třeba jsem naivní a fakt je za tím proznaklobby.

         1. Jihomoravský kraj koupil za x desítek milionů speciální auta, která povrch vozovky opravovala tak že nahřáli asfalt v cca metrXmetr a dolili novým asfaltem, povrch se zlil v jeden velký celek bez prasklin. bylo to v televizi, bylo to i v novinách, no prostěj Aleluja super mega ultra! Od té doby jsem ty auta nikde neviděl něco opravovat.

          1. Mozna opravuji ta auta, bo to budou zahranicni auta na zahranicni silnice.

      2. Přednost na kruhovém objezdu platila do 1.7.2006, pak někdo s mozkovým myšlením usoudil, že je to moc jednoduché pravidlo a bude lepší tam osadit o pár značek Dej přednost navíc a zapracoval to do prováděcí vyhlášky. Takže kruháč s předností zprava by u nás neměl existovat.

       1. Sorry, článek jsem četl ráno a zapomněl, že v nové vyhlášce už ta povinnost značky přednosti není. Mea culpa! Tak snad ty stávající nebudou demontovat a dočkáme se brzké novelizace.

 9. „Průjezd zakázán“
  Také zde vzniká vysoká míra fun faktoru ve spojení s 1. D-F přikázáním „S policajty se nebavíme“

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017