Jsem definitivně oldschool řidič - zpět na článek

Počet komentářů: 257

  1. chtěl jsem tu také napsat svůj názor jak řídím, ale když vidím, že si tady každej něco napíše aby se tady exibionoval se svou pravdou, zjistil jsem, že je to jen ztráta času sem něco psát, protože to stejně nikdo nebude číst… natož aby to někoho změnilo a netvořil mi tak překážku v provozu.

    Pro mne platí jen jedno Murphyho pravidlo (zákon): „Když spěchám, na silnici vyjedou všechna nejpomalejší auta na světě a mistrovsky mě blokují. Pokud nespěchám, jsou silnice prázdné.“

    Někdy si připadám jak v tom filmu, kdy hlavní hrdina celý život žil v reality show, všude byly kamery a oni ho pořád sledovali.

    1. Tomu se říká narcismus.

      1. čemu konkrétně prosím?

        Myslíte že je narcismus když jedu 120kmh, vjede mi z vedlejší náklaďák co pamatuje Marii Terezii a jede 60kmh a já se táhnu za ním protože jej nemůžu předjet, protože v protisměru furt někdo jede?
        Narcismus, je když ten pitomej kamion konečně předjedu, rozjedu auto na 120kmh a hned mi z vedlejší vjede dodávka, co prostě víc jak 70kmh nepojede? A když už tedy s pěnou u huby předjedu i tu dodávku, zrazu je předemnou kolona pomalujedoucích aut, v jejich čele jede děda ve škodovce 105tce?

        Narcismus je, že když nikam nespěchám jsou prázdné silnice? Žádný kamiony, žádný dodávky a žádný škodofkáři?

        Domníval jsem se že narcismus je něco jiného.

        1. to se prostě stává. Nejlepší je nemuset spěchat (vyjet dřív), a pak se nestresovat – prostě se to děje (a hodně často, řekl bych víc, než dřív).

  2. A ještě jednu připomínku si neodpustím. Když vám vadí technické vymoženosti v nových autech, tak taky píšete ještě na psacím stroji nebo ručně, počítáte na počítadle nebo logaritmickém pravítku, čtete papírové noviny místo webových, perete na valše atd. atd.? Proč vám vadí zrovna uživatelsky přívětivější technika v autech (díky které toho musí průměrný řidič umět daleko méně než dřív) a jinde ji bez problémů využíváte? Nebo snad do detailů znáte třeba funkci počítače? Není to tím, že vás nová technicky dokonalejší auta připravují o kšeft?

    1. Jsou novoty mající smysl, neboť usnadňují či zrychlují používání. A pak jsou ty druhé. A tam patří většina „vymožeností“ v nových autech.

    2. Mě osobně tyhle vymoženosti a technika „díky které toho musí průměrný řidič umět daleko méně než dřív“ serou nejvíce při zhoršených jízdních podmínkách kdy trnu aby mě nějaký takový pilot nesmetl z cesty.
      Hlavně je z prdele, že tyhle vymoženosti až na vyjímky nejdou vypnout a řidič si pak o limitech auta (a sebe) nemá možnost udělat představu. Až vymyslí adhesor s rušičkou setrvačnosti a gravitace bude to mít smysl.

    3. Co je mysleno uzitecnymi vymozenostmi? Velky matlaci displej se sdruzenym ovladanim snad vseho, co akorat odvadi pozornost ridice? Nebo jizdni asistenty, co zachranuji podvozek nastaveny tak, aby ridic nemel zadnou odezvu a cas na zachranu pri ztrate kontroly?

      1. Osobně považuji za užitečnou vymoženost autorádio s BlueTooth handsfree a ovládáním na volantu. Na to jsem si zvykl hodně rychle a je to asi tak jedna z mála věcí, které bych byl ochoten si dobastlit i do svých starších aut. Měl jsem možnost si vyzkoušet několik typů vozidel s tímto systémem a – vědom si toho, že teď asi podráždím antiškodovkáře – škodovácký systém centrálního displeje s ovládáním na volantu a zobrazením důležitých informací na dotmatrixu mi sedl nejlépe jak ergonomicky, tak systémově. Měl jsem to ve služební Fabii i Octavii (vše poslední generace) a fakt mi to přinášelo mnohem více užitku, než vopruzu. Využíval jsem navigaci, přehrávač MP3 z USB flashky a právě BT telefonii a to mi ke štěstí na dlouhých cestách stačilo.

        1. Proti tomu taky nic nemam a sam jsem si do starsiho aita kupoval prehravac s BT a USB, jen 1-din bez displeje – nic jineho se tam stejne nevejde :D taktez nemam nic proti vestavene navigaci.K ni samozrejme je ideal online pristup k podkladum, takze ani auto pripojene k netu nevidim jako zbytecnost.

          Problem je, kdyz se na ten dotykovy displej presouvaji prvky, u kterych se predpoklada ovladani za jizdy. Takove by proste mely zustat mechanicke. Nebo kdyz se do infotaimentu integruji funkce ktere nejen jsou zbytecne pri rizeni, ale jeste odvadeji pozornost. A myslim, ze to jsou ty veci, ktere dfens kritizuje a ktere cim dal vetsi merou pronikaji do automobilu.

  3. K nesvarum bych pridal jeste absolutni neschopnost pouzivat pedal napravo od brzdy. V nekterych stredoceskych mestech probiha zrychlovani na semaforech snecim tempem a ja pred sebou tlacim ocima automobily s nekolikanasobnym vykonem, pricemz vyuzivam mene nez polovinu potencialu sveho dvacetileteho srotu (pro predstavu maximalni vykon v danych otackach je pod 20kW). Jeste horsi je situace v pripojovacich pruzich, kdy se osel prede mnou zacne cpat na hlavni pri padesatce hned, jak zacne prerusovana cara. A pritom prostoru pro zrychleni na 90 je dostatek.

    Potom si kladu otazku, k cemu si lidi kupuji auta o vykonech, o kterych se par let zpet nikomu ani nesnilo, kdyz pak nevyuziji ani desetinu a jezdi se snad jeste pomaleji, nez kdyz se jezdilo v socialistickych srotech?

    Jinak, snad krome toho pousteni (samozrejme v rozumne mire) souhlasim. Asi jsem taky old school a to jsem mlady ridic. Problem vidim v nekolika vecech
    1) kvuli mizernemu systemu hromadne dopravy ridi lide, kteri ridit nechteji a neridili by, kdyby nemuseli
    2) autoskoly neuci ridit. Uci jen pohyb v provozu. Nikdo v autoskole nezazije, co dela auto na limitu. Kdyz se mu to stane, je vetsinou pozde.
    3) k bodu 2 prispivaji moderni (pravda, „moderni“ v nekterych pripadech znamena uz 20 let stara) auta, ktera ve jmenu komfortu oddeluji ridice od deni mezi koly a vozovkou. U nekterych aut uz jsou dokonale vymazane sily od rizeni a davkovani brzd je vec temer nemozna. K cemu taky, kdyz ESP a ABS vse zachrani, ze?

    V takoveto situaci se nelze divit, ze pri dnesnim lehkem snezeni jeli „polovodici“ jak priposrani, i kdyz silnice byly nasolene a jen mokre, zatimco o vikendovych mrazech, kdy pri stejnych teplotach byly silnice opravdu lehce naklouzane, se jezdilo normalne, jakoby nic…

    1. Koupí si to aby mohli oslňovat pipinky a případně ostatní chlapy kolik koní má ta jejich kára a jak brutálně zrychluje. Ale po první svižné jízdě kdy zjistí, že ten burtální výkon a akcelerace = spotřeba naroste o 50% a více než slibuje TP tak pak se toho plynu začnou vysloveně bát… :D

    2. K tomu připojování a pouštění, jeden extrémně na hovno připojovák je tady https://mapy.cz/s/2eY3P

      Je extrémně krátkej a v podstatě jsou dvě naprosto dementní možnosti: buď si to šinout 40-50 a poslat to do díry a doufat, že ten vzadu to ubrzdí (je tam dost silnej nákladní provoz co si to šine 80 a neuhýbá, nezpomaluje, prostě tady jedu já pyčowoe). Nebo to rozpeckovat na 90 a modlit se, aby tam byla taková díra, kam se vejdete (něco tam nepojede pomalej, nebo naopak nezačne závodit aby vám udělal místo). Protože na konci je kurva zeď a z takové rychlosti se to po zjištění, že tam prostě místo není, ubrzdit nedá. Poslední dobou tama jezdím, pže Vysočany jsou v prdeli, případně jedu pak na dálnice (a jezdit po okruhu z jihu a přes ČM je taky v prdeli) a tak zažívám obě situace.

      Asi zusim navštívit ty pod který to spadá a pokusit se iniciovat nějakou úpravu, protože tam je pole tudíž místa tři prdele, ale prostě kus je uzoučkej se svodidlem absolutně bez čehokoli jako i nouzovýho odstavnýho půlpruhu a to právě od toho nájezdu, proboha proč?!

      1. Kdyby to byl takhle debilni pripojovak, tak to chapu, ale ten, o kterem mluvim, je opravdu dost dlouhy, aby kdejaka plecka zrychlila z 0 na 120. A casto tam byvaji velke mezery bez provozu. I tak se cpou do prubezneho v padesatce, provoz neprovoz.

        Ale kdyz uz jsme u pripojovacich pruhu, nejvice mne fascinuji extremne kratke a jeste ukoncene svodidly, bez navazujci krajnice. Priznam se, ze na takovem najizdet mam taky strach a prijde mi to horsi, nez kdyby tam nebyly zadne

      2. Tak tady je to ještě fajn. je tam vidět a člověk má spoustu času. O kousek dál je ještě horší „připojovák“ https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x=14.4925594&y=50.1490288&z=18&base=ophoto&ut=Nov%C3%BD%20bod&uc=9hLQlxYO7T&ud=C%C3%ADnoveck%C3%A1%2C%20Praha%2C%20Hlavn%C3%AD%20m%C4%9Bsto%20Praha Tady se člověk musí koukat už od semaforu a typovat mezeru mezi kamiony a pokud na něj v připojováku „čeká“ stojící dodávka, která se snaží dočkat větší škvíry, tak je to docela mazec. Párkrát jsem tam prolétl mezi kamiony dost na prase a párkrát jen tak tak dobrzdil za stojícíma autama a vzdal vyhlédnutou škvíru.

      3. No tam se „alespoň“ jezdí 80
        tady se jezdí 130 a na konci je mostní pilíř a rozbitý odstavný pruh….
        https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x=14.6227096&y=50.1272715&z=18&base=ophoto&ut=Nov%C3%BD%20bod&uc=9h3xPxY4w.&ud=50%C2%B07%2739.706%22N%2C%2014%C2%B037%2720.943%22E

        1. jsem to odbouch….
          v tech Letňanech se dá už v zatáčce docela slušně rozjet na nějakých 60-70, tam jsem nikdy moc problém neměl, ale příjemný to není…
          Tady na tý D10 na suchu spousta řidičů strachem nedá ani 50 a na mokru už to ujíždí i mě. Navíc tam najíždí jeden kamion za druhým a jeřáby od Hanyše, ty se tam rozjedou sotva na 50 a už se musej zařadit jinak líznou ten most….

          1. Onehdá jsem se tam otáčel pže sem sjel moc brzo (a tudíž opačným směrem) a dá se, odstavnej tam aspoň je. V Letňanech je svodidlo, takže když to člověk rozpeckuje, v místě, kde bezpečně vidí stav za sebou má asi sekundu na vyhodnocení místa, rychlostí a dalších parametrů a rozhodnutí, jestli to tam může bezpečně poslat, nebo musí začít hned brzdit.

  4. v praze možná lidi ignourujou značky upravující přednost v jízdě a pouštěj z vedlejší z důvodu ohleduplnosti.
    v našem menšim krajskym městě to ale dělaj jen dobroseři s touhou ukázat jak jejich empatie s utlačovanejma řidičema na vedlejší morálně převyšuje stávající dopravní řešení. timpádem se nedá ukázat jestli dopravní řešení je opravdu nahovno.

  5. DF krom jedné věci s vámi 100% souhlas ale s tím blikáním na oranžovou to opravdu souhlasit nemůžu. Krom toho, že je to asi jen jihočeský archaismus, protože o tom slyším od vás zcela prvně.
    Blikání má upozornit na hrozící nebezpečí. To je klidně policjení hlídka. Pokud bych viděl, že na mě v protisměru na semaforu někdo bliká, tak spíš zůstanu stát protože spíš budu čekat, že spěchá a upozorňuje na sebe abych mu tam nevjel.
    Jestli auto zpomaluje nebo ne obvykle poznám lépe pokud nebliká.

    1. „Blikání má upozornit na hrozící nebezpečí.“ To je pěkná blbost. Probliknutí se vždy používalo pro komunikaci s ostatními řidiči nebo chodci. Ať třeba při pouštění někoho z vedlejší, aby nečekal až úplně zastavím, nebo na dálnici aby se včas uklidil.

      1. Hm. Jenže to vyžaduje vzájemné porozumění si.
        Kdyby na mne někdo blikal když stojím na křižovatce, také bych to bral jako výstrahu a koukal se kde se co řítí.

      2. Ano světelná houkačka je hlavně určená k tomu aby se řidiči upozornili na nějaké nebezpečí.
        Blikání na chodce se nerovná blikání na řidiče.
        Pouště z vedlejší nějak zlidovělo ale ono se to tak nějak dělá abych upoutal pozornost. Na světelné křižovatce bych to fakt nepochopil.

        Jako taky si dokážu vymyslet nějaké vlastní pravidlo, třeba u nás se autobusáci zdravili bliknutím levým blinkrem. Ale těžko se divit, když to ostatní nechápou.

        Zářný příklad, kdysi tady byla diskuse jak upozornit jiného řidiče, že nesvítí. Někdo bliká, někdo naopak zhasíná, OK dobrý úmysl se cení ale nezlobte se na ostatní, když ho nepochopí.

        1. Já si to nevymyslel, bývalo to zvykem a fungovalo zcela dobře. Ale to se tehdy asi ještě nedrželo psané dogma „světelná houkačka = nebezpečí“. K upozornění bylo vždy lepší použít nesvětelnou houkačku, zaznamenal ji i ten, co zrovna hledal cigára v přihrádce nebo šátral pod sukní své spolucestující. Výjimkou je asi opravdu jen ta policejní patrola. Mimochodem, když už jste zmínil ty blinkry, bývalo zvykem, že pomalujedoucí (obvykle nákladní) dával pravým blinkrem znamení o možnosti předjet. To už dnes také není často k vidění. Ale že se divím, v zákoně je přeci psáno, že se blinkr používá při změně směru jízdy, že?

          1. – davani znameni pravym blinkrem o moznosti predjeti vidam celkem casto, ale u profiku (autobus, nakladak, trachtor,…). Autari na to povetsinou serou, nemaji o tom sajn, nebo je to na ne moc slozity

            – naopak se celkem bezne setkavam s tim, ze blinkr ke zmene smeru nekdo nepouzije. Zrejme dle hesla „nemusi kazdej vedet, kam jedu“. Nejvice je to qideni v situaci, kdy hlavni silnice zabocuje doprava, ci doleva a rovne pokracuje jen vedlejsi. Uz jsem se setkal s vykladem „sak jedu po hlavni, tak proc bych blikal??“.

            – blikani pro signalizaci, ze protijedouciho poustim, nebo ho chci jinak popostrcit, je normalni. Ve meste se s tim setkavam pomerne casto, ja sam to delam take a setkal jsem se s tim i v zahranici.

            Na silnici se bohuzel pohybuji lidi od vyjezdenych amateru, pres zkusene profiky az po debily z obou skupin. Furt ve strehu!

          2. Pravý blinkr jako signál k předjetí vídám u traktorů a pomalých náklaďáků dodnes a sám ho praktikuju, pokud chci před sebe dostat lepiče. Většinou to pochopí a někdy i „poděkuje“.

            1. Ale jo, stále je to k vidění, bohužel čím dál méně. Ani u „profíků“ už to není úplně běžné.
              Poděkuje předpokládám výstražnými světly – tedy 4x blinkr. Nevím, nevím, ale zákon nic o děkování blinkry nepíše:).

              1. Přesně o tom je Noční příloha vyhlášky 90 (Pavel Dobeš) …

                1. Ano, a kdo tento předpis zná? Poděkování člověk vidí občas, o možnosti předjet neinformuje skoro nikdo (a když, tak fakt profík), atd. Kdo, když se chce loudat, jednou za čas zastaví, aby pustil ty za sebou? Občas nějaký náklaďák, pár traktorů, ale klobouci ani omylem. Přičemž když už jsem se rozhodnu jet 65 km/h (třeba proto, že jsem unavený, nebo se mi více nechce), tak tím rozhodnutím ztratím daleko více,než když na 20 km jednou až třikrát zajedu na krajnici. Atd., atp. atfd.

            2. Ano, výstražnými, viděl jsem i blikání střídavě vpravo, vlevo (nebyl to Opel). Píšu „poděkuje“, protože to tak ostatní nazývají. Jednou jsem jel jako spolujezdec s kolegou a ten někoho někde pustil, a pak za volantem řval: „Poděkuj, halzle!“ Mně osobně je jedno, jestli zabliká, hlavně, že je přede mnou a vzdaluje se.

          3. Bliknutí doprava pro předjetí osobně praktikuji, jenže teprve když vidím, že je v protisměru bezpečno – nepošlu přeci někoho čelně pod SUV! – a tak dlouho téměř nikdo nečeká, namísto toho mne předjede v první zatáčce.

            Takže není příležitost.

  6. Většinou s D-Fensem souhlasím, ale tentokrát bych trochu polemizoval. Na spoustě věcí se shodnem, třeba na tom, že z řidičů se postupně stávají majitelé řidičáku. Obecně mi přijde, že jsou lidé línější, nejen za volantem, ale i v osobním životě. Projevuje se to při volbách, kdy vítězí populistické strany pod heslem MY TO ZAŘÍDÍME, MY MAKÁME“ a projevuje se to i za volantem, kdy většina lidí je ochotná zaplatit balík peněz za asistenční systémy, které je mají uchránit před katastrofou, ale nejsou ochotni obětovat pár hodin tréningu na zasněženém parkovišti, aby se to dé katastrofy vůbec nedostali. Když pak svým přátelům řeknu, že netuuším, jestli mi na autě funguje ABS, protože mi za celou zimu nesepne, koukají na mě jak na exota. Jenže moje první auto byl Favorit, takže jsem se naučil jezdit v zimě bez ABS a protiprokluzu a jezdím tak doteď. Ok, jednou mě to v krizové situaci třeba zachrání, ale lepší je jezdit tak, abych to nemusel zkoušet. V tomhle směru jsem taky asi very oldschool. Nesouhlasím s tím, že když jsem na hlavní, má mi být jedno, kdo je na vedlejší. Ok, když budu žít v ČB jako domorodec, budu vědět, že ve špičce je Lidická k Dlouhému mostu zacpaná a nemám šanci do ní odbočit z boku třeba od stavárny, takže pojedu jinudy. Když se v Budějkách nevyznáte, můžete tam stát pár minut a budete závislý na někom, kdo v sobě ten kousek slušnosti najde a pustí Vás. A to samé se týká i spousty ulic v Praze, namátkou mě napadá půlhodinová kolona Radlickou dolů ke Smíchovu, pokud vyjíždíte někde od Kesnerky, taky tam bez pouštění budete stát dlouho. Jasně že to nezašlápnu z padesátky na nulu, ale v pomalu sunoucí se koloně na to většinou místo bývá. Navíc pro vlastní bezpečnost ťuknu do brzdy, než začnu opravdu brzdit, jako varování pro toho za mnou. Docela to funguje. Podepisuji se pod blikání, taky na někoho sem tam bliknu, ať jede, nebo jako varování, ale nevidím to úplně černě, sem tam někdo oldschool blikne i na mě. To že se to vytrácí je ovšem pravda, bohužel. Ani na antiradar není takové spolehnutí jako na spoluobčany, kteří se navzájem varují, ať už je na silnicí radar, nebo třeba neosvětlený chodec. Opět stejně jako pouštění z vedlejší by to mělo být spojeno se slušností, jenže….. Sice budu možná označen za Havlistu a pražskou kavárnu, což je mi celkem u prdele, ale mám opravdu reálný pocit, že hodnoty jako slušnost, poctivost nebo čest se z naší společnosti pomalu vytrácejí a prim přebírají hulváti, šmejdi a zloději. A radost z toho tedy nemám.

    1. Tak souhlas, ale přece jen když i k tomu všemu to ABSko funguje, tak to není špatně, že :)

      1. to rosini a Behemot

        ABS mi zachrochtá vždy jednou, a to na začátku zimy, když ho vyzkouším, esli od loňska ještě funguje … :)
        Jinak se samozřejmě snažím, abych ho potřeboval co nejmíň. Přerušované brždění sice umím, ale s ABS to a) nejde moc dohromady a b) je zbytečné. Používám ho ale, třeba když odbočuji k nám do firmy, páč je to k nám poměrně brzo za křižovatkou ostře do brány vpravo. Jelikož ti za mnou by s tím nemuseli počítat a nechci, aby se mi podívali do kufru, několikeré probliknutí brzdovýma světlama je většinou upozorní, že za křižovatkou bude „ještě něco dalšího“.

        Jinak výše v diskusi už to psali o těch automatických systémech, jak jsou dnes auta přeposilovaný, přetlumený a přeelektronizovaný, že řidič už na volantu ani nepocítí, že je něco špatně, a kua se to nedá moc vypnout. A lidi na to spoléhají jako blbí. Většina absolventů autoškoly netuší, že ABS pouze optimalizuje brzdný účinek k daným adhezním poměrům; nejeden z nich se domnívá, že s ABS se na ledě zastaví jako na suchym asfaltu. No a řidič, který zjistí smyk až podle toho, že mu problikává kontrolka ESP (než zjistí, která bije, tak řízení převezme Mr. Newton), ten do toho neměl vůbec sedat, blbec.

        Nechci bejt jako stará Pohlová, ale tydlety udělátka mně stejně jenom otravují. Já bych všechny ty ABS, EDS, ESP, EBD, EBV, EBA, ESR … atd. zakázala :-))))))

        1. P.S. O mentální výbavě některých řidičů 2.0 (sami se patrně považují za mlamoje) vypovídá třeba tadlecta diskuse (je právě o debilizačních systémech):
          http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=50&t=51474
          takovej patper, vilik a jiri01 tam úplně perlí. Konečně jsem docenil vtip, že když jde idiot kupovat auto, tak si koupí Volkswagena …

          1. Ty vole, fakt. Kousek jsem tam početl a nestačil se divit :-)

        2. No vidite kundohlave a o kousek dal s Vami nesouhlasim.
          Chyba prece neni v tech vynalezech, ale v lidech co nevi jak funguji a spolehaji se na ne jak na svaty obrazek svickove baby.

          1. Chyba je, že si dnes už nemůžete svobodně vybrat.

    2. S ABS mám jeden zážitek, na který vzpomínám dodnes. Před drahnými lety, ještě jako mladý ajťák, jsem jel tehdy fungl novou služební Octavií kamsi ke Krumlovu za zákazníkem. Vezl jsem nějaké staré monitory a asi tak milion tun těžký starý server. Cestou zpět jsem nabral ještě dva kolegy, takže auto bylo docela naložené. Bylo to v zimě a bylo brutální náledí. Vyjel jsem opatrně kopec a zpomalil na únosnou rychlost pro sjetí z kopce, byl tam docela krpál. Jenže dole stála kolona, tak jsem začal opatrně brzdit. Na černém ledě okamžitě zaúřadovalo ABS a já se pomalu a nezadržitelně šinul s drnčícím ABS z toho kopce. Což o to, ovládat to šlo, ale zastavit ne, jakkoliv jemné sešlápnutí brzdy znamenalo ABS, ručka znamenala režim sáňkování a tudíž nežádoucí zrychlení. Tak jsem takhle rychlostí cca chůze dokvílel na úpatí a nebýt toho, že se těsně přede mnou kolona pohnula, asi bych ťukl do auta přede mnou. Už jsem viděl, jak mě šéf čtvrtí za nabourané auto, ale dopadlo to naštěstí dobře. Otázkou je, jak by to dopadlo, kdybych měl auto bez ABS :).

      1. gogan
        4.12.2017 v 13:32 – patřilo semhle

        No to dost záleží na autu a stylu brždění, ABS v akci není nejefektivnější způsob zastavení, na ledě prostě ke krátkým smykům dochází. Samo, že na povrchu kde se auto klidně dá samovolně do pohybu jen kvůli nakloněné rovině a neopatrnému zakašlání nezastaví nic, tam je pak rozhodující to „těsně přede mnou kolona pohnula“.

      2. to: CzechDave
        No, tak to byla nepochybně extrémní situace. Souhlasím s goganem, že pokud svah jistého (nebo většího) sklonu pokryje černý led, tam je každá rada drahá a každé vozidlo za hranicema jízdních možností. To jste neměl pod kontrolou vy, ale anděl strážný, kterej ten den sloužil na dopravě :)

      3. Ciste offtopic, existuje vubec nejaka cesta, ktera neni v zime lemovana kupkama nahrnuteho snehu, bordelu, ve meste jeste pripada do uvahy obrubnik ?
        Kolikrat ja uz dobrzdoval na cernem ledu tim, ze jsem schvalne vjel do bordelu na krajnici nebo radeji riskoval poskozeni pneu o obrubnik, nez bych to do nekoho napalil.
        Nedobrzdit rychlosti chuze, to jako vazne ?
        Kuprikladu kupy odhrnuteho snehu do vyse pul metru vas celkem spolehlive ubrzdi pri rychlostech do 60 km/h, smirglovat obrubnik muzete relativne beztrestne v rychlostech do 10 km/h.

        1. to zrg1, ano tak to delaji znalci.
          I pri rozjezdu.

        2. Právě že nebylo, bylo po oblevě, sněhu předtím taky skoro nebylo, takže to všechno zmizelo. Pak přes noc pršelo, k ránu to totálně zmrzlo a k dokonalé lední idyle chyběly jen brusle. Měl jsem tehdy volbu poslat to do škarpy (asi bych to nejspíš zabrzdil o tu trávu na okraji škarpy) nebo ťuknout do auta před sebou. Dneska bych to už taky řešil jinak, tehdy mi bylo 24 a vyježděný jsem ještě moc nebyl, vlastně až ty první pravé řidičské zkušenosti jsem nasbíral až tehdy u firmy, které patřila ta oktávka :).

  7. No to dost záleží na autu a stylu brždění, ABS v akci není nejefektivnější způsob zastavení, na ledě prostě ke krátkým smykům dochází. Samo, že na povrchu kde se auto klidně dá samovolně do pohybu jen kvůli nakloněné rovině a neopatrnému zakašlání nezastaví nic, tam je pak rozhodující to „těsně přede mnou kolona pohnula“.

  8. Jsem taky definitivně oldschool řidič.

  9. Spis nez oldschool a newschool me to prijde ohleduplny v. bezohledny.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017