Jsem definitivně oldschool řidič - zpět na článek

komentářů 262

 1. Dvě poznámky … probliknutí na světelné křižovatce … nevím jak v Budějicích, ale tohle nedělám a v Praze jsem to ještě neviděl. Ani v těch devadesátkách.

  Druhá věc … nepouštím nikoho nikde a nikdy … pouštím. A mne lidé také pouští. Mám silný pocit, že na řadě míst by se tu prostě nedalo projet. Že to neudělám tak, že rovnou natvrdo dupnu na brzdu, ať se ten za mnou klidně posere, je samozřejmé. Navíc přes týden jezdí většinou ti, co jezdí furt, a hodně z nich to i předpokládá, protože ta místa znají.

  Osobně mám zkušenost, že v tom zdejším bordelu všedního dne se docela dost … cca tak polovina … řidičů chová slušně a vstřícně. O víkendu je sice slabší provoz, ale bohužel vyjíždí i ti, co přes týden nejezdí, a nepředvidatelnost a jízda jak s hnojem jsou relativně mnohem častější.

  Že i tak stojí jízda přes den po Praze za vyliž je samozřejmě pravda, ale se zdejší parodií na silniční infrastrukturu … a jde to čím dál víc do hajzlu, protože jedna Blanka jaro fakt nedělá … tomu těžko může být jinak.

  1. Pri brzdeni na cervenu blikam tiez, ale u nikoho som to nevidel. Prisiel som na to tak nejak.. ehm.. mozgovym myslenim – snazim sa pomoct inym, ked to ide.

   Pustam tiez a to vcelku vydatne, vacsinou podla pravidla – kto bude trpiet viac? Ja spomalenim, alebo clovek cakanim? Takze ked vidim, ze idem v kolone 40 aut a nejaky chudak sa snazi pripojit od pumpy urcite uz par minut, pustam plyn, aby som spravil miernu medzeru a blikam. Nikdy nie natolko, aby za mnou niekto musel vyrazne brzdit. Idealne by nemal brzdu chytat nikto.

   Su specificke krizovatky, kde v rannej spicke na system hlavna/vedlajsia serie pes a vodici si zvykli pustat auta z vedlajsej v pomere asi 2:1. Napada mi pripajac od sidliska vo Vlcom hrdle pri BA. Tam by sa nikdo nedostal nikam asi tak do deviatej.

   Toto plati aj pre chodcov – ako chodec sa otacam chrbtom, ak by som mal cakat len zopar sekund, nech nikoho ani len nenapadne pustat ma. V pekle je rezervovane specialne miesto pre tych, ktori sa naseru na prechod jednemu prichadzajucemu autu. To iste pre vodicov, ktori maju za sebou jedno auto a zacnu brzdit o zivot, aby niekto cakajuci na kraji prechodu mohol prejst. Specialny kreten je vodic, ktory toto spravi, ked je na zaciatku radu aut ktorym padla zelena, prejde 10m za krizovatku a tam zacne vehementne pustat chodcov.

  2. Probliknutí si úplně nevybavuji; mávnutí „koukej jet, chlape!” občas ano. Ale zřídkakdy.

   Stran pouštení, +1: jedu-li pohlavní a vidím-li v zrcátku, že je za mnou plno až na obzor, a samozřejmě je-li dost času na přibrzdění zcela bezpečné — o tom snad není vůbec třeab hovořit! —, pak jednoho z vedlejší pustím před sebe. Přijde mi to tak nějak logické, smysluplné, rozumné a funkční. Naopak, vidím-li v zrcátku, že za mnou jsou tři auta a pak nikdo široko daleko, pouštět mne ani nenapadne (přijde mi, atd.)

   Ostatně přesně stejně se chovám vůči chodcům, již chtějí zjevně přejít silnici (přičemž to, zda je tam zrovna zebra či jiné zvíře, mne zajímá jen poměrně málo: pokud je za mnou volno až k obzoru, nevidím důvod, proč bych měl zastavovat a rozjíždět se, abych chodci ušetřil tři sekundy — a naopak, pokud zebra široko daleko není žádná a silnice je plná, přibrzdím a pustím jej, ať tam nestojí až do večera). Opět mi to přijde taknějak… ehm, smysluplné. Ale co já vím, žejo; možná mi něco zásadního uniká.

   1. Chodce mimo přechod pouštím, jen když nikde kolem žádný přechod není. Nevidím důvod, proč bych měl pouštět chodce v místech, kde nemá co přecházet. Cyklisty na přechodu nepouštím.

    Při pouštění chodců i řidičů z vedlejší vždycky kontroluju situaci za sebou.

    V Praze je nejhorší, že často odbočujete na semaforech s krátkým intervalem a ještě musíte pustit chodce, kteří mají na přechodu taky zelenou a samozřejmě nemají potřebu buď počkat nebo hnout zadkem.

 2. Tak s tím pouštěním, ač jsem na hlavní, to mám přesně naopak. Když včas zaznamenám, že někdo potřebuje na hlavní vjet a už tam evidentně chvilku stojí nebo potřebuje přes můj pruh odbočit do mého prava, tak rekognoskuji terén za sebou a pokud je kolona za mnou nepřetržitá a mohu přibrzdit plynule a bez nebezpečí, vždy to udělám. A nezřídka přesně ve chvíli, kdy začnu mírně přibrzďovat, tak zjistím, že to dělá už auto přede mnou a toho z vedlejšího pustí on. V Praze je to spíše převažující způsob a funguje to. Nikdo to nezašlápne na štajf, vypadá to prostě jako klasické přibrzdění kolony s tím, že se dá šance zařadit se někomu, kdo by tam jinak stál ještě hodinu než kolona poleví. Už v Berouně se tohle nepraktikuje a když chcete přejet z vedlejší hlavní příčně a je vyšší provoz třeba z důvodu, že stojí dálnice a všichni jedou přes město, je dobré mít sebou knihu, nejlépe několik. V Praze to ale funguje.

  V ostatních bodech souhlasím, jsem taky old school driver.

  1. Já popsaný mechanismus potvrzuji jako (a) pozorovaný, (b) mnou aktivně provozovaný na jih od Prahy zhruba až někam k Příbrami; dál ale nevím: ve městě, v němž by chtěl žít každý, tomu patrně asi bude jinak. Tam už jsem nebyl léta.

  2. Dupou na to blbci u přechodu, zejména takový ty opačný extrémy, co se po silnici plantaj jak kdyby jeli poprvý a pouští odevšad každýho. Jízda za takovým je fakt vo nervy, je to brzda plyn.

   1. Tu musím souhlasit, a to včetně velmi dobré formulace Jana Gutbalyera „…pokud… mohu přibrzdit plynule a bez nebezpečí…“
    Souhlasím též s Behemotem, notoričtí pouštěči na přechodech jsou o nervy. Nejlepší jsou ti, co brzdí kilometr před přechodem a potom na místě hledají, koho by pustili. Pod okny naší firmy je a) výjezd z parkoviště, b) přechod pro chodce. Na výjezdu z parkoviště ještě ke kolizi nedošlo, co pamatuji (cca 8 let). Na přechodu pro chodce je pouštěč nabouraný do zádele druhým, kdo to za ním nedobrzdil, průměrně 2x do roka.

  3. Geniální to je zejména v místech Praha – Davle. Jede čtyřkilometrová šourající se kolona a nějakej kokot vymyslí že dá přednost autu co čeká na vedlejší. Takže se to celý zastaví, protože ten z vedlejší si neni jistej jestli tam má vjet a hodinu se to celý rozjížďí.

  4. To je pravda, burani nikoho nepouštěj. Holt v Praze už skoro všichi přišli na to, že když se nebudem pouštět nakonec nikdo nikam nedojede. Zajímavý je, že stejnej buran v Praze pustí ale jakmile doejede domu, je nelítostnej a kdyby měl ten kolega na vedlejší vystát ďůlek, tak ho nepustí a nepustí (osobně pozorováno pči spolujízdě s kolegy z menších měst).

   1. No tak v prdelích se ten provoz s Phou obvykle srovnávat nedá.

    Mě osobně daleko víc sere taksikářská a podobná svoloč, která toho zneužívá a vždycky se vsírá před vostatní. Zejména v momentě kdy si se sockou vyřvou speciální pruhy a pak maj tu drzost se ještě srát před ostatní i mimo ně. To je regulérní předbíhání, hlavně jak maj plný držky smluvních přeprav, ale sami sou jedna výjimka a drzí vjebávání se všude možně za druhou, tak ať mlčí hubu. Socka v exponovaných místech jakbysmet.

  5. Přesně tak, v Pze většinou bez problému, všichni vědí, že taky budou potřebovat někdy pustit.
   Zato v Brně, alespoň z mé zkušenosti, nezastaví nikdo. A nedej bože snažit se do tý kolony nacpat, přestože už zastavuje na světlech, to je troubeního. A když se jim povede přečíst to A na značce, to je jak červenej hadr na býka.

 3. Hlasim, ze na me obcas nekdo blika a upozornuje na ploskolebce. Nevidim duvod to nedelat take. Asi jeste neni tak zle. Horsi to je s tim, ze ty opice skoro uz nemeri – vsude jsou stacionarni radary nebo usekovky.

  1. Tak jsem se mylil, pred chvili jsem u Pasohlavek videl strazce rychlosti s tim jejich radarovym tranzitem.

   1. Nově smí rychlost měřit i Celní správa (Andrejek si potřeboval stvořit Takypolicii když neměl Vnitro) a měří a pokutuje pilně. I velmi uvnitř státu v zapadlých vesnicích.

    1. Podle čeho (zákon, paragraf)?

     1. Podrobněji jsem to nezkoumal, ale kamaráda takhle celníci chytli a pokutovali v HKK.

      1. To je blbost, celníci ho nemohli pokutovat za rychlost.

       1. No, ještě to mohlo být tak, že mu Celní správa jen vystavila pokutu (Celníci je vymáhají za Policii), nebo že to byli nějací podvodníci, ale takhle jsem to od něj slyšel (bylo to jen mezi řečí, zaplatil tisícovku na místě a patří mezi „čestné typy platící“ takže nebyl důvod to řešit více.)

        Otázka je, zda to nestojí v nějaké podzákonné normě – tou si pod Šlachtou Celní správa rozhodla, že prostě nedovolí puškohledy se zvětšením nad 9x.

        1. Celní správa, krom jiné buzerace, vymáhá vše, co člověk dluží státu. Každého lapeného si prolustrují. Tedy pokud dlužil za nějakou pokutu (třeba za rychlost), tak ho na místě kasírovali. Pak to dává smysl.

        2. Jo, ty puskohledy jsou dobra prasarna. Holt se nekomu zastesklo po pocatku 90.let, kdy se pro kdeco muselo za caru. Takze to tak bude i ted.

         „Chces voe lepsi sklo? No tak si proto voe zajed do Germanie a pak to musis propasovat pres caru, voe. A hlavne bacha, kdyby sis jel picnout nekam ven, tak tam musis namontovat ten starej srac, co ma jen 6x, aby nejakej sulin vod celniku nebuzeroval, ze jsi hento vojensky vybavenej.“

         Za chvili zakazou i noktovizory, pak zakazou i olovo, takze ve finale budou myslivci ty premnozeny prasata lovit sekerama. Kopani jam zase zakaze EU.

 4. Koukám, že máme podobné problémy…. Už zhruba rok, přemýšlím co s tím udělat. Snažím se alespoň v širokém okruhu rodiny a známých vysvětlovat, upozorňovat a asi jsem s tím už otravný ale přesně stejné hlouposti mne točí: Odbočování doleva pěkně ze středu svého pruhu a za mnou ať se poserou. Blinkr pozdě nebo vůbec, žes mohl bejt dávno pryč? Vyser si voko. Zip? Nepochopil nikdo, ne opravdu nikdo. Pokračovat se dá do aleluja.
  Napadlo mne, s místní komunitou dát dohromady krátká poučná videa jak se chovat jako normální řidič, ne debil. Prostě natočit typické nešvary které se denodenně dějí, poukázat v nich na chyby a ukázat správný způsob a výhody, které z toho plynou. Námětů je dost. Jde do toho někdo? Nabízím trošku svého času a nějaké auto.

 5. [i]Někdy mi to připadá, že se pomalu rodí nová kategorie řidičů, něco jako Řidič 2.0. Je to obsluhovatel motorového vozidla, v podstatě něco jako cyklista, bezduchá fyzikální hračka, která řídí, protože musí. Řízení ho v podstatě nezajímá a nebaví, nemá zájem řídit, takže se spoléhá na různé asistenty a těší se na autonomní řízení, až nebude muset dělat vůbec nic.[/i]

  D-Fens prece pracuje v automotive, tak by ho tohle snad nemelo prekvapovat? Tento trend je mezi automobilkami siroce znamy – pro milenialy uz auto neni neco „specialniho“, jako pro jejich rodice. Je to spotrebni kram, zkratka takovy drazsi mixer nebo pracka. Vubec je nezajima, jaky auto ma motor nebo podvozek, vyber pneumatik ci jinych dilu je pak zcela mimo jejich rozlisovaci schopnost. Nejdulezitejsi pro ne je, aby v aute byl co nejnabusenejsi infotainment – propojeni s mobilem, online mapami Googlu atd., streamovani trasy na Ksichtoknihu/Instagram, zkratka Velky Bratr na koleckach.

  Je zcela zbyecne se nad tim rozcilovat, za par let to bude novy normal. Vlastne mozna uz ted je to novy normal…

  1. Nedávno jsem viděl v pobočce Týmobajlu autosedačku s volantem a pedály, před tím televizi a na ní běžely v takovým moderním dyzajnu informace z auta, např „pravé světlo nesvítí, nechte opravit“ atd. Byla to reklama na komunikaci mezi chytrým telefonem a autem. Nicméně co mě hodně zaujalo byla hláška: „Opouštíte oblast ‚město‘, vjíždíte do oblasti ‚venkov'“ To si myslím, že by i pár životů mohlo zachránit.

 6. Když před sebe pustím někoho rychlejšího, málokdy se stane, že blikne varovkami jako poděkování. Takže i tohle bych přidal do výčtu schopností moderního řidiče.
  Já osobně na policajty upozorňuju a všiml jsem si, že to často dělají i kamioňáci. Snažím se tento zvyk šířit dál, ale už jsem se několikrát setkal s názorem, že tím mařím práci policie, že jsem bonzák a zasloužím si, aby mě sejmul nějaký jiný pirát, protože „voni tam přece chytají pyráty, chráněj slušný lidi a ty jim to kazíš“. To pak nemám slušný argument a tak raději mlčím. Problém je, že moderní řidič pasivně agresivně dodržuje, místo aby za volantem používal selský rozum a znal své vozidlo. No a z toho pak vznikají v článku popsané situace. Kdokoliv jede v oldschool režimu, je v očích moderních řidičů silniční pirát.

  1. Argument je, že na oné silnici se x let nestala vážná nehoda (zaviněná pyrátskou rychlostí) a že jen honí čárky a vybírají do kasy, ne?

   1. Já vobčas nechápu, proč blikaj. I když dokonce i svítim potkávačkama a nemám to roztřískaný (:D), tak dál po cestě nikde nikdo není. To mi přijde zase jako extrém z druhé strany.

    Akorát naposled někde v severomoravských kopcích blikal kamioňák nějak hodně dlouho dopředu, ale pak tam v zatáčce dost brutálně vysekanej nějakej závodník byl, vypadalo to, že vyletěl do protisměru přímo na traktor…

  2. Se vobčas snažím, ale poslední rok už ten spínač nefunguje moc spolehlivě :D No, už to má tak asi dva roky zpoždění na rozdělání palubofky, ehm…ᗡ-:

  3. Mne by spíše zajímalo, dokdy na tu policii upozorňujete blikáním. Mně to většinou připadá trochu blbé po první křižovatce NEBO více jak kilometru, whichever comes first.

 7. To s tím najetím při odbočování, aby mohli ti, co pokračují rovně, jet dál, mě nenapadlo. Díky za tip.

  1. Sorry, ale nenapadlo? Jak nenapadlo?

   Zákon č. 361/2000
   Zákon o provozu na pozemních komunikacích

   § 21
   Odbočování

   (3) Před odbočováním vpravo se musí řidič zařadit co nejblíže k pravému okraji vozovky; musí-li přitom s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu vybočit ze směru své jízdy vlevo, dává vždy jen znamení o změně směru jízdy vpravo. Před odbočováním vlevo se musí zařadit co nejdále vlevo v části vozovky určené pro jeho směr jízdy s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu a šířku vozovky. […]

   Tento „napad“ a „tip“ existuje minimalne 41 rokov, nachadza sa uz v povodnom zneni federalnej vyhlasky 100/1975 platnom od 1.1.1976 (co platilo pred nou som neskumal) a prezilo to az doteraz v slovenskom zakone o cestnej premavke aj v ceskom zakone o provozu na pozemnich komunikacich. Cital si zakon aspon raz v autoskole?

   1. PS: Pre uplnost, to radenie k okraju vozovky sa kombinuje s predchadzanim:

    § 17
    Předjíždění

    (1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. […]

   2. Šmárjá, vy si myslíte, že si tohle někdo čte? A ne, ani v autoškole jsem to nečetl, tohle vidím poprvé.

    1. Jestli se nad tímhle ustanovením pohoršujete, že jste ho nikdy nečetl, tak se běžte honem rychle někam uklidnit a zamyslet, případně si nafackovat. Je to zcela elementární věc a jestli to nevíte, tak jste v autoškole nedával pozor, nebo jste měl za instruktora nějaké jelito. Rozhodně je to ale námět k zamyšlení a vlastnímu zlepšení. Jinak budete na silnici za křupana.

     1. Nepohoršuju, spíš mě pobavila představa, že někdo skutečně čte celý silniční zákon a pamatuje si ho. Přijde mi to šílené. :) A ne, skutečně jsem tuhle informaci nikdy nezaznamenal a v autoškole jsem pozor dával, test jsem měl dokonce na 100 %. Mimochodem z autoškoly nevím skoro nic, neukazovali nám ani základní údržbu, byla to spíš formalita. A zlepším se rád, proto to chválím za dobrý tip.

      1. Jedna hodinářská firma má takovej slogan, kterej se sem celkem hodí:

       To break the Rules you must first Master them.

       Jinak pokud tě pobavilo to, že někdo skutečně čte pravidla činnosti, kterou by měl dělat (defacto že si přečte návod), to musíš být kus ignoranta.

       1. Já ale neřídím. A vy fakt znáte celý silniční zákon? Když vám položím libovolnou otázku z něj, budete znát odpověď? A ještě tvrdíte, že je to u českých řidičů standard?

        1. Tohle by měl každého, jako milion dalších věcí, naučit každého instruktor v autoškole při cvičných jízdách, vždyť stačí upozorňovat žáky na chování ostatních a vysvětlit, proč to dělají.

         1. Souhlasím. Autoškola mě svého času dost překvapila. Čekal jsem o dost jinou úroveň. Ale hromada věcí určitě člověku dojde i během následného samostatného řízení. Já nemám naježděno ještě skoro nic.

         2. Já vylezl z autoškoly před pěti lety a zrovna za tohle mě můj instruktor strašně jebal, když jsem to nedělal, tak snad nebude ještě tak zle

        2. Netvrdím, že je to standard. Ale jinak jo, neodpovím třeba přesnou citací, ale znám. Stejně, jako když jsem hrál nějaký sport, tak jsem znal pravidla.

         Obecně je to tak, že by vesměs pravidla provozu nemusela být tak obsáhlá, jak jsou, a v naprosté většině případů by je myslící jedinec vůbec nepotřeboval, ale protože se mezi námi pohybují i tací, kteří mají hlavu jen jako dekl na krk, nebo tací, kteří by mohli zmatkovat, tak jsou v těch pravidlech popsány situace a jak se v nich chovat, takže i takový jedinec s iq tykve, pokud si ty pravidla pouze zapamatuje (a nemusí je vůbec chápat, tedy mu stačí IF-THEN) je schopný se v provozu pohybovat tak, že nebude výrazným nebezpečím pro ostatní ani pro sebe. Dám příklad:

         Blba v autě nenapadne, že když někdo před ním zastaví před přechodem, že nejen že chodec přes něj nevidí na silnici, ale ani onen blb přes něj nevidí na přechod, takže ve chvíli, kdy ten blb začne předjíždět toho, co zastavil, tak snadno může chodce na přechodu přejet. Na takovéto blby zákonodárce myslel a předjíždění na přechodu zakázal. Myslící jedinec by v této situaci nepředjížděl, protože ví, že je to nebezpečné, blb má na to pravidlo (že na přechodu a bezprostředně před ním se předjíždět nesmí), protože ho to samotného nenapadne.

         Nebo jiný příklad: § 17 (5) Řidič nesmí předjíždět a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí. Zase pravidlo pro kretény, protože rozumný člověk se nepožene tam, kam nevidí, ale čůráci bez mozku to dělají aprávě pro ně to pravidlo existuje.

         No a jelikož já jsem takovej, že nad pravidly myslím a eliminuji pro sebe ta pravidla, která smysl postrádají, tak ale potřebuji nejprve je znát, pak nad nimi myslet a pak některá z nich můžu s čistým svědomím porušovat. Pokud někdo přeskočí fázi znát a fázi přemýšlení o nich a rovnou jako STEP 1 má jejich porušení, tak se dle mého jedná o ignoranta.

         1. Já se to pochopitelně šrotil na test, ale v té záplavě byrokraticky psaných informací prostě mozek občas nedokáže odfiltrovat, co je skutečně důležité a užitečné při každodenním řízení. Takhle v normálně podané formě, jako to má D-fens, ale člověku hned dojde, že je to dobrý tip. Ty příklady jsou třeba dokonalou ukázkou toho, co je pro mě osobně dokonale zbytečné, protože je to jasné (ale chápu, že asi fakt existují lidé, kteří to potřebují mít napsané).

         2. Netuším proč se Vy (a další) po Markovi vozíte. Něco nevěděl. Když to zjistil, uznal, že žil v omylu, za info poděkoval a pokud není idiot, polepší se. Nešlo o neznalost kruciální. Špatné odbočování doleva (a pod.) je pro ostatní otravné, ale rozhodně kvůli tomu bůh pokaždé nezabije jednorožce.
          Argumentace autoškolou a čtením zákona o silničním provozu je naprosto mimo.
          Autoškolu nikdo nedělá aby se naučil řídit (bohužel). Úspěšné absolvování autoškoly má dva efekty – vystavení ŘP a zvýšení šance, že řidič neumře v hořícím vraku hned na první křižovatce. Jako bonus si ti chytřejší zapamatují, jak daleko od země musí být mlhovka.
          Zákon o silničním provozu by si sice každý přečíst měl, ale naprosto pochopím, když si z toho čtenář nic neodnese. Ten tu totiž taky není od toho aby ho někdo chápal (opět bohužel). A podle toho vypadá.

        3. Tohle nás v autoškole pochopitelně učili, a to jsem dělal řidičák jenom na mopeda, jinak papíry nemám. A ještě upřesnění, v jednosměrce si najíždíte při odbočování vlevo úplně až k levé krajnici. To nám taky říkali. ;-)

         1. V jednosměrce je to taky samozřejmost, protože auto za mnou chce třeba odbočit vpravo a nemá náladu nechat se zdržovat, když to není nutné a je jasně vidět, že se na výjezdu z jednosměrky dvě auta vedle sebe vejdou.

          1. No a potom ti oproti zastane blondína a diskutuje na teba, že: „čo mi stojíš v pruhu, kokot sedliacky.“ Podotýkam ty stojíš na výjazde z jednosmerky na ľavej strane lebo ideš odbočovať doľava. Ukážeš blondíne ruko na značku označujúcu Zákaz vjazdu v dano smere a ešte dostaneš cez dva predné okná ukázané, že: „Choď dopiče s takými argumentami, ja idem predsa kam chcem.“
           Manželke včera asi v priebehu 3 hodín čo bola preč vošli dve blondíny do protismeru v kruháči – stáli na zlej strane vjazdu do kruháča. Áno bolo to v bradavici na Dunaji a blízko nákupných centier a áno idú vianoce, ale aj tak….

      2. Si s prominutim delate prdel ne? Hele bejt vama ja bych si to dostudoval jestli chcete ridit. Nehlede na to, ze ste prosel autoskolou. Ja si radsi vyberu sdilet cestu s nekym, kdo jede o 20% nad limit a zna pravidla. Na druhou stranu tu cestu bych s vama nesdilel po tom, co sem si od vas precetl. Neberte me zle, nechci vas skatulkovat, ale dovolim si poznamenat, ze to mate dost v pici.

      3. Já jsem ho četl celý, protože po přečtení jsem se nemusel učit otázky/odpovědi na test. Z textu zákona si lze odpovědi snadno odvodit. I když – pokud jste dělal řidičák ze „Schlingových testů“, kde bylo zapotřebí zvolit špatnou odpověď, abyste test udělal, tak vaše strategie byla vhodnější….

     2. Tohle ale naprosto ukázkově demonstruje, proč je celej stádní aparát kolem řidičáků apod. úplně na hovno. Resp. přesněji řečeno, nemá to nic společnýho s nějakým zajištěním minimální schopnosti se v provozu chovat a tím nějaké očekávatelnosti a bezpečnosti, jakožto spíš základní právo změnit na výsadu pro ty, kterým stád milostivě dá nějakej kus barevnýho PVC. A pak je vydírat.

      To není ojedinělej případ, ve výsledku se ukáže, že podobným debilem je každej druhej absolvent autoškoly. Což je ve výsledku jenom další buzerační byrokratická kravina: když se chci naučit pořádně jezdit třeba na motorce, tak de facto nemůžu aniž bych si nezaplatil celou motoškolu (i se všema píčovinama, který jsou z 80 % zbytečný, protože jezdím obden dlouhý roky s autem, takže z principu proš jako? radši si za stejný prachy zaplatím 5× víc jízd v reálným provozu). Jezdit jen tak s instruktorem nelze (na něčem, na co nemám oprávnění, a na 125 s automatem v rámci B se moc nenaučím, když tam je rozdíl jeden vs. dva pasažéři jako den a noc). Výjimka je pouze když jsem zapsanej v kurzu. Stejně tak snad ani nejde jít rovnou ke zkoušce aniž bych přetím formálně absolvoval kurz (i kdybych to uměl sám).

      Ve výsledku mě teda režim nutí si něco koupit a i když jsem na tom nikdá neseděl, tak vyrazit na vostro do provozu a učit se tam. A pak si někde podplatit formální zápis účasti na škole abych byl připuštěn ke zkoušce. Vítejte v banánistánu.

      Ale znáte to, kdyby se o to stád nepostaral, tak jezděj lidi co vůbec neví jak na to, krev by tekla po ulicích a tak…:D

    2. Chlape vy jste přesně prototyp toho popisovaného řidič 2.0. Pouze obsluha vozu. Na testy jste se prostě nabifloval správné odpovědi bez snahy to vůbec pochopit. Když musíte tak to nějak odřídíte. Ale evidentně ani za tim volantem nemáte elementární snahu přemýšlet jak jet taky aby jste přispěl plynulsti provozu.
     Navíc se ještě na fóru blbě divíte, že to někomu nepřijde normální.
     No nepřijde. Já sice neznám čísla paragrafů z paměti ale žádnou otázkou mě nepřekvapíte a dokážu na ni odpovědět. A teĎ vás asi rozesměju uplně maximálně. Řidičák na auto mám 12 let a od té doby se několikrát zákon mněnil a asi se budete válet smíchy, když vám řeknu, že jsem se všechny zmněny doučil abych věděl jak se zrovna na silnicích mám chovat. A mimo jiné také proto aby mě policajt neutáhl na vařené nudli.
     Sice nejsem zastáncem represe ale čím víc potkávám takových jako vy. Tak si říkám, že nějaké přezkoušení znalostí by nebylo od věci, když si řidič jde vymněnit propadlý ŘP… I když ne, já jsem spíš toho názoru, že by se spíš mohla autoškola uplně zrušit, vy jste zářný důkaz toho, že je uplně k hovnu.

     1. Každý to má jinak. Já na nějaké změny celkem kašlu, protože ty základní věci zůstávají stále platné a jestli někdo vymyslel nějakou novou značku, omalovánku na asfalt nebo vsunul do zákona nějaké nové říšské nařízení, tak na ovládání vozidla to vliv opravdu nemá.

      1. Na ovládání vozidla to opravdu vliv nemá. On ten zákon taky není manuál na ovládání vozidla. Sledovat jeho změny je docela důležité řekl bych. Až vás za tu neznalost zbytečně vykostí policajti nebo nedejbože kvůli tomu způsobíte nehodu, tak vám to třeba dojde :)
       Stačilo třeba šachování s platností dálničních známek. Neustále změny v povinnosti mít zimní kola. Vědět co si policajt může a nemůže dovolit. Neznalostí toho asi nehodu nezpůsobíte ale flastr za to dostat můžete dost velký.
       A vědět, kdy se mi cyklista může legálně objevit v protisměru nebo přijet z jednosměrky z prava, to už klidně způsobíte nehodu v domnění, že jste nic neporušil a to překvapení, že jste mu měl dát přednost bude dost nepříjemné…
       Taky je dobré vědět, že za jízdu bez SPZ nebo RZ jdou papíry do čistírny. Stejný trest nějakou dobu hrozil třeba za zaparkování na místě pro invalidy, pak tak chytli Jágra tak udělali raději hotfix…
       Také je dobré znát znění zákona, když se najde nějaký „chytrý“ úředník, který se snaží brát ŘP majiteli vozidla, jehož auto venku stojí se zakrytou, nečitelnou či sundanou SPZ/RZ. Protože se mu nedaří vybírat dostatek výpalného za parkování.

       A to se bavím o změnách z posledních pár let.

       1. Je bezpečnost a je represe.

        Na bezpečnost ZoPPK nemá vliv: trio
        1) „jezdit podobnou rychlostí jako ostatní“,
        2) „nedělat náhlé a nepředvída(tel)né manévry“,
        3) „nejezdit nad možnosti sebe či vozidla“
        Zůstává konstantní a platí i když to ZoPPK porušuje. Popravdě – bezpečná jízda je většinou v zorpozu se ZoPPK.

        V souboji s represivním aparátem naopak samozřejmě člověk ze ZoPPK musí vycházet, jenže na to jej nepotřebuje nosit v paměti – připravuje se jako právník před zkouškou.

        1. ano ale bod 2 obsahuje alespoň elementární znalost zákona.
         Abych se choval předvídatelně musím vědět, kde mám jezdit, kdo má přednost a jak mám s ostatními komunikovat (blinkry, světla)
         když někdo neví kam si má najet při odbočení není předvídatelný.
         Když někdo neví, že má blikat pokud jede po hlavní ale ta zatáčí a rovně vede vedlejší není ani předvídatelný ani bezpečný.
         Když nevím, že my cykloun může přijet z prava, kde má přednost, protože může jet v jednosměrce, jsem nebezpečný.
         takhle můžu pokračovat celý večer….

         1. Stejně nebezpečný je ovšem ten, kdo předpisově bliká na křižovatce do „+“ kde horní čárka zabočuje lehce doleva a je to hlavní.

          Ubožáci si pak mohou myslet že odbočuje doleva, najet tam a nehoda je na světě.

          99% řidičů v takové situaci nebliká vůbec nebo blikne jednou. Zákon nezákon.

       2. Co jste vyjmenoval, to skutečně na řízení vliv nemá. Povětšinou jsou to jen buzerační nařízení, kterými věrchuška fixovala výběr pokut. Časté změny jsou pochopitelně záměrné, aby se v tom ovčan nevyznal. Na studování slátanin opravdu nemám čas. Už jsem se nějak smířil s tím, že jen co ráno otevřu oči, už „hrozí“ postih za moji neznalost všech kocourkovských zákonů. Blbů, co vymýšlejí „co by se mělo ošetřit zákonem“ je čím dál více a čím dál více se toho další blbové chytají a uvádějí nesmysly do oběhu. A pochopitelně se to netýká jen řízení auta.
        Zaujalo mne „kdy se mi cyklista může legálně objevit v protisměru nebo přijet z jednosměrky z prava“. Jak jsem říkal, nastudováno nemám, ale ani jsem si nevšiml, že by na to „přijetí z jednosměrky zprava“ existovalo nějaké zvláštní upozornění. Že je to zprava jednosměrka není obvykle nijak patrné, takže platí přednost zprava, pokud není značkou určeno jinak. Tedy není co řešit, nebo se mýlím?

        1. Kdybyste zákon znal, tak byste věděl jak to poznat, je na to pruh na vozovce ;o) a to je to o čem mluvím….
         Patrné to samozřejmě je, protože je na začátku značka. Také vodorovné značení umí dost napovědět (pokud je).
         On ten cyklista taky nemusí přijet zprava. Můžete jet v jednosměrce a on proti vám odbočí zdánlivě do protisměru.

         Ale chápu Vás, každý den potkávám řidiče, kteří značení a elementární pravidla zcela ignorují.
         V pondělí jeden ignoroval, že jedu proti němu a začal objíždět překážku, naštěsí byl prostor se vyhnout na chodník jinak by to byl pěkný čelní střet…
         Dneska ráno se zase jeden rozhodl, že jede zprava tak má přednost, že jel po vedlejší ho moc netrápilo. Naštěstí opět místo na vyhnutí se bylo jinak by to dostal přímo na bok u řidiče…

         Co by se s tím srali on se ten debil uhne…

         1. No vono kolikrát je to taky vo tom, že desetiletí byla nějaká úprava a ze dne na den dojde ke změně přednosti. A upozornění se tam objeví za měsíc, jestli vůbec. Třeba naposled tuhle na SH, to dávám dycky pozor i za ně na vedlejší. A občas naopak ze zvyku zpomaluju když jedu po bývalé vedlejší, co už je teď hlavní…

          1. že přednost dává ten na jehož straně vozovky je překážka platí snad beze změny pořád :D

           Ale ano, změn přednosti ze dne na den dokáže místní nemile překvapit, znám i od nás.

     2. Tak len tak zo srandy a pevne verím, že odpovieš z hlavy a nie, že si to našprtáš: Kto má prednosť v kruhovom objazde? Ten čo je v ňom, alebo ten čo do neho vchádza?

      1. Měli by být všude značky aby přednost měl ten co je na kruháku. Pokud nejsou, přednost má ten co vjíždí, protože přednost zprava.
       Tohle je výborný příklad, že zákonodárce je debil a vše se muselo upravit pokynem ministerstva aby všude byly značky…
       A mimochodem dobrý příklad proč je dobré sledovat změny v zákonech.

       1. Debil byl ten, kdo po změně strany silnice, po které se jezdí (z levé na pravou), nechal přednost zprava. Předpokládám, že přednost zprava platila před tím, když se jezdilo po levé straně, a měla smysl, neboť na stranu, ze které dával řidič přednost, viděl. Na rozdíl od situace poté, kdy dává řidič přednost ze strany, na kterou vidí mnohem hůř. Tím také vznikl „problém“ s kruháky. Debility ale mají život věčný (stejné je to s „letním časem“, například).

        1. Chtěl jsem si to porovnat s VB ale tam žádné pravidlo pravé nebo levé ruky nemaj, buď značky nebo čáry na silnici. :)

       2. Ze zákona určitě.

        V praxi je ten, kdo se vecpe na kruháč a nedá přednost „protože tam nebyl trojúhelník na špičku a tedy to byla jen divná kulatá křižovatka“ blb, bez ohledu na to kolikrát měl „pravdu“.

        To platí i pro ostatní české unikáty, např. že se značka „zákaz vjezdu nákladních vozidel“ vztahuje i na vozidla do 3,5t.

  2. A na kole jezdis prosim te jak? Tohle jsem se naucil uz jako maly harant pri odbocovani na kole.

   1. Tak specialne u cyklistek posledni dobou (tak 3-4 roky) pozoruju specialni odbocovani doleva.
    1) jet uplne u _praveho_ okraje
    2) bez varovani zastavit v krizovatce, pricemz na poslednim metru vytocit kolo doleva, aby se kolo postavilo kolmo k puvodnimu smeru jizdy
    3) blbe cumet
    4) pokud ji jeste nikdo nesrazil a zastavil, pripadne vsichni uz projeli, opet se rozjet do odbocujici cesty

    vsechny body lze okorenit pritomnosti deti na samostatnych kolech, vlecenych na tyci, pripadne vezenych v tom idiotskem voziku.

    1. Asi nekdo od marka z rodiny…

     1. Nebuď trapáček.

      1. Te to nejak pohorsuje?

       1. Ano, do mně se klidně navážej, když je schopnost správně odbočit tvůj největší životní úspěch, ale mé blízké nech laskavě na pokoji. Jednak o nich nevíš nic a jednak jen srab se do někoho naváží skrz jeho blízké. A když už to musíš vědět, tak v naší rodině jsem co se řízení týče taková „černá ovce“. Všichni ostatní jsou skvělí řidiči.

        1. Marku, na startera25 se vys.., a sbírej v klidu zkušenosti.

         Už z vyhl. 100/1975 FMD jsem měl stejný dojem (já ŘP od 1984), totiž, že se podle toho nedá jezdit, ale zato když dojde k nehodě, může si policajt (tehdy esenbák) vybrat dle osobních preferencí z nejmíň dvou viníků (Teda, přednost zprava se ukecat nedala ani tehdy, ale řada dalších úprav už tehdy tam byla slizce nejednoznačných). Od té doby slizkých nejednoznačností přibylo a nesmyslné (protože z principu neúčinné !) patche na lidskou blbost převážily nad rozumným obsahem. Nafoukly objem právní normy nad možnost zapamatovat si aspoň to podstatné, a zejména dodaly nástroj pro tupou buzeraci těch řidičů, kteří se odmítli vzdát používání mozku. Což ostatně pan domácí kritizuje dlouhodobě a právem. V současném právním stavu občan neví (záměrně je to tak uděláno), jestli něco neporušuje…

         Najezdi hodně km bez nehod, a máš-li mezi blízkými někoho zkušeného, kdo ti může předat něco z praxe, používej ho jako spolujezdce co nejvíc. Vhodnou literaturu (Janek platí stále) i pár postřehů ze života už jsem tady postnul ( http://dfens-cz.com/jsem-definitivne-oldschool-ridic/comment-page-3/#comment-63183 , k těm videím bych snad bych dodal ještě jednu smrtelnou past, kdy jeden předjíždí, zatímco předjížděný mu odbočí vlevo a dojde ke kolizi; zejména motorkáři mají z těchto důvodů dosti křížků podél silnic. Ovšem srovnání §17 a 21 silničního zákona nedodá potřebnou první jistotu, spíše navýší zmatek …) Případně lze ke čtení doporučit ještě třeba http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/ ( i další rubriky). Začni třeba článkam http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/8-veci-z-autoskoly-ktere-je-treba-se-co-nejdrive-odnaucit/ :)

   2. Už nevím, protože jsem naposledy na kole seděl asi tak před 11 lety. :D

   3. Keby som ja jazdil na aute tak ako som jazdil na bicygli tak to by bol (C)armagedon.

 8. Objíždění aut odbočujících vlevo v rámci jednoho pruhu je zvlášť vtipná vychytávka, když vy odbočujete vlevo v protisměru.

  Když ten proti vám odbočuje vlevo, neměl by být důvod dávat někomu přednost, prostě jedete oba. Jenže co když se ten za ním rozhodne, že ho objede a pojede rovně? Tak ho máte na zadních sedačkách…

  Sice se taky řadím co nejvíc doleva, ale vždycky a všude nejde aplikovat “šoupni se doleva, ať té můžu objet”, protože odbočující v protisměru nečekají a ani nemůžou čekat (přes odbočujícího např. nevidí blinkr), že jim někdo pojede rovné.

  1. No holt musíte dávat větší pozor, být rychlej, nebo počkat. Situace jsou na hovno, občas i při odbočování z vedlejší se stane, že nevidíte stovky metrů přes autobus co se v jednom pruhu plazí jak šnek, za kterým je pak schovanej závodník co za pár sekund přiletí a je v křižovatce…

   1. Presne tohle se mi stalo vcera, a to jsem nebyl ani zavodnik, jen jsem zrovna prijel do krizovatky, kdy odbocujici v mem smeru pruh prave uvolnil. Proste pan to tam poslal a zachranila me rychla reakce a ze ve vedlesim pruhu nikdo nejel a bylo kam uhnout.

  2. Existují křižovatky tvaru T, kde se v protisměru doleva odbočit nedá. Ty měl asi autor na mysli zejména.

 9. Souhlasím se vším so D-F napsal, ale ještě bych přidal BLIKÁNÍ při VÝJEZDU z kruháče. Moc lidí tohle nedělá a dost mne to vytáčí. Pokud čekám před kruháčem a chystám se vyjet hned prvním výjezdem, tak rovnou blikám doprava, protože ti, co čekají můžou jet hned. Dále, hodně lidí neví, že pokud vyjíždí z Obytné zony MUSÍ DÁDVAT PŘEDNOST VŠEM, a ne si VYNUCOVAT PŘEDNOST ZPRAVA!! Takových míst je u nás víc a neustále narážím na blbce, kteří tohle nerespektují. Dokonce se našel nějaký dobrák, který na A4 vytisknul a zalaminoval ceduli s nápisem aby lidi dávali přednost, kterou připáskoval na výjezdní tabuli z Obytné zony.

  1. A co kruháč, který má dokonce víc jak jeden jízdní pruh, kde ne všichni ve štrůdlu odbočí na prvním výjezdu…mě s přicházející zimou a hlavně tmou iritují šoféři, co neseřizují světla, když si vezou těžké zadele.

   1. Stejně tak jako ti, kteří tam frknou trojku (líp to svítí, mámo) jako by vezli piano a přitom vzadu vezou vzduch….

    1. Hehe, to mi prosim vysvetlete.

     Proc Vam vadi, ze si nekdo svetla naopak vice sklopi* a proc mate dojem, ze to pak „lip sviti, mamo“? Chybicka se vloudila? Nebo to maji jina auta jinak, nez ze 0 je prazdne a 3 nalozene, pripadne s vozikem?

     *Mimochodem mam standardne svetla sklopena na stupen 2, i kdyz mam auto prazdne. Naopak upravuji na 0/1 az kdyz jsem v ponekud mene osvetlenych oblastech. Nejak nepovazuji za nutne na osvetlene silnici svitit lidem do xichtu po kazdem najeti do diry ci prejeti zpomalovaku(…).

   2. Pak bejvá problém se tam vmáčknout když člověk najede do toho levýho, pže v pravým je štrůdl co si užívá okružní jízdu a na kruháči jsou vidět eště hůř (viz ty mrtvý úhly). Takže jsou nakonec donuceni všichni jet v pravým.

    Turborondely to řeší, ale zas když to člověk nezná, tak skončí někde úplně jinde, než chtěl :D

  2. taky nechápu jak moh Dýfenc na blikání při výjezdu z kruháče ve článku zapomenout. je to největší děs. do spousty aut montujou pravej blinkr jen za příplatek.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017