Jo Smíchov - zpět na článek

komentářů 236

 1. Pokud chce někdo poctivou „Plzeň“, tak mohu doporučit pivovar MMX z Dobřichovic.

 2. Já si vždycky myslel, že pivu rozumím. No nerozumím, jak jinak. Onehdá jsem navštívil po dlouhé době pivní slavnosti. No, pivní slavnosti, k místnímu obchodnímu centru se sjeli zástupci minipivovarů a z dodávek čepovali ty své skvosty. Manželka že si tedy půjde projít obchoďák a já ať si degustuju. Tak se rozhlédnu, žádný výrobce mi nic neříká… Zkusím první. Proboha, to byl šťovík, že jsem to dopil jen proto, že mi bylo líto to vylejt. Zajdu jinam, zase, kyselý chcanky. Třetí pokus. Kyselo. Jak přes kopírák, furt to samý. Dal jsem dohromady šest, nebo sedm piv, všechno 12+, (pak jsem to pochopitelně ani nedopíjel) a bylo to všechno stejný, stejný, stejný – kyselý. Přitom bych na základě zkušeností řekl, že po druhým pivu by se mi huba měla srovnat a brát to trochu s rezervou.. No nic takovýho, pořád kyselo.
  Zajímavý bylo, že si víceméně všichni okolo chrochtali, jak jsou to dobrý piva…
  Můj soukromej názor je, že to prostě všichni sborem dosrali tím, že pivo z prohřátejch dodávek (bylo teplo, bylo to v létě) šokově zchlazovali na čepu a proto to byly takový kyselý ch… Ale ostatní lidi mi dodnes nedají spát, jak byli spokojení.
  Buď jsem dement, co nepozná kvalitu a správnou chuť (což nevylučuji), nebo je to u nás samej dobytek, co mu je jedno, jak to chutná, hlavně když to teče (to by mě ostatně také nepřekvapilo, tady je to odkojené Březňákem a Zlatopramenem)…
  Takže už od jisté doby neřeším, jestli tomu rozumím, nebo ne. Spokojil jsem se s výběrem Radek, Konrád, Klášter a místně to, co se tam pije a buď to pude nepude.

  1. Pokud máš rád hořká piva, přijeď na točený!!! (ne lahvový), a dobře točený!!!, Rohozec (Skalák), jedenáctku nebo dvanáctku. Nedávej si jich ale moc. Na to to nejni.

   1. Rohozec je dobrej i v lahvi, co by ne.

    Už koštovali Čurdu?

   2. Jo, Rohozec dvanáctku občas koupíme lahvové. S Rohozcem přišel syn, nevím, kde k němu přišel, ale většinou se dá na jeho výběr spolehnout. :-) Chutná. Zatím jsem ale nenašel hospodu, kde by ji v okolí čepovali. Takže až pojedem k příbuzným na boleslavsko..

   3. A vám fakt nevadí, že je v tom repnej cukr?

    1. je to skutečně řepnej cukr v surové formě? nebo je to spíš nějaká naštěpená maltóza či dextróza, původem z řepného cukru?
     co jsem pochopil, tak maltóza „syntetická“ se od maltozy vzniklé tradičně sladovnicky v kotli liší přibližně stejně, jako dusičnany v mrkvi ze supermarketu a od babičky. ale dám se poučit, šalamounovo lejno jem věru neposnídal.

    2. Tak cukr se přidává do lecjakého piva. Jde o to kolik zbytkové sacharosy se najde ve výsledném produktu. Osobně si myslím že se tam dává aby to kvašení mělo pořádný švunk a že naprostá většina se přemění na chlast. Ale klidně je možné že se tam přidává proto že se používá méně kvalitní slad který neposkytne tolik kvasitelných cukrů. Kdo ví. Samozřejmě podle německých norem pivo s cukrem není pivo. V Čechách se na to nejede.

     1. http://pivnirecenze.cz/1213-tradicni-ceska-technologie-vyroby-piva

      Tady třeba jsem našel narychlo nějakou zmínku o sacharose v pivu. Úplně si teda neumím představit jak může cukr zvyšovat kapacitu varny. Ale co se týká té afinity kvasinek k sacharose, tak to možná bude tím že k hydrolýze sacharosy je zapotřebí míń energie než k hydrolýze maltosy (ale to už opravdu vařím z chmele…), to by pak ten samotný přídavek sacharosy k nastartování kvašení dával smysl.

      1. JASAN: Cukr se přidává z někdy důvodu ceny a někdy z důvodu právě pro urychlení kvašení. V každém případě se to ale projeví na chuti výsledného produktu negativně, logicky se zmenšuje chuť sladu.

      2. Cukr se používá právě ke zvýšení kapacity varny – jde vlastně o „koncentraci“ energie pro kvasnice vzhledem k poměrům ostatních surovin (vč. vody).
       Kuk na https://pivni.info/offline-rozhovor/645-karel-witz-odpovida.html

       1. Dík za odkaz. Už to chápu, nicméně jestli je to tak jak chlapík povídá, tak by mě zajímalo jestli se sacharosa započítává do stupňovitosti piva a nebo ne. Jestli ne, tak by statisticky měly mýt piva s přídavkem cukru o něco více chlastu než „tradiční“.

        1. Odpoved mate rovno v clanku. Do varne davaju rovnake mnozstvo sladu bez ohladu na stupnovitost piva a zvysok dorovnaju cukrom. Cize pridany repny cukor sa do stupnovitosti jednoznacne zapocitava. Inak, podla mojho skromneho nazoru, nech to pan Witz zaobaluje ako chce, tym ze pridavaju repny cukor produkuju tzv. adjunct lager. Mozu si podat ruky s velkovyrobcami (aj ked musim uznat ze pivo s 20% adjunctu je u velkovyrobcov uz povazovane za premiove). To znamena ze uz mozu mat problemy s kvasenim a vyrabat bolehlav. Na druhej strane na rozdiel od velkovyrobcov nepouzivaju high gravity brewing, cize nestastne kvasnice nie su nutene fungovat v prostredi s privysokym obsahom uhlohydratov. Vysledok moze byt opat bolehlav. V St. Louis sa dodnes hovori o povestnych „headfeeloch“ Angieho Buscha III.

         Inak pan inzinier ma velmi zaujimave, echt ceske priezvisko. Zhodou okolnosti zhodne s rodnym priezviskom zakladatela a basgitaristu istej rockovej kapely.

    3. No fakt jo, do toho Rohozeca dávají cukr. A vitamín C jako antioxidant. Heh, dafuk?

 3. No, pokial sa autor vyzna vo vsetkom tak ako sa vyzna v historii pivovaru na Smichove, tak radsej nech nepise nic. Lebo potom vyzera ako, pouzijuc jeho vlastny vyraz, ako uplny kreten.

 4. Staropramen se dal pít ještě tak kolem roku 95, když jsem byl na vojně. Desítka točená tehdy pro nás byl kompromis mezi kvalitou a cenou. Ležák jsme si nemohli jako vojáci dovolit. Když jsem se vrátil z vojny v našem regionu v hospodách vítězil na všech frontách Gambrinus následován Svijany, Vratislavickým pivem, v lepších podnicích byla Plzeň, Budvar nebo Bernard. Jako kompromis jsme volili tehdy Svijany 11, která byla fakt výborná. Píči se nesmiřitelně rozdělili na Géčkaře a Svijaňáci- střeváci( živé svijany né všichni zvládali bez nadměrné plynatosti a řidší stolice). Nicméně postupem času Géčkaři museli uznat, že Svijany jsou lepší. Já osobně pokud byla možnost volil jsem Vratislavice nebo Bernard. Budvar 10 byla nezáludná ale i nevýrazná. 12 Budvar byla fajn, ale Bolehlav. Lahvové pivo na popíjení při práci u domu jsem si kupoval Platan, ale po čase nebyl k dostání.
  Dnes je situace taková, že vlastně není skoro z čeho vybírat. Jediná volba, když si chci dát točený jsou předražené Svijany 450. Ale je to fakt nouzovka. Na výběr mám ještě kozla 11, což také není žádná sláva, géčko desítku ( to je úplná volovina) nebo točený Pardál ECHT (dal jsem si jedno na předzahrádce u herny, vrchní mě už předem upozorňovala, že má jen pardála a že se stydí. Už jsem k tomu pivu přistupoval s předsudky a téměř s odporem, ale žízeň byla větší. Mohu odpovědně říci, že jsem čekal větší břečku. Pivo bylo čerstvé, akorát vychlazené a správně natočené. Vrchní z té sračky udělala vcelku pitelné pivo)
  Momentálně celkem slušná piva vyrábí pivovar Vratislavice, na různé párty a firemní akce kupujeme Konrad 11 (50 litr KEG za rozumných 1300) a pivo je to fakt dobré. Škoda, že ho nikde poblíž nemají točené, s chutí bych na dvě zašel. Jedna pozitivní zpráva je, že v lahvovém provedení se dá zakoupit v Lidlu jako Argus 11 Premium, což je jediný Argus, co dává trochu smysl.

  1. To sedi. Prazske pivovary a.s. – vlastnik Staropramena – sa dostala pod kontrolu pivovaru Bass roku 1996. Interbrew potom kupil Bass roku 2000. Odhadujem ze kvalita piva zacala rapidne kleset az potom.

  2. pcsped: „Dnes je situace taková, že vlastně není skoro z čeho vybírat.“

   Jak kde. I ten blbej Globus má v nabídce menší pivovary z okolí a je to poněkud jiná liga než hnus ze Svijan (cukr, děkuji nechci) nebo záplava akčního europiva. Pravda, není to levné, ale to kvalita nebyla nikdy (sedmička za 69 kč leckoho odradí, litrovka za 65 taky). Pokud jde o hospody, tam je jasné, že v menších místech nemusí být výběr, ale zase není nutné tam chodit.

  3. Argus je „pivo“, která nemá žádnou tvář, protože ho vyrábí na zakázku několik pivovarů v několika zemích, dle objednávky zydavatele. Nejedná se o pivovar, nejedná se o druh piva, je to jen jméno, značka, obchodní značka. A nejde o pivo. Není vyráběno pivovarskými technologiemi. Jde o velmi nezdravou hmotu, ve větším množství.

   1. Všechno se produkuje tady, jinak by to taky nemohlo nést značku český pivo.

    1. Což ale myslím řada „piv“ privátních značek nenese. Jsou to prostě „Ležáky plzeňského tipu“. A hotovo.

     1. No, lídl to má. Neřikám že to je nějaká hitparáda, ale je to docela rozumně pitelný, nechutná to jak shit, není z toho člověku blbě, má to štítky český pivo, nedávají do toho žádnej humus a eště to stojí pakatel. Myslim, že kdejakejm těm nadnárodním korporátům docela vypalují rybník.

      1. No, LIDL to má právě od čínské korporace pivovary Lobkowitz…

       1. dedek: brouk pytlik behemotik strikes again :-)

        1. Ani ne, má pravdu minimálně v tom, že z těch „privátních“ značek je tahle ta ještě celkem dobrá. Ale může v tom hrát roli to, že já jsem v produkci téhle „skupiny“ docela vpit. Klášter, Rychtář, Plátno… Jo, mě to jede.

         1. Možná to začnou kurvit, nevim. Mě to docela přijde jako že se spíš menší pivovary ale s nadkritickým výstavem spojily a těží ze společnýho marketingu, logistiky a tak. Platan je trochu kyselka ale dá se, Klášter je taky použitelnej, ČH kdysi bývala supr, malinko to dolů asi šlo.

          Číňani to nemusí nutně kurvit, jako všechny ty nadnárodní korporáty co to chtějí jenom unifikovat a vymačkat z toho poslední halíř. Naopak, tam je všechno zahraniční hrozně nóbl, dá se čekat, že na jedné straně budou dělat OEM pro někoho třetího (Lídl…) a privátně to začnou – jak zvládnou logistiku – valit do Číny s tím, že hele, máme svoje vlastní český piva. Tam se vo to pravděpodobně poperou. Anebo si vyberou know-how a postaví tam pivovary, ale to už tam různý firmy valí nějakou dobu, to by nebylo zajímavý.

          1. V Cine to uz sice rozne firmy nejaku dobu valia a Cina je krajina s najvacsou proukciou piva na svete, no cinanov je 120 krat viac ako cechov, no produkuju len 20 krat viac piva. K tomu este treba priratat rastuci zaujem o speciality a zahranicne znacky. Cize doniest „svoju“ cesku znacku piva do Ciny nemusi byt vobec nerealne.

         2. dedek: nerozumím. První, co mi při tom behemotově slintu proletělo hlavou bylo, že je to teda hustý, jak těm ošklivejm nadnárodním korporátům vytírá zrak…čínskej korporát.

          Blábol o spojujících se menších pivovarech už pak nelze komentovat vůbec. Jako vždy totální neznalost, která nebrání o všem tady mlet pantem jak Urza v Paralelní Polis (nebo dříve tady, než si našel publikum tam a zjevně on-site působení dostalo ještě zhoubnější grády než to online tady – ale když se to D-F líbí, tak co už).

 5. Pánové královsky se bavím místními chytrými komentáři od lidí, co vypijou 3-5 piv za týden. Musím se tedy doznat, že jako plzeňák mám spotřebu poněkud vyšší, to je prostě fakt, navíc pracuji s vínem. Holt každý řemeslo má něco. Plzeňský prazdroj je široko daleko jediné pivo, které pokud je dobře ošetřené(což v Plzni má hodně hospod, v Praze taky a v Asii nevím), nebolí po něm hlava a není po ní sračka. Jedním z důvodů je i to, že prazdroj jako jediné české normální pivo splňuje normu pro pivo bezlepkové. ano, najít dobrý Gambrinus už není tak těžké, ale tvrdit, že je snad lepší bernard, budvar či cokoliv ve stejné cenové hladině je fakt hodně k smíchu. Zkuste si dát 6 těhle piv za večer(lépe třeba 10). Pak každý pozná kvalitu pěnivého moku. Respektuji cizí názory a nemám problém cokoliv uznat, ale poslouchat sálodlouhé mudrlace o kvalitě piv od lidí, co jich na zátah nevypijí aspoň 6, je vcelku úsměvné :) 3 piva se dají vypít v podstatě od kohokoliv, to ale o kvalitě moku nevypovídá. Skleničku vína či panáka můžete taky vypít jakýkoliv sračky, aniž by se projevila kvalita.

  1. …najít dobrý gambrinus není tak lehké, samozřejmě….. Přesto třeba srdcovka, sladovna na slovanech, saloon na doubravce či tamtéž u havránků, nebo i superčtyřka balaton na lochotíně, tam je desítka G fakt pitná a slušná.

  2. Někdo si to pivo dává na chuť, ne aby se denně vožíral jak dobytek. Máte se čím chlubit že ste notorik.

   1. Že mi najednou vykáš :) Tady nejde o notorismus, ale o to, kdy se projeví kvalita piva, já nechodim na 10 každej den, ale jednou za 14 dní se to stane a nestydím se za to, že si vypláchnu hlavu. Půllitr můžeš vypít jakýkoliv sračky a poznáš tak leda hovno. Radši si dej ten svuj argus z lidla za 15 kaček, kam se sere lahvovej prazdroj…. :D

    1. No, ked som naposledy pil flaskovy Prazdroj, smrdel za skunkom. Nechapem ze preco trvaju na zelenych flasiach…

     1. Ano to tam cítit je, ale mě to nevadí popravdě, nebo sem zvyklý. Radši tohle, než takovej ten zatuchlej puch hnusný vody, co je cejtit skoro ze všech ostatních lahváčů. To mi vadí mnohem víc, zatuchlina.

    2. Jo a mezitím na šest, supr. Mě to je celkem buřt, klidně si lejte do palice třeba fekál. Rád přenechám všechny pilseny a vemu si něco jinýho, třeba i toho argusa, nemusím do sebe tlačit něco co je jak hnus fialovej.

     1. Mě prostě po plzni špatně není a nemám po ní sračku. Sračka a hlavobol je pro mě stejně jako pro asi každýho hlavní ukazatel kvality piva.

      1. Na chuť mi není blbě z ničeho, myslim. Rvát si dvojku a víc do žíly mi nesedí a je jedno co si leju do palice, fakt úplně egál. Lehce hladinku a držet, jinak je mi akorát blbě. Nicméně to neznamená, že musim kupovat něco, co mi nechutná, žejo.

    3. A kvalita piva/vína/kořalky se pozná podle toho kolik ho vyleješ na zátah?

     1. Ne, podle následků.

    4. Tak 6 Plzní jsou tři normální dvanáctky ne?
     Deset piv je na mě dost, ale rozhodně patřím k pijanům, kteří jich semtam urazí docela hezkej plůtek zpravidla v točeném provedení. A celkem chápu, že kdo je zviklej na plzeňskej čajíček, lupne jich deset a ještě mu to chutná. Někomu zas chutná Spritz. Mě je třeba Plzeňská dvanáctka úplně ukradená. Chodím na pivo, které si dám s chutí a sterilní Plzeň mi nechutná. Nevadí, ale nechutná. Asi že nejsem celiak.
     Nebo je to jak píšeš, kdo nemá rád to co ty, tak je dement a nerozumí tomu…

  3. No, mna niektore hlasky skor seru. Napr. pivo varene z chmelu. To je ako steak zo soli. Jo, 13 rokov v pivovarskej spolocnosti sa nestrati.

   1. To jsou mrdky mediální, nic víc.

   2. Pivo není prvoplánově vařené z chmelu. Mnoho tisíc let se vařilo BEZ chmelu. A bylo to pivo. Přiznám se ale, že mi český ležák, z naklíčeného a fermentovaného obilí a chmelený, chutná nejvíce.

  4. Plzeň je pivo sice přijatelně vyrobené (tak, že po něm nebolí hlava), ale také nemá kdovíjakou chuť a také se jím nedá opít, resp. být mírně lízlý – proto se pivo pije. Jde o pivo slabé a dobře se vstřebávající, takže to s tělem nic nedělá. A jeden se třeba mírně líznout chce. Na to potřebuješ těch plzniček dvacet. To je ale desetilitrový kýbl (nepohodlné) a stojí to mnoho set korun (nemám na to). Proto piju velmi přijatelné točené nepasterované Svijany, které stojí polovinu, též po nich nebolí hlava (vypil jsem jich párkrát o dost víc než dvacet a dobrý) a též je dobře od žaludku. Anebo si dám piv jen šest, ale hutných, s plnou chutí. Tu prostě Plzeň nemá.

   1. Tak takový názor beru. Bohužel kvalitní nepasterované svijany tu v žádné slušné hospodě neznám. A to, že se po 6ti plzních nezleju jak carskej důstojník a druhej den můžu v klidu makat, řídit a vše ostatní je občas i výhoda.

    1. Zlitej jste, ale jako notorik už máte toleranci, takže s půlkou v žíle to ani nepoznáte a i s jedničkou nejspíš fungujete docela normálně. Taky to pak rychlej odbouráte. To je celkem běžná fyziologická odpověď na pravidelný vystavování těla nějakýmu bordelu.

     1. Po 6 plzních neni fakt zlitej nikdo a druhej den fakt nemáš nic v žíle. Připadá mi, že jsi se zbláznil.

      1. Sem psal něco o druhým dni? I když, aby pak nepřišlo překvápko, takovejch chytrejch přišlo vo papíry už dost.

       Šest pivsonů průběžně po čtyři hodiny dělá podle typu pivsona až jedničku. Deset už je dobře na ranní zbytkáč. Ale jak řikám, notorik má posunutou toleranci a pravděpodobně to zvládne. Záleží do kdy se to lemtá a kdy je ráno, že :D

       1. No nečekaně.

       2. Šest pivsonů a šest Plzní je rozdíl. Plzeň je úplně nejslabší 12°.

        1. dedek: Plzen totiž není 12ka. Po několikaletém soustředěném nátlaku na obchodního zástupce Plzně vyšlo najevo složení Plzně a jedná se o 11ku.

         1. To by me zajimalo, jak ten natlak vypadal, kdyz se s % EPM PP nikdy netajily (navic se daji snadno zjistit).

          1. podotek: Zjistit se to dá možná dnes. Dříve to bylo dlouhodobé tabu, jelikož Plzeň po vstupu zahraničního investora EPM snížila a tajila to.

         2. No však, to se ví.

          1. Vlastně se dá říct, že z výčepních piv je Plzeň možná nejlepší. Jen by ji neměli prodávat jako Lágr.

   2. Nejsem ortodoxni pivar a pivum moc nerozumim. Jeden muj pribuznej naopak pivar je a tvrdil mi, ze Plzen jako jedna z mala pouziva poctivej chmel namisto extraktu, coz pry nejak umoznuje vyhnout se nejaky chemii (vim o tom hovno) a pak to nedrazdi tolik pajsl. Takze pokud ma nekdo problem s travenim, Plzen je na to nejlepsi.

    Ale jak jsem slysel, tak prodavam.

    1. Prej to je taky vodou. Supr pramenitou má ale každej druhej pivovar, asi tak.

     Jistou dobu používala žateckej červeňák i ČH při všech třech chmeleních a to to nikdá nestálo raketu co přehypovanej plzeň. Co tam dávají dneska kdo ví, radši možná nechtít vědět.

    2. Přesně tak, na pajšl a i na střeva je plzeň nejmíň dráždivá. Fotr se skoro usral k smrti a po několika vyšetřeních a následné diagnostice bezlepku se zjistilo, že to měl hlavně z nekvalitního piva(a pár špatných věcí v jídelníčku). Teď pije pouze prazdroj a problémy nemá, už jich pravda nedá 10, ale třeba 5 malejch v pohodě úplně. Kvalitní víno ode mě taky bez problémů. Matce na žaludek plzeň to samý. Starší tělo už si řekne o kvalitu. Nebo se daj žrát tuny prášku a jíst a pít sračky, ale to mi nepřijde jako chytrá cesta.

     1. Nezlobte se, že na tohle reaguji, ale lítat po vyšetřeních, abych zjistil, že tu pravidelnou sračku mám z toho, že piju pivo… Na tohle lidi obyčejně přijdou rychle sami, to nemusí běhat po doktorech. :-)
      (Jinak – Plzeň – bezlepek – nebolehlav, to asi jo, to jsem slyšel poprvé někdy na začátku devadesátých let.)

      1. No on ten lepek se může objevit dost nečekaně a samodomo si diagnostikovat, zda mám celiakii nebo jenom piju blbý pivo, není někdy uplně triviální.

       1. To si asi trochu nerozumíme. Vysrávat se z podoby a nepřijít na to, že je to hlavně z piva… No pardon.
        Ale třeba to tak bylo. Pane doktore, vždycky, když si dám svejch osm, strávím noc na záchodě. A dřív ne… Čím by to mohlo být? Pak shiftymu křivdím. :-)
        Že pivo obsahuje lepek neznamená, že by bylo blbý, nebo nekvalitní. Ostatně i v té Plzni je, i když minimálně.
        Někdy si tak říkám, jestli všichni kritici započítávají při hodnocení kvality piva taky konstantu propálenýho kotle, ale snad jo. :-)

        1. Ale on to neměl hlavně z piva, to už radši skoro nepil. Prostě měl určitou formu celiakie a stačilo mu změnit jídelníček…

         1. Ok, ovšem výše píšete opak…

       2. Vetsina piv je prirozene bezlepkova, vyroba to celkem obstojne odstranuje a zrovna celiakii nevadi ani lehce pres limit(bezlepkovy vyrobek je docela prisna hranice). Alergik by reagoval vyrazneji na ostatni vyrobky(hlavne teda pecivo) a bylo by mu blbe uz ze snidane. Pokud by sral z lepku(a ze to je u celiakie celkem realne), tak by pivo bylo ten nejmensi problem. A jako sorry, ale vysadit na chvili vsechno nedietni(VCETNE PIVA) a nasledne postupne pridavat a sledovat, kdy zacne sracka, neni IMO tak tezke. Ale mozna dotycnemu krivdim :)

        Ale jako otestovani na celiakii je jenom jeden krevni test a v pripade pozitivity trocha rejpani v zaludku/dvanactniku(a nekteri doktori nevyzaduji ani tohle, staci jim pozitivni krev), takze ceskemu zdravotnictvi se stalo hovno a vzhledem k tomu, ze nasledky nelecene celiakie(pokud se projevi) jsou vyrazne drazsi(vyssi sance na rakovinu tlusteho streva, kolaps organizmu, unavovy syndrom a dalsi, projevuje se to docela ruzne), nez nejake vtipne testy, tak ja v tom osobne problem nevidim. Navic vetsina celiatiku neni diagnostikovana.

        Informace o pivu pochazi z kombinace absolvent VSCHT, tc pracujici pro zahranici korporat, a nejakych clanku na webech pro celiatiky.

        1. Samozřejmě když měsíc sereš a ztratíš 20 kg, tak v 60ti jdeš radši k doktoru. Ono to taky může bejt něco horšího, když ti mizí váha takhle rychle. Nasadil tvrdej bezlepek a voilá! No a postupně to se známou co se zabývá stravováním dal dokupy a vlastně žere skoro všecko a dobrý. Posrat se po pivní kalbě a sedět měsíc na hajzlu, že nemůžeš ani dojet autem do práce, tvl… to je rozdíl…

        2. To jsou tak trochu takové knížecí rady. Jak to popisuješ to funguje, když to má typický průběh a podezříváš, že by to mohla být celiakie. Ale moje zkušenost, tedy ne přímo osobní, ale velmi blízká, byla taková, že ty záchvaty spíše připomínaly srdeční slabosti. Takže vyšetření byla různá, na nic se nepřišlo a nakonec byla diagnostikována celiakie.

         1. @Shifty
          Kdybys to takhle napsal rovnou, nebyly by tu tydlencty reakce :)

          @Starter
          Ono je dost mozny, ze to byly srdecni slabosti. Soucasti celiakie je spatne zazivani(kdyz nefunguji streva, da se to ocekavat :)). Takze treba zelezo muze bejt dost mimo. Moje maminka se s tim lecila(srdecni problemy z celiakie). Ono to ma bambilion projevu prave diky tomu, ze to rozesere zazivani a tim padem se ziviny vstrebavaji pochybne, nemluve o tom, ze nezanedbatelna jejich cast se pouzije pri rekonstrukci strev v noci. Proto gastro-enterolog(nebo jaxe ta odbornost pise) sleduje pravidelne i krevni rozbor. To se pak leci problemy, ale neleci se pricina(no, neleci, lecba je bezlepkova dieta :D ))

  5. V té vaší Asii (teda v naší, konkrétně v Brně) je Plzeň. prazdroj výborně ošetřovaný na hodně místech a taky mám zkušenost, že hlava fakt nebolí. Pokud to umějí načepovat, tak je takových šest škopků a nějaké jídlo k tomu fakt potěšení bez bolehlavu.

   Jinak: kdo pojedete do Brna, tak pivo jedině Hauskrecht. Starobahno nikdy a za žádných okolností. Vždycky nevěřícně kroutím hlavou, když někde daleko od Brna vidím hospodu, která tu sračku čepuje. To ten hospodský musí být buď blázen nebo šedesátiletý celoživotní fanda Komety nebo Zbrojovky (hokej a fotbal).

   1. Nebo prostě dávaj dobrou cenu+propagační cetky zdarma.

   2. Ještě mě napadly dva další brněnské minipivovary: Richard (Brno-Žebětín) – ten se docela dá a pak Líšeňský pivovar (Brno-Líšeň) – to je divočina. Vaří hafo druhů, ale pro mě to jsou bolehlavy, chuť podivná, no nevím.

   3. Asie byl jen vtípek, v Brně jsou slušné pivnice.

 6. Neděsivější patok kterej jsem kdysi pil, to bylo desítka Starobrno. Čerti vědí, asi nemám ty správné enzymy, které rozbijí na atomy brněnskou biologickou zbraň, honilo se mi hlavou ráno po šesti škopcích, když jsem sedíc na míse prosil Stvořitele o milosrdenství smrti.
  Brněnský novičok při průchodu traktem mstivě vůbec nezměnil skupenství. Vzpomeň na mě, blázne, který ráno aerosoluješ brněnskou pomstu do porcelánu a dej si na Moravě radši to víno…anebo spíš jenom toho Moravského vrabce.

  1. Jo no starobrno a jihlavskej ježek, to je fakt s tim staropramenem nejhorší…po tom se prostě musí posrat snad každej.

   1. Tyhle věci se nepijí, protože nejde o nápoje určené ku konsumaci lidmi. Nevím, proč takové pokusy někdo činí.

    1. Muj pes to taky nechtel. Jela mu jen Plzinka a Budejce.

   2. Jezek jedenactka bejval dobrej, kdyz mi bylo 20 a par let potom. Tehdy (na Morave – Jihocesi a Zapadocesi prominou) byl dobrej Radek 12° a Jezour 11°. Proc z toho po kotrmelci udelali takovy patoky, nemam sajn.

    1. Táta co žije dlouho v Jihlavě říká to samý. Radegast 12 se celkem dá i teď, když jsme v beskydech, tak ho tam točí a i točenka bejvá pěkně hořká.

     1. Pruser je moje zena, protoze je Jihoceska. Vino moc nemuze, pali ji po nem zaha, i po cervenym, takze jen kostuje tak dve tri sedmicky, coz neni moc. Ale piva da tak jedenact desitek, nebo osm dvanactek. Potreboval bych mit jeji metabolismus, protoze ja tohle dat, taxem do roka jako koule. A ona tohle naklopi jednou tejdne, nejakej vybranej den, ale bohuzel mi to nehlasi dopredu, takze obcas je piva malo.

      Obvykle jede Kozla desitku, nekdy jedenactku. Prej ji chutna. Jednou o5 Kozel dosel o pulnoci, takze jsem sjel na benzinku dole v udoli a baba tam Kozla nemela. Takze jsem vzal Radka a… bohuzel… Branik. Sam nevim, jak Branik chutna, ale rikla jsem si, ze treba ji to bude fuk. Jo, hovno. Rano jsem dostal kartac, ze at si ty oboje splasky priste strcim do prdele a radeji jedu na jinou pumpu.

      Holt, co clovek, to jina chut.

      1. Paní má vydatnej splávek koukám :) No po plzni se tloustne dost, bohužel, to je prostě fakt. Ale lepší pár kilo navíc, než si huntovat střeva a žaludek nějakejma sračkama. Kozel je cajk 10 i 11, ale je to fakt takový europivo, prostě k práci aby člověk dal 2 – 3 během odpoledne na žízeň…

       1. Dneska jsem se hrabal v prevodovce, respektive dneska jsem to ocesal a prevodovku vyndam zejtra. Nemam zvedak, v servisu maji volno az pristi patek a ja nechci cekat, takze jsem to hodil na spalky a seru se s tim sam. Dal jsem dva Kozly desitky a nakonec jsem si stejne slehnul Semtex, protoze ty piva mne spis uklimbavaly v tom horku.

      2. Jednodenní alkáč? :D

       Nezkoušela nějaký ty vínovo-kořalkový míchanice (aperitiff)?

       1. Koralku vubec neda, kdysi v puberte se poblila ze slivovice a jeste ted to prej cejti v hube. Jediny, co do ni dostanu z „tvrdyho“ je tlamolep Jägermeister a to jen proto, ze za posledni rok se ji rozesral zlucnik a po tucnejsim jidle proste nejakej Schlaftrunk potrebuje.

        Vino nemicha, to bych ji zabil. A ani ji to nelaka. Jednou jsem ji nabizel rum s Colou a s tim mne taky poslala do prdele. Ona jede v pive. Kdyz mam dobry vino, tak kostne, ale jak rikam – pak ji pali zaha, i kdyz je to suchy jako cesta.

        1. Mívá to obvykle kolem 14-20 %. Šak si to prohlídl, tydlety činzána a martýni a další.

         1. Jsou to tlamolepy. Dokazu pochopit, ze to nekdo naklopi do longdrinku (btw, jeste existuje na Kozi Aloha bar?), ale dat to v neredenym stavu… to pak chapu, ze clovek sezere uplne vsechno, snad i zavareny sisky.

          1. V podstatě žádnej cukr v tom není, případně jsou ještě varianty (dry, extra dry…). Možná si to fakt prohlídni, žejo :D Receptura je tuším vinnej základ (případně filtrovanej) s trochou bylinek, koření a tak, podle toho co to je za likérku, a lehce se to doplní lihem, většinou zpátky na původní tonáž.

          2. V činzánu a martýni neni žádnej cukr? Seš asi vožralej ne? :D Myslíš, že když je víno suchý, že v něm taky neni žádnej cukr? :D ty vole a ty mi tu mudruj něco o chlastu :D bez cukru ti chlast, natož kolem 14 – 20 % fakt nevznikne. Radši si o tom něco dostuduj.

          3. Není když už, tak je tam stopový množství fruktózy a glukózy, většinu toho ovšem sežraly kvasinky. Cukr (jako sacharóza) se ovšem do nich nepřidává, minimálně do suchejch variant. Pokud se dobře pamatuju, Sysop psal něco vo tlamolepu – aperol a jiný vyječňáky to fakt neni.

          4. Zkus si zjistit jak to mají cukrovkáři s alkoholem. I v hodně suchym víně máš cca 2 – 4 gramy cukru na litr, v polosuchym okolo 10g. To jsou 2 – 3 vrchovatý lžičky na kafe cukru. A v těch tvejch dry alkoholech, který se ale běžně doslazují cukrem, aby se to dalo vůbec pít, máš cukru ještě mnohem víc.

          5. Fruktoza a glukoza nejsou cukry?
           Je cukr opravdu jen sacharoza?

           Odkdy???

          6. Jedinej liker, kterej ja dam, je ceskej ‚rum‘. Jinak to nepiju. Tchyne mi kdysi chtela udelat radost a koupila mi flasku Jindrichohradecky slivovice. No, dodnes je nekde ve sklepe, bud to dam do ostrikovacu, nebo si s tim jednou budu mazat koleno.

           Zena ty bylinkovy sragory odmita, Jägermeister byl vzat na milost pote, co si nastudovala jeho vyrobni proceduru (tu zverejnenou, samozrejme).

      3. Tak teď už chápu, proč raději trávíte tolik času rozumováním na internetech…

    2. Otec tvrdí, že ježour byl sračka dycky, tak nevim. Zkoušel sem pokusně onehdá jednu lahvniku a úplnej kekel to nebyl. Nebo holt fakt zvládnu všechno :D

     1. Kdyz jsme jezdili s partou na osadu, tak jsme kupovali maly stene, velky se nedalo tahat do vlaku. A po ruznejch pokusech vysel nejlip ten Jezour, ale jedenactka. Desina byla nahovno. A to nechci rozhrabavat, ze nam jednou omylem dali limonadovy stene, takze celej vikend byl o brkani sladky sracky.

      Jenze to je… no… panecku, tak 25 let tamu nazad. Od te doby nevim, jak Jezek pokrocil a kam.

      1. Tak to už bude trochu dýl, ne?

       1. No prehraval jsem si to v hlave a naposledy jsme se s partou videli nekdy v roce ’95. To uz s nama nejezdil Matu (Tomas Matonoha), blbnul okolo divadla a filmu. Ale jezdili jsme roky. V patek odpo na roli, v nedeli v noci doma. A pokud se dobre pamatuju, tak jeste ke konci jsme ty stenata tahali, ja mel pipu. Autem se nejezdilo, to by byla prasarna.

        1. Tak to už moc nesedí ten kotrmelec, esli je myšlen převod majetku z vlastnictví „všech“ do dědičnýho vlastnictví některých.

          1. V 95. už bylo dávno dokonáno ne?

          2. No ja to myslel tak, ze za minule totality to chutnalo porad stejne, co vim. Ale po kotrmelci se zacaly ruzne pivovary ruzne kurvit, kazdy v jine dobe podle toho, komu ho prodali, nebo kdo zrovna zacal kecat do receptury. Protoze nejsem vylozene pivar, tak jsem nesledoval, ve kterym roce vybouch kdo. Jen dneska vidim, ze jich stoji za hovno vetsina.

 7. Nechci dělat reklamu, ale u nás na moravě jsem narazil na jakejsi obchod v Boskovicích jak býval mountfield, nevím jak se to jmenuje, vím jen že tam měli ceduli pivotéka a byla tam miliarda piv různých značek a měli tam aji belgický piva a to jsem fakt čučel jak vynikající pivo s třešňama může chutnat. Prej že mají ještě pobočku v Blansku a Letovicích, ale to už vůbec nevím kde to je.

  1. V Nemecku se s tim setkavam docela casto, ze maji radi ochuceny piva. Jako proc ne, kdyz je to oznaceny a clovek vi, do ceho jde. Konkretne visnovy jsem zkousel a bylo dobry. Kdyby nebylo normalni pivo a mel jsem si vybrat mezi brcou a timhle ovocnym pivem, pak dam to ovocny pivo.

   1. My jsme tady (až na výjimky) celý podělaný, jaký světový piva děláme, co nám závidí celý svět, přitom stačí zajet přes čáru do Německa do nějakého většího obchodu a jen „plzeňských piv“ tam mají třeba deset vedle sebe, za výborné ceny, a na takové šity, co se prodávají posledních deset let u nás, jsem tam nenarazil. Máme tady čestné výjimky, ale kvalita se mění každou chvíli. A co jsou schopni někdy uvařit v „minipivovarech“ za 35 Kč / půllitr, to je taky děs a běs. Naštěstí existují specializované stránky, třeba PIVNICI.CZ, kde se lze něco dozvědět.

 8. Říkáme tomu s kamarádem brňákem „Sralopramen“. Ke Starobrnu, on je sice echt štatlák, ale starobrno nepije už vůbec.

  1. Starobrno se jeste dalo pit, nez z nej udelali Heineken. Ted je to sracka totalni. A to rikam jako bejvalej statlar, co pivec na Mendlaku cuchal denne v detstvi.

 9. Nu, a abych nebyl jen za rejpala – zachytil jsem, že začal bejt zase docela slušnej – voila – budějovicej Samson! Kor dvanáctka je celkem pitelná.
  Nevím, co se tam přihodilo, ale asi to bylo ku prospěchu věci.

  1. Vzhladom na to, ze vlastnik pivovaru Samson je celosvetovo znamy dokurvenim piv a pivovarov, pripada mi to dost divne. Konieckoncov, boli to oni co tak dokurvili Staropramen.
   Ale zas som mozno len predpojaty…

   1. Nevím, o vlastnickou strukturu Samsonu jsem se nikdy nezajímal a po pravdě řečeno, jsem Samson po několika pokusech ani nikdy nepil.
    Dvanáctka mě zaujala, protože mě s ní onehdá uhostil soused; koupil jsem tedy sobě basu a nelitoval jsem.

    Jinak – průzkum bojem – zapíjel jsem nedávno třetího potomka a zakoupil jsem soudek Budvaru 10° a soudek Plzně. Budvar se vypil jako první a skoro všichni sáhli prvně po něm…

    1. Ta dvanastka bude asi ta povestna vynimka potvrdzujuca pravidlo. Vlastnik Samsona je totiz Anheuser Busch Inbev. Ten su svojimi „uspornymi opatreniami“ velmi znamy. Ked som sa bol roku 2009 len tak zo srandy kuknut do pivovaru Borsodi v Bocsi pri Miskolci (este predtym nez predali stredoeuropske pivovary Starbrewu), riaditel pivovaru pouzil vyraz „kiherelik a soreinket“ (kastruju nase piva). Preto mi pripada prekvapujuce ze by nahle zmenili zvyky.
     To ze sa Budvar minul prvy mi zas prekvapive nepripada vobec. Ten mam rad a z casu na cas si ho davam. Milos ho ba dokonca aj capovany.

  2. Jojo. V sámsynu se stalo něco podivného. Ta dvanáctka je fakt docela k pití. Tak jako žádnej zážitok, ale docela slušné pivo. Sud za slušnej peníz. Pro mne to bylo dost velké překvapení. Zřejmě se chce „koncern AB inBev“ v budějcích rehabilitovat, kdyby náhodou došlo na privatizaci NP, což by se jim náramně hodilo.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!