Jižní příběhy

Featured Image

Mám raději psaný text na papíře než civět naň na monitoru nebo v TV. Proto stále konServativně setrvávám na denním tisku a s chutí fetuji vůni tiskařské černě.

Občas se mi to vyplatí, jako zrovna v pátek  13.3.2009, MFd. Docela jednoduchý a zcela srozumitelný článek od arch. Zdeňka Šamalíka nazvaný Megalomanie obřích stadionů dusí sport.

Stojí za přečtení, já z něj jen ocituji pár řádek lehce upravených: “… v druhém našem největším městě je zrekonstruovaný fotbalový stadion pro 12,5 tisíce diváků s průměrnou návštěvností na ligové utkání asi 4,5 tisíce diváků, přesto město bude budovat další stadion, tentokrát pro 30 tisíc diváků….  Vedení fotbalového svazu nedávno prosazovalo stavbu Národního fotbalového stadionu za 4,5 mld korun s návratností do deseti let = denní návratnost 1,2 milionu…  Dvoutisícová obec Velký Osek hodlá vybudovat za 1,5 mld Národní bruslařský stadion s rychlobruslařskou dráhou… včetně hotelu a železniční přípojky. “

Kdybych je měl, slezly by mi z tohoto článku vlasy z hlavy. Kdo ještě tápe, nechť se zaměří na nedávno skončené liberecké MS v lyžování a vychutná si nuance práce různých vyšetřovacích a kontrolních komisí spolu s následně uskutečněnými opatřeními. Obávám se, že prošustrované peníze se státu nikdy nevrátí, ale prospějí blahu a pohodě zasvěcených. Ale nadšenému plánování případné letní olympiády v Praze to nijak nebrání.

Mně soukromě zcela stačí, když se porozhlédnu po jihočeské metropoli, zde zvané Thomadorf, přestože páně Thomovi už zvoní na rozloučenou. V posledních letech se zde rozjelo pár megaakcí, nad kterými zůstává rozum stát.

Zatímco o dálničním napojení si můžeme v Budějovicích stále nechat jen zdát, město se rozhodlo vybudovat alternativní cestu do Prahy – a to prosím po Vltavě. Zcela vážně zamýšlený projekt už započal bagrováním dna a úpravami břehů řeky, kdy se nezapomnělo ani na obratiště (krásné slovo) lodí hned u Dlouhého mostu.  Pikantní je, že za oběť tomuto budovatelskému nadšení padla slavná cyklostezka, ze které se díky náklaďákům ze stavby stalo kvalitní bahniště.

Dokonce se zvažuje pravidelné lodní spojení ČB – Praha. Představa, že díky absenci dálnice hupsnete na loď a bez ohledu na dopravní špičku už třeba za 10 hodin budete v Praze je krásná.  Nemohu si pomoci, to je tak blbé, že je potřeba hned začít hledat jiné úmysly. Napadá mě intenzivně jeden – časem projekt zvadne, lodě se nedostanou dále než do Týna nad Vltavou, dojdou peníze, ale i tak vydělá ten, kdo vydělat má.

Pro mě je to místostarosta Hluboké Pavel Dlouhý a spřátelená klika. Tento pán již dlouho fakticky řídí chod kraje bez ohledu na to, kdo sedí v primátorském nebo hejtmanském křesle, spolu s dalšími šedými eminencemi má vliv na kompletní republikovou sestavu vedení ODS a tahá za drátky i tam, kde byste to nečekali. Jemu totiž právě stačí dopravit turisty na Hlubokou, dál to ani není třeba. Úmyslem je i dostat lodě až k hradbám města a proto se připraví plavební cesty až do slepého ramene Malše prostřednictvím tzv. Lannova plavebního kanálu, který spočívá ve stavbě zvedacího mostu a zdymadla u Předního mlýna a dalšího zdymadla před ústím Mlýnské stoky do Vltavy. Město požádalo o podporu Evropské unie, která by mohla činit 90% nákladů. Ze státního a nevratně půjčeného se to buduje jedna radost.

Ze stejného soudku se mi jeví i náhlý zájem města a jeho zastupitelů o bývalé vojenské letiště v Plané u ČB. Provozovatelem se nakonec stala firma Jihočeské letiště ČB a.s., která obratem podepsala Memorandum s Jihočeským krajem a Statutárním městem ČB o financování, rozvoji, provozu a propagaci letiště. Dojemné je, že zatímco celé Memorandum je psáno na PC, datum je doplněno pěkně růčo. Asi hořely termíny. Dlouho jsem si myslel, že exhejtman Zahradník je učitel na gymnásiu, ale pak jsem v TV zjistil, že je to chlapík s ostře řezanými rysy, který k smrti rád metá kudly do kola štěstí a prohání sekačku po trávníku kolem bazénu. Snadno se pak uhnízdil v dozorčí radě společnosti ve funkci předsedy, po boku s primátorem Thomou a nadšeným aviatikem Jelenem. Ale dotace se jen sypou, potěšila mě např. poslední finanční podpora z ROP JZ, díky níž Letiště České Budějovice získá 18 milionů na pořízení speciálního hasičského vozidla a „učiní tak další krok k bezpečnějšímu leteckému provozu.“  Přitom o nějakém skutečném leteckém provozu nemůže být ani řeči! Zase ale jako alternativa dálnice se to patrně někomu zamlouvá – místo do lodě hupsnete do letadla. A pranic nevadí, že poblíž města již dávno menší amatérské letiště funguje.
O tom, že město dokáže být pěkně přizpůsobivé, víme už z dob, kdy se na nejvytíženější výpadovce z města směrem na Rakousko vybudovala uprostřed světelná křižovatka, která auta spolehlivě zbrzdí, ale především jim umožní v pohodě odbočit k velmi diskutabilně postavenému a korupcí provoněnému obchodnímu centru Kaufland. Podobnou situaci patrně zažijeme i v souvislosti s v budoucnu plánovaným dálničním obchvatem kolem města na východní straně. Měla by totiž vést poblíž komplexu rodinných domků, které vybudoval jeden z místních developerů – František Jelen. „Shodou okolností“ náměstek primátora a velký aktivista v boji za Jihočeské letiště ČB a.s..  Tomu se tato varianta pranic nelíbí a tak už šíří připravovanou verzi o dálničním tunelu, který nahradí plánovanou povrchovou dálnici a povede kolem jeho satelitu tak, aby pražádný hluk nerušil soudruhy při odpočinku. Rozdíl v nákladech na vybudování dálnice nebo podzemního několikakilometrového tunelu se počítá v miliardách, ale koho to zajímá, vždyť jsou to jen peníze.

Další velkou chystanou taškařicí je budování IV. železničního koridoru v ČB. S tím je spojeno i rozvrtání silnic všude kolem nádraží a nevyhnutelně tedy i Achillovy paty budějovické dopravy – viaduktu. Na ten kolaps se velmi těším, jako by zde nestačily stržené troleje, záplavy při dešti, bouračky, otáčející se nebo pod viaduktem zašprajclé  kamiony a nervní řidiči. Rovněž výstavba nových a opravy stávajících nádražních budov potěší jistě každého. Zase se tu ale rýsuje mnohamiliardový finanční tok, byla by škoda si neurvat.  Stejně tak při stavbě dalších a dalších nákupních megacenter – Stromovka , přes 18000m2 plochy, Černý Pelikán, přes 16000m2, Modrá hvězda, IGY 2,…

Jenže se trochu změnily podmínky, ODS dostala posledními volbami řádně na prdel, a jak se zatím zdá, nový hejtman z ČSSD nemá příliš v lásce Thomovu squadru ani Dlouhého. Bez ohledů na nějaké ekonomické krize se může stát, že tohle léto na jihu bude skutečně o něco žhavější.  Že by to bylo ono pověstné globální oteplování? Ovšem i kdyby vyschly řeky na troud, prachy sem vyvoleným potečou stále.


17.03.2009 Krox

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
52x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!