Jihočeské zahradní stíhačky - zpět na článek

Počet komentářů: 48

  1. Díky za tip, až pojedu okolo, minimálně se zastavím a podívám, ač nejsem skalní letadýlkář… :-)

    Dovolil bych si lehce oponovat v tom smyslu, že bitevní letoun Il-10 (resp. jeho licenčně vyráběná a mnohem kvalitněji zpracovaná čs. verze Avia B-33) stál za vyližprdel. Nestál, byl to dobrý frontový bitevník, ale konstrukce pocházela z roku 1943 a v 60. letech už prostě byla beznadějně zastaralá. Na moderním válčišti neměla šanci na přežití.
    Současně se stále více ukazovala potřeba nahradit stejně kvalitní, leč zastarávající a hlavně podzvukový MiG-15 v roli záchytného stíhače. MiG patnáctky byly zkonstruovány na konci 40. let pro záchyty amerických B-29 Superfortress, čemuž odpovídala poměrně těžká kanonová výzbroj (2×23, 1×37). Jako stroje pro vybojování vzdušné nadvlády nebyly nikdy ideální, hlavně kvůli problematické rozdílné balistice osazených kanonů – stíhači se občas stávalo, že 23mm kanony cíl přestřelovaly a těžší 37mm granáty šly naopak pod cíl… Ale byly odolné, jednoduché, obratné a přiměřeně agilní. Někoho napadlo přestavět je na lehké frontové stíhací bombardéry. Řešení nikoli ideální, ale životaschopné. Jakožto bývalé stíhací letouny zvládaly přesné bombardování. Díky dobré ovladatelnosti a slušné rychlosti mohly létat v malých výškách a napadat bodové cíle, po úpravách unesly až tunu pumové výzbroje (většinou 4×250 nebo 2×500 kg) a navíc si uchovaly hlavňovou výzbroj. Coby prvosledové stíhačky už v 60. letech nebyly konkurenceschopné, ale v této roli mohly ještě dobře posloužit. A koneckonců, až do nástupu SU-25 v ČSSR nic lepšího nebylo…

  2. Mily autore… pokud jsi napsal „Bohužel jsem ještě neslyšel o ničem, co by se v tomto chrámu vědy postaveném za „evropské peníze“ povedlo vyzkoumat, ale třeba budeme jednou překvapeni.“ , potom VRELE doporucuji si zjistit, co ze se tam zkouma, jakym rizenim osudu se to tam vubec postavilo a vubec, jak si cesti vedci otamtud stoji ve svetove konkurenci. Mozna budes, jakozto technicky zalozeny clovek, velmi prekvapeny.

    1. Jestli tam nedělají alespoň mechanické palubní počítače do Focke Wulfů, tak to pana Domácího stejně zajímat nebude.

    2. Ač neautor, dovolím si:
      Co takhle tedy hodit nějaký odkaz. Hraním si na tajemného chytrolínka nikomu obzory nerozšíříte…
      Mě by to celkem zajímalo.

      1. Ani Wichterle ani Holý….takže nic zásadního. Běžný výzkum AVČR na solidní evropské úrovni.

  3. Jako kluk jsem prolejzal MIG-15, kterej stal ve Vazanech n. Litavou. Koukal jsem ted namapy.cz a neni tam. Cert vi, kam zmizel. Ale ten tam byl uz nekdy koncem 60. let. Nebyl tam jen motor, jinak se to dalo cely prolejzat. pamatuju se, jak jsme cuceli na to tlusty predni sklo…

    Co se Cajzlu luftaku tyce, tak pozor, kdyz jsem jezte bydlel v JC, tak jsem byl nekolikrat od nich poucen, ze „voni nam tam vozej penize“. Sice nevim, podle ceho usoudili, ze delam do pohostinstvi, nebo kolotocu, ale na tohle proste bacha. Fakt bacha. Voni proste vozej ty penize.

  4. Modelpark Suché u Rtyně nad Bílinou. Stojí tam MIG-21(?). V podstatě volně přístupná, také jen roura bez motoru, na podstavcích-traverzách. Bez výkladu, jen dekorace. Naposledy jsme ji využili na RC elektromaketářské jako deštník, když se přihnala dešťová přeháňka.

  5. Už od dětství jsem se vždycky těšil že pojedeme „kolem stíhačky“. Tenhle článek je top, po hrozitánské době pauzička od Babiše, hnusel a eurolidí. D-Fens není zapšklej stařec.

  6. Radarem naváděné střely řady R2 u MiGu 19 a 21 měly praktický dostřel ca 5 kilometrů, což bylo méně, než první americké Falcony. Na nízké desítky km se sovětští konstruktéři dostali až u R8 a ani tam to nebylo kdo víc co. Není mi ale známo, že by R8 byly někdy použity na libovolném MiGu – dávalo se to na Su 15. Střelecké radiolokátory MiGů byly určeny primárně k zaměřování palubních kanónů.

    Ve zmíněné době mělo čs. letectvo ve výzbroji bombardéry Il-28, které se tu dokonce licenčně vyráběly. MiG 15 SB není bombardér, ale stíhací bombardér. Dnešní terminologií letadlo útočné, případně bitevní.

  7. Nejsou to sice JC, alébrž Český Brod, ulice Sportovní Sportovní
    https://maps.app.goo.gl/LNNQksjZantVy2ZF8

  8. Severní morava:
    Hrachovec:
    památník v Příboru:

    1. Pane Péťo, bohužel tento web je již o ničem, o zbytečnostech. Škoda, kdysi o autech a reálu okolo nich. Nu což, vždyť ani trpajzlíci při hranicích nejsou to co bývali.

      1. Pravda, Péťo, kde jsou doby kdy v Sovětském Svazu měli největší trpaslíci na světě.

      2. Má pravdu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017