Jídlo kvalitně a (téměř) zdarma

Featured Image

Volba, před kterou je zákazník nakupující potraviny obvykle postaven, je, zda koupit kvalitní potraviny a nemálo za ně zaplatit, nebo zda přispět na dividendy vlastníkům akcií petrochemického průmyslu.

Existují ovšem cesty, jak získat kvalitní jídlo a zaplatit méně, než lidlovskou cenu.

Projdete-li se po krajině, všude rostou stromy a keře, které jsou obsypány plody padajícími na zem. Pokud tyto stromy očešete a zpracujete na kompoty, marmelády nebo je usušíte, můžete během jediného dne práce získat jídlo v ceně tisíců kocourkovských a zaplatíte jen za cukr a snesitelná aditiva. Na venkově je spousta stromů v zahradách starých lidí, kteří to již nezvládnou očesat a ,,mladý na to kašlou“. Nabídněte jim, že to za nějaký podíl očešete – budou rádi, půjčí Vám žebřík (bude-li třeba) a Vy získáte ovoce, které nebylo jakkoli chemicky ošetřeno.

Je množství pozemků (mnohdy ve vlastnictví obcí nebo milovaného státu), kde roste ovoce jen proto, aby pak shnilo na zemi. Mnoho lidí si myslí, že je zemědělská chemie neškodná, ale není to tak a i kdyby bylo, zapomeňte na to, že existující normy pro jsou vždy a všude dodržovány. Překročení přípustných norem pro rezidua více než 10x je (bohužel) někdy realita. Jsem opravdu ekobio fanatik, když  napíšu, že ovoce utržené na okraji překrásné české louky je nesrovnatelně lepší než něco, co vyrostlo v jakési prdeli, nastříkali na to tolik chemie, že česače po pěti minutách pálí dlaně, navoskovali to (všimněte si povrchu některých jablek v supermarketu), táhli to sem přes půl světa a tady s tím pak nějaké prase udělalo něco, co nebudu popisovat, protože nemíním šírit zmrdí know-how?

Nedělím potraviny na biopotraviny a konvenční poživatiny, ale na jídlo a na sračky. Ne vše, co má certifikát bych si koupil a na něco, se prodává bez něj, nedám dopustit. Ovoce, cukr prémiové kvality (např. třtinový z ostrova Mauricius), kyselina citrónová a pektin- kromě nějakých speciálních vychytávek je toto (a nic víc), co patří do džemu, který si může každý udělat doma z toho, co nasbírá nebo natrhá ve volné přírodě.

Momentálně je poslední možnost natrhat např. špendlíky nebo delikátní (a všude rostoucí) plané švestky (z nich je skvělá marmeláda, použije-li se hnědý cukr s melasou, ale nesmí jí být zase příliš vysoký podíl, jako je v cukru muscovado, to platí i pro džemy z jiného ovoce). Česáčkem na ovoce se dá za 2 hodiny natrhat velký košík lískových oříšků. Doporučuji se vyvarovat přípravků na zavařování s konzervanty a rafinovanému bílému cukru – ač se všichni tváří, že obyčejný cukr je zdravotně v pořádku. Udělejte si sami jídlo bez chemie a zmrdího sádla!


17.08.2011 OS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
89x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2016