Jeden den Jany Amosy (ze vzpomínek na prezenční výuku) - zpět na článek

Počet komentářů: 29

  1. Z emailové korespondence k distanční výúce:

    Zároveň posílám dle nařízení poučení pro žáky v době distanční výuky díky znovu neotevření škol.

    Třídní učitel:
    a) varuje žáky před škodlivými vlivy alkoholu, kouření, známostmi s neznámými lidmi apod.,
    b) upozorní je na možné nebezpečí pro život a zdraví v případě nálezu a manipulace s nevybuchlou municí a poučí je, jak se v takové situaci zachovat,
    c) informuje o nebezpečí vzniku požáru, o dopravní kázni

    Děkuji XY

    No, je vidět, že nahoře nevidí opravdové problémy…

  2. Účo, hezké vyprávění. Manželka mi už před lety říkala, že to co jsem zažíval jako elév na zvláštní škole už je základkou překonáno. Jinak s Vámi cítím, nemít kabinet (u nás ho nemá celý první stupeň) je zvěrstvo.

    Takové neškodné kočkování to bývalo:
    http://dfens-cz.com/zprava-o-zvlastni-skole-v-x/

    1. Tak moc neškodné to kočkování nebylo, když to zanechalo tolik vzpomínek. Ale respekt za to, jak jste obstál. Je fakt, že v některých lokalitách to na ZŠ může být podobné. Inkluze je projekt bez porozumění. Je to na pytel a v mnoha ohledech na škodu všem.

      1. Inkluze má jediný cíl – smíchat české děti s cikáňaty. S představou, že spolužáka nebudeme chtít, ehm, deportovat na východ.

        1. Efekt bude presne opacny.

      2. Inkluze je projekt bez financi. Kdyz by na nej ty penize byly, tak funguje a je to o necem jinem. Je to stejny, jako se pokusit postavit letadlovou lod s desetinovym rozpoctem. jasne, muzeme tomu rikat letadlova lod, muze to tak i vypadat, ale asi tak nejak tusime, ze to nebude zrovna idealni ;)

        1. deacon: jak by tomu prachy pomohly? Problém inkluze není finanční v ničem, protože zásadní je přílišné rozšiřování spektra dětí ve třídě. A tam, kde mají taky nějaké vyloženě nadané žáky, tam je inkluze nejhorší, protože spektrum jde do extrému.

          Jak si představujete, že toto vyřeší peníze?

          1. Přesně, inkluze nemusí být špatná, pokud se provede „zdola“, a ne násilně, plošně a byrokraticky.

          2. Šlo by je použít ke zvýšení počtu učitelů a asistentů na dítě.

            Trochu zeširoka – z pohledu efektivity vzdělávání samotného je inkluze plýtváním – v „klecovém chovu“ (roztřiďme děti do skupin se stejným výkonem) by bylo dosahování maximálního přenosu informací levnější.

            Výhoda inkluze je ovšem vyšší prostupnost mezi sociálními třídami – brání to „jednou lůzr = dycky lůzr“ zabetonování v dané výkonnostní skupině. Krom toho je tu ten moment „Franta má taky volební hlas“ – ať už je Franta čistá duše premiant, který příkladem inspiruje, nebo polodementní hazjzlík, na kterého se naučím dávat si pozor. To jsou podle mě důvody pro odmítnutntí „klecového chovu“ a přijmout školu jako instituci pro vzdělávání primárně sociální (nikoli vědomostní).

            To všechno ovšem s ohledem na deaconův příklad s letadlovou lodí – existuje úroveň financování, kdy plán „šeredně selže“. Tahle úroveň je pro inkluzi podstatně výš (finančně, nasazením) než pro standardní výuku a její podstřelení pak vede k naštvání na „dementíky, kteří brzdí naše děti ve vzdělání“. Což bude nekorektní popis skutečnosti, kdy žák vyžadující speciální podmínky pravidelně rozvrací hodinu – v homogenní skupině běžných žáků bychom byly nad úrovní krachu a tedy by problémy tak nebily do očí.

      3. Tak možno by stálo za pokus nás poučiť ako by mala taká inklúzia vyzerať správne. Vypichnúť v niekoľkých bodoch kde sa robia momentálne najväčšie chyby v jej presadzovaní a zároveň uviesť aj riešenie daných chýb.
        No a ešte by ma zaujímalo, že čo by mne (ako rodičovi hoci aj len mierne nadaného dieťaťa) a môjmu dieťaťu mal priniesť nejaký žiak či žiaci, ktorý znížia už tak dosť biedne tempo a úroveň výučby. Ono osobitné školy pre pomalšie až celkom pomalé deti mali / majú svoj určitý zmysel, aj keď to rodičom takých detí príde akokoľvek nespravodlivé či nedostatočné.

        1. Zkusím odpovědět – přinese vám to zkušenosti s pozicí „těch nahoře“. Těch chytřejších, silnějších a, chcete-li, lepších.
          A romanticky si představuju, že to tak nějak připraví na pozici ředitelů zemědělských družstev, stavbyvedoucích a do jiných, podobně heterogenních pracovních kolektivů.

  3. Holt se to tu vydá cestou vyspělého západu, kde jsou nepoužitelné státní školy, kde jsou inkluzní třídy tvořené debily, drogovými dealery. A každý, kdo má aspoň nějaké peníze platí svým dětem soukromé školy, aby z nich vyrostli normální lidi.

    1. Yeah, sure. Kolkoze to byvas na tom „zapade“ ze poznas pomery tak presne?

  4. No… pokud vim, tak k vyuce deti neni zadne extra vzdelani zapotrebi, anzto bylo nyni narizeno statem vsem rodicum deti prvniho stupne a siroko daleko neznam rodice, ktery by vzdelani pajdaku mel. Cili dle statu jakekoli vzdelani, dokonce i zadne, je dostacujici.

    Ucitele to pojali tak, ze behem sezeni na MS Teams deti prezkousi z toho, co je rodice naucili a nasledne rodice zaukoluji na dalsi dny. Cili plat ucitele je za vycuc z nekolik let omilane a stale opakovane pripravy a nasledne prezkouseni zaka.

    Kde je problem?

  5. Tělesné tresty chybí. Měli dvojí kouzlo – smrad se měl čeho bát a kantor se odreagoval :-D Ovšem dnes se obávám, že pro samé mlácení by kantor ani neměl čas ty spratky učit…..

    1. Mám pocit, že v dnešnej dobe by tie telesné tresty mali byť udeľované aj niektorým rodičom (a to dokonca opakovane či pravidelne).

      1. já je již nezažil, ale občas psaní trestů pomohlo na jednu dvě stranky „nebudu delat to či ono“..alespoň jsem si procvičil pravopis.

      2. ten citát odněkud znám…
        …Petr Nečas?

        1. Netuším či to písal Petr Nečas, lebo mi jeho meno nič nehovorí. Som tom vyplodil len tak na počkanie.

          1. Fórek. Nečas byl premiér ČR, který vyvolával výrazný dojem, že mu dělá dobře být pravidelně a opakovaně trestán. Zejména podle jeho chování k milence, se kterou se v úřadu dal dohromady, nyní už teda k manželce.

            1. Ach soooooo.
              Trochu som guglil, ale našiel som odkazy hlavne na bulvár, ale aj tak je to výživné. Som vedel, že sa tam v tej Českej republike nenudíte……

              1. Když nepočítáme úřednické vlády, tak po Nečasovi byl Sobotka, po něm Babiš. To se potom nediv, že mi takovej Fico nepřijde až tak špatnej.

  6. Když jsem před nějakými šesti lety chodil na vesnickou základku, tak to zas tak špatný nebylo. Je ale fakt, že jsme neměli žádný inkludovaný žáky.
    Disciplína a kvalita výuky pak záležela hlavně na učiteli – někteří, a to bez rozdílu pohlaví, si dokázali zjednat poslušnost u všech.
    Nicméně souhlasím s autorkou, že kvalita základních škol je bídná. A myslím, že základní krok ke zlepšení by bylo vtlouct jim do hlav, že býti delinkventem není cool, jak si většina – bohužel včetně mne – v tomto věku myslí.

  7. Ja bych řek že za sociku školstvi bylo dobre, hlavně zakladni a středni, na vysoke bohužel chyběl drive jako ekonomicka stimulace, hlavne v stagnujicich osumdesatkach, to se potom odráželo též nekdy na přístupe nas/studentu. Jednou mi zmínil znamy učitel postřeh, že za studene valky vlastně ten vychodni tabor celkem ve vzdelani dělal pokroky (co je jiste pravda, bylo pro masy) a že to melo vlyv i na podporu školstvi na zapadě, jelikož obe tabory soutěžili, vime že ve všem (zbrojeni, sport, objevy ve vesmiru a pod.). Jedine za nas bylo vice drilu, min individuality, trochu vice kazně a respekotvani autorit, dnes je to dle mista a školy.
    Neřešila se tolik šikana, nebot co se delalo venku si kluci vyřikali různě, na sprostosti jsme moc nebyli, meli jsme hranice. Ja se často popral u školy, nikdo to neřešil. Jo a inkluze byla, meli jsem dva cikany, ale byli celkem slušny, jeden byl velice sport. nadany, chodil v kuse na nejaké zavody a šikanoval me též, než jsem začal chodit na judo :).

    1. Re: Bofik: „…že to melo vlyv i na podporu školstvi na zapadě, jelikož obe tabory soutěžili…“
      Na Vás evidentě mělo VLYV, že oba táboři soutěžili.

      1. ja jen na to, že tu někdo zmínil nizkou uroveň stat. školstvi, tak me napadla tahle úměra. Ono to plati vice pro USA a snad ted i pro DE/FR (jisté lokality).

  8. Hezky napsáno o stavu, který může být starými strukturami hodnocen jako nehezký.
    Škola přesazená z reálneho socialismu (dle – jen – osobní pražské zkušenosti od konce šedesátých do konce osmdesátých let) by dnes provozovat nešla. To je jako chtít postavit varhany na hnojišti. Až se do výslužby uklidí zbytek pedagogů vystudovaných v uvedené době a jejich místa zaplní krev nové doby, bude to… a teď jsem se zasek‘ ! … prostě jiná škola. Jak bude budoucnost vypadat? Ti, co přijdou po nás, budou mít stejné základní fce. jako my, budou papat a kakat a tak, ale jinak budou prostě jiní. Ačkoliv nejsem fanoušek A. Delona, jeho myšlenku dnes v některých HSP prezentovanou sdílím. Tedy bohužel, nemělo to tak dopadnout.

  9. Možná by to zachránily příplatky ;-) :
    https://czblog.cz/priplatek-za-narocne-prace-7-cikanu-ve-tride/

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017