Je to tady. 30 km/h v obci!!! - zpět na článek

komentářů 116

 1. Kdybyste nešířil dezinformace, udělal byste lépe. Návrh se týkal obytných zón. Pokud se nepletu, u nás se v těchto zónách jezdí (mělo by) takhle pomalu už nějaký ten pátek. Takže fakování se nekoná, plivat nebudeme, a dělejte něco užitečného, ju?

  1. Co přesně si představujete pod pojmem obytná zóna, kdo je bude vyhlašovat, jaká budou omezení při jejich vyhlašování a kolik jich bude?
   Pokud budou mít obce pravomoci, dejme tomu, vyhlašovat obytné zóny kdekoli a bez omezení, jak přesně se to liší od plošného omezení?
   Už teď je cestování v této zemi pravé peklo.
   Nejen rozmlácené a nebezpečné silnice plné zákeřných zatáček a nepřehledných křižovatek, ale i omezení rychlosti prakticky na každém kroku.
   Místo toho, aby se doprava zrychlovala, silnice napřimovaly, zatáčky zmírňovaly, zpomaluje se pomocí zákazů.
   Na silnicích jsou bez varování retardéry, které vám poškodí auto už při 40km rychlosti (osobní zkušenost).
   Kam až to chcete hnát? Mají lidi zase chodit všude pěšky, jako za První republiky?
   Rychlá a levná doprava, rovná se rychlá a levná ekonomika.
   Stejně to bohužel platí i obráceně.
   Tak se zase vrátíme do jeskyní?
   Kašleme na dopravu, pěstujme kulturu, skládejme básničky, mírumilovně pasme ovečky, aby do nás mohl praštit první meteorit a mohli jsme vesele vymřít.

   1. Wow. Teda ten článek mě donutil si tu zprávu přečíst. Jedná se o výzkumnou zprávu – studii (btw – můžete ji vědecky zpochybnit a udělat oponenturu) a nese v duchu, čím menší rychlost, tím méně fatalních nehod, s čím asi lze souhlasit i bez nějakého expertního vzdělání, neb fyzika.

    Někde na konci, v doporučení, se uvádí:
    In urban areas, where there is a mix of motorised and non-motorised road users sharing the same space, speed limits above 50 km/h are not acceptable. In areas with a high density of vulnerable road users, a limit of 30 km/h is to be preferred.

    A 30 km/h je vysvětleno nad tím, že jde o rychlost, kdy to „nechráněný“ účastník provozu (tj. chodec asi nejčastěji) při kolizi s vysokou mírou pravděpodobnosti přežije.
    A myslím, že místa s vysokou hustotou sdílení provozu dneska máme ošetřeny.. mělo by se jim říkat „pěší zóna“ a „obytná zóna“. Jak se to „vyhlašuje“? Tady si to můžete prostudovat: http://www.pjpk.cz/viewFile.asp?file=1559

    Samozřejmě, pokud se to utrhne ze řetězu a obce „si to“ začnou aplikovat svévolně – tak se asi budeme muset více věnovat veřejnému životu, aby k tomu nedošlo.

    1. Presne toto chcem – aby moje dane išli na takéto „výskumné správy“. Kde sa robia výskumy jasných vecí (bo ozaj fyzika), kde sa urobia závery a odporúčania extrémnych charakterov (70-80 km/h mimo obce ak pruhy nie sú oddelené pevnou zábranou, 30km/h v obciach), ktoré bleskovo zneužijú všetci hajzli ktorým sa to hodí (cyklo-fašos, koliesko-korčuliari, nfrustrované matky s ďeťami, nezamestnaní čo ti závidia ešte aj pracovný úraz, dôchodcovia, lokálni robiči dobra, policajti atď.) a ja sa budem musieť voči tomu brániť na úkor svojho voľného času v rámci verejného života. No kurva prdel aj s takým systémom – hľadať problémy tam kde nie sú. Všetci (no hádam až na pár výnimiek), ktorí tu prispievame do diskusií veľmi dobre vieme k čomu vedú takéto výskumy – len a len k uťahovaniu skrutiek, rezaniu salámy a sebaukájaniu sa tých čo si mysli, že všetko môžu lebo majú funkciu.

     1. OSN i EU vyhlásily cíl 0 mrtvých na silnicích. Tak si to přeci musí „vědecky zvůdodnit“, ne?

      S Eurogunbanem to bylo stejné. V roce 2013 si nechali udělat „analytiku“ jaké zbraně se musí zakázat. A „na základě toho“ vydali „jenom neškodné Komuniké“ – ze kterého se záhy vyklubala zatraceně škodlivá Směrnice – ve kterém utáhli šrouby ještě mnohonásobně přísněji, než ta „analytická studie“ navrhovala.

      Což Komisi nijak nebránilo se tou studií zašťiťovat jako posvátným spiskem.

     2. Tak už to chodí, že různé skupiny prosazují své různé zájmy a ty nezřídka jdou proti sobě. A snad každý zde přispívající (hádám, že až na pár výjimek) toto chápe, že za svobodu se bojuje. Když teda není zrovna válka, tak veřejným životem, na úkor svého volného času. Nebo alespoň jednou za čtyři roky.
      EU směrnice o zbraních je zářným příkladem, když chybí síla – a sprasek je na světě.

     3. Úplná katastrofa, že se v demokratické zemi budeš muset věnovat veřejnému životu. Ale aspoň jsi konečně přišel na to, že v demokracii je potřeba se věnovat veřejnému životu, jinak se ztrácí její význam. Gratuluju. Kolik ti je? 15?

      1. Tudletu kdemohkradcii si ráčej vetknout do prdele.

    2. Leda hovno, v UK experimentálně dokázali, že třicítka se projeví větším množstvím nehod a v důsledku i víc zraněnejma a mrtvejma. Ale aby to vrátili zpátky, na to už nemaj prachy :D

  2. Taaak – otvoril som si tu kompletnú správu a už len názvy jednotlivých kapitol mi zdvihli mandle. A potom tie porovnávacie a prepočtové tabuľky z údajmi pred a po zavedení reštrikcií.

   pre DAC – nečítal som celú tú sračku od OECD (na ktorú som isto prispel aj ja so svojich daní) lebo teraz nemám čas, ale ak sedí ten výcuc čo je použitý v článku tak je tam jasne napísané že ta správa odporúča 30km/h v zastavaných oblastiach. A dobre vieme ako radi sa toho kokoti u Vás a u nás chytia – zastavaná oblasť je / bude od tabule začiatok obce po tabuľu koniec obce a hotovka. Žiadne obytné zóny – tie už sú aj teraz obmedzené až to bolí. Plus sú tam odporúčania pre križovatky s rizikom bočnej zrážky (tak tých je hádam 99,9%) – 50km/h a vyvrcholením je obmedzenie na 70-80 km/h na cesty mimo obcí (okresky).

  3. Návrh se týká urban areas, nikoli jen residential areas. Tedy v tuzemském pojetí žádné zóny ale celé obce.

   1. Tak ještě jednou, ale naposledy. Impulsem byl vznik tzv. woonerf (dopravně
    zklidněné komunikace v rezidenčních oblastech) a winkelerf (dopravně zklidněné zóny v obchodních
    areálech) v Holandsku. JJ může potvrdit, že v Holandsku se plošně v obci 30 rozhodně nejezdí.
    Holanďani zjistili, že systém má určité rezervy, tak začali testovat úpravy a) odkláněním dopravy pomocí uzavírek a zjednosměrňování, b) různé ostrůvky. Právě ad b) vyšlo jako dobrý upgrade.

    V posledních letech se začínají při utváření vhodných městských prostranství (Holandsko, Dánsko, Německo…) uplatňovat principy sdílení veřejných prostor (shared spaces). V praxi to znamená odstranění hranic
    (obrubníků) mezi jednotlivými druhy dopravy a existenci pouze jediného dopravního pravidla, a to
    přednosti pravé ruky. Tento koncept je s velice dobrými výsledky
    možné použít POUZE na omezené úseky komunikací.

    V praxi je rozdíl mezi tzv. obytnou zónou a zónou 30 hlavně v tom, že u toho druhého zůstává zachováno členění na vozovku a chodník. Z hlediska umístění je rozdíl v tom, že u druhého se jedná o komunikace s vyšším dopravním významem (ale stále mají komunikace pobytovou funkci a
    stejné nebo podobné charakteristiky jako u obytné zóny!).

    Ten, kdo spekuluje, že systém hodí 30 na celou obec, pouze střílí naslepo.

    1. K tomu strieľaniu na slepo:
     – BRD+DDR a ich súdom požehnané vyháňanie vozidiel so vznetovými motormi z miest (nie som fanúšikom dieslového pohonu v osobákoch, ale riziko tých zákazov mi naháňa hrôzu s výhľadom do budúcnosti)
     – BRD+DDR a aj Rakúsko a ich znižovanie rýchlosti v obci napr. na 30km/h a na diaľnici na 100-110km/h (známe IG-L v Rakúsku, kde dokonca za prekročenie rýchlosti sú vyššie sadzby ako v bežnej doprave) pod zámienkou znižovania emisného zaťaženia vplyvom automobilovej dopravy (aj napriek tomu, že sú štúdie, že to nemá žiadne merateľný význam)
     – Rakúsko a možnosť rozhodnúť v danej obci vyhlásiť celoplošne maximálku na 40km/h s výnimkou / či bez hlavných ťahov (Gaissau, Höchst)
     – východná Európa, kde sa k moci v mestách a obciach dostávajú k moci (časovo obmedzenej) kadejaký hipíci a vymýšľajú skľudňovanie dopravy tými najblbšími metódami – uberanám jazdných pruhov na nosných dopravných tepnách, retardéry, znižovania rýchlosti, ostrovčeky….

  4. Zkuste to vysvětlit třeba na radnici Brno-Střed, že to je jen pro pár vybraných ulic, kde se stejně dneska víc nejezdí… tam si to Zeleno-aktivističtí šmejdi vyloží po svém, stejně jako ostatní věci, které chystají nebo by rádi realizovali.
   30 v celé městské čtvti s výjimkou asi 4 ulic, s tím už přišli dávno před touto zprávou. Když jsou schopni chtít zavádět „30“ a retardéry i v Bronxu, kde si matka strčila kočárek přímo pod projíždějící auto sama vlastní demencí a ti samí úředníci co teď řvou, že je to tam nebezpečné a velký provoz, tam sami ten provoz nasměrovali pár měsíců zpátky zcela sami….
   Takže kecům typu je to jen „obytná zóna“ z principu nevěřím, protože podle radních je obytná zóna všechno, že…

   1. Zelení aktivisté na tohle přišli už dávno i bez Němců (protože různé po světě už to takhle funguje dávno – v Římě se třeba jezdí 30 skoro všude, mimo okruhy), jen jim něco bránilo prosadit tohle omezení plošně. To něco jim bude bránit i dál. Jestli máš pocit, že by to nemuselo stačit, budeš se holt muset aktivně zapojit do politiky.

  5. Šíři desinfirmace už od začátku. Rozhodnutí soudu i zákony, které platí zpětně, jsou celkem běžné. Dál nemá cenu číst.

  6. 1) Pokud je to opravdu na 30 km/h v obytné zóně, tak by se to mělo „podporovat“, páč v současné době je v Czekistánu 20 km/h.
   2) I kdyby se pod „obytnou zónou“ myslelo bůhvíco, tak se autor pokusil naznačit modus operandi, tedy onu pověstnou salámovou metodu nebo postupné vaření žáby. Dneska dáme 30. do obytné zóny, zítra rozšířeme pojem obytná zóna (podle vzoru solidarita = vysoké daně), pozítří to snížeme na 5, popozítří nebudou smět vjet auta splňující alespoň EURO12… A vše je to nápájeno z jednoho pramene zmrdstva.

   1. Ta demence uklidňovatelů dopravy je neskutečná. Na 30 km/h bude auto se spalovacím motorem jezdit s dvojnásobnou spotřebou a tedy i emisemi než na plynulé 50.
    Pak už je jen krůček zákazu aut, která přece tak ničí Zemi.

    1. O emise či spotřebu přeci vůbec nejde, důležité je znechutit lidem auta. Pravověrný levičák totiž vše individuální z hloubi duše nenávidí, i kdyby mělo jít jen o individuální dopravu.

     1. Možná nenávidí, ale leckdy praktikuje. Kupříkladu individuální sex, odborně se tomu říká tuším onanie.

    2. Tady nejde o zákaz aut,to je příprava na autonomní automobily,které budou řídit za vás.
     Už žádné dodávky a kamiony míru najíždějící do lidí,s muslákem za volantem.
     Takhle to má globální věrchuška naplánováno,capisci?

 2. Stran toho eko a enviro, dnes jsem byl u jednoho cloveka, ktery ve sve chalupe mel 18 let stary kotel. Ten delal to, co mel, ergo vyhrival barak. Ale protoze pan je svedomity a deadline legalniho pouzivani kotlu 3. emisni tridy se zacne blizit, poridil si kotel v pate emisni tride. K tomu i dve akumulacni nadrze a to vse na kotlikovou dotaci. Protoze kotlikova dotace neni zadna Zelena usporam, nemusi se vypracovavat zadna slozita dokundamentace, ve ktere by treba bylo tepelne schema. Takze topenarska firma prijela, nainstalovala, odjela, o zapojeni neni nikde ani slovo.

  Prvni poznatek byl, ze novy kotel vyrazne vice huli, kdyz se natapi. A natapi se 2-3 hodiny. Takze prijel pan od firmy, neco predelal, neco dodelal, neco upravil a odjel. Huleni se zkratilo na 1,5 hodiny. Pak pana napadlo, ze by teda mohl zacit pouzivat ty dve kubikove akumulacky, protoze sousedi, co si to k tem starym kotlum dali, rikaji, ze pry je to fajn. Tak otevrel ventily a natapeni v mrazech se stalo hulici neverending story na cely den.

  O5 prijel pan od firmy, montoval, upravoval, pridal rakousky trojcestny superventil a klapku regulace tahu komina a odjel. Zlepsilo se to asi tak o jednu sedmnactinu. Navic se ukazalo, ze spotreba paliva oproti staremu kotli je cca o polovinu vyssi a musi k tomu chodit i v noci, coz drive neznal.

  Taxem na to koukl a objevil naprosto skolackou chybu v zapojeni. Proste to delal nejaky blb topenar, aniz by vubec neco vedel o tom, jak se ma pracovat s nabijenim akunadrzi. Ale co, zaplatila to dotace, tak jsou ty trubky vsechno v cernym, dobre se to vari a panovi nakukali, ze mu to dokonce pojede i na samotiz. Co na tom, ze dum je prizemni a radiatory jsou vyskove ani ne v dolni 1/4 akunadrzi.

  Dotace probehly, papiry jsou cajk, pan huli a priklada jako blbec. Na urade mu rekli, ze to musi resit odborna firma, co to montovala a odborna firma mu dala razitko do predavaciho protokolu, ze je to ok, tak co resi…

  Zatimco drive se funkcnost veci posuzovala pohledem, tak dnes je na vse papir. Kdyz je na papire, ze v Ghute byl chlor, tak tam proste byl. Kdyz je na papire, ze ten kotel jede v pate tride, tak proste jede. Jeste, ze to s tema papirama umime.

  1. je to v černým, protože se to dobře vaří? já kdybych si vyloženě o černej neřekl, tak bych měl všechno v mědi, protože se to dobře vaří, dělí, sestavuje…asi holt každej topenář to má jinak:)

   1. Šak chvalabohu, že sa človek môže v dnešnej dobe rozhodnúť čím mu zapoja vykurovacie obvody – teda zatiaľ sa môže rozhodnúť……
    Inštaloval som našu mašinu v BRD+DDR a keďže bolo rozhodnuté o rozšírení produkcie tak sme dostali priestory v starej hale / sklade ktoré boli nanovo pripravené. Pribudli všetky vyfikundácie ako plynový kotol (asi 300kW), chladiaci okruh, filtrácia a zmäkčenie vody (úprava vody), nová kanalizácia, steny, stropy, podlahy, vzduchotechnika atď. To, že to zastrešovala lokálna nemecká firma a vykonávali to samí poliaci je jedná vec, ale že niekoho napadne urobiť rozvod zmäkčenej vody (5°dH) plastovou trubkou (lebo vraj nerez je drahá a tá mäkká voda z iných materiálov absorbuje stratené íony a katíony…) ktorá je lepená na spojoch (a navyše vyzerá ako sivá trubka na hajzlový odpad) je už ultra-kokotina. Keď som to videl tak som povedal zákazníkovi (tomu ktorý celú tú prerábku dozoroval), že to je asi len dočasné riešenie načo ma uistil, že sa nemám báť že to je už nafurt a že to zvládne ten tlak (asi 6 barov). Nato som ja zavrtel nesúhlasne hlavou a venoval sa mojím veciam.
    Ako na potvoru asi o 4 dni došlo k uvoľneniu jedného spoja a celé to tam tieklo – našťastie miestnosť má kanál a bol pracovný týždeň tak poliaci došli a opravili. Síce sme museli čakať kým vyschne lepidlo, ale akurát som nepotreboval nutne vodu lebo som už mal pripravený mix vody a ethanolu pre moju mašinu na daný deň. Chlapík, ktorého som školil mi sarkatisticky povedal, že to už je druhý incident stými trubkami – prvý krát to prdlo na vstupe do nádoby kde sa akumuluje predhriata voda. Proste lepidlo nevydrželo tlak a teplotu vody okolo 80°C.
    No a nejakou „božou“ prezieravosťou som si dohodol posledný deň školenia na sobotu (čím som nepotešil tých dvoch ľudí čo som školil) – prišiel som asi okolo trištvrte na osem ráno pred halu a z hlavého vchodu vyšiel chlapík mokrý od hlavy po päty a s márny výhľadom v tvári. Stihol povedať, že prdol ďalší spoj na tej lepenej trubke a on nevie zastaviť tú vodu. Tak sme vbehli do technickej miestnosti a tam hotová sodoma-gomora. Len som rýchlo pohľadom našiel hlavný ventil na tom rozvode vody a celé to guľákom zavrel (chvála bohu že tam chlapci tie ventily nezabudli namontovať). To že došlo k znehodnoteniu XY kubíkov vody nebolo to najhoršie, ale tá voda sa rozliala všade kde mohla – všetky staré priestory, ktoré nemali nové podlahy tak boli asi 4-5 cm pod vodou. Chvála bohu všetok skladovaný materiál bol na paletách a naša mašina v miestnosti s jemne vyššou podlahou. Ale ten pohľad po príchode zákazníka, ktorý to mal celé na starosť bol ozaj na zaplakanie. Poliaci tam boli do 20 minút to opravovať (a vypočuť si prednášku a tej skaze) – ledva predýchavali piatkovú opicu jak tam lozili po rebríkoch. Som mal z toho popiči dobrú náladu celé dopoludnie.
    Tak ale našťastie už je rozvod prerobený na nerezovú trubku – to už hádam vydrží.

    1. Ha, dakujem za info, ukladam do databazy „zakaznikovi odrbat o hlavu ak to navrhne“

     Ponuka sa otazka, zvarane/tavene PVC uz nie je cool? Osobne sa mi chce sice zvracat ked vidim natiahnuty hlavny rozvod vzduchu v tovarni PVC rurami, ale v PL je to sakramentsky popularne a zatial sa nikto nestazoval. Voda to iste. Sice to tepelnou roztaznostou vcelku dobre cvici a zakonite mesiac po instalacii su tie „rovne“ rury take pekne klukate, ale fungovat to funguje.

     V krajinach, kde maju o nieco viac penazi na instalacie a udrzbu, pozorujem pouzivanie hlinikovych trubiek s plastovymi nasuvacimi/nakrucacimi koncovkami, v konecnom dosledku to vyzera ako bezne Festo rozvody, len velkost x10. Instalacia doslova bleskova.

     Este historka z BE, aby som pridal nieco zaujimavejsie. Tovaren na cokoladu, takze nerezove dvojplastove rozvody. Roztopena cokolada vnutri, ohrievajuca voda okolo nej. Po presune a instalacii novych masin boli natahane a napojene nove trubky v dlzke asi 100 m z hlavnych nadrzi (asi 50000 litrov, open top). Zvarac tam behal s TIGom snad mesiac. Den D, testy ok. Produkcia asi tyzden bezala v poriadku. V sobotu som sa vyskytol spravit nejake veci, pri ktorych je vhodne, aby safety-first manazment nebol pritomny. Z prizemia pocujem vodopad. Po uspesnom zobudeni vratnika/straznika, ktory bol akurat po ceste k hlavnym nadrziam sme tam vliezli a naskytol sa velmi podobny pohlad, miestnost pod vodou. No.. vodou. Zmiesana cokolada s vyhrievacou vodou, takze to cele smrdelo ako vypustana voda z ustredneho kurenia a malo nutellovu konzistenciu. Samozrejme, priebezne doplnane cokovodou pretekajucou s velkych nadrzi.

     Nasledovalo vypnutie cerpadiel a zastavenie ventilov. Potom nastupil team s diesel-powered priemyselnymi vyhrievanymi WAPkami – pomocou nich zacali roztapat 10 cm cokolady na zemi, zapchate kanaly atd atd.

     V skratke, znehodnotenych asi 20 ton cokolady v cene okolo 6000 EUR/t ak si dobre pamatam, zastavena produkcia a velke cistenie asi na tyzden. Nakoniec sa zistilo, ze zvarac jeden z vnutornych spojov len pribodoval a potom nan zabudol. Vraj druhy omyl v jeho 30 rocnej kariere.

     1. Čistá PVC (či iná plastová) trubka je u mňa vhodná ozaj len na odpadové rozvody, to jest trubky do seba vzájomne zasunuté cez namazané tesnenie a zaistené voči posunutiu murivom, maltou či betónom.
      Voľne ložený tlakový rozvod z čistého PVC (či iného plastu) je u mňa neprípustný (z hľadiska spoľahlivosti, estetiky atď.) nech už je spájaný akýmkoľvek spôsobom.
      Na dome kde sme prerábali komplet všetko po kúpe (voda, kanál, elektrika) mám odpady klasicky v sivej PVC (asi) na tesnenia a to všetko zamurované, rozvod vody a podlahovku v plasto-hliníku no a elektriku v medi. Zatiaľ to všetko funguje tak hádam to tak aj ostane. Pre mňa to je prvá reálna skúsenosť s plasto-hliníkom takže skúsenosti minimálne.
      Samozrejme v priemysle kde sa pohybujem tak je drvivá väčšina rozvodov v nerezovej oceli, hoci som už narazil aj na rozvody v pozinku a lisovanom prevedení (dokonca vo Švajčiarsku a firme ktorá vyrába medicínske pomôcky). Mňa dosť zarazilo vtedy v tom nemecku, že investovali ozaj kopec peňazí do tej prerábky a potom tam majú taký plastový paškvil (a pritom kanál bol ťahaný zelenými odpadnými rúrami so špecifikáciou SN8 a odolnými voči chemikáliám).

      1. Kvalitně udělaný plastový svařovaný potrubí vydrží běžný věci (voda) v pohodě. Ale jo, doby, kdy se to dělalo pořádně a kdy se potrubí vždycky ručně přetlakovalo a zkoušela se těsnost před zazděním jsou dávno v prdeli. Dneska ekspert všechno udělá, z toho čtvrtinu blbě už i rozložením, a aniž by byť jen pustil vodu (co nějaký přetlakování), tak rovnou zabetonovat. Pak to bourá a předělává.

       Teď mě tak vlastně napadlo, snad jak mokvá ta stěna vedle v místnosti, tak je to skutečně jenom vlhkost vytlačená novou podlahovkou z betonu (pže nestih pořádně vyzrát před pokládkou podlahy, tak to je asi jediný místo, kam to mohlo ven; no ještě k sousedům :D). Esli to je ta horší varianta, a sice tekoucí rozvod vody, tak to by teda byl průser jaksviňa.

       1. No keď už si načal tú problematiku tých vlhkých stien. Keďže som prerábal dom svojpomocne (bol som väčšinovo zvolený za dozor, stavbyvedúceho atď.) tak som venoval dosť času samo-štúdiu (samozrejme, že teória je len časť problematiky) a človek by neveril, ako sú firmy schopné flákať rôzne roboty, neakceptovať výrobcom predpísané postupy atď. Popri tom samo-štúdiu som narazil na výbornú stránku o podlahách (http://www.videopodlahy.cz/) a tu chlap tiež vysvetľoval problematiku nedostatočne vyschnutých nosných podkladov (betón a anhydrit) a presne toto riešil – na „mokrý“ betón šla podlahovina (asi lepená) a proste ten betón mal možnosť „opustiť paru“ len cez dilatačnú medzeru no a potom do zvislých konštrukcií. A sa čudoval investor, že hen taká pekná nová drahá novostavba a takéto problémy….

    2. To jako někdo fakt řeší Ph hodnotu vody v okruhu? Topení mám v mědi a normálně se tam napustila voda ze studně a přehnali to s nějakým roztokem, pak to vylili a pak tam lili novou vodu ze studně přes nějaký zařízení na změkčení.
     Jinak rozvody v baráku mám z plastových trubek, a mám regulátor tlaku na 1,8atmosféry, protože pán vodař říkal, že tam nic takového nepatří, ale mě nepříjde moudré pouštět do systému 4bary, protože to má pak zbytečně velkej tlak.

     1. No ak sa nemýlim tak Ph vody má byť 7 (neutrálna) navyše tú som neriešil. Riešim ale tvrdosť vody v mojom príspevku.
      A dokonca rozmýšľam doma nad zmäkčením vody keďže máme podľa dostupných údajov takúto vodu: pH – 6,6 až 7,4; vodivosť – 444 až 620 µS/cm; celková tvrdosť – 14,2 až 17,6 °dH; uhličitanová tvrdosť – 11,8 až 12,9 °dH; minerálová tvrdosť – 2,4 až 4,7 °dH. Tá voda je ozaj tvrdá a spôsobuje rôzne problémy – zanášanie rozvodov, bojlera, rýchlovarnej kanvice a hlavne mi to zasiera sprchový panel kde sa vždy zadiera regulátor teploty vody (termostatický), lebo má holt blbý princíp. A to nevraviac o ukladaní vodného kameňa všade kde ostane stáť voda.
      Mne keď plnili podlahové kúrenie vodou tak sa to samozrejme vypláchlo, odvzdušnilo a na záver sa tam naliala chémia na úpravu tvrdosti vody.

      1. Ak prehryznete tu cenu, poriadny zmakcovac je skvelá vec. A v konečnom dôsledku sa vie zaplatit, ak ušetrí skory odchod bojleru/kotla/zariadeni.

       Male jednotky za cca 2000 eur so zasobnikom na asi 15 kg soli su len tak tak použiteľné pre maly rodinný dom, odporucam ísť do niečoho kam sa zmesti cele 25kg vrece. Pripadne go big or go home s 200l sudovym zasobnikom, ale taka hracka už vie živiť stredne veľkú firmu

       1. No svojho času som sa tým zmäkčovačom venoval a teoreticky som sa bez montáže vošiel do 1000 Eur (TURBOJET CLACK 25), ale ponuka je 15 mesiacov stará. Teoreticky do toho vojde 75kg soli, ale vraj to treba servisovať čo 10 mesiacov. Môj plán je taký, že tá zmäkčená voda bude pre všetky technické zariadenia, studenú a teplú vodu a pre vodu na pitie mám doma druhý prívod vody a tam by šla voda nezmäkčená (akosi sa mi prieči piť vodu plnú Natrium-u).
        Ak máš ale nejaké výhrady voči danej jednotke tak daj tip na niečo lepšie / kvalitnejšie / robustnejšie.

        1. ten turbojet je ale jen katex, to je jen technická voda, pokud to chcete pít bez jedů, je možnost použít anex regenerovanej NaCl, pokud pít a zároveň změkčit, tak katex-anex (ale kdo by pil „destilku“) nebo reverzní osmózu, ale tam je velkej odpad vody (a kdo by pil destilku). osobně bych šel tou cestou anexu regenerovaného solí, pokud bych chtěl vodu na pití. pokud změkčit vodu na technické účely, tak stačí napojit na přívod válec s katexem a pomocí kuláčů to udělat tak, aby to šlo odpojit a jiným okruhem to zregenerovat roztokem tý soli, mělo by to vyjít podstatně laciněji, než 1k Euro, akorát by s tím bylo víc sraní okolo:). signalizace potřeby regenerace se dá udělat obarvením části katexu, vybitej má jinou barvu než nabitej ale obarvením se snižuje kapacita, takže obarvit jen část, nejlíp na vývodu nějakej samostatnej průhlednej váleček…nic z toho sem nedělal, o všem sem jen četl, ale mělo by to jít:)

         1. Tak predajca (https://www.cistavoda.sk/turbojet-25) tvrdí, že vraj má atestáciu a skúšky pre použitie na pitné vody v EÚ aj pre tento katexový bazmeg – asi tam zo srandy napíšem naj mi prepošlu kópiu toho atestu. A píšu, že aj ten katex sa regeneruje soľou (soľným roztokom). Čo som narýchlo našiel k anexu tak tam sa píše o odstránení dusičnanov z vody a opäť sú tam kecy o ateste na pitnú vodu. Inak bolo by možno ujednotiť názvoslovie a nepoužívať pojem „destilka“ na vodu chemicky upravenú či filtrovanú.
          Tu pri tej reverznej osmóze si sa pýtal, že kto by pil „destilku“. Tak ti poviem rovno, že v ázii to je / bol veľký hit. Keď som bol naposledy v Malajzii tak na každej balenej vode čo sme kúpili bolo hrdo napísané, že RO water. Samozrejme som neskúmal ako veľmi je to pravda, ale keď som sa opýtal domorodcov tak vždy pritakávali, že je to RO water. Niekde som ale zachytil, že ak preženieš vodu reverznou osmózou tak aby sa dala piť musíš ju opäť mineralizovať tak sa preženie nejakými „kameňmi“.
          A práve preto, že neverím reklamným kecom o atestoch na pitnú vodu tak mám už teraz pripravené 2 obvody (prívody) studenej vody do domu. Ak sa rozhodnem pre zmäkčovač (asi katex) tak to napojím na jeden obvod, kde mám viacmenej všetko napojené a tvrdú vodu nechám len na jedno prípoji v kuchyni kde už teraz berieme vodu len na pitie.

          1. katex lze regenerovat kuchyňskou solí, pak roztrhává soli tvořící tvrdost vody a kationty Ca a Mg mění za Na, to stačí k tomu, aby voda netvořila kotelní kámen. Pokud si to ale dobře pamatuju, je výsledná voda kyselá a na pití bych jí nebral. Pro opravdovou demineralizaci se katex regeneruje HCl a za něj se zařazuje anex, regenerovanej NaOH, kationty se pak mění za H a anionty za OH a vzniká „destilka“ voda s téměř nulovou vodivostí, čistší něž z RO, proto třeba mořský akvaristi za osmózu jěště zařazují tuhle kolonu, aby měli pro míchaní s mořskou solí co nejčistší surovinu bez těžkejch kovů, dusičnanů a podobnejch věcí, co běžně tečou vodovodem. Taková voda je ale k pití nevhodná, musí se znova přitvrdit směsí solí, které jsou běžně k sehnání.
           Pro běžný pití je ale tohle zbytečnej vopruz, dá se totiž použít anex regenerovanej kuchyňskou solí, kterej dokáže zachytávat většinu sajrajtu, Dr. Frank, známej akvarista minulýho století to doporučoval pro chov extrémně náročnejch ryb s tím, že takto se dá připravit voda tak čistá, že podobná už v přírodě neexistuje. Pokud je to pravda, tudy by asi vedla nejschůdnější cesta
           (všechno píšu z hlavy tak, jak si to pamatuju, pokud to opravdu chce někdo vyzkoušet, voptal bych se třeba někde na chemárně, přece jen de vo život:))

          2. Vďaka za informácie. Ta regenerácia soľou (NaCl) odpovedá tomu čo udávajú výrobcovia tých zázračných mašín. Keď som sa po telefóne o tom bavil s predajcom tak ma upokojoval, že to je dobre, veď budete mať vodu mäkkú a vhodnú na pitie, lebo norma na Na vo vode je tak vysoká, že to proste nieje možné prekročiť. Tieto otázniky okolo tých chemických procesov ma odradili vtedy od kúpy toho zmäkčovača.

     2. Obecne se tlak vody v trubkach pohybuje okolo cca 3 atmosfer, ale ono spis je dobry se zamyslet, jaky ma clovek vyskovy rozdily a podle toho jaky ma pozadavky. Tady na chalupe mam v trubkach 1,1 atmosfery, protoze studanka, ze ktere tu vody vesnice bere, je 15 metru nad urovni meho baraku. Takze holt zadnej zazrak, ale v pohode to funguje. Jen mne nesmi napadnout tahnout hadici nekam nad barak. Puvodne jsem tam chtel supnout cerpadlo na zvyseni tlaku, ale nakonec jsems e na to vyprdl, protoze ted behem mesice to prehodim na vlastni studnu. Ty vecne praskajici vesnicke rozvody ze 70. let uz mne nebavi.

   2. Ten topenar byl svarec. Majitel toho agregatu mi rikal, ze kdyz mu navrhl, at to da do medi, tak mu bylo jednak vysvetleno, ze v tak tenke trubce mu nebude fungovat samotiz (jako by snad jinak mu fungovala, kdyz nejvyssim bodem systemu je aku), druhak ze med ma velkou tepelnou roztaznost a furt jsou s tim problemy a tretak on proste svaruje, protoze ma COcko a to COcko je kvalitni a on to tak proste dela.

    Za mne… cerna je prezitek a nema vubec zadnej smysl. Snad jedine, kdyby si to clovek pytlikoval sam, nemel prachy a skladal to z nejakych zbytku treba na vyhrivani skleniku.

 3. Mám dvě otázky:
  1) píšete že zastavením veškerého provozu by se zvýšily exalace. Jak? Můžete to vysvětlit? Proč by zastavovala i MHD jezdící na elektřinu? Mám naftové vozidlo a jsem s ním spokojené. Kde mi zakazují vjezd nejezdím ono se to tam samo vylidní. Už teď pozoruji, že veškerý ruch se stěhuje na okraje Brna, i leckteré mnou užívané instituce mám blíž od nás z vesnice než od středu náměstí svobody s černým čůrákem a dokonce se tam dá i pohodlněji zaparkovat. Jájsem pro, ať se města dopravně umrtví a a ť tam i ty obchody chcípnou. Čeští lidé si to zaslouží.

  2) Mám dotaz, když bych nalil ricin do zdrojů pitné vody pro paříž, berlín, londýn a zabil tak třeba 50-100 milionů lidí. Co myslíte, jak bych byl souzen? Zavedli by kvůli mě trest smrti? V jakém státě bych byl souzen? Bylo by to souzeno jako terorismus nebo jako válečný zločin, když mým motivem by bylo zabít idioty ? Byl bych vůbec odsouzen nebo bych byl držen v nějaké luxusní vile aby se ke mě nikdo nedostal a byl bych tak v bezpečí a mohl psát knihy? Nebo by na soud nedošlo a byl bych lynčován? Né že bych se tím chtěl chlubit, ale člověk to většinou nevydrží a pochlubí se někde. Nevíte kolik je spotřeba vody v takové paříži a z kolika zdrojů asi tak vodu jímají? Kolik bude potřeba ricinu na otrávení tolika lidí? A jak vůbec vyrobím ricin?

  1. Děkuji za odpovědi, kreténi zasraní.

   1. Save the planet…

    1. zaSkŘeTováno, zavíráme

  2. Souzen bys nebyl, zastřelili by tě na útěku 😉

 4. Prosím vás, ani takováhle zhovadilost lidem očividně nijak extra nevadí. Čili pokud ji nějaký namyšlený magor navrhne a ta chátra na magistrátech a v PS mu ji schválí, tak to zkrátka bude. A lidi budou akorát tak pyskovat, někdo možná napíše blog o tom že to je pitomost, ale zbytek se bude do krve prát za to, že těch hlemýždích 30 kilásků je tak akorát.

  1. Nikdo nechce plošně zavádět 30 v obci. Jedná se o vymezené lokality velmi podobné obytným zónám. Takže mnoho povyku pro nic. Takový dfens hoax.

   1. No tak, hoax. Pročpak tak silná slova? Ale klidně se vsadím že dříve nebo později to přijde na přetřes. Ono totiž v obytné zóně je ze zákona omezená rychlost na 20kmh. Nebo se pletu ? A navíc, pojem „obytná zóna“ je v legislativě velni snadno ohebný.

    1. Komunikace s pobytovou funkcí lze zařadit dle ČSN 73 6110 do funkčních skupin C a D (v odůvodněných případech
     i do funkční skupiny B), komunikace s funkcí dopravní pak do funkčních skupin A a B.

     Obytná zástavba má přesné charakteristiky. Platí, že pro zóny 30 se stanovuje oblast podle přesných pravidel. Například: a) zóna 30 by svým uspořádáním měla umožnit účastníkům silničního provozu dosáhnout
     nejbližší komunikace s dopravní funkcí (tzn. komunikace s dovolenou rychlostí 50 km/h
     nebo více) nejvýše po jednom kilometru jízdy, b) komunikace v rámci zóny 30 vykazují stejnorodé znaky a obsahují
     návrhové prvky s parametry pro požadovanou rychlost.

     Vaše spekulace je jen přání, abyste mohl pokračovat v hejtu proti systému. Nic víc.

     1. Inu, já jsem si znovu v klidu přečetl svoje a vaše reakce a zatímco já jsem pouze v klidu konstatoval svoje myšlenky, tak vy jste po 13 hodinách vypotil za pomoci copy & paste nějakou pseudostať a ještě jste mě osočil že jsem proti systémový hejtr. Platí vás Šoroš, Brusel anebo se tady pokoušíte o nějakou šmíru ?

      1. Angela. Chci tu migranty a nadvládu EU. Policajta ke každému domu a disciplínu větší než na vojně. Cyklostezky místo silnic a centrální plánování. Prokoukl jste mě.

       1. Takže jen trapná šmíra.

   2. Jistě, jistě.jedná se pouze o vymezené lokality a v žádném případě to úřady nebudou zavádět plošně. Zajišťovaci příkazy jsou přece také pouze proti zahraničním podvodníkům s daněmi a nejsou vůbec zneužívány úřady. Policie své pravomoci také využívá moudře a s mírou a nikoli jako buzeraci na výběr pokut za každou cenu.

    1. Pinktlich. A pak se soudruzi nedivte že ovčani volí dokolečka ANO, Socany, Komouše, Topku, Starosty , Okamurovce a ODS. Normální člověk vymění vadný díl když selže. Ale jen blázen bude používat dokolečka ten samý bazmek.

     1. Mala technicka. Za komousu se jezdilo v obci 60 km/h. To az havlisticky pravdolasko asset Ruml zavedl slunickovou padesatku.
      Taky ti zasrani komousi postavili dalnice, po kterych se jezdilo zadarmo, to az slunickovy rezim v roce 1995 rozetl a zavedl symbolicke zpoplatneni 400 Kc rocne, ktere salamovou metodou bleskurychle vysrouboval na aktualnich 1500 Kc.
      Taky ti zasrani komunisti predali republiku bez dluhu, postavili v Praze metro atd, atd, atd.
      Ono to vubec vypada, ze nase dopravni infrastruktura od doby komunistu upada, akorat se vynakladaji penize na usekovky, radary, kamery, bariery, zuzovani pruhu, retardery a sprdele, zatimco staveni novych cest, dalnic a obchvatu povazlive vazne.
      To jen tak ciste proforma, abychom tem komunistum nekrivdili vice, nez je objektivne zdravo.

      1. Hele, Zergu, když by to bylo za komoušů tak fajn, nepřekotrmelilo by se to tu. Ale faktem zkrátka je, že co nepostavila První republika a komunisti, to holt není. Sice se dostavěla horko těžko D5 a D8(je zajímavé že obojí vede do Německa, kdežto ostatní ostrouhali :-))) ) ale to je na 30 let svobody a prosperity prostě málo.

       1. ja netvrdim, ze to bylo za komousu fajn, ja jen tvrdim, ze davas komunisty jako priklad zavrzenihodne strany, pricemz ti unika, ze ze soucasne volby ANO, ODS, KDU, TOPka, CSSD, Lidovci, Pirati a spol. je to jeste nejlepsi volba. Nerikam, ze dobra volba, rikam, ze BOHUZEL tato superzaostala bolsevicka strana stalinistickeho typu je jeste to nejlepsi, co tu mame.
        To je trochu rozdil.

        1. Co ? Kde to píšu ? Hele, ty všichni co jsi jmenoval, jsou prostě provaření lupiči, podfukáři a zrádci a hlavně za ně mluví jejich činy. To be bez debaty. Problém je, že komunisti jsou pro mě jen banda výtečně placených krafalů a povalečů, i když mají jakousi výhodu, že od sametu neměli příležitost nic dosrat a tak mají v tomto ohledu čistý stůl. Ale názory například Dolejše smrdí Bruselem až hanba. Navíc si nechali vzít moc a přitom měli všechny trumfy v ruce. A já lůzrům nemůžu fandit.

         1. ja jsem vzdy cekal od komunistu omluvu lidu za preslapy jez se 48-89 odehraly, ze jednotna kandidatka NF, zavirani a take veseni politickych oponentu, zakaz svobody slova, shromazdobani, spolceni atd. byly chyby .. nikdy jsem se nedockal

          proto je nemohu volit a nemyslim si ze by byly statotvornou stranou ktera kdyby byla ve vlade mela schopnosti to dobre vest … na druhou stranu zakladni levicova myslenka ze vsichni se budou mit lepe je lakava, myslim ze je dobre ze ve snemovne jsou a snazi se hajit revolucni vymozenosti pracujiciho lidu drive vybudovane a jez na napr. USA dosud muze zavidet …

          kazdemu z nich bych dal jako povinnou cetbu Henry Hazzlitt – Ekonomie v jedne lekci a k tomu v usa prijata opatreni a zakony omezujici moznosti monopolniho/oligopolniho pokrivovani trhu …

          1. to trevor12, ano , ja jsem take neslysel od komunistu zadnou omluvu, ergo oni ani nemohou zadnou omluvu vypotit, protoze na vymatlanych volicich milujicich Stalina a Gottwalda stoji jejich volicska zakladna. V tom nemame rozdil. Co se tyce toho voleni-nevoleni je to uz trochu horsi. Kdyby Okamura nebyl Okamura, ale Orban a jeho SPD nebyla SPD, ale Fidesz, tak jsem nemusel delat to vytloukani klinu klinem a volit komunisty.
           Bohuzel, Okamura coby predstavitel euroskepticke pravicove ladene strany je pro me jeste horsi kockopes, nez hajeni svych euroskeptickych pravicovych nazoru skrz komance.
           Ja si nic nenamlouvam, volit komunisty neni reseni, ale jen hodne primitivni workaround, ale pracuji s tim, co nam jako volicum predlozili pani politici ke zvoleni.
           Dokud si bude sedet nase pravice na vedeni (ODS), pripadne malovat schizofrenni utopicke vize budoucnosti (Svobodni), budu volit komunisty, za me problem solved.
           Kdyby nas bylo vice, spoustu veci by to popstrcilo vyrazne rychleji, nez kdyz si eurohujerska ODS (o TOPce ani nemluvim) hraje na pravicove spasitele a take se jen tak mimochodem neomluvili za bombardovani Jugosky (Schwarzenberg) a mega rozkradacky za Topolanka a zneuzivani BIS za Necase (ODS).

         2. Mno, tak zpatky na zem. Loni se projednavala v Senatu novela ustavniho zakona, jelikoz evropska smernice na zakaz legalnich zbrani, popularne gunban.
          A ted si vytahni hlavu z prdele a podivej se, kdo jak hlasoval a kam patri eurohujerske strany jako ANO, CSSD, TOPka, Lidovci, Starostove a ODS a kam patri komunisti.
          Aneb vysvetlim ti to jako naprostemu debilovi. Je jedno bilicke prislovi, ze kdo neni proti nam, je s nama. Jelikoz mam jen ve zbranich nekolik set tisic, tak mi prosim nemej za zle, ze nebudu kalet na komunisty za minulych 40 let za situace, kdy prakticky jedina zvolitelna protibruselska strana sedici v nasem parlamentu jsou za soucasne konstelace komunisti.
          Nemam je rad, nereflektuji me politicke nazory, nesouhlasim s jejich politikou, ale lepsiho spojence nemam, pokud vyloucim Okamuru, ktery tak jako tak neni dostatecne proti EU, spise je to takovy zmateny populista, ktery by ji snad chtel reformovat nebo to s ni nejak upect v zakulisi, na coz nema ani politickou silu, ani dostatek diplomacie, ani realnou vizi, ani chytre poradce. Takze sorry, jsem realista , divam se na veci nezaujate a jen koriguju tve tvrzeni, ze:
          “ A pak se soudruzi nedivte že ovčani volí dokolečka ANO, Socany, Komouše ..“
          Zrovna komousi jsou totiz momentalne ta nejlepsi volba pro nasi zemi, akorat ze nasim ovcim to docvakne nejdriv tak za 20 let, pokud vubec..

          1. Ty vole jeden malovanej, já se s tebou nehádám. A tvojí starost o kvéry chápu. Ale faktem je, že se ukazuje čím dál víc že KS jde do prdele. Staří voliči jaksi docházejí, mladí je nevolí. A co se týče komunistů, tak kdyby se dostali k moci, tak ti ty kvéry seberou a dostaneš jako bonus po hubě. Leda bys byl nějaký významný činovník KS, což nejsi, pač bys jinak nemarnil čas na dfensovi ale dělal něco jiného. Uklidni se.

      2. „… Taky ti zasrani komunisti predali republiku bez dluhu, postavili v Praze metro atd, atd, atd.“
       Díky, že jste nás chtěl pobavit. Povedlo se Vám to dokonale.

       1. Hele Integrale, jestli chces obhajovat myslenkove stereotypy ala „nevolim komunisty, protoze jsou uplne nahovno“, tak to je stejna kravina, jako adorovat komunisty za to, ze postavili metro.
        Uz si laskave sve mozky naladte z profilu „banikovec“ do rezimu „zapinam kognitivni dovednosti“.
        Ja nikde nepisu, ze komunisti jsou super, ze postavili metro. Ja tvrdim, ze komunisti nebyli az tak uplne nahovno, ze meli i sve svetlejsi stranky, jako napriklad, ze postavili metro, zatimco havlisticka klika jenom prejmenovala letiste a tim to zhaslo. To je docela vyznamovy rozdil.

        Dale tvrdim, ze myslenkove stereotypy ala „nevolim komunisty“ (viz Trevor vyse) jsou problematicke, respektive nevolit komunisty v prvnich letech po roce 89 bylo spravne rozhodnuti, ovsem v roce 2018, kdy nas EU zaluje za nebrani priprchlencu, rozhani katalance vodnimi dely a hodla sankcionovat Orbana v madarsku za to, ze demokraticky vyhral volby a nema rad Sorose, ktery ovlada Brusel je duvod k zamysleni, jestli je vetsi zlo hodit to otevrene probruselske ODS, TOP09, Starostum, KDU-CSL, CSSD, ANO a Piratum, anebo se vysrat na stereotypy a jit cestou hardcore, kdyz protiEU a protiNATO orientovani komanci krom sveho obdivu k davno mrtvemu Breznevovi maji veskere postoje shodne s myma.
        Aneb jeste jednou a pomalu. Myslenkove stereotypy ale nevolim komunisty protoze…. jsou v dnesni dobe plne globalnich hrozeb, jako napriklad ze se jako clensky stat NATO dostaneme do globalni valky RUSKO+Cina vs USA ponekud velky luxus, ktery si nemuzeme dovolit.
        Krom teda toho, ze myslenkove stereotypy jsou neklamnim znamenim uvadajici inteligence.

        1. zrg1: Já Vám rozumím, bolševici byli a jsou svině, ale eurobolševici jsou svině tuplované, tudíž z Vaší perspektivy jsou menší zlo staří dobří bolševici :-)

         1. vicemene tak.

       2. Takže komunisti nepostavili v Praze metro? Takže komunisti neměli na konci své vlády dluh osm miliard dolarů? Hmmmm, zase mi někdo otevřel oči.
        Hele, pokud chce někdo argumetovat, měl by používat argumenty a ne takové bláboly, typu „pobavil jste mě.“ Ve smyslu, jste úplný hňup, protože my chytří víme víc a máme patent na pravdu. Mohl jste například argumentovat vnitřním dluhem státu, kterého jsme se dodnes nezbavili. Právě naopak, utěšeně se nám rozrostl, ačkoli okresky jsou pořád stejně rozbité. Mohl jste argumentovat technologickým a ekonomickým zaostáváním socialistického státu. Ale ne, vy musíte používat takové psychologické verbálně agresívní sra.ky.

      3. „komunisti predali republiku bez dluhu“
       Můžete ten roztomilý makroekonomický špílec nějak rozvést? Tím „předáním“ myslíte rok 1989 nebo něco jiného, co mi uniklo? Tím „bez dluhu“ myslíte nulové závazky vůči jiným zemím? Do salda počítáte i nedobytné (a nikdy nesplacené) pohledávky za jinými socialistickými státy (tak, jak to dělali komouši)? Vnitřní dluh (kamuflovaný přenášením závazků ke státním podnikům do dalších období) započítáváte taky? Rozvrácenou ekonomiku s perverzními mechanismy item?
       Necítíte občas takový tupý tlak v zátylku?
       „Pirati a spol. je to jeste nejlepsi volba“ – aha, promiňte, to to vysvětluje.

       1. Co na tom chceš rozvádět, kokliv kdo má IQ vyšší než žehlička to chápe.
        Pravda a láska zvítězí nad lží a nenavistí! Musí!

      4. Technické:

       1. KSČ předala republiku s obrovským vnitřním zadlužením. Sem patří naprosto zanedbaná údržba (jeden příklad z mnoha: města byla plná podchodných lešení, aby chodce nezabila padající omítka), nebo taková „drobnost“, že veškeré zdroje z odpisů na nákup nových strojů byly podnikům sebrány (takže třeba ČKD Trakce elektrovýzbroj pro tramvaje vyráběla na strojích, které instalovali Němci pro válečnou výrobu a samotné T3 a následně i KT8D5 se vyráběly na strojích, které pamatovaly starého Ringhoffera). Otázka je, jestli vnější zadlužení by bývalo nebylo lepší, neboť byla jistá šance na odpuštění takových dluhů – ten vnitřní se nakonec musí splatit do posledního haléře, jeho „úroky“ jsou nepomněrně vyšší (zkuste si 10 let neopravit střechu) a navíc není na první pohled zcela patrný.
       2. Ten zasraný Hitler také postavil dálnice, založil Volkswagen, zavedl stravenky, atd, atd, atd. Upřímně, je to úplně to samé, jako komunisté. Jinými slovy – to, že NSDAP/KSČ udělali „něco pro lidi“ ani omylem neznamená, že to byli/jsou gauneři až na půdu a opravdu není jakýkoliv prostor pro křivdění nacistům či komunistům.
       3. K dálnicím. Ne, nejezdilo se na nich zadarmo a byť se neplatila dálniční známka, zdanění paliv pro soukromé použití (tj. rozdíl mezi cenou velkoobchoadní a maloobchodní) bylo takové, že dnešní spotřební daň+DPH+známka se tomu zdaleka neblíží. Ono stačí si porovnat ceny benzínu v 80. letech u nás a v NDR. (Hint – talony na benzín pro československé turisty, barvení benzínu a nafty a namátkové kontroly VB).

       1. 1) KSČ toho tady tolik rozmrdala, že to ani Klaus nestačil během prvních čtyř let všechno zprivatizovat. Kde je dneska Poldi kladno, OP Prosějov? Mosilana? Všechno špičkové podniky vyrábějcíí KVALITNÍ výrobky. Ale dneska je to levnější z AliExpresu, ale co ta kvalita?

        2) Zasraný Hitler? Zasraný Hitler to tad ymyslel dobře když navrhl rychlostní komunikaci R43 která dodnes není psotavená, ale najednou ji už chtějí postavit. Hitler tady byl pro obyčený lidi a dělal pro ně první a poslední a protoho milovali. protože to byl politik který konečně vyslišel své lidi.
        A nevím v čem byl gauner? V tom že naložil se židy tak jak se má? Že potlačoval parazitické mrdky typu cigán, rom, muslim mimo společnost? Nebýt Hitlera tak tady ČR není už dávno a jsme všichni hnědí a stavíme si příbytky z bláta jak Bobr či Ondatra. Hitler je pouze nedoceněný.
        3) Dálnice byly postaveny na zátěž tehdejší dopravy. Dnešní „modernizace dálnice“ spočívá v zachování dvou pruhů za vydání x miliard a to ještě systémem, že do toho co postavil Hitler se radši nešahá. Hitlerova dálnice tady sloužila 60let a dál bude sloužit, protože se vymění jen ta vrchní vrstva. Ale pochybuji, že novodobá vrchní vrstva vydrží dalších 60 let. Podle mě bude D1 opravovaná neustále. Na první straně se skončí a na druhé začne, na druhé se skončí a začne se na první.

        1. Bože, to je hovado.

        2. Hele, pane Skřet, kolik vám je? Tipuji buď dost přes 75 a pokročilou demenci a senilitu, nebo míň než 15 a nedostatek informací.

         Tady máte ten „neexistující vnitřní dluh“ z roku 1989: zničené životní prostředí, umírající lesy, otrávené řeky a potoky, prakticky neexistující nebo nedostatečné číštění odpadních vod, krátký věk dožití, minimum dálnic, rozpadající se domy schované za lešením, mizerné zdravotnictví, nedostatek základního spotřebního zboží, jedy v půdě, nekonkurenceschopná ekonomika, orientace na slabé východní země, armáda požírající státní rozpočet… Nakonec i dělníci pochopili, že režim je v prdeli a odpískali to. Vždyť ten bolševik neuměl ani vyrobit myčku na nádobí, která na Západě fungovala už 50 let.

         1. Tady máte ten „existující dluh“ z roku 2018: zničené životní prostředí, umírající lesy, otrávené řeky a potoky, prakticky neexistující nebo nedostatečné číštění odpadních vod, krátký věk dožití, minimum dálnic, ty které jsou jsou nekvalitní, rozpadající se domy schované pod polystyrenem, mizerné zdravotnictví bez perosnálu, dostatek základního spotřebního zboží, které Vás pomalu ale jistě zabijí použitými jedy, jedy v půdě, nekonkurenceschopná ekonomika, ekonomika nezaměřující se na vývoz do žádné země, armáda požírající státní rozpočet… Nakonec i dělníci pochopili, že režim je v prdeli a odpískali to a požadují za svou práci 30.000,-Kč. Vždyť dnešní Kalouskoviští kapitalisti neumí vyrobit ani myčku na nádobí, která by vydržela dýl jak 2 roky, která na Západě funguje už min 10 let…

          Jo kapitalisti dokázali vybudovat elektrány a jaké, super moderní solární na zelených loukách!!!! To je panečku byznys!!! Ale že jsou na tady miliardy hal a miliardy střech nikoho nezajímá, radši to nainstalujeme na zelené louky. A z vodních děl zachycující jarní roztátou vodu si uděláme rekreační oblast, a tím znehodnotíme záchytnou vlastnost přehrady a máme z toho povodně! No bravoooooo

          1. Aliexpress vznikl až v roce 2010. Ten za naprostou ekonomickou neudržitelnost a nekonkurenceschopnost vyjmenovaných firem nemůže. Komunisti je zdevastovali totální přezaměstnaností a konzervativností.

          2. skret: Černý Mor měl v původním hodnocení naprostou pravdu. Demagogie nebo demence, ono to v důsledku vychází stejně. Na takovou hovadinu se ani nedá reagovat.

          3. Technické: životní prostředí je dnes v řádově lepším stavu (kdo si pamatuje třeba Vltavu pod Č. Krumlovem z 80. let, ví, o čem mluvím, dtto stav lesů Krušných hor, Krkonoš, atd., podstatně delší doba dožití v ČR (viz data ČSÚ), řádově lepší lékařské péče (počet umělých ledvin v ČR dnes a před 30 lety, kdy socialistické zdravotnictví nebylo schopné zajistit ani dostatečný počet takové „ptákoviny“, jako byly infuzní sety)… Atd.
           Ale budiž, je to váš boj. A už to krmit nebudu ;) …

        3. 1. Děkuji za další příklady podniků, které své vnitřní zadlužení nepřežily. OP Prostějov po r. 1985 šil ve mzdě např. pro C&A (zákazník si dovezl střihy, látky, nitě, galanterii, tady se vzala jen práce; upřímně, dnes toho z té Dháky bere C&A o kus víc). A když jsem někdy před 15 lety chtěl koupit u OP Prostějov nový oblek, nebyli schopni k tomu dodat druhé kalhoty ze stejné látky. Prostě měli jiný vzorník látek pro obleky a jiné pro samostatná saka a samostatné kalhoty. Vyhnali mě k Blažkovi.
         2. K tomu snad mohu dodat, že zbytky Paulusovy armády i obránců Berlína z dubna 1945 by s vámi velmi hlasitě nesouhlasily.
         3. Chápete, že jsem psal o něčem jiném?

         1. Něco málo vám přidám. Jak ta Poldi Kladno vyráběla ty skvělé oceli. Jenže třeba jen ve středu. Ostatní dny se jim úplně nevedlo. Kdo nespěchal, mohl dostat levnou kvalitní ocel. Takže v důsledku vyráběli pod cenou a ještě málo. Konkurence vyrábí dráž, ale furt.

        4. Ad SkReT bod 2)
         „Že (Hitler) potlačoval parazitické mrdky typu cigán, rom, muslim mimo společnost?“
         A to potlačování probíhalo pomocí potřásání ruky s Velkým Muftim jerusalemským, případně se na něm podílela 13. divise SS Handschar?

     2. No však. Vždyť Hnutí ANO vůbec není jako Věci Veřejné, které vůbec není jako Zelení, které vůbec není jako Unie Svobody…

      Voliči vždycky mění součástky a volí úplně nový politický subjekt, žádné zasrané dinosaury co nás chtějí držet v 90. letech!

      Už teď se chystá ten příští naprosto altruistický politický subjekt „bez dinosaurů“:
      https://www.echo24.cz/a/S6cfb/do-roka-a-do-dne-zalozim-novou-politickou-stranu-oznamil-marketer-jaros

      1. Kultovní vosanajazyku.com, anyone?

       1. Jaroš prohlásil, že jeho politickými vzory jsou Piráti a TOP09, tzn. „Progressive“ Eurojasánkovské strany.

        Každý Progresivec je můj… Ne-přítel.

        1. To jsme dva. Holt Bruselský cecek je štědrý a umí ovládat masy.

         1. To není o bruselském cecku, nýbrž o ideologii.

          Progresivismus je vlastně kombinací
          – Marxismu („dobří“ utlačovaní X „zlí“ utlačovatelé),
          – Osvícenství („dobré“ racio X „zlé“ iracionální),
          – Freudovské psychologie („dobré“ poddání se pudům X „zlé“ hranice=Autoritativní osobnost)

          Proto má perfektně zmáknuté PR, že jedině „Progresivní“ hodnoty jsou nejen spravedlivé, ale i rozumné, protože kdokoli nesouhlasí s Progressive Values je vlastně obětí „Unconscious Bias“ a tedy vlastně hysterický dement.

          A to všechno je „vědecky“ dokázáno.

          Vždycky bylo: v roce 1948 se v ČSR komančové prohlašovali také za „Síly pokroku“ a měli patent na „vědeckou pravdu“, protože měli hento „vědecký materialismus“ a „vědecký marxismus-leninismus“, že.

          Každopádně dnes je např. odmítání autonomních aut je projevem dementního „status quo bias“ a tedy předsudkem, který musí být překonán! ((c) Adéla Lišková/Roklen24)
          https://roklen24.cz/a/wuiEU/skepticky-spotrebitel-proc-lide-odmitaji-samoridici-auta
          Multikulti „diverzita“ je super protože zvyšuje výkon firem a společnosti o 22,1840 a kdo nesouhlasí, trpí „racial bias“.
          Existence gender je objektivní fakt „prokázaný“ vědeckými výzkumy, biologicky determinované pohlaví je překonané tmářství a kdo tvrdí opak, trpí „gender bias“!
          Mezi zeměmi nejsou žádné kulturní rozdíly, nic jako Západní kultura neexistuje, jsme jedna velké Global Village!
          Atd.

          Jak je jednou člověku vymyt mozek PRkem progresivistické ideologie, už se z toho sám nedostane, protože se považuje za nejvzdělanějšího majitele objektivní pravdy a všichni ostatní jsou trapní blbci. Což podporuje fakt, že Progresivismus učí univerzity = „elity“.

 5. Typický případ konspirační reality. Když jsem cca před půl rokem tvrdil, že ty automobilové restrikce a buzerace jsou jen salámovou metodou k tomu jak zakázat automobily úplně, tak z toho měla řada lidí legraci a blábolili něco o alobalových čepicích.
  A teď se to ukazuje v celé své kráse, že je to skutečnost.

  Předpokládám že cca za rok řada lidí rovněž pochopí i to, proč automobily v budoucnu nebudou potřeba (což se dnes těm natvrdlejším jeví zase jako „konspirační teorie“):
  1. fáze: ovládnutí veškeré výroby hrstkou korporací (viz nacistické německo) a oligarchů (Babiš a spol.) – to znamená organizovanou výrobu a organizovaný svoz pracovní síly do montoven, případně ubytování pracovníků přímo vedle továrny, jako v Číně (auto nebude potřeba)
  2. fáze: státní nepodmíněný příjem – ti pro které není práce dostanou nějakou almužnu a budou sedět doma, tedy auto nebudou potřebovat. Pochopitelně že muslimové a menšiny budou brát mnohem větší peníze, bílé obyvatelstvo bude strádat protože za ty peníze si kvalitní jídlo nekoupí
  3. fáze: až bude naše civilizace dostatečně rozvrácená kombinací muslimských přistěhovalců, ekonomické krize, tak dojde k vyhlazení obyvatelstva na cca 10% současného stavu (občanská válka, hladomor, epidemie, atd). A jak známo, mrtví automobil už vůbec nepotřebují.

  Ve světě jaký nám naplánovaly globální elity automobil zkrátka nemá budoucnost. Protože to 1 promile nejbohatších bude požívat vrtulníky a letadla.
  A co hůř, v takovém světě ani 90% lidí nemá budoucnost.

  1. Elity si dělají jen to, co jim lidi dovolí. A když si necháváme srát na hlavu víc a víc, tak holt svoje vize rozvíjejí a realizují. Jediný moment kdy se lidi ozvali, byla první fáze revoluce roku 1789.

  2. Bodíky dolů za to, že jste zapomněl zmínit Židy.

 6. „Necháme li to tak, naše už tak omezené svobody skončí.“

  Takováhle úderná zvolání na závěr mě vždycky dojmou…

  Tak se nám autor hezky vykakal, kolégium může nyní odborně posoudit jeho stolici a následně zhodnotit své závěry v diskusi.

  1. A mě dojímají takoví jinoši jako ty. Hele, všichni se diví že si lidi zvolili Hitlera. Jenže když si pořádně přečtete co lidem nasliboval, nedivím se. No a takoví ovčani jako ty, co říkali že panikaříme, a „já jsem takový a makový a taky nemám problémy“ tak ty to akorát udržovali v chodu. A ne, bohužel nejsem placen ani z Moskvy, ani od Šoroše ba ani z Bruselu. Dobro došli.

   1. Presne. Kdyz jsem se zabyval roky ’38/’39 v Sudetech, na zacatku mi nebylo jasne, proc nas ti Sudetaci nemeli radi a proc ty svine chtely heim ins Reich.

    Kdyz jsem si precetl ty dobove agitky, malem jsem chtel Anschluss jeste dnes. Jenze ono se to keca, kdyz uz clovek vi, co bylo potom.

    1. Přesně. První republika byla z dnešního pohledu“brutální kapitalismus“. Nic proti ale. Otec mého tchána vyprávěl, že v Praze !pracoval jako zedník a v práci nedostal ani rukavice, pracovní oblečení ani fň, nemocenská neexistovala a k jídlu bylo to co sis přinesl a když jsi nic s sebou neměl, tak holt šlus. A když přišli v Němci, tak najednou dostali rukavice, modráky a halenu, dostávali přídel tabáku, vyšší plat, když se někdo zranil, dostal jste alespoň pár šlupek, ale lepší než nic. A to upozorňuju, že dědu nestavěl bunkry ani vojenské objekty ani žádné vládní budovy. Zkrátka se to změnilo i u malých firmiček do stavěly chlívy. A pak po nějaké době zedníky nabrali na nucené práce do Říše. Ale prý říkal, že poprvé se dosyta najedl až za Hitlera a než je odtáhli do Říše, že se měli fakt materiálně lépe. Zkrátka, to co dnes nazýváme sociální stát, tu zavedli nacisti. To tu předtím zvykem nebylo.

     1. Co jiného také čekat od Národně SOCIALISTICKÉ německé strany PRÁCE, že.

      1. Jo.

     2. Problém socialismu je ale v tom, že je to jeden na úkor všech a všichni na úkor jednoho, tudíž je ekonomicky neudržitelný. Proto taky VŠECHNY socialistické myšlenky uvedené v praxi skončily nejprve násilím, a poté ekonomickým krachem. Hitler se před tím krachem snažil zachránit válkou, což je celkem běžný postup krachujícího socialismu, ale Mussolini mu už v osmatřicátým říkal, že tudy voda nepoteče…
      Je sice fajn, že Váš děda dostal pracovní rukavice a kus žvance, ale aby tomu tak bylo, musel o víc být někdo násilím oloupen. A možná to byl pan Navrátil, který měl stavební firmu za skladem s ubytovnou pro zaměstnance, a jehož žena měla na starosti právě to, aby dělníci měli pracovní rukavice, oblečení, kvalitní boty, vydatnou snídani a teplý oběd. Teplá večeře byla jen 3x v týdnu, v sobotu nebyla vůbec (to se dělalo jen dopoledne). A pak přišel Hitlerův sociální stát, pak Gottwaldův sociální stát a všechno to skončilo v prdeli. A to je konec balady o zlém kapitlismu.
      Vzpomněl jsem si na ní až v roce 1991, kdy jsem přijel hákovat do Německa do pekárny a viděl, jak Frau Schefin vstávala ve tři, aby zaměstnancům upekla čerstvé žemle a připravila snídani, pak rozvezla chleba po zákaznících od nemocnice po spádu, uvařila a naservírovala oběd a já si vzpomněl, že jsem tuhle pohádku už kdysi slyšel. Místo ní ale přišel upír v podobě socialismu.
      Tak já už mám socialismu za život natolik vybráno, že bych se teď na starý kolena rád vrátil do toho strašnýho kapitalismu. Ale to už asi neklapne…

      1. Problem socialismu je, ze tupe stado zije na ukor jednotlivce, zatimco problem kapitalismu je, ze psychopati typu pan R s jejich psychopatickou potrebou hromadit majetek, dovedou klidne cely svet na pokraj atomove WW3, jen aby se neproflakly jejich financni podvody, nejvetsi v dejinach lidstva, ktere nazyvaji eufemisticky „experimentem“ a blizici se krach globalniho Ponziho schematu, ktery nazyvaji eufemisticky „nejistym vysledkem“.
       Viz https://www.zerohedge.com/news/2016-08-16/lord-rothschild-greatest-experiment-monetary-policy-history-world

       Tak si vyber, co je lepsi. Patne kapitalismus je o fous lepsi, protoze socik to od konce WW2 vydrzel nejakych 40 let a par drobnych, zatimco kapitalismus to zda se vydrzel 70 let, nutno ovsem dodat, ze nebyt padu socialistickeho tabora v 89tem, tak by kapitalismus nemel tech 30 let co zrat a zdechl by podstatne drive, nez ted.

       Takze oba systemy jsou srovnatelne, jestli je kapitalismus o neco lepsi, tak zhruba tak o desetinu a vic ani hovno.
       Asi nejlepsi model je soucasny cinsky, tj. dedicna centralni moc ustredniho vyboru jedne strany plus trzni prostredi, ovsem jen do te doby, nez do toho centralniho vyboru usedne nejaky novy Lenin-Stalin-Hitler-Mao-Roosvelt, pripadne bruselsti byrokrate, ktere to volne trzni prostredi zacnou vylepsovat regulacema a dotacema.
       Zajimave je, ze Rusko zcela odhodilo svuj byvaly socialisticky model a jede tvrde kapitalistickou linii, ktera pripomina Zapadni Nemecko nekdy v padesatych letech, v dobach nejvetsi slavy typku jako byl Konrad Adenauer a spol. (podobnost Adenauera s Putinem ciste nahodna :D )
       Pravda, Nemecko na to dostalo Marshalluv plan, zatimco Rusko dostalo leda tak sankce, ale principialne
       se plan znovuobnoveni obou zemi vyznamove nelisi.
       Ze to v Rusku funguje je ovsem jen a jen tim, ze tam (zatim) nedosahnou pazoury pana R a pana S, ovsem, jak jsem napsal drive, tihle typci chteji a potrebuji WW3, takze Rusko ma stejne zasadni, rekl bych primo existencni problem.

       Takze zhruba tak, drahy Integrale.
       Az zase budes plkat neco o tom, ze socik je hrozne spatny model a kapitalismus je radove lepsi.

       1. Zrg1: tady je fatdwi from ignore, takze si to neprectes, ale proste musim: Cina? Cina??!!?? CINA???!!!???

        Byl jsem tam mockrat, znam tam dost lidi. Chapu, ze kdyz vis naproste ho.no, tak to z aeronetu a zerohedge muze ziskat nadech tajemna a fungujici exotiky, ale zajed si tam aspon na dovolenou. Ja sem taky nepisu o funkci kvantoveho pocitace a kdybych psal, nekomu bych mohl pripadat jako stejny ko.ot jako ty kdyz pises o Cine.

        1. Nebojte. Nedávno psal, že letos, nejpozději příští rok tam začne pracovat, takže si toho svého milovaného modelu užije do sytosti.

         1. nechci vám do toho kecat, ale nabyla jsem přesvědčení že zrg1-ův časový údaj „letos, nejpozději příští rok“ jsou z jiné dimenze a neodpovídají obecně přijímaným časovým údajům… chce to vzít nějakým koeficientem, jen jsem ještě nezjistila jeho přesnou hodnotu…

          1. Ta hodnota koeficientu je vseobecne znama, jedna se o tzv. Puskvorcovu konstantu, coz je podil spravneho ku spatnemu vysledku. Vynasobenim pochybneho udaje odpovidajici Puskvorcovou konstantou ziskame zcela presny udaj. Pomerne siroce uzivany cinitel, zejmena ve vysokoskolskych pracech, zadostech o dotace a dalsich, dlouhych a pomerne neprehlednych vypoctech.

           Drobna vada na krase je, ze pro ziskani hodnoty teto konstanty musime znat spravny vysledek.

          2. jo, tadleta konstanta to je…! klasická „and miracle happened“ :-)
           drobná vada na kráse nebude vidět hned, jak ten správný výsledek nezná nikdo… ne?

          3. Ovsem… spravny vysledek muzeme aproximovat vysledkem realne predpokladanym a pak to treba tolik netluce do oci.

          4. to by šlo… teď už jenom vyselektovat případy, u kterých se reálně předpokládaný výsledek nebude limitně blížit nekonečnu a jsme doma! brnkačka!

   2. Jenže tady se bavíme o kakání na nevýznamném webu – proč autor tímto neobtěžuje poslance, senátory, mass média apod. ?

    Protože je jednoduší napsat slint někam na nějaký blog a pak říkat „vidíte, já jsem pro to něco udělal a co jste dělali vy ?“ a přitom neudělal nic víc, než já nebo vy (čili vůbec, ale vůbec nic)

    1. Jo, tomu rozumím. Jenže psal si někdy poslanci nebo do prezidentské kanceláře? Já jo. Odpověď přišla za dva měsíce a odpovědí bylo naleštěné a nafintěné hovno. A spousta jalových řečiček okolo. Autor se snaží vyburcovat lidi abychom buďto hlasovali nohama, nebo abychom dělali „občanskou neposlušnost“. Anebo mu to dělá dobře, podělit se o své myšlenky.

    2. Hned na začátku dfens stránky (výběr):

     1. Články zveřejněné na těchto stránkách se často týkají jevů či věcí, které se autorům článků nelíbí nebo na ně chtějí z různých příčin poukázat. Čtením těchto textů můžete přijít o iluze, které vám nikdo nebude nahrazovat jinými.

     6. Pokud se Vám to nelíbí, nečtěte to.

     Nyní prakticky:
     Proč spíláte autorovi, že napsal článek? Nezačíná takto ta síla, která pak končí na náměstích jako protest? Z mého pohledu je chvályhodné přimět pár dalších lidí přemýšlet, zvednout obočí nebo jim nejlépe obrátit žaludek. Efekt motýlých křídel občas zafunguje.

     Samozřejmě by bylo účinnější, použít demokratickou metodu M. Zemana, tedy kalašnikov. Není to však bez následků pro toho nespokojeného jedince, jelikož vládnoucí skupina tvoří zákony a rozdává instrukce silovým složkám. Good luck.

     Každopádně se vždy zasměju nad kritikou něčí činnosti, od někoho zcela nečinného.

     1. Pravdu díš.

     2. Simtě, dědečku, kde adoruji ty rukavice ? Naopak z kontextu je patrné že sice nejdřív dostali rukavice ale pak hybaj do Říše. A hned na začátku píšu že nemám nic proti že První republika byla na dnešní úrovni fakt kapitalistická. Kapitalismus je stejně neživotaschopný jako socialismus. Proto se taky nikde neudržel. Stejně jako socialismus. A vůbec mě šokovalo s jakými metodami hasili v US ten spektakulární průser roku 1929. Zabavování stříbra a zlata a sanace společností které měly skončit na huntě. Ale to je holt už historie a my ani ty neuděláme nic s tím, že se prostě tyhle dvě idelogie etablovaly. Já nejsem levičák, dotace jsou humus a ničí to touhu člověka se sebou něco dělat. No, za kapitalismem stojí chamtivost a za socialismem lenost. To je dvojka.

 7. Problém není těch 30 v nějaké zóně kolem baráku, tohle máme v celé čtvrti a víceméně to funguje. Mnohem důležitější je za jak dlouho se z takové zóny dostanete po výpadovce na dálnici a jestli můžete přijet/odjet nebo musíte kvůli zasmyčkování jednosměrkama kroužit po zóně.

  1. 30ka je vzdycky problem, neb kdyz je padesatka, jezdi dedci 40, kdyz bude tricitka, budou dedci jezdit 25 a to uz te budu predjizdet i ja coby netrenovany ajtak na kole.
   Takze se ti muze stat, ze z celkove streky 150 km pojedes 120 km hodinu po dalnici a nasledne zkejsnes 2hodiny na poslednich 30 km, protoze obytne zony.

   1. Jo, to už máme a díky rezidenčnímu parkování v podobě, jak nám ho chce ANOšmejd a Zelení naservírovat, to bude ještě horší (parkování pouze tam, kde „vrchnost“ dovolí a pouze asi 3 ulice okolo, vše ostatní bude v Brně „cizí“ zóna placená dráž než kdekoliv jinde). Teď to je sice opruz, ale aspoň mi nikdo neurčuje, kde ve vlastním městě jsem „doma“, kde už ne, kde jsem cizinec a mám platit za nic… Teď doskáču i po té šílené dálnici domů za cca 40 minut a dalších 20 skáču k domu (+ parkování). A když naserou ty „30“ všude, spolu se „sdíleným prostorem“ (= pumpičky už nebudou dávat aspoň trochu bacha) tak to na ty 2h vidím reálně…

    1. tds: A to ještě nevíte, že šlechta v elektromobilech bude parkovat ve všech zónách zadarmo a bez povolení. Čili Vy si musíte vyřídit povolení, zaplatit roční poplatek za parkování, ale šlechta nebude muset dělat nic z toho.

   2. To je ten klasický problém, jestli zána 30 = nejdezděte víc než 40 (tak to funguje) nebo zóna 40 = jezděte maximálně 40 (tak by to mělo fungovat)
    A ta druhá věc je přesně to o čem mluvím, pokud v cílové destinaci pojedu pár set metrů 35 tak mi to žíly netrhá na rozdíl od toho když musím po cestě dvacetkát zpolamit na 50.

    1. Zóny 30: z pražské zkušenosti je zřejmé několik věcí: někde ta zóna 30 má smysl, jako třeba v Karlíně ve velké části čtvrti, kde osvícené vedení nechalo vesměs pravidlo přednosti zprava bez značek a místy se mezi baráky řítit rychleji by bylo pro všechny rizikové. Potom jsou jiné čtvrtě, např. Praha 7, kde tuším nechali někde místy pravděpodobně zcela zbytečně a ještě to navíc dojebali umístěním semaforu a zastávky tramvaje s přechodem na magistrále, kde nikdo nepřechází, a přitom to zúžení nebo semafor spolehlivě dělá kolony; a k tomu ubrali místy pruh pro auta a zřídili místo toho pruh pro cyklisty odnikud nikam, kde cyklistu neuvidíte více než 1x za 6 měsíců.

 8. tds:
  Rezidenční parkování, to už není ani salámová metoda, jako spíš „lavinová metoda“. Stačí udělat rezidenční zóny na Brno-střed a s tím, jak vytlačené automobily budou ucpávat okolní čtvrtě, tak se parkovací zóny budou postupně šířit až k okraji města. Prostě nesmíme připustit aby rezidenční parkování bylo v byť jedné jediné čtvrti. Protože to bude konec parkování v Brně.

 9. Ad Link4U, mimo článek.
  Může mi někdo říct, proč je špatné plánovat jakoukoliv změnu magistrály v Praze?
  Neříkám, že dánský návrh je nejlepší, je to součást nějaké architektonické soutěže.
  Vždyť to místo potřebuje změnu jako sůl. Od I.P.Pavlova po Bulhara je to naprostá katastrofa. Muzeum, dominanta Václaváku je odříznutá od zbytku náměstí, pěší pohyb v té oblasti je strašný. Tak proč by měl být špatný návrh na zlepšení tamního životního prostředí. A ne, životní prostředí nejsou nějací brouci nebo lesy, je to prostředí ve kterém žijeme, tak logicky člověk hledá cesty jak si životní prostředí zpříjemnit.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017